PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολεμικη τεχνη για αυτοαμυνα



Kevin.S
23-01-16, 18:48
Παιδες καλησπερα και καλως σας βρηκα, ποια πιστευετε κατα την γνωμη σας ειναι απο τις παρακατω η καλυτερη πολεμικη τεχνη για αυτοαμυνα;

Muay Thai --> Πολυ σκληρη πολεμικη τεχνη,χρησιμοποιεις ολα σου τα ακρα και οι κλωτσιες που κανουν τα παλικαρια ειδικα με το καλαμι ειναι πολυ δυνατες.Βεβαια αν τυχει και σε ριξουν στο εδαφος τοτε τα πραγματα ειναι λιγο σκουρα.

Brazilian Jiu Jitsu --> Πολυ καλες τεχνικες εδαφους μαζι με χρησιμες ριψεις αλλα υστερει στο κομματι του striking.Επισης δεν ξερω κατα ποσο ευκολο και αποτελεσματικο θα ηταν να ριξεις καποιον στο εδαφος εξω στο δρομο ειδικα αν ειναι πανω απο ενας.

MMA --> Ενας πολυ καλος συνδυασμος των παραπανω,διευρυνεις τις γνωσεις σου σε πολλες τεχνες αλλα δεν εχεις καποια ειδικευση σε κατι συγκεκριμενο ξερεις λιγο απο ολα.

Περιμενω τη βοηθεια σας και τις αποψεις με μεγαλη ανυπομονησια!

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας :)

Όπου_υπάρχει_θέληση_
23-01-16, 19:28
Καλησπέρα φίλε...

Εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα καμία απ'τις 3 για τους εξής λόγους:


Muay Thai Πολύ σωστά αυτά που ανέφερες αλλά το θέμα σ'αυτά είναι ο δάσκαλος...Λίγοι έχουν μάθει παραδοσιακό Muay Thai και ξέρουν να διδάξουν καλά...Φυσικά είναι θέμα και προσωπικής ενασχόλησης αλλά θες καλό δάσκαλο...


Brazilian Jiu Jitsu Ομοίως


MMA Λίγο απ'όλα, καλός σε τπτ...ουσιαστικά όμως η φιλοσοφία τους όπως υπάρχει αγωνιστικά είναι πιο κοντά σε ό,τι μπορεί να σου τύχει στον δρόμο

Εγώ πυγμαχία κάνω και δεν έχω πολύ εμπειρία με αυτά τα αθλήματα...Απο κει και πέρα εξαρτάται και τι νομίζεις εσύ ότι θα σου ταιριάζει πιο πολύ :welcome:

Πάντως αν θες να το συνδυάσεις με βάρη πιο πολύ θα πρότεινα MMA

Kevin.S
23-01-16, 19:58
Eχεις απολυτο δικιο οσο αφορα τη διδασκαλια,σπανια θα βρεις καλο δασκαλο οχι μονο για τις εν λογω αλλα γενικα για οποιαδηποτε τεχνη/μαχητικο αθλημα επιλεξεις.Οσο για τις MMA εχεις απολυτο δικιο,δεν το ειχα σκεφτει ποτε ετσι,οντως η προπονηση και γενικα η φιλοσοφια τους ειναι πιο κοντα σε ενα συμβαν που θα μπορεσει να σου τυχει στο δρομο.Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου φιλε.Καλη συνεχεια! :)

Όπου_υπάρχει_θέληση_
23-01-16, 20:06
Γίνεται να βρεις καλό δάσκαλο και για Muay Thai και ξέρω και μια καλή σχολή. Παραδοσιακά αυτές οι τέχνες χρησιμοποιούνταν στην αγνή μορφή τους για πολεμικές συνθήκες όταν είσαι άοπλος...Με το πέρασμα του χρόνου ¨εκπολιτίστηκαν" στην σημερινή αγωνιστική τους μορφή....


Μπορείς να βρεις καλό δάσκαλο αλλά θα σε μάθει να αγωνίζεσαι για το άθλημα για αγώνες για μια κατάσταση που και ο αντίπαλος σέβεται ορισμένους κανόνες. Στον δρόμο και γενικά in real life αυτό δεν συμβαίνει....Οπότε το MMA που έχει και το στοιχείο ξύλο μέχρι να πέσει κάτω ο άλλος και πολλές φορές αφού πέσει συνεχίζει σε φάση ground n pound προσεγγίζει real life καταστάσεις πιο πολύ.

Αν τώρα μπορείς στον δρόμο να ξεπεράσεις την λογική των αγωνιστικών κανόνων ενός αθλήματος anyway και οι 3 επιλογές είναι μια χαρά.

Kevin.S
23-01-16, 20:15
Ισως χρησιμο να ηταν και το Krav Maga καθως το μεγαλυτερο ποσοστο των χτυπηματων τους γινονται σε ευαισθητα σημεια του σωματος και μαθαινεις απο την προπονηση κιολας να στοχευεις κατα κυριο λογο εκει, πχ ματια,γεννητικα οργανα,λαρυγγα κτλ. Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν υπαρχει αρκετο sparring και μπορει να βρεθεις προ εκπληξεως εκει εξω οταν ξαφνικα σου ερθει μια αναποδη απο το πουθενα

Odysseas22
23-01-16, 22:17
Να ξεκαθαρίσω καταρχάς ότι δεν είμαι ειδικός, απλά είμαι μεγάλος φαν των πολεμικών τεχνών σαν θεατής
Εγώ πιστεύω ΜΜΑ και Βοx και θα σου εξηγήσω γιατί, το muay thai δεν ενδείκνυται για την "καθημερινότητα", γιατί για να κάνεις καλά ανοιγματα με τα πόδια ή καλές γονατιές,θέλεις: α) καλό ζέσταμα και β) αν φοράς τζην ή γενικά στενά παντελόνια ή αν είσαι σε περιορισμένο χώρο δε βοηθάει πολύ η κλωτσια. Οπότε χάνεται η μιση δυναμική του κάθε αθλήματος σε μη αγωνιστικές συνθηκες.
Από την άλλη κάποιος που ξέρει πχ καλό box θα βγάλει καλές άμυνες, θα ελιχθεί, θα κουράσει τον αντιπαλο και με 1-2 καλές μπουνιές το πιο πιθανό είναι να τον βγάλει νοκ άουτ.
Πόσους έχετε δει έξω να πέφτουν κάτω από κλωτσιά; συνηθως από μπουνιές πέφτει ο άλλος, οπότε γιατί να μη γινεις master σε αυτό;

vaggan
24-01-16, 00:36
εγω προσωπικα σε οσες οδομαχιες εχω δει πολυ δυσκολα ο καυγας να μεταφερθει στο εδαφος δεν ειναι ο δρομος ρινγκ που ο τεχνιτης εδαφους θα μεταφερει την μαχη το εδαφος για να σε κλειδωσει και να παρει την νικη αν αυτο το κανει στο δρομο ενδεχωμενος μπορει και αυτος να τραυματιστει στο σκληρο εδαφος οποτε το θεμα ειναι να υπαρασπισεις τον εαυτο σου απλα και αποτελεσματικα ντιρεκτ κροσε απερκατ:green:επισης μερικα σετακια τρεξιμο των 100 μετρων ειναι και αυτα αποτελεσματικα του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε αν στην πεσουν τρεις τεσσερεις καλυτερα ξεκινα να τρεχεις οσο καλος και αν εισαι στη μαχη. επισης το μποντυμπιλντινγκ αυτο αμυνα δεν το λες αλλα αν εχεις ενα σωμα δυνατο με μερικα εκατοστα εξτρα μυων ενα μπερτακι παραπανω θα το αντεχουν τα παιδια σου οποτε παμε στο δικο μου στυλ jeet kune do:green: πυγμαχια τρεξιμο και βαρη και θα εισαι αν οχι νικητης τουλαχιστον ουτε ηττημενος:P:P:P

Kevin.S
24-01-16, 01:33
Πολυ σωστα αυτα που ειπατε παλικαρια του φευγατου η μανα οντως δεν εκλαψε ποτε οσο και για το muay thai εχεις απολυτο δικιο Οδυσσεα δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο.Σας ευχαριστω μαγκες πιστευω πως με κατατοπισατε αρκετα

ThomasK
24-01-16, 18:50
Φιλε επειδή ασχολούμαι με πολεμικές τέχνες κυρίως box. Δεν είναι το boxing ούτε το kick box καλά για αυτοάμυνα.Υστερούν σε λαβές και αποφυφες αντικειμένων. Για εμέ α το καλύτερο που πιστεύω δι ει πραγματική αυτοάμυνα είναι το krav maga. Δύσκολη αλλά καλή τέχνη. Ευχαριστω

Odysseas22
24-01-16, 20:00
Οι λαβές είναι υπερεκτιμημένες στην πράξη δύσκολα τις χρησιμοποιείς εκτός αν είσαι Master.
Να σου πω πως το σκέφτομαι ένας μέσος boxer είναι καλύτερος σε αυτοαμυνα από εναν μέσο αθλητη εξεζητημένων ανατολιτικών πολεμικών τεχνων.
Σίγουρα ενας που είμαι Master σε οτιδηποτε, μπορει να κατατροπώσει τον εχθρό του, αλλά εδώ μιλάμε πάντα για τον μέσο όρο.
Γιατι από πλευράς λειτουργιας βάσει ενστίκτου, το box ταιριάζει περισσότερο στη νοοτροπία του μέσου ευρωπαίου όπως και να το κανουμε, δεν μπαίνεις εύκολα στην κουλτουρα και την φιλοσοφία των ανατολικών χωρών.
Θα μου πεις είναι απαραίτητο; Ναι όταν έχουμε να κανουμε με το ένστικτο, που ειναι το Α και το Ω στις πολεμικές τέχνες ναι
όταν έρθει η ώρα να παλέψεις, χωρίς να είσαι προετοιμασμένος στο ένστικτο θα βασιστείς κυρίως, αν αυτό δε συμβαδίζει με την πολεμική σου τέχνη σημαινει δεν την κατέχεις

Kevin.S
24-01-16, 20:39
Γενικα πιστευω πως οι ανατολιτικες πολεμικες τεχνες δεν θα σε βοηθησουν εκει εξω γιατι πρωτον για να φτασεις σε ενα αρκετα καλο επιπεδο ωστε να μπορεσεις να εφαρμοσεις στο δρομο αυτα π ξερεις πρεπει να περασουν χρονια καθως η εκπαιδευση σου αποτελειται σε ενα μεγαλο μερος απο τις λεγομενες φορμες και τα κατα.Το krav maga απο την αλλη πιστευω πως αν και σου μαθαινεις πολυ χρησιμες εφαρμογες σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα υστερει στο κομματι του sparring.Αν πχ βρεθεις εκει εξω με εναν ο οποιος ειναι λιγο παραπανω γυμνασμενος μπορει να καταφερει να περασει ενα hook η ενα jab και να πεσεις κατω καθως δεν εχεις οικειοποιηθει αρκετα λογως της ελλειψης sparring

Όπου_υπάρχει_θέληση_
24-01-16, 20:44
Λοιπόν

Έχω φάει και έχω ρίξει ξύλο...Έφαγα μερικές φορές πριν ξεκινήσω πυγμαχία έφαγα και μια φορά όντας προπονημένος σε μαχητικό άθλημα...

Πολύ απλά γτ περίμενα ότι θα χτυπηθούμε σαν να κατεβαίνω σε αγώνες πράγμα το οποίο σε κανονικές συνθήκες δεν ισχύει...Ενώ λοιπόν με κράταγαν 2 φίλοι για να μην τσακωθώ ο άλλος με χτύπησε...

όταν έτυχε να το συζητάω με άλλους συναθλητές μου είπαν το εξής:

"όταν είσαι στον δρόμο μην περιμένεις να πάρετε στάση κλπ κλπ...Χτύπα ύπουλα και πρώτος....αν θες να παίξεις αντρικά, βάλε γάντια και ανέβα στο ring"

Για παράδειγμα υπάρχουν πολύ τεχνίτες πυγμάχοι που δεν θέλουν να χτυπήσουν γιατί δεν έχουν το ένστικτο...Δεν γίνεται να βγεις απο πάνω σ'αυτά αν φοβάσαι να χτυπήσεις τον άλλον...Μπορεί να φαίνεται αστείο αλλά δεν φαντάζεστε πόσοι πρέπει να φάνε την πρώτη μπουνιά για να πάρουν "μπρος" (ή να γίνει κάτι που να τραβάει πολύ γιαυτούς το σχοινί πχ μεγάλη προσβολή)....Αν αυτό το "κουσύρι" το κουβαλάς στον δρόμο θα έχεις πρόβλημα

Προς θεού δεν εννοώ να λέει ο άλλος καλήμερα και να βαράς μπουκέτο. Εννοείται το καλύτερο είναι να αποφεύγεις του τσακωμούς γενικά γτ δεν ξέρεις τι τρέλα μπορεί να κουβαλάει ο άλλος...

Αν όμως φτάσεις σε σημείο που δεν μπορεις να το αποφύγεις πρέπει να αμυνθείς...Αν δεν είσαι προπονημένος πρέπει να κάνεις ότι μπορείς

Το να είσαι προπονημένος θα σου δώσει σίγουρα πλεονέκτημα αν:
1. Έχεις το ένστικτο να κάνεις αυτό που πρέπει
2. Αν δεν είναι και ο άλλος προπονημένος

Απο κεί και πέρα δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο..."ο μπαμπάς μου δέρνει τον δικό σου κλπ κλπ"...Όλοι μπορούν να χάσουν απ'τον καθένα...Τώρα είναι άλλο θέμα ποια πολεμική τέχνη βγάζει πιο εύκολα τα παραπάνω χαρακτηριστικά σε κάποιον....

Παρόλα αυτά Krav maga και τέτοια δεν θα το συνιστούσα μιας και είναι πολύ overrated κατά την γνώμη μου γτ ναι μεν μπορεί να χει καλή φιλοσοφία για ξύλο δρόμου κλπ αλλά περίπλοκο imo για να το εφαρμόσεις...Αυτό που θες είναι μια γρήγορη και καλή μπουνιά it's all it takes :welcome:

Άμα θες να πιάνεις μαχαίρια, πιστόλια κανόνια κλπ κλπ πήγαινε στο τσίρκο :P

Kevin.S
24-01-16, 20:55
Χαχαχαχα πηγαινε στο τσιρκο λεει :P Ενα απο αυτα που μου αρεσε πολυ στην Krav Maga και αν οχι το μοναδικο ηταν οτι τους μαθαινουν να χτυπανε με ανοιχτη παλαμη και οχι με κλειστη γροθια καθως μπορει να σπασουν τις μικρες αρθρωσεις που βρισκονται στα δαχτυλα

Όπου_υπάρχει_θέληση_
24-01-16, 21:12
Δύσκολα θα σπάσεις δάχτυλα...πρεπει να χτυπήσεις πολύ άτσαλα

Αν σημαδεύεις μέτωπο μπορεί

αλλά

σαγόνι, συκώτι, λαιμός (αυτό είναι για σκότωμα μην το κάνεις), κρόταφοι (επίσης) δεν έχεις φόβο, αυτιά, μύτη κλπ κλπ...μάτι δεν έχει νόημα απλά θα αφήσεις σημάδι, ίσως και να τον ξαφνιάσεις αλλά μέχρι εκεί...

ThomasK
24-01-16, 21:15
Παλικάρια Συμφωνώ με όλα αυτά που λέτε. Δεν έχετε αδικο. Ή κάθε μια τέχνη απαιτεί προπόνηση. Ή κάθε μια τέχνη μπορεί να σε βγάλει από μπελάδες. Και βέβαια φιλε θα χτυπησεις πρώτος. Ή επίθεση είναι ή καλύτερη άμυνα. Όχι πάντα όμως. Οταν αναφέρομαι σε ξύλο του δρόμου δεν εννοω τσακωμους με νταηδες που σκουμτανε και τέτοια φλωρακια. Όταν λέμε ξύλο του δρόμου εννοουμαι επικίνδυνους καβγάδες όπου σίγουρα δεν βγαινει κανεις νικμενος. Ξέρω προσωπικά φιλε μου λόγω της περιοχής που μένω άτομα boxers και παλαιστές τα οποία όπως λες έδωσαν πρώτοι μπουνιά
Αλλά αυτό που τους περίμενε δεν εχει εξαιρέσεις. Ο καθένας μπορεί να αρπάξει ένα μαχαίρι ή ένα μπουκάλι και να στο φέρει στο κεφάλι. Εκεί θα φανεί ή αυτοάμυνα σου. Όχι στους ψιλοκαβγαδες με τα μπουνιδια που παίζαμε στα 10 μας. Μονο αστυνομικές και δύσκολες τεχνες όπως το krav maga μπορούν να σε σώσουν σε τέτοιες περίπτωσεις. Είναι τέχνες όπου αφού τις εφαρμοσεις το ρίχνεις στο 100ρι καθαρά για να τη γλιτώσεις. Σίγουρα το box θα σου δώσει πολλές πιθανότητες να μην τις φας. Θα σου δωσθ πιθανότητες να τον ξαπλωσεις κάτω αλλά και το να χρησιμοποιείς μόνο τα χέρια σου δεν σου εξασφαλιζει κάτι. Ελπιζω να συμφώνησετε μαζί μου σε κάποια θέμα

vaggan
24-01-16, 21:25
ναι μονο που εδω μιλαμε για αυτοαμυνα οχι για να χτυπησει πρωτος το παλικαρι θελει ναμαθει κατι οχι για να επιτεθει αλλα για να αμυνθει καταρχην δεν αφηνεις ποτε τον τσαμπουκαλευομενο να σε πλησιασει παραπανω απο οσο πρεπει αν το χερι του σε εκταση φτανει το προσωπο σου παρε αποσταση φυσικα και απο μεγαλυτερη αποσταση μπορει να σε πλησιασει αλλα μπορεις πολυ πιο αποτελεσματικα να αποσοβισεις ενα χτυπημα σε τετοια περιπτωση. αν δεν μπορεις να το κανεις αυτο βρισκεσαι σε πιο κλειστο χωρο πχ και λογοφερεις εντονα μιλησε του χωρις να εχεις ποτε κατω τα χερια τα χερια σου κοντα στο πιγουνι σου σχετικα ειναι μια σταση που δεν εξαγριωνει τον αλλον αλλα παραλληλα εισαι σε θεση να αποκρουσεις οποιαδηποτε επρχομενη μπουφλα και παραλληλα να επιτεθεις. βεβαια αυτα ειναι θεωρειες πρεπει αυτα να σου βγουν ενστικτωδως και να τα προπονειος συνεχεια ωστε να ειναι δευτερη φυση σου ο τσαμπουκας θελει ψυχραιμια και διαυγεια αυτος με ο κθαροτερο μυαλο κερδιζει αν απειληθεις στο δρομο με κανα μαχαιρι ριξε κατοσταρι και βαλε τις φωνες η συμπλοκη μπορει να σε βγαλει ασχημα ζημειωμενο

Όπου_υπάρχει_θέληση_
24-01-16, 21:36
Ρε Βαγγ δεν διαφωνώ μ'αυτά που λες...απλά έχω 2 ενστάσεις :

1.
καταρχην δεν αφηνεις ποτε τον τσαμπουκαλευομενο να σε πλησιασει παραπανω απο οσο πρεπει

αυτό είναι το 1ο που πρέπει να κάνεις αλλά σε real time καταστάσεις (άσχετα με κλειστό χώρο που είναι ακόμα πιο δύσκολα) θα κάνεις ένα-δύο βήματα πίσω...αν συνεχίσει να σε προσεγγίζει πρέπει να σηκώσεις χέρια να σαι έτοιμος και τι εννοώ

2.
ποτε κατω τα χερια τα χερια σου κοντα στο πιγουνι σου σχετικα ειναι μια σταση που δεν εξαγριωνει τον αλλον

σύμφωνοι και με το ποτέ κάτω τα χέρια σου αλλά πώς θα κρατάω ψηλά τα χέρια μου θα κρατάω απόσταση και ΔΕΝ θα εξαγριώνω τον άλλον? Εμένα προσωπικά μου λέει ότι ο άλλος είναι σε ετοιμότητα...

Εγώ λέω ΑΝ δεν μπορεί με τπτ να το αποφύγει και πρέπει να την ρίξει πρώτος αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει...Δλδ προφανώς θα προσπαθήσεις να του μιλήσεις και να τον λογικέψεις αλλά απ'την στιγμή που μπαίνω στην διαδικασία να κρατήσω απόσταση πάει να πει ότι ο άλλος ήδη κινείται προς το μέρος μου και προφανώς δεν συζητιέται εκείνη την στιγμή...Το θέμα είναι πριν φτάσεις εκεί

vaggan
24-01-16, 22:08
Ρε Βαγγ δεν διαφωνώ μ'αυτά που λες...απλά έχω 2 ενστάσεις :

1.

αυτό είναι το 1ο που πρέπει να κάνεις αλλά σε real time καταστάσεις (άσχετα με κλειστό χώρο που είναι ακόμα πιο δύσκολα) θα κάνεις ένα-δύο βήματα πίσω...αν συνεχίσει να σε προσεγγίζει πρέπει να σηκώσεις χέρια να σαι έτοιμος και τι εννοώ

2.

σύμφωνοι και με το ποτέ κάτω τα χέρια σου αλλά πώς θα κρατάω ψηλά τα χέρια μου θα κρατάω απόσταση και ΔΕΝ θα εξαγριώνω τον άλλον? Εμένα προσωπικά μου λέει ότι ο άλλος είναι σε ετοιμότητα...

Εγώ λέω ΑΝ δεν μπορεί με τπτ να το αποφύγει και πρέπει να την ρίξει πρώτος αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει...Δλδ προφανώς θα προσπαθήσεις να του μιλήσεις και να τον λογικέψεις αλλά απ'την στιγμή που μπαίνω στην διαδικασία να κρατήσω απόσταση πάει να πει ότι ο άλλος ήδη κινείται προς το μέρος μου και προφανώς δεν συζητιέται εκείνη την στιγμή...Το θέμα είναι πριν φτάσεις εκείη σταση του τυπου συζηταω με τον αλλον χωρις να κουναω εντονα τα χερια μου αλλα απλα τα εχω ψηλα δεν ειναι προκλητικη και απειλιτικη.αλλα απλα δειχνει οτι εισαι σε ετοιμοτητα θα το σκεφτει καλα ο αλλος πριν σηκωσει χερι δειχνεις ηρεμος και οχι φοβισμενος σε ετοιμοτητα αλλα οχι σε υπερενταση δεν πιστευω στο να ριξει πρωτος ο αλλος την μπουνια αν εισαι σε ετοιμοτητα αστον να ριξει εσυ α πουμε εφαγες το χτυπημα γιατι σε κραταγαν οι φιλοι σου δεν ησουν σε ετοιμοτητα αλλα απο την αλλη το να σε κρατανε οι φιλοι δειχνει οτι ειχε χαθει η ψυχραιμια...εχω μπλεξει σε καμποσες φασαριες και εχω δει και αλλες τοσες αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι μονος καυγας δυσκολα θα γινει παααααρρρααααα πολυ δυσκολα απο την στιγμη που θα φυγει η πρωτη τα πραματα μπορει να παρουν ανεξελεγκτη τροπη εχω δει ενα θηριο να δερνει μεσα σε μαγαζι εναν τυπο και μετα να καραδοκει απεξω ο αλλος και να χτυπαει με μπουκαλι εκανε του κοσμου τα ραμματα στο λαιμο μαλιστα κοντψε να πεθανει εχω δει μαυροζωνα να το παιζει ανετος και κουλ γαμαω και να τρωει σκαμπο στο κεφαλι απο δυσαρεστημενο αδερφο κοπελας και αλλα πολλα πολλα που θελω κανα χρονο να τα απαριθμησω, αν τωρα κινηθει να σε βαρεσει απο την στιγμη που το αντιλαμβανεσαι εισαι σε θεση να τον αποθησεις και πρατεις αναλογως:toast:την καλη γρηγορη απροβλεπτη μπουνια φιλε μου δεν την σταματαει καμια αμυνα χαλαρωσε και απολαυσε την:P

Όπου_υπάρχει_θέληση_
24-01-16, 22:22
απο την αλλη το να σε κρατανε οι φιλοι δειχνει οτι ειχε χαθει η ψυχραιμια...

Εννοείται ότι είχα χάσει την ψυχραιμία μου :P Που να δείς όταν την έφαγα κιόλας :green:

Εγώ δεν μιλάω για καταστάσεις που έγινε μια παρεξήγηση και ακόμα και να μην φταίς μπορείς να πεις "ένα ok φίλε έχεις δίκιο... sorry" και να ξεμπερδεύεις...Γτ πχ μπορεί ο άλλος να χει πιει, να χει κάνει οτιδήποτε ή μπορεί απλά να ψάχνεται και να ναι μ@λ@κ@ς...

Δλδ απτην στιγμή που μιλάς, δεν καταλαβαίνει....κρατάς απόσταση και δεν σταματάει ΑΝ είσαι σίγουρος ότι μπορείς να αποφύγεις το χτύπημα (face to face μιλάμε πάντα) ΝΑΙ άστον να ρίξει την πρώτη, απέφυγε ή μπλόκαρε και μετά ρίχτου

ΑΝ όμως δεν είσαι σίγουρος γτ τις ικανότητες να μην την φας, απτη στιγμή που προσπαθείς να το αποφύγεις και δεν καταλαβαίνει ναι εκεί υποστηρίζω να χτυπήσεις πρώτος (όχι φυσικά για να τον τραυματίσεις ή να χτυπήσει άσχημα) αλλά για να τον σοκάρεις να χεστεί και να σταματήσει...Δεν λέω να τον σαπίσεις :P

Αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί γτ να ρισκάρεις να σου ρίξει καμία πρώτος; Μία να περάσει και να πέσεις, με ένα άτσαλο πέσιμο στον δρόμο (χτύπα ξύλο)...δεν υπάρχει λόγος

Αν μπορείς να φύγεις εννοείται φεύγεις

Lao
10-02-16, 18:07
Λοιπόν, κοντεύω να κλείσω 20 χρόνια που ασχολούμαι με τις ΠΤ και το ερώτημα «Τι είναι καλύτερο για αυτοάμυνα» προφανώς το έχω ακούσει/διαβάσει Ν φορές.

Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι η επιβίωση στον δρόμο δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον μικρόκοσμο μιας Σχολής, ενός Γυμναστηρίου ή με το ποιο Σύστημα ή Άθλημα κάνει ο καθένας. Όσο και αν έχεις εξασκηθεί, εάν κληθείς να υπερασπιστείς τον εαυτό σου θα τα καταφέρεις ΑΝ είσαι σε ένα καλό βαθμό ετοιμότητας, ΑΝ το περιβάλλον που βρίσκεσαι θα σου επιτρέψει να κάνεις ό,τι χρειαστεί, ΑΝ δεν φοβηθείς, ΑΝ ο αντίπαλος είναι ένας ή πολλοί, κτλ κτλ κτλ.

Πολλά τα «ΑΝ», έτσι;

Ο κινηματογράφος, το Internet, τα διάφορα βιβλία κ.ο.κ. από την μία έφεραν εμάς τους Δυτικούς σε επαφή με τις ΠΤ, από την άλλη όμως έχουν συντελέσει σε μυθοπλασίες.

Καλώς ή κακώς, δεν ζούμε στην μεσαιωνική Κίνα ώστε να πρέπει να υπερασπιζόμαστε την ζωή μας όταν θέλουμε να ταξιδέψουμε, ούτε στην Ιαπωνία της εποχής των Σαμουράι ή στην Οκινάουα. Οι Shaolin ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ να μάθουν και να εξελίξουν τις ικανότητές τους επειδή καλούνταν συχνά να σώσουν την ακεραιότητά τους. Με άλλα λόγια, ήθελαν δεν ήθελαν, πάλευαν συχνά. Οι διάφορες οικογένειες που ανέπτυξαν το Karate στην Ιαπωνία, το έκαναν και αυτές για λόγους επιβίωσης, κτλ κτλ κτλ.

Η πραγματικότητα λοιπόν είναι ότι εμείς δεν ζούμε σε τέτοιες εποχές και συνθήκες. Το να πιστεύουμε ότι στα πλαίσια ενός «προστατευμένου» χώρου θα μάθουμε αυτοάμυνα, είναι κάτι που μπορεί ακόμα και να γίνει επικίνδυνο αν καλλιεργήσουμε την αλαζονεία.

Εν κατακλείδι, ΚΑΜΜΙΑ Πολεμική Τέχνη, ΚΑΝΕΝΑ Μαχητικό Άθλημα και ΚΑΝΕΝΑ Σύστημα Αυτοάμυνας δεν είναι καλύτερο από τα υπόλοιπα. Η μόνη χρησιμότητα να αναπτύσσονται τέτοια διλήμματα, είναι να δημιουργούνται φανατισμοί και, φυσικά, να κονομάνε κάποιοι.

Λόγω της ιδιότητάς μου, πολλές φορές με έχουν ρωτήσει τι θα έκανα «εάν μου την έπεφταν». Πάντοτε απαντάω «θα κοίταζα να έφευγα και αν δεν μπορούσα θα έκανα τον σταυρό μου και θα έκανα ενστικτωδώς ό,τι θα μου έβγαινε». Και σας μιλάει άνθρωπος που έχει χρειαστεί να υπερασπιστεί την ακεραιότητά του, θεωρείται αρκετά καλός σε αυτό που κάνει και εκπαιδεύει άλλους.

Με λίγα λόγια λοιπόν: κάντε αυτό που σας αρέσει, βρείτε έναν Δάσκαλο που να σας εμπνέει και δεν σας πουλάει φύκια για μεεταξωτές κορδέλες και να θυμάστε, η αληθινή αξία και το όφελος είναι να έχουμε σε καλή κατάσταση το σώμα, το μυαλό και την ψυχή μας για όσο μπορούμε.

Όοοοολα τα άλλα, είναι να'χαμε να λέγαμε...

Fighter_
18-02-16, 03:27
Καλησπερα παιδια,ενδιαφερομαι να αρχισω μια πολεμικη τεχνη/μαχητικο αθλημα αλλα χρειαζομαι την βοηθεια σας καθως δεν εχω κατασταλαξει καπου.Ενδιαφερομαι η τεχνη με την οποια θα ασχοληθω αν οχι να αποβλεπει τουλαχιστον να μπορει να χρησιμοποιηθει ως μεσο αυτοαμυνας αν γινει κατι να μπορω να εφαρμοσω οσα εχω διδαχθει μονο σε περιπτωση που θα κινδυνεψει η ζωη μου.Θα προτιμουσα να μην εχει τοσο πολυ τεχνικες εδαφους καθως δεν πιστευω οτι μπορουν να βγουν αυτα που μαθαινεις ευκολα στο δρομο ποσο μαλλον εναντιον πολλων επιτιθεμενων.

Ευχαριστω πολυ για την προσοχη και το χρονο σας!

Feth
18-02-16, 13:02
Υπαρχει ηδη τοπικ για πολεμική τεχνη και αυτοαμυνα:


http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?33768-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%B1%CE%BC%CF%85%CE%BD%CE%B1

tifonas79
20-11-17, 08:33
Καταρχας πρεπει να ιεραρχησεις τις αναγκες σου,τι θελεις τι σε καλυπτει,αλλο πολεμικη τεχνη και αλλο μαχητικο αθλημα,τελειως διαφορετικες απαιτησεις σε πολλα θεματα και λιγοτερο κοινα πραγματα.
Αφου πεις τι θελεις μπορει καποιος να σε βοηθησει και να σου πει την γνωμη του.
Αυτα που λες παραπανω ειναι πολυ γενικα.

tifonas79
20-11-17, 12:00
1)Αποφευγεις τις φασαριες οσο μπορεις παλευεις μονο οταν δεν μπορεις να κανεις αλλιως η κινδυνευει δικο σου πρωσοπο [παιδι,γυναικα,μανα]οποτε ακομα και εαν μειωνεκτεις παλευεις κανονικα με νυχια και δοντια.
2)κανεις παντα γυμναστικη και καταλληλη προπονηση για να μπορεσει το σωμα σου να ανταποκριθει οσο γινεται καλυτερα ειτε στην μαχη ειτε στην φυγει,ειτε να εφαρμοσει τις τεχνικες που γνωριζει οσο γινεται εαν γινεται και καλο ειναι να αντεχεις το ξυλο.
3)Οταν αποφασιζεις να κανεις εαν συστημα [πολεμικη τεχνη μαχητικο αθλημα κτλ]λες στον δασκαλο τι θες και αναλογα πως ειναι προσανατολισμενη η προπονηση του καταφερνεις η οχι πραγματα.Δηαλδη δουλευεις εφαρμοσιμες τεχνικες που δεν θελουν ζεσταμα για να βγουν?μαθαινεις τακτικες για μαχη με πιο πολλους και δυνατους αντιπαλους,βασικα την καλυτερη τεχνικη για μαχαιρι και πολλους δυνατους αντιπαλους την ξερει ο Μπολτ.
Κανεις χειρισμο οπλων ισως να βρεςι κατι γυρω σου να το χρισιμοποιησεις,η κανεις ατελειωτες κινησεις στον αερα χωρις αντιπαλο [αρχικα χρειαζοντε,αλλα αρχικα μονο]με αντιπαλο τον παντα επικυνδινο αερα.
Οταν εχεις πιο πολλους αντιπαλους ξερεις να ανοιξεις τρυπα και να φυγεις που ειναι σωστο και γινεται αναλογα την περισταση,η θες να βγαλεις 2-3 που μπορει να ειναι πολυ δυνατοι νοκ αουτ που γινεται πολυ δυσκολα και απο ελαχισοτυς στον κοσμο?
4)ολα αυτα πανε περιπατο εαν δεν εχεις καρδια εαν δεν εχεις καρδια αστο δεν βγαινει τιποτα,αλλο η αυτοπεποιθηση στην προπονηση,αλλα αλλο οσο και να εχεις δουλεψει και να τα κανεις στην προπονηση εαν δεν εχεις καρδια η αυτοπεποιθηση της προπονησης και η ψυχραιμια πανε βολτα.

Αυτα σε ενα πολυ γενικο πλανο ασχετα τεχνης που φυσικα παιζει καποιο ρολο,ολα τα συστημα εχουν συν/πλην κανενα τελειο,εσυ ποσο προπονησε και τι κανει σαν δουλεια ο δασκαλος μετραει,σε μεγαλο βαθμο.