PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια προπονητικη προσεγγιση θεωρειται καλυτερη?



Frozen
08-02-16, 18:29
Καλησπερα σας παιδια!
Μετα απο χρονια προσπαθειων και διαφορων δοκιμων με πολλα προγραμματα ενα εχω να πω. Οτι το κλειδι για καποιον που δεν εχει σουπερ γεννητικα ουτε την υποστηρικη απο καποιο αλλο αθλημα πχ στιβος ή ενοργανη που τον εκανε δυνατο, ειναι ενα σεβαστο volume αλλα και κυριως FREQUENCY.
Η νοοτροπια γυμναζω μια μυικη ομαδα ανα 7 μερες απο ενα σημειο και μετα σου προσφερει μονο detraining.
Και ειναι πραγματικα κριμα να βλεπεις καινουριους στο γυμναστηριο να κανουν κλασσικα προγραμματα bodysplit και να μην βλεπουν προκοπη ή τουλαχιστον τοσο μεγαλη προκοπη οσο την προσπαθεια τους.
Πιστευω οτι ενα προγραμμα συνθετο δηλαδη δυναμης αλλα σε συνδυασμο και με καποιες απομωνοτικες ειναι η καλυτερη λυση για καποιον που θελει να χτισει γρηγορα και να αξιοποιησει το συντομοτερο οσο χρονο σπαταλαει στο γυμναστηριο.
Φυσικα ολα αυτα με την προυποθεση οτι η διατροφη ειναι σωστη και πολυ καθαρη.

beefmeup
08-02-16, 18:37
περασα το θεμα στις γενικες συζητησεις, καθως η ενοτητα για τα προγραμματα προπονησης, εχει να κανει με κουβεντα γυρω απο συγκεκριμενα προγραμματα μελων.
δικιο εχεις φιλε σε αυτα που γραφεις, τα εχουμε αναφερει κ εμεις σε διαφορα θεματα εδω ξανα κ ξανα.

βεβαια, δεν θα συμφωνησω απολυτα, στο κομματι "προγραμμα δυναμης", με την εννοια οτι δεν κυνηγανε ολοι την δυναμη σε νουμερα, αν κ αυτη ερχεται σχετικα στην πορεια με μια προοδευτικη επιβαρυνση που γινεται..οποτε αν με το "προγραμμα δυναμης" αναφερομαστε σε ενα προγραμμα που ντε κ καλα σε βαζει σε τριπακι να κρατας μπλοκακια κ να κυνηγας τα νουμερα, εκει ειμαι αντιθετος, εκτος αν εχεις συγκεκριμενους προπονητικους στοχους..

γενικα μια καλη συχνοτητα ειναι δυο φορες ποδια κ αλλες δυο upper την βδομαδα..τωρα το πως συνδιαζονται αυτα σε ενα προγραμμα, το βρισκει ο καθενας στα μετρα του.

billy89
08-02-16, 18:42
Πανω που πήγα να γράψω μπράβο με κεφαλαία, διάβασα την τελευταια πρόταση...

Frozen
08-02-16, 18:49
Ναι συγνωμη και ευχαριστω για την σωστη μεταφορα του θεματος!
Χαιρομαι που βλεπω σε καποιο φορουμ τετοιας θεματολογιας ανοιχτα μυαλα και οχι κολλημενα σε κλασσικες νοοτροπιες που δεν σε οδηγουν πουθενα!
Με το προγραμμα δυναμης εννοω την σταδιακη αυξηση (οσο γινεται αυτο) σε κιλα στις βασικες ασκησεις αλλα και στις isolate.
Δεν εννοω να ειναι ψυχαναγκαστικο ουτε πιστευω οτι ο αυτοσκοπος για δυναμη ειναι και σημαδι μυικης αναπτυξης αλλα ειναι ενας καλο δεικτης. Εξαλου ποιος δεν δυναμωσε και δεν εβαλε και καλη μαζα (με την σωστη διατροφη παντα).
Απλα με τα κλασσικα bodysplit μπορει να μεινεις κολλημενος στα ιδια κιλα ακομα και μηνες αν οχι χρονια και αυτο μπορει να οδηγησει οχι μονο σε μη αυξηση μυων αλλα και λιπωμα!
Οποτε πρεπει να υπαρχουν μερες με focus σε powerlifting λογικη δηλαδη λιγες επαναληψεις και πολυ βασικες combound ασκησεις και μερες που θα ειναι υπερτροφια ειναι αλλιως "pump" μερες! Με περισσοτερες επαναληψεις αλλα και καποιες απομονωτικες ασκησεις!

Παιδια ειναι απιστευτο αυτο που το εχω δει σε εμενα και σε αλλους! ξερω παιδια που παιδευονται και 3 χρονια και ειναι στην μετριοτητα με κλασσικα bodysplit και με ενα γυρισμα σε μια διαφορετικη νοοτροπια προπονησης τα αποτελεσματα ειναι εντυπωσιακα!

beefmeup
08-02-16, 18:55
ναι λογικα, ειναι ολα αυτα που γραφεις κ συμβαινουν..
κ εγω ο ιδιος μετα απο χρονια ββ σπλιτ, οταν δοκιμασα upper/lower που το κανω βεβαια στα δικα μου μετρα, ειδα μεγαλες διαφορες πανω μου προς το καλυτερο..

βεβαια πανω σε αυτο το κομματι



Απλα με τα κλασσικα bodysplit μπορει να μεινεις κολλημενος στα ιδια κιλα ακομα και μηνες αν οχι χρονια

κιλα μεταξυ μας, δεν ειναι οτι ανεβασα κ πολλα, αλλα η μεγαλυτερη συχνοτητα με βοηθησε περισοτερο..ετσι κ αλλιως καποια στιγμη, θα κολλησεις σε κιλα θελοντας κ μη, αν προπονεισαι χρονια, αλλα αυτο δεν σημαινει στασιμοτητα κ στην σωματικη προοδο που μπορει να εχεις..σχετικα ειναι ολα κ οπως λενε κ στο χωριο μου "there ar many ways to skin a cat.."

Eddie
08-02-16, 19:07
Kαι για πες μου φιλε μου ενδεικτικα τι προγραμμα εννοεις? Και πως θα μπορουσα εγω προσωπικα να τα χωρισω που τα χερια μου ειναι πιασμενα απο την παρασκευη και οι ωμοι ψοφιοι απ το σαββατο και σημερα εχω στηθος και αυριο πλατη? Θελω να πω, πως γινεται να κανεις 2 φορες τη βδομαδα την ιδια μυικη οταν θες 4-5 μερες να ξεπιαστεις ωστε να μπορεις να αποδοσεις? Και για να σε προλαβω,το ιδιο συμβαινει κι οταν δεν προσεχω απο διατροφη το ιδιο κι οταν ειναι ολα στην εντελεια, τα macros οπως πρεπει,ξεκουραση οπως πρεπει,συμπληρωματα αμινοξεα κλπ.. Σημειωσε οτι δεν ειμαι και νουμπας, εχω απ το 2005 σε γυμναστηριο.

Καλο και το upper lower,και τα pl προγραμματα,και τα σπλιτ και οι πυραμιδες. Μην ειστε απολυτοι,αν ολοι ειχαμε τελεια αποτελεσματα με το ιδιο κονσερβοπρογραμμα τοτε δε θα το ψαχναμε καθολου και θα ειχαμε κορμαρες.

Frozen
08-02-16, 19:07
Καλα εννοειται οτι αν εισαι πολυ προχωρημενος δεν ανεβαζεις μετα και ευκολα κιλα αλλα το progressive overloading γινεται και με αλλους τροπους σε ενα τετοιο προγραμμα. Ειτε με αυξηση volume δηλαδη σετ και καμια επαναληψης ισως. Βελτιωνεις τεχνικη κιολας περισσοτερο μετα.Αυτο δεν το εχεις το ιδιο με το κλασσικο bodysplit.
Τελος να πω οτι αυτη η φορμουλα που περιγραφεις ειναι πολυκαλη αλλα ειμαι της αποψης οτι για πιο προχωρημενες καταστασεις μπορεις να κανεις και το εξης.
Upper day δυναμης
Lower day δυναμης
Rest
Push
Legs
Pull

που τα τρια τελευταια ειναι πιο πολυ σε στυλ υπερτροφιας αλλα και ποικιλιας ασκησεων
5 μερες ειναι καλα.
Αυτο το διαστημα προτιμω καποια πιο powerlifting προγραμματα που εχουν μεσα ομως και πολυ pump που ειναι 6 μερες.

Frozen
08-02-16, 19:11
Kαι για πες μου φιλε μου ενδεικτικα τι προγραμμα εννοεις? Και πως θα μπορουσα εγω προσωπικα να τα χωρισω που τα χερια μου ειναι πιασμενα απο την παρασκευη και οι ωμοι ψοφιοι απ το σαββατο και σημερα εχω στηθος και αυριο πλατη? Θελω να πω, πως γινεται να κανεις 2 φορες τη βδομαδα την ιδια μυικη οταν θες 4-5 μερες να ξεπιαστεις ωστε να μπορεις να αποδοσεις? Και για να σε προλαβω,το ιδιο συμβαινει κι οταν δεν προσεχω απο διατροφη το ιδιο κι οταν ειναι ολα στην εντελεια, τα macros οπως πρεπει,ξεκουραση οπως πρεπει,συμπληρωματα αμινοξεα κλπ.. Σημειωσε οτι δεν ειμαι και νουμπας, εχω απ το 2005 σε γυμναστηριο.

Καλο και το upper lower,και τα pl προγραμματα,και τα σπλιτ και οι πυραμιδες. Μην ειστε απολυτοι,αν ολοι ειχαμε τελεια αποτελεσματα με το ιδιο κονσερβοπρογραμμα τοτε δε θα το ψαχναμε καθολου και θα ειχαμε κορμαρες.

Κοιτα ειναι η αληθεια οτι για να συνηθισει το σωμα σου σε αυτο το διαφορετικο στυλ προπονησης που λεω σιγουρα θελει καποιο καιρο. Αλλα οσο και να σου φαινεται απιστευτο συνηθιζεις μετα και δεν σε ενοχλει καποιο πιασιμο.
Φυσικα προυποθετει οτι το προγραμμα ειναι σωστα δομημενο και οτι δεν εχεις ολες τις μερες φουλ στο rpm γιατι σιγουρα καποια στιγμη δεν θα μπορεις.
Καλα για τις πυραμιδες ειναι οτι πιο ψεμμα υπαρχει. Καταστραφηκα οταν το δοκιμασα για ενα μηνα και σε προγραμμα μαλιστα bodysplit!
Αναλωνεις ολες σου τις αντοχες και δυναμεις στα χαμηλα κιλα και μετα δεν φτουρας στο φορτωμα.
Απλα αυτο βλεπω οτι γινεται. Οτι προσπαθει να περαστει γενικοτερα το κονσερβοπρογραμμα του bodysplit σε ολους ενω ουσιαστικα ειναι ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΥΣ. Αλλα και αυτοι οι λιγοι που δουλευουν καλα με τετοια αναχρονιστικη νοοτροπια προπονησης θα ειχαν κατα την γνωμη μου πολυ μεγαλυτερα ωφελη αν κανανε προπονηση frequency

beefmeup
08-02-16, 19:13
ναι, οκ δειχνει κ αυτο που προτεινεις, αλλα εγω δεν θα μπορουσα να το κανω γιατι ουτε τον χρονο εχω για 5 φορες, ουτε την ενεργεια..
αν καποιος κανει φοιτητικη ζωη, η δεν εχει τοσες υποχρεωσεις, λογικα μπορει να πηγαινει και 5 η και 6 φορες την βδομαδα αν φτιαξει την προπονηση του ετσι..
γιαυτο εγραψα απο πανω οτι αυτο που κανω το εχω προσαρμοσει στα μετρα μου, γιατι αλλιως δεν μπορει να γινει..
επισης εγω γενικα δεν κανω προπονησεις με στοχο την δυναμη, αλλα ειναι διαφορτεικο κομματι αυτο..

καποιος αρχαριος θα μπορουσε να ωφεληθει περιοσοτερο απο ενα τετοιο προγραμμα, αλλα μετα παμε στο αλλο κομματι..
ποιος αρχαριος θα εχει καποιον να του δειξει σωστα την τεχνικη κ τον τροπο να τα κανει οπως πρεπει κ να αποφυγει πιθανους τραυματισμους, κυριως σε ασκησεις οπως οι αρσεις κ τα καθισματα που οι περισοτεροι τις αποφευγουν, ο καθενας για τους λογους του....γενικα ειναι πολλοι παργοντες, που επιρεαζουν τα προπονητικα προγραμματα..

vaggan
08-02-16, 19:14
Καλησπερα σας παιδια!
Μετα απο χρονια προσπαθειων και διαφορων δοκιμων με πολλα προγραμματα ενα εχω να πω. Οτι το κλειδι για καποιον που δεν εχει σουπερ γεννητικα ουτε την υποστηρικη απο καποιο αλλο αθλημα πχ στιβος ή ενοργανη που τον εκανε δυνατο, ειναι ενα σεβαστο volume αλλα και κυριως FREQUENCY.
Η νοοτροπια γυμναζω μια μυικη ομαδα ανα 7 μερες απο ενα σημειο και μετα σου προσφερει μονο detraining.
Και ειναι πραγματικα κριμα να βλεπεις καινουριους στο γυμναστηριο να κανουν κλασσικα προγραμματα bodysplit και να μην βλεπουν προκοπη ή τουλαχιστον τοσο μεγαλη προκοπη οσο την προσπαθεια τους.
Πιστευω οτι ενα προγραμμα συνθετο δηλαδη δυναμης αλλα σε συνδυασμο και με καποιες απομωνοτικες ειναι η καλυτερη λυση για καποιον που θελει να χτισει γρηγορα και να αξιοποιησει το συντομοτερο οσο χρονο σπαταλαει στο γυμναστηριο.
Φυσικα ολα αυτα με την προυποθεση οτι η διατροφη ειναι σωστη και πολυ καθαρη.ουτε στιβο εκανα ουτε κανενα αλλο αθλημα ουτε σουπερ γεννετικα ανα πτυχθηκα ομως περιφημα με σπλιτ μια φορα ανα 7 μερες

Frozen
08-02-16, 19:17
Ναι εννοειται οτι αναλογα και με τις υποχρεωσεις μας οργανωνουμε και το γυμναστηριο. Αλλοι δεν εχουν καν τις αντοχες να ασχοληθουν αμα η δουλεια τους και τα οικογενειακα τους δεν τους ευνοουν.
Σχετικα με τις τεχνικες που λες και την ασφαλεια του αρχαριου αμα δεν υπαρχει καποιος σιγουρα ειναι πιο δυσκολο αλλα και παλι αν το καλοσκεφτεις σε ενα προγραμμα με frequency εχει πιο ευκολα την δυνατοτητα να διορθωνει λαθη γιατι πχ σκουωτς μπορει να κανει 2 η και 3 φορες και ετσι να συνηθιζει και το σωμα του την κινιση περισσοτερο και να του φαινεται φυσικη κινιση.
Αν τωρα κανεις μια ασκηση καθε 7 μερες και μιλαμε για βασικες ασκησεις τρεχα γυρευε αμα δεν κανεις κατι καλα μεχρι να περασει παλι μια εβδομαδα να το ξαναδεις κτλ

Frozen
08-02-16, 19:20
ουτε στιβο εκανα ουτε κανενα αλλο αθλημα ουτε σουπερ γεννετικα ανα πτυχθηκα ομως περιφημα με σπλιτ μια φορα ανα 7 μερες

Η πλειοψηφια δεν μπορει να πει ομως το ιδιο. Περα βεβαια οτι το εχω δει και στον εαυτο μου πανω απο ολα που εχω δοκιμασει και τους δυο "κοσμους" :):)

beefmeup
08-02-16, 19:20
Βαγγελη μην μπουμε σε τριπακι οτι το ενα δουλευει, το αλλο δεν θα δουλεψει..
εφ'οσον υπαρχει συνεχεια κ προοδος σε κιλα, ολα δινουν αποτελεσματα, δεν γινεται αλλιως..
απλα ισως για καποιον αρχαριο ειδικα, να ειναι καλυτερα κατι αλλο σε προσεγγιση απο ενα κλασσικο σπλιτ..
αν κ για προχωρημενο ακομα κ παλι εγω πιστευω ειναι καλυτερα, υπο προυποθεσεις..

το βασικο λαθος που κανει ο κοσμος κ που βλεπω σε γυμναστηρια, ειναι οτι παει ο αλλος να κανει πλατη, κ κανει 2 ωρες πλατη..κ.ο.κ..
δλδ δεν εχει νοημα αυτο..πλεον μια μυικη ομαδα μπορω να την κανω σε 20 λεπτα με μιση ωρα το πολυ κ αυτο το εμαθα μεσα απο το upper/lower,κ οταν λεω μια μυικη ομαδα εννοω πλατη, η στηθος που ειναι μεγαλυτερες σε σχεση με ωμους/χερια..
αυτο ισως απανταει κ στο ερωτημα του Βασιλη, για τα πιασιματα κλπ, τα οποια ειναι φυσικο να υπαρχουν σε μεγαλο βαθμο αν καποιος κανει τοσο μεγαλο ογκο προπονησης για μια μονο μυικη ομαδα, κ την λιωνει..οχι οτι δεν θα υπαρχουν πιασιματα κ με αλλες προπονητικες προσεγγισεις, αλλα δεν ειναι το ιδιο μιας κ γυμναζεις περιαοτερα κομματια..

vaggan
08-02-16, 19:25
οχι οχι δεν μπαινω σε τετοιο τρυπακι απλα λεω οτι μου δουλεψε δεν λεω οτι κατι αλλο δεν μπορει να δουλεψει εξαλλου το τοπικ ειναι μια διαπιστωση του φιλου και εγω διατυπωνω την δικη μου διαπιστωση

beefmeup
08-02-16, 19:27
ναι, αλλα σκεψου οτι αν ακολουθουσες μια αλλη προσεγγιση μπορει να ειχες πιο γρηγορα αποτελεσματα, αυτο ουσιαστικα συζηταμε..κ αυτο ειναι κατι που δεν μπορεις να το ξερεις, αν δεν το ειχες δοκιμασει ποτε..
μακροπροθεσμα λογικα ολα θα κανουν την δουλεια τους..το θεμα ειναι, ποιος μπορει να ειναι ο σχετικα καλυτερος τροπος..

vaggan
08-02-16, 19:37
Η πλειοψηφια δεν μπορει να πει ομως το ιδιο. Περα βεβαια οτι το εχω δει και στον εαυτο μου πανω απο ολα που εχω δοκιμασει και τους δυο "κοσμους" :):)εγω προσωπικα ξεκινησα σημερα το πους λεγκ πουλ για να γυμναζω δυο φορες τον καθε μυ εβδομαδιαιως με λιγοτερα σετ το απερ λοουερ μου φαινεται υπερβολικο απο αποψη σετ για τον κορμο ετσι οπως πηγα να το σχεδιασω ισως ομως το δοκιμασω και αυτο γιατι το πουλεγκ πουλ απαιτει 6 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο ενω το απερ λοουερ 4

lila_1
08-02-16, 19:37
Ναι το χουμε πει πολλές φορες. Τα body-splits ειναι τα λιγοτερο αποδοτικά για τον οποιονδήποτε.
Πόσο μάλλον για νάτουραλ, μέσους ανθρώπους.


Και όχι η διατροφή δεν παίζει τόσο ρόλο. Εκτός αν είσαι στα άκρα (υπέρβαρος/με πολύ λίπος ή πολύ αδύνατος) ή θες να πάς σε ακραία γράμμωση.

Τωρα οι υπόλοιποι που λένε "εμένα μου δούλεψε/δε μου δούλεψε/βλέπω διαφορά κοκ" είναι εκτός θέματος, πραγματικά, μη λέμε τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά. :turtle:

Frozen
08-02-16, 19:49
Ναι το χουμε πει πολλές φορες. Τα body-splits ειναι τα λιγοτερο αποδοτικά για τον οποιονδήποτε.
Πόσο μάλλον για νάτουραλ, μέσους ανθρώπους.


Και όχι η διατροφή δεν παίζει τόσο ρόλο. Εκτός αν είσαι στα άκρα (υπέρβαρος/με πολύ λίπος ή πολύ αδύνατος) ή θες να πάς σε ακραία γράμμωση.

Τωρα οι υπόλοιποι που λένε "εμένα μου δούλεψε/δε μου δούλεψε/βλέπω διαφορά κοκ" είναι εκτός θέματος, πραγματικά, μη λέμε τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά. :turtle:

Χαιρομαι πραγματικα που συναντω τοσο ανοιχτομυαλα ατομα που βλεπουν τα πραγματα και απο μια διαφορετικη οπτικη γωνια!
Τωρα στο θεμα διατροφης συμφωνω και διαφωνω εν μερη. Θεωρω οτι αναγκαστικα πρεπει να εχεις ενα οργανωμενο μοτιβο στην διατροφη σου για να μπορεις να κανεις αλλαγες ανα διαστηματα και να ξερεις που βαδιζεις χωρις ομως μεγαλες υπερβολες αν πχ εχεις αποκλιση 5-10 γρ.
Και ενταξει κακα τα ψεμματα ακομα και για ενα 10% λιπος χρειαζεται η οργανωμενη διατροφη.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
08-02-16, 20:54
Δεν φτάνει 1 φορά/ βδομάδα κάθε μυϊκή ομάδα....Είναι πολύ μικρή συχνότητα....

Εκτός πια και αν κάνεις "Herculian weights"...

Και για να προλάβω μερικούς που θα πουν "ΩΩΩΩ μα εγώ παίζω τόσο δυνατά αυτη τη μία μερα"

Ok dude whatever....Ακόμα και έτσι να ναι μπορεί κάποιος να τα χωρίσει μία μέρα βαριά/ μια ελαφριά μέσα στην βδομάδα....

Τώρα η διατροφή μπορεί να σου δώσει το κάτι παραπάνω, αλλά και με μια λιγότερο προσεγμένη αποτελέσματα θα έχεις...

liveris
08-02-16, 20:58
Kαι για πες μου φιλε μου ενδεικτικα τι προγραμμα εννοεις? Και πως θα μπορουσα εγω προσωπικα να τα χωρισω που τα χερια μου ειναι πιασμενα απο την παρασκευη και οι ωμοι ψοφιοι απ το σαββατο και σημερα εχω στηθος και αυριο πλατη? Θελω να πω, πως γινεται να κανεις 2 φορες τη βδομαδα την ιδια μυικη οταν θες 4-5 μερες να ξεπιαστεις ωστε να μπορεις να αποδοσεις? Και για να σε προλαβω,το ιδιο συμβαινει κι οταν δεν προσεχω απο διατροφη το ιδιο κι οταν ειναι ολα στην εντελεια, τα macros οπως πρεπει,ξεκουραση οπως πρεπει,συμπληρωματα αμινοξεα κλπ.. Σημειωσε οτι δεν ειμαι και νουμπας, εχω απ το 2005 σε γυμναστηριο.

Καλο και το upper lower,και τα pl προγραμματα,και τα σπλιτ και οι πυραμιδες. Μην ειστε απολυτοι,αν ολοι ειχαμε τελεια αποτελεσματα με το ιδιο κονσερβοπρογραμμα τοτε δε θα το ψαχναμε καθολου και θα ειχαμε κορμαρες.

μα αν κανεις 2 φορες την καθε μυικη ομαδα δεν θα πιανεσαι τοσο..ουτε ο ογκος προπονησης θα ειναι ιδιος δλδ δε θα κανεις 2 προπονησεις ιδιες μιας μυικης ομαδας με οταν εκανες 1 φορα την εβδομαδα..

κ γω τελευταια που κανω προγραμματα full body η push pull legs εχω δει διαφορα..

lila_1
08-02-16, 21:20
Τωρα στο θεμα διατροφης συμφωνω και διαφωνω εν μερη. Θεωρω οτι αναγκαστικα πρεπει να εχεις ενα οργανωμενο μοτιβο στην διατροφη σου για να μπορεις να κανεις αλλαγες ανα διαστηματα και να ξερεις που βαδιζεις χωρις ομως μεγαλες υπερβολες αν πχ εχεις αποκλιση 5-10 γρ.
Και ενταξει κακα τα ψεμματα ακομα και για ενα 10% λιπος χρειαζεται η οργανωμενη διατροφη.


Γι αυτό είπα οτι δεν έχει και ΤΟΣΟ σημασία.
Δεν παίζει ρόλο με τον τρόπο που νομίζουν οι περισσότεροι, δηλαδή: συνεχές μέτρημα θερμίδων, συχνά και καθαρά γεύματα, ελάχιστη ζάχαρη, συγκερκιμένος συνδιασμός Χ γραμμαρίων υ/κα και Ψ λιπαρών και Ζ πρωτείνης, αποκλεισμός τροφίμων κοκ
Αυτό που πρέπει να "προσέχεις" είναι να καλύπτεις τις ανάγκες σου σε πρωτείνη και να μην ξεφεύγεις πολύ από τις θερμίδες-στόχο σε μεσοπρόθεσμη βάση. Και οκ να μην το χέζεις στις τυρόπιτες και τα λουκάνικα ε :green:
Οσο μεγαλώνει η προπονητική/διατροφική εμπειρία το βλέπεις και στην πράξη.

Το 10% είναι χαμηλό λίπος.
Ενα 15% σε άντρα είναι αποδεκτό για να θεωρείται φιτ εφόσον έχει μυικότητα. Και φυσικά ανάλογα το σώμα. Από τη στιγμή που δεν κουβαλάς μπάκες και έξτρα ξύγκια you are good to go.
Το θέμα είναι τι μπορείς να συντηρήσεις σε μακροχρόνια βάση χωρίς να γίνεσαι υστερικιά.

Τα άκρα περιλαμβάνουν το να είσαι παχύσαρκος και να παλεύεις να διατηρηθείς σε ένα σχετικά χαμηλό λίπος, το να τρώς εξαιρετικά λάθος με ελάχιστη πρωτείνη και πολλή σαβούρα, το να είσαι εξαιρετικά αδύνατος και να παλεύεις να συμπληρώσεις θερμίδες.
Αν βρίσκεσαι σ αυτά ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα δεις διαφορά μόνο και μόνο φτιάχνοντας την διατροφή σου

drew21
08-02-16, 22:04
Ομολογω οτι με εξεπληξαν ευχαριστα οι απαντησεις.
Δυο πραγματακια θελω να πω με τη σειρα μου που πανω κατω ειναι γνωστα στους περισσοτερους, αλλα καλο ειναι να υπενθιμιζονται.
1) Αμα ρωτησεις την επιστημη θα σου πει οτι η πρωτεινοσυνθεση διαρκει το μεγιστο 48 ωρες
2) Αμα ρωτουσες ενα μποντιμπιλντερ στην "προ-φαρμακου" εποχη τι σπλιτ προτεινει, θα σε εστελνε στο τρελαδικο

Ανδρεας
08-02-16, 22:18
ευτυχως δεν υπαρχουν καβγάδες αυτή τη φορά:green:

προσωπικά τελευταια αρχισε να μου αρεσει περισσοτερο το full body, μιας και κανω 3 φορες παγκο και βοηθα στο να ανέβω, και σε συνδιασμο με DUP δουλευω με τα main lift speed/power/hypertrophy που πιανει ολες τις πλευρες. Μπορεί για κάποιους να είναι boring, αλλά γουστα:P

περα απο τα κλασσικα ppl, u/l, θα ηθελα να δω αν υπαρχουν αποψεις για προγραμματα τυπου phat που εχουν και συχνοτητα αλλα και VOLUME

lila_1
08-02-16, 22:26
περα απο τα κλασσικα ppl, u/l, θα ηθελα να δω αν υπαρχουν αποψεις για προγραμματα τυπου phat που εχουν και συχνοτητα αλλα και VOLUME


Αγαπάμε τα phat workouts!! :green::green:

αλλα τα χωρίζεις όπως θες, δεν έχουν συγκεκριμένο σπλιτ ντε και καλά (αν και στη φιλοσοφία τους ένα full body ή upper-lower ταιριάζει καλύτερα)

Eddie
08-02-16, 22:39
Χαιρομαι πραγματικα που συναντω τοσο ανοιχτομυαλα ατομα που βλεπουν τα πραγματα και απο μια διαφορετικη οπτικη γωνια!

Μαλιστα..Δηλαδη οι υπολοιποι που κανουν σπλιτ ειναι κλειστομυαλοι? Εντελως φιλικα,νομιζω οτι εχεις παρεξηγησει λιγο τα πραγματα..Το οτι καποιοι συνεχιζουν και κανουν ακομα σπλιτ δε σημαινει οτι απ τη μερα που πηγαν σε γυμναστηριο ξεκινησαν μ αυτο και θα πεθανουν μ αυτο.Δεν ειναι ολα τα προγραμματα το ιδιο αποδοτικα σε ολους. Συμφωνεις μ αυτο η ακομα διαφωνεις? Κανεις σαν να σε πληρωνει καποιος να προμοταρεις το upper lower :green:



μα αν κανεις 2 φορες την καθε μυικη ομαδα δεν θα πιανεσαι τοσο..ουτε ο ογκος προπονησης θα ειναι ιδιος δλδ δε θα κανεις 2 προπονησεις ιδιες μιας μυικης ομαδας με οταν εκανες 1 φορα την εβδομαδα..

κ γω τελευταια που κανω προγραμματα full body η push pull legs εχω δει διαφορα..

Μακαρι,χαιρομαι γι αυτο! Μπορει καποια στιγμη να ξαναδοκιμασω και τοτε να βρω αυτο που δε βρηκα τις προηγουμενες φορες και να το κρατησω. Βασικα αυτο που με χαλαει ειναι οτι δεν εχεις πριξηματα και πιασηματα. Εμενα αυτα ειναι το ναρκωτικο μου,αυτο ζηταω απ την προπονηση. Καποιος που εχει σαν στοχο ΜΟΝΟ το αποτελεσμα στον καθρευτη ισως να τη βρισκει οντως με προγραμματα που δε σου δινουν πιασηματα και πριξηματα. Και να φανταστεις οτι ενω μου αρεσει απιστευτα το powerlifting ο μονος λογος που δε κανω προπονηση αναλογη (παρ οτι μ αρεσει και φορτωνω στις βασικες ασκησεις) ειναι γιατι οταν τελειωσεις την προπονηση αισθανεσαι κουρασμενος με το ΚΝΣ να κανει παρτυ και κανενα πριξημο.


Ομολογω οτι με εξεπληξαν ευχαριστα οι απαντησεις.
Δυο πραγματακια θελω να πω με τη σειρα μου που πανω κατω ειναι γνωστα στους περισσοτερους, αλλα καλο ειναι να υπενθιμιζονται.
1) Αμα ρωτησεις την επιστημη θα σου πει οτι η πρωτεινοσυνθεση διαρκει το μεγιστο 48 ωρες
2) Αμα ρωτουσες ενα μποντιμπιλντερ στην "προ-φαρμακου" εποχη τι σπλιτ προτεινει, θα σε εστελνε στο τρελαδικο

1) Χωρις να θελω να το παιξω ξερολας, απ οσο ξερω η πρωτεινοσυνθεση διαρκει 48-72 ωρες.
2) Ποιον θα μπορουσες να ρωτησεις πριν τον Reeves? Επισης,οι της Golden Age μποντιμπιλντερς εκαναν 2,5 ωρες προπονηση. Να το κανουμε κι αυτο?

Όπου_υπάρχει_θέληση_
08-02-16, 22:44
Επισης,οι της Golden Age μποντιμπιλντερς εκαναν 2,5 ωρες προπονηση. Να το κανουμε κι αυτο?

Αν εξαιρέσεις ότι δεν είμαστε επαγγελματίες αθλητές να πληρωνόμαστε για να κάνουμε προπόνηση και πρέπει να δουλέψουμε για να φάμε, κανένα θέμα δεν βρίσκω με το 2,5 ώρες προπόνηση

liveris
08-02-16, 23:50
eddie θα συμφωνησω για τα πρηξιματα κ πιασιματα κ μενα μαρεσει πολυ η αισθηση :thumbup:

απο κει κ περα παιζουν ρολο κ αλλοι παραγοντες..δουλεια οικογενεια ηλικια κτλ επηρεαζουν τον χρονο προπονησης που κανουμε..μπορεις να το κανεις για ενα διαστημα κ μετα να ξαναγυρισεις σπλιτ..

beefmeup
08-02-16, 23:53
Ομολογω οτι με εξεπληξαν ευχαριστα οι απαντησεις.
Δυο πραγματακια θελω να πω με τη σειρα μου που πανω κατω ειναι γνωστα στους περισσοτερους, αλλα καλο ειναι να υπενθιμιζονται.
1) Αμα ρωτησεις την επιστημη θα σου πει οτι η πρωτεινοσυνθεση διαρκει το μεγιστο 48 ωρες
2) Αμα ρωτουσες ενα μποντιμπιλντερ στην "προ-φαρμακου" εποχη τι σπλιτ προτεινει, θα σε εστελνε στο τρελαδικο

τι θελεις να πεις ομως με αυτο το ποστ γιατι ομολογω οτι δεν το πολυκαταλαβα..το πρωτο οκ, το ξερουμε, που γραφει κ ο Βασιλης (οχι τοσο πολυ οσο 78 ομως, μεχρι μετα την πρωτη μερα φθινει κατακορυφα), το δευτερο πως το συνδιαζεις δλδ με το πρωτο, αν δλδ το συνδιαζεις..?

@frozen
επισης, οπως σωστα γραφει παλι ο Βασιλης απο πανω, μην κολλας με το "ανοιχτομυαλοι" που γραφεις συνεχως γιατι κινδυνευεις να παρεξηγηθεις, χωρις λογο..

ειπαμε οτι προσεγγισεις ειναι ολα..αν θες την αποψη μου, για καποιον που γυμναζεται 20 χρονια, ειτε θα κανει ββ σπλιτ, ειτε θα κανει κατι αλλο οπως αυτα που περιγραφεις, ιδια αποτελεσματα θα εχει ακριβως πανω του, απλα, παλι οπως εγραψα κ πριν, το θεμα ειναι να τα κανει σωστα κ σε βαθος χρονου..
το να πουμε οτι δεν θα εχει, ειναι long shot, μιας κ κανεις μας δεν εχει τετοια δεδομενα, ουτε η επιστημη, μιας κ την αναφερεις..

σιγουρα ομως σε εναν αρχαριο, μπορει να δουλεψει καλυτερα κατι αλλο εκτος του σπλιτ..κ ουσιαστικα, απο εκει ξεκινησε η κουβεντα κ συμφωνισα μαζι σου, αλλα μην το γενικευουμε γιατι δεν υπαρχει ουτε νοημα, ουτε δεδομενα..

billy89
09-02-16, 00:10
Βασικα αυτο που με χαλαει ειναι οτι δεν εχεις πριξηματα και πιασηματα. Εμενα αυτα ειναι το ναρκωτικο μου,αυτο ζηταω απ την προπονηση. Καποιος που εχει σαν στοχο ΜΟΝΟ το αποτελεσμα στον καθρευτη ισως να τη βρισκει οντως με προγραμματα που δε σου δινουν πιασηματα και πριξηματα. Και να φανταστεις οτι ενω μου αρεσει απιστευτα το powerlifting ο μονος λογος που δε κανω προπονηση αναλογη (παρ οτι μ αρεσει και φορτωνω στις βασικες ασκησεις) ειναι γιατι οταν τελειωσεις την προπονηση αισθανεσαι κουρασμενος με το ΚΝΣ να κανει παρτυ και κανενα πριξημο.

Μαν γιατί λες ότι η προπόνηση pl δε δίνει πρηξίματα? Δεν ξέρω τι πρόγραμμα έκανες αλλά εγώ διαπιστώνω το αντίθετο.

Frozen
09-02-16, 00:19
ευτυχως δεν υπαρχουν καβγάδες αυτή τη φορά:green:

προσωπικά τελευταια αρχισε να μου αρεσει περισσοτερο το full body, μιας και κανω 3 φορες παγκο και βοηθα στο να ανέβω, και σε συνδιασμο με DUP δουλευω με τα main lift speed/power/hypertrophy που πιανει ολες τις πλευρες. Μπορεί για κάποιους να είναι boring, αλλά γουστα:P

περα απο τα κλασσικα ppl, u/l, θα ηθελα να δω αν υπαρχουν αποψεις για προγραμματα τυπου phat που εχουν και συχνοτητα αλλα και VOLUME


Αγαπάμε τα phat workouts!! :green::green:

αλλα τα χωρίζεις όπως θες, δεν έχουν συγκεκριμένο σπλιτ ντε και καλά (αν και στη φιλοσοφία τους ένα full body ή upper-lower ταιριάζει καλύτερα)



Ναι αυτο θα ελεγα. Οτι και τα PHAT ειναι ΥΠΕΡΟΧΑ προγραμματακια και πολυ ευελικτα ως προς τον τροπο που θα τα οργανωσεις!Μπαινουν στην ιδια κατηγορια περιπου με τα ppl κτλ οποτε δεν τα ξεχωριζω ιδιαιετερα.


Μαλιστα..Δηλαδη οι υπολοιποι που κανουν σπλιτ ειναι κλειστομυαλοι? Εντελως φιλικα,νομιζω οτι εχεις παρεξηγησει λιγο τα πραγματα..Το οτι καποιοι συνεχιζουν και κανουν ακομα σπλιτ δε σημαινει οτι απ τη μερα που πηγαν σε γυμναστηριο ξεκινησαν μ αυτο και θα πεθανουν μ αυτο.Δεν ειναι ολα τα προγραμματα το ιδιο αποδοτικα σε ολους. Συμφωνεις μ αυτο η ακομα διαφωνεις? Κανεις σαν να σε πληρωνει καποιος να προμοταρεις το upper lower :green:


Κλειστομυαλους τους λεω απο την αποψη οτι επιμμενουν ντε και καλα οτι ο μονος δρομος και ο πιο αποδοτικος ειναι το bodysplit οταν τα τελευταια χρονια μεγαλη πλειοψηφια εχει πολυ καλα αποτελεσματα και με αλλα στυλ προπονησης
Οπως λες δηλαδη και ο ιδιος και με βρισκεις πολυ συμφωνω σε αυτο:




Μακαρι,χαιρομαι γι αυτο! Μπορει καποια στιγμη να ξαναδοκιμασω και τοτε να βρω αυτο που δε βρηκα τις προηγουμενες φορες και να το κρατησω. Βασικα αυτο που με χαλαει ειναι οτι δεν εχεις πριξηματα και πιασηματα. Εμενα αυτα ειναι το ναρκωτικο μου,αυτο ζηταω απ την προπονηση. Καποιος που εχει σαν στοχο ΜΟΝΟ το αποτελεσμα στον καθρευτη ισως να τη βρισκει οντως με προγραμματα που δε σου δινουν πιασηματα και πριξηματα. Και να φανταστεις οτι ενω μου αρεσει απιστευτα το powerlifting ο μονος λογος που δε κανω προπονηση αναλογη (παρ οτι μ αρεσει και φορτωνω στις βασικες ασκησεις) ειναι γιατι οταν τελειωσεις την προπονηση αισθανεσαι κουρασμενος με το ΚΝΣ να κανει παρτυ και κανενα πριξημο.


Απλα η ενσταση μου ειναι οτι πολυ καλα πρηξιματα εχεις και με τα pl ή τα υβριδικα τους προγραμματα αν τα κανεις σωστα οργανωμενα κτλ.
Καλα για πιασιματα δεν συζηταμε. Μετα απο ενα μαραθωνιο σκουωτς και σουμο αρσεων θανατων εκει να δεις πως τα ποδια σου πανε να σκασουν και τρεμουν.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
09-02-16, 00:20
Μαν γιατί λες ότι η προπόνηση pl δε δίνει πρηξίματα? Δεν ξέρω τι πρόγραμμα έκανες αλλά εγώ διαπιστώνω το αντίθετο

+1 :thumbup: SO TRUE

TRIANTAFYLLOU
09-02-16, 01:17
τα πρηξίματα να ξέρετε δεν είναι πάντα σύμβουλος και κρητήριο ότι "μεγαλώνει " κάποιος , υπάρχουν δυναμικές ασκήσεις οι οποίες σε δυναμώνουν σε μεγαλώνουν αλλα δεν έχεις τα ίδια πρηξίματα στην προπόνηση όπως αν πχ έκανες μια άσκηση σαν την 21 στα δικέφαλα η σούπερ σετ κτλ

αυτα όλα είναι δοκιμασμένα και απο κεί και πέρα υπάρχουν διαφοροποιήσεις στο τι ταιριάζει στον καθένα , πχ άτομα μετα απο κάποιο τραυματισμό αναγκαστικά δούλευαν απομονωτικές ασκήσεις και ένταση με επαναλήψεις και μεγάλωσαν μυικά
η θα δούμε ποδηλάτες με μεγάλα πόδια και μυώδη και τούς βλέπεις και λές αυτός ασχολείτε με ποδήλατο και άλλος με την ίδια προπόνηση συναθλητης να έχει μικρά ποδαράκια , το ίδιο επίσης και σε ποδοσφαιριστες κτλ

απο κεί και πέρα τίποτε δεν είναι μονόδρομος , υπάρχουν διαφορετικοί δρόμοι για τον ίδιο προορισμό , εκτός απο αθλήματα που θέλουν συγκεκρημένη προπονητική , αλλα στην σωματική διάπλαση υπάρχουν διαφοροποιήσεις που αφήνουν ικανοποιημένους αυτούς που τις εφαρμόζουν και δεν υπάρχει σωστο η λάθος αλλα αυτο που ακολουθεί κάποιος να το κάνει σωστα !!

εγω προσωπικα έχω δοκιμάσει πολλα προγράμματα και 2 φορες καθε μυικη ομάδα την εβδομάδα επι περίπου 4 χρόνια και πολλα σετ και ασκήσεις και ομολογω αν πήγαινα στο άιρον μαν θα έβγαζα όλη την δοκιμασία , αλλα κρέας πάνω μου δεν έβαζα και ας έτρωγα πάνω απο 6000 θερμίδες , διαφορα είχα δεί όταν έκανα μια φορα αλλα χυδαία ενοείτε και φαγητό

απλα ότι κάνει ο καθένας ας το κάνει σωστα γιατι εγω σωστα δεν το έκανα , όταν λέμε 2 φορες την βδομάδα και κάνεις πχ για χερια 25 σετ για δικέφαλο και άλλα τοσα τρικέφαλο κατι δεν πάει καλά , εκτός αν κάποιος παιζεικαι απλα κουναει τα χέρια

beefmeup
09-02-16, 01:25
απλα ότι κάνει ο καθένας ας το κάνει σωστα γιατι εγω σωστα δεν το έκανα , όταν λέμε 2 φορες την βδομάδα και κάνεις πχ για χερια 25 σετ για δικέφαλο και άλλα τοσα τρικέφαλο κατι δεν πάει καλά , εκτός αν κάποιος παιζεικαι απλα κουναει τα χέρια

ναι, αυτο..
υποτιθεται οτι δουλευεις αυτα τα διαφορετικα προγραμματα, για να παιζεις με διαφορους παραγοντες στην προπονηση..
εχω ενα γνωστο, σαν παραδειγμα που κανει ενα push/pull/legs με 5 φορες την εβδομαδα, κ καθε φορα κανει 3 ωρες προπονηση..
αυτο το πραγμα δεν εχει νοημα..ειναι σαν να κανει ββ σπλιτ κ να παιζει 1μιση ωρα μονο πλατη..

δουλευεις τα προγραμματα αυτα, για να εισαι ευελικτος σε διαφορα πραγματα..αλλα η θα παιξεις με την ενταση, η με τον ογκο προπονησης η με την συχνοτητα..κ ολα αυτα τα συνδιαζεις αναλογα..
το να κανεις ομως κ τα 3 αυτα στο μαξ, σε καθε προπονηση κ να θεωρεις οτι δουλευουν, οντως κατι δεν παει καλα..η απλα χανεις σε κερδη κ δεν το καταλαβαινεις.

drew21
09-02-16, 01:35
@ Eddie
Για την πρωτεινοσυνθεση μπορεις να το τσεκαρεις με google search.
Για τον Reeves δεν το πολυεπιασα, παντως μπορεις να βρεις στο youtube την αποψη του Leroy Colbert.
Και ναι οκ, εκαναν μεγαλες προπονησεις γιατι οπως σωστα προειπωθηκε ηταν το επαγγελμα τους. Κιεγω σε μια φαση ειχα καταντησει να αγγιζω 2ωρο, αλλα πιστευω δεν αξιζει τον κοπο για ενα μεσο αθλουμενο.

@ beefmeup
Το πόιντ μου ητανε οτι ολα συνηγορουνε υπερ του full body.
Για το "ανυχτομυαλοι", δεν καταλαβα με μπερδεψες με αλλον ή απλα αναφερεσαι σε αλλον?
Στο αλλο κομματι θα συμφωνησω οτι μετα απο 20 χρονια ολα ιδιο αποτελεσμα θα εχουνε καθοτι αργα ή γρηγορα ως φυσικος χτυπας ταβανι.
Δεν ειναι οτι θεωρω ολα τα αλλα αχρηστα ή κατι τετοιο, απλα πιστευω οτι με μεγαλυτερη συχνοτητα εχεις και γρηγοροτερη αναπτυξη.
Βεβαια στην τελικη ο καθενας μπορει να κανει αυτο που απολαμβανει περισσοτερο, ειδικα αν το κανει απλα για "χομπυ".

Frozen
09-02-16, 01:38
τα πρηξίματα να ξέρετε δεν είναι πάντα σύμβουλος και κρητήριο ότι "μεγαλώνει " κάποιος , υπάρχουν δυναμικές ασκήσεις οι οποίες σε δυναμώνουν σε μεγαλώνουν αλλα δεν έχεις τα ίδια πρηξίματα στην προπόνηση όπως αν πχ έκανες μια άσκηση σαν την 21 στα δικέφαλα η σούπερ σετ κτλ

αυτα όλα είναι δοκιμασμένα και απο κεί και πέρα υπάρχουν διαφοροποιήσεις στο τι ταιριάζει στον καθένα , πχ άτομα μετα απο κάποιο τραυματισμό αναγκαστικά δούλευαν απομονωτικές ασκήσεις και ένταση με επαναλήψεις και μεγάλωσαν μυικά
η θα δούμε ποδηλάτες με μεγάλα πόδια και μυώδη και τούς βλέπεις και λές αυτός ασχολείτε με ποδήλατο και άλλος με την ίδια προπόνηση συναθλητης να έχει μικρά ποδαράκια , το ίδιο επίσης και σε ποδοσφαιριστες κτλ


εγω προσωπικα έχω δοκιμάσει πολλα προγράμματα και 2 φορες καθε μυικη ομάδα την εβδομάδα επι περίπου 4 χρόνια και πολλα σετ και ασκήσεις και ομολογω αν πήγαινα στο άιρον μαν θα έβγαζα όλη την δοκιμασία , αλλα κρέας πάνω μου δεν έβαζα και ας έτρωγα πάνω απο 6000 θερμίδες , διαφορα είχα δεί όταν έκανα μια φορα αλλα χυδαία ενοείτε και φαγητό

απλα ότι κάνει ο καθένας ας το κάνει σωστα γιατι εγω σωστα δεν το έκανα , όταν λέμε 2 φορες την βδομάδα και κάνεις πχ για χερια 25 σετ για δικέφαλο και άλλα τοσα τρικέφαλο κατι δεν πάει καλά , εκτός αν κάποιος παιζεικαι απλα κουναει τα χέρια


Καλα εννοειται οτι τα πρηξιματα δεν σημαινουν και οτι "μεγαλωσες" μυικα. Για αυτο και λιγο αυτα τα 21 που λες κτλ τα θεωρω καπως περιττα γιατι οι περισσοτεροι χανουν την ουσια με αυτα.
Το οτι δοκιμασες frequency προπονησεις και δεν ειδες μεσα σε τοσο μεγαλο διαστημα κιολας προκοπη με εκπλησσει να σου πω την αληθεια.
Να πω οτι μολις ξεκινησα κλασσικο bodysplit με πυραμιδες κιολας μεσα σε ελαχιστο διαστημα αρχισα να πεφτω και σωματικα αλλα και σε δυναμη. Η δυναμη βεβαια δεν ειναι παντα τοσο απολυτος παραγοντας στο αν ανεβαζεις μυικοτητα αλλα ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ παραγοντας.Οταν λοιπον αρχισα να πεφτω σε καποιες ασκησεις και βασικες ασκησεις απο 10 κιλα και σε αλλες μεχρι και 15-20 αρχιζεις και ανησυχεις.
Βεβαια οπως λες ειναι να γινεται το καθετι και σωστο. Ειδικα αν αυτα τα 25 σετ δικεφαλα τα εκανες κιολας σε μια μερα προπονησης σε τετοιο προγραμμα πραγματικα ειναι τραβηγμενο και μη αποδοτικο.

Frozen
09-02-16, 01:40
Στο αλλο κομματι θα συμφωνησω οτι μετα απο 20 χρονια ολα ιδιο αποτελεσμα θα εχουνε καθοτι αργα ή γρηγορα ως φυσικος χτυπας ταβανι.
Δεν ειναι οτι θεωρω ολα τα αλλα αχρηστα ή κατι τετοιο, απλα πιστευω οτι με μεγαλυτερη συχνοτητα εχεις και γρηγοροτερη αναπτυξη.
Βεβαια στην τελικη ο καθενας μπορει να κανει αυτο που απολαμβανει περισσοτερο, ειδικα αν το κανει απλα για "χομπυ".

Ακριβως αυτο! Το θεμα ειναι ο βελτιστος τροπος για να πετυχεις κατι. Και οχι να παμε μεσω Λαμιας κτλ. Δεν ειναι κριμα να χανουμε "κερδη" επειδη κολαμε σε συγκεκριμενες νοοτροπιες προπονησης?

beefmeup
09-02-16, 01:40
@ beefmeup
Το πόιντ μου ητανε οτι ολα συνηγορουνε υπερ του full body.
Για το "ανυχτομυαλοι", δεν καταλαβα με μπερδεψες με αλλον ή απλα αναφερεσαι σε αλλον?
Στο αλλο κομματι θα συμφωνησω οτι μετα απο 20 χρονια ολα ιδιο αποτελεσμα θα εχουνε καθοτι αργα ή γρηγορα ως φυσικος χτυπας ταβανι.
Δεν ειναι οτι θεωρω ολα τα αλλα αχρηστα ή κατι τετοιο, απλα πιστευω οτι με μεγαλυτερη συχνοτητα εχεις και γρηγοροτερη αναπτυξη.
Βεβαια στην τελικη ο καθενας μπορει να κανει αυτο που απολαμβανει περισσοτερο, ειδικα αν το κανει απλα για "χομπυ".

ναι ,δεν αναφερομουν σε σενα, στο θεμα του ανοιχτομυαλου, απλα το εγραψα σε δικη σου παραθεση γιατι ηταν η 3η φορα που την διαβαζα σαν λεξη στο θεμα, οποτε απαντησα πανω σε αυτο..ολα καλα εκει (εκανα κ εντιτ στο ποστ για να μην παρερμηνευτει)

παλι ομως δεν σε καταλαβαινω για το full body, πως συνηγορουν ολα εκει κ απο που, κ τι σχεση εχει με το νο.2 που αναφερεις?
αν θες το εξηγεις λιγο, αν δεν θες οκ, δεν τρεχει, αλλα δεν βγαζει κ πολυ νοημα αν το αφησεις ετσι το ποστ σου..

συμφωνουμε στα υπολοιπα.

Frozen
09-02-16, 01:51
ναι ,δεν αναφερομουν σε σενα, στο θεμα του ανοιχτομυαλου, απλα το εγραψα σε δικη σου παραθεση γιατι ηταν η 3η φορα που την διαβαζα σαν λεξη στο θεμα, οποτε απαντησα πανω σε αυτο..ολα καλα εκει (εκανα κ εντιτ στο ποστ για να μην παρερμηνευτει)

παλι ομως δεν σε καταλαβαινω για το full body, πως συνηγορουν ολα εκει κ απο που, κ τι σχεση εχει με το νο.2 που αναφερεις?
αν θες το εξηγεις λιγο, αν δεν θες οκ, δεν τρεχει, αλλα δεν βγαζει κ πολυ νοημα αν το αφησεις ετσι το ποστ σου..

συμφωνουμε στα υπολοιπα.

Αν μπορω να απαντησω και εγω επι του θεματος επειδη το εχω ζησει και σαν εμπειρια με το frequency εχεις την δυνατοτητα τοσο να ανεβεις γρηγορα σε δυναμη αλλα και να βελτιωνεις το form σου πιο συχνα απο το να εχεις την ευκαιρια μονο ανα εβδομαδα. Σιγουρα ενα προγραμμα τετοιας νοοτροπιας πρεπει να ειναι ομως εξυπνα δομημενο και με ποικιλια ασκησεων γιατι εννοειται οτι απο ενα σημειο και μετα χρειαζονται και οι δευτερευοντες. Για αυτο και τετοια προγραμματα για εμενα ακομα και 4 μερες ειναι λιγες για ενα προχωρημενο.
Οταν μενεις κολλημενος σε κιλα σε βασικες ασκησεις για μηνες σε ενα κλασσικο προγραμμα τοτε καταλαβαινεις οτι δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος αυτος για να χτισεις μυς.
Εχει να κανει με το detrain που παθαινουμε ολοι. Τις περισσοτερες φορες για το μεσο ατομο 7 μερες αποχη απο μια ομαδα ειναι και ενα ειδος detraining που επιβραδυνει αν δεν σταματαει εντελως την προοδο.

beefmeup
09-02-16, 01:59
Οταν μενεις κολλημενος σε κιλα σε βασικες ασκησεις για μηνες σε ενα κλασσικο προγραμμα τοτε καταλαβαινεις οτι δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος αυτος για να χτισεις μυς.
Εχει να κανει με το detrain που παθαινουμε ολοι. Τις περισσοτερες φορες για το μεσο ατομο 7 μερες αποχη απο μια ομαδα ειναι και ενα ειδος detraining που επιβραδυνει αν δεν σταματαει εντελως την προοδο.

ναι, οκ, αλλα γιατι να μεινεις σταθερος σε κιλα σε βασικες ασκησεις με ενα κλασσικο προγραμμα?
ειναι καποιο συντονιστικη οδηγια το να μενεις σταθερος σε κιλα σε αυτα τα προγραμματα?

πανω σε αυτο που λες, καθαρα απο προσωπικη εμπειρια..αν καμια φορα χασω μια προπονηση απο τις 4 που πηγαινω καθε βδομαδα, δλδ κανω πχ
ποδια
απερ
ποδια
κ μετα μεσολαβησουν καπου 6 μερες μεχρι το επομενο upper, εχω παρατηρησει οτι τα βγαζω πολυ πιο ξεκουραστα τα κιλα κ οχι μονο αυτο, αλλα ανεβαζω κιλα κ ολας..το ιδιο ισχυει κ με τα ποδια.
αυτο πως το εξηγεις δλδ που συμβαινει?

η πτωση σε δυναμη, που αναφερεις, την εχω παρατηρησει πανω μου, αλλα σε διαστηματα 10 ημερων κ οχι 6-7 απο αποχη, απο μια μυικη ομαδα.

mufasa
09-02-16, 02:00
Προσωπικά είδα πολύ καλό αποτέλεσμα όταν επικεντρώθηκα στα compounds. Βαριά squats 2-3 φορές την εβδομάδα (ass to grass και pause reps), deadlifts, overhead press, πάγκο κλπ. Κυρίως πολλά σετ μέχρι 5-6 επαναλήψεις. Που και που deloads. Πολύ καλό φαΐ και φυσικά πολύ καλό ύπνο.
Και εγώ όταν ξεκίνησα γυμναστήριο κατευθείαν σε σπλιτάκια χώθηκα, κυρίως γιατί αυτό προβάλλουν οι γυμναστές, αν και άποψή μου, ειδικά οι αρχάριοι (πρώτα 2-3 χρόνια) πρέπει να μαθαίνουν σωστή τεχνική στα compounds και να εστιάζουν σε αυτά.
Να επισημάνω ότι κάθε άτομο έχει τη δική του γενετική και το σώμα του αντιδρά με το δικό του τρόπο. Δεν υπάρχει τέλειο πρόγραμμα για κανέναν, με την εμπειρία ο καθένας βρίσκει σε τι αντιδρά καλά και σε τι όχι. Δυστυχώς ή ευτυχώς, το καλό και δυνατό σώμα θέλει πολλή υπομονή και μάχη.. :bblifthard:

Frozen
09-02-16, 02:05
ναι, οκ, αλλα γιατι να μεινεις σταθερος σε κιλα σε βασικες ασκησεις με ενα κλασσικο προγραμμα?
ειναι καποιο συντονιστικη οδηγια το να μενεις σταθερος σε κιλα σε αυτα τα προγραμματα?

πανω σε αυτο που λες, καθαρα απο προσωπικη εμπειρια..αν καμια φορα χασω μια προπονηση απο τις 4 που πηγαινω καθε βδομαδα, δλδ κανω πχ
ποδια
απερ
ποδια
κ μετα μεσολαβησουν καπου 6 μερες μεχρι το επομενο upper, εχω παρατηρησει οτι τα βγαζω πολυ πιο ξεκουραστα τα κιλα κ οχι μονο αυτο, αλλα ανεβαζω κιλα κ ολας..το ιδιο ισχυει κ με τα ποδια.
αυτο πως το εξηγεις δλδ που συμβαινει?

η πτωση σε δυναμη, που αναφερεις, την εχω παρατηρησει πανω μου, αλλα σε διαστηματα 10 ημερων κ οχι 6-7 απο αποχη, απο μια μυικη ομαδα.

Απλα ειναι πιο ευκολο να μεινεις σταθερος σε κιλα σε βασικες ασκησεις με ενα κλασσικο προγραμμα γιατι επακολουθει μια μεγαλη για τον μεσο ανθρωπο αποχη τοσο απο την συγκεκριμενη μυυικη ομαδα οσο και απο την ιδια την ασκηση.
Αυτο να σου πω την αληθεια αν καταλαβα καλα οπως το περιγραφεις το εχω παρατηρησει μονο οταν επερχεται μεγαλη κοπωση απο τα βαρη και αυτη η αποχη που εκανες τοτε λειτουργησε σαν ενα deload. Και εννοειται οτι το deload ειδικα σε αυτα τα προγραμματα που λεω πρεπει να γινεται οργανωμενα και παντα.
Το να ανεβαινεις παντως σταθερα κιολας σε κιλα και ειδικα ποδια σε κλασσικο προγραμμα bodysplit δεν το εχω δει να σου πω την αληθεια ουτε σε εμενα (ειχα πτωση 20 κιλα τουλαχιστον στα squat οταν το ειχα γυρισει μια εποχη σε κλασσικο) ουτε και σε αλλα ατομα που γνωριζω.

Frozen
09-02-16, 02:08
Προσωπικά είδα πολύ καλό αποτέλεσμα όταν επικεντρώθηκα στα compounds. Βαριά squats 2-3 φορές την εβδομάδα (ass to grass και pause reps), deadlifts, overhead press, πάγκο κλπ. Κυρίως πολλά σετ μέχρι 5-6 επαναλήψεις. Που και που deloads. Πολύ καλό φαΐ και φυσικά πολύ καλό ύπνο.
Και εγώ όταν ξεκίνησα γυμναστήριο κατευθείαν σε σπλιτάκια χώθηκα, κυρίως γιατί αυτό προβάλλουν οι γυμναστές, αν και άποψή μου, ειδικά οι αρχάριοι (πρώτα 2-3 χρόνια) πρέπει να μαθαίνουν σωστή τεχνική στα compounds και να εστιάζουν σε αυτά.
Να επισημάνω ότι κάθε άτομο έχει τη δική του γενετική και το σώμα του αντιδρά με το δικό του τρόπο. Δεν υπάρχει τέλειο πρόγραμμα για κανέναν, με την εμπειρία ο καθένας βρίσκει σε τι αντιδρά καλά και σε τι όχι. Δυστυχώς ή ευτυχώς, το καλό και δυνατό σώμα θέλει πολλή υπομονή και μάχη.. :bblifthard:

Μπραβο αδερφε!Δεν μπορουσες να το εκφρασεις πιο ωραια!
Πιστευω οτι γενικα παντως και δημοσκοπικα να το παμε καταληγουμε οτι τα κλασσικα bodysplits ειναι ταφος που ελεγε και ενας φιλος :):)

Όπου_υπάρχει_θέληση_
09-02-16, 02:10
Εγώ να πώ κάτι;

Αρχικά τα βασικά δουλεύουν σε όλους...Δεν υπάρχει το εμένα δεν με πιάνει αυτό, εμένα δεν με πιάνει εκείνο στα compounds....στις απομόνωσης ναι μπορεί να ισχύει....

Το αν θα έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα εξαρτάται απ΄τους στόχους που έχεις βάλει και το τι προπόνηση κάνεις...

Αν έχει κάποιος να παραθέσει ένα πρόγραμμα που να γυμνάζει τους μυς μία φορά την βδομάδα και να δουλεύει, πολύ ευχαρίστως να το ακούσουμε...Εγώ προσωπικά και splits όταν έπαιζα 2 φορές/ βδομάδα ήταν και με κανονικό όγκο προπόνησης...

όλα εξαρτόνται απτην προσπάθεια που καταβάλεις κάθε μέρα

Για να καταφέρει η συχνότητα 1 φορά/ βδομάδα να ισοβαθμίσει τα αποτελέσματα 2 φορές/ βδομάδα ο όγκος προπόνησης πρέπει να' ναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ...

Natural αθλητές δεν μπορούν να βγάλουν τέτοιο όγκο προπόνησης...

drew21
09-02-16, 02:12
παλι ομως δεν σε καταλαβαινω για το full body, πως συνηγορουν ολα εκει κ απο που, κ τι σχεση εχει με το νο.2 που αναφερεις?
αν θες το εξηγεις λιγο, αν δεν θες οκ, δεν τρεχει, αλλα δεν βγαζει κ πολυ νοημα αν το αφησεις ετσι το ποστ σου..


Ωραια εξηγω λοιπον,
Οσον αφορα το 1ο, απλα πραγματα. Αφου οι μυες αναπτυσσονται μεχρι και 48 ωρες μετα την προπονηση, ειναι λογικο να τους προπονεις ολους καθε 48 ωρες ωστε να εκμεταλλευεσαι στο επακρο την πρωτεινοσυνθεση.
Το 2ο τωρα. Αυτο που λεω επι της ουσιας ειναι οτι ολοι οι παλιοι μποτιμπιλντερς εκαναν full body προπονησεις και ουτε που τους περνουσε απο το μυαλο να χωρισουν (για αυτο και στο 1ο μου ποστ υπογραμμισα τη λεξη σπλιτ, μηπως εκει δεν ημουνα σαφης?) την προπονηση τους.
Και αυτο οχι γιατι ηταν πιο χαζοι ή αγνοουσαν καποιο οφελος των σπλιτ προπονησεων.
Γενικοτερα τα σπλιτ δημιουργηθηκαν οταν εγινε η μεγαλη αυξηση των αναβολικων και για αυτο και πιστευω οτι δεν ειναι "ιδανικα" για φυσικους αθλουμενους αφου δεν προερχονται απο τετοιους.

beefmeup
09-02-16, 02:16
Αν έχει κάποιος να παραθέσει ένα πρόγραμμα που να γυμνάζει τους μυς μία φορά την βδομάδα και να δουλεύει, πολύ ευχαρίστως να το ακούσουμε...

ελα θα στο πω εγω, που ειχα ανεβασει κ φωτο πριν ενα διαστημα με μονοψηφιο λιπος, με ενα τετοιο σπλιτ το εκανα, κ χωρις ντουρου ντουρου..

πλατη
ποδια
στηθος δικεφαλα
ωμοι τρικεφαλα

προφανως κ για να το κανω εγω ,μπορεις κ εσυ κ οποισδηποτε αλλος, κ προφανως οσοι το κανουν δεν ειναι εξωγηινοι..

επισης δεν μπορω να καταλαβω προς τι η πρεμουρα να βγαλουμε αχρηστα τα υπολοιπα..απο την μια γραφουμε οτι ολα λειτουργουν αναλογα, κ απο την αλλη οτι ειναι ταφοπλακες:P
ποσο λογικη μπορει να εχει αυτο?:turtle:

Frozen
09-02-16, 02:17
όλα εξαρτόνται απτην προσπάθεια που καταβάλεις κάθε μέρα

Για να καταφέρει η συχνότητα 1 φορά/ βδομάδα να ισοβαθμίσει τα αποτελέσματα 2 φορές/ βδομάδα ο όγκος προπόνησης πρέπει να' ναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ...

Natural αθλητές δεν μπορούν να βγάλουν τέτοιο όγκο προπόνησης...


ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ! ME HIGHLIGHT παρακαλω!
Οπως εiχα διαβασει και σε ενα αρθρο τα κλασσικα bodysplits μπορει να δουλεψουν σε εναν natural αν δεν θελει να ανεβει περισσοτερο και ειναι τελοςπαντων ηδη σε πολυ ψηλο επιπεδο μυικοτητας αλλα και δυναμης και ειναι σε φαση συντηρησης ή δουλειας καποιου αδυναμου σημειου και τον καλυβει ενα μεγαλο volume σε μια μερα.

Frozen
09-02-16, 02:19
ελα θα στο πω εγω, που ειχα ανεβασει κ φωτο πριν ενα διαστημα με μονοψηφιο λιπος, με ενα τετοιο σπλιτ το εκανα, κ χωρις ντουρου ντουρου..

πλατη
ποδια
στηθος δικεφαλα
ωμοι τρικεφαλα

προφανως κ για να το κανω εγω ,μπορεις κ εσυ κ οποισδηποτε αλλος, κ προφανως οσοι το κανουν δεν ειναι εξωγηινοι..

επισης δεν μπορω να καταλαβω προς τι η πρεμουρα να βγαλουμε αχρηστα τα υπολοιπα..απο την μια γραφουμε οτι ολα λειτουργουν αναλογα, κ απο την αλλη οτι ειναι ταφοπλακες:P
ποσο λογικη μπορει να εχει αυτο?:turtle:

Εγω προσωπικα δεν ειπα οτι ολα λειτουργουν αναλογα. Ειπα το θεμα ειναι πιο λειτουργει ΒΕΛΤΙΣΤΑ. Και ναι τα κλασσικα bodysplit ειναι ταφοπλακες. 2 χρονια χτυπιομουν με τετοια προγραμματα που περιγραφεις και μεγαλο χαιρι δεν ειδα. Μεσα σε ενα χρονο κοντα οταν αλλαξα προσεγγιση και μετα και απο αποχη μαλιστα απο τα γυμναστηρια για 2-3 χρονια εκει να δεις ποσο αρπαξα και δεν το πιστευα ουτε εγω ο ιδιος.

liveris
09-02-16, 02:22
Εγώ να πώ κάτι;

Αρχικά τα βασικά δουλεύουν σε όλους...Δεν υπάρχει το εμένα δεν με πιάνει αυτό, εμένα δεν με πιάνει εκείνο στα compounds....στις απομόνωσης ναι μπορεί να ισχύει....

Το αν θα έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα εξαρτάται απ΄τους στόχους που έχεις βάλει και το τι προπόνηση κάνεις...

Αν έχει κάποιος να παραθέσει ένα πρόγραμμα που να γυμνάζει τους μυς μία φορά την βδομάδα και να δουλεύει, πολύ ευχαρίστως να το ακούσουμε...Εγώ προσωπικά και splits όταν έπαιζα 2 φορές/ βδομάδα ήταν και με κανονικό όγκο προπόνησης...

όλα εξαρτόνται απτην προσπάθεια που καταβάλεις κάθε μέρα

Για να καταφέρει η συχνότητα 1 φορά/ βδομάδα να ισοβαθμίσει τα αποτελέσματα 2 φορές/ βδομάδα ο όγκος προπόνησης πρέπει να' ναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ...

Natural αθλητές δεν μπορούν να βγάλουν τέτοιο όγκο προπόνησης...

φυσικα υπαρχουν προγραμματα σπλιτ που δουλευουν μη τα ισοπεδωνουμε ολα!!

beefmeup
09-02-16, 02:23
Ωραια εξηγω λοιπον,
Οσον αφορα το 1ο, απλα πραγματα. Αφου οι μυες αναπτυσσονται μεχρι και 48 ωρες μετα την προπονηση, ειναι λογικο να τους προπονεις ολους καθε 48 ωρες ωστε να εκμεταλλευεσαι στο επακρο την πρωτεινοσυνθεση.
.

ωραια, ευχαριστω, καταλαβα τι θες να πεις στο 2ο, μαζι σου κ εγω:thumbup:

στο πρωτο ομως να κανω μια παρατηρηση..
το οτι οι μυς αναπτυσονται στο διαστημα που λες, κ η μυικη πρωτεινοσυνθεση κανει τον κυκλο αυτο, δεν σημαινει απαραιτητα οτι μπορεις να ξαναμπεις παλι με τα ιδια, σε ασκησεις/μυικες ομαδες κλπ..
υπαρχουν κ αλλοι παραγοντες στο σωμα που καθοριζουν αυτα τα πραγματα, κ καμια φορα, η μυικη αναρρωση με την σωματικη κοπωση, διαφερουν..καθως επισης κ με την κοπωση του νευρικου συστηματος, το οποιο δεν εχει να κανει μονο με τα κιλα που σηκωνουμε στην καθημερινοτητα μας, εκτος αν υποθεσουμε οτι κανουμε αυτο κ τπτ αλλο.

just sayin..

@
frozen
καλα εσυ δεν τα καταφερες, με σπλιτ
εγω που τα καταφερα απο 0 μυικοτητα να πιασω καλα ποσοστα κ με καλο μυικο προσδιορισμο κ χαμηλο λιπος, πως το εκανα δλδ?:unsure:
κ αρκετα ατομα μαζι με μενα που ξερω..

αναρωτηθηκες ποτε μηπως εκανες τπτ λαθος?

Όπου_υπάρχει_θέληση_
09-02-16, 02:27
ελα θα στο πω εγω, που ειχα ανεβασει κ φωτο πριν ενα διαστημα με μονοψηφιο λιπος, με ενα τετοιο σπλιτ το εκανα, κ χωρις ντουρου ντουρου..

πλατη
ποδια
στηθος δικεφαλα
ωμοι τρικεφαλα

προφανως κ για να το κανω εγω ,μπορεις κ εσυ κ οποισδηποτε αλλος, κ προφανως οσοι το κανουν δεν ειναι εξωγηινοι..

επισης δεν μπορω να καταλαβω προς τι η πρεμουρα να βγαλουμε αχρηστα τα υπολοιπα..απο την μια γραφουμε οτι ολα λειτουργουν αναλογα, κ απο την αλλη οτι ειναι ταφοπλακες
ποσο λογικη μπορει να εχει αυτο?

beef δεν με κατάλαβες και μάλλον φταίω εγώ :P

Δεν εννοώ ότι δεν μπορώ να βρω φόρμουλα να χωρίσω τις μυϊκές ομάδες...Ούτε ότι δεν θα φέρει καθόλου αποτελέσματα το 1 φορά

Πρέπει να εξετάσουμε volume, intensity και frequency...

Εφόσον λοιπόν η συχνότητα είναι μεγαλύτερη στο ένα, είναι λογικό να πέφτει σε όγκο και ένταση. Στο πρόγραμμα εκγύμνασης που η συχνότητα είναι μικρότερη πρέπει να ανεβαίνει σε ένταση και όγκο.

Δεν θέλω να δώσω συγκεκριμένα παραδείγματα γτ θα μιλήσω για επαγγελματίες αθλητές που καμία σχέση δεν έχει με μας τους καθημερινούς ανθρώπους.

Θα έλεγε λοιπόν κάποιος "ok κανένα θέμα θα διπλασιάσω ένταση και όγκο και θα ισοβαθμίσω την έλλειψη συχνότητας (χοντροκομμένα το λέω αλλά ok)"

Αυτό δεν είναι ρεαλιστικό σενάριο για μη επαγγελματίες αθλητές, που έχουν και άλλες σκοτούρες πέραν απτο τι θα σηκώσουν στο γυμναστήριο...

Δεν ακυρώνω το αποτέλεσμα που είχες...Ίσα ίσα και μπράβο σου...αλλά νομίζω καταλαβαίνεις έστω και στο περίπου τι εννοώ :welcome:

lila_1
09-02-16, 02:29
ελα θα στο πω εγω, που ειχα ανεβασει κ φωτο πριν ενα διαστημα με μονοψηφιο λιπος, με ενα τετοιο σπλιτ το εκανα, κ χωρις ντουρου ντουρου..



τι λες ρε μυθομανή?
Οτι να ναι:bowdown:

Απορώ που κάθεστε και του απαντάτε, σας έχει φλομώσει στη μπούρδα βραδιάτικα.....

mufasa
09-02-16, 02:30
Προσωπικά μιλώντας πάλι, δεν θεωρώ τα bodysplits άχρηστα. Ο ίδιος κάνω σε κύκλους splits.
Θεωρώ λάθος, ένας αρχάριος να παίζει σπλιτάκια, όταν ο κορμός του καλά καλά δεν είναι γερός.
Όταν ένας νέος στα βάρη το παρακάνει με τους απομονωτές και δεν έχει γερούς "σταθεροποιητές", εύκολα φτιάχνει ανισορροπίες..
Τα σπλιτάκια είναι αποτελεσματικά όταν ξέρεις πραγματικά τι κάνεις. Ή μπορεί να ξεκινάς στην τύχη και να μαθαίνεις σιγά σιγά, όπως έκανα εγώ, όπως έκαναν οι περισσότεροι δηλαδή.
Απλώς ένας νεαρός που ξεκινάει το γυμναστήριο τώρα, θα επωφεληθεί περισσότερο σε βάθος 1-2 χρόνων, εάν εστιάσει στα compouds αντί για τα bodysplits. :thumbup:

beefmeup
09-02-16, 02:30
beef δεν με κατάλαβες και μάλλον φταίω εγώ :P

Δεν εννοώ ότι δεν μπορώ να βρω φόρμουλα να χωρίσω τις μυϊκές ομάδες...Ούτε ότι δεν θα φέρει καθόλου αποτελέσματα το 1 φορά

Πρέπει να εξετάσουμε volume, intensity και frequency...

Εφόσον λοιπόν η συχνότητα είναι μεγαλύτερη στο ένα, είναι λογικό να πέφτει σε όγκο και ένταση. Στο πρόγραμμα εκγύμνασης που η συχνότητα είναι μικρότερη πρέπει να ανεβαίνει σε ένταση και όγκο.



check, τωρα σε επιασα:P
ναι το ανεφερα κ γω λιγο πιο πισω αυτο, καπως ετσι ειναι..


τι λες ρε μυθομανή?
Οτι να ναι:bowdown:

Απορώ που κάθεστε και του απαντάτε, σας έχει φλομώσει στη μπούρδα βραδιάτικα.....

ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΩ

να κερασω κουραδα μοναμουρ:P

Όπου_υπάρχει_θέληση_
09-02-16, 02:34
φυσικα υπαρχουν προγραμματα σπλιτ που δουλευουν μη τα ισοπεδωνουμε ολα!!

Φίλε μου δεν εννοώ ότι δεν κάνουν τίποτα...Αλλά δεν μιλάμε για μισό πόντο στα χέρια και απλά να ρίξουμε την μπάκα...Μακροπρόθεσμα ο όγκος που θα πρέπει να κάνεις δεν είναι εφικτός για φυσιολογικούς ανθρώπους να το πώ έτσι....

Δλδ πώς θα συνεχίσει το ρημάδι το progressive overload?

Πόσο θα μπορείς να αυξάνεις κιλά? Να αυξάνεις σετ/ επαναλήψεις ή να μειώνεις χρόνο ξεκούρασης? Από ένα σημείο και μετά θα κλατάρεις

Μακροπρόθεσμα δεν μπορεί να συνεχίσει imo

Frozen
09-02-16, 02:37
@
frozen
καλα εσυ δεν τα καταφερες, με σπλιτ
εγω που τα καταφερα απο 0 μυικοτητα να πιασω καλα ποσοστα κ με καλο μυικο προσδιορισμο κ χαμηλο λιπος, πως το εκανα δλδ?:unsure:
κ αρκετα ατομα μαζι με μενα που ξερω..

αναρωτηθηκες ποτε μηπως εκανες τπτ λαθος?

Λαθος σαν τι?
Τα πραγματα ειναι απλα. Οταν βλεπεις ενα κλασσικο σπλιτ να μην σε ευνοει σε επιδοσεις καταλαβαινεις τοτε οτι χρειαζεσαι το κατι παραπανω οπως και ο περισσοτερος πλυθησμος.
Τωρα εσυ πως καταφερες κατι και τι ακριβως καταφερες δεν μπορω να το ξερω γιατι δεν ξερω ουτε τι γενετικα εχεις ή καλουπι σωματοτυπου.
Και εγω μπορω να πω βασικα οτι σε λιγοτερο απο χρονο καταφερα το ιδιο πραγμα που λες και κανοντας και λαθη σχετικα στο προγραμμα που εκανα οπως ελλειψη επικλινη παγκου που ειναι σημαντικη ασκηση οσο να ναι κτλ.
Εγω ξερω οτι σε επιδοσεις ανεβαινω σαν χελωνα με το κλασσικο σπλιτ. Αν εσυ τα καταφερνεις αλλιως τοτε εισαι απο τις λιγες εξαιρεσεις. Πιστευω και τα περισσοτερα παιδια που κατεθεσαν τις προσωπικες τους εμπειριες καταληγουν οτι το σπλιτ δεν ειναι Ο ΒΕΛΤΙΣΤΟΣ τροπος για να κανεις την καλυτερη δουλεια που μπορεις.

Frozen
09-02-16, 02:41
Προσωπικά μιλώντας πάλι, δεν θεωρώ τα bodysplits άχρηστα. Ο ίδιος κάνω σε κύκλους splits.
Θεωρώ λάθος, ένας αρχάριος να παίζει σπλιτάκια, όταν ο κορμός του καλά καλά δεν είναι γερός.
Όταν ένας νέος στα βάρη το παρακάνει με τους απομονωτές και δεν έχει γερούς "σταθεροποιητές", εύκολα φτιάχνει ανισορροπίες..
Τα σπλιτάκια είναι αποτελεσματικά όταν ξέρεις πραγματικά τι κάνεις. Ή μπορεί να ξεκινάς στην τύχη και να μαθαίνεις σιγά σιγά, όπως έκανα εγώ, όπως έκαναν οι περισσότεροι δηλαδή.
Απλώς ένας νεαρός που ξεκινάει το γυμναστήριο τώρα, θα επωφεληθεί περισσότερο σε βάθος 1-2 χρόνων, εάν εστιάσει στα compouds αντί για τα bodysplits. :thumbup:

Εγω πιστευω οτι ακομα και ο προχωρημενος ειναι λαθος να γυρισει σε σπλιτακια. Χανει γρηγορα δυναμη και εκει που μπορει να ζορισει τα δυνατα του σημεια σταματουν να αναδυκνυονται.
Περισσοτερο μονο σαν συντηρηση θα το εβλεπα εγω. Ακομα και αν κανεις ενα προγραμμα σπλιτ να δουλεψει θα πρεπει να του περασεις λιγη νοοτροπια heavy lifting και οχι πυραμιδουλες και "συγκεντρωση μυαλου με μυς" και φιλοσοφιες.
Οποτε καταληγουμε παλι ακομα και σε σπλιτ για να εχει καποιο κερδος να πρεπει να κοπανας 5x5 σε combount ασκησεις και δωσε..

beefmeup
09-02-16, 02:41
Λαθος σαν τι?


εε, δεν μπορω να ξερω κατι τετοιο, εσυ μονο μπορεις να το εκτιμησεις σωστα..
0 καλουπι, 0 γενετικα 0 σωματοτυπο
ναι τα ειχα ολα αυτα η αληθεια ειναι:turtle:
οπως κ να χει την εγραψα την αποψη μου, την ανελυσα κ με το παραπανω, i'm outta here, καλο βραδυ σε ολους:welcome:

word to the wise αν θες..μην μπαινεις σε τριπακια τσουβαλιασματος, δεν ειναι καλο γενικοτερα..οκ, αποψη σου, αλλα μην γινεσαι τοσο απολυτος να πεισεις ολους τους αλλους πανω σε κατι..

Frozen
09-02-16, 02:43
εε, δεν μπορω να ξερω κατι τετοιο, εσυ μονο μπορεις να το εκτιμησεις σωστα..
0 καλουπι, 0 γενετικα 0 σωματοτυπο
ναι τα ειχα ολα αυτα η αληθεια ειναι:turtle:
οπως κ να χει την εγραψα την αποψη μου, την ανελυσα κ με το παραπανω, i'm outta here, καλο βραδυ σε ολους:welcome:

Καλα εννοειται ο καθενας κρινει απο τα βιωματα του παντα χεχε
Αφου παντως ειχες αποτελεσματα αυτο μετραει.
Οπως και να χει χαιρομαι για την συζητηση!Καλο μας βραδυ!

drew21
09-02-16, 03:12
στο πρωτο ομως να κανω μια παρατηρηση..
το οτι οι μυς αναπτυσονται στο διαστημα που λες, κ η μυικη πρωτεινοσυνθεση κανει τον κυκλο αυτο, δεν σημαινει απαραιτητα οτι μπορεις να ξαναμπεις παλι με τα ιδια, σε ασκησεις/μυικες ομαδες κλπ..
υπαρχουν κ αλλοι παραγοντες στο σωμα που καθοριζουν αυτα τα πραγματα, κ καμια φορα, η μυικη αναρρωση με την σωματικη κοπωση, διαφερουν..καθως επισης κ με την κοπωση του νευρικου συστηματος, το οποιο δεν εχει να κανει μονο με τα κιλα που σηκωνουμε στην καθημερινοτητα μας, εκτος αν υποθεσουμε οτι κανουμε αυτο κ τπτ αλλο.

just sayin..



Θα συμφωνησω απολυτα, μετα τη φαση του αρχαριου δεν γινεται να πας να κανεις συνεχεια την ιδια προπονηση με την ιδια ενταση γιατι απλα θα κλαταρεις.
Για αυτο και εχουνε δημιουργηθει διαφορα συστηματα που ρυθμιζουν ογκο/ενταση μεσα στη βδομαδα (concurrent training), απο βδομαδα σε βδομαδα (linear periodization) κ.α.
Και αν στην τελικη μια βδομαδα νιωθεις τοσο χαλια πας και μονο 2 φορες, και δεν τρεχει μια αφου και παλι χτυπησες καθε μυ 2 φορες.
Απλα με την ιδια λογικη το νευρικο συστημα δε θα καταπονεθει περισσοτερο οταν πας να κανεις πχ. 4 προπονησεις (u/l) ή 5 (brosplit) ? Γιατι αναφερεις το συγκεκρημενο θεμα σα να υπαρχει μονο στο full body?

edit: Καλο βραδυ κι απο μενα μαγκες!! :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
09-02-16, 05:39
Καλα εννοειται οτι τα πρηξιματα δεν σημαινουν και οτι "μεγαλωσες" μυικα. Για αυτο και λιγο αυτα τα 21 που λες κτλ τα θεωρω καπως περιττα γιατι οι περισσοτεροι χανουν την ουσια με αυτα.
Το οτι δοκιμασες frequency προπονησεις και δεν ειδες μεσα σε τοσο μεγαλο διαστημα κιολας προκοπη με εκπλησσει να σου πω την αληθεια.
Να πω οτι μολις ξεκινησα κλασσικο bodysplit με πυραμιδες κιολας μεσα σε ελαχιστο διαστημα αρχισα να πεφτω και σωματικα αλλα και σε δυναμη. Η δυναμη βεβαια δεν ειναι παντα τοσο απολυτος παραγοντας στο αν ανεβαζεις μυικοτητα αλλα ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ παραγοντας.Οταν λοιπον αρχισα να πεφτω σε καποιες ασκησεις και βασικες ασκησεις απο 10 κιλα και σε αλλες μεχρι και 15-20 αρχιζεις και ανησυχεις.
Βεβαια οπως λες ειναι να γινεται το καθετι και σωστο. Ειδικα αν αυτα τα 25 σετ δικεφαλα τα εκανες κιολας σε μια μερα προπονησης σε τετοιο προγραμμα πραγματικα ειναι τραβηγμενο και μη αποδοτικο.


εγω για να γινω σαφης αναφερομαι προ αμνημονεύτων χρόνων δεκαετεία 80 όταν υπήρχε άγνοια και νομίσαμε οτι το περισσότερο είναι και καλύτερο και ενοώντας δεν είδα πρόοδο , ενοώ σε μέγιστη δυνατή ανάπτυξη , όλο το χρόνο γραμμωμένος αλλα κρέας με ρυθμοιύς χελώνας (ενοείτε φυσικα χωρίς ματζούνια ) και είδα όφελος όταν απο τα 25 σετ που έκανα πχ για χέρια τα κατέβασα στα 12 και μετα μερικές φορες βδομάδα παρα βδομάδα τα γύμναζα τα χέρια όμως και έτσι πήραν μάζα , αλλα οι προπονήσεις ήταν μέχρι τελικης πτώσεως αλλα όχι σε διάρκεια όπως παλια

μην ξεχνάμε ότι το σώμα αποτελείτε απο λευκες και κόκκινες μυικές ίνες και στοχεύαμε και στις 2 , μέχρι που είχα διαφοροποιιημένο πρόγραμμα μια εβδομάδα βαρια προπόνηση με βαριές βασικές ασκήσεις με βαρια κιλά και λίγες επαναλλήψεις και μια ελαφρυ ενοώντας με απομονωτικές ασκήσεις και πιομ πολλες επαναλήψεις 8-12 και 15 ανάλογα
και έχουμε πεί ότι ασκήσεις όπως η 21 πχ δεν είναι για βασικά προγράμματα αλλα κάπου κάπου για ενα διαφορετικό σοκάρισμα στούς μυς

γιατι καταλάβαμε ότι όταν χτυπάς ενα καρφί και το καρφώσεις , δεν έχει κανένα νόημα να συνεχίσεις να χτυπάς θα το χαλάσεις

τωρα μετα απο 30 χρόνια αν κάνω ενα απολογισμό , ίσως να οφείλετε το γεγονός ότι κρατάω πολυ κρέας ακόμη ότι και να κάνω, σε εκείνα τα χρόνια και η υποδομή που έγινε , λέω ίσως γιατι δεν είμαι σίγουρος, αλλα σίγουρος είμαι γι αυτα που έκανα

και μυς και κρέας δεν χτίζει κάποιος μόνο με βαρια κιλά , ββ κάνουμε οχι παουερ λίφτινκ , αυτο είναι στάνταρ και δεν ενοούμε να παίζει με τα κιλά αλλα να βάζει τα μέγιστα για επαναλήψεις που ενδείκνυνται στο πρόγραμμα

όλα καλα και για κάποιο σκοπό γίνονται αρκεί να γινονται σωστα , άλος θέλει μέγιστη δύναμη , να είναι δυνατός παλικαράς:P άλλος θέλει μυική μάζα , άλλος αντοχή στη δύναμη , άλλος ενα σώμα φίτνες και συνέχεια γραμωμένο , άλλος είναι αγωνιστικός , οπότε ποιός ο λόγος να λέμε γιατι αυτο και γιατι εκείνο , είναι τι ζηταει ο καθένας η τι τον ευχαριστεί

procop
09-02-16, 14:14
Θεωρω οτι αναλογα τις φασεις που περναει καποιος επιλεγει και προγραμμα..επισης, παιζει ρολο και ποσο γρηγορα αναρωνεις

Εγω πχ δεν μπορω να κανω φουλ μποντι..στις 3 πρωτες ασκησεις εχω δυναμη και μετα ειμαι πατος.Νιωθω οτι με κουραζει,ψυχολογικα και,σωματικα

Στα πρωτα 3 χρονια εκανα body split 4ημερα και ειδα καλη μυικοτητα και δυναμη. Δεν με κουραζε ψυχολογικα καθως ειχα εναλλαγες σε ασκησεις, και ο ογκος προπονησης δεν ηταν τεραστιος αλλα σε ανεκτα επιπεδα.

Τελος τον περισσοτερο καιρο κανω upper/lower η push/leg/pull και εχω δει λιγο καλυτερα αποτελεσματα σε δυναμη, οχι κατι ιδαιτερο σε μυικοτητα.

Frozen
09-02-16, 14:48
Α δεν ηξερα οτι μιλαγες για τοσο παλια!Ναι τοτε σιγουρα ηταν εποχες των τρελων volume!!!




και μυς και κρέας δεν χτίζει κάποιος μόνο με βαρια κιλά , ββ κάνουμε οχι παουερ λίφτινκ , αυτο είναι στάνταρ και δεν ενοούμε να παίζει με τα κιλά αλλα να βάζει τα μέγιστα για επαναλήψεις που ενδείκνυνται στο πρόγραμμα

όλα καλα και για κάποιο σκοπό γίνονται αρκεί να γινονται σωστα , άλος θέλει μέγιστη δύναμη , να είναι δυνατός παλικαράς:P άλλος θέλει μυική μάζα , άλλος αντοχή στη δύναμη , άλλος ενα σώμα φίτνες και συνέχεια γραμωμένο , άλλος είναι αγωνιστικός , οπότε ποιός ο λόγος να λέμε γιατι αυτο και γιατι εκείνο , είναι τι ζηταει ο καθένας η τι τον ευχαριστεί

Δεν διαφωνω απλα θεωρω οτι τοσο για το σωμα φιτνες αλλα και μια σεβαστη μυικη μαζα (τι φιτνες να εισαι αμα εισαι και με ελαχιστους μυς) τον βασικο ρολο εχει η διατροφη και μετα η καταλληλη προπονηση.
Απλα πιστευω οτι το κλασσικο bodysplit ουτε σε πρηξιματα υπερτερει υπερ των powerlifting προγραμματων ουτε σε δυνατοτητα προσθηκης παραπανω μυικης μαζας. Αν καποιος θεωρει οτι βελτιωνεται με ενα τετοιο προγραμμα καλως. Αλλα αμα ειναι να μενεις στασιμος σε δυναμη να μην μπορεις να κανεις ενα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ progressive overload μεσα στους επομενους μηνες ε δεν το λες και το ιδανικοτερο ειτε φιτνεςς θες να κανεις ειτε bodybuilding.

beefmeup
11-02-16, 00:59
Απλα με την ιδια λογικη το νευρικο συστημα δε θα καταπονεθει περισσοτερο οταν πας να κανεις πχ. 4 προπονησεις (u/l) ή 5 (brosplit) ? Γιατι αναφερεις το συγκεκρημενο θεμα σα να υπαρχει μονο στο full body?


το αναφερω για προγραμματα που εχουν 2 φορες τα παντα για προπονηση ανα βδομαδα, γιατι σε ενα κλασσικο ββ σπλιτ, αυτο δεν συμβαινει, αφου ολα συνηθως γυμναζονται απο μια φορα...
κ για το u/l, γιαυτο κ σε ενα ποστ μου πιο πανω, εγραψα οτι το εχω συνατησει στον εαυτο μου, πως καποιες φορες που τυχαινει να χασω μια απο τις 4 προπονησεις της εβδομαδας, κ την παω ουσιαστικα για την αρχη της επομενης που θα εχουν μεσολαβησει καπου 5-6 μερες,θα μου βγει πολυ καλυτερα..

οποτε αναρωτιεμαι, χωρις να ειμαι κ σιγουρος, μηπως το 2 φορες την εβομαδα ειναι πολυ..

αν τωρα καποιος υποθεσει οτι μπορει την δευτερη ιδια προπονηση της εβδομαδας, να την κανουμε με μικροτερη ενταση, ογκο, φορτιο, θα ρωτησω παλι ,ποιο το νοημα, αφου ουσιαστικα αν εχει συνηθησει το σωμα να κανει πχ 100 κιλα, κ μετα σε μια προπονηση ιδιας μυικης ομαδας, πεσει στα 80 μονο κ μονο γιατι δεν θα βγαινει στα 100...
αυτο μπορει να εχει εφαρμογη σε προγραμματα δυναμης, σαν μεθοδος deload κλπ, αλλα αν καποιος θελει υπετροφια, μπορει να εχει το μεγιστο δυνατο ερεθισμα να την πετυχει σε μια τετοια προπονηση?
το να ριξει κιλα κ να αυξησει ρεπς, στα 80 κιλα του παραδειγματος που φερνω, δεν εχει κ πολυ νοημα, γιατι κ παλι σαν φορτιο θα ειναι κατω απο το αυτο που κανει σε μια καλη προπονηση των 100 κιλων, μια φορα την βδομαδα.

επισης, το να λεμε οτι θα εχει καποιος πιο γρηγορα κερδη, δεν ξερω κατα ποσο μπορει να εχει νοημα στο διινεκες, γιατι καποια στιγμη οσο μεγαλη συχνοτητα κ να κανεις, οσο προοδευτικη επιβαρυνση κ να εχεις, θα φτασεις σε καποια ορια..
οκ, με ενα u/l μπορει να εχεις πιο γρηγορη προοδο, αλλα κ τι νοημα εχει σωματικα?
θα φτασεις πιο γρηγορα τα ορια σου, κ μετα?
τι κερδιζεις, αυτο θελω να πω, με το "πιο γρηγορα", αφου ετσι κ αλλιως θα κολλησεις θελοντας κ μη..αναφερομαι κυριως σε σωματικη συσταση κ οχι σε lifts..
θα φτιαξεις σωμα σε 2 χρονια, κ οχι στα 2μιση( τυχαιοι οι χρονοι) που θα εφτιαχνες με ενα ββ, σλπιτ κ μετα θα μεινεις εκει..
και μετα?

θελω να πω οτι ΘΑ ειχε νοημα, αν η σωματικη προοδος ηταν επ απειρον..απο την στιγμη που δεν ειναι..??

σαν σκεψεις περισοτερο ολα αυτα κ γιατι δεν θελω να ειμαι απολυτος..
προσωπικα εγραψα κ στην αρχη οτι προτιμω ενα u/l πχ παρα ενα ββ σπλιτ, αλλα για λογους που εχω εξηγησει..οχι κ οτι δεν θα εκανα δουλεια κ με το αλλο, οπως κ εχω κανει δλδ.

Frozen
11-02-16, 01:26
το αναφερω για προγραμματα που εχουν 2 φορες τα παντα για προπονηση ανα βδομαδα, γιατι σε ενα κλασσικο ββ σπλιτ, αυτο δεν συμβαινει, αφου ολα συνηθως γυμναζονται απο μια φορα...
κ για το u/l, γιαυτο κ σε ενα ποστ μου πιο πανω, εγραψα οτι το εχω συνατησει στον εαυτο μου, πως καποιες φορες που τυχαινει να χασω μια απο τις 4 προπονησεις της εβδομαδας, κ την παω ουσιαστικα για την αρχη της επομενης που θα εχουν μεσολαβησει καπου 5-6 μερες,θα μου βγει πολυ καλυτερα..

οποτε αναρωτιεμαι, χωρις να ειμαι κ σιγουρος, μηπως το 2 φορες την εβομαδα ειναι πολυ..

αν τωρα καποιος υποθεσει οτι μπορει την δευτερη ιδια προπονηση της εβδομαδας, να την κανουμε με μικροτερη ενταση, ογκο, φορτιο, θα ρωτησω παλι ,ποιο το νοημα, αφου ουσιαστικα αν εχει συνηθησει το σωμα να κανει πχ 100 κιλα, κ μετα σε μια προπονηση ιδιας μυικης ομαδας, πεσει στα 80 μονο κ μονο γιατι δεν θα βγαινει στα 100...
αυτο μπορει να εχει εφαρμογη σε προγραμματα δυναμης, σαν μεθοδος deload κλπ, αλλα αν καποιος θελει υπετροφια, μπορει να εχει το μεγιστο δυνατο ερεθισμα να την πετυχει σε μια τετοια προπονηση?
το να ριξει κιλα κ να αυξησει ρεπς, στα 80 κιλα του παραδειγματος που φερνω, δεν εχει κ πολυ νοημα, γιατι κ παλι σαν φορτιο θα ειναι κατω απο το αυτο που κανει σε μια καλη προπονηση των 100 κιλων, μια φορα την βδομαδα.

επισης, το να λεμε οτι θα εχει καποιος πιο γρηγορα κερδη, δεν ξερω κατα ποσο μπορει να εχει νοημα στο διινεκες, γιατι καποια στιγμη οσο μεγαλη συχνοτητα κ να κανεις, οσο προοδευτικη επιβαρυνση κ να εχεις, θα φτασεις σε καποια ορια..
οκ, με ενα u/l μπορει να εχεις πιο γρηγορη προοδο, αλλα κ τι νοημα εχει σωματικα?
θα φτασεις πιο γρηγορα τα ορια σου, κ μετα?
τι κερδιζεις, αυτο θελω να πω, με το "πιο γρηγορα", αφου ετσι κ αλλιως θα κολλησεις θελοντας κ μη..αναφερομαι κυριως σε σωματικη συσταση κ οχι σε lifts..
θα φτιαξεις σωμα σε 2 χρονια, κ οχι στα 2μιση( τυχαιοι οι χρονοι) που θα εφτιαχνες με ενα ββ, σλπιτ κ μετα θα μεινεις εκει..
και μετα?

θελω να πω οτι ΘΑ ειχε νοημα, αν η σωματικη προοδος ηταν επ απειρον..απο την στιγμη που δεν ειναι..??

σαν σκεψεις περισοτερο ολα αυτα κ γιατι δεν θελω να ειμαι απολυτος..
προσωπικα εγραψα κ στην αρχη οτι προτιμω ενα u/l πχ παρα ενα ββ σπλιτ, αλλα για λογους που εχω εξηγησει..οχι κ οτι δεν θα εκανα δουλεια κ με το αλλο, οπως κ εχω κανει δλδ.

Ωραιοι οι προβληματισμοι σου και πραγματικα δινουν πολυ ωραιο νοημα και χρησιμοτητα στο θρεντ για εποικοδομητικη συζητηση.
Το οτι θα φτιαξεις πιο γρηγορα σωμα ακομα και με αυτους τους τυχαιους χρονους που δινεις δεν ειναι και λιγη υποθεση. Αλλα γιατι πιστευεις οτι θα φτασεις ντε και καλα στα ορια σου και μετα δεν θα υπαρχει βελτιωση σωματικη περα απο τα lifts που δεν το συζηταμε καν εκει? Οσο βελτιωνεις την διατροφη με βαση τα lifts και τον ογκο που βγαζεις παντα υπαρχει βελτιωση. Σιγουρα απο ενα διαστημα και μετα ε δεν θα εναι τοσο γρηγορη η σωματικη βελτιωση σου ακομα και με ενα u/l αλλα γιατι να μην κανεις το βελτιστο δυνατο που μπορεις?
Τελος και πολυ σημαντικο επειδη θελω να τονισω ποσο ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ μπορει να ειναι η ταχυτητα βελτιωσης και το κυνηγι των οριων... να πω οτι με ενα bb τουλαχιστον απο προσωπικη εμπειρια ειναι πολλες φορες και πιο ευκολο να λιπωσεις γιατι η προοδος γινεται πιο αργα , το σωμα δεν σοκαρεται απο ενα σημειο και μετα με το προκαθορισμενο frequence και volume και εσυ προσπαθεις να ανεβασεις θερμιδες αλλα αν δεν ανεβαινεις παραλληλα ειτε σε δυναμη ειτε σε ογκο προπονησης δεν βαζεις μυς και βαζεις πιο ευκολα λιπος.
Αν (υποθετοντας οτι κανεις 2 προπονησεις στο ιδιο σημειο την εβδομαδα) πεφτεις στα κιλα τοτε κατι κανεις λαθος. Επισης απο ενα σημειο και μετα οταν εχεις χτυπησει "ταβανι" οπως λες θελει και ενα πιο εξυπνο σχεδιασμο. Πχ στην μια προπονηση 5x5 η 4χ8 στην δευτερη 3x3 στο σωστο rpm κτλ.
Αλλα ξανατονιζω αυτη η διαφορα της πιο γρηγορης βελτιωσεις και το boostarisma με τετοια προγραμματα πραγματικα μετραει ΠΑΡΑΑΑ ΠΟΛΥ για την σωματικη συσταση σου. Δεν ειναι δηλαδη απλα οτι μονο θα ανεβαινεις πιο αργα με ενα bodysplit. Εμπειρικως μπορω να πω οτι με ενα bodysplit μπορει να βρεθεις και σε χειροτερη θεση.

beefmeup
11-02-16, 01:42
Αλλα γιατι πιστευεις οτι θα φτασεις ντε και καλα στα ορια σου και μετα δεν θα υπαρχει βελτιωση σωματικη περα απο τα lifts που δεν το συζηταμε καν εκει? Οσο βελτιωνεις την διατροφη με βαση τα lifts και τον ογκο που βγαζεις παντα υπαρχει βελτιωση. Σιγουρα απο ενα διαστημα και μετα ε δεν θα εναι τοσο γρηγορη η σωματικη βελτιωση σου ακομα και με ενα u/l αλλα γιατι να μην κανεις το βελτιστο δυνατο που μπορεις?

φιλε μου υπαρχουν ορια αναλογιων, υψους/βαρους/μυικοτητας/ποσοστου λιπους που μπορεις να βαλεις, γιαυτο..
σαφως μπορεις με μια καλυτερη διατροφη να ρυθμισεις το % λιπος σου σε περισοτερα κιλα μυικοτητας, που μπορεις να εχεις σε σχεση με την αρχη, αλλα μεχρι εκει.
καποια στιγμη θα φτασεις τα ορια κ τελος..
δεν υπαρχει "πιο γρηγορη βελτιωση" με την παροδο καποιων ετων, αν σκεφτεις οτι απο μια ηλικια κ μετα ερχεται κ η σαρκοπενια να παιξει τον ρολο της.
σε μια ηλικια μεχρι τα 35, οκ, αλλα μετα τα 35-40 δεν..
εκτος αν ολα αυτα που γραφουμε αναφερονται σε 25αρηδες κ μεχρι εκει.



Τελος και πολυ σημαντικο επειδη θελω να τονισω ποσο ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ μπορει να ειναι η ταχυτητα βελτιωσης και το κυνηγι των οριων... να πω οτι με ενα bb τουλαχιστον απο προσωπικη εμπειρια ειναι πολλες φορες και πιο ευκολο να λιπωσεις γιατι η προοδος γινεται πιο αργα , το σωμα δεν σοκαρεται απο ενα σημειο και μετα με το προκαθορισμενο frequence και volume και εσυ προσπαθεις να ανεβασεις θερμιδες αλλα αν δεν ανεβαινεις παραλληλα ειτε σε δυναμη ειτε σε ογκο προπονησης δεν βαζεις μυς και βαζεις πιο ευκολα λιπος.

αυτο δεν ισχυει..για πολλους κ διαφορους λογους, ειδικα στο κομματι του λιπωματος.
αμα καις ενεργεια, δεν λιπωνεις, ειναι ασχετο με το τι σπλιτ κανεις...αν τωρα εσυ λιπωνες ειναι γιατι ανεβαζες θερμιδες με την ελπιδα να βαλεις περισοτερο ογκο ,αλλα ουσιαστικα δεν τις εκαιγες γιατι, ειτε δεν εκανες αεροβια, ειτε μεσω των προπονησεων σου δεν ηταν εφικτο..δεν φταιει το σπλιτ εδω, αλλα η διατροφικη σου προσεγγιση.



Αν (υποθετοντας οτι κανεις 2 προπονησεις στο ιδιο σημειο την εβδομαδα) πεφτεις στα κιλα τοτε κατι κανεις λαθος. Επισης απο ενα σημειο και μετα οταν εχεις χτυπησει "ταβανι" οπως λες θελει και ενα πιο εξυπνο σχεδιασμο. Πχ στην μια προπονηση 5x5 η 4χ8 στην δευτερη 3x3 στο σωστο rpm κτλ.

δεν πεφτεις σε μονιμη βαση...απλα δεν μπορουν να σου βγουν παντα οπως θες, γιατι υπαρχουν κ αλλοι παραγοντες εκτος απο την προπονηση στην ζωη..
συμφωνοι στο θεμα το προγραμματισμου.


Αλλα ξανατονιζω αυτη η διαφορα της πιο γρηγορης βελτιωσεις και το boostarisma με τετοια προγραμματα πραγματικα μετραει ΠΑΡΑΑΑ ΠΟΛΥ για την σωματικη συσταση σου. Δεν ειναι δηλαδη απλα οτι μονο θα ανεβαινεις πιο αργα με ενα bodysplit. Εμπειρικως μπορω να πω οτι με ενα bodysplit μπορει να βρεθεις και σε χειροτερη θεση

ε, ειπαμε μην εισαι κ πολυ απολυτος, γιατι αλλοι εχουν διαφορετικες εμπειριες απο σενα με ενα ββ σπλιτ..

μιας κ κανουμε κουβεντα, γιατι δεν περνας κ απο αλλα θεματα του φορουμ, αφου ασχολεισαι τοσο να κανεις κανα ποστ κ εκει, για να δωσεις κ καποια βοηθεια σε διατροφη η προπονηση, σε ατομα που θελουν αποψεις?:)

Frozen
11-02-16, 02:50
φιλε μου υπαρχουν ορια αναλογιων, υψους/βαρους/μυικοτητας/ποσοστου λιπους που μπορεις να βαλεις, γιαυτο..
σαφως μπορεις με μια καλυτερη διατροφη να ρυθμισεις το % λιπος σου σε περισοτερα κιλα μυικοτητας, που μπορεις να εχεις σε σχεση με την αρχη, αλλα μεχρι εκει.
καποια στιγμη θα φτασεις τα ορια κ τελος..
δεν υπαρχει "πιο γρηγορη βελτιωση" με την παροδο καποιων ετων, αν σκεφτεις οτι απο μια ηλικια κ μετα ερχεται κ η σαρκοπενια να παιξει τον ρολο της.
σε μια ηλικια μεχρι τα 35, οκ, αλλα μετα τα 35-40 δεν..
εκτος αν ολα αυτα που γραφουμε αναφερονται σε 25αρηδες κ μεχρι εκει.


Ε για μετα τα 35 ή 40 ειναι αλλη ιστορια αλλα και παλι ισα ισα πιστευω οτι ο 18-20αρης δεν εχει το ιδιο θεμα και οτι ακομα και οτι να ναι να κανει θα εχει καλυτερο αποτελεσμα οποτε οσο μεγαλωνουμε ενα το παραπανω να κυνηγαμε την βελτιστη δυνατη λυση αρα να ψαχνομαστε περισσοτερο και κατα κατι δουλευει πιο γρηγορα και αποτελεσματικα.
Εσυ απλα το πηγες πολυ μακρια. Το θεμα ειναι οτι οσα ετη καποιος κανει γιατι να μην τα εκμεταλευτει στο επακρο?Ειδικα πολοι που το κανουν για το κομματι της εμφανισης γιατι να αναλωθουν σε μετριοτητες? Δεν χρωσταμε στην τελικη και τιποτα στο bodysplit για να του δινουμε ευκαιριες ενω δεν μας εγγυατε τα ιδια αποτελεσματα με τις αλλες προσεγγισεις :)







αυτο δεν ισχυει..για πολλους κ διαφορους λογους, ειδικα στο κομματι του λιπωματος.
αμα καις ενεργεια, δεν λιπωνεις, ειναι ασχετο με το τι σπλιτ κανεις...αν τωρα εσυ λιπωνες ειναι γιατι ανεβαζες θερμιδες με την ελπιδα να βαλεις περισοτερο ογκο ,αλλα ουσιαστικα δεν τις εκαιγες γιατι, ειτε δεν εκανες αεροβια, ειτε μεσω των προπονησεων σου δεν ηταν εφικτο..δεν φταιει το σπλιτ εδω, αλλα η διατροφικη σου προσεγγιση.


Αυτο θελω να πω. Οτι αν δεν ανεβαινουν και οι επιδοσεις ευκολα με ενα προγραμμα τοτε δεν σε παιρνει να κανεις και αυξησεις θερμιδων. Για αυτο παρατηρεις πολλους που κανουν τα bodysplit και ειναι και αρχαριοι να πετανε μπακα πιο ευκολα.
Για να βαλεις μυς πρεπει να υπαρχει μια γενικοτερη προοδος στις προπονησεις και παραλληλα κανεις και τις αναλογες προσαρμογες στην διατροφη σου. Οταν πχ εχεις πιασει την μεγιστη προοδο ενα συγκεκριμενο διαστημα τοτε ανεβαζεις και τις θερμιδες σου και ελαχιστοποιεις το κινδυνο να βαλεις περισσιο λιπος και δινεις περισσοτερες δυνατοτες για μυικη αναπτυξη.





δεν πεφτεις σε μονιμη βαση...απλα δεν μπορουν να σου βγουν παντα οπως θες, γιατι υπαρχουν κ αλλοι παραγοντες εκτος απο την προπονηση στην ζωη..
συμφωνοι στο θεμα το προγραμματισμου.


Ε αυτο ηθελα να πω και πιο πανω. Με ενα τετοιο προγραμμα γινεσαι πιο ευαλωτος σε διακυμανσεις αντοχων και δυναμης που μονο θετικο δεν το βρισκω.




ε, ειπαμε μην εισαι κ πολυ απολυτος, γιατι αλλοι εχουν διαφορετικες εμπειριες απο σενα με ενα ββ σπλιτ..

μιας κ κανουμε κουβεντα, γιατι δεν περνας κ απο αλλα θεματα του φορουμ, αφου ασχολεισαι τοσο να κανεις κανα ποστ κ εκει, για να δωσεις κ καποια βοηθεια σε διατροφη η προπονηση, σε ατομα που θελουν αποψεις?:)

Θα περασω να πω την γνωμη μου απλα ειμαι λιγο εγκρατης στο να δινω συμβουλες δεξια αριστερα ειδικα σε καποιον που δεν ξερω και μπορει να ειναι εντελως αρχαριος και να κανει οτι να ναι. Απλα αυτο το συγκεκριμενο θεμα που εχουμε θιξει ειναι κατι το γενικο πιστευω που πρεπει να το δουν ολοι οι νεοι.

vaggan
11-02-16, 10:51
οπως και να εχει ο τιτλος του τοπικ ειναι ακυρος το οτι δεν φτουρησε σε εσενα το σπλιτ δεν σημαινει οτι δεν ηταν αποτελεσματικο σε αλλα ατομα θα μπορουσες να πεις οτι απερ λοουερ ταδε αποτελεσματικοτερο απο σπλιτ η καπως ετσι. το σπλιτ θελει ογκο προπονησης και τα σετ να πηγαινουν κοντα στην κοπωση προφανως κατι δεν εκανες σωστα στον παραγοντα ενταση γιατι αυτη ειναι που δινει τα αποτελεσματα σε οτιδηποτε και αν κανουμε

Frozen
11-02-16, 15:08
οπως και να εχει ο τιτλος του τοπικ ειναι ακυρος το οτι δεν φτουρησε σε εσενα το σπλιτ δεν σημαινει οτι δεν ηταν αποτελεσματικο σε αλλα ατομα θα μπορουσες να πεις οτι απερ λοουερ ταδε αποτελεσματικοτερο απο σπλιτ η καπως ετσι. το σπλιτ θελει ογκο προπονησης και τα σετ να πηγαινουν κοντα στην κοπωση προφανως κατι δεν εκανες σωστα στον παραγοντα ενταση γιατι αυτη ειναι που δινει τα αποτελεσματα σε οτιδηποτε και αν κανουμε

Αυτο θελω να πω οτι το απερ λοουερ και προγραμματα διαφορετικης νοοτροπιας απο τα σπλιτ ειναι πολυ πιο αποτελεσματικα απο τα σπλιτ.
Ξερω τι θελουν τα σπλιτ και εννοειται εφευγα τερμα πρησμενος ή μεσα στην κοπωση οπως λες ΑΛΛΑ οταν δεν υπαρχει progressive overload το ιδιο που σου κανει οσο πρησμενος και να νιωθεις.
Για να παρεις το καλυτερο απο ενα σπλιτ θα πρεπει να τα κανεις παλι με νοοτροπια προγραμματων δυναμης και με χρηση βαριων σετ 5x5 στις compound και οχι πυραμιδουλες αντι για straiget set , συγκεντρωση μυαλου και μυων (ολαλαλαλαλα) και τα κλασσικα που κανουν οι περισσοτεροι.
Αλλα οτι και να λεμε...με το να κανεις μια φορα την εβδομαδα μονο μια μυικη ομαδα και ασκηση χανεις πολλα πλεονεκτηματα.

vaggan
11-02-16, 15:41
Αυτο θελω να πω οτι το απερ λοουερ και προγραμματα διαφορετικης νοοτροπιας απο τα σπλιτ ειναι πολυ πιο αποτελεσματικα απο τα σπλιτ.
Ξερω τι θελουν τα σπλιτ και εννοειται εφευγα τερμα πρησμενος ή μεσα στην κοπωση οπως λες ΑΛΛΑ οταν δεν υπαρχει progressive overload το ιδιο που σου κανει οσο πρησμενος και να νιωθεις.
Για να παρεις το καλυτερο απο ενα σπλιτ θα πρεπει να τα κανεις παλι με νοοτροπια προγραμματων δυναμης και με χρηση βαριων σετ 5x5 στις compound και οχι πυραμιδουλες αντι για straiget set , συγκεντρωση μυαλου και μυων (ολαλαλαλαλα) και τα κλασσικα που κανουν οι περισσοτεροι.
Αλλα οτι και να λεμε...με το να κανεις μια φορα την εβδομαδα μονο μια μυικη ομαδα και ασκηση χανεις πολλα πλεονεκτηματα.δεν υπαρχει προγκρεσιβ οβερλοουντ?τοτε παμε εκει που λεω οτι δεν ειχες ΕΝΤΑΣΗ.και οταν λεω ενταση δεν ενοοω πριξιμο να οπηγαινεις τα σετ μεχρι κοπωσης και να κανεις εξαναγκαστικες επαναληψεις να ξεπερνας σε σετ τα ορια σου τα εκανες αυτα??? ωραια και με νοοτροπια προγραμματων δυναμης παλι σπλιτ ειναι που ειναι το προβλημα?παλι μια φορα την εβδομαδα παιζεις

billy89
11-02-16, 16:15
να οπηγαινεις τα σετ μεχρι κοπωσης και να κανεις εξαναγκαστικες επαναληψεις να ξεπερνας σε σετ τα ορια σου τα εκανες αυτα???

Αυτα δεν ειναι progressive overload. Και δεν βοηθανε κιολας.

Frozen
11-02-16, 16:16
δεν υπαρχει προγκρεσιβ οβερλοουντ?τοτε παμε εκει που λεω οτι δεν ειχες ΕΝΤΑΣΗ.και οταν λεω ενταση δεν ενοοω πριξιμο να οπηγαινεις τα σετ μεχρι κοπωσης και να κανεις εξαναγκαστικες επαναληψεις να ξεπερνας σε σετ τα ορια σου τα εκανες αυτα??? ωραια και με νοοτροπια προγραμματων δυναμης παλι σπλιτ ειναι που ειναι το προβλημα?παλι μια φορα την εβδομαδα παιζεις


Φυσικα και δεν υπαρχει progressive overload οταν η αυξηση δυναμης ειναι πιο αργη και απο το θανατο και ενιοτε οπως και αλλα παιδια ειπαν καποιες φορες πεφτεις κιολας.
Το να παιζεις επισης ΣΥΝΕΧΕΙΑ μεχρι failure ειναι απο ενα σημειο και μετα ΚΑΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ειτε κανεις σπλιτ ειτε upper lower. Βεβαια φυσικα φροντιζα τα σετ που κανω να βγαινουν με το ζορι.
Ναι θελω να πω οτι ενω η φιλοσοφια του σπλιτ δεν ειναι για δυναμη αναγκαζεσαι για να δεις τα καλυτερα αποτελεσμα να κανεις τα σπλιτ με νοοτροπια προγραμματων δυναμης.
Το προβλημα ειναι στο οτι το να παιζεις μια φορα την εβδομαδα δεν ειναι αποδοτικο οσο με παραπανω. Αν ειναι να κανεις κατι καντο σωστα. Οπως ειπα και πριν γιατι να συμβιβαστουμε με τα σπλιτς (σπλουτς!) ?! Λες και χρωσταμε τιποτα να τα κανουμε και ας μην ειναι οτι πιο αποδοτικο υπαρχει.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
11-02-16, 16:29
Εντάξει εγώ νομίζω ότι όλα αποδίδουν ως ένα βαθμό ανάλογα με τους στόχους...

Απτη στιγμή που και στις δυο φιλοσοφίες υπάρχει σταδιακή επιβάρυνση όλα πάνε καλά...

Απλά πρέπει να σαι μάστορας τρελός για να μπορέσεις σε bro split, γτ και το άλλο split είναι (εκτός και αν μιλήσουμε για full body), για να μπορέσεις ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ να συνεχίζεις την σταδιακή επιβάρυνση σε bro split....

ΙΜΟ είναι πιο εύκολο (άρα και πιο αποδοτικό) για τον μέσο αθλούμενο να το εφαρμόσει σε upper/lower+full body απ'ότι σε ένα bro split....

αλλά είναι πιο εύκολο να συντηρηθείς με bro split (για μια περίοδο τουλάχιστον)

vaggan
11-02-16, 16:46
Αυτα δεν ειναι progressive overload. Και δεν βοηθανε κιολας.ολα αυτα τα χρονια εγω ετσι ανεβαζα κιλα πιεζα τον εαυτο μου τωρα αν εσυ πιστευεις οτι δεν βοηθανε πιστευε οτι δεν βοηθανε

vaggan
11-02-16, 16:55
Φυσικα και δεν υπαρχει progressive overload οταν η αυξηση δυναμης ειναι πιο αργη και απο το θανατο και ενιοτε οπως και αλλα παιδια ειπαν καποιες φορες πεφτεις κιολας.
Το να παιζεις επισης ΣΥΝΕΧΕΙΑ μεχρι failure ειναι απο ενα σημειο και μετα ΚΑΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ειτε κανεις σπλιτ ειτε upper lower. Βεβαια φυσικα φροντιζα τα σετ που κανω να βγαινουν με το ζορι.
Ναι θελω να πω οτι ενω η φιλοσοφια του σπλιτ δεν ειναι για δυναμη αναγκαζεσαι για να δεις τα καλυτερα αποτελεσμα να κανεις τα σπλιτ με νοοτροπια προγραμματων δυναμης.
Το προβλημα ειναι στο οτι το να παιζεις μια φορα την εβδομαδα δεν ειναι αποδοτικο οσο με παραπανω. Αν ειναι να κανεις κατι καντο σωστα. Οπως ειπα και πριν γιατι να συμβιβαστουμε με τα σπλιτς (σπλουτς!) ?! Λες και χρωσταμε τιποτα να τα κανουμε και ας μην ειναι οτι πιο αποδοτικο υπαρχει.πιο αργη και απο το θανατο...ρε φιλε δεν σε υποχρεωνει κανενας να κανεις κατι και ουτε εδω μεσα παιζουν σπλιτς αυτη την σατιγμη πανω απο δυο ατομα:green::green:τι χρωστας και δεν χρωστας λοιπον? εγω σου λεω δοκιμασα και απερ λοουερ ε δεν ειχα την ιδια ενταση ειδικα σε ασκησεις κορμου καπου το εχανα οσο με το σπλιτ ουτε την ιδια προοδο δυναμης ψεμματα να πω??αυτη την στιγμη δοκιμαζω πους λεγκ πουλ ειδωμεν
με απλα λογια δεν υπαρχει φτουραει δεν φτουραει γενικα υπαρχει φτουραει δεν φτουραει για τον καθενα διαφορετικα

Frozen
11-02-16, 17:10
Εντάξει εγώ νομίζω ότι όλα αποδίδουν ως ένα βαθμό ανάλογα με τους στόχους...

Απτη στιγμή που και στις δυο φιλοσοφίες υπάρχει σταδιακή επιβάρυνση όλα πάνε καλά...

Απλά πρέπει να σαι μάστορας τρελός για να μπορέσεις σε bro split, γτ και το άλλο split είναι (εκτός και αν μιλήσουμε για full body), για να μπορέσεις ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ να συνεχίζεις την σταδιακή επιβάρυνση σε bro split....

ΙΜΟ είναι πιο εύκολο (άρα και πιο αποδοτικό) για τον μέσο αθλούμενο να το εφαρμόσει σε upper/lower+full body απ'ότι σε ένα bro split....

αλλά είναι πιο εύκολο να συντηρηθείς με bro split (για μια περίοδο τουλάχιστον)

Bro split εννοεις τα bodysplit τα κλασσικα?!αν ναι με βρισκεις απολυτα συμφωνω. Εγω σου λεω οτι απο ενα σημειο και μετα οχι μονο δεν εχεις σταδιακη αυξηση αλλα σε καποιες προπονησεις και πτωση για διαφορους λογους. Οπου πολλες φορες μπορει να αποβουν και καταστροφικες αν δεν επανακαμψεις μετα απο μια εβδομαδα.

Frozen
11-02-16, 17:13
πιο αργη και απο το θανατο...ρε φιλε δεν σε υποχρεωνει κανενας να κανεις κατι και ουτε εδω μεσα παιζουν σπλιτς αυτη την σατιγμη πανω απο δυο ατομα:green::green:τι χρωστας και δεν χρωστας λοιπον? εγω σου λεω δοκιμασα και απερ λοουερ ε δεν ειχα την ιδια ενταση ειδικα σε ασκησεις κορμου καπου το εχανα οσο με το σπλιτ ουτε την ιδια προοδο δυναμης ψεμματα να πω??αυτη την στιγμη δοκιμαζω πους λεγκ πουλ ειδωμεν
με απλα λογια δεν υπαρχει φτουραει δεν φτουραει γενικα υπαρχει φτουραει δεν φτουραει για τον καθενα διαφορετικα

Μα δεν ειναι ποιος με υποχρεωνει και τι. Οταν λεω "χρωστας" το λεω με την εννοια οτι το μονο που μπορουν να σου απαντησουν συνηθως οι υποστηρικτες του bodysplit ειναι "μα και με bodysplit μπορει να δεις αποτελεσματα μα και με bodysplit κανεις δουλεια ακομα και αν ειναι να κανεις πιο δυσκολα και πιο αργα" κτλ. Σε τετοιες απαντησεις λοιπον μπορεις να πεις μονο γιατι να κανει καποιος το λιγοτερο βελτιστο?Δεν χρωσταμε κατι στο bodysplit για να το υιοθετουμε και να λεμε δεν πειραζει ας παρει οσο καιρο παρει...
Το push pull leg κτλ ειναι στην ιδια φιλοσοφια για εμενα με ενα upper lower καθως βασιζεται στην συχνοτητα απλα κανει πιο ποικιλομορφο διαχωρισμο στο upper.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
11-02-16, 17:18
Ναι αυτά εννοώ...Όπως και να το κάνουμε όμως το bding είναι τέχνη...άλλοι είναι καλύτεροι από άλλους, αλλά εδώ μιλάμε για τον μέσο άνθρωπο που κάνει γυμναστική με βάρη...

Η φιλοσοφία που επικρατεί με τα bro splits έχει επικρατήσει πλέον για λόγους που βαριέμαι να αναλύσω :P

Δεν διαφωνώ σε όσα λες...Εγώ τα χω δοκιμάσει και τα δύο και για μένα προσωπικά δουλεύει καλύτερα ένα upper/lower powerlifting πρόγραμμα με μεγαλύτερη συχνότητα...αλλά εγώ είμαι εγώ...

Ως γνωστόν:

"Τα εκ μεταξίου γενόμενα εσωενδύματα εκ μεταξίου γενόμενα οπίσθια απαιτούσι"

Frozen
11-02-16, 17:28
Ναι και εγω πιστευω οτι μεγαλο ρολο παντα παιζουν τα γενετικα αλλα και τα αθληματα που εχουμε κανει πριν αρχισουμε βαρη.
Σαν ενας μεσος ανθρωπος απλα ειδα απιστευτη διαφορα σε ελαχιστους μεσα μηνες μαλιστα με upper lower και οταν μαλιστα το γυρισα σε πιο "καμμενα" 6 μερες την εβδομαδα φαση 3 φορες την εβδομαδα σκουωτ και παγκος (με τα αναλογα σετ και rpm σε καθε προπονηση σωστα σεταρισμενα) εκει ειναι που πηρα τα πανω μου.

chris12234
11-02-16, 18:54
Κάθε πρόγραμμα έχει τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα του, φροζεν...το να προσπαθείς να αποδείξεις ότι το upper/lower είναι το καλύτερο και ότι τα αλλα δεν φτουρανε και τέτοιες παπατζες είναι απλά χάσιμο χρόνου!

Frozen
11-02-16, 19:17
Κάθε πρόγραμμα έχει τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα του, φροζεν...το να προσπαθείς να αποδείξεις ότι το upper/lower είναι το καλύτερο και ότι τα αλλα δεν φτουρανε και τέτοιες παπατζες είναι απλά χάσιμο χρόνου!

Στο bodybuilding η δουλευει κατι καλα η δεν δουλευει. Τελος.
Το παπατζες ειναι δικο σου αυθαιρετο αποτελεσμα. Πολλα αλλα παιδια παρατηρησαν το ιδιο με εμενα και οι περισσοτεροι υπερασπιστες του bodysplit μπορειτε να πειτε μονο "μα και το bodysplit δουλευει...μα και αυτο κανει δουλεια" Σχεδον παραπονιαρικα. Ε οπως και να χει δεν φτουραει το ιδιο με τα upper lower και αλλα powerlifting προγραμματα. Και πολλες ερευνες εχουν δειξει το ιδιο. Κανε ενα γενικοτερο search στο google και δες και αναλογες ερευνες και φορουμ και blogs τι υποστηριζουν

humanoid
11-02-16, 19:27
Ειναι κ τι αρεσει στον καθενα,εγω πχ που βαριεμαι το ζεσταμα συνηθως το παω πιεση ελξη ποδια για να γλυτωνω αρκετο απο αυτο,ενω up/low ζεσταμα για 2 ομαδες οπως κ bb split ειδικα με το fullbody στις 3 ομαδες χαμος.Υπαρχουν πολλες αποψεις:green: αναλογα τον στοχο που εχει ο καθενας,ο δικος μου ειναι να μην κανω αγγαρειες η να μην βαριεμαι για να εχω διαρκεια,τα κερδη θα ρθουν

beefmeup
11-02-16, 19:28
@
frozen
man μην επιμενεις, ο καθενας εχει την αποψη του..
εγραψες την δκιη σου, την στηριξες (αν κ στα μισα πραγματα που εθεσα σαν αποριες δεν απαντησες), οποτε ασε τον καθενα να γραψει κ την δικη του, κ παμε παρακατω:thumbup:

Frozen
11-02-16, 19:33
@
frozen
man μην επιμενεις, ο καθενας εχει την αποψη του..
εγραψες την δκιη σου, την στηριξες (αν κ στα μισα πραγματα που εθεσα σαν αποριες δεν απαντησες), οποτε ασε τον καθενα να γραψει κ την δικη του, κ παμε παρακατω:thumbup:

Συμφωνοι ΑΛΛΑ ποια ειναι τα μισα πραγματα που εθεσες και δεν απαντησα?! Αν θες πες γιατι δεν μου αρεσει να αφηνω πραγματα να αιωρουνται. Μπορω βεβαια να ποσταρω σε λιγο και καποια αρθρα και ερευνες αν ειναι οκ αλλα δεν νομιζω οτι με ρωτησες κατι και δεν το απαντησα...ισα ισα το αντιθετο.

beefmeup
11-02-16, 19:42
στο τελευταιο ποστ απο πανω που εγραψα, εχει αρκετα...δες το, αν κ δεν περιμενω απαντησεις γιατι απλα δεν υπαρχουν..

αυτο που δεν εχεις καταλαβει ομως κ στο τονισα 2-3 φορες, ειναι πως για να γραφεις αυτα που γραφεις οτι ειχες "γρηγορα" κερδη κλπ, σημαινει οτι εισαι αρχαριος σε ο,τι κανεις.
αν ειχες προπονητικη εμπειρια, κ ειχες ηδη ενα καλο σχετικο μυικοτητας/λιπους πανω σου, δεν θα εβλεπες καθολου γρηγορα αποτελεσματα οτιδηποτε κ να εκανες, γιατι πολυ απλα θα ειχες φτασει πολυ κοντα στα γενετικα σου ορια, που απλα υπαρχουν κ δεν μπορεις να κανεις τπτ για αυτο.

οποτε αυτο που γραφω, ειναι πως αυτα τα προγραμματα σιγουρα, εχουν καλυτερα αποτελεσματα σε καποιον αρχαριο..σε ατομα ομως που εχουν ηδη ενα καλο σωμα, που μπορει να το εφτιαξαν με ββ σπλιτ (μπορει κ οχι), δεν θα γινει μεγαλη διαφορα..προφανως εσενα τωρα για διαφορους λογους δεν σου εκατσε το ββ σπλιτ..οκ, συμβαινουν αυτα..αυτο δεν σημαινει οτι τα προγραμματα που αναφερεις ειναι μονοδρομος, κ μην επιμενεις, δεν εχει νοημα.
ο καθενας ψαχνει κ βρισκει αυτο που του ταιριαζει καλυτερα..εγω κανω αυτο, εσυ κανεις το αλλο, ο αλλος το παραλλο..
απο την στιγμη που εχουν ολοι αυτοι δοκιμασει, μπορουν να κρινουν καλυτερα τι δουλευει πανω τους κ τι οχι..δεν θα το κρινουμε εγω κ εσυ εδω περα για ολους..
οποτε ειπες την αποψη σου, παμε παρακατω..
θα ηθελα να σε δω να ποσταρεις κ σε αλλα θεματα του φορουμ, δεν ειναι αναγκη να λυσαξουμε οι ιδιοι κ οι ιδιοι αυτο εδω..ας γραψει κ κανενας αλλος την αποψη του:thumbup:

vaggan
11-02-16, 19:52
Μα δεν ειναι ποιος με υποχρεωνει και τι. Οταν λεω "χρωστας" το λεω με την εννοια οτι το μονο που μπορουν να σου απαντησουν συνηθως οι υποστηρικτες του bodysplit ειναι "μα και με bodysplit μπορει να δεις αποτελεσματα μα και με bodysplit κανεις δουλεια ακομα και αν ειναι να κανεις πιο δυσκολα και πιο αργα" κτλ. Σε τετοιες απαντησεις λοιπον μπορεις να πεις μονο γιατι να κανει καποιος το λιγοτερο βελτιστο?Δεν χρωσταμε κατι στο bodysplit για να το υιοθετουμε και να λεμε δεν πειραζει ας παρει οσο καιρο παρει...
Το push pull leg κτλ ειναι στην ιδια φιλοσοφια για εμενα με ενα upper lower καθως βασιζεται στην συχνοτητα απλα κανει πιο ποικιλομορφο διαχωρισμο στο upper.φιλε με αυτη σου την εμμονη μου θυμιζεις μαρτυρες του ιεχωβα που κανυν προσυλιτισμο στην δικια τους θρησκεια γιατι την εχουν καλυτερη:Pαυτο που προφανως δεν μπορεις η δεν θες να καταλαβεις ειναι οτι δεν σου λεω οτι "μα και και με το μποντυσπλιτ κανεις δουλεια ",αυτο που λεω ειναι οτι με το μποντυ σπλιτ εχω κανει ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ γιατι ετσι κουμπωσε σε εμενα σε αλλους 30 αντα μπορει να κουμπωσαν απερ λοουερ κλαιν δεν με νοιαζει ρε φιλε δεν μπορεις να ερθεις ομως εσυ να ακυρωνεις αυτο που ειδα εγω πανω σε εμενα και να μου λες οτι δεν φτουραει.

Frozen
11-02-16, 20:24
φιλε με αυτη σου την εμμονη μου θυμιζεις μαρτυρες του ιεχωβα που κανυν προσυλιτισμο στην δικια τους θρησκεια γιατι την εχουν καλυτερη:Pαυτο που προφανως δεν μπορεις η δεν θες να καταλαβεις ειναι οτι δεν σου λεω οτι "μα και και με το μποντυσπλιτ κανεις δουλεια ",αυτο που λεω ειναι οτι με το μποντυ σπλιτ εχω κανει ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ γιατι ετσι κουμπωσε σε εμενα σε αλλους 30 αντα μπορει να κουμπωσαν απερ λοουερ κλαιν δεν με νοιαζει ρε φιλε δεν μπορεις να ερθεις ομως εσυ να ακυρωνεις αυτο που ειδα εγω πανω σε εμενα και να μου λες οτι δεν φτουραει.

Δεν ειναι εμμονη. Συζητηση λεγεται. Και τουλαχιστον εχω εχω καποια επιχειρηματα περα απο το εμπειρικο και δεν προσπαθω να ακυρωσω τον αλλο στο στυλ "λες παπατζες και εισαι σαν ιεχωβας" κτλ.
Και για να ειναι και πιο ενδιαφερουσα η συζητηση ας παραθεσουμε και ερευνες και αποψεις και απο αλλα blogs
αυτό για αρχή
http://www.jmaxfitness.com/blog/is-the-bro-split-a-myth/

Frozen
11-02-16, 20:26
στο τελευταιο ποστ απο πανω που εγραψα, εχει αρκετα...δες το, αν κ δεν περιμενω απαντησεις γιατι απλα δεν υπαρχουν..

αυτο που δεν εχεις καταλαβει ομως κ στο τονισα 2-3 φορες, ειναι πως για να γραφεις αυτα που γραφεις οτι ειχες "γρηγορα" κερδη κλπ, σημαινει οτι εισαι αρχαριος σε ο,τι κανεις.
αν ειχες προπονητικη εμπειρια, κ ειχες ηδη ενα καλο σχετικο μυικοτητας/λιπους πανω σου, δεν θα εβλεπες καθολου γρηγορα αποτελεσματα οτιδηποτε κ να εκανες, γιατι πολυ απλα θα ειχες φτασει πολυ κοντα στα γενετικα σου ορια, που απλα υπαρχουν κ δεν μπορεις να κανεις τπτ για αυτο.

οποτε αυτο που γραφω, ειναι πως αυτα τα προγραμματα σιγουρα, εχουν καλυτερα αποτελεσματα σε καποιον αρχαριο..σε ατομα ομως που εχουν ηδη ενα καλο σωμα, που μπορει να το εφτιαξαν με ββ σπλιτ (μπορει κ οχι), δεν θα γινει μεγαλη διαφορα..προφανως εσενα τωρα για διαφορους λογους δεν σου εκατσε το ββ σπλιτ..οκ, συμβαινουν αυτα..αυτο δεν σημαινει οτι τα προγραμματα που αναφερεις ειναι μονοδρομος, κ μην επιμενεις, δεν εχει νοημα.
ο καθενας ψαχνει κ βρισκει αυτο που του ταιριαζει καλυτερα..εγω κανω αυτο, εσυ κανεις το αλλο, ο αλλος το παραλλο..
απο την στιγμη που εχουν ολοι αυτοι δοκιμασει, μπορουν να κρινουν καλυτερα τι δουλευει πανω τους κ τι οχι..δεν θα το κρινουμε εγω κ εσυ εδω περα για ολους..
οποτε ειπες την αποψη σου, παμε παρακατω..
θα ηθελα να σε δω να ποσταρεις κ σε αλλα θεματα του φορουμ, δεν ειναι αναγκη να λυσαξουμε οι ιδιοι κ οι ιδιοι αυτο εδω..ας γραψει κ κανενας αλλος την αποψη του:thumbup:

Οκ δεν διαφωνουμε ιδιαιετερα στο κοματι του αρχαριου.
θα κοιταξω λιαν συντομως και το προηγουμενο ποστ σου απο περιεργεια να δω τι δεν μπορει να απαντηθει.
Αυτο το θρεντ παντως δεν το ανοιξα για να γινουν τσακωμοι αλλα κυριως για να εχουν την ευκαιρια καποια παιδια να δουν και μια διαφορετικη οπτικη γωνια γιατι θεωρω οτι πολυς κοσμος δεν ψαχνεται και επαναπαυεται με οτι του πλασαρουν οι γυμναστες.

beefmeup
11-02-16, 20:30
δεν μπορεις να απαντησεις, οχι γιατι ειναι θεμα γνωσεων, αλλα γιατι κανεις δεν μπορει απλα να "μετρησει" τα αποτελεσματα που θα εδινε ενα ββ σπλιτ σε σχεση με ενα αλλο προπονητικο σαν αυτα που αναφερεις σε μια μεγαλη περιοδο, ας πουμε 5ετιας..δεν υπαρχει κατι τετοιο,κ το οτι υπαρχουν ενδειξεις σιγουρα για αρχαριους, δεν λεει τπτ για προχωρημενους, αυτο λεω.
τα λινκ που παραθετεις δεν ειναι παρα αρθρα που θα μπορουσε να γραψει ο καθενας..

τσακωμοι δεν θα γινουν, αλλα οπως σου ειπα, προσπαθω να σε προστατεψω απο το να φανεις γραφικος σε οσους το διαβαζουν το θεμα..οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις, τοσο καλυτερα για εσενα:thumbup:

vaggan
11-02-16, 20:34
Δεν ειναι εμμονη. Συζητηση λεγεται. Και τουλαχιστον εχω εχω καποια επιχειρηματα περα απο το εμπειρικο και δεν προσπαθω να ακυρωσω τον αλλο στο στυλ "λες παπατζες και εισαι σαν ιεχωβας" κτλ.
Και για να ειναι και πιο ενδιαφερουσα η συζητηση ας παραθεσουμε και ερευνες και αποψεις και απο αλλα blogs
αυτό για αρχή
http://www.jmaxfitness.com/blog/is-the-bro-split-a-myth/συζητα μονος σου προφανως δεν μπορεις να κατυαλαβεις τι σου λενε εδω μεσα ο μονος που προσπαθει να ακυρωσει εδω παρολο που σου εξηγουν οτι υπαρχουν ιδια η καλυτερα αποτεσματα περα απο πραγματα απερ λοουερ εισαι εσυ

Frozen
11-02-16, 20:35
δεν μπορεις να απαντησεις, οχι γιατι ειναι θεμα γνωσεων, αλλα γιατι κανεις δεν μπορει απλα να "μετρησει" τα αποτελεσματα που θα εδινε ενα ββ σπλιτ σε σχεση με ενα αλλο προπονητικο σαν αυτα που αναφερεις σε μια μεγαλη περιοδο, ας πουμε 5ετιας..δεν υαρχει κατι τετοιο,κ το οτι υπαρχουν ενδειξεις σιγουρα για αρχαριους, δεν λεει τπτ για προχωρημενους, αυτο λεω.
τα λινκ που παραθετεις δεν ειναι παρα αρθρα που θα μπορυσε να γραψει ο καθενας..

τσακωμοι δεν θα γινουν, αλλα οπως σου ειπα, προσπαθω να σε προστατεψω απο το να φανεις γραφικος σε οσους το διαβαζουν το θεμα..οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις, τοσο καλυτερα για εσενα:thumbup:

Ειδα επι ευκαιρια το τελευταιο σου ποστ αλλα ηταν να κανει με το κατα ποσο με ενα bbsplit μπορει να λιπωσεις περισσοτερο αν δεν υπαρχει προοδος. Το οποιο εχει να κανει και με τον σωματοτυπο του καθενος. Αν λεμε για το ιδιο ποστ.
Προφανως δεν εχουμε τοσο χρονο δυστυχως στην ζωη μας να κανουμε τοσο μεγαλα τεστ :) αλλα μπορω να σου πω το εξης. Εκανα 3 χρονια bodysplit. Ακομα και οταν ειμουν σε καλη ηλικια δηλαδη πιο νεος στα 20-24.
Την διαφορα που ειδα οταν το γυρισα σε upper lower με ενα ετος προπονησης απλως και με χρονια αποχη με εκανε να συμπερανω οτι ολα αυτα τα αρθρα εχουν μια βαση.

Σε ευχαριστω αλλα ο καθενας διαβαζει και κρινει και στην τελικη αν καποιος με θεωρει γραφικο δικαιωμα του. Αλλα οι αποψεις μου ακομα και σε διατροφη και νοοτροπιας στο αθλημα ειναι συγκεκριμενες και σε αλλα θεματα που θα δεις αργοτερα οτι θα γραψω. ΠΙστευω πχ οτι ακομα και καποια "bodybuildiradika" κοληματα οτι αν τα γευματα ειναι 4-5 και οχι 6-7 δεν κανεις δουλεια ειναι πολυ λαθος και αυτα.

Frozen
11-02-16, 20:38
συζητα μονος σου προφανως δεν μπορεις να κατυαλαβεις τι σου λενε εδω μεσα ο μονος που προσπαθει να ακυρωσει εδω παρολο που σου εξηγουν οτι υπαρχουν ιδια η καλυτερα αποτεσματα περα απο πραγματα απερ λοουερ εισαι εσυ

Εσυ θελεις να το κανεις να φαινεται ετσι. Και δεν καταλαβαινω γιατι τσιτωνεσαι ετσι :P
Το οτι υπαρχουν ιδια ή καλυτερα αποτελεσματα απο upper lower ειναι δικο σου συμπερασμα και το λες μονος σου. Οι προηγουμενες σελιδες δειχνουν αλλα :green:
Οποτε καλη καρδια και να βλεπεις τα πραγματα και απο αλλη οπτικη γωνια.
Ενα πολυ ωραιο αρθρο αν και μεγαλοοοο που αξιζει να το διαβασουν ολοι ειναι επισης αυτο
http://www.aworkoutroutine.com/bodybuilding-workouts-suck/
εξηγει καθε πτυχη προπονησης πολυ πιο αναλυτικα και ομορφα απο οτι εγω.
Οποτε ειναι καλη τροφη για σκεψη!
Over and out :):)

vaggan
11-02-16, 20:42
δεν τσιτωνω καθολου δεν θα μου πεις ουτε εσυ ουτε καμια ερευνα τι με πιανει και τι οχι

Frozen
11-02-16, 20:44
δεν τσιτωνω καθολου δεν θα μου πεις ουτε εσυ ουτε καμια ερευνα τι με πιανει και τι οχι

Να μην γενικοποιεις τοτε και να αλοιωνεις τα λεγομενα μου.
Εισαι μια μειοψηφια που λες οτι δουλεψε το σπλιτ πανω σου. Πολλα μελη πριν αλλα και ερευνες λενε το αντιθετο.
Good for you αν δουλεψε το κλασσικο σπλιτ αλλα μεχρι εκει.

beefmeup
11-02-16, 20:47
frozen σου εγραψα κατι απο πανω, μην το ζαλιζεις, γιατι αν συνεχισουν αυτου του υφους τα ποστ θα κλειδωσω το θεμα για να τελειωνουμε.
υπαρχουν κ αλλοι τροποι, ο καθενας εχει τον δικο του.
δεξου το ξεπερασε το κ ξεκολλλα, δεν μπορω να στο γραψω πιο απλα, το τακτ μου εξαντλειται..δεν μπορεις να μπαινεις να ζαλιζεις καθεναν που εχει αντιθετη αποψη απο εσενα.

Frozen
11-02-16, 20:57
frozen σου εγραψα κατι απο πανω, μην το ζαλιζεις, γιατι αν συνεχισουν αυτου του υφους τα ποστ θα κλειδωσω το θεμα για να τελειωνουμε.
υπαρχουν κ αλλοι τροποι, ο καθενας εχει τον δικο του.
δεξου το ξεπερασε το κ ξεκολλλα, δεν μπορω να στο γραψω πιο απλα, το τακτ μου εξαντλειται..δεν μπορεις να μπαινεις να ζαλιζεις καθεναν που εχει αντιθετη αποψη απο εσενα.

Εγω το ζαλιζω?
Κλειδωσε το αν θες αλλα σορρυ το υφος και την προκληση το εχει ο δικος σου απο πανω.
Φυσικα απο τυπο που ισχυριζεται οτι το bodysplit του δουλευει επειδη παιζει σε ολες τις ασκησεις μεχρι αποτυχια τι συμπεριφορα να περιμενεις περα απο εριστικη.

beefmeup
11-02-16, 21:01
το να μαθεις να κανεις διαλογο κ να σεβεσαι την αποψη του αλλου, ειναι σημαντικοτερο απο οποιοδηποτε προπονητικο σπλιτ..κ φυσικα ο αλλος μπορει να γινει εριστικος αν τον ωθησεις με τον τροπο σου, δεν φταιει ο αλλος, εσυ το προκαλεις.

κριμα γιατι ενω κ εγω συμφωνω μαζι σου μεχρι ενα σημειο με εχεις φερει σε σημειο να αρχισω να διαφωνω..
ο μονος που το ζαλιζει εισαι εσυ, γιατι απλα δεν μπορεις να δεχτεις τη αποψη του αλλου..
ειναι το τελευταιο ποστ που θα κανω στο θεμα, γιατι ειναι ωραιο,κ δεν θελω να κλειδωθει αλλα αν με αναγκασεις να το κλειδωσω δεν θα κλαψω κ ολας..

Polyneikos
11-02-16, 21:05
Να μην γενικοποιεις τοτε και να αλοιωνεις τα λεγομενα μου.
Εισαι μια μειοψηφια που λες οτι δουλεψε το σπλιτ πανω σου. Πολλα μελη πριν αλλα και ερευνες λενε το αντιθετο.
Good for you αν δουλεψε το κλασσικο σπλιτ αλλα μεχρι εκει.

Φιλε δεν ειναι η μειοψηφία , ούτε πολλά μέλη πριν που απάντησαν για το γεγονός ότι ισχύει αυτό που λες, 3-4 απαντησαν υπέρ αυτου, αλλοι 3-4 υπερ του αντιθέτου.
Αρα μην φτάνεις στο αυθαίρετο συμπέρασμα ότι όλο το φόρουμ συμφωνεί μαζί σου.
Στο δια ταύτα :
Το bb Κοιτάζει και συμμετρίες, αναλογίες, που αρκετοι elite Lifters δεν έχουν (προφανώς δεν είναι οστόχος τους), στο bb η ουσία είναι η εκγύμναση με το αρμονικό οπτικο αποτέλεσμα, όχι η δύναμη , η οποια αναπτύσσεται αλλά δεν ειναι αυτοσκοπός.
Αρα μιλάμε για διαφορετικά πράγματα , μην αρχιζουμε όμως αυτά , γιατί όσοι σηκώνουμε βάρη , κινούμαστε στο ίδιο ποτάμi.

Νομιζω έχεις μια εμμονή εναντίον των bb splits, τα οποια εχουν δουλέψει σε εκατομμύρια άτομα, με χρήση αασ και χωρίς.
Επίσης και τα άλλα προγράμματα που προτείνεις, δουλεύουν σε επίσης πολλά άτομα, με χρήση αασ και χωρίς (καθώς δεν παίρνουν μονο οι bbers φάρμακα)
Αρα μην παμε την κουβέντα στο αν παίρνεις φάρμακα θα δουλέψει ότι και να κάνεις.(γιατί το υποννοησες σε προηγούμενο ποστ σου)
Σε ολα μετράει η συνέπεια, η συνέχεια και η διάρκεια.

Frozen
11-02-16, 21:05
το να μαθεις να κανεις διαλογο κ να σεβεσαι την αποψη του αλλου, ειναι σημαντικοτερο απο οποιοδηποτε προπονητικο σπλιτ..κ φυσικα ο αλλος μπορει να γινει εριστικος αν τον ωθησεις με τον τροπο σου, δεν φταιει ο αλλος, εσυ το προκαλεις.

κριμα γιατι ενω κ εγω συμφωνω μαζι σου μεχρι ενα σημειο με εχεις φερει σε σημειο να αρχισω να διαφωνω..
ο μονος που το ζαλιζει εισαι εσυ, γιατι απλα δεν μπορεις να δεχτεις τη αποψη του αλλου..
ειναι το τελευταιο ποστ που θα κανω στο θεμα, γιατι ειναι ωραιο,κ δεν θελω να κλειδωθει αλλα αν με αναγκασεις να το κλειδωσω δεν θα κλαψω κ ολας..


Μα δεν ειναι οτι δεν σεβομαι την αποψη του αλλου.Εγω ο ιδιος ειπα οτι στην τελικη ο καθενας κανει αυτο που τον ευχαριστει. Αρκει να το κανει επειδη τον ευχαριστει και οχι επειδη δεν εχει δοκιμασει/ψαχτει γενικοτερα. Δεν νομιζω παντως οτι η συμπεριφορα μου ηταν προκλητικη για να γινει ο veggan εριστικος. Απλα κανει σαν αντιδραστικο παιδακι σε μια συζητηση.
Τελοςπαντων χαιρομαι που σου αρεσει το θεμα αυτο :green: και κυριως ας ριξουν μια ματια οσοι στα αληθεια ενδιαφερονται σε αυτο εδω το λινκ
http://www.aworkoutroutine.com/bodybuilding-workouts-suck/
Νομιζω οτι αξιζει τον κοπο και ειναι καλη τροφη για σκεψη.

Eddie
11-02-16, 21:05
Προβλεπω οτι αν ξεκινησεις να ποσταρεις και σε αλλα θεματα με τον ιδιο τροπο το μονο που θα μεινει ανοιχτο θα ειναι οι φατσουλες. Κριμα να υπαρχουν νεα παιδια τοσο κλειστομυαλα. :unsure:

Frozen
11-02-16, 21:09
Φιλε δεν ειναι η μειοψηφία , ούτε πολλά μέλη πριν που απάντησαν για το γεγονός ότι ισχύει αυτό που λες, 3-4 απαντησαν υπέρ αυτου, αλλοι 3-4 υπερ του αντιθέτου.
Αρα μην φτάνεις στο αυθαίρετο συμπέρασμα ότι όλο το φόρουμ συμφωνεί μαζί σου.
Στο δια ταύτα :
Το bb Κοιτάζει και συμμετρίες, αναλογίες, που αρκετοι elite Lifters δεν έχουν (προφανώς δεν είναι οστόχος τους), στο bb η ουσία είναι η εκγύμναση με το αρμονικό οπτικο αποτέλεσμα, όχι η δύναμη , η οποια αναπτύσσεται αλλά δεν ειναι αυτοσκοπός.
Αρα μιλάμε για διαφορετικά πράγματα , μην αρχιζουμε όμως αυτά , γιατί όσοι σηκώνουμε βάρη , κινούμαστε στο ίδιο ποτάμi.

Νομιζω έχεις μια εμμονή εναντίον των bb splits, τα οποια εχουν δουλέψει σε εκατομμύρια άτομα, με χρήση αασ και χωρίς.
Επίσης και τα άλλα προγράμματα που προτείνεις, δουλεύουν σε επίσης πολλά άτομα, με χρήση αασ και χωρίς (καθώς δεν παίρνουν μονο οι bbers φάρμακα)
Αρα μην παμε την κουβέντα στο αν παίρνεις φάρμακα θα δουλέψει ότι και να κάνεις.(γιατί το υποννοησες σε προηγούμενο ποστ σου)
Σε ολα μετράει η συνέπεια, η συνέχεια και η διάρκεια.

Εννοειται οτι δεν μπλεκουμε φαρμακα μεσα. Απλα ο μεσος ανθρωπος της διπλανης πορτας δεν μπορει να κανει οτι κανει ενας διασημος bodybuilder ή αθλητης γιατι πολυ απλα δεν ειναι ο ιδιος αυτος ο bodybuilder.
Για τις συμμετριες δεν διαφωνω καθολου αλλα δεν καταλαβαινω σε τι εμποδιζει να δουλεψεις συμμετριες ενα προγραμμα upper/lower ή αναλογης νοοτροπιας.
Φυσικα και ειδικα στους ωμους επιμενω οτι πρεπει να υπαρχουν καποιες isolate ασκησεις (αλλα με μετρο).
Αυτο που ειναι το πιο ιδανικο πιστευω ειναι καπου η μεση. Ουτε τα καθαρα stronglift προγραμματα ουτε τα bodysplits. Κατι σε powerbuilding για οσους ξερουν την ορολογια.
Η παγιδα που εχουν τα κλασσικα bodysplit ειναι οτι καποιες φορες μπορει να αναλωθεις κυριως σε isolation ασκησεις και να μην δυναμωσεις πραγματικα στα βασικα βαρη που ειναι σε βαθος χρονου επιζημιο επισης.
Πιστευω οτι καποιος δεν πρεπει να βλεπει το bodybuilding η το powerlifting σαν δυο διαφορετικα πραγματα αλλα περισσοτερο σαν ενα συνδυασμο τους.

liveris
11-02-16, 21:15
βασικα εχει καταφερει κατι που λιγοι μπορουν...ενώ σε γενικες γραμμες συμφωνούμε κατεληξε να διαφωνούμε!στο τελος θα παμε να βαραμε ολοι σπλιτ
ετσι για το γαμωτο!:green:

lila_1
11-02-16, 21:35
εγώ προτείνω full body 6 μέρες τη βδομάδα σε phat μοτίβο..
Ή είμαστε άντρες ή δεν είμαστε :turtle:

chris12234
11-02-16, 21:50
ποιος ο λογος να το κουραζεις τοσο πολυ ρε φροζεν...ενταξει ειπες χιλια δυο για το upper-lower αλλα μεχρι εκει.. φαινεσαι εμμονικος και απολυτος,θες να κανεις τον αλλον να συμφωνησει ντε και καλα με την αποψη σου..

billy89
11-02-16, 22:50
Ας γράψω μερικά πράγματα να δω αν συμφωνούμε.

Τα split παράγουν σχετικά γρήγορα αποτελέσματα σε άτομα με καλά γενετικά. Άτομα που έπιασαν φοβερά επίπεδα με σπλιτ θα έπιαναν τα ίδια επίπεδα και με άλλο πρόγραμμα. Και όχι δε μετράει πόσο αδύνατος ήταν κάποιος όταν ξεκίνησε τα βάρη. Το θέμα είναι πόσο γρήγορα αναπτύχθηκε μετά.

Τα σπλιτ δουλεύουν καλά σε αυτούς που χρησιμοποιούν φάρμακα. Αν κάποιος χρησιμοποιεί - χρησιμοποίησε στο παρελθόν αας, δεν έχει νόημα να συμμετέχει σε αυτή την κουβέντα γιατί δεν έχει ιδέα πόσο τον βοήθησαν και πώς θα ήταν χωρίς αυτά.

Υπάρχει ανώτερο πρόγραμμα μεταξύ των δύο, όταν αναφερόμαστε στο ίδιο χρονικό διάστημα; Ναι, τα προγράμματα που γυμνάζουν 2 φορές την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα είναι ανώτερα και μας το λένε οι έρευνες.

Τι γίνεται σε βάθος χρόνου; Σε βάθος χρόνου, και τα δύο προγράμματα μπορούν να σε φτάσουν στα γενετικά σου όρια, αρκεί να ακολουθείς τις ίδιες αρχές. Το πρόβλημα που οδηγεί κάποιους σε αιώνια στασιμότητα δεν έχει να κάνει μόνο με τα σπλιτ αλλά με το γεγονός ότι δεν ακολουθούν τις απαιτούμενες αρχές.

Για να δουλέψουν καλά τα σπλιτ πρέπει:

α) Να υπάρχει progressive overload ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ. Αυτό σημαίνει ότι για να συνεχίσουμε να δίνουμε ερέθισμα μπορεί να χρειαστεί να ακολουθήσουμε και powerbuilding - powerlifting μοτίβα όπως 8 σετ των 2 ή των 3 επαναλήψεων, ώστε η ένταση σε σχέση με την 1 rm μας να είναι εντάξει.

β) Ο όγκος της προπόνησης να είναι ικανοποιητικός αλλά όχι πολύ μεγάλος. Για μένα 8 σετ για κάθε μυική ομάδα είναι μια χαρά, είτε είναι πόδια είτε κάτι άλλο. Νομίζω κάπου έγραφε ο Joe για 30 - 60 επαναλήψεις για κάθε μυική ομάδα.

γ) Δεν πρέπει να θεωρούμε ως σημάδια μυικής ανάπτυξης τα doms και το πρήξιμο γιατί δεν είναι.

Polyneikos
11-02-16, 23:26
Υπάρχει ανώτερο πρόγραμμα μεταξύ των δύο, όταν αναφερόμαστε στο ίδιο χρονικό διάστημα; Ναι, τα προγράμματα που γυμνάζουν 2 φορές την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα είναι ανώτερα και μας το λένε οι έρευνες.

β) Ο όγκος της προπόνησης να είναι ικανοποιητικός αλλά όχι πολύ μεγάλος. Για μένα 8 σετ για κάθε μυική ομάδα είναι μια χαρά, είτε είναι πόδια είτε κάτι άλλο. Νομίζω κάπου έγραφε ο Joe για 30 - 60 επαναλήψεις για κάθε μυική ομάδα.



Ωραία, με αυτη την λογική, βρες ένα σπλιτ 3 ημερών και επανέλαβε το 2 φορές την εβδομάδα (απαιτεί 6 προπονήσεις). Αρα παράγεις το ίδιο με αυτο που προτείνεις, εφόσον το μειονέκτημα των σπλιτ είναι η μια φορα την εβδομάδα.

Αυτό κια αν δεν παίζει με την καμία. Δηλαδή είτε κανεις την μεγαλύτερη μυική ομάδα (πόδια) , είτε κάνεις την μικρότερη, θα απαιτούν τις ίδιες επαναλήψεις, τα ίδια σετ, για να έχουν το ίδιο ερέθισμα.Δεν υπάρχει αυτό.
Λογικό να μην υπάρχουν αποτελέσματα, με αυτες τις επαναλήψεις.

Frozen
11-02-16, 23:42
Ας γράψω μερικά πράγματα να δω αν συμφωνούμε.

Τα split παράγουν σχετικά γρήγορα αποτελέσματα σε άτομα με καλά γενετικά. Άτομα που έπιασαν φοβερά επίπεδα με σπλιτ θα έπιαναν τα ίδια επίπεδα και με άλλο πρόγραμμα. Και όχι δε μετράει πόσο αδύνατος ήταν κάποιος όταν ξεκίνησε τα βάρη. Το θέμα είναι πόσο γρήγορα αναπτύχθηκε μετά.

Τα σπλιτ δουλεύουν καλά σε αυτούς που χρησιμοποιούν φάρμακα. Αν κάποιος χρησιμοποιεί - χρησιμοποίησε στο παρελθόν αας, δεν έχει νόημα να συμμετέχει σε αυτή την κουβέντα γιατί δεν έχει ιδέα πόσο τον βοήθησαν και πώς θα ήταν χωρίς αυτά.

Υπάρχει ανώτερο πρόγραμμα μεταξύ των δύο, όταν αναφερόμαστε στο ίδιο χρονικό διάστημα; Ναι, τα προγράμματα που γυμνάζουν 2 φορές την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα είναι ανώτερα και μας το λένε οι έρευνες.

Τι γίνεται σε βάθος χρόνου; Σε βάθος χρόνου, και τα δύο προγράμματα μπορούν να σε φτάσουν στα γενετικά σου όρια, αρκεί να ακολουθείς τις ίδιες αρχές. Το πρόβλημα που οδηγεί κάποιους σε αιώνια στασιμότητα δεν έχει να κάνει μόνο με τα σπλιτ αλλά με το γεγονός ότι δεν ακολουθούν τις απαιτούμενες αρχές.

Για να δουλέψουν καλά τα σπλιτ πρέπει:

α) Να υπάρχει progressive overload ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ. Αυτό σημαίνει ότι για να συνεχίσουμε να δίνουμε ερέθισμα μπορεί να χρειαστεί να ακολουθήσουμε και powerbuilding - powerlifting μοτίβα όπως 8 σετ των 2 ή των 3 επαναλήψεων, ώστε η ένταση σε σχέση με την 1 rm μας να είναι εντάξει.

β) Ο όγκος της προπόνησης να είναι ικανοποιητικός αλλά όχι πολύ μεγάλος. Για μένα 8 σετ για κάθε μυική ομάδα είναι μια χαρά, είτε είναι πόδια είτε κάτι άλλο. Νομίζω κάπου έγραφε ο Joe για 30 - 60 επαναλήψεις για κάθε μυική ομάδα.

γ) Δεν πρέπει να θεωρούμε ως σημάδια μυικής ανάπτυξης τα doms και το πρήξιμο γιατί δεν είναι.

Μπραβο!Συμφωνω σε ολα με μια επιφυλαξη στο οτι αν μιλαμε για bodysplit προγραμμα τα 8 σετ για καθε μυικη ομαδα ειναι λιγα αν σκεφτει κανεις οτι θα γυμνασεις την μυιικη αυτη ομαδα μονο μετα απο 7 ημερες παλι.
Εγω μιλαω περισσοτερο για το α)
Οτι ΣΥΝΗΘΩΣ η νοοτροπια που επικρατει στα bodysplit δεν ευνοει να γινει το α). Αν γινεται τοτε δεν υπαρχει προβλημα.
Κανοντας 2 ή 3 φορες καποιο λιφτ και παιζοντας μεσα σε μια εβδομαδα 5χ5 ΚΑΙ 8χ3 δινει τρομερο ερεθισμα στον μυ απο μια κλασσικη πυραμιδουλα.

beefmeup
19-02-16, 01:26
αλλαχτηκε λιγο ο τιτλος γιατι ηταν κομματακι προκατηλειμμενος, "εφυγε" αρκετη σαβουρα κ το θεμα ανοιγει..

procop
19-02-16, 14:32
Απο θεμα αναρρωσης και για ββ προτιμω τα σπλιτ.
Μεγαλο ογκο προπονησης με μετρια ενταση σε περιοδους ογκου, και μικρο ογκο προπο με μεγαλη ενταση σε περιοδους γραμμωσης.
Την ενταση της δημιουργω με ντροπ,σουπερσετ,δισετ και μικρα διαλλειματα.

Οταν θελω να ανεβασω λιγο την δυναμη μου προτιμω πανω κατω σωμα.

Βεβαια ολα ειναι συναρτηση της διαθεσης μου, αν δουλευω πολλες ωρες και πανω απο ολα για κατι που δεν εχει γινει λογος στα περισσοτερα ποστ ειναι η διατροφη..

average_joe
19-02-16, 19:59
Ωραία, με αυτη την λογική, βρες ένα σπλιτ 3 ημερών και επανέλαβε το 2 φορές την εβδομάδα (απαιτεί 6 προπονήσεις). Αρα παράγεις το ίδιο με αυτο που προτείνεις, εφόσον το μειονέκτημα των σπλιτ είναι η μια φορα την εβδομάδα.

Αυτό κια αν δεν παίζει με την καμία. Δηλαδή είτε κανεις την μεγαλύτερη μυική ομάδα (πόδια) , είτε κάνεις την μικρότερη, θα απαιτούν τις ίδιες επαναλήψεις, τα ίδια σετ, για να έχουν το ίδιο ερέθισμα.Δεν υπάρχει αυτό.
Λογικό να μην υπάρχουν αποτελέσματα, με αυτες τις επαναλήψεις.

θα εχεις πολυ μεγαλο προπονητικο ογκο σε αυτη την περιπτωση και κατα πασα πιθανοτητα αν δεν εισαι advanced οπου και ισως χρειαζεται ο αυξημενος προπο ογκος θα σερνεσαι.


ποιο δεν παιζει με την καμια?
υποθετω οτι ειδες οτι αναφερεται σε ενα ευρος 30-60 επαναληψεων. και υποθετω πως και παλι καταλαβαινεις οτι η μικρη μυικη ομαδα αναφερεται στις 30 επαναληψεις και η μεγαλη στις 60. και btw οταν λεμε 60 επαναληψεις για ποδια αναφερομαι μονο στα τετρακεφαλα. οποτε με αυτη τη "λογικη" τι δεν υπαρχει?
επισης το "λογικο" να μην υπαρχουν αποτελεσματα με αυτες τις επαναληψεις απο που προκυπτει?

Polyneikos
19-02-16, 21:40
θα εχεις πολυ μεγαλο προπονητικο ογκο σε αυτη την περιπτωση και κατα πασα πιθανοτητα αν δεν εισαι advanced οπου και ισως χρειαζεται ο αυξημενος προπο ογκος θα σερνεσαι.



To πρώτο παράδειγμά μου ήταν εφόσον το μονο επιχείρημα του billy ήταν καθαρά για το 1 φορά την εβδομάδα πως είναι το μεγάλο πρόβλημα.



Υπάρχει ανώτερο πρόγραμμα μεταξύ των δύο, όταν αναφερόμαστε στο ίδιο χρονικό διάστημα; Ναι, τα προγράμματα που γυμνάζουν 2 φορές την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα είναι ανώτερα και μας το λένε οι έρευνες.



Δεν μου απάντησε κατι επ΄αυτού και φυσικά δεν πρότεινα κάτι συγκεκριμένο. Απάντηση περίμενα.
Σε μερικους το 2 φορές μπορεί να λειτουργήσει, αν είναι adnvanced και όλη την υπόλοιπη μέρα ξεκουράζονται και τρώνε.
Για γηινους ανθρώπους χομπίστες, που είναι το 99%, όχι.
Αλλά και σε αυτό γίνονται προσαρμογές, καθώς δεν υπάρχει μονο το στυλ ή μονές ή 12αρες. ;)
Για ανθρώπους με λίγότερες υποχρεώσεις , υπάρχουν και οι διπλές ημερήσιες προπονήσεις, αλλά ας μην το πάμε εκεί, ανοίγουμε και άλλα παράθυρα. Υπάρχουν αθλητές που προπονιόντουσαν και 3 φορές





ποιο δεν παιζει με την καμια?
υποθετω οτι ειδες οτι αναφερεται σε ενα ευρος 30-60 επαναληψεων. και υποθετω πως και παλι καταλαβαινεις οτι η μικρη μυικη ομαδα αναφερεται στις 30 επαναληψεις και η μεγαλη στις 60. και btw οταν λεμε 60 επαναληψεις για ποδια αναφερομαι μονο στα τετρακεφαλα. οποτε με αυτη τη "λογικη" τι δεν υπαρχει?
επισης το "λογικο" να μην υπαρχουν αποτελεσματα με αυτες τις επαναληψεις απο που προκυπτει?

Επίσης για το δεύτερο , δεν υπέθεσα κάτι, ανηπαρήγαγα ακριβώς αυτο που έγραψε ο Βιλλυ
Αυτό γίνεται σε μια συζήτηση.




β) Ο όγκος της προπόνησης να είναι ικανοποιητικός αλλά όχι πολύ μεγάλος. Για μένα 8 σετ για κάθε μυική ομάδα είναι μια χαρά, είτε είναι πόδια είτε κάτι άλλο. Νομίζω κάπου έγραφε ο Joe για 30 - 60 επαναλήψεις για κάθε μυική ομάδα.



Δεν εχω μελετήσει τις θεωρίες σου περί προπόνησης, διαβάζω και απαντάω, δεν φταίω αν εκείνος ανηπαρήγαγε λάθος συμπεράσματα.
Οταν λέμε πόδια , εννοούμε όλες τις υποομάδες, κανεις δεν καταλαβαίνει τετρακέφαλα, τουλαχιστον εγω.
Και με τις 60 πάντως , τις θεωρώ λίγες για όλες τις υποομάδες.

Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, μιλώ για καθαρό bb, που αναζητά συμμετρία, αναλογίες, μυική υπερτροφία σε όλες τις ομάδες.
Δεν μπλέκω άλλα αθλήματα που κυνηγάνε ως στόχους τα κιλά & την δύναμη.

average_joe
19-02-16, 23:10
το πρωτο που αναφερεσαι δεν με αφορα ιδιαιτερα, απαντησα ετσι σαν γενικη εικονα, μιας και αυτο πυ με ενδιεφερε ειναι το 2ο σκελος του ποστ σου που εμμεσα αναφερεται στο nickname μου.


οποτε, σε αυτο το κομματι που με αφορα, αναπαρηγαγες τα μισα του μπιλ, καθως προτιμησες να αφησεις εξω το ευρος των επαναληψεων που αναφερει.

δεν εχω δικες μου θεωριες περι προπονητικης αναπαραγω πραγματα που γραφουν καλυτεροι μου, στην προκειμενη τον mcdonald σε αλλο ποστ μου στο φορουμ.
αλλες φορες αναπαραγω τον aragon αλλα και παλι δεν πειθω αν εχω απεναντι μου στην κουβεντα καναν τουμπανο επιστημονα. δεν αναφερομαι σε σενα αλλα μολις θυμηθηκα οτι πρεπει να κανω ενα bump.
τωρα δεν ξερω αν εκανε λαθος ο μπιλ, το αποσαφηνιζω εγω καθως σε εκεινο το διαλογο στο φορουμ το χα αφησει ανοιχτο.
btw, οταν λεει καποιος οτι προπονει χερια, τι καταλαβαινουμε? τα δικεφαλα ή σπαει στις διαφορετικες μυικες ομαδες τα χερια (δικεφαλα, τρικεφαλα). η "λογικη" λεει οτι οταν αναφερομαστε στα ποδια ανφερομαστε ξεχωριστα σε καθε μυικη ομαδα των ποδιων, ητοι τουλαχιστον τις βασικες= τετρακεφαλα, μηριαια. αλλα αυτο ελεγχεται απο τον τροπο σκεψης του καθενος.

οι 60 μην ξεχνας ειναι 2 φορες την εβδομαδα ετσι? αρα 120 για τετρακεφαλα ας πουμε. ποσες επαναληψεις για τετρακεφαλα εχουν τα bb split?
νομιζω και η δικη μου θεση ειναι ξεκαθαρη, σε προγραμματα υπερτροφιας αναφερομαι, ασχετως που πλεον ασχολουμαι με δυναμη, τα χω δοκιμασει και τα αλλα προγραμματα για αρκετα χρονια. ειδικα στο κομματι συμμετρια και αναλογιες, τα upper/lower με αποκλειστικη προπο ποδιων 2 φορες την εβδομαδα πετυχαινουν ξεκαθαρα τους στοχους.
και για να μην παρεξηγηθω μπηκα στην διαδικασια να απαντησω καθως αναφερθηκες σε κατι που εχω γραψει και εκανες λογο για αποτελεσματα με προσβλητικο υφος. αν ανηκες στην κατηγορια του κλασικου γκαζμα δεν θα χανα το χρονο μου.

vaggan
19-02-16, 23:18
θα εχεις πολυ μεγαλο προπονητικο ογκο σε αυτη την περιπτωση και κατα πασα πιθανοτητα αν δεν εισαι advanced οπου και ισως χρειαζεται ο αυξημενος προπο ογκος θα σερνεσαι.


ποιο δεν παιζει με την καμια?
υποθετω οτι ειδες οτι αναφερεται σε ενα ευρος 30-60 επαναληψεων. και υποθετω πως και παλι καταλαβαινεις οτι η μικρη μυικη ομαδα αναφερεται στις 30 επαναληψεις και η μεγαλη στις 60. και btw οταν λεμε 60 επαναληψεις για ποδια αναφερομαι μονο στα τετρακεφαλα. οποτε με αυτη τη "λογικη" τι δεν υπαρχει?
επισης το "λογικο" να μην υπαρχουν αποτελεσματα με αυτες τις επαναληψεις απο που προκυπτει?οχι απαραιτητα μπορει να χωρησεις την προπονηση στα δυο εκει που την μια φορα πχ εκανες 14 σετ στηθος οταν παιζεις σπλιτ δυο να κανεις απο 7 σετ εγω πχ παιζω τωρα πους λεγκ πουλ δυο φορες την εβδομαδα μια φορα βαρυτερα μια ελαφρυτερα βαρη και ειμαι ευχαριστημενος

average_joe
19-02-16, 23:24
εγραψα οτι δεν με αφορα το πρωτο κομματι, τεσπα ας απαντησω αν και δεν χρειαζεται (για δυο λογους).

σαφως και μπορεις να σπασεις την ποπονητικο ογκο στα δυο, αλλα αν ο αλλος εχει κανει μονο bb split δεν μπορει να το κατανοησει αυτο, εχω παρακολουθησει πολλους διαλογους σε αυτο το κομματι στο φορουμ. αν το κανεις και συ, θα επιβεβαιωσεις αυτο που γραφω.
καποιοι το πανε παρακατω και κανουν επικληση στη "λογικη" και γραφουν "γιατι να χτυπησω δυο φορες το καρφι, ενω μπορω μια και καλη":turtle::turtle:

ειλικρινα δεν με ενδιαφερει το θεμα, ετσι κι αλλιως εγω κανω full body, βρειτε τα :P

βαριεμαι, παω να φαω μια σκεπαστη.

Polyneikos
19-02-16, 23:26
το πρωτο που αναφερεσαι δεν με αφορα ιδιαιτερα, απαντησα ετσι σαν γενικη εικονα, μιας και αυτο πυ με ενδιεφερε ειναι το 2ο σκελος του ποστ σου που εμμεσα αναφερεται στο nickname μου.


οποτε, σε αυτο το κομματι που με αφορα, αναπαρηγαγες τα μισα του μπιλ, καθως προτιμησες να αφησεις εξω το ευρος των επαναληψεων που αναφερει.

δεν εχω δικες μου θεωριες περι προπονητικης αναπαραγω πραγματα που γραφουν καλυτεροι μου, στην προκειμενη τον mcdonald σε αλλο ποστ μου στο φορουμ.
αλλες φορες αναπαραγω τον aragon αλλα και παλι δεν πειθω αν εχω απεναντι μου στην κουβεντα καναν τουμπανο επιστημονα. δεν αναφερομαι σε σενα αλλα μολις θυμηθηκα οτι πρεπει να κανω ενα bump.
τωρα δεν ξερω αν εκανε λαθος ο μπιλ, το αποσαφηνιζω εγω καθως σε εκεινο το διαλογο στο φορουμ το χα αφησει ανοιχτο.
btw, οταν λεει καποιος οτι προπονει χερια, τι καταλαβαινουμε? τα δικεφαλα ή σπαει στις διαφορετικες μυικες ομαδες τα χερια (δικεφαλα, τρικεφαλα). η "λογικη" λεει οτι οταν αναφερομαστε στα ποδια ανφερομαστε ξεχωριστα σε καθε μυικη ομαδα των ποδιων, ητοι τουλαχιστον τις βασικες= τετρακεφαλα, μηριαια. αλλα αυτο ελεγχεται απο τον τροπο σκεψης του καθενος.

οι 60 μην ξεχνας ειναι 2 φορες την εβδομαδα ετσι? αρα 120 για τετρακεφαλα ας πουμε. ποσες επαναληψεις για τετρακεφαλα εχουν τα bb split?
νομιζω και η δικη μου θεση ειναι ξεκαθαρη, σε προγραμματα υπερτροφιας αναφερομαι, ασχετως που πλεον ασχολουμαι με δυναμη, τα χω δοκιμασει και τα αλλα προγραμματα για αρκετα χρονια. ειδικα στο κομματι συμμετρια και αναλογιες, τα upper/lower με αποκλειστικη προπο ποδιων 2 φορες την εβδομαδα πετυχαινουν ξεκαθαρα τους στοχους.
και για να μην παρεξηγηθω μπηκα στην διαδικασια να απαντησω καθως αναφερθηκες σε κατι που εχω γραψει και εκανες λογο για αποτελεσματα με προσβλητικο υφος. αν ανηκες στην κατηγορια του κλασικου γκαζμα δεν θα χανα το χρονο μου.

Δεν υπάρχει κανένα προσβλητικο ύφος ,σε διαβεβαιώ.
To pοst του Βilly το πήρα αυτούσιο και απλά το εκανα split για να απαντήσω και στα 2 , δεν ανηπαρήγαγα τα μισά , ουτε αφαίρεσα κατι που αλλάζει το νόημα.Αν σε κάποια συμφωνώ, δεν τα υπερθεματίζω.
Δεν λειτουργώ αφαιρετικα στην σκέψη μου, απλά όταν κάποιος εννοεί πόδια , μιλάει για ολη την μυική ομάδα.
Οταν κάποιος λέει χέρια ,εννοει δικέφαλα-τρικέφαλα, ώμους και τις τρεις μοιρες κτλ κτλ.
Σου ξαναλεώ δεν έχω παρακολουθήσει τι έχεις γραψει γενικότερα, εγω απάντησα στην προφανώς κακή αποδοση εκ μέρους του Billy αυτων που λες εσύ, εφόσον σε επικαλέστηκε.

No hard feelings.

vaggan
19-02-16, 23:38
εγω bb σπλιτ εκανα και να σου πω την αληθεια το plp τριων ημερων μου αρεσει σαν συστημα αν και για καποιες μυικες ομαδες εχει γινει πιο απαιτητιτικο το εχω κανει εγω πιο απαιτητικο απλα δοκιμαζω την φιλοσοφια δυο φορες την εβδομαδα και φυσικα εχοντας ακουσει κποιους που λενε οτι η πρωτεινοσυνθεση διαρκει μονο 48 ωρες ειπα να διευρυνω τους οριζοντες μου:green:

Όπου_υπάρχει_θέληση_
19-02-16, 23:44
Το αρχικό post του Frozen είχε ένα πρόβλημα (θα εξηγήσω)

άσχετα αν ο Διονύσης άλλαξε τελικά τον τίτλο, στο 1ο post ο Frozen δεν εξηγεί για ΠΟΙΟ πράγμα μιλάμε...

Δηλαδή ποιο τύπο προπόνησης θεωρούμε καλύτερο;

Ok με βάση τι;

Προφανώς με βάση τα αποτελέσμα...αλλά το τι αποτελέσματα θα πάρουμε από ένα είδος προπόνησης εξαρτάται απο ΠΟΛΛΕΣ μεταβλητές...

1) συχνότητα προπόνησης
2) όγκος
3) intensity

και μερικά λιγότερο προφανή

4) στόχος (δύναμη, μυϊκή ανάπυτξη, αισθητική, βελτίωση αθλητικών επιδόσεων κλπ κλπ)
5)γενετικά
6) τρόπος ζωής (εδώ και αν περιλαμβάνει πολλά)

Οπότε το ποιο είδος είναι καλύτερο ΑΝ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ για μια υποθετική, ιδεατή ομάδα ανθρώπων με παρόμοια γενετικά, τρόπο ζωής, natural κλπ κλπ και ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ( οι στόχοι μπορεί να ναι και παραπάνω απο ένας) για μένα θα λειτουργούσε καλύτερα το upper/lower ή ένα full body για λόγους που έχω εξηγήσει και πριν....

Τώρα αν μιλάμε με βάση την προσωπική μας εμπειρία (που και γω το κάνω δεν λέω και μάλιστα μπορεί να το κάνα κι εδω) αυτό είναι ΚΑΘΑΡΑ προσωπικό...γτ εξαρτάται απτον τρόπο ζωής του καθενός....

Κατ'εμέ για κάποιον που θέλει να συνδυάσει και τους δύο κόσμους (δύναμη και μυϊκή ανάπτυξη, μην μπούμε στην συζήτηση "η δύναμη φέρνει και μυϊκή ανάπτυξη και η μυϊκή ανάπτυξη φέρνει και δύναμη"...είναι προφανές) μπορεί να κάνει το εξής:

1) συχνότητα 1 φορά/βδομάδα να το πάει μία βδομάδα για δύναμη, μία βδομάδα υπερτροφία
2) συχνότητα 2 φορές/βδομάδα να το εναλλάσει ανά προπόνηση...μία βαριά μία πιο ελαφριά...

case closed I won

beefmeup
19-02-16, 23:49
τελικα, δεν καταλαβα, εκανα καλα που αλλαξα τον τιτλο η οχι?:P

Όπου_υπάρχει_θέληση_
19-02-16, 23:52
μια χαρά Διονύση :thumbup:

billy89
20-02-16, 01:00
Δεν μου απάντησε κατι επ΄αυτού και φυσικά δεν πρότεινα κάτι συγκεκριμένο. Απάντηση περίμενα.

Ο λόγος που δεν πήρες απάντηση ήταν επειδή το θέμα ήταν κλειδωμένο.

Στο πρώτο που λες θα μπορούσε να δουλέψει το μοντέλο 2 φορές την εβδομάδα σε 6 μέρες προπόνησης υπό αυστηρές προϋποθέσεις αλλά είναι μη ρεαλιστικό να προτείνουμε κάτι τέτοιο σε ερασιτέχνες αθλούμενους που έχουν κι άλλα πράγματα να κάνουν στη ζωή τους. Εδώ άλλοι προσπαθούν να χωρέσουν τις 3 φορές. Επίσης ο τεράστιος προπονητικός όγκος σε συνδυασμό με το progressive overload θα οδηγούσε σταδιακά σε overtraining.



Σε μερικους το 2 φορές μπορεί να λειτουργήσει, αν είναι adnvanced και όλη την υπόλοιπη μέρα ξεκουράζονται και τρώνε.
Για γηινους ανθρώπους χομπίστες, που είναι το 99%, όχι.

Αυτό εξήγησέ το και απόδειξέ το μιας και το ισχυρίζεσαι, με δεδομένο ότι δε μιλάω για τον προπονητικό όγκο που έχει ένα σπλιτ αλλά για μικρότερο. Ποιο πρόβλημα θα έχει ο γήινος άνθρωπος χομπίστας με αυτό?

Τώρα για τα παρακάτω δεν ξέρω γιατί τόση συζήτηση για εσφαλμένες αποδόσεις αυτών που είπε ο Joe και δεν ξέρω κι εγώ τι. Είπα απλώς ότι θυμόμουν να είπε κάτι τέτοιο σε άλλο ποστ.

Προσωπική μου άποψη, για να είμαι ξεκάθαρος είναι ότι (2 φορές την εβδομάδα ) 4 + 4 σετ σκουωτ για πόδια είναι υπεραρκετά για έναν αρχάριο. Όταν συνηθίσει σε αυτό το ερέθισμα κάνουμε αλλαγές αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

beefmeup
20-02-16, 01:11
το ποστ του θεληση, απο πανω (πως σε λενε ρε, συ μην γραφω ολο το νικ σου:P), με βρισκει συμφωνο γενικα..ειναι μια καλη προσεγγιση κ δειχνει οτι περιλαμβανει κ αλλους παραγοντες καθημερινοτητας κ μη...





γ) Δεν πρέπει να θεωρούμε ως σημάδια μυικής ανάπτυξης τα doms και το πρήξιμο γιατί δεν είναι.

μια ερωτηση, για διευκρινηση πανω στο απο πανω, γιατι με την βαβουρα το ξεχασα..
τα ντομς οκ, αλλα γιατι το πρηξιμο στην προπονηση, δεν ειναι ενδειξη, εκτος αν εννοεις το πρηξιμο των μέζεων..:turtle:
η αν εννοεις κατι αλλο διαφορετικο απο αυτο που καταλαβα, η ρωταω..

----------------
ισχυει οτι σαν προχωρημενοι , μαλλον χρειαζομαστε περισοτερο volume, αλλα κ παλι αυτο το "περισοτερο" δεν τεινει στο απειρο..απλα περισοτερο, αποτι σαν αρχαριοι σιγουρα..
επισης, αυτο το περισοτερο προυποθετει να εχουμε φτασει καλα stats..μεταξυ μας, ελαχιστους βλεπω σωματικα να ειναι σε αυτο το σημειο κ εντος κ εκτος φορουμ..
κ με αυτο εννοω απο πλευρας αναλογιων μυικοτητας/υψους/λιπους βαρους..
οποτε γενικα θεωρουμε αρκετα στο θεμα..λεω εγω τωρα..
--------------

το 2 φορες (η κ περισοτερες) νομιζω οτι καλο ειναι να συνοδευεται απο ενα σχετικο προγραμματισμο, γιατι δεν ξερω κατα ποσο μπορει καποιος να μαξαρει κ τις 2 φορες σε αυτο που θα κανει (νομιζω σε κατι τετοιο αναφερεται κ ο Κωστας, αλλα μην γραφω μαλακια, αυτο καταλαβα εγω δλδ)...κ παλι εδω παιζουν πολλα, αρκετα τα οποια αναφερε ο "οπου":turtle:

billy89
20-02-16, 01:19
Όχι όχι Διονύση αυτό εννοώ.

Τυχαίο παράδειγμα. Κάνεις 4 σετ με 12 κιλά για δικέφαλο, για βδομάδες. Θα πρήζεσαι κάθε φορά αλλά η υπερτροφία δε θα έρθει χωρίς πρόοδο.

Άλλο τυχαίο παράδειγμα. Κάνεις 3 σετ των 5 σκουωτ και προοδεύεις σταδιακά. Πιθανόν να μην πρήζεσαι ιδιαίτερα αλλά η υπερτροφία θα έρθει.

Φυσικά από ένα σημείο και μετά όσο ανεβαίνουν τα κιλά αυτά τα δύο συνδυάζονται αλλά δε θεωρώ ότι σχετίζονται άμεσα.

Εσύ πώς το βλέπεις?

Polyneikos
20-02-16, 01:19
Ο λόγος που δεν πήρες απάντηση ήταν επειδή το θέμα ήταν κλειδωμένο.

Στο πρώτο που λες θα μπορούσε να δουλέψει το μοντέλο 2 φορές την εβδομάδα σε 6 μέρες προπόνησης υπό αυστηρές προϋποθέσεις αλλά είναι μη ρεαλιστικό να προτείνουμε κάτι τέτοιο σε ερασιτέχνες αθλούμενους που έχουν κι άλλα πράγματα να κάνουν στη ζωή τους. Εδώ άλλοι προσπαθούν να χωρέσουν τις 3 φορές. Επίσης ο τεράστιος προπονητικός όγκος σε συνδυασμό με το progressive overload θα οδηγούσε σταδιακά σε overtraining.


Αυτό εξήγησέ το και απόδειξέ το μιας και το ισχυρίζεσαι, με δεδομένο ότι δε μιλάω για τον προπονητικό όγκο που έχει ένα σπλιτ αλλά για μικρότερο. Ποιο πρόβλημα θα έχει ο γήινος άνθρωπος χομπίστας με αυτό?

Τώρα για τα παρακάτω δεν ξέρω γιατί τόση συζήτηση για εσφαλμένες αποδόσεις αυτών που είπε ο Joe και δεν ξέρω κι εγώ τι. Είπα απλώς ότι θυμόμουν να είπε κάτι τέτοιο σε άλλο ποστ.

Προσωπική μου άποψη, για να είμαι ξεκάθαρος είναι ότι (2 φορές την εβδομάδα ) 4 + 4 σετ σκουωτ για πόδια είναι υπεραρκετά για έναν αρχάριο. Όταν συνηθίσει σε αυτό το ερέθισμα κάνουμε αλλαγές αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Αν μιλάμε για ρεαλιστικά προγράμματα, ξεκινάμε με την εξατομίκευση του καθενός, αρα πλέον δεν χωράνε καρμπόν προγράμματα.
Εγω θα πάω 3, εσύ 4 , αλλος 5.
Υπο την προυπόθεση οτι θα κάνεις 6 φορές την εβδομάδα προπονηση τύπου split ,αρχίζεις άλλο προγραμματισμό στο διαχωρισμό των ομάδων, σετ, επαναλήψεις κτλ. και αντιστοίχως στις 4 ή στις 3.
Αρα μιλάμε του τι πρακτικά μπορεί να γίνει ή για την κατάρτιση ενός προγράμματος για να κάνεις 2 φορές το σώμα σου την εβδομάδα;Απάντησε μου σε αυτό.

Σου απάντησα και πιο πάνω, τα πάντα έχουν να κάνουν με προγραμματισμό, δεν χρειάζεται να κάνεις 90 σετ σε 2 προπονήσεις ποδιών, αλλά σίγουρα όχι 4 + 4 σκουωτ.
Αν μιλάς για αρχάριους, υπάρχουν και τα newbie gains, τα οποία θα αποκτήσουν και με άλλες ασκησεις, τωρα αν πιστεύεις ότι με 8 σετ σκουωτ σε μια εβδομάδα θεωρείται διπλά προπονηση ποδιών, έχεις άλλη προσέγγιση, go for it with this.

Σε αυτό, απλά απάντησα σε κατι που ανέφερες εσύ και έβαλες μπροστα τον Average, δεν φταίω εγω;)

Όπου_υπάρχει_θέληση_
20-02-16, 01:28
Γιώργος :)

Παιδιά πάντως επειδή εμένα το Candito έχει αρχίσει και κολλάει μόλις κλείσω τον κύκλο μιας και έχει ανάψει η συζήτηση θα βάλω εδώ ένα....

Είναι όλα 3 φορές/ βδομάδα σε split :green: (Δεν κάνω πλάκα )

billy89
20-02-16, 01:28
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Δε μιλάω για καμία εξατομίκευση εδώ, λέω το τι θα συνιστούσα σε όποιον μα όποιον με ρωτούσε τι πρόγραμμα να κάνει.

Δε μιλάω για newbie gains, η τουλάχιστον όπως τα εννοείτε εσείς. Το στάδιο του αρχάριου στο οποίο αναφέρομαι εκτείνεται περισσότερο από τα newbie gains.

Ξαναλέω είπα απλώς ότι θυμόμουν να έχει πει κάτι τέτοιο, τώρα στην ουσία του ισχυρισμού αυτού, ανεξάρτητα από το ποιος τον διατύπωσε, δεν απαντάς. Συμφωνείς ή διαφωνείς?

Polyneikos
20-02-16, 01:32
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Δε μιλάω για καμία εξατομίκευση εδώ, λέω το τι θα συνιστούσα σε όποιον μα όποιον με ρωτούσε τι πρόγραμμα να κάνει.

Δε μιλάω για newbie gains, η τουλάχιστον όπως τα εννοείτε εσείς. Το στάδιο του αρχάριου στο οποίο αναφέρομαι εκτείνεται περισσότερο από τα newbie gains.

Ξαναλέω είπα απλώς ότι θυμόμουν να έχει πει κάτι τέτοιο, τώρα στην ουσία του ισχυρισμού αυτού, ανεξάρτητα από το ποιος τον διατύπωσε, δεν απαντάς. Συμφωνείς ή διαφωνείς?

Το πρώτο το ανέλυσα, δεν μπορω να το εξηγήσω παραπάνω.

Με το 4 + 4 σκουωτ, ή με τις 30-60 επαναληψεις για όλα τα πόδια, διαφωνω.
Εκτός αν μιλαμε για powerlift Προπονησεις, που απαιτούν λιγότερες επαναλήψεις, αλλά δεν μας απασχολούν.

beefmeup
20-02-16, 01:34
Όχι όχι Διονύση αυτό εννοώ.

Τυχαίο παράδειγμα. Κάνεις 4 σετ με 12 κιλά για δικέφαλο, για βδομάδες. Θα πρήζεσαι κάθε φορά αλλά η υπερτροφία δε θα έρθει χωρίς πρόοδο.



το πρηξιμο εχει να κανει με τη μυικη διογκωση κ κατα συνεπεια κ με την κυταρικη..οι μυς διογκωνονται σε σχεση με μια κατασταση ηρεμιας, τραβανε περισοτερα νερα, καταλαμβανουν περισοτερο χωρο απο πριν..το ιδιο γινεται κ με τα κυταρα..ουσιαστικα η διογκωση αυτη των κυταρων ειναι μερος της σαρκοπλασμικης υπετροφιας, δλδ της "μυικης αναπτυξης", με τον τροπο που μπορει να επιτευχθει στον ανθρωπο..
εσυ στο ποστ σου, αποτι καταλαβα αναφερεσαι στην μυοινιδιακη υπερτοφια η οποια ομως δεν ειναι ενα ξεχωριστο κομματι της διαδικασιας, αλλς συνυπαρχει με αυτη που ανεφερα..το ενα φερνει το αλλο δλδ, κ τα δυο μαζι δινουν τα αποτελεματα που θελουμε..

απλα εσυ στο ποστ απο πανω, υποθετεις οτι θα πρηζεσαι με την ασκηση αυτη, αλλα για καποιο λογο δεν θα ανεβαζεις κιλα..αυτο δεν γινεται..δλδ που το προβλημα να κανεις την ασκηση αυτη, να πρηζεσαι οπως γραφεις, αλλα να ανεβαζεις κ κιλα αν βλεπεις οτι σε παιρνει?
που συνηθως δλδ ετσι γινεται σε ολα τα ββ σπλιτ..παντα υπαρχει σταδιακη ανοδος κιλων...εδω για καποιο λογο, εχουμε θεωρησει οτι η προοδος αυτη σε κιλα, ειναι αποκλειστικο προνομιο των αλλων προπονητικων προσεγγισεων, αλλα για καποιο λογο οχι των ββ σπλιτ...πραγμα που δεν ισχυει.
σαφως με ενα στοχευμενο προγραμμα δυναμης θα εχεις καλυτερα κερδη σε δυναμη απο ενα ββ σπλιτ, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι στο σπλιτ δεν θα ανεβαζεις κιλα οσο περναει ο καιρος..

billy89
20-02-16, 01:38
απλα εσυ στο ποστ απο πανω, υποθετεις οτι θα πρηζεσαι με την ασκηση αυτη, αλλα για καποιο λογο δεν θα ανεβαζεις κιλα..αυτο δεν γινεται..δλδ που το προβλημα να κανεις την ασκηση αυτη, να πρηζεσαι οπως γραφεις, αλλα να ανεβαζεις κ κιλα αν βλεπεις οτι σε παιρνει?
που συνηθως δλδ ετσι γινεται σε ολα τα ββ σπλιτ..παντα υπαρχει σταδιακη ανοδος κιλων...

Αυτό είναι που πρέπει να κάνει κάποιος, άλλωστε και σε ποστ μου παραπάνω γράφω ότι υπό προϋποθέσεις θεωρώ ότι το σπλιτ μπορεί να δουλέψει. Μια προϋπόθεση είναι αυτή που αναφέρεις.

beefmeup
20-02-16, 01:43
δεν καταλαβαινω κ παλι γιατι το θεωρεις σαν "προυποθεση" κ χτιζεις ενα επιχειρημα πανω σε αυτο..
ειναι η αρχη των ασκησεων με βαρη αν θες να εχεις προοδο..αυτονοητο ειναι δεν ειναι απλα μια "προυποθεση"..κ φυσικα ισχυει για ολες τις προσεγγισεις...
λες κ υπαρχει κανεις εδω μεσα που πιστευει οτι μεχρι ενα σημειο θα φτιαξει σωμα με τα ιδια κιλα που θα σηκωνε σαν αρχαριος, ακομα κ αν αυτα τα κιλα τον οδηγουσαν σε "πρηξιμο":turtle:

αλλα αυτο μπορει να γινει κ με ενα ενα ββ σπλιτ, ισως οχι τοσο στοχευμενα σε σχεση με ενα προγραμμα δυναμης, αλλα οκ, αλλοι στοχοι..

Όπου_υπάρχει_θέληση_
20-02-16, 01:48
Διονύση ισχύει αυτό που λες...απλά το πρόβλημα είναι το εξής:

Και στο bodybuilding και στο powerlifting (γτ μην γελιόμαστε εγώ αυτό έχω καταλάβει σαν debate...ποιο απτα δύο αθλήματα έχει καλύτερα αποτελέσματα στην υπερτροφία, χοντροκομμένα το λέω αλλά αυτό συζητάμε επί της ουσίας νομίζω)

υπάρχουν cookie cutter programs...Απλά αυτό που αποκαλούμε κλασσικό bodybuilding split μπορεί να χει σχεδιαστεί και απλά από έναν άσχετο χωρίς καμία γνώση προπονητικής, σταδιακής επιβάρυνσης απλά έχει μια γενική γραφική οδηγία:

"NO PAIN, NO GAIN"
"LIFT HARD OR GO HOME" κλπ κλπ

αυτό ο μέσος αθλούμενος δεν το καταλαβαίνει...του μένει το στήθος-δικάφαλα κλπ κλπ...Χωρίς καμία οδηγία για φορτίο, όγκο κλπ κλπ...Δεν λέω ότι εμείς το κάνουμε έτσι αλλά υπάρχουν κάποιοι που το κάνουν...(κι εγώ το χω κάνει έτσι παλιά και δεν έβλεπα αποτελέσματα)

Η διαφορά με τα προγράμματα δύναμης είναι ότι είναι σχεδιασμένα, (συνήθως από αθλητή ή προπονητή) για συγκεκριμένο σκοπό...γτ αυτό εχουν μεγαλύτερη ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ αποτελεσματικότητας....γτ έχουν σαφείς οδηγίες σε αντίθεση με bodybuilding sp;its που μπορεί να ναι bro science :green:

billy89
20-02-16, 01:51
Με το 4 + 4 σκουωτ, ή με τις 30-60 επαναληψεις για όλα τα πόδια, διαφωνω.

Έρευνα: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4562558/

33 προχωρημένοι αθλούμενοι χωρίστηκαν σε 2 γκρουπ για 8 εβδομάδες.

Το ένα έκανε 4 σετ από 10-12 επαναλήψεις με περίπου 70% της 1 rm ενώ το άλλο 4 σετ 3-5 επαναλήψεις με 90% της 1 rm.

Το δεύτερο γκρουπ είχε μεγαλύτερα κέρδη και σε δύναμη αλλά και σε υπερτροφία.

Τώρα πες μου από που κι ως που διαφωνείς ότι οι λιγότερες επαναλήψεις συμβάλουν μια χαρά στην υπερτροφία (και δεν μιλάω καν για το αν είναι καλύτερες η όχι).

billy89
20-02-16, 01:54
λες κ υπαρχει κανεις εδω μεσα που πιστευει οτι μεχρι ενα σημειο θα φτιαξει σωμα με τα ιδια κιλα που θα σηκωνε σαν αρχαριος, ακομα κ αν αυτα τα κιλα τον οδηγουσαν σε "πρηξιμο":turtle:


Σε αυτό θα διαφωνήσω υπάρχουν πολλοί και εδώ μέσα και στα γυμναστήρια που λένε κάτι επιχειρήματα του τύπου "δε μετράνε τα κιλά", "δεν κάνω μετακόμιση" και "μετράει η συγκέντρωση" και δεν ξέρω κι εγώ τι. Αυτό θέλω να τονίσω ότι δεν ισχύει, μετράνε τα κιλά και γενικά η πρόοδος.

beefmeup
20-02-16, 01:55
@
θεληση (πως σε λενε ρε?):turtle:

ναι οκ ,αλλα δεν φταιει το προγραμμα οπως το θετεις, αλλα η λαθος προσεγγιση του..
επισης πανω σε αυτο που αναφερεις (που δεν διαφωνω επουδενι) το ιδιο μπορει να γινεται (γιατι το βλεπω να γινεται) κ στα προγραμματα δυναμης που καποιοι τα κανουν ολα στο μαξ χωρις να ακολουθουν τις φορμες τους, αγνοοντας τα deload, κ τους ογκους προπονησης κ διαφορα αλλα ευτραπελα,κ πανε καθε φορα κ κανουν οσο περισοτερο μπορουν μαζι με οσο πιο πολυ μπορουν να σηκωσουν..
μην βλεπεις τι κανεις εσυ...
το ιδιο ισχυει κ για τους περισοτερους που κανουν αυτα τα προγραμματα που μου αναφερεις οτι γινεται κ στα ββ σπλιτ..ο καθενας κανει τα δικα του κ λιγοι ακολουθουν τα προγραμματα...αλλα ολοι λενε πως τους δουλευει αυτο που κανουν..αρα για ποια προγραματα σχεδιασμενα μιλαμε:P


Σε αυτό θα διαφωνήσω υπάρχουν πολλοί και εδώ μέσα και στα γυμναστήρια που λένε κάτι επιχειρήματα του τύπου "δε μετράνε τα κιλά", "δεν κάνω μετακόμιση" και "μετράει η συγκέντρωση" και δεν ξέρω κι εγώ τι. Αυτό θέλω να τονίσω ότι δεν ισχύει, μετράνε τα κιλά και γενικά η πρόοδος.

ε ισχυει αυτο..
αμα βλεπω ενα τυπο με 30+% λιπος να σηκωνει τον κωλο του, τι να το κανω..αν ηθελα να σηκωνω πολλα κιλα κ να ειμουν ετσι θα πηγαινα να δουλεψω οικοδομη:P
κ οντως απο ενα σημειο κ μετα δεν μετρανε τα κιλα, γιατι απλα δεν θα μπορεις να σηκωσεις περισοτερα..ετσι γινεται, τι να κανουμε..:turtle:
γιαυτο μετα απο εκεινο το σημειο "παιζεις" με αλλα πραγματα οπως το volume κλπ..

lila_1
20-02-16, 01:56
well said billy89.
Σε όλα.

Γιατί κολλάνε κάποιοι με τις επαναλήψεις και τα πρηξίματα. Η υπερτροφία είναι αποτέλεσμα του όγκου προπόνησης~συχνότητας, είτε κάνεις 3ιπλές είτε 10πλές με τα ανάλογα φορτία.

lila_1
20-02-16, 01:58
λένε κάτι επιχειρήματα του τύπου "δε μετράνε τα κιλά", "δεν κάνω μετακόμιση" και "μετράει η συγκέντρωση" και δεν ξέρω κι εγώ τι. Αυτό θέλω να τονίσω ότι δεν ισχύει, μετράνε τα κιλά και γενικά η πρόοδος.
Α σα να βλέπω τη νεφρίτσα ένα πράγμα :turtle:

billy89
20-02-16, 02:00
Το μυαλό μου τριγυρνάει σε αυτή κάθε φορά που κάνω αυτή τη συζήτηση:green:

Τα ποστ της στο φουμπου με στοιχειώνουν :turtle:

Όπου_υπάρχει_θέληση_
20-02-16, 02:02
Γιώργος ....( στο γραψα και πάνω αλλά μάλλον δεν το δες :P)

Ναι απλά θέλω να πώ ότι πιο εύκολο να το κάνεις στο ένα απότι στο άλλο....Εγώ το χω κάνει και στα δύο


Αυτό με το deload που είπες....Well played sir :thumbup:

lila_1
20-02-16, 02:03
ε ισχυει αυτο..
αμα βλεπω ενα τυπο με 30+% λιπος να σηκωνει τον κωλο του, τι να το κανω..αν ηθελα να σηκωνω πολλα κιλα κ να ειμουν ετσι θα πηγαινα να δουλεψω οικοδομη:P
κ οντως απο ενα σημειο κ μετα δεν μετρανε τα κιλα, γιατι απλα δεν θα μπορεις να σηκωσει περισοτερα..ετσι γινεται, τι να κανουμε..:turtle:
γιαυτο μετα απο εκεινο το σημειο "παιζεις" με αλλα πραγματα οπως το volume κλπ..


με τρελαίνουν τα επιχειρήματά σου ώρες ώρες :green:


Αν είσαι ικανός να αυξήσεις volume για ένα δεδομένο φορτίο, κατα πάσα πιθανότητα μπορείς να σηκώσεις και περισσότερα κιλά.
Η στασιμότητα έρχεται όταν δεν μπορείς να αυξήσεις τίποτα από τα δυο και είναι λογικό αυτό να συμβαίνει κάποια στιγμη.
Τότε θα χουν σταματήσει και τα γκέινς σε υπερτροφία.

Polyneikos
20-02-16, 02:05
Έρευνα: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4562558/

33 προχωρημένοι αθλούμενοι χωρίστηκαν σε 2 γκρουπ για 8 εβδομάδες.

Το ένα έκανε 4 σετ από 10-12 επαναλήψεις με περίπου 70% της 1 rm ενώ το άλλο 4 σετ 3-5 επαναλήψεις με 90% της 1 rm.

Το δεύτερο γκρουπ είχε μεγαλύτερα κέρδη και σε δύναμη αλλά και σε υπερτροφία.

Τώρα πες μου από που κι ως που διαφωνείς ότι οι λιγότερες επαναλήψεις συμβάλουν μια χαρά στην υπερτροφία (και δεν μιλάω καν για το αν είναι καλύτερες η όχι).

Τωρα Βασίλη τη ερευνα που μου έβαλες την ερευνα, τι παει να πει αυτό;
Φωτογραφίες έχουμε σε ποιους τα εφαρμόσανε; Ποια ήταν η εμπειρία τους;
Περνα λιγο απο τα συμπληρώματα για να δεις έρευνα που αμφισβητήθηκε η αναιρέθηκε. Δεν μου λεει κάτι.
Συνηθης τακτική ,πετάμε μια έρευνα για να καλύψουμε την γνωμη μας.
Στο δια ταύτα: Πιστεύεις ότι 8 εβδομάδες καθοριζουν την αποτελεσματικότητα μιας προπονητικής κοσμοθεωρίας; Κανένα πρόβλημα. Μείνε σε αυτό

Και σου λέω λοιπον , πως αν περιορίσεις το πρόγραμμα σου σε μερικές ασκήσεις , μερικους ευρους επαναλήψεων, θα έχεις σοβαρές ελλείψεις , σε θεματα συμμετρίας- αναλογιών.Αυτο δεν ειναι bodybuilding. ΑΥΤΟ ΕΞΗΓΩ, αλλά δεν θες να καταλάβεις.
Επίσης τσέκαρε αυτο που γραφει ο Διονύσης που αναλύει περι υπερτροφίας.
Η καθε φιλοσοφία προπόνησης στοχεύει σε αλλη υπετροφία αλλά στον δρόμο "πετυχαίνει" και την άλλη.
Απλα οι περισσότεροι κοιτάνε τα bb split,θεωρώντας ότι μπορουν να εκτελέσουν σωστά ενα πρόγραμμα,κοιτώντας μονο εναν αριθμο σετ + επαναλήψεις, παραβλέπωνας και αλλες παραμέτρους, ενω καλά καλά δεν ξερουν ποια λαβή να πιάσουν ή τι γωνία πρέπει να έχει ο αγκώνας τους..
Αν γυμναστείς με επαγγελματίες, θα καταλάβεις, οτι υπάρχουν διαφορές.

beefmeup
20-02-16, 02:06
με τρελαίνουν τα επιχειρήματά σου ώρες ώρες






ναι κ μενα με τρελαινει που διαβασες 3 σελιδες με ποστ σεντονια σε 5 λεπτα για να εχεις αποψη κ για την κουβεντα:green:

Γιωργο:toast:

Όπου_υπάρχει_θέληση_
20-02-16, 02:09
Μου λείπει ο Frozen απτην κουβέντα η αλήθεια είνα :green:

billy89
20-02-16, 02:14
Περνα λιγο απο τα συμπληρώματα για να δεις έρευνα που αμφισβητήθηκε η αναιρέθηκε. Δεν μου λεει κάτι.
Συνηθης τακτική ,πετάμε μια έρευνα για να καλύψουμε την γνωμη μας.

Το περίμενα ότι θα έλεγες κάτι τέτοιο :green:

Το "πετάμε μια έρευνα για να καλύψουμε τη γνώμη μας" λέγεται απόδειξη. Ευχαρίστως να μου την αναιρέσεις με άλλη έρευνα, είμαι ανοιχτός σε άλλες απόψεις αρκεί να αποδεικνύονται.

Μέχρι τότε δεν έχω κάτι άλλο να γράψω πάνω στο θέμα, την άποψή μου την είπα και είναι εκεί για όποιον ενδιαφέρεται.

Polyneikos
20-02-16, 02:20
Το περίμενα ότι θα έλεγες κάτι τέτοιο :green:

Το "πετάμε μια έρευνα για να καλύψουμε τη γνώμη μας" λέγεται απόδειξη. Ευχαρίστως να μου την αναιρέσεις με άλλη έρευνα, είμαι ανοιχτός σε άλλες απόψεις αρκεί να αποδεικνύονται.

Μέχρι τότε δεν έχω κάτι άλλο να γράψω πάνω στο θέμα, την άποψή μου την είπα και είναι εκεί για όποιον ενδιαφέρεται.

Ναι γιατί όχι;
Δεν νομίζω να είναι κακο να υποδυκνύεις ότι οι ερευνες εξετάζουν μια πτυχή, που ανα πάσα στιγμή αναιρείται, χωρίς να αποτελεί απόδειξη.
Ας πουμε το 1 λεπτό διάλλειμα, είναι λίγο , ακομα και για ένα bb split (το είδα πλαγίως που το γραφει)
Από την άλλη , εχω σοβαρες αποδείξεις ανθρώπων που έχει γινει μια χαρά η δουλειά με τα bb split , τους εχω ζήσει απο κοντα και τους εχω δει, no papers needed, only iron.
Η αποψή σου είναι σεβαστη, αλλά σεβάσου και τις εμπειρίες και τις παραστάσεις των άλλων;)

lila_1
20-02-16, 02:24
Ναι οκ, όλοι ξέρουμε γιατί ειναι άκυρο ένα επιχείρημα το οποίο συμπεριλαμβάνει "επαγγελματίες".
Οποιος νομίζει ακόμα ότι οι όποιες διαφορές οφείλονται στον τρόπο προπόνησης και άλλα τέτοια, είναι αφελής.
Για κάθε επαγγελματία bber υπάρχουν άλλοι 2 από powerlifting ή crossfit με αντίστοιχα σώματα. Αυτό δεν είναι επιχείρημα.

Polyneikos
20-02-16, 02:26
Οταν λέμε επαγγελματία φίλτατη Αλικη, δεν εννοούμε απαραίτητα ανθρωπο που κατεβαινει σε επαγγελματικους αγώνες (αν και οι γνώσεις ορισμένων είναι ανεβασμένες όχι μονο στον τομέα που φανταζονται όλοι), αλλά άνθρωπο που το επαγγελμά του ειναι αποκλειστικά να προπονεί άλλους.

lila_1
20-02-16, 02:37
Τώρα μάλιστα,παραδείγματα από τέτοιους personal άπειρα :green:
Ειμαι πλέον απολύτως πεπεισμένη ότι ελάχιστοι απ αυτούς έχουν πραγματική γνώση, σε ελληνικό επίπεδο. Οι περισσότεροι λένε τις βλακείες που λέγονται μια ζωή στο bb και λόγω "πείρας" θεωρούν ότι έχουν αξία όσα λένε.
Αφού δεν διαβάζουν, δεν μορφώνονται και δεν έχουν κριτική ικανότητα, κάνουν τη πεπατημένη. (πλην εξαιρέσεων)

Θα ήθελα πραγματικά να δώ έναν νάτουραλ αθλητή ο οποίος κάνει ένα στυλ προπόνησης απ αυτά που λέμε για χρόνια, στη συνέχεια ξεκινάει bb split και βλέπει διαφορά στο σώμα του:turtle:

Polyneikos
20-02-16, 02:42
Εντάξει , το personal είναι άλλο καπέλο στο ποιοι πλασάρονται ότι είναι , και στο ποιοι πραγματικά είναι , παράλληλα εξελισσουν τις γνώσεις τους κτλ.
Γενικά είναι ενα επαγγελμα που έχει στοχοποιηθεί ότι είναι εύκολος τρόπος για εύκολα χρήματα.Ας μην το αναλύσω αλλο.

Για το άλλο που λες, θα βαλουμε εσένα μετά από 10 χρόνια, να κανεις bb split, θα είσαι το σημείο αναφοράς (και ανατροπής δεδομένων):P

lila_1
20-02-16, 03:10
Μόνο αμα με πληρώσουν θα ξανακάνω bb split :P

vaggan
20-02-16, 03:10
πενταρες επαναληψεις θα δωσουν μικρη μυικη αναπτυξη και κυριως δυναμη γιαυτο και ολοι σας εδω μεσα συμπληρωνετε με ασκησακια επαναληψεων:green:μεγαλοι μυς δεν σημαινουν απαραιτητα μεγαλη δυναμη οπως και μεγαλη δυναμη μεγαλους μυες

Ανδρεας
20-02-16, 13:06
https://www.youtube.com/watch?v=Dl8v6frDJHc

ειναι ολοκληρη σειρα και τωρα τα εχει βγαλει σε βιβλια που ειναι πιο αναλυτικα. Ουσιαστικά αυτο βλεπω να συζητείται εδώ. Κυρίως frequency αλλα οπως λεει και στο video VIF (ογκος, ενταση, συχνοτητα είναι αλληλοεξαρτώμενα)

Υπάρχουν στο description οι ερευνες.
Όποιος έχει 30 λεπτά αξίζει να το δει. Και για να προλάβω: o Eric Helms (αυτος στο βιντεο) και 3DMJ κάνουν bbing coaching και contest prep άρα δεν μιλάμε για powerlifting

sobral
20-02-16, 16:38
O Eric Helms είναι από τους πιο καταρτισμένους προπονητές εκεί έξω.:clap: Αν και έχω διαβάσει τις πυραμίδες του, θα κάτσω να δω σίγουρα το βίντεο μες στο ΣΚ. α! Αυτοί είναι οι πραγματικοί επαγγελματίες του είδους...;) όπως και ο Aragon ή ο McDonald που αναφέρθηκε σε πιο πίσω σελίδες. Τώρα διαλέγει και παίρνει, στο από που θα ενημερώνεται ο καθένας.

Ανδρεας
20-02-16, 16:50
Sobral αν εχεις ωρα δες στο youtube, υπαρχει ολοκληρη η συλλογή και για τις 2 πυραμιδες (training-nutrition) 2-3 ωρες το καθενα ;)

beefmeup
24-02-16, 01:05
ας παρουμε παραδειγμα λιγο απο το λογκ του φιλου απο κατω..


πολυ καιρο εχει που κανω με τα ιδια κιλα ας πουμε 2 μηνες.. καθε ποσο πρεπει να ανεβαζω τα κιλα;

1-2 μυικες ανα μερα το κανω απο παντα γιατι; απλα παλια πηγαινα 5χ τη βδομαδα νομιζω τωρα ειναι πολλες

αρχικα ο φιλος απο πανω, κανει ενα σπλιτ με τελειως λαθος τροπο..φταιει το σπλιτ που δεν ανεβαζει ποτε κιλα στις ασκησεις που εκανε?
ας απαντησει καποιος, φταιει?
μπα, απανταω εγω, μαλλον δεν φταιει.
μηπως ηταν ο σχεδιασμος του σπλιτ που δεν του επετρεπε να ανεβαζει κιλα στις ασκησεις?
μπα, μαλλον οχι..

ας δουμε την απαντηση του Βασιλη..


Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Είναι ξεκάθαρο ότι αυτό που κάνεις δε δουλεύει.

Όσον αφορά το κάθε πόσο πρέπει να ανεβάζεις κιλά. Στο επίπεδό σου, σε κάθε προπόνηση. Υπάρχει ένας πολύ απλός τρόπος να το κάνεις αυτό. Κάνεις ας πούμε 3 σετ των 5 τη μία μέρα με 40 κιλά. Αν και τα τρία σετ σου είναι επιτυχημένα, στην επόμενη προπόνηση βάζεις το αμέσως επόμενο δυνατό βάρος, δηλαδή 42,5. Κοκ.

Όσον αφορά το πρόγραμμα προπόνησης.Αφού δοκίμασες το σπλιτ, σου προτείνω να ξεκινήσεις κάτι άλλο με μεγαλύτερη συχνότητα δηλαδή upper/lower ή fullbody. Στοιχηματίζω ότι θα σου δώσει καλύτερα αποτελέσματα και γρήγορα. Ή μπορείς να έρθεις στην dark side και να ξεκινήσεις ένα πρόγραμμα δύναμης όπως το starting strength ή το 5X5 stronglifts. Δες το log του Lunatic που ξεκίνησε το stronglifts πρόσφατα.

μια χαρα θα δουλευε, αν το εκανε σωστα..
μετα ας πουμε του γραφεις


Αφού δοκίμασες το σπλιτ, σου προτείνω να ξεκινήσεις κάτι άλλο με μεγαλύτερη συχνότητα δηλαδή upper/lower ή fullbody. Στοιχηματίζω ότι θα σου δώσει καλύτερα αποτελέσματα και γρήγορα.


οχι, δεν το δοκιμασε..απλα κωλοβαρουσε κ νομιζε οτι πηγαινε γυμναστηριο..εχει μεγαλη διαφορα απο "το δοκιμασε"

οκ, καλη η αντιπροταση για κατι διαφορετικο, αλλα δες τωρα τι γινεται.
στο κατι διαφορετικο, αν μαζι με τις οδηγιες πανε κ οι προοδευτικες αυξησεις των κιλων ,φυσικα θα δει αποτελεσμα..
αυτο λετε να συμβαινει γιατι αυτο το "κατι διαφορετικο" ειναι καλυτερο απο το ββ σπλιτ?
μπα, δεν νομιζω..απλα γιατι στην προκειμενη ερχεται με συγκεκριμενες οδηγιες για αυξηση κιλων καθε τοσο, πραγμα που ποτε δεν εγινε στο αρχικο σπλιτ απο καποιον/καπου.
φταιει το σπλιτ παλι εδω, η ο μπαγλαμας που του το εδωσε κ δεν ασχοληθηκε να του πει 5 πραγματα?

ο φιλος λοιπον θα ξεκινησει αυτο το "κατι διαφορετικο" με τις οδηγιες αυτες κ λογικα θα δει καλυτερα αποτελεσματα απο ενα ββ σπλιτ που εκανε με σταθερα κιλα σε ολα για 2 μηνες σαν αρχαριος..κ θα πει ολο χαρα "τι μαλακιες εκανα τοσο καιρο, τα προγραμματα δυναμης δουλευουν καλυτερα απο τα ββ σπλιτ"

σοβαρα τωρα?:green:

σαν καρικατουρα μου ακουγεται ολο αυτο το πραγμα, κ ειναι πανω κατω αυτο που εγραφα κ στο θεμα..οτι δεν φταινε απαραιτητα τα σπλιτ, αλλα ο ηλιθιος τροπος εκτελεσης τους..

COBRA_STYLE
24-02-16, 01:10
:rolf::rolf:
Σωστη παρατηρηση beef

billy89
24-02-16, 01:13
Καταρχάς, το παιδί είναι το κλασικό παράδειγμα που διαψεύδει αυτό που έλεγες, ότι κανένας δεν πιστεύει ότι χωρίς να ανεβάσει κιλά θα δει αποτέλεσμα. Έκανε τα ίδια κιλά για 2 μήνες και αναρωτιόταν τι δεν κάνει καλά.

Και σου λέω ότι αυτή είναι η πλειοψηφία στα γυμναστήρια.

Από κει και πέρα. Ναι αν ανεβάσει τα κιλά θα δει αποτέλεσμα και με το σπλιτ. Αλλά με πρόγραμμα μεγαλύτερης συχνότητας θα δει αποτέλεσμα πιο γρήγορα. Καθαρά αριθμητικά να το πάρεις αν κάνει ένα full body με τρεις φορές σκουωτ, τον πρώτο καιρό θα ανεβάζει 7,5 κιλά την εβδομάδα αναρρώνοντας μια χαρά μεταξύ των προπονήσεων. Και θα συμπληρώνει μια χαρά όγκο προπόνησης με τις βοηθητικές.

Το ίδιο είναι 7,5 κιλά την εβδομάδα με 2,5 κιλά που θα ανεβάζει αν κάνει 1 φορά την εβδομάδα πόδια?

beefmeup
24-02-16, 01:25
αρχικα δεν διαψευδει τπτ, γιατι δεν εχεις καταλαβει τι λεω.

αλλα δεν διαφωνω οτι αυτη ειναι η πλειοψηφια..

κ μετα, το ποστ αυτο το εκανα για να δειξω καποιοι εδω μεσα ειστε biased στις απαντησεις που δινετε..οι οποιες δεν ειναι λαθος, μην παρεξηγηθω, απλα το απο πανω ποστ δινει μια εικονα γενικοτερη για το τι γινεται..αμα τωρα ο αλλος που παει γυναστηριο θελει οδηγιες για χαζους οτι πρεπει να ανεβαζει κιλα για να δει προοδο, δεν του φταιει κανενα σπλιτ, κ λογικο να μην εχει αποτελεσματα με αυτο που κανει...οταν αρχισει να ανεβαζει κιλα, μια χαρα προοδο θα δει..γρηγοροτερα/αργοτερα σχετικα ειναι αυτα, κ δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τον καθενα..

αν τωρα εσυ πιστευεις οτι φταιει η προπονητικη μεθοδος που ακολουθει για το οτι δεν ανεβαζει κιλα, ε τοτε μαλλον υπαρχει αναγκη για οδηγιες για χαζους που να προτρεπουν να ανεβαζει κιλα καποιος οταν σηκωνει βαρη..κ μετα μαζι να βαζει κ βενζινη στο αμαξι, γιατι αλλιως δεν λειτουργει..:turtle:

billy89
24-02-16, 01:35
αν τωρα εσυ πιστευεις οτι φταιει η προπονητικη μεθοδος που ακολουθει για το οτι δεν ανεβαζει κιλα, ε τοτε μαλλον υπαρχει αναγκη για οδηγιες για χαζους που να προτρεπουν να ανεβαζει κιλα καποιος οταν σηκωνει βαρη.

Είπα εγώ ότι πιστεύω ότι φταίει αυτή καθαυτή η προπονητική μέθοδος? Ακριβώς από πάνω δε γράφω ότι αν ανεβάσει κιλά θα δει αποτέλεσμα και με το σπλιτ? Στον ίδιο η πρώτη οδηγία που του έδωσα δεν ήταν να ανεβάσει κιλά?



γρηγοροτερα/αργοτερα σχετικα ειναι αυτα, κ δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τον καθενα

Για μένα εδώ είναι όλο το ζήτημα. Όχι δεν είναι όλα τόσο σχετικά όταν μιλάμε για τόσο μεγάλες διαφορές στην πρόοδο.

beefmeup
24-02-16, 01:46
μα δεν εγραψα καπου οτι απαντησες καπου λαθος, ισα ισα το αντιθετο..

ο λογος που τραβηξα τα ποστ εδω ηταν για να δειξω το παραλλογο του πραγματος απο ανθρωπους σαν τον φιλο που δεν εχει ιδεα..κ πως αν τωρα τον παρεις απο το χερι κ του δειξεις κατι αλλο, κ δει αποτελεσμα θα ενθουσιαστει..
εν τελη, επειδη δεν ξερω τι κανει ο καθενας, πιστευω οτι πολλοι δεν ειδαν αποτελεσματα απο ββ σπλιτ για τον μονο λογο οτι δεν εκαναν αυτο που πρεπει...αυτο γραφω μονο κ τπτ αλλο.

τωρα αυτα για τις συχνοτητες ειναι λαθος, με το συμπαθειο..τουλαχιστον οπως καταλαβαινω εγω οτι το χρησιμοποιεις σαν επιχειρημα
κ αυτο γιατι σε ενα ββ σπλιτ μπορεις να κανεις μια φορα πλατη την βδομαδα κ να κανεις καποιες ασκησεις (6 ας πουμε), ενω αν κανεις 2 φορες πλατη θα πρεπει να κανεις τις μισες καθε φορα..δλδ απο 3 την προπονηση.

εκτος αν εννοεις οτι θα κανεις 2 φορες πλατη κ θα κανεις κ τις 2 φορες απο 6 ασκησεις, πραγμα που ειναι λαθος κ δεν ειναι καν η λογικη του upper/lower..
αρα αυτο ουσιαστικα μπορει να σου δινει μεγαλυτερη συχνοτητα μεσα σε μια βδομαδα, αλλα ο προπονητικος ογκος ειναι ιδιος με το αν εκανες μια φορα, πολλες ασκησεις.

κ γιαυτο, εγραψα απο πανω κ στον Γιωργο οτι ο καθενας κανει τα δικα του ουσιαστικα, κ ολοι λενε οτι "δουλευουν"

billy89
24-02-16, 02:05
πιστευω οτι πολλοι δεν ειδαν αποτελεσματα απο ββ σπλιτ για τον μονο λογο οτι δεν εκαναν αυτο που πρεπει...

Συμφωνώ σε αυτό. Γενικά τα προγράμματα που μοιράζουν στα γυμναστήρια είναι προβληματικά και όχι μόνο όσον αφορά την αύξηση κιλών


κ αυτο γιατι σε ενα ββ σπλιτ μπορεις να κανεις μια φορα πλατη την βδομαδα κ να κανεις καποιες ασκησεις (6 ας πουμε), ενω αν κανεις 2 φορες πλατη θα πρεπει να κανεις τις μισες καθε φορα..δλδ απο 3 την προπονηση.

αρα αυτο ουσιαστικα μπορει να σου δινει μεγαλυτερη συχνοτητα μεσα σε μια βδομαδα, αλλα ο προπονητικος ογκος ειναι ιδιος με το αν εκανες μια φορα, πολλες ασκησεις.


Αυτό μου δίνει ωραία πάσα για να πω το εξής:

Κάνεις σε σπλιτ 6 ασκήσεις για πλάτη. Κάνεις σε upper/lower σε δύο μέρες από 3 ασκήσεις για πλάτη. Είναι ο προπονητικός όγκος (σετΧκιλάΧεπαναλήψεις) ο ίδιος? Όχι.

Γιατί στο σπλιτ, όταν θα φτάσεις στην 4 - 5 άσκηση θα έχεις μείνει από δυνάμεις και δε θα μπορείς να κάνεις Progress ούτε σε κιλά ούτε σε επαναλήψεις. Ενώ αν τις χωρίσεις σε δύο μέρες αυτομάτως θα τις κάνεις πιο νωρίς στην προπόνηση = με περισσότερες δυνάμεις = με περισσότερες δυνατότητες για πρόοδο = αυξάνοντας και τον προπονητικό όγκο.

Θα μου πεις, μα στο upper/lower δε θα κάνω μόνο πλάτη, θα έχω και ασκήσεις για το υπόλοιπο άνω σώμα που θα πρέπει να τις χωρέσω κάπου.

Γι' αυτό προσωπικά προτιμώ το fullbody όπου σαν 3 πρώτες κάνεις τις μεγάλες πολυαρθρικές ώστε να δίνεις ερέθισμα με αύξηση κιλών σε αρκετές μυικές ομάδες και μετά συμπληρώνεις όγκο προπόνησης με πιο εύκολες απομονωτικές όπου δεν τρελαίνεσαι και για την αύξηση των κιλών.

COBRA_STYLE
24-02-16, 02:18
Εγω προσωπικα κανω p-p-legs οπου βγαζω το πανω μερος 2 φορες τη βδομαδα...και σε στηθος-πλατη για παραδειγμα κανω 4-5 ασκησεις καθε φορα,3 καλα λειτουργικα σετ καθε ασκηση και σε καποιες προς το τελος παιζω μπαλα με τα σετ,μειωνοντας τα σε 2 καλα και τελος.Δηλαδη μπορει να κανω στις 3 απο 3 σετ και την 4η κ 5η απο 2 ή στις 4 απο 3 σετ και την 5η απο 2 κ.ο.κ.

και πιστευω με παει καλα αυτο,καποιες φορες νταξ βγαινει λιγο καπως υπερβολικο το volume αλλα κλαιν,δεν ειμαι αρχαριος.

Χαράλαμπος
24-02-16, 11:38
ας παρουμε παραδειγμα λιγο απο το λογκ του φιλου απο κατω..



αρχικα ο φιλος απο πανω, κανει ενα σπλιτ με τελειως λαθος τροπο..φταιει το σπλιτ που δεν ανεβαζει ποτε κιλα στις ασκησεις που εκανε?
ας απαντησει καποιος, φταιει?
μπα, απανταω εγω, μαλλον δεν φταιει.
μηπως ηταν ο σχεδιασμος του σπλιτ που δεν του επετρεπε να ανεβαζει κιλα στις ασκησεις?
μπα, μαλλον οχι..

ας δουμε την απαντηση του Βασιλη..



μια χαρα θα δουλευε, αν το εκανε σωστα..
μετα ας πουμε του γραφεις



οχι, δεν το δοκιμασε..απλα κωλοβαρουσε κ νομιζε οτι πηγαινε γυμναστηριο..εχει μεγαλη διαφορα απο "το δοκιμασε"

οκ, καλη η αντιπροταση για κατι διαφορετικο, αλλα δες τωρα τι γινεται.
στο κατι διαφορετικο, αν μαζι με τις οδηγιες πανε κ οι προοδευτικες αυξησεις των κιλων ,φυσικα θα δει αποτελεσμα..
αυτο λετε να συμβαινει γιατι αυτο το "κατι διαφορετικο" ειναι καλυτερο απο το ββ σπλιτ?
μπα, δεν νομιζω..απλα γιατι στην προκειμενη ερχεται με συγκεκριμενες οδηγιες για αυξηση κιλων καθε τοσο, πραγμα που ποτε δεν εγινε στο αρχικο σπλιτ απο καποιον/καπου.
φταιει το σπλιτ παλι εδω, η ο μπαγλαμας που του το εδωσε κ δεν ασχοληθηκε να του πει 5 πραγματα?

ο φιλος λοιπον θα ξεκινησει αυτο το "κατι διαφορετικο" με τις οδηγιες αυτες κ λογικα θα δει καλυτερα αποτελεσματα απο ενα ββ σπλιτ που εκανε με σταθερα κιλα σε ολα για 2 μηνες σαν αρχαριος..κ θα πει ολο χαρα "τι μαλακιες εκανα τοσο καιρο, τα προγραμματα δυναμης δουλευουν καλυτερα απο τα ββ σπλιτ"

σοβαρα τωρα?:green:

σαν καρικατουρα μου ακουγεται ολο αυτο το πραγμα, κ ειναι πανω κατω αυτο που εγραφα κ στο θεμα..οτι δεν φταινε απαραιτητα τα σπλιτ, αλλα ο ηλιθιος τροπος εκτελεσης τους..

Την βρίσκω πολύ σωστή την τοποθέτηση γενικά!:thumbup:

Πόσοι είναι εκείνοι που εκτελούν upper/lower, full body, bbsplit κ.λπ. και ούτε ανεβάζουν κιλά αλλά και ούτε έχουν τα εμφανή αποτελέσματα που θέλουν; Εγώ λέω ότι είναι πολλοί!!! Και αυτό γιατί δεν φταίει τόσο πολύ ο σχεδιασμός του προγράμματος, αλλά η έλλειψη πειθαρχίας σε αυτό. Δηλαδή, πολλοί πηγαίνουν γυμναστήριο απλά για να πάνε και να πουν ό,τι "γυμνάστηκαν" εκτελώντας τις ίδιες ασκήσεις με τα ίδια σετ, επαναλήψεις και βάρος χωρίς να εχουν την διαθεση να ζοριστούν για το κάτι παραπάνω σε κάθε προπόνηση (π.χ. 1 επανάληψη παραπάνω, έστω και μισή αν δεν βγαίνει ολόκληρη). Το "πρόβλημα" είναι πρωτίστως...εγκεφαλικό.

Τώρα, για το πόσο ευκολότερα αναβάζει κανείς κιλά και σε πόσο χρόνο έχεις καλύτερα αποτελέσματα με το ένα ή το άλλο πρόγραμμα είναι άλλο θέμα από το να ισχυρστεί κανείς ότι το ένα "δεν δουλεύει" (αν και κατάλαβα πως το είπε ο Βασίλης γι' αυτό δεν το λέω για εκείνον αλλά για εκείνους που πιστεύουν κάτι τέτοιο).

vaggan
24-02-16, 12:51
πιστευω οτι να κανεις τρεις φορες προπονηση ολο το σωμα και καθε φορα να εκτελεις τις βασικες ασκησεις εστω και στην αρχη το μονο σιγουρο ειναι οτι θα καταπονηθεις υπερβολικα

Ανδρεας
24-02-16, 15:54
πιστευω οτι να κανεις τρεις φορες προπονηση ολο το σωμα και καθε φορα να εκτελεις τις βασικες ασκησεις εστω και στην αρχη το μονο σιγουρο ειναι οτι θα καταπονηθεις υπερβολικα

Που το στηριζεις αυτο?

Βασικα δε σημαινει οτι καθε προπονηση θα πηγαίνεις για 100% δυναμη. Τι εννοω: πχ με το full body μπορείς να κανεις DUP (daily undulating periodization) οπου για καθε βασικη θα κανεις 2-3 προπονησεις: strength, hypertrophy,power
Ετσι τη μερα που εχεις strength squat θα κανεις hypertrophy bench και dl power ή καποιο row για accessory. Ακομη αν εχεις χρονο μπορεις να βαλεις accessory/gpp day με πιο πολυ hypertrophy για καποιον που τον νοιαζει. Επομενως δε βλεπω που υπαρχει καταπονηση

vaggan
24-02-16, 16:02
και γιατι δεν το κανω με σπλιτ αυτο?και να μπαινω σε καθε βασικη ασκηση με ακμαιες δυναμεις καθε φορα?

billy89
24-02-16, 16:11
Γιατί έτσι θα δίνεις ερέθισμα μόνο μία φορά την εβδομάδα.

aepiskeptis
24-02-16, 16:24
Rε σεις τι κάνατε στη Λιλουκα μας

Λιλουκα περαστικα αγαλη

Ρε σεις μπερδευτηκα
Πολύ άσχημο μπέρδεμα όμως


Εγω που είμαι αρχάριος τελικά τι να κάνω;

Να κάνω Σπλιτ γιατί θέλω κοιλιακούς και μεγάλα χέρια ή να κάνω άλλο
Και θα εχω πρηξιματα αν κάνω άλλο ή όχι

Ο γυμναστής μου το εδωσε το μυστικό πρόγραμμα του Άρνολντ
λέει με αυτό πήρε τα τελευταία Ολύμπια με
Αλλά μου φάνηκαν πολλά σετ

Θέλω κοιλιακούς κ μεγάλα χέρια
Με μπερδεψατε τι να κάνω

aepiskeptis
24-02-16, 16:27
Που το στηριζεις αυτο?

Βασικα δε σημαινει οτι καθε προπονηση θα πηγαίνεις για 100% δυναμη. Τι εννοω: πχ με το full body μπορείς να κανεις DUP (daily undulating periodization) οπου για καθε βασικη θα κανεις 2-3 προπονησεις: strength, hypertrophy,power
Ετσι τη μερα που εχεις strength squat θα κανεις hypertrophy bench και dl power ή καποιο row για accessory. Ακομη αν εχεις χρονο μπορεις να βαλεις accessory/gpp day με πιο πολυ hypertrophy για καποιον που τον νοιαζει. Επομενως δε βλεπω που υπαρχει καταπονηση

Κάπου εχω γράψει ένα θέμα στα προγράμματα
Κάτι "μόνο πόδια κάνεις" κάτι
Τσεκαρε το θα σου αρέσει
Τνχ βυε

vaggan
24-02-16, 16:34
Γιατί έτσι θα δίνεις ερέθισμα μόνο μία φορά την εβδομάδα.καμια σχεση εγω αυτη την στιγμη κανω σπλιτ push leg pull δυο φορες την εβδομαδα τον καθε μυ δευτερα τριτη τεταρτη παυση πεμπτη και επαναληψη του προγραμματος

billy89
24-02-16, 17:03
δευτερα τριτη τεταρτη παυση πεμπτη και επαναληψη του προγραμματος

Ε καλά είπαμε ότι και με σπλιτ 2 μυικών ομάδων μπορείς να γυμνάζεις κάθε μυ 2 φορές την εβδομάδα αν κάνεις 6 μέρες προπόνησης αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας εδώ (άσε που τέτοια προγράμματα θα έχουν θέμα στον προπονητικό όγκο). Θέλω να πιστεύω ότι όταν λέμε για σπλιτ εδώ εννοούμε προγράμματα που γυμνάζουν κάθε μυ 1 φορά την εβδομάδα.


πιστευω οτι να κανεις τρεις φορες προπονηση ολο το σωμα και καθε φορα να εκτελεις τις βασικες ασκησεις εστω και στην αρχη το μονο σιγουρο ειναι οτι θα καταπονηθεις υπερβολικα

Σε αυτό διαφωνούν μαζί σου άπειροι προπονητές και αθλούμενοι. Τα παράπονά σου στον Rippetoe.

humanoid
24-02-16, 18:13
Το κάθε πρόγραμμα έχει συγκεκριμένο στοχο οπότε ανάλογα τον στόχο δεν πρέπει να χωριστεί σε καλύτερο/χειρότερο?
Από κει κ πέρα το κάθε σώμα εχει διαφορές με τα υπόλοιπα,άλλα αντέχουν ένταση αλλα αντέχουν συχνότητα και πάει λέγοντας,αυτό δεν είναι άλλος ένας παράγοντας καλύτερου/χειρότερου?

Επίσης στο κάθε σώμα υπάρχουν οι dominant μυς οπότε κ αυτός δεν είναι άλλος ένας παράγοντας επιλογής?

επίσης ειναι και το ψυχολογικό κομμάτι που παίζει ρολο.άλλοι είναι στρατιώτες στο προγραμμα-όποιο κ αν ειναι αυτο δουλευουν στο max τους κ αλλοι αν πιστευουν οτι δεν ειναι 'καλο' επόμενο είναι να μην δίνουν τα μεγιστα στην προπονηση

ο aepiskeptis θετει ερωτημα μεγαλα χερια κοιλιακους, το συγκεκριμένο το εχω δει σε ατομα που κανουν σπλιτ,Up/low,crossfit μεχρι και calisthenics οπότε ποιο ειναι καλυτερο για εκεινον κ για εμενα κ για τον καθενα μας?

αν εγω το εχω σε calisthenics γτ να μην κάνω αυτο?αν ο αλλος αντεχει συχνοτητα κ αποδιδει καλυτερα πανω του γτ να μην κανει εκεινο?
αν εγω ειμαι Dominant στους 4κεφαλους κ δεν ριχνω την αναλογη προπονηση στους 2κεφαλους τι αποτελεσμα θα εχω?

το καλυτερο/χειροτερο ειναι υποκειμενικο για εμενα

lila_1
24-02-16, 18:40
Rε σεις τι κάνατε στη Λιλουκα μας

Λιλουκα περαστικα αγαλη

Ρε σεις μπερδευτηκα
Πολύ άσχημο μπέρδεμα όμως


Εγω που είμαι αρχάριος τελικά τι να κάνω;

Να κάνω Σπλιτ γιατί θέλω κοιλιακούς και μεγάλα χέρια ή να κάνω άλλο
Και θα εχω πρηξιματα αν κάνω άλλο ή όχι

Ο γυμναστής μου το εδωσε το μυστικό πρόγραμμα του Άρνολντ
λέει με αυτό πήρε τα τελευταία Ολύμπια με
Αλλά μου φάνηκαν πολλά σετ

Θέλω κοιλιακούς κ μεγάλα χέρια
Με μπερδεψατε τι να κάνω


XAXAXA εδώ είμαι αγάπη αλλά με έχουν απειλήσει ότι άμα ξαναπαντήσω θα μου στείλουν στην καρδούλα να μου κάνει πέρσοναλ:turtle:



Θεε μου, τι χαζες ερωτήσεις ειναι αυτες. Θα παίζεις τα χέρια μία μέρα μόνα τους για να μην έχουν κουραστεί από την υπόλοιπη προπόνηση και να τα "χτυπάς" από όλες τις γωνίες.:green:
Δεν είναι αυτονόητο?
για τους κοιλιακούς θα κάνεις μέρα παρα μέρα από 3 ασκήσεις, αλλά πρόσεξε: όχι κάθε μέρα γιατί θα τους υπερπροπονήσεις.
Αδαή....

vaggan
24-02-16, 18:45
Ε καλά είπαμε ότι και με σπλιτ 2 μυικών ομάδων μπορείς να γυμνάζεις κάθε μυ 2 φορές την εβδομάδα αν κάνεις 6 μέρες προπόνησης αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας εδώ (άσε που τέτοια προγράμματα θα έχουν θέμα στον προπονητικό όγκο). Θέλω να πιστεύω ότι όταν λέμε για σπλιτ εδώ εννοούμε προγράμματα που γυμνάζουν κάθε μυ 1 φορά την εβδομάδα.



Σε αυτό διαφωνούν μαζί σου άπειροι προπονητές και αθλούμενοι. Τα παράπονά σου στον Rippetoe.για τι δεν ειναι αυτο το θεμα?οχι αυτο ειναι το θεμα πως μπορω να κανω δινω ερεθισμα στουςμυες δυο φορες την εβδομαδα χωρις να καταπονουμαι υπερβολικα και να εχω δυναμεις σπλιτ ειναι ολα αυτα οχι το ενα μυ την εβδομαδα που και αυτο μια χαρα δουλευει αν γνωριζεις πως να το δουλεψεις απλα δοκιμαζω και κατι διαφορετικο καλα τωρα για το αν διαφωνουν δεν ξερω παντως βλεπω το παλικαρι τον αβερειτζ τζο που λεει οτι σερνεται με τρεις φορες παγκο και σκουωτ και ψαχνει να βρει την αιτια το οβερτρεινινγκ σε ολο του το μεγαλειο

MyoBomb
24-02-16, 19:15
Καλησπέρα, αν και ο τίτλος είναι ''Ποια προπονητικη προσεγγιση θεωρειται καλυτερη'' εφαγα αρκετή ώρα διαβάζοντας πραγματα που δεν έχουν τόσο σχέση με τον τίτλο.

Φίλε @Frozen αν διαβαζεις ακόμα το ποστ, σέβομαι την άποψη σου αλλά ο τίτλος σου δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.
Το θέμα είναι να δούμε γιατί:

1) Δεν εξηγείται σωστά ο όρος ''αρχάριοι''.
Ενας που έκανε π.χ. άρση βαρών στα 16 με 18 και ξαναπήγε γυμναστηριο στα 27 είναι ή δεν είναι αρχάριος? Και αν αυτός είναι αρχάριος και χτιστεί σε 1 χρόνο απο bodysplit τι του λέμε οτι ΄΄φίλε με άλλη προπονηση θα εχτιζες σε 3 μηνες? ΄΄

Αρχάριος λοιπόν είναι ουσιαστικά αυτός που δεν έχει καμία επαφή σε προπόνηση με αντιστάσεις, ζητάει πρόγραμμα απο το γυμναστή και ο γυμναστής του δίνει το stadar προγραμμα....γιατί κατά βάθος και ο ίδιος ..είναι αρχάριος ...:green:
Εδώ όπως σου είπαν και οι άλλοι , αυτός που ξεκινά απο το μηδέν ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ αν δουλέψει και θα χτιστεί και θα δυναμώσει...άρα δεν παίζει ρόλο η προσέγγιση (δες τον τιτλο σου).

2) Δεν λαμβάνεις υπ'όψιν σου το ιστορικό υγείας του κάθε ''αρχάριου''.

Αν έρθει ο άλλος π.χ. με κήλες δίσκου δε γίνεται να του βάλεις αμέσως cross training, squats, άρσεις άρα χάνει το mobility και το systemic-stress (βλέπε και T-Nation)
Εκεί θέλει ειδηκή προπόνηση στο προβλημα του κτλ.

Αν έρθει ένας με ιστορικού μυνίσκου-φλεγμονης στο γόνατο και σου πει ξεκινάω gym, αυτομάτως θέλει στατικές δε ξεκινά π.χ. με overhead squats---> άρα χάνει πάλι systemic stress και mobility (μη σου πω και τεστο παμε αλλού) , άρα δε μπορει να ανεβάσει κιλά σε πάγκο κτλ.

Βλέπεις λοιπόν οτι ο τίτλος ''Ποια προπονητικη προσεγγιση θεωρειται καλυτερη'' θέλει τεράστια διευκρίνηση σε ποιον αναφέρεσαι... γιατί?

Γιατί στην Ελλάδα η προπονηση με βάρη αντιμετωπίζεται σαν ενα μαγαζί με αυτοκίνητα όπου μπαίνει ο ελληνάρας γιάπης και αγοράζει ferrari ενώ το μονο αμάξι που ξέρει να οδηγεί είναι ένα autobianchi.
Σε λίγες ώρες τρακάρει και τότε καταλαβαίνει οτι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

beefmeup
24-02-16, 20:49
μαλλον διαβασες τα αρχικα ποστ μεχρι ενα σημειο..
το θεμα ειχε κλειδωθει, καποια ποστ επρεπε να τα αφαιρεσω γιατι ηταν τελειως εκτος θεματος κ απο ενα σημειο κ μετα ουσιαστικα η κουβεντα παει απο ολους περισοτερο στον τιτλο που εγραψα εγω, κ ειναι αυτος που αναφερεις..
ο αρχικος του θεματος ηταν "τα ββ σπλιτ δεν φτουρανε"..


αλλαχτηκε λιγο ο τιτλος γιατι ηταν κομματακι προκατηλειμμενος, "εφυγε" αρκετη σαβουρα κ το θεμα ανοιγει..

COBRA_STYLE
25-02-16, 00:33
Το κάθε πρόγραμμα έχει συγκεκριμένο στοχο οπότε ανάλογα τον στόχο δεν πρέπει να χωριστεί σε καλύτερο/χειρότερο?
Από κει κ πέρα το κάθε σώμα εχει διαφορές με τα υπόλοιπα,άλλα αντέχουν ένταση αλλα αντέχουν συχνότητα και πάει λέγοντας,αυτό δεν είναι άλλος ένας παράγοντας καλύτερου/χειρότερου?

Επίσης στο κάθε σώμα υπάρχουν οι dominant μυς οπότε κ αυτός δεν είναι άλλος ένας παράγοντας επιλογής?

επίσης ειναι και το ψυχολογικό κομμάτι που παίζει ρολο.άλλοι είναι στρατιώτες στο προγραμμα-όποιο κ αν ειναι αυτο δουλευουν στο max τους κ αλλοι αν πιστευουν οτι δεν ειναι 'καλο' επόμενο είναι να μην δίνουν τα μεγιστα στην προπονηση

ο aepiskeptis θετει ερωτημα μεγαλα χερια κοιλιακους, το συγκεκριμένο το εχω δει σε ατομα που κανουν σπλιτ,Up/low,crossfit μεχρι και calisthenics οπότε ποιο ειναι καλυτερο για εκεινον κ για εμενα κ για τον καθενα μας?

αν εγω το εχω σε calisthenics γτ να μην κάνω αυτο?αν ο αλλος αντεχει συχνοτητα κ αποδιδει καλυτερα πανω του γτ να μην κανει εκεινο?
αν εγω ειμαι Dominant στους 4κεφαλους κ δεν ριχνω την αναλογη προπονηση στους 2κεφαλους τι αποτελεσμα θα εχω?

το καλυτερο/χειροτερο ειναι υποκειμενικο για εμενα

Δεν ξερεις εσυ,αμα δε το πει ο Mc Donald,ο Μc Farland και ο Μc Erdinger δεν ισχυει:turtle::P

Ανδρεας
25-02-16, 01:37
Κάπου εχω γράψει ένα θέμα στα προγράμματα
Κάτι "μόνο πόδια κάνεις" κάτι
Τσεκαρε το θα σου αρέσει
Τνχ βυε

ωραιο φαινεται αλλά δεν καταλαβα παρα πολλα προς το τελος γιατι δεν ειμαι και πολυ φαν των ladder,wave set κλπ :P


για τι δεν ειναι αυτο το θεμα?οχι αυτο ειναι το θεμα πως μπορω να κανω δινω ερεθισμα στουςμυες δυο φορες την εβδομαδα χωρις να καταπονουμαι υπερβολικα και να εχω δυναμεις σπλιτ ειναι ολα αυτα οχι το ενα μυ την εβδομαδα που και αυτο μια χαρα δουλευει αν γνωριζεις πως να το δουλεψεις απλα δοκιμαζω και κατι διαφορετικο καλα τωρα για το αν διαφωνουν δεν ξερω παντως βλεπω το παλικαρι τον αβερειτζ τζο που λεει οτι σερνεται με τρεις φορες παγκο και σκουωτ και ψαχνει να βρει την αιτια το οβερτρεινινγκ σε ολο του το μεγαλειο

vag, αν καταλαβα ο billy εννοει ότι ποιος ο λογος να κανω σπλιτ 2 φορες τη βδομάδα δλδ 6 και να σερνομαι ολημερις στα γυμναστήρια παρά να κάνω 3-4 μέρες και να απολαμβάνω τη ζωή ή δλδ να έχω περισσότερη ξεκουραση.
Το ότι ο average σερνεται (που δεν ειμαι σιγουρος, δεν διαβασα τις τελευταιες του ενημερωσεις) ίσως προέρχεται από άλλα θεματα. Δλδ δε μπορουμε να κατηγορουμε γενικα οποιοδηποτε προγραμμα εαν δεν κοιτάζουμε όλους τους παραγοντες. (υπνος-ξεκουραση, διατροφη, δουλεια-υποχρεωσεις-αγχος κλπ)
Προσωπικά αν και δεν είμαι στο επιπεδο του average κανω 3 φορές πάγκο, 2 σκουατ και 2 deadlift αλλά δε σέρνομαι ίσα ίσα εχω όρεξη για κάθε προπόνηση όπου ξέρω από πριν τι νουμερα/επαναλήψεις πρέπει να πιάσω. Τώρα αν έχω εξετάσεις 2 βδομάδες και δεν τρώω καλά, έχω άγχος και περιμένω να έχω την αποδοση που εχω κανονικά τότε μπορεί να φτάσω σε overtrain, αλλά εκεί έρχεται το autoregulation και αυτος που ξέρει να το χρησιμοποιει

edit τωρα ειδα οτι ειναι banned αρα δε θα περιμενω απαντηση:turtle:

liveris
25-02-16, 10:19
Δεν ξερεις εσυ,αμα δε το πει ο Mc Donald,ο Μc Farland και ο Μc Erdinger δεν ισχυει

ετσι ακριβως..:thumbup:;)

billy89
25-02-16, 11:47
Ε βέβαια καλύτερα να ακούμε τον κάθε bro scientist/ pro bber/ τούμπανο στο γυμναστήριο που ακούει το σώμα του :turtle:

Χαράλαμπος
25-02-16, 12:27
Ε βέβαια καλύτερα να ακούμε τον κάθε bro scientist/ pro bber/ τούμπανο στο γυμναστήριο που ακούει το σώμα του :turtle:

Δεν νομίζω ό,τι ο cobra το είπε ακριβώς έτσι όπως το κατάλαβες, αλλά ήθελε μάλλον να τονίσει μία εμμονή που υπάρχει.

procop
25-02-16, 14:20
Χωρις να θελω να παρεξηγηθω , αλλα αυτη η φαση "σηκωνε κιλα, κανε παγκο αρσεις καθισματα και hardcore yeah" ηταν και η δικη μου προπομητικη φιλοσοφια μεχρι που επαθα σπονδυλολισθηση και 2-3 φορες εμεινα οφφ απο πονους σε γονατα και τενοντες ωμων.

Πλεον, κανω περισσοτερο tut με λογοτερα κιλα, εκτελω σωστα τις ασκησεις πχ μεγαλο ρομ σε παγκο και οχι τρελο τοξο για να σηκωνω κιλα , και βλεπω οι μυς δουλευουν καλυτερα, και δεν εχω πλεον πονους.

Αυτο το γραφω με αφορμη το παραπανω ποστ που αναφερεται ο mybomb σε ατομα με τρατματισμους και σωστα λεει... δηλαδη εγω πλεον που δεν μπορω να κανω αρσεις, βαρια καθισματα, ορθιος στρατιωτικες πιεσεις, επολε ζετε,αρασε κτλ πρεπει να σταματησω να κανω προπονησεις? Απλα αυτα ειναι μπουρδες..

Τελος ο καθε ενας εχει καποιους ατομικους στοχους. Αυτο που αναφερουν οτι εμενα δεν με ενδιαφερει τοσο η εικονα παλι ειναι μια μπουρδα...δεν υπαρχει κανεις που ασχολειται με ββ ερασιτεχνικα και να μην εχει κολλημα να εχει ενα ωραιο σωμα..μονο οι τεμπεληδες λενε εμενα μ αρεσουν τα κιλα και οχι το σωμα..για εμενα αυτη ειναι η αληθεια.
Προσωπικα, θα ντρεπομουν να βγαλω την μπλουζα ειτε στα αποδυτηρια,ειτε το καλοκαιρι στην παραλια, και να κρεμονται κοιλιες απλα για να λεω οτι κανω 170 κιλα παγκο η καποιο αξιολογο νουμερο σε καθισματα και αρσεις..

Συνεπως, ποιοι ειναι πι στοχοι σας? Και πως μπορει το σωμα σας να το υποστηριξει αυτο? Στο δευτερο ερωτημα παει γενετικα, σωματοτυπος, τροπο ζωης δηλαδη ωραριο εργασιες,υποχρεωσεις κτ κτλ
Δεν ειναι μονοδρομος ολα.
Εδιτ:γραφω απο κινητο και σορρυ για τυπογραφικα λαθη

billy89
25-02-16, 14:53
Έχουμε μπερδέψει δύο πράγματα, την επιλογή του γενικού pattern του προγράμματος με την εξατομίκευσή του.

Εννοείται ότι οποιοδήποτε πρόγραμμα και αν επιλέξεις, είτε είναι πρόγραμμα υπερτροφίας είτε δύναμης θα πρέπει να το εξατομικεύσεις με βάση τους στόχους (πχ συγκεκριμένο άθλημα), τις αδυναμίες, τους τραυματισμούς, τα ωράρια, την ξεκούραση, το αν είσαι σε θερμιδικό πλεόνασμα ή σε θερμιδικό έλλειμμα και ούτω καθεξής.

Όμως η γενική δομή είναι μία.

Το θέμα όπως τέθηκε από τον τόπικ στάρτερ πριν μας αφήσει χρόνους, ήταν η σύγκριση μεταξύ των bro split από τη μία με συχνότητα 1 φορά κάθε μυική ομάδα την εβδομάδα και άλλων προγραμμάτων από την άλλη που έχουν μεγαλύτερη συχνότητα όπως upper/lower, fullbody κλπ σε σχέση με το εάν μία από τις δύο κατηγορίες προγραμμάτων υπερέχει της άλλης ή όχι.

Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάμε για επιλογή συγκεκριμένων ασκήσεων, για τραυματισμούς, για ψυχολογία, για συσχετισμό volume - intensity κλπ.

lila_1
25-02-16, 15:02
Χωρις να θελω να παρεξηγηθω , αλλα αυτη η φαση "σηκωνε κιλα, κανε παγκο αρσεις καθισματα και hardcore yeah" ηταν και η δικη μου προπομητικη φιλοσοφια μεχρι που επαθα σπονδυλολισθηση και 2-3 φορες εμεινα οφφ απο πονους σε γονατα και τενοντες ωμων.
δε φταίνε τα κιλά για τους τραυματισμούς σου οπωσδήποτε. Από το οτιδήποτε μπορείς να τραυματιστείς, οι πολλές επαναληψεις είναι κ αυτές επίφοβες


Αυτο το γραφω με αφορμη το παραπανω ποστ που αναφερεται ο mybomb σε ατομα με τρατματισμους και σωστα λεει... δηλαδη εγω πλεον που δεν μπορω να κανω αρσεις, βαρια καθισματα, ορθιος στρατιωτικες πιεσεις, επολε ζετε,αρασε κτλ πρεπει να σταματησω να κανω προπονησεις? Απλα αυτα ειναι μπουρδες..

Δεν τα λέει κανένας αυτά. Το χουμε πει χίλιες φορές ότι καμία άσκηση δεν ειναι απαραίτητη για να φτιάξεις σώμα, σίγουρα βοηθούν , αλλά δεν είναι απαραίτητες.



Προσωπικα, θα ντρεπομουν να βγαλω την μπλουζα ειτε στα αποδυτηρια,ειτε το καλοκαιρι στην παραλια, και να κρεμονται κοιλιες απλα για να λεω οτι κανω 170 κιλα παγκο η καποιο αξιολογο νουμερο σε καθισματα και αρσεις..



Ασχετο το ένα με το άλλο.... τι σχέση έχουν τα ξύγκια με τα lifts?
Κάποιοι πράγματι δεν ενδιαφέρονται για την εικόνα τους και η μόνη ευχαρίστηση είναι τα νούμερα.
Κάποιος που ασχολείται πιο σοβαρά καταλαβαίνει ότι τα ξύγκια του αφαιρούν πόντους σε οποιοδήποτε άθλημα.





εχει ξεφύγει πολύ το θέμα, τα μισά που γράφονται είναι άσχετα με την ουσία του θρεντ.
edit: με προλαβε ο billy

δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάμε για επιλογή συγκεκριμένων ασκήσεων, για τραυματισμούς, για ψυχολογία, για συσχετισμό volume - intensity κλπ.

liveris
25-02-16, 15:40
Ε βέβαια καλύτερα να ακούμε τον κάθε bro scientist/ pro bber/ τούμπανο στο γυμναστήριο που ακούει το σώμα του :turtle:


Έτσι αποφάσισα να ακούσω το σώμα μου, έκανα 1Χ2@87,5 και 1Χ3@87,5


απο το δικο σου λογκ..:thumbup: εσυ ο ιδιος το κανεις κ καλα κανεις βεβαια

καλυτερα καποιος να "ακουει το σωμα του" τον εγκεφαλο του κ τι αλλο δεν ξερω παρα να ερμηνευουμε την επιστημη οπως νομιζουμε!

procop
25-02-16, 15:59
δε φταίνε τα κιλά για τους τραυματισμούς σου οπωσδήποτε. Από το οτιδήποτε μπορείς να τραυματιστείς, οι πολλές επαναληψεις είναι κ αυτές επίφοβες

-οταν ασχοληθηκα με αυτες τις ασκησεις πηγαινα στον πανελληνιο..οποτε ειχα καποια καθοδηγηση..φαντασου τα παιδια που ξεκινουν και διαβαζουν /ακουνε συμβουλες απο καποιους να κανουν dead,squat, bench φουλ κιλα..και βλεπω στο gym μου να κανουν αρσεις και η μπαρα να ειναι 20 ποντους εξω απο τα καλαμια και να τους παιρνει στην μεση...
Ναι θεωρω οτι ειχα και εγω ευθυνη αλλα και με τα body split εφτασα ανετα 1.6 bench , 2.5 dead, 1.8 squat ...μετα π μ μπηκε το εγωιατικο ποσα κανεις ποσα κανω αρχισε η υπερβολη, και απο αναπτυξη δεν ειδα κατι , αντιθετως ολο τραυματισμους και αποχη.


Δεν τα λέει κανένας αυτά. Το χουμε πει χίλιες φορές ότι καμία άσκηση δεν ειναι απαραίτητη για να φτιάξεις σώμα, σίγουρα βοηθούν , αλλά δεν είναι απαραίτητες.

- συμφωνω..

Ασχετο το ένα με το άλλο.... τι σχέση έχουν τα ξύγκια με τα lifts?
Κάποιοι πράγματι δεν ενδιαφέρονται για την εικόνα τους και η μόνη ευχαρίστηση είναι τα νούμερα.
Κάποιος που ασχολείται πιο σοβαρά καταλαβαίνει ότι τα ξύγκια του αφαιρούν πόντους σε οποιοδήποτε άθλημα.


-λυπαμαι αλλα αυτο δεν μπορω να το πιστεψω...οσοι ασχολουνται με τα βαρη εχουν θεμα με την εμφανιση...

Τα υπερβολικα κιλα αφορουν ποντους μονο σε αγωνες pl καθως βγαινει ο συντελεστης...υπαρχουν αρκετοι που εχουν πολλα κιλα πανω τους, σηκωνουν αρκετα κιλα, κα απο εμφανιση ειναι χοντροι...δουλευουν αρκετα υπερθερμιδικα..

εχει ξεφύγει πολύ το θέμα, τα μισά που γράφονται είναι άσχετα με την ουσία του θρεντ.
edit: με προλαβε ο billy

1

humanoid
25-02-16, 16:20
το πως θα στηθει ενα προγραμμα εχει αμμεση σχεση με τον ογκο-συχνοτητα-ενταση
η ουσιαστικη διαφορα του σπλιτ με το up/low-fullbody ειναι οτι το ενα βασιζεται στον ογκο κ το αλλο στην συχνοτητα

αυτο δεν παιζει ρολο κ στην επιλογη ασκησεων?Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που σε Up μερα κανει crossover και pec deck και αφηνει εκτος b.press kai o. press ενω στα σπλιτ υπαρχουν αυτες οι ασκησεις συμπληρωματικες

η επιλογη ασκησεων δεν εχει κ αμμεση σχεση με τους dominant μυς του καθενος?ή αυτα δεν τα κοιταμε?

οι στοχοι ποιοι ειναι?υπερτροφια-δυναμη-ταχυδυναμη?να υποθεσουμε υπερτροφια εφοσον γραφουμε σε bb forum?

ποσες μερες υπαρχουν στην διαθεση μας για προπονηση?
για ποσο χρονο?
ποια ειναι η διατροφη?
υποστηριξη υπαρχει?
και παει λεγοντας

προσωπικα δεν καταλαβαινω γιατι ακομα συζητιεται ως καλυτερο/χειροτερο αντι να παει λιγο 'παρακατω' και να γινει θετικα/αρνητικα κάθε προσεγγισης
που εχει παει δλδ με καποια ποστς γιατι καλυτερο/χειροτερο απο μονο του δεν στεκει,αν ειναι αυτο σκετο τοτε το καλυτερο ειναι αυτο που θα διαλεξουμε με κλειστα ματια κ θα το κανουμε για μεγαλη διαρκεια χρονου.

χωρις να θελω να θιξω καποιον αλλα καλυτερο/χειροτερο ως προς τι ρε παιδια?

το βρισκω λογικο καποιος προπονητης οπως ο rippetoe να στηριζει οτι το δικο του καλουπι ειναι καλυτερο απτων αλλων γιατι απο αυτο ζει..υπαρχουν τοσες προσεγγισεις εκει εξω

aepiskeptis
25-02-16, 22:00
↑ ωραίο ποστ

Κάνε την αρχη



Θα γράψω κάτι ρομαντικό τώρα
Λιλουκα για σένα αγάπη

Ή χρήση καθορίζει τη μορφή
Και η μορφή ενισχύει τη χρήση

Πάω δίπλα στη διατροφή να σπαμαρω
"Τα 5-8 γεύματα τη μέρα είναι μόνο για διαβητικούς" ξέρω εγώ κάτι ανάλογο

Για τη διατροφή είναι λίγο πολύ οκ, για την προπόνηση γιατί είναι άκυρο

Τι διαφορά έχει
Ή μέρα στήθους ενός Σπλιτ
Με την ημέρα πουσ ενός πουσ πουλ πόδια

Έχει αντί επικλινή, στρατιωτικές, πω πω διαφορά.


Το βασικότερο δεν είναι το πρόγραμμα, το βασικό είναι ή διαχείριση των φορτίων-επαναληψεων κι ή οργάνωση αυτών

Σας γλυκοφιλω και πάω να φάω ένα ταψακι Καζάν dp
dp κυριολεκτικά ζάχαρης κ λίπους

beefmeup
25-02-16, 22:46
πολυ μπλα μπλα κ τπτ..
κανεις προπονησεις, αυξανεις προοδευτικα κιλα, δοκιμαζεις διαφορα προγραμματα κ κρατας ανα διαστηματα αυτα που σου ταιριαζουν καλυτερα..
παιζεις με φορτια, διαλειματα, tut, μουπ, σουτ, κ κανεις ενα rotation σε ολα αυτα για να εχεις προοδο σε ολα αυτα..

δεν ειναι αναγκη να δουλευεις το ιδιο πραγμα μια ζωη κ δεν μπορεις να εχεις κ αποψη για τα υπολοιπα αν το κανεις αυτο.
η ουσια ειναι να κανεις προπονησεις..με τον ενα τροπο η με τον αλλον, αν κανεις προπονησεις θα εχεις καλο αποτελεσμα πανω σου..μακροπροθεσμα ουτε οι 3 στους 10 δεν το κανουν αυτο, χωρις να σταματανε, παρολα αυτα, οι 10 στους 10 θα εχουν αποψη για ολα τα υπολοιπα..
go figure.

procop
26-02-16, 11:37
Σωστος ο βεεφ...αυτο ακριβως σκεφτομουν

humanoid
02-03-16, 21:16
@ η διαφορα που υπαρχει στην ημερα στηθους του σπλιτ με του πους/πουλ/λεγκς ειναι ο στοχος δλδ

αν μιλαμε για υπερτροφια στο σπλιτ γυμναζουμε μυ αν μιλαμε για δυναμη στο πους προπονουμε κινηση,τελειως διαφορετικη προσεγγιση

αυτο εχει να κανει κ με την επιλογη ασκησεων διοτι στην δυναμη θα διαλεξουμε ασκησεις που θα μας βοηθησουν να δυναμωσουμε την συγκεκριμενη κινηση ή την βελτιωση τεχνικης με στοχο τα περισσοτερα κιλα σε αυτην.

ενω στην υπερτροφια μας ενδιαφερει να μεγαλωσουμε τον μυ (υπερτροφια) που θελουμε για συμμετρια κλπ κλπ πχ αν υστερω εγω στο ανω στηθος γιατι να διαλεξω ισιο και πιεση κλειστη λαβη αντι επικληνη και overhead

τωρα
για συν και πλην γενικα
αν θελουμε να γινουμε καλοι σε μια κινηση,τι ειναι καλυτερο-να την προπονουμε μια φορα ή 2 και 3 την βδομαδα?
αν την προπονουμε συχνα σε τι βαθμο ογκου-εντασης μπορουμε να παιζουμε ωστε να εχουμε διαρκεια?(συχνοτητα-ενταση ή συχνοτητα- ογκο)

αν θελουμε απτην αλλη να μεγαλωσουμε εναν συγκεκριμενο μυ τι ειναι καλυτερο να τον γυμνασουμε λιγο ή πολυ?(ογκος και ενταση)

καθε ποτε ομως μπορουμε να τν γυμνασουμε σε τετοιο βαθμο ωστε να εχουμε διαρκεια?(μειον η συχνοτητα)

φορτια-επαναληψεις-οργανωση αυτων οπως λες (συμφωνω απολυτα) ειναι συνδεδεμενα με ογκο-συχνοτητα-ενταση

στα Up/low απλα ειναι μετριασμενα αυτα τα 3

η υπερτροφια θα ερθει με ολα με διαφορετικη αναλογια ομως ογκου/δυναμη πανω μας