PDA

Επιστροφή στο Forum : Yπό την καθοδήγηση ενός προπονητή ...



thegravijia
15-01-09, 03:01
θα ηθελα να ρωτησω τι ακριβως εννοουμε οταν λεμε πως καποιον τον εχει αναλαβει καποιος προπονητης...?

μιλαμε καθαρα για προγραμμα προπονησης κ διατροφης κ επιβλεψεις πανω στην προπονηση κατα την διαρκεια ... ή πιο πολυ μιλαμε για χημικη βοηθεια...
τα ρωταω ολα αυτα γιατι μετα απο 2 χρονια που ασχολουμε σοβαρα με το αθλημα κ δεν εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα σκεφτομαι να παω σε ενα προπονητη να με αναλαβει...αλλα τι ακριβως εννουμε με αυτο...?

κ επειδη γνωριζω πως για να σε αναλαβει ενας προπονητης θα πρεπει να του σκας καποια εξτρα φραγκα καθε μηνα κ εμενα δεν μου περισευουν για αυτο ρωταω...

μου ειχε τυχει ενα σκηνικο το προηγουμενο πασχα που πηγαινα σε ενα απο τα καλυτερα γυμναστηρια της λαμιας και ιδιακτητης ειναι ενας πρωταθλητης bber k ειχε αναλαβει εναν γνωστο κ απλα του ειχε δωσει ενα προγραμμα διατροφης για ογκο κ ενα προγραμμα ασκησεων με βασικες ασκησης κ τον επιβλεπε κατα τη διαρκεια της προπονησης.
η ειρωνια ειναι οτι ο γωστος μου ηταν πιο βαρυς απο μενα κ το προγραμμα που του χε δωσει ηταν τα μισα απο οτι τρωω εγω καθημερινα.
θελω να πω μηπως θα να ξοδεψω τα λεφτα μου τσαμπα απλα για να μου δωσει ενα προγραμμα διατροφης κ προπονησης που θα μπορουσα να τα βρω κ απο εδω μεσα δωρεαν...?
αξιζει τον κοπο τι λετε..?
περιμενω κ απαντηση απο τριανταφυλου για να μου εξηγησει λιγο πως ο ιδιος αντιλαμβανεται κ τι κανει οταν καποιος παει και του ζηταει να αναλαβει καποιον προσωπικα ...
(το ζηταω απο τον ηλια λογο της πειρας του τοσα χρονια)


(αν ρωταω μαλακιες συνχωρεστε με απλα δεν μου περισευουν και τα φραγκα για να τα χαλαω χωρις λογο,) για αυτο ρωταω απο καποιον να μου πει πως ακριβως γινεται...

TRIANTAFYLLOU
15-01-09, 03:18
τίποτα δεν είναι μ@λ@κ@ες κάθε απορία είναι θεμιτή κατ αρχήν αυτό λέγετε πέρσοναλ τρεινινκ και κανονικά δεν περιλαμβάνει μόνο ένα πρόγραμμα αλλά όπως στην οικοδομή μελέτη και επίβλεψη ενοώ στην προπόνηση αλλά ένας σωστός πέρσοναλ τρεινερ για να είναι αποδοτική η προπόνησή του πρέπει να προγραμματίσει και την διατροφή του .

είναι καλή φάση αν υπάρχει ειληκρίνεια , συνείδηση, χημεία μεταξύ προπονητή και αθλούμενου αρκεί να υπάρχουν και τα βαλάντια γι αυτήν την παροχή.

δεν γνωρίζω από τιμές ενώ έχω φίλους και φίλες που κάναν ιδιαίτερα ακόμη καί σε φίρμες τραγουδιστές , επιχειρηματίες , είχα ένα φίλο που εκανε στον στέλιο τον ρόκο πέρσοναλ και διατροφή και του έλεγε ακόμη και τι να τρώει ενδιάμεσα και στην δουλειά.

συνήθως υπάρχουν σε γυμναστήρια τέτοια άτομα στις μεγάλες πόλεις εμείς εδώ είμαστε ερυθρός σταυρός τσάμπα δίνουμε τις γνώσεις , πλάκα κάνω δηλαδή στα άτομα του γυμναστηρίου γιατί ποτέ δεν είχα χρόνο να το κάνω επαγγελματικά , απλά έδινα τις γνώσεις και έβαζα τα κατάληλα άτομα να κάνουν μαζί προπόνηση και είχαν αποτέλεσμα αφού όταν πηγαίναμε σε αγώνες μπορεί να μην είμασταν τεράστιοι αλλά τι σημασία είχε αφού κερδίζαμε και με λιγότερο όγκο .

το πέρσοναλ είναι καθαρά θέμα τσέπης του καθενός και ένας που έχει πείσμα και ψαχνετε απο σωστές πηγες να μαθαίνει και έχει όρεξη να πραγματοποιεί δεν το χρειάζετε όχι όμως πως δεν κάνει καλό απο το κατάληλο άτομο.

thegravijia
15-01-09, 03:26
ευχαριστω...
απλα εγω πιστευω οτι ειναι πιο πολυ με τη χημεια το θεμα παρα με διατροφη - οχι πως δεν ειναι σημαντικη η διατροφη απλα με τη χημεια θα εχεις αμεσα αποτελεσματα κ ετσι θα λες οτι δεν πηγαν τσαμπα τα λεφτα σου...
βεβαια εξαρταται κ απο τον trainer.. :wave:

slaine
15-01-09, 03:29
σε προπονώ εγώ :shifty: :chinese:

kutsup
15-01-09, 09:52
είχα ένα φίλο που εκανε στον στέλιο τον ρόκο πέρσοναλ και διατροφή και του έλεγε ακόμη και τι να τρώει ενδιάμεσα και στην δουλειά.


Οι τιμές είναι ανάλογα με το τι ζητάς και φυσικά ποιος είσαι. Αν είσαι ο Ρόκος τότε κάτι παραπάνω. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ήταν 300€ το μήνα.
Φυσιολογικά κι αν δεν κάνω λάθος είναι η συνδρομή x2.

thegravijia
15-01-09, 10:09
σε προπονώ εγώ :shifty: :chinese:

slaine ποσα θες ?


περιμενω συμβουλες...!

isis
15-01-09, 11:01
σε προπονώ εγώ :shifty: :chinese:

slaine ποσα θες ?περιμενω συμβουλες...!

o slaine με μία καρμπονάρα και κανά κουτί μελομακάρονα , πιστεύω θα είναι εντάξει! :P :nana: :P

slaine
15-01-09, 15:14
σε προπονώ εγώ :shifty: :chinese:

slaine ποσα θες ?περιμενω συμβουλες...!

o slaine με μία καρμπονάρα και κανά κουτί μελομακάρονα , πιστεύω θα είναι εντάξει! :P :nana: :P

αλήτη!!! ξέχασες την πρωτείνη και το cheesecake! :nana: :porc:

το πρόβλημά σου είναι ότι δεν έχεις την πρόοδο που θα ήθελες. γράψε μας αυτά που κάνεις (αν το έχεις ήδη κάνει δώσε λινκ) να δούμε τι παίζει.

RUHL
15-01-09, 16:33
αυτα γιατι μετα απο 2 χρονια που ασχολουμε σοβαρα με το αθλημα κ δεν εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα
Mαλον δεν θα ασχολησε σοβαρα η δεν ξερεις τι θα πει ασχολουμε σοβαρα η ενοεις κατι αλλο που υποτηθετε ειναι σοβαρα για σενα πχ οπως ενας φιλος μου τρωει πιτσα και αντι για κανονικη κολα βαζει διετης μεσα :geek:

Το σοβαρα σημαινει αλλο ηδη εχεις γνωσεις διατροφης και προπονησης και βγαζεις ενα πλανο για ολη την χρονια και κρατας σημειωσεις(log )οχι απαρετητα στο φορουμ να δεις πως πας και πως αντιδραει το σωμα στις διαφορες αλαγες

Καλα αν ως επιθυμητα αποτελεσματα ενοεις να γηνεις σαν ενας προ τοτε πασο αλλα αλλο θα ενοεις λογικα :drunken:






σκεφτομαι να παω σε ενα προπονητη να με αναλαβει...αλλα τι ακριβως εννουμε με αυτο...?
Αυτος ο προπονητης λεγετε διαβασμα+internet+forums+books


κ επειδη γνωριζω πως για να σε αναλαβει ενας προπονητης θα πρεπει να του σκας καποια εξτρα φραγκα καθε μηνα κ εμενα δεν μου περισευουν για αυτο ρωταω...
A επησης αυτος ο προπονητης ^ ειναι δωρεαν χρονο να εχεις να διαβαζεις

Ας υποθεσουμε εκανες σοβαρα 2 χρονια ποσα βιβλια διαβασες?και ποσο καιρο την ψαχνεις on-line?και κατα ποσο τα τηρεις ΟΛΑ δλδ ζητημα να χασεις 10 γευματα+προπονησεις απρογραματηστα τον χρονο?


Δεν λεω πηγαινε σταξε τα σε γυμναστη αλλα καλυτερη γνωση απο εδω μεσα εφοσον την αφωμιωσης δεν θα βρεις




ΥΓ παρατηρω μερικα ποστ σου γερνουν προς την αλλη πλευρα

ή πιο πολυ μιλαμε για χημικη βοηθεια...
προσεξε πολες τρυπες εχει αυτος ο δρομος μπορει να πεσεις μεσα

TRIANTAFYLLOU
15-01-09, 17:48
είχα ένα φίλο που εκανε στον στέλιο τον ρόκο πέρσοναλ και διατροφή και του έλεγε ακόμη και τι να τρώει ενδιάμεσα και στην δουλειά.


Οι τιμές είναι ανάλογα με το τι ζητάς και φυσικά ποιος είσαι. Αν είσαι ο Ρόκος τότε κάτι παραπάνω. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ήταν 300€ το μήνα.
Φυσιολογικά κι αν δεν κάνω λάθος είναι η συνδρομή x2.

μπορεί να κατάλαβες ποιός ήταν , ο τάσος ο δημητριάδης απο θεσσαλονίκη και μάλιστα ο ρόκος ερχόταν και σε αγώνες της ναββα και καθόταν δίπλα μου στους κριτές , του άρεσε πολύ το ββ και φίτνες και ο τασος μέχρι και διατροφή του έβγαζε.

kutsup
15-01-09, 20:13
μπορεί να κατάλαβες ποιός ήταν , ο τάσος ο δημητριάδης απο θεσσαλονίκη και μάλιστα ο ρόκος ερχόταν και σε αγώνες της ναββα και καθόταν δίπλα μου στους κριτές , του άρεσε πολύ το ββ και φίτνες και ο τασος μέχρι και διατροφή του έβγαζε.

Αφού με τον Τάσο γνωριζόμαστε από το 86. Στο Superman ξεκίνησα και στο Forum πάω τώρα. Όπως καταλαβαίνεις τα λέμε συχνά.

TRIANTAFYLLOU
15-01-09, 22:04
μπορεί να κατάλαβες ποιός ήταν , ο τάσος ο δημητριάδης απο θεσσαλονίκη και μάλιστα ο ρόκος ερχόταν και σε αγώνες της ναββα και καθόταν δίπλα μου στους κριτές , του άρεσε πολύ το ββ και φίτνες και ο τασος μέχρι και διατροφή του έβγαζε.

Αφού με τον Τάσο γνωριζόμαστε από το 86. Στο Superman ξεκίνησα και στο Forum πάω τώρα. Όπως καταλαβαίνεις τα λέμε συχνά.

ε τότε να του δώσεις χαιρετίσματα και πές του αν έχει χρόνο και θέλει να μπαίνει και στο φόρουμ ο τάσος ανήκει στην παλιά φουρνιά του ββ και έχει και πολλές γνώσεις και αν μπορεί θα είναι χρήσιμος στο φόρουμ.

peris
15-01-09, 22:31
κανε αλλο ενα quote δε τα ειδαμε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ρε δε βαζεις καμια φοτο να δουμε τι εννοεις?πως εισαι σωματικα και τι θες να κανεις παραπανω

thegravijia
15-01-09, 22:34
καταλαθος ρε παιδια πως τα σβηνω τωρα ..?
αμα μπορει ας το κανει καποιος moderator

peris
15-01-09, 22:36
καταλαθος ρε παιδια πως τα σβηνω τωρα ..?
αμα μπορει ας το κανει καποιος moderator

πλακα κανω ρε το καταλαβα οτι εγινε λαθος :P

βαλε καμια φωτο αν θες οπως σου ειπα και παραπανω ισως ετσι να ειναι καλυτερα για να παρεις καλυτερη απαντηση ετσι τωρα γενικα τι να λεμε ελπιζω να καταλαβαινεις τι εενοω :rocking:

thegravijia
15-01-09, 22:59
Kαταλαβαινω τι εννοεις :toast: αλλα δεν εχω φωτο τωρα...

Steve KinG STyLe
15-01-09, 23:06
Πολλα λεφτα για κατι που μπορεις να κανεις μονος σου ακρει να κατσεις να διαβασεις να καταλαβεις και να μαθεις πως να τα εφαρμοζεις!!!!Απο κει και περα εισαι ενταξει...

Αληθεια τι προπονηση διατροφη ακολουθεις αυτον τον καιρο?Εδω και ποσο καιρο?Τι στοχους εχεις?

thegravijia
15-01-09, 23:11
γευμα1.7 αυγα και 100 γραμαρια βρωμη.
γευμα2 κονσερβα τονου η γαλοπουλα σε τοστ
γευμα3 κρεας με υδατανθρακα
γευμα4 ροφημα πρωτεινης κατα την διαρκεια της προπονησης προς το τελος
γευμα5 περκα με υδατανθρακα
γευμα6 περκα με υδατανθρακα
γευμα7 πριν τον υπνο η μετα απο μια ωρα ροφημα πρωτεινης με γιαουρτι
κ πολλες σαλατες..

συνολο γυρω στα 250 πρωτεινη
( χρησιμοποιω και λιναρελαιο)

μαλτο και δεξτροζη


και το προγραμμα μου ειναι
στηθος- τρικεφαλα
πλατη - δικεφαλα
-
ποδια -
ομοι - τραπεζιοι


τι θα προτεινεται να αλλαξω.?
α και απο τον σεπτεμβρη απο 82 κιλα εχω παει κοντα 90 τωρα...

RUHL
15-01-09, 23:18
Kαι στοχος .......?

tezaman
15-01-09, 23:22
για γράμμωση τον κώβω :lol: :lol:

thegravijia
15-01-09, 23:23
να αυξησω τον ογκο μου οσο το δυνατον περισσοτερο...
ογκος δηλαδη!
δεν με νοιαζει η γραμμωση...

tezaman
15-01-09, 23:26
μην το παρακάνεις όμως.. πόσο τα % λίπος έχεις τώρα ξέρεις?

thegravijia
15-01-09, 23:27
15% με 18% καπου εκει ..

tezaman
15-01-09, 23:30
βάση αυτού που έγραψες να υποθέσω ότι δεν έχεις μετρηθεί? :cyclops:

RUHL
15-01-09, 23:32
να αυξησω τον ογκο μου οσο το δυνατον περισσοτερο...
ογκος δηλαδη!
δεν με νοιαζει η γραμμωση...

Τοτε τρως πολυ λιγα οι εφοσον δεν περνεις βαρος οι ποσοτητες ανεβαινουν συνεχεια η βρωμη μπορει να φτασει και 300 γραμ ανετα οπως και η μαλτο δεξρο μετα προπονετικα 100 γραμ οπως και τα αλλα γευματα πρεπει να γηνουν ποιο "βρωμικα" και αντι για ρυζι πχ να μπουν ζυμαρικα ψωμια και τετοια

Δεν περνεις βαρος=τρως λιγο

αφου αυτος ειναι ο στοχος σου και δεν σε νιαζει παψε να κλαψουρηζεις και φαε

Steve KinG STyLe
15-01-09, 23:35
Ενα ξερο σπλιτ εμενα δεν μου λεει κατι,απολυτως...αναλυτικα σετ επαναληψεις τεμπο τεχνικες ασκησεις λογικη προπονησης...οχι απλα βρηκα προγραμμα και το κανω οπως νανε...ποσο καιρο κανεις παρομιο προγραμμα?
Στοχο εννουσα πως θελεις να γινεις η μαλλον πως ησουν και που θες να φτασεις...
Πες αναλυτικα ομως προπονηση...εχεις μεινεις στασιμος???

thegravijia
15-01-09, 23:42
αυξηση βαρους = αυξηση μυικης μαζας...????

δηλαδη οσο πιο πολυ βαρος παιρνω τοσο πιο πολυ μυικη μαζα θα βαζω..'??

εχω παρει βαρος απο τον σεπτεμβρη που ημουν 82 τωρα ειμαι κοντα 89
αλλα δεν εχει αλλαξει κατι πανω μου...νομιζω δηλαδη..

εσυ Ruhl ποσα κιλα βαζεις οταν εισαι στον ογκο?

Steve KinG STyLe
15-01-09, 23:46
Ενα ξερο σπλιτ εμενα δεν μου λεει κατι,απολυτως...αναλυτικα σετ επαναληψεις τεμπο τεχνικες ασκησεις λογικη προπονησης...οχι απλα βρηκα προγραμμα και το κανω οπως νανε...ποσο καιρο κανεις παρομιο προγραμμα?
Στοχο εννουσα πως θελεις να γινεις η μαλλον πως ησουν και που θες να φτασεις...
Πες αναλυτικα ομως προπονηση...εχεις μεινεις στασιμος???

:roll:

RUHL
15-01-09, 23:51
εγω ειμαι αλλη περιπτωση εμενα με νοιαζει το λιπος που κουβαλαω οποτε μπορεις να με αφησεις απο εξω


αλλα δεν εχει αλλαξει κατι πανω μου.
ελα ρε thegravijia πλακα μας κανεις 8 κιλα πηρες δεν πηρες 8 γραμαρια ρε μηπως εχεις οφθαλμαπατες?delusions? και νερα να ηταν 8 κιλα θα τα εβλεπες πανω σου νερομπαλα θα ησουν

Δεν την συνεχηζω την κουβεντα βαλε φωτος γιατι νομιζω εχεις παρεσθησεις και δεν μπορεις να κρηνεις τον εαυτο σου στην κατασταση που βρησκεσε

peris
16-01-09, 00:08
8 κιλα και δεν βλεπεις διαφορα περιεργο εγω εδω που δυσκολευομαι να βαλο βαρος και εχω βαλει 3-4 κιλα απο το σεμπτεβρη και παλι βλεπω διαφορα και εσυ οχι απορω πραγματικα :unsure: :unsure: και 8κιλα σε 4 μηνες και κατι αν εισαι νατουραλ ειναι πολλα και δε βλεπεις και διαφορα :? :? :? :? :? :? :?

tezaman
16-01-09, 02:16
βάλε καμιά φοτό ρε θυρίο :rocking:

slaine
16-01-09, 02:41
100 φορές σου έχω πει να αλλάξεις πρόγραμμα αλλά εσυ έλεγες ότι δουλεύει για σένα. τώρα λες ότι δε δουλεύει και είσαι στασιμος. αλλά έχεις πάρει 8 κιλά. αλλά δε βέπεις διαφορά...

τι να πω... :clown2: