PDA

Επιστροφή στο Forum : 1η φορα κρεατίνη



Nikos K
29-01-16, 02:17
Αγορασα πρωτη φορα κρεατινη μονουδρικη και θα παιρνω για 1η βδομαδα 5 γρ το πρωι μαζι με την πρωτεινη μου με +10 γρ δεξτροζη
και μετα την προπονηση μαζι με την πρωτεινη 5γρ κρεατινη +10 γρ δεξτροζη
Για ποσο καιρο να την φορτωνω σιγουρα μετα την πρωτη βδομαδα θα πεσει η ποσοτητα αλλα να την παρω μεχρι να τελειωσει το κουτι;

Feth
29-01-16, 02:45
Υπάρχει ηδη θέμα για ερωτησεις πάνω στην κρεατινη, προφανως ουτε καν εψαξες:


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?886-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7/page356

Εν συντομια:
10 γραμμαρια της μέρες προπονησης (π.χ 5 πριν 5 μετα) και 5 της εκτός (π.χ πρωι) .
Ναι πάρε μέχρι να τελειώσει το κουτι

Nikos K
29-01-16, 02:51
εψαξα φιλε μου αμεσως να ειρωνευτεις το θεμα ειναι οτι παιρνω πρωτη φορα και θελω ακριβης απαντηση απο εναν ειδικο συγνωμη :)

Feth
29-01-16, 02:57
Αν ειχες μπει θα τα ειχες διαβάσει, το έχουν γραψει ενα εκατομμυριο φορές, τι ειδικο περιμένεις?

παιρνεις 5 πριν 5 μετά της μέρες προπονησης, 5 της μέρες που δεν έχεις προπονηση και το πάς έτσι μέχρι να τελειωσει το κουτι.

Nikos K
29-01-16, 03:03
τα ειδα φιλε μου απλα ειναι η πρωτη φορα που παιρνω και ''φοβαμαι'' καταλαβαινεις.....και ειπα να ξαναρωτησω να σιγουρευτω

Feth
29-01-16, 03:04
Ναι ρε c καταλαβαινω και σορρυ αν ημουν λιγο αποτομος, τι ακριβως φοβασαι ?

Nikos K
29-01-16, 03:08
κοιταξε να δεις ξερω οτι ειναι απο τα πιο εμπισταααααα συμπληρωματα
αλλα ακομα νιωθω εναν φοβο μεσα μου οτι θα την παρω και θα ''παθω κατι μεσα μου οργανικα'' οτι θα μου δωσει καποια κιλα και μετα θα τα χασω...το οτι θα την παρω και μετα θα πρεπει να κανω διαλειμα για να μην συνηθισει ο οργανισμος ...πρεπει να ξερεις πολλα ατομα πιστευω απο την εμπειρια σου οτι μολις αρχισει καπιος την κρεατινη φοβαται....καπως νιωθει ενα μπλοκο πριν μπει σαυτο.....ισως λεω ασυναρτησιες σου εξηγω πως το νιωθω..

Nikos K
29-01-16, 03:13
ξερω οτι δν σ ''δινει ΄'' κιλα η κρεατινη η διατροφη σου δινει
αλλα αυτο το ''αποτωμα'' φουσκωμα σε 1.2 μηνες πως στο καλο οφειλεται....

Feth
29-01-16, 03:14
Η κρεατινη θα σε βοηθήσει να κάνεις καλυτερες και δυνατοτερες προπονησεις και σε συνδυασμο με μια καλή διατροφη ογκου θα βάλεις κιλά διαφορετικά απο μονη της η κρεατινη δεν θα σου βάλει κιλά. (Πέρα απο κατακράτηση υγρων που ισως έχεις).

Nikos K
29-01-16, 03:22
διατροφη διατροφη δν ακολουθαω συγκεκριμενα διοτη ειμαι 58 κιλα.....και προσπαθω και τρωω ανα 3 ωρες καλα γευματα (ροφηματα , πρωινα μεσημεριανα βραδινα, πριν τν προπονηση μετα τν προπονηση κλπ ) τελος παντων πιστευω αδικως φοβαμαι..

Odysseas22
29-01-16, 13:50
Καλά είσαι 58 κιλα και παίρνεις κρεατίνες, δεν είμαστε με τα καλά μας μου φαίνεται, έχουμε λαλήσει ομαδικώς.
Η κρεατίνη είναι μόνο για προχωρημένους σωματικά και όχι για αρχάριους και θα σου πω κάτι απλό να καταλάβεις.

Εστω ότι εσύ είσαι 58 κιλά και κάνει 50 κιλά πάγκο, αν ήσουν στα κανονικά κιλά σου θα έκανε 70-80 και θα είχες άλλα αποτελέσματα πάνω σου μυικά.
Η λογική λέει γιατί να μην εξαντλήσεις τα σωματικά σου "όρια" και μετά να ψάξεις για επιπλέον βοηθήματα;
Για μένα μην παίρνεις κρεατίνη θα είναι άχρηστη πάνω σου στην παρούσα φάση, φτάσε τα νορμαλ κιλά, δούλεψε το λίγο το θεματάκι πάνω σου και μετά πάρε τέτοια σκευάσματα, αμα θες κατι καλυτερο πάνω σου
Aν πάρεις κρεατίνη θα πρηστείς λίγο και θα ξεπρηστείς όταν τη σταματήσεις ή κόψεις λίγο τα βάρη σαν μπαλόνι, το χουν κανει φίλοι μου αδύνατοι, και τωρα ειναι όπως ηταν πριν και χειρότερα

Fataoulas
29-01-16, 14:01
(^^η αληθεια ειναι οτι περιμενω πως και πως να ποσταρεις κατι :green: )

beefmeup
29-01-16, 17:19
διατροφη διατροφη δν ακολουθαω συγκεκριμενα διοτη ειμαι 58 κιλα.....και προσπαθω και τρωω ανα 3 ωρες καλα γευματα (ροφηματα , πρωινα μεσημεριανα βραδινα, πριν τν προπονηση μετα τν προπονηση κλπ ) τελος παντων πιστευω αδικως φοβαμαι..

οπως τα περιγραφεις φιλε, δεν σου χρειαζεται..οντως ομως αδικως φοβασαι, αλλα δεν σου χρειαζεται, οποτε μην παρεις, τσαμπα θα παει.


Καλά είσαι 58 κιλα και παίρνεις κρεατίνες, δεν είμαστε με τα καλά μας μου φαίνεται, έχουμε λαλήσει ομαδικώς.
Η κρεατίνη είναι μόνο για προχωρημένους σωματικά και όχι για αρχάριους και θα σου πω κάτι απλό να καταλάβεις.

Εστω ότι εσύ είσαι 58 κιλά και κάνει 50 κιλά πάγκο, αν ήσουν στα κανονικά κιλά σου θα έκανε 70-80 και θα είχες άλλα αποτελέσματα πάνω σου μυικά.
Η λογική λέει γιατί να μην εξαντλήσεις τα σωματικά σου "όρια" και μετά να ψάξεις για επιπλέον βοηθήματα;
Για μένα μην παίρνεις κρεατίνη θα είναι άχρηστη πάνω σου στην παρούσα φάση, φτάσε τα νορμαλ κιλά, δούλεψε το λίγο το θεματάκι πάνω σου και μετά πάρε τέτοια σκευάσματα, αμα θες κατι καλυτερο πάνω σου
Aν πάρεις κρεατίνη θα πρηστείς λίγο και θα ξεπρηστείς όταν τη σταματήσεις ή κόψεις λίγο τα βάρη σαν μπαλόνι, το χουν κανει φίλοι μου αδύνατοι, και τωρα ειναι όπως ηταν πριν και χειρότερα

μην γραφεις χαζομαρες:)
plz

Odysseas22
29-01-16, 17:39
Είμαι εντελώς αντιθετος στη χρήση σκευασματων από ατομα που δεν έχουν φυσιολογικό βάρος και είναι αρχάριοι με τη γυμναστική
Πρέπει να φάει φαγητό το παιδι, να αποκτήσει ένα υγιές δυνατό σώμα και όχι να τρώει άχρηστες σκόνες, απλά ειναι τα πράγματα. Ξυπνηστε, σας δουλευουν με τις σκόνες οι εταιρίες για να σας τα παίρνουν

beefmeup
29-01-16, 17:45
ο μονος που μας δουλευει εδω μεσα, εισαι εσυ..
το εγραψα στο παιδι οτι μαλλον του ειναι αχρηστη..τις υπολοιπες χαζομαρες που γραφεις, για φουσκωματα κ ξεφουσκωματα, κ μπαλονια λεω να μην γραφεις.


Ξυπνηστε, σας δουλευουν με τις σκόνες οι εταιρίες για να σας τα παίρνουν

ΔΙΑΔΟΣΤΑΙ!!!

:green:

Odysseas22
29-01-16, 17:50
To να μου βάζουν στην ετικέτα του προιόντος ένα φαρμακωμένο που έχει πάρει ότι κυκλοφορεί σε χημική ουσία και να μου λένε με 3 σκουπ τ μέρα πρωτεινη, κρεατίνες και τσάι του βουνου θα γίνεις έτσι, εγώ αυτό το λέω δούλεμα, εσύ πες το marketing

beefmeup
29-01-16, 17:51
γιαυτο σου λεω να μην γραφεις τετοιες χαζομαρες εδω μεσα, κρατα τες για σενα, κανεις δεν νοιαζεται:welcome:

επισης αν η ετικετα ειναι το προβλημα σου, να σου προτεινω αν θες να παρεις μια χωρις φαρμακωμενους στις ετικετες:green:

Όπου_υπάρχει_θέληση_
29-01-16, 17:53
Αρχικά γεια σου Νίκο :welcome:

Για όποιες ερωτήσεις-προβληματισμούς μπορεί να έχεις σχετικά με την κρεατίνη, τσέκαρε αυτό:

https://examine.com/supplements/creatine/

Αν θες να κάνεις παραπάνω έρευνα ή να συμβουλευτείς κάποιο γιατρό, ελεύθερα για να σου φύγουν οι φόβοι....

Απο κεί και πέρα, εγώ δεν νομίζω ότι την χρειάζεσαι....Προσπάθησε να τρως αρκετά και σωστά (με ό,τι σημαίνει αυτό για σένα, εξαρτάται απ'τις ανάγκες σου που απορρέουν απτους στόχους που έχεις θέσει)

Απο κεί και έπειτα να σου πω ότι κι εγώ ξεκίνησα 58 kg το γυμναστήριο και δεν κατάφερνα και πολλά όσο δεν έτρωγα σωστά...Όταν άρχισα να τρώω έπιασα κάποιους στόχους και μετά έβαλα άλλους...

Θα με βοηθούσε η κρεατίνη να τους πετύχω νωρίτερα? Δεν το γνωρίζω....Αυτό που ξέρω είναι ότι αν δεν έμπαινα στην διαδιακασία να μάθω να τρώω και να προπονούμαι, δεν νομίζω να τα κατάφερνα μόνο με την κρεατίνη...Καλύτερα για μένα το όποιο άγχος έχεις και όποια προσπάθεια σκοπεύεις να κάνεις πρέπει να τα κατευθύνεις στην προπόνηση+διατροφή...

Odysseas22
29-01-16, 17:57
Καλά εσύ διαφωνείς με τα πάντα εκτός από την άποψη σου.
Πάρε ενα καθρέφτη και μίλα με τον εαυτό σου μετά γιατί ασχολείσαι με φόρουμς αν δε σε ενδιαφέρουν οι άλλες απόψεις. Μην κουράζεσαι κιόλας αφού βλεπω πως το βλέπεις σαν χαμαλίκι το μοντεριλίκι

beefmeup
29-01-16, 18:01
χαμαλικι γινεται οταν γραφουν κατι μπαγλαμαδες σαν εσενα κ πρεπει να μαζεψω τις ανυποστατες μαλακιες που γραφουν, σε ενα φορουμ που προσπαθει να παρουσιαζει αποψεις πανω σε δεδομενα, κ μαλιστα οσον ειναι δυνατον επιστημονικα τεκμηριωμενα..
αυτες λοιπον οι αποψεις με ενδιαφερουν κ θα συζητησω, οχι τις χαζομαρες του καθενος.

οποτε θα κανω την ζωη μου πιο ευκολη απο δω κ περα.

Fataoulas
29-01-16, 20:06
από ατομα που δεν έχουν φυσιολογικό βάρος

και που ξερεις εσυ οτι το παιδι δεν ειναι 1.60 υψος?
Αν ηθελες να βοηθησεις, ας του ελεγες να πινει νερο, πολυ νερο μαζι με τη κρεατινη αλλιως τσαμπα ο κοπος.

Κριμα για το BAN ομως
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
θα μας λειψεις :turtle:

Fataoulas
29-01-16, 20:19
To να μου βάζουν στην ετικέτα του προιόντος ένα φαρμακωμένο που έχει πάρει ότι κυκλοφορεί σε χημική ουσία και να μου λένε με 3 σκουπ τ μέρα πρωτεινη, κρεατίνες και τσάι του βουνου θα γίνεις έτσι, εγώ αυτό το λέω δούλεμα


Αν δε σου εχουν χακαρει το λογ/μο και γραφουν αλλοι αντι εσυ



Aν πάρεις κρεατίνη θα πρηστείς λίγο και θα ξεπρηστείς όταν τη σταματήσεις ή κόψεις λίγο τα βάρη σαν μπαλόνι, το χουν κανει φίλοι μου αδύνατοι, και τωρα ειναι όπως ηταν πριν και χειρότερα


Τοτε ναι, αυτο που κανεις ειναι σιγουρα δουλεμα

Nikos K
29-01-16, 23:02
Καταρχας συγνωμη αν σας εφερα σε συγκρουση εγω απλα γνωμες μαζευω οποτε φτιαχνω την διατροφη μου και οταν νιωσω οτι τρωω παρααα πολυ καλα τοτε θα προσθεσω και τηβ κρεατινη ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον
Επισης ειμαι ελιποβαρης διοτι ειμαι 1.74 εχω κανει εξετασεις δν εχω θυρωιδη ουτε κατι τετιο απλα ειναι λιγο δυσκολο να βαλω βαρος.
Ωστοσο δν θεωρω τον εαυτο μου αρχαριο οταν εχω φτασει σε ενα σημειο να βγαζω προγραμματα με 2σετ και να εξαντλω τα ορια μου(δν θεωρουμαι και προχωρημενος φυσικα)
Και παλι συγγνωμη και χιλια ευχαριστω απο ολους σας !!! (Σχεδον

Χρήστος Τριανταφύλλου
30-01-16, 13:14
Αν δε σου εχουν χακαρει το λογ/μο και γραφουν αλλοι αντι εσυ




Τοτε ναι, αυτο που κανεις ειναι σιγουρα δουλεμα

Η το 1!:thumbup:

Η το 2!:thumbup:

Η αυτο!101984 :rolf:

Fataoulas
30-01-16, 13:54
Καταρχας συγνωμη αν σας εφερα σε συγκρουση εγω απλα γνωμες μαζευω ν


Δε βλεπω το λογο να χρειαζεται να ζητας συγνωμη ;) Οπως ειπες, γνωμες μαζευεις
Δε γινεται ομως να πεταγεται ο καθε "ημιμαθης" (το λεω οσο πιο κοσμια γινεται) και να το παιζει ο γουικιπιντιας ο ιδιος, και να σου δινει συμβουλες πιο αχρηστες και απο το σοου των καρντασιανς.





Η αυτο!


Σιγουρα αυτο :rolf:

vaggan
30-01-16, 14:09
Η το 1!:thumbup:

Η το 2!:thumbup:

Η αυτο!101984 :rolf:αυτος ο μιμης εεεεεεε οδυσσεας με συγχωρειτε πολλα ψυχολογικα:turtle:

Χαράλαμπος
30-01-16, 15:45
και που ξερεις εσυ οτι το παιδι δεν ειναι 1.60 υψος?
Αν ηθελες να βοηθησεις, ας του ελεγες να πινει νερο, πολυ νερο μαζι με τη κρεατινη αλλιως τσαμπα ο κοπος.

Κριμα για το BAN ομως
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
θα μας λειψεις :turtle:


Θα λείψει μόνο ως "Οδυσέας", σαν χαμελαίων που είναι θα εμφανιστεί ξανά και με άλλο όνομα!:green: Εγώ πάντως περίμενα να μας πει τα αποτελέσματα των εξετάσεων για τα νεφρά που κατούραγε αφρούς (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?25587-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-A%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82&p=850670&viewfull=1#post850670) από τα δαιμονικά συμπληρώματα:turtle:

Χρήστος Τριανταφύλλου
30-01-16, 17:07
Εγώ πάντως περίμενα να μας πει τα αποτελέσματα των εξετάσεων για τα νεφρά που κατούραγε αφρούςαπό τα δαιμονικά συμπληρώματα:turtle:

Σ αυτο εχεις δικιο ,δεν εχουμε πια καμια πιθανοτητα να μαθουμε; Χασαμε καθε ελπιδα;:P Εμενα παντως θα μου λειψει!:green:

aepiskeptis
30-01-16, 18:38
Niko

Δε ξέρω τι περιμένεις όταν λες φούσκωμα ή ποιος γνωστός σου ή ακόμα και φίλος, σου είπε ότι "φούσκωσε" με κρεατινη.

Αρχικά επειδή φαίνεσαι οκ παιδί με ανησυχίες, είναι καλή ιδέα ο,τι ακούς να το σκέφτεσαι πριν το οικειοποιηθείς. Το φουσκωνω είναι για λάστιχα και μπαλόνια, όχι για κύτταρα.

Ή κρεατινη είναι υδροφιλη, κάνει παρέα με νερό. Όπου βγαίνει βόλτα φέρνει παρέα και τρεις φίλους της που είναι νερό. 1γρ κρεατινη κάνει παρέα με 3 γρ νερό. Γι αυτό το λόγο μεγαλώνει το κύτταρο σε όγκο γιατί παίρνει μέσα περισσότερο νερό απ ο,τι συνήθως. Επίσης ή κρεατινη συμμετέχει στον κύκλο παραγωγής ενέργειας στα κύτταρα και έχεις περισσότερη ενέργεια.

Είσαι πολύ τυχερός που είσαι αδύνατος, θα γραμμώσεις πολύ γρηγορα.
Το πιο πιθανό είναι ο,τι κανείς προπόνηση που δεν απευθύνεται σε σένα.

Όσο καιρό παίρνεις την κρεατινη θα κάνουμε μαζί ένα πείραμα.
Α.Την προπόνηση θα την κάνεις έτσι
Τρίτη:
1η ασκ: πιέσεις πάγκου, θα ξεκινας με την μπάρα άδεια θα κανείς 5 επαναλήψεις, προσθέσεις 2.5 κιλά ανά πλευρά 5 επαναλήψεις και θα πρόσθετες 2.5κ ανά πλευρά, μέχρι το σετ που θα βγαλεις λιγότερες από 5 επαν. Εκεί θα σταματήσεις και θα πας στη δεύτερη άσκηση. Αυτό θα το πούμε σετ ανεβάσματος 5 επαναλήψεων.
2η: πιέσεις ώμων με μπάρα όρθιος σετς ανεβάσματος 8 επαναλήψεων
3η:cross over σετς ανεβάσματος των 12 επαν
4η: που απς 3 σετς χ όσες επαναλήψεις μπορείς στο καθένα
5η: ραχιαιους 3χ15 (3σετς χ15 επαν)
6η: αρσεις ποδιών ξαπλωτος 3χ15

Την πέμπτη με την ίδια λογική θα κανείς πλάτη και πλαγιους-πισω ώμους
Σάββατο πόδια

Β.Την κρεατινη κοψ την σε μικρότερες δόσεις, αντί για 5γρ βάλε τα μισά 2γρ σε 3 δόσεις κάθε μέρα μέχρι να τελειώσει χωρίς τη φάση που γίνεται το φόρτωμα.
Επιπλέον μια ερώτηση προς το γενικό φόρουμ.

Ρε παιδια εχω ένα πρόβλημα, ξέρω γιατι προτείνουν κρεατινη με whey και σάκχαρα, οκ; Μη μου δώσετε αυτό ως απάντηση.
Οι φυσικές πηγές της κρεατινης, δεν έχουν ούτε γάλα, ούτε σάκχαρα. Το μοσχαρισιο συκώτι έχει σάκχαρα, αλλα είναι 5%.
Για να έχει σε μένα τουλαχιστον λογική το συμπληρωμα, θα πρέπει να συμπληρώνει τη φυσική πηγή

Γ.κάθε μέρα θα τρως είτε 2 αυγά βραστά ολόκληρα είτε ένα κομμάτι μοσχαρίσιο συκώτι ψητό είναι παμφθηνο με 5€ θα πάρεις 1κιλο και κάτι, σου φτάνει για μια εβδομάδα μέρα παρά μερα

Υ.Γ. τα αμινοξέα δλδ το κρέας προκαλεί έκκριση ινσουλίνης, για όσους δεν το έχουν πρόχειρο

Nikos K
31-01-16, 00:38
φιλε μυ ευχαριστω παρα πολυ για το αρθρο σου και την πολητιμη βοηθεια σου το θεμα ειναι οτι δεν θελω να γραμμωσω αλλα να βαλω κιλα ..
Αρα συνεχιζει να ειναι καλη ιδεα να τρωω καθημερινα απο 2 αυγα?

aepiskeptis
31-01-16, 01:06
Νίκο

Δε βρίσκω κανένα νόημα να πας 80κιλα και από πες 10% bf να πας 25%

Θα το κάνεις σιγά σιγά και όταν λέω γραμμώσεις εννοώ θα βάλεις μυϊκή μάζα κρατώντας χαμηλό ποσοστό λίπους
Ναι ναι
Συκώτι τη μια μέρα, αυγά την άλλη

Nikos K
31-01-16, 02:29
φιλε μου δεν ζητησα να παω 80 κιλα
αγαπαω την γυμναστικη και θα θελα να δεσω
ειμαι 18 χρονων ξερεις τι ειναι να ακους απο τον καθενα
"ελα ρε κοκαλιαρη βαλε κανα κιλο πανω σου''
''μα/.../.../α εισαι 18 χρονων βαλε κανα βαρος πανω σου τι δυναμη εχεις''
πανω απο ολα το κανω για τον ΕΑΥΤΟ μου εννοειται αλλα παραπαει αδερφε μου κι αυτο.......

aepiskeptis
31-01-16, 03:06
Νίκο μη στεναχωριεσαι και μην αγχωνεσαι

Έχεις εδώ πολύ καλή παρέα και είναι αρκετά παιδιά με γνώσεις, με ενασχόληση χρόνων

Κάνε μου μια χάρη, γραψε στο περίπου τι τρως μια τυπική μέρα
Και
Βάλε και ασκήσεις στις πέμπτη και Σάββατο, ανεξάρτητα αν θα το κάνεις ή όχι το πρόγραμμα.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
31-01-16, 03:34
φιλε μου δεν ζητησα να παω 80 κιλα
αγαπαω την γυμναστικη και θα θελα να δεσω
ειμαι 18 χρονων ξερεις τι ειναι να ακους απο τον καθενα
"ελα ρε κοκαλιαρη βαλε κανα κιλο πανω σου''
''μα/.../.../α εισαι 18 χρονων βαλε κανα βαρος πανω σου τι δυναμη εχεις''
πανω απο ολα το κανω για τον ΕΑΥΤΟ μου εννοειται αλλα παραπαει αδερφε μου κι αυτο.......

Μην αγχώνεσαι παιδαρά...Και μένα έτσι μου λέγανε (στα ίδια κιλά με σένα ήμουν όταν ξεκίνησα :thumbup:)

Τώρα ακούω τις εξής ατάκες:

1. "Ρε παίρνεις τπτ?"
2. "Τι παίζεις για στήθος? Πόσες επαναλήψεις να κάνω σ'αυτό? Πότε να αλλάξω πρόγραμμα?"
3. "Μπορείς ναρθεις να με βοηθήσεις που μετακομίζω?"

Και απέχω πολύ απ'αυτό που αποκαλείς "εντυπωσιακός"

Οπότε μην αγχώνεσαι και μην στεναχωριέσαι για τπτ...Με υπομονή και προσπάθεια ΟΛΑ γίνονται...

Nikos K
31-01-16, 03:54
συγχαρητηρια φιλε μου που εφυγες απο αυτον τον δρομο καθημερινοι εγωισταροι προσπαθουν με καθε τροπο να σε προσβαλουν διχως να τους νοιαζει για το πως νιωθει ο αλλος μεσα του καλως κακος ενας κοκαλιαρης φαινεται ασχημα εξωτερικα αλλα δν χρειαζεται να του το υπενθημιζεις συνεχως...μπραβο σου σε ζηλευω ''με την καλη εννοια παντα''..Ποτε δν υπαρχει περιπτωση να τους ακουσω και ειδικοτερα δεν ειμαι σε φαση να τους υπολογισω..ειμαι ατομο που και να αργησω να πετυχω τους στοχους μου δεν θα με νοιξαει καθολου....1-2-3-4-5-6-7-8- μηνες κ.ο.κ -χρονια?δν θα με νοιαξει δεν τα περιμενω τα κιλα απο θαυμα της φυσης..



μια τυπικη μερα φιλε μου ειμαι κυριος στο μεσημεριανο-βραδινο (+ψωμια σαλατες)
πριν την προπονηση ξηρους καρπους πολλους με ενα φρουτο κ λιγο σοκολατα (2 ωρες πριν περιπου)
Μετα την προπονηση ενα ροφημα πρωτεινης
Δυστυχως πρωινο δν εχω ''τν ορεξη να φαω''
Δεκατιανο ισως και να τσιμπαω που κ που μια μπακετα...
ειμαι αθλιος στο θεμα διατροφης αληθεια σας λεω πιεζομαι οσο μπορω αλλα καθε πρωι το στομαχι δν ανοιγει......

Όπου_υπάρχει_θέληση_
31-01-16, 04:06
μια τυπικη μερα φιλε μου ειμαι κυριος στο μεσημεριανο-βραδινο (+ψωμια σαλατες)
πριν την προπονηση ξηρους καρπους πολλους με ενα φρουτο κ λιγο σοκολατα (2 ωρες πριν περιπου)
Μετα την προπονηση ενα ροφημα πρωτεινης
Δυστυχως πρωινο δν εχω ''τν ορεξη να φαω''
Δεκατιανο ισως και να τσιμπαω που κ που μια μπακετα...
ειμαι αθλιος στο θεμα διατροφης αληθεια σας λεω πιεζομαι οσο μπορω αλλα καθε πρωι το στομαχι δν ανοιγει......

Αν και το post είναι για την κρεατίνη...ας γράψω 2 πράγματα μιας και το ανέφερες...

Αφού δεν μπορείς να φας πρωϊνο τότε "πιες" το...Δλδ πάρε παστεριωμένο ασπράδι αυγού απτο super και βάλτο το multi με μία μπανάνα...όσο όρεξη και να μην έχεις θα κατεβαινει πιο εύκολα...

αυτά που λες για πριν την προπόνηση δεν είναι άσχημα με εξαίρεση στην σοκολάτα (φατην μετά την προπόνηση, εγώ αυτό κάνω μετά από προπόνηση ποδιών :green:) μαζί με την πρωτεϊνη σου....και όχι 2 ώρες πριν, μισή ώρα καλύτερα ΠΡΙΝ την προπόνηση φάε τα ξηροκάρπια και το φρούτο.

Και για το πρωί δοκίμασε και λίγο μαύρο ψωμί, έστω και κανά 2 μπουκιές είναι πρόοδος απτο να μην φας καθόλου...

Πρέπει να αλλάξεις διατροφικές συνήθεις αν θες να πάρεις κιλα

Nikos K
31-01-16, 04:18
έχεις δικιο...

Feth
31-01-16, 04:54
Νικο τα πράγματτα ειναι πολύ απλά φίλε, για να πάρεις κιλά πρέπει να φάς , πριν 3 μήνες είχες κάνει πάλι τοπικ πάνω στο θέμα αυξηση κιλών το οποιο ήταν 3 σελίδες γεμάτο απο συμβουλές, οπως σου είπε και ο "θέληση " απο πάνω πρέπει να αλλάξεις διατροφικές συνήθειες. Ξεκίνα φτιάξε την διατροφη σου και σε συνδυασμο με βάρη θα δείς αποτελεσματα.

Αυτά που τρώς ειναι πολύ λίγες θερμίδες και λογικο μου φαινεται να είσαι στάσιμος σε αυτά τα κιλά.

vaggan
31-01-16, 11:22
συγχαρητηρια φιλε μου που εφυγες απο αυτον τον δρομο καθημερινοι εγωισταροι προσπαθουν με καθε τροπο να σε προσβαλουν διχως να τους νοιαζει για το πως νιωθει ο αλλος μεσα του καλως κακος ενας κοκαλιαρης φαινεται ασχημα εξωτερικα αλλα δν χρειαζεται να του το υπενθημιζεις συνεχως...μπραβο σου σε ζηλευω ''με την καλη εννοια παντα''..Ποτε δν υπαρχει περιπτωση να τους ακουσω και ειδικοτερα δεν ειμαι σε φαση να τους υπολογισω..ειμαι ατομο που και να αργησω να πετυχω τους στοχους μου δεν θα με νοιξαει καθολου....1-2-3-4-5-6-7-8- μηνες κ.ο.κ -χρονια?δν θα με νοιαξει δεν τα περιμενω τα κιλα απο θαυμα της φυσης..



μια τυπικη μερα φιλε μου ειμαι κυριος στο μεσημεριανο-βραδινο (+ψωμια σαλατες)
πριν την προπονηση ξηρους καρπους πολλους με ενα φρουτο κ λιγο σοκολατα (2 ωρες πριν περιπου)
Μετα την προπονηση ενα ροφημα πρωτεινης
Δυστυχως πρωινο δν εχω ''τν ορεξη να φαω''
Δεκατιανο ισως και να τσιμπαω που κ που μια μπακετα...
ειμαι αθλιος στο θεμα διατροφης αληθεια σας λεω πιεζομαι οσο μπορω αλλα καθε πρωι το στομαχι δν ανοιγει......να την βρεις φιλε την ορεξη για πρωινο παραλειπεις το σημαντικοτερο γευμα της μερας και εγω παλια για πρωινο επινα ενα ξερο γαλα με hemo και ημουν σαν τσιχλα αμερικανικια:Pοταν ομως προσθεσα 500 θερμιδες το πρωι αρχισα να βαζω κιλα δεν μπορεις να φας πρωι πρωι??οκ φαε στις 10 παλι πρωινο ειναι μετα το μετα προπονητικο σου ειναι για κλωτσες τρως σαν πουλι γιαυτο δεν βαζεις γραμμαριο η θα βαλεις θερμιδες στα γευματα η εισαι καταδικασμενος να μεινεις στο σωμα των 58 κιλων απλα τα πραματα το μονο που χρειαζεσαι ειναι φαγητινη τιποτα αλλο:welcome:συγνωμη αν φανηκα αποτομος αλλα ποσα ατομα μου λενε το ιδιο πραμα δεν μπορω να βαλω κιλα να παρω κρεατινη
-τι τρως?τι τρως το πρωι τι τρως μετα την προπονηση
-δεν μπορω να φαω το πρωι δεν μπορω να φαω το μεημερι δεν μου αρεσει αυτη η τροφη δεν μου αρεσει η αλλη τροφη

ελπιζω να μπηκες στο νοημα δουλεια ετσι δεν γινεται μην περιμενεις τιποτα απο την κρεατινη αν δεν εχεις ορεξη για φαγητο

aepiskeptis
31-01-16, 12:14
Το ασπράδι παστεριωμένο ή όχι δεν είναι καλό να τρώγεται ωμό και ΑΣΕ που έχει και χαμηλή βιολογική αξία χωρίς τον κρόκο.

Νίκο 2 προτροπές και 4 συνταγές

Ή προτροπή είναι να κάνεις 3 ή 4 μέρες βάρη και να είναι βάρη, 2, 3 βασικές ασκήσεις τη φορά και στα 50'-60' να τελειωνεις.

Τρόφιμα να συμπεριελαβεις στην διατροφή σου: μοσχαρίσιο συκώτι, αυγά (ολόκληρα εννοείται), κακάο.

1η συνταγή: την πρωτεινη σκόνη που έχεις μην την ξαναπιεις, καν τη Μερέντα
Ζεσταινεις φυστικοβουτυτο ή αμυγδαλοβουτυρο στο μικροκυμάτων, ρίχνεις όσα σκουπ θέλεις μέσα, προσθέσεις, γάλα λίγο στην αρχή, κακάο, μέλι ή σταφίδες (οι σταφίδες υπερτερούν απέναντι σε ο,ποιαδήποτε πηγή σακχάρων) και το ανακατευεις, προσθετεις επιπλεον γαλα ώστε να βγεί ή σύσταση που θέλεις.

Συνταγη #2 ζεσταινεις γάλα. Ρίχνεις Βρώμη στην κατσαρολιτσα που ζεσταινεται το γαλα. Ανακατεύεις καλά να γίνει κρέμα και μετά προσθετεις ο,τι θες. Ρίχνεις ένα σκουπ, κακάο, σοκολάτα, αμύγδαλα, μπανάνα, μήλο, σταφίδες ο,τι θες

Συνταγή #3 αντί για Βρώμη κάνεις το πάνω με σιμιγδάλι ψιλό, αντί για γάλα βάζεις νερό και αρκετό ελαιόλαδο.

Συνταγή #4 χτυπας αυγά, λιωνεις μια μπανάνα και τη ριχνεις στα αυγα, ανακατευεις να γινει πιο ομογενες το μιγμα. και με αυτο κανεις γλυκια ομελετα ή πανκεικς. Φτιαχνεις ροφημα πρωτεινης με λιγο νερο, λιγο κακαο, λιγη μαυρη ζαχαρη και το χρησιμοποιεις ως σιροπι

Αυτα καλη επιτυχια στους στοχους σου

Χαράλαμπος
31-01-16, 12:25
μια τυπικη μερα φιλε μου ειμαι κυριος στο μεσημεριανο-βραδινο (+ψωμια σαλατες)
πριν την προπονηση ξηρους καρπους πολλους με ενα φρουτο κ λιγο σοκολατα (2 ωρες πριν περιπου)
Μετα την προπονηση ενα ροφημα πρωτεινης
Δυστυχως πρωινο δν εχω ''τν ορεξη να φαω''
Δεκατιανο ισως και να τσιμπαω που κ που μια μπακετα...
ειμαι αθλιος στο θεμα διατροφης αληθεια σας λεω πιεζομαι οσο μπορω αλλα καθε πρωι το στομαχι δν ανοιγει......

Αφού σου είναι τόσο δύσκολο να φας το πρωί προσπάθησε να συμπληρώσεις αυτές τις...χαμένες θερμίδες στα υπόλοιπα γεύματά σου. Έτσι δεν τρέχει τίποτα αν δεν φας το πρωϊνό σου. Απλά προσπάθησε να αυξήσεις τις πόσότητες που τρως γιατί είμαι σίγουρος πως είναι ελάχιστες άσχετα αν μπορεί να σου φαίνονται μεγάλες. Τα κιλά σου "φωνάζουν" με βάση το ύψος σου (1.75 είδα).

Nikos K
31-01-16, 14:36
να ειστε καλα ολοι για τις συμβουλες ευχαριστω παρα πολυ ολους..
θα προσπαθησω να τα κοψω ολα και να μπω σε ενα σοβαρο προγραμμα..να στε καλα!!

Nikos K
12-02-16, 00:10
Καλησπερα παιδια..μιας κ ακολουθησα τις συμβουλες σας πηρα μολις 1.5 κιλο απο 57.5 πηγα 59...
για 4η φορα στν ζωη μου που γινεται θαυμα και παιρνω κιλα αρρωσταινω με ιοση......παλι στα 56.....................:(