PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα



mitsakos
14-01-09, 14:57
διαβαζω για τα προγραμματα αλλα δεν νομιζω πως και παλι εχω βρει κατι πολυ καλο για μενα.το προγραμμα μου ειναι λιγο χυμα οποτε δεν αξιζει καν αναφορας.λιγο το σπασμενο χερι λιγο οι γιορτες λιγο το ενα λιγο το αλλο δεν εχω καιρο που κανω οποτε δεν εχω και σωστη σειρα

αρχισα παλι το gym στις 28 Δεκεμβρη οποτε τπτ.πριν απο αυτο καθομουν 2 μηνες λογο τραυματισμου και πριν εκανα πολεμικες τεχνες

ξεκινησα διατροφη απο 1η του μηνα και προς το παρον παμε καλα.τωρα θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει με το προγραμμα

το msn μου ειναι TSATSOS2@YAHOO.GR

αν καποιος κανει εναν κοπο να μου εξηγησει καποια που θεωρουνται βασικα και να με βοηθησει να φτιαξουμε ενα προγραμματακι και την νοοτροπια για να το αλλαζω θα ημουν υποχρεος

thnx εκ των προτερων(εχω την εντυπωση οτι την σκοτωσα την λεξη :smash: )

Steve KinG STyLe
14-01-09, 15:09
Πιστευω πως μπορω να βοηθησω αρκετα με το παρακατω λινκ ακρει να το διαβασεις :drunken:
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4096

mitsakos
14-01-09, 15:55
oκ ξεκιναω

ασχετο και εγω απο τρικαλα ειμαι

RUHL
14-01-09, 19:06
Εχω ακουσει πως οσοι ειναι απο τρικαλα τους αναλαμβανει ο steve για καθε τους βημα-αλαγη επι πληρωμης φυσικα :box1: :box1: :box1:

mitsakos
14-01-09, 19:10
Εχω ακουσει πως οσοι ειναι απο τρικαλα τους αναλαμβανει ο steve για καθε τους βημα-αλαγη επι πληρωμης φυσικα :box1: :box1: :box1:

...
βοηθησε πολυ το ποστ σου στο θεμα

RUHL
14-01-09, 19:21
Εχω ακουσει πως οσοι ειναι απο τρικαλα τους αναλαμβανει ο steve για καθε τους βημα-αλαγη επι πληρωμης φυσικα :box1: :box1: :box1:

...
βοηθησε πολυ το ποστ σου στο θεμα

Ο κανονας λεει πως αυτοι που τεμπελιαζουν να διαβασουν αυτα που γραφουν οι αλλοι και τα θελουν ετοιμα δεν τους βοηθαμε :box1: :box1: :box1:
θα σε βοηθουσα αλλα ειναι ο κανονας στην μεση και δεν μπορω τα χερια μου ειναι δεμενα :weights:

mitsakos
14-01-09, 19:24
που ακριβως εδειξα οτι τεμπελιαζω και δεν το διαβαζω?

RUHL
14-01-09, 19:25
επησης

αν καποιος κανει εναν κοπο να μου εξηγησει καποια που θεωρουνται βασικα και να με βοηθησει να φτιαξουμε ενα προγραμματακι και την νοοτροπια για να το αλλαζω θα ημουν υποχρεος
Αλαξε νοοτροπια, την διατροφη στην εδωσα ετοιμη και δεν επρεπε γιατι εγηνες χειρωτερος και συνεχηζεις με τον ιδιο τροπο σκεψης





που ακριβως εδειξα οτι τεμπελιαζω και δεν το διαβαζω?
Δεν βλεπω το προγραμα στο τοπικ σου και βλεπω οτι ζητας να σε βοηθησουν με μαιλ πολυ μιαλο δεν θελει

mitsakos
14-01-09, 19:30
για τη διατροφη δεν διαβασα οσα μου δωσατε?
και εδω δειχνω οτι δεν τα διαβαζω?

ε με την διατροφη δεν εβγαζα ακρη μονος μου τι να κανουμε.πηγα σε διατροφολογο τελικα(δεν ειναι σποντα.1000 ευχαριστω για τη διατροφη απλα οι δικοι μου ειναι περιεργοι)

το προγραμμα το φτιαχνω τωρα αφου διαβασα το λινκ

RUHL
14-01-09, 19:46
Παλι αυτο που θα πω δεν ειναι σποντα αλλα με την διατροφη του διατροφολογου θα αποτηχεις ξερω τι λεω και δεν θα επεκταθω πανω σε αυτο εδω

Για την προπονηση οταν βλεπω τετοια ποστ μου αναβουν τα λαμπακια γιατι δηχνει ασεβεια σε ολα τα μελη του φορουμ που εχουν ποσταρει για προπονηση η αρθρα που εκανε ο στεβε οτι τσαμπα τα γραψανε

Δεν λεω τωρα θα τα διαβασεις επειδη στην ειπαμε αλλα γιατι να φτιαξεις ενα τετοιο τοπικ πριν καν ψαξεις αρθρα και παρομοια τοπικς προσβαλεις τα μελη που εχουν σπαταλησει τον χρονο γραφωντας και αναλυοντας

Steve KinG STyLe
14-01-09, 19:47
Ελα τρικαλιωτη μην αρπαζεσε...μπραβο που το διαβασες περιμενουμε το προγραμμα.Σε ποιο γυμναστηριο πας αληθεια? :thumbup:

mitsakos
14-01-09, 20:07
ruhl δυστηχως αν και δεν ειναι η δικια που πρωτη επιλογη σε διαβεβαιω.θα μεινω αναγκαστικα στου διατροφολογου για κανα 2μηνο τουλαχιστον δοκιμαστικα.σε κανα 2μηνο βλεπουμε.βρηκα γνωστο που κανει bb και ειναι κ διατροφολογος και μαλλον θα παω εκει μετα.απλα οταν εισαι ανηλικος ειναι και αλλοι που καθοριζουν τις κινησεις σου

steve δεν αρπαζομαι.ειδικα με ατομα που συμπαθω ετσι ειναι ο τροπος γραφης μου.σιγουρα κατι παραπανω ξερετε και για αυτο ρωταω

παω στα joe widder στο κερατσινι μιας που το Περαμα ξεμεινε απο γυμναστηρια.Απο τρικαλα καταγομαι.δεν μενω.αν και ειναι κ αυτο στο προγραμμα...

mitsakos
15-01-09, 02:02
αν και με δωσεις εκατσα και το τελειωσα.λοιπον

1η μερα

Στηθος

Incline dumbbell press 3X8
Dumbbell press 3X8
Incline fly 3X8

2η μερα

Δικεφαλα

preacher curl 3Χ8
dumbbel curl 3Χ8
ez-bar curl 3Χ8

3η μερα

Ποδια-γαμπες

Ποδια

Squat 3Χ8
leg press 3Χ8
leg extensions 3X8

γαμπες

standing calve raises 3Χ8
leg press calf extension 3Χ8
seated calve raises 3Χ8

4η μερα

Πλατη

Deadlift 4Χ8
pull down 4Χ8
one arm dumbbell row 4Χ8

5η μερα

Ωμοι-τρικεφαλα

Ωμοι

shoulder presses 4Χ8
lateral raise 4Χ8
upright row 4Χ8

τρικεφαλα

french press 4Χ8
close grip bench press 4Χ8
εκτασεις πανω απ το κεφαλι 4Χ8

χρονο εχω ελευθερο οποτε δεν ειναι προβλημα και 6/7 να πηγαινω γυμναστηριο.δεν εγραψα στα ελληνικα τις ασκησεις γιατι δεν ειμαι σιγουρος για το πως λεγονται.τις ειδα μια μια στο youtube και καταλαβα ποια ειναι πια.αυες ειναι που μου τεριαζουν καλυτερα

ωμους,τρικεφαλα και πλατη εβαλα +1 σετ γιατι ειναι πιο πεσμενα απ το υπολοιπο σωμα και θελω να γυμναστουν παραπανω.δεν ξερω αν ειναι αρκετο το ενα σετ μονο ομως

slaine
15-01-09, 02:19
σε ποιο σημείο έσπασες το χέρι και πότε? έχεις ενοχλήσεις? τι στόχο έχεις?

mitsakos
15-01-09, 15:52
καρπο αλλα οχι ακριβως σπασιμο.ραγισμα.δεν θυμαμαι ακριβως ποτε αλλα εχω γυρω στους 1,5-2 μηνες που το ζοριζω κανονικα

στοχος μου ειναι να χασω οσο πιο λιγα μυικα κιλα μπορω τωρα που κανω διατροφη κ να αναπτυξω λιγο παραπανω τρικεφαλα,ωμους,πλατη γιατι μου φαινονται ασημετρα με το υπολιπο σωμα

γενικα μου αρεσει ο ογκος οποτε μαλλον περισσοτερο ογκος ειναι ο στοχος

EDIT:δεν με εχει ενοχλησει ποτε το χερι.μονο στην 8η μερα που εβγαλα το γυψο γιατι ξεκινησα καμψεις να δω αν αντεχει

slaine
15-01-09, 15:53
ράγισμα σκαφοειδούς μήπως?

slaine
15-01-09, 16:03
φαντάζομαι θα σε ενοχλεί στο σπρώξιμο άρα πιέσεις προσεχτικά.

από τη στιγμή που που έγραψες ένα τέτοιου στυλ πρόγραμμα θα σου πρότεινα να κάνεις 4-5 ασκήσεις των 3-4 σετ στήθος και πλάτη.

δικέφαλα/τρικέφαλα/ώμους από 3 ασκήσεις και αν θες και μία τέταρτη ίσως στους ώμους με επαναλήψεισ 12-8.

τραπέζιους 1 άσκηση

πόδια: 2-3 ασκήσεις τετρακέφαλους επαναλήψεις 15-8/1-2 μηριαίους 10-6/1-2γάμπες 25-15

δε σου βάζω αριθμό ασκήσων γιατί ανάλογα με τις δυνάμεις σου και που θέλεις να δώσεις έμφαση πράττεις.

κάνε τις βασικές ασκήσεις με σπλιτ πχ

πλατη
στηθος
κενό
ποδια
χερια
ωμουσ-τραπεζιους
κενο

peris
15-01-09, 16:06
ελα ρε slaine και εγο αυτο το σπλιτ κανω τωρα χεχεχεχεχε αλλα με τη μονη διαφορα οτι κανω πρωτα ομους μετα χερια

σορρι για το οφφ :oops:

το προγραμμα που εγραψες καλο ειναι μονο δε καταλαβαινω γιατι κανεις δικεφαλα μονα τους 1μερα στηθος βαλε αλλη μια ασκηση οπως και πλατη και ποδια βαλε αλλη μια για τετρακεφαλους

γενικα οτι σου ειπε ο slaine πιο πανω :clap: :clap:

mitsakos
15-01-09, 16:17
slaine ναι ραγισμα σκαφοειδους ηταν.τα αλλα θα τα κανω οπως ειπες και βλεπουμε στην πορεια για αλλαγες και διορθωσεις

peris τα εβαλα ξεχωριστα γιατι μπορω να κανω γυμναστικη 6/7 απ την βδομαδα οποτε να κανω λιγοτερη ωρα αφου μπορω να κανω και την επομενη.ειναι λαθος αυτο?αποδιδει καλυτερα να ειναι μαζι με κατι αλλο?

peris
15-01-09, 16:32
οχι δεν ειναι οτι αποδιδει καλυτερα ουτε οτι ειναι λαθος απλα μου φανηκε εμενα περιεργο επειδη δεν εχω ξανα δει δικεφαλα μονα τους

παντως καλυτερα κανε 5μερες ενα σωματικο τμημα τη φορα η 4 μερες να εχεις και μερες να ξεκουραζεσαι αν κανεις 6-7 δε προλαβαινεις να αναρωσεις

slaine
15-01-09, 16:43
ειδικά αν προπονείσαι με ένταση χρειάζεται ανάρρωση και το νευρικό σύστημα άρα καλύτερα μέχρι 4-5 μέρες την εβδομάδα προπόνηση για νατουράλ αθλητές.

είχα κι εγώ σπάσει το σκαφοειδές αλλά μου πήρε πολύ χρόνο να επανέλθω, άτιμο σημείο. εσύ πόσο καιρό το είχες σε γύψο?

πρόσεχε αφενός να έχει θρέψει και αφετέρου επειδή θα είναι αδύναμος ο καρπός-πήχης μην πάθεις καμία τεντοντίτιδα.

mitsakos
15-01-09, 16:52
οκ θα το κανω 5 μερες

slaine εγω το ειχα 15 μερες και αλλες 15 μου ειπαν να το προσεχω.παντως εκτως των πρωτων ημερων δεν με εχει ενοχλησει

slaine
15-01-09, 16:57
μία χαρά. εμένα κάνανε μαλακίες και τραβήχτηκα άδικα... τώρα καλά ευτυχώς. εύχομαι πλήρη αποκατάσταση

Steve KinG STyLe
15-01-09, 17:00
Γιατι 3την εβδομαδα τι πειραζουν?Εγω τοσες κανω τωρα :green:

Προοδευτηκοτητα την χρησιμοποεις σαν αρχη στην προπονηση σου?Καθε ποτε δηλαδη αυξανεις κιλα?Οταν κανεις σε ολα σου τα σετ τις επιθημητες επαναληψεις? :???: Πως?
Γιατι οπως ισως θα διαβασες το overload ειναι πολυ σημαντικο για την μυικη αναπτηξη και οχι μονο!!!
Επισης ενταξει 12σετ ακομα και για τις μεγαλες μυικες ομαδες μια χαρα ειναι για το επιπεδο σου και γενικα δεν ειναι αναγκαη να ανεβασεις απο τωρα αστο για αργοτερα καλυτερα :wink:
Επισης οι ασκησεις ειναι ΟΚ που επελεξες αν και θα προτειμουσα τελειως βασικες..δηλαδη εκτασεις για στηθος και εκτασεις ποδιων θα τις εβγαζα τελειως και θα προσθετα επισης μονοζυγο για πλατη αντι για τροχαλια,βυθισεις κτλ...

Και τα αλλα τα ειπαν τα παιδια παραπανω :awesome:

Καλη δυναμη φιλος!!!

mitsakos
15-01-09, 17:05
slaine thnx

steve ακομα οπως ειπα κανω λιγο καιρο οποτε ειμαι δοκιμαστηκα στα κιλα ακομα.ΘΑ αυξανω οπως διαβασα οταν με τα κιλα που φτανω σε μυικη αστοχια στις 8 επαναληψεις βγαζω 12 και οταν η 12 δεν ειναι η τελαυταια μου ανεβαζω και συνεχιζω ετσι
και εγω θα προτημουσα αυτες που αναφερεις αλλα ειμαι 120 κιλα και ειναι καπως απιθανο και το μονοζυγο και οι βυθισεις
thnx btw

slaine
15-01-09, 17:12
δεν είχα δει οτι είσαι αρχάριος και κάμποσα κιλά κιόλας.
αν θες μπορείς να κάνεις 3 μέρες με πιο λίγες ασκήσεις και να προσθεσεις αεροβική

mitsakos
15-01-09, 17:19
καμποσα κιλα ειμαι αλλα γυμναζομαι χρονια.απλα οχι με βαρη.δεν εχω ουτε προβλημα υγειας ουτε τιποτα.ανετα βγαζω τις προπονησεις
απο αεροβικη κανω 3Χ40 κοιλιακους+ραχιαιους και κανα μισαωρο διαδρομο καθε μερα
εκανα σκοινακι αλλα λογο κιλων πονανε τα πελματα μου πολυ μετα απο κανα 5λεπτο

slaine
15-01-09, 17:23
οκ. κάνε το προγραμμα που ειπαμε μεσα σε 45 λεπτά τα βάρη να προσπαθείς. και μετά κάνε κοιλιακούς-ραχαίους αν 8ες και αεροβική

mitsakos
15-01-09, 17:25
η αεροβικη ειναι καλυτερο να γινεται πριν ή μετα?
ενας φιλος μου ειπε μετα.αλλοι μου λενε πριν

slaine
15-01-09, 17:27
ΜΕΤΑ 8)

mitsakos
15-01-09, 17:36
ΜΕΤΑ 8)
οκ θενξ