PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραυματισμος κοιλιακοι



Raistlin
14-01-09, 22:02
Πριν 2-3 εβδομαδες εκανα το λαθος να βαλω λιγα παραπανω κιλα με αποτελεσμα να τραυματιστει ο κοιλιακος δεξια κατω απο το στηθος.Το προβλημα ειναι οτι μειωθηκε σημαντικα η μαζα του και ακομη με ποναει οταν κανω ασκησεις.Ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα ή θα επρεπε μεχρι τωρα να ειχε επουλωθει?Να συνεχισω να γυμναζω τους κοιλιακους η να περιμενω μεχρι να εξαφανιστει τελειως ο πονος?

Επισης στο διαστημα των 2-3 εβδ. εχω κανει 2 φορες το κλασικο προγραμμα που κανω για κοιλιακους.Το αναφερω μηπως εχει καποια σημασια....

slaine
14-01-09, 22:08
είσαι σίγουρος ότι είναι κοιλιακός?

οι κοιλιακοί είναι "σκυλιά" και αντέχουν/αναρρώνουν γρήγορα.
αν δεν το άφησες να επανέλθει και το ζόρισες πολύ πιθανό να σε πονάει από αυτό. ξεκούρασε το πλήρως για λίγες μέρες και αν δεν περάσει/υποχωρήσει πήγαινε σε γιατρό.

πάντως αν το ξεκουράσεις και φύγει η ενόχληση ξεκίνα σταδιακή εκγύμναση της περιοχής (αν και αυτό άτοπο αφού συμμετέχει σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις έμμεσα ή αμεσα)

Raistlin
15-01-09, 02:15
ισως φταιει οτι δεν ειναι και ιδιαιτερα γυμνασμενοι τους τελευταιους 4 περιπου μηνες εχω αρχισει κοιλιακους....ειναι ακομη "κουταβια"

slaine
15-01-09, 02:22
καλά κι εγώ μία φορα το μήνα κάνω κοιλιακούς :rabbit: αλλά γυμνάζονται με σκουώτ κλπ κάτι ψηλά :shifty:

Billy
09-10-09, 18:32
Μου παρουσιάσθηκε και εμένα αυτό το πρόβλημα,
πώς να το αντιμετωπίσω;;;
με πλήρη αποχή;;;
με λίγο γυμναστική;;

για πείτε, όσοι γνωρίζετε

thx

Μαρία
09-10-09, 18:53
Μου παρουσιάσθηκε και εμένα αυτό το πρόβλημα,
πώς να το αντιμετωπίσω;;;
με πλήρη αποχή;;;
με λίγο γυμναστική;;

για πείτε, όσοι γνωρίζετε

thx


Απο θλαση στους κοιλιακους καποτε εχασα πανελ.πρωταθλ κλειστου στιβουΣΕΦ.Πικρα και ειχα κανει προετοιμασια.Το επαθα ενω εκανα κοιλιακους αυτους με τα ποδια που τα σηκώνεις τεντωμενα και στα σπρωχνει ενας απο πισω,ε σε ενα σπρώξιμο του εβαλε πιο πολύ δυναμη εβαλα και εγω απότομα και κρατς!!!!στα λεω αυτα μηπως το επαθες κ εσυ καπως ετσι απο αποτομη επαναφορα κατα την διαρκεια.Επειδη είναι περιεργη μυική ομαδα ο φυσιοθεραπευτης μου συνεστησε πλήρη αποχη μεχρι να μην νιώθω πόνο.Εφαγα 1μήνα+.Παντως θυμαμαι οτι και το βράδυ που έπεφτα για υπνο ποναγα αμα ηθελα να αλλάξω πλευρο.Πληρη αποχη για να θεραπευτει σωστα χωρίς να καταντήσει χρόνιο,σε καθε ενταση και πονο στο μέλλον.

Billy
09-10-09, 19:37
έτσι έγινε και με μένα, απότομη κίνηση και είδα αστεράκια από τον πόνο, μιλάμε για πολύ διαπεραστικό πόνο, έπαθα black out για λίγα δευτερόλεπτα.
εγώ φορούσα και μία ζώνη που γενικά έσφιγγε όλους τους Κοιλιακούς και μάλλον δεν μπόρεσαν να κάνουν ελεύθερη σύσπαση.

Τώρα εκείνο που παρατηρώ είναι ότι ο πόνος εμφανίζεται όταν αρχίζω τα setups ενω οι Κοιλιακοί ξεκινάνε από θέση πλήρης έκτασης, δηλαδή όταν είμαι ξαπλωμένος ανάσκελα στον πάγκο, τα πέλματα των ποδιών τα έχω στερεώσει καλά στο πάτωμα, δηλαδή ακόμα και οι Τετρακέφαλοι των Ποδιών είναι σε έκταση.
Αν αρχίσω από αυτήν την θέση Κοιλιακούς ΑΠΟΤΟΜΑ τότε θα χτυπήσει αν το πάω σιγά-σιγά τότε θα πονέσει ανεπαίσθητα.

Μάλλον πρέπει να μην ξεθαρρέψω πρίν περάσει,
θα το γυμνάζω λίγο και με προσοχή και όχι απότομες κινήσεις.
Εμένα δεν με πονάει στον ύπνο, ούτε στον ξύπνιο, μόνο όταν κάνω την άσκηση όπως σου είπα παραπάνω, απότομα.

Μαρία
09-10-09, 19:44
Με προσοχή μόνο και μην ξεθαρρέψεις,είμαι της άποψης χιλιες φορες σωστη αποθεραπεια απο τραυματισμό και ας χαθει λιγο η προπόνηση παρα χρονια ταλαιπωρία(απο μη ορθη αποκατασταση)και προβληματική προπόνηση πάλι.Καλη ανάρρωση!!

Billy
09-10-09, 21:02
ευχαριστώ, θα είμαι προσεκτικός,
εσύ πάντως τώρα είσαι ΟΚ;;;
το ζορίζεις;;;
ή το φοβάσαι ακόμα;;;

Μαρία
09-10-09, 21:35
Εχουν περασει 7χρόνια απο τοτε και δεν ξαναείχα ποτε προβλημα,αμα κανεις καλή αποκατασταση δεν εχεις προβλημα μετα!!!Επιμενω στην καλη αποκατασταση γιατι απο στιβο παθαινεις πολλα(χρόνια θλαση στον ορθο μηριαίο με ταλαιπώρησε 2 χρρόνια,θλαση δικέφαλο μηριαιο κανενα προβλημα λόγω σωστης αποκατάστασης,εμαθα μετα,θλαση κοιλιακοι και τελος τενοντίτιδα στον αχίλλειο)μετα απο αυτα συμμορφώνεσαι!!!!Και μενα μου έλειπαν οι προπονήσεις αλλα μετα δεν με έπερνε η χαρα και εκανα σωστά τα γράμματα!!!!:thumbup:

aprosektos
05-01-11, 03:03
Απο θλαση στους κοιλιακους καποτε εχασα πανελ.πρωταθλ κλειστου στιβουΣΕΦ..Επειδη είναι περιεργη μυική ομαδα ο φυσιοθεραπευτης μου συνεστησε πλήρη αποχη μεχρι να μην νιώθω πόνο.Εφαγα 1μήνα+.Παντως θυμαμαι οτι και το βράδυ που έπεφτα για υπνο ποναγα αμα ηθελα να αλλάξω πλευρο.Πληρη αποχη για να θεραπευτει σωστα χωρίς να καταντήσει χρόνιο,σε καθε ενταση και πονο στο μέλλον.

Μαρία (ή οποιοσδήποτε άλλος σχετικός) εάν ασχολείσαι ακόμα με στίβο έχεις ακούσει για κάποια άλλη μέθοδο αποθεραπείας κοιλιακών?
το δικό μου πρόβλημα είναι χρόνιο κ το ανακάλυψα πρόσφατα