PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπόνηση: Τρέξιμο Αντοχής για Αρχάριους



slaine
15-01-09, 04:36
Ανεξάρτητα από το επίπεδο φυσικής κατάστασης που βρίσκεται ο καθένας ή την ικανότητα που έχει στο τρέξιμο, όλοι μπορούν να αυξήσουν το επίπεδο της αντοχής τους. Το καλό με την αντοχή σε αντίθεση με την ταχύτητα – η οποία θέλει χρόνια για να βελτιωθεί – είναι ότι όποιος ασχοληθεί, μπορεί να δει αποτελέσματα μέσα σε λίγες μόνο εβδομάδες προπόνησης.

Τι είναι αντοχή

- Αντοχή είναι η ικανότητα να διατηρείς μία αερόβια δραστηριότητα για μεγάλη χρονική διάρκεια.
- Αντοχή είναι να έχεις τη δύναμη να συνεχίσεις.
- Αντοχή είναι να μην τα παρατήσεις όταν το σώμα σου έχει βαρεθεί και σου λέει να σταματήσεις.
Αυτά που διαβάσατε παραπάνω είναι οι γνώμες για την αντοχή κάποιων ανθρώπων που έχουν φάει τη ζωή τους τρέχοντας σε μαραθώνιους και υπερμαραθώνιους.
- Πολύ απλά όμως αντοχή είναι η ικανότητα να τρέχετε πολύ μακρύτερα, όχι απαραίτητα γρηγορότερα, αλλά σίγουρα μακρύτερα.

Πλεονεκτήματα της αντοχής

Το μεγάλο σας εβδομαδιαίο τρέξιμο της εβδομάδας μπορεί να είναι 5, 10 ή 15 χιλιόμετρα, το οποίο για σας μπορεί να είναι θαυμάσιο αυτή τη στιγμή. Με το να μπορέσετε όμως να διπλασιάσετε αυτή την απόσταση θα έχετε να κερδίσετε τα εξής:

- Κτίζετε μυϊκή δύναμη.
Η προπόνηση αντοχής κτίζει κάθε μυ που σχετίζεται με το τρέξιμο. Με το να τρέχετε περισσότερο δυναμώνετε την καρδιά, εκτός από τους μύες των ποδιών. Αυξάνοντας σιγά σιγά τη δύναμη, το να πηγαίνετε μακρύτερα γίνεται ευκολότερο.

- Γίνεστε γρηγορότεροι.
Πολλές μελέτες έδειξαν ότι δρομείς με μεγαλύτερη αντοχή μπορούν να τρέξουν όχι μόνο μακρύτερα αλλά και γρηγορότερα. Όσο αυξάνεται το επίπεδο αντοχής παράλληλα αυξάνεται και το αναερόβιο κατώφλι. Το αναερόβιο κατώφλι είναι το σημείο το οποίο το τρέξιμο παύει να είναι άνετο και είναι αυτό που καθορίζει την αγωνιστική σας απόδοση.

- Δυναμώνετε το μυαλό σας.
Σπρώχνοντας τα όρια της αντοχής σας μακρύτερα δεν είναι εύκολο. Αλλά στην προσπάθεια αυτή εκτός από το σώμα σας δυναμώνετε και το μυαλό σας με αποτέλεσμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και πίστη στις δυνατότητές σας.

- Καίτε περισσότερες θερμίδες.
Τρέχοντας μακρύτερα θα κάψετε περισσότερο λίπος, θα χάσετε περισσότερο βάρος και έτσι θα είναι ευκολότερο να διατηρήσετε το ιδανικό σας βάρος. Κάποιος που είναι 75 κιλά και τρέχει 12 χιλιόμετρα σε μία ώρα καταναλώνει περίπου 700 θερμίδες.

- Ενίσχυση αερόβιας ικανότητας.
Το αργό συνεχές τρέξιμο δημιουργεί περισσότερα τριχοειδή αγγεία. Έτσι ανοίγουν περισσότερα μονοπάτια μεταφοράς οξυγόνου στους μύες σας άρα μπορούν να λειτουργούν περισσότερη ώρα πριν κουραστούν. Επίσης η αυξημένη κυκλοφορία οξυγόνου βοηθά και στη γρηγορότερη ανάρρωση μετά από σκληρή προπόνηση.

- Γίνεστε πιο παραγωγικοί.
Θα εκπλαγείτε όταν ανακαλύψετε ότι πολλές δουλειές της καθημερινότητας οι οποίες σας δημιουργούσαν αυξημένο στρες γίνονται πολύ ευκολότερα. Τα μεγάλα τρεξίματα σάς μαθαίνουν πώς μπορείτε να ολοκληρώσετε μία δυσκολία, ανεξάρτητα από τη σωματική και πνευματική κούραση που απαιτείται.

Οδηγίες για τρέξιμο αντοχής

Όταν ανοίγετε την πόρτα για ένα μεγάλο τρέξιμο σκεφτείτε κάτι από τα παρακάτω:

- Ο καλύτερος τρόπος βελτίωσης αντοχής στο τρέξιμο γίνεται μόνο τρέχοντας.

- Ανεξάρτητα τη βελτίωση φυσικής κατάστασης που θα κερδίσετε από το κολύμπι, το ποδήλατο, το ορειβατικό σκι ή την ορειβασία, για να γίνετε καλύτεροι στο τρέξιμο πρέπει να τρέχετε.

- Τρέχετε αργά. Περίπου στο 65% με 75% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας. Πολλοί δρομείς που θέλουν να αυξήσουν την απόσταση κάνουν λάθος να τρέχουν πολύ γρήγορα. Αυτό οδηγεί σε τραυματισμούς, κούραση και καθυστερεί το χρόνο ανάρρωσης.

- Ο καλύτερος τρόπος για να καταλάβετε ότι δεν τρέχετε πολύ γρήγορα είναι να μπορείτε να συνομιλείτε χωρίς να κρατάτε την ανάσα σας (εκτός και αν χρησιμοποιείτε καρδιοσυχνόμετρο).

- Προσπαθείτε να κάνετε τα μεγάλα τρεξίματα με παρέα. Το πνευματικό μέρος του τρεξίματος είναι δυσκολότερο από το σωματικό. Έτσι αν έχετε κάποιον παρέα, με την κουβέντα ξεχνιόσαστε. Αν τώρα δεν βρίσκετε κάποιον με την ίδια φυσική κατάσταση με σας, μην απογοητεύεστε. Μπορείτε να κανονίσετε να τρέχετε μαζί του ένα μόνο μέρος της απόστασης.

- Είναι πολύ καλύτερα να τρέχετε σε μέρη που δεν έχουν κίνηση αυτοκινήτων, όπως ένα πάρκο ή ένα μονοπάτι στο βουνό. Αποφύγετε τα στάδια γιατί θα βαρεθείτε πολύ γρηγορότερα.

- Πίνετε υγρά κατά τη διάρκεια του μεγάλου σας τρεξίματος. Ένα αφυδατωμένο σώμα κουράζεται πολύ γρήγορα. Πίνετε δύο μεγάλες γουλιές κάθε 15-20 λεπτά ακόμη κι όταν δεν διψάτε. Αν δεν θέλετε να κουβαλάτε νερό μαζί σας διαλέξτε μία διαδρομή που να περνάει από πηγές.

- Να είστε συνεπής. Για να αυξήσετε την αντοχή σας χρειάζεστε ένα πρόγραμμα που θα ακολουθείτε με συνέπεια και πειθαρχία. Όσο περνάει ο καιρός θα δείτε ότι τα πράγματα θα γίνονται ευκολότερα και να είστε σίγουροι ότι μπορείτε να τα καταφέρετε.

Ronaldinho
06-02-09, 00:16
Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σε σχέση με τον διάδρομο αλλά δεν ήξερα που να κάνω post οπότε τα λεω εδώ :)

1η απορία: Θέλω να χάσω λίπος στην περιοχή των γλουτιαίων και αυτή μεταξύ δικεφάλων και γλουτιαίων(δεν ξέρω πως λέγεται :) )αλλά να φτιάξω και αντοχή..σαν αερόβια γυμναστική είναι καλυτερος ο διάδρομος από το ποδήλατο(για τους συγκεκριμένους λόγους που θέλω εγώ);

2η απορία: Διάδρομο κάνω γύρω στα 45'. Πώς θα πρέπει να διαχωρίσω την ώρα με βάση την ένταση; πόσο περπάτημα και πόσο τρέξιμο χρειάζεται;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

slaine
06-02-09, 00:47
δε χάνεςι τοπικά λίπος. απο όλο το σώμα χάνεις και θα φύγει και απο εκεί. εκτός κι αν χρσηιμοποιήσεις φάρμακα και βελονισμό που λένε ότι βοηθάει.

ο διάδρομος δνε είναι καλός καθως δε σπρώχνεις και αν κρατιέσαι κιόλας δε λέει. το ποδήλατο καλύτερο σο γυμναστήιο. και το σετπ. και το ελλειπτικό. αν αντέχεις και δεν έχεις πρόβλημα με αρθρώσεις θα σου πρότεινα τρεξιματάκι έξω.

και σκοινάκι πολύ καλό.

δεν ξέρω να σου πω ένταση κλπ, το πάω με παλμούς. για να έχω μέγιστη καύση λίπους με όσο το δυνατόν ελάχιστη "καύση" μυών περίπου
παλμοί = [0.6x(220-ηλικία)] (περίπου, υπάρχουν και πιο λεπτομερειακοί τύποι) αν θες να χάσεις λίπος πρώτα φτιάξε τη διατροφή σου και όσο προχωράς βάλε και αεροβική απο 20 λεπτά 2-3 φορές τη βδομάδα μέχρι και 45 λεπτά γαι περισσότερες μέρες. βλέποντας και κάνοντας. μη στηρίζεσαι στην αεροβική για χάσιμο λίπους.

αεροβική είτε το πρωί νηστικός έιτε μετά τα βάρη

Ronaldinho
06-02-09, 01:10
αν αντέχεις και δεν έχεις πρόβλημα με αρθρώσεις θα σου πρότεινα τρεξιματάκι έξω.

ποιά η διαφορά το τρεξιματάκι έξω απο το διάδρομο; λόγω οξυγόνου;


αεροβική είτε το πρωί νηστικός έιτε μετά τα βάρη

μετά τα βάρη να σου πω την αλήθεια δεν έχω και πολύ όρεξη για τρέξιμο,οπότε τρέχω πριν..γιατί πρέπει νηστικός όμως; δημητριακά και κανένα τοστάκι με γαλοπούλα μαρουλάκι και ντοματούλα δεν κάνει; :shifty: ρωτάω επειδή το πρωί πριν το γυμναστήριο όλο και κάτι απο αυτά τρώω :)

KATERINI 144
06-02-09, 01:26
ε ρονι μου αυτα που εχεις φαει πριν αυτα θα καις, αν δεν πας με αδειο στομαχι πως θα καψεις λιπος?!
ο οργανισμος καει πρωτα οτι καυσιμο ηπαρχει στο στομαχι και μετα το αποθηκευμενο λιπος.

Ronaldinho
06-02-09, 01:31
σωστό κι αυτό!
απλά με βάση τα threads που είχα διαβάσει γενικά στο site πάνω στη διατροφή θεώρησα καλό να τρώω κάτι ελαφρύ πριν το γυμναστήριο.
Τέσπα την επόμενη φορά νηστικός :)

KATERINI 144
06-02-09, 01:34
για αεροβικη νυστικος, οχι για βαρη,
γιαυτο λεει ο slaine η το πρωι νυστικος,
η μετα τα βαρη αφου εχεις καψει το φαγιτο κατα τη διαρκια που κανεις το προγραμμα σου με βαρη και στην ουσια εισαι παλι νηστικος για να κανεις αεροβικη. :chinese:

slaine
06-02-09, 01:41
για αεροβικη νυστικος, οχι για βαρη,
γιαυτο λεει ο slaine η το πρωι νυστικος,
η μετα τα βαρη αφου εχεις καψει το φαγιτο κατα τη διαρκια που κανεις το προγραμμα σου με βαρη και στην ουσια εισαι παλι νηστικος για να κανεις αεροβικη. :chinese: :idea:

πεσ τα ρε θείο

Ronaldinho
06-02-09, 01:49
μμμ οκ τώρα το κατάλαβα θείο :awesome: επειδή πάω όμως 1 φόρα γυμναστήριο την ημέρα άρα αναγκαστικά η αεροβική μετά τα βάρη :wink:

J.P.
06-02-09, 16:07
Πώς μπορώ να αυξήσω τους παλμούς μου; Συνήθως ο διάδρομος μου δείχνει 80-90 παλμούς.

slaine
06-02-09, 16:29
αν οι μετρήσεις έιναι σωστές (πολλές φορές δεν είναι) ανεβάζεις ένταση, δηλαδή ανηφόρα-ταχύτητα κλπ. καλύτερα ποδήλατο ή στεπ θα έλεγα αν δε μπορείς να τρέξεις έξω κάπου, σκοινάκι επίσης μετράει.

αλλά με τα βάρη οι σφγμοί πάνε στο θεό, κάνε άρσεις θανάτου, σκουώτ κλπ και θα δεις

beatshooter
01-02-10, 01:05
Αμα φαω πρωινο πχ γαλα με δημητριακα...παω τουαλετα και μετα απο μιση ωρα 45' παω για τρεξιμο,θεωρουμε "νηστικος"?

sTeLaKoS
01-02-10, 01:12
Αμα φαω πρωινο πχ γαλα με δημητριακα...παω τουαλετα και μετα απο μιση ωρα 45' παω για τρεξιμο,θεωρουμε "νηστικος"?

Όχι, η τροφή θέλει κανένα 3ωρο για να χωνευτεί. Αλλά και πάλι, τα μικροσυστατικά θα είναι στο αίμα σου. Πρέπει να είσαι πολλές ώρες νηστικός για να μπεις σύντομα στη καύση λίπους. Πρωινή αερόβια χωρίς να φας τπτ απολύτως, μόνο ένα καφέ σκέτο αν θες για τόνωση.

Tasos12
20-02-12, 15:48
θελω και γω να κανω καποιες ερωτησης αλλα παρακαλω οποιος ξερει
Πραγματικα απο αυτο θελω να με απαντηση . Λοιπον σε 15 μερες φευγω
Στρατο. Καταταζομαι στα ΛΟΚ και εκει πρεπει να τρεξεις γυρο στο 1 μιλι
Κ καποιες αλλες ασκησης για να περασεις.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν
εχω αντοχη καθολου μπορει καποιον να μου πει αν μπωρο σε αφτες τις
15 μερες να βελτιωσο τιν αντοχη μου και πως σας παρακαλω απαντηστε λιγο γρηγορα ευχαριστω

PEGY
20-02-12, 17:02
θελω και γω να κανω καποιες ερωτησης αλλα παρακαλω οποιος ξερει
Πραγματικα απο αυτο θελω να με απαντηση . Λοιπον σε 15 μερες φευγω
Στρατο. Καταταζομαι στα ΛΟΚ και εκει πρεπει να τρεξεις γυρο στο 1 μιλι
Κ καποιες αλλες ασκησης για να περασεις.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν
εχω αντοχη καθολου μπορει καποιον να μου πει αν μπωρο σε αφτες τις
15 μερες να βελτιωσο τιν αντοχη μου και πως σας παρακαλω απαντηστε λιγο γρηγορα ευχαριστω

Κατ αρχήν, συγχαρητήρια! Η καταταγή σου στα ΛΟΚ είναι ο ένας απο τους δύο λόγους που θα ήθελα να ήμουν άντρας:green:

Τωρα σε δύο μολις εβδομάδες, η αντοχή σου μπορεί να βελτιωθεί μεν, αλλά οχι κ τρελά πραγματα. . .
Εγώ προτείνω καθημερινό τρέξιμο 6 ημέρες την εβδομάδα ως εξής : πρώτη μέρα 40΄σταθερό τέμπο, 2η 45, 3 50 4η 55, 5η και 6η 60, την δεύτερη εβδομάδα θα ξεκινήσεις απο 50΄ με τις δυο τελευταίες μερες να φτάσεις τα 70΄.

Με επιφύλαξη σου το προτείνω γιατί είσαι κ βιαστικός, καθώς δεν γνωριζω περισσότερα για το επιπεδό σου:unsure:

Tasos12
20-02-12, 18:40
Μαλιστα σε ευχαριστω .Απο διατροφη αληθευει οτι το μηλο αυξανη την αντοχη ?
Η τι διατροφη πρεπει να κανω?

PEGY
20-02-12, 19:16
Μαλιστα σε ευχαριστω .Απο διατροφη αληθευει οτι το μηλο αυξανη την αντοχη ?
Η τι διατροφη πρεπει να κανω?

αυτό για το μήλο πρωτη φορά το ακούω :unsure:
γενικά στα αθλήματα αντοχής, θέλουν λιγο παραπάνω υδατάνθρακα. Επίσης επιτρέπονται κ τα φρούτα σε μεγαλύτερες ποσότητες απ οτι στο κλασσικό bodybuilding. Σε γενικές γραμμές, γιατι κ εγώ ασχολήθηκα μόνο για δύο μήνες τέτοιου είδους αθληση.
για περισσότερα κοιταξε το runnersmagazine!

Παντως μην κάνεις το λάθος να "πλακωθείς" τωρα στο τρέξιμο, γιατί δεν θα σου βγεί σε καλό. Να προσέχεις τα γόνατά σου, να προτιμάς το τρέξιμο σε φυσικό περιβάλλον αλλά όχι σε άσφαλτο κ πολυ καλη προθέρμανση κ αποθεραπεία

Tasos12
20-02-12, 19:32
Μπορεις να με δοσεις καποιες προτημησεις
για προθερμανση?

PEGY
20-02-12, 19:35
Αν κοιτάξεις στο youtube θα βρείς απειρα.
Δεν προτείνω κάτι συγκεκριμένο γιατί κ εγώ ασχολούμε πολύ λίγο κ φοβούμαι μη σε χαλάσω!!!!

Tasos12
20-02-12, 19:37
Οκ σε ευχαριστω πολλυ κ ελπιζω να μην με κοψουν :/

marvin
20-02-12, 19:42
Μπορεις να με δοσεις καποιες προτημησεις
για προθερμανση?

Μην το ψαχνεις τοσο .Δεν θελει κατι ιδιαιτερο .Ξεκινα χαλαρα 3-4 λεπτα με εντονο περπατημα και μετα ανεβασε τοσο οσο να μπορεις τρεχοντας να μιλας .Σταδιακα αυξησε οπως ειπε και η Πεγκυ τον χρονο που τρεχεις σε σταθερο τεμπο.

Andrikos
20-02-12, 23:49
O καλύτερος τρόπος να αυξήσεις την αντοχή σου είναι η διαλειμματική προπόνηση.

PEGY
21-02-12, 11:12
O καλύτερος τρόπος να αυξήσεις την αντοχή σου είναι η διαλειμματική προπόνηση.

Σίγουρα, αλλά μέσα σε 15 ημέρες αν ξεκινήσεις διαλειμματική θα φλερτάρει με σοβαρό τραυματισμό, άσε που δεν θα βγάλει τόσες προπονήσεις όσες θα καταφέρει με τρέξιμο σταθερου τέμπο.

Στα προγράμματα 8 εβδομάδων για τα 10Κ διαλειμματική ξεκινά ο ασκούμενος στην 5 ή και 6 εβδομάδα.

marvin
21-02-12, 12:44
Σίγουρα, αλλά μέσα σε 15 ημέρες αν ξεκινήσεις διαλειμματική θα φλερτάρει με σοβαρό τραυματισμό, άσε που δεν θα βγάλει τόσες προπονήσεις όσες θα καταφέρει με τρέξιμο σταθερου τέμπο.

Στα προγράμματα 8 εβδομάδων για τα 10Κ διαλειμματική ξεκινά ο ασκούμενος στην 5 ή και 6 εβδομάδα.


Συμφωνω απολυτα!!!!:thumbup::thumbup:

chakmpam
13-07-13, 18:11
Καλησπερα σκεφτομαι να αρχισω τρεξιμο για να αυξησω την αντοχη μου πηγαινοντας μερα παρα μερα γιατι γυμναζομαι κ στο σπιτι με εντονο ρυθμο κ τα δυο δν αντεχω να τα κανω!!! με σταθερο ρυθμο 20 λεπτων ειναι καλα?

grtech
13-07-13, 22:34
Γεια σου chakmpam :welcome:,
Διάβασε το αυτό Προπόνηση: Τρέξιμο Αντοχής για Αρχάριους (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?3394-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%A4%CF%81%CE%AD%CE%BE%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%AE%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82) και χρησιμοποίησε την μηχανή αναζήτησης (http://forum.bodybuilding.gr:8081/search.php) διότι η ερώτηση σου έχει απαντηθεί αναρίθμητες φορές.

chakmpam
14-07-13, 13:18
To διαβασα αυτο απλα ρωταω πιο συγκεκριμενα για το αν 20 λεπτα ειναι καλα γιατι κανω κ στο σπιτι και νιωθω πτωμα!!Και θα ξαναρωτησω με 20 λεπτα μερα παρα μερα η 3/2 φορες την εβδομαδα ειναι καλα ?

Dejan
14-07-13, 13:26
To διαβασα αυτο απλα ρωταω πιο συγκεκριμενα για το αν 20 λεπτα ειναι καλα γιατι κανω κ στο σπιτι και νιωθω πτωμα!!Και θα ξαναρωτησω με 20 λεπτα μερα παρα μερα η 3/2 φορες την εβδομαδα ειναι καλα ?
Θα σου απαντήσω σύμφωνα με έναν από τους κορυφαίους προπονητές στίβου στο κόσμο: "Αν είναι να βγεις για κάτι λιγότερο από 30' λεπτά τότε κάτσε σπίτι σου".

Οι αερόβιες διαδικασίες αυξάνονται εκθετικά μετά τα 25' αερόβιου τρεξίματος. Γι' αυτό πιθανώς να θεωρείται το χαμηλότερο φυσιολογικό τα 30'. Στους αθλητές μου φυσικά δεν επιτρέπω κάτι μικρότερο των 30' λεπτών...

chakmpam
14-07-13, 14:54
Θα σου απαντήσω σύμφωνα με έναν από τους κορυφαίους προπονητές στίβου στο κόσμο: "Αν είναι να βγεις για κάτι λιγότερο από 30' λεπτά τότε κάτσε σπίτι σου".

Οι αερόβιες διαδικασίες αυξάνονται εκθετικά μετά τα 25' αερόβιου τρεξίματος. Γι' αυτό πιθανώς να θεωρείται το χαμηλότερο φυσιολογικό τα 30'. Στους αθλητές μου φυσικά δεν επιτρέπω κάτι μικρότερο των 30' λεπτών...

απλα δν θελω να χασω κιλα κ τα λοιπα κ φοβαμαι περισσοτερο!!! κ για ποσες μερες την εβδομαδα ειναι το καλυτερο?

Michaelangelo
14-07-13, 16:00
To διαβασα αυτο απλα ρωταω πιο συγκεκριμενα για το αν 20 λεπτα ειναι καλα γιατι κανω κ στο σπιτι και νιωθω πτωμα!!Και θα ξαναρωτησω με 20 λεπτα μερα παρα μερα η 3/2 φορες την εβδομαδα ειναι καλα ?

Προσωπικά το θεωρώ καλό για αρχή, καθώς θα συνηθίσεις και θα μπορείς να κάνεις επιπλέον εν συνεχεία. Και είναι καλό για να σε κρατήσει σε μια φόρμα. Γενικά ακόμα και το 20λεπτο, θα μπορεί να αποφέρει. Τώρα, το να χάσεις κιλά η όχι, αν θες να κάνεις παραπάνω και φοβάσαι για κιλά... φάε παραπάνω!!! Έτσι κι αλλιώς, μετά το τρέξιμο, ξέρεις τι πείνα έχεις;;; ;)

chakmpam
14-07-13, 17:44
Προσωπικά το θεωρώ καλό για αρχή, καθώς θα συνηθίσεις και θα μπορείς να κάνεις επιπλέον εν συνεχεία. Και είναι καλό για να σε κρατήσει σε μια φόρμα. Γενικά ακόμα και το 20λεπτο, θα μπορεί να αποφέρει. Τώρα, το να χάσεις κιλά η όχι, αν θες να κάνεις παραπάνω και φοβάσαι για κιλά... φάε παραπάνω!!! Έτσι κι αλλιώς, μετά το τρέξιμο, ξέρεις τι πείνα έχεις;;; ;)
τρωω αρκετα εκτος απο τα βραδια πριν απο τις 9 και ελπιζω με το 20αλεπτο εστω να εξασφαλισω τα κιλα ωστε ουτε να παρω υπερβολικο λοιπος αλλα ουτε κ να χασω κ να εχω κ λιγο αντοχη!!

Michaelangelo
15-07-13, 20:56
τρωω αρκετα εκτος απο τα βραδια πριν απο τις 9 και ελπιζω με το 20αλεπτο εστω να εξασφαλισω τα κιλα ωστε ουτε να παρω υπερβολικο λοιπος αλλα ουτε κ να χασω κ να εχω κ λιγο αντοχη!!

Τη πρωτεινούλα σου (κοτοπουλάκια, ψαράκια κ.τ.λ.), να τα τρως! Γιατί να μη τρως μετά τις 9 αν είσαι ξύπνιος; Όσο για το τι θα χάσεις και θα πάρεις, θεωρείς τυχαία λένε, ότι 70% είναι το φαί; Μη περιμένεις θαύματα αντοχής, αλλά τα ελάχιστα θα σου δώσει. Αλλά εγώ σου λέω... μην το φοβάσαι το τρέξιμο!