PDA

Επιστροφή στο Forum : Με βασανιζουν οι σαρδελες, βοηθεια!



arnold94
25-01-16, 02:07
Τις καθαριζω (απο το μεσαιο κοκκαλο) την ωρα που τις τρωω. Εσυ προφανως θελεις να ειναι καθαρισμενες (φιλεταρισμα που λες) γιατι δεν τις τρως στο σπιτι κ θελεις λιγοτερο φασαρια κ διακρητικοτητα;
Παντως κ στο ψαρεμα που τις χρησιμοποιω καμια φορα ,εκεινη την ωρα τις φιλεταρω ,αλλιως ολοκληρη κ μεσα!:P Αναλογα το ψαρεμα!
δε καταλαβα τι εννοεις με τη φασαρια και διακρητικοτητα..εγω ηθελα να πω οτι για να φας ενα γευμα σαρδελες εκεινη τη στιγμη πρεπει να καθαριζεις καμια ωρα ειδικα αμα ειναι και μικρες οπως πηρα προχθες ελληνικες, αλλη φορα που ειχα παρει ηταν μεγαλουτσικες απο ατλαντικο...ειδα που λες οτι τις καθαριζεις την ωρα που τρως αλλα αν προσεξεις θελει λιγο καθαρισμα απ την αρχη γιατι ο ιχθυοπωλης μπορει να εχει αφησει καποια εντοσθια

arnold94
25-01-16, 02:11
έλα ντε :thumbup: εγώ έτσι σαν πατατάκια τις τρώω

Εντωμεταξύ αυτό με τον υδράργυρο τώρα το δα...Εγώ που τρώω κάθε βράδυ δλδ να ανησυχήσω? Μόνο τις μέρες που δεν έχω προπόνηση και έχω φάει σαν μοσχάρι όλη την μέρα αρκούμαι σε ένα cottage :green:φιλε θελω και γω να το καθιερωσω να τρωω καθημερινα σαρδελες αλλα εχω αυτο το προβλημα με τη προετοιμασια..τι κανεις εσυ, παιρνεις φρεσκιες και τις βαζει ετσι οπως ειναι στο ταψι?

Όπου_υπάρχει_θέληση_
25-01-16, 02:16
φιλε θελω και γω να το καθιερωσω να τρωω καθημερινα σαρδελες αλλα εχω αυτο το προβλημα με τη προετοιμασια..τι κανεις εσυ, παιρνεις φρεσκιες και τις βαζει ετσι οπως ειναι στο ταψι?

Απο λαϊκή τις παίρνω και τις χώνω με λίγη ρίγανη στο ταψί+λαδόκολα και στον φούρνο....Νομίζω όμως υπάρχει και "σαρδελομάνα" που ειναι μεγαλύτερη σε μέγεθος και νομίζω αυτή θέλει λίγο προετοιμασία οπότε πρόσεξε να πάρεις τις μικρές...

τώρα για το καθάρισμα που λες δεν ξέρω θα ρωτήσω αύριο που έχει λαική ακριβώς και θα σου πω

Χρήστος Τριανταφύλλου
25-01-16, 02:36
δε καταλαβα τι εννοεις με τη φασαρια και διακρητικοτητα..εγω ηθελα να πω οτι για να φας ενα γευμα σαρδελες εκεινη τη στιγμη πρεπει να καθαριζεις καμια ωρα ειδικα αμα ειναι και μικρες οπως πηρα προχθες ελληνικες, αλλη φορα που ειχα παρει ηταν μεγαλουτσικες απο ατλαντικο...ειδα που λες οτι τις καθαριζεις την ωρα που τρως αλλα αν προσεξεις θελει λιγο καθαρισμα απ την αρχη γιατι ο ιχθυοπωλης μπορει να εχει αφησει καποια εντοσθια

Τις μικρες-Ελληνικες δεν νομιζω να υπαρχει ιχθυοπωλης που να τις καθαριζει κατι μεγαλες ισως.(απο εντερα μονο ,οχι φιλεταρισμα που ειναι το θεμα σου)
Αλλα αφου ειναι τοσο προβλημα για σενα τρεις ειναι οι λυσεις. Α) Η δεν ξανατρως σαρδελες Β) η τις καθαριζεις μια ωρα Γ)η βρισκεις καποιον αλλον-η να στις καθαρισει κ εχεις το κεφαλι σου ησυχο!:P

beegee
25-01-16, 03:28
αποκλειεται να βρεθει υχθειοπωλης να σου καθαρισει σαρδελα ...που να τον χρυσωσεις ..,
δεν ειναι κατι τραγικο παντως, καθαριζονται ευκολα ... αλλη λυση ειναι να παιρνεις ετοιμες κατεψυγμενες και καθαρισμενες ... αλλωστε παντα θεωρουσα οτι αν το ψαρι δεν το βλεπεις κατευθειαν απο τη θαλασσα χιλιες φορες να παρεις κατεψυγμενο ... πιο φρεσκο θα ειναι..

Όπου_υπάρχει_θέληση_
25-01-16, 15:29
Φίλε τελικά τις μικρες καθαρισέ τες και βάλτες όπως σου πα πάνω.... Δεν θέλουν "φιλετάρισμα"

arnold94
25-01-16, 20:32
Φίλε τελικά τις μικρες καθαρισέ τες και βάλτες όπως σου πα πάνω.... Δεν θέλουν "φιλετάρισμα"οταν εννοεις απλο καθαρισμα πως το εννοεις;...επιση δε σου τυχει ποτε να παρεις μεγαλη σαρδελα με κοκαλο;

arnold94
25-01-16, 20:33
αποκλειεται να βρεθει υχθειοπωλης να σου καθαρισει σαρδελα ...που να τον χρυσωσεις ..,
δεν ειναι κατι τραγικο παντως, καθαριζονται ευκολα ... αλλη λυση ειναι να παιρνεις ετοιμες κατεψυγμενες και καθαρισμενες ... αλλωστε παντα θεωρουσα οτι αν το ψαρι δεν το βλεπεις κατευθειαν απο τη θαλασσα χιλιες φορες να παρεις κατεψυγμενο ... πιο φρεσκο θα ειναι..
οι κατεψυγμενες ειναι η καλυτερη περιπτωση αλλα εχει 13ευρω το κιλο

Όπου_υπάρχει_θέληση_
25-01-16, 20:35
όχι τι μικρούλες παίρνω που είναι λίγο μεγαλύτερες από γαύρο...

εντόσθια και ότι έχει απο λέπια, λίγο πλυσιματάκι και όπως σου πα...έχει ένα μικρό κοκκαλάκι το οποίο εγώ το τρώω

beefmeup
25-01-16, 20:41
μεταφερθηκαν καποια ποστ σε ξεχωριστο θεμα, γιατι το αλλο το..ξεκοκαλισαμε..
δεν αφορα τροπους καθαρισματος το θεμα, αλλα αφορα τις σαρδελες κ τον τονο διατροφικα.

arnold94
25-01-16, 21:56
σωστος ο τιτλος beefmeup ετσι ακριβως

Χρήστος Τριανταφύλλου
25-01-16, 22:52
Σωστη κινηση Διονυση.:thumbup:

arnold94
25-01-16, 22:56
όχι τι μικρούλες παίρνω που είναι λίγο μεγαλύτερες από γαύρο...

εντόσθια και ότι έχει απο λέπια, λίγο πλυσιματάκι και όπως σου πα...έχει ένα μικρό κοκκαλάκι το οποίο εγώ το τρώωειναι καποιοι μηνες που ο σκλαβενιτης δε φερνει μικρες-ελληνικες αλλα απο εξω μεγαλουτσικες