PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικές σκέψεις...



XPeterX
23-02-16, 15:41
Καλησπέρα παιδιά. Έπειτα από έρευνα και συζητήσεις με κάποιους φίλους κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα τα οποία θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας:

Πρόκειται για την φύση του αθλήματος της σωματικής διάπλασης που έχουμε διαλέξει.Απλά ήθελα να τονίσω,πώς να το πω, ότι δεν είναι κάτι απτό δηλαδή κάτι που μπορεί να προσεγγίσει κανείς.Σήμερα είμαστε και αύριο δεν είμαστε σαν να λέμε. Μπορεί κάποιος να παλεύει χρόνια στο γυμναστήριο, στη διατροφή και στην προπόνηση και με ελάχιστη έως αρκετή κρεπάλη να τα χάσει όλα τα κέρδη σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Έχω δει άνθρωπο 120-130 κιλά τέρας να πηγαίνει στα 75-80 κιλά μέσα σε λίγο καιρό που σταμάτησε την προπόνηση και την μάσα.Πιστεύω, πως με την στενή έννοια έννοια του όρου bodybuilding δεν είναι καλή γυμναστική την οποία μπορείς να κάνεις μέχρι τα βαθιά σου γεράματα.Απλά δείτε όλους τους μεγάλους που βλέπαμε στα περιοδικά πώς είναι σήμερα. Τώρα κάποιος θα μου πει ότι αφήνεις σε αφήνει-και θα συμφωνήσω σε ένα βαθμό - αλλά τέτοιο χάλι που φτάνει κανείς όταν τα παρατάει στο bodybuilding πουθενά αλλού.Ενώ μια πολεμική τέχνη όπως το Kung Fu,Tai Chi θα την έχεις για μια ζωή στην τσέπη και θα την θυμάσαι καλά + τα ωφελη της υγείας που σου δίνει.Μην παρεξηγηθώ, λέμε ναι στην υγεία που είναι το κυριότερο, λέμε ναι στον αθλητισμό,λέμε ναι στην προπόνηση με αντιστάσεις αλλά με το bodybuilding κάποια στιγμή καταρρέουν όλα καποια στιγμή και ξενερώνεις όπως άλλωστε το έχω δει στον εαυτό μου αλλά και σε άλλους.Και ας μην πούμε για τις οικονομικές στερήσεις και τις ζημιές που μπορείς να πάθεις από τραυματισμό και από το ίδιο το φαγητό ακόμα.Αυτά είχα να πω,και ελπίζω να σας έβαλα σε σκέψεις έτσι ώστε να δείτε τα πράγματα υπό άλλο πρίσμα και θα χαρώ πολύ να ακούσω τις γνώμες σας.Ευχαριστώ

beefmeup
23-02-16, 15:53
Έχω δει άνθρωπο 120-130 κιλά τέρας να πηγαίνει στα 75-80 κιλά μέσα σε λίγο καιρό που σταμάτησε την προπόνηση και την μάσα.

..κ τα φαρμακα, βασικοτερο..
δεν παιζει καποιος σε αυτα τα κιλα να χασει τα μισα, εκτος αν τα εχει κανει με φαρμακα κ η ομοιοσταση του τον γυρισε εκει που ηταν αρχικα..
αν δεν κανεις συνεχομενη χρηση, κ εισαι εκει που πρεπει να εισαι απο σωματικα κιλα, θα εισαι κ εκει που πρεπει να εισαι απο δυναμη που σημαινει οτι δεν θα σηκωνεις υπερβολικα πολλα κιλα, βασισμενα κατα κυριο λογο στην δυναμη που σου δινουν τα φαρμακα..
καποιος που δεν κανει χρηση, αν απλα σταματησει τα παντα, θα εχει πολυ μικροτερη "χασουρα" σε ολα, κ μπορει κ να μην ειναι κ τοσο εμφανης, σε σχεση με καποιον που κανει χρηση, που θα κανει "μπαμ"..

γενικα ομως για να μην μεινουμε εκει, σιγουρα αν σταματησεις προπονησεις "ξεφουσκωνεις", αλλα αυτο δεν μεταφραζεται αυτοματα, στο οτι δεν σου μενει τπτ απο πλευρας υγειας.
σιγουρα καποιος που εκανε χρονια προπονησεις με βαρη εχει σε πολυ καλυτερα κατασταση το μυοσκελετικο του, απο καποιον που δεν κανει καθολου..το ιδιο κ αν με τα βαρη συνδιαζεται κ αεροβια προπονηση, εστω κ λιγο, οσον αφορα το καρδιαγγειακο..
γενικα δεν καταρεει τπτ οπως γραφεις, αν κανεις αυτο που κανεις σωστα κ σε βαθος χρονου..τουλαχιστον εγω αυτο εχω δει κ αυτο πιστευω..
α, κ μην κοιτας τα εξωφυλλα των περιοδικων στις φασεις "πριν κ μετα", ειναι ατυχη παραδειγματα.

XPeterX
23-02-16, 16:09
γενικα δεν καταρεει τπτ οπως γραφεις, αν κανεις αυτο που κανεις σωστα κ σε βαθος χρονου..τουλαχιστον εγω αυτο εχω δει κ αυτο πιστευω..

Καλά κόψε φαί,προπόνηση και ότι άλλο για ένα εξάμηνο και τα λέμε μετά εγώ εδώ θα μαι δεν φεύγω.Στο λέω γιατί το έχω κάνει πάμπολλες φορες χρόνια τώρα από τα 105-110 στα 80 κιλά.Επίσης μη νομίζεις ότι στα 55-65 σου θα πιέζεις όσα πιέζεις τώρα στον πάγκο γιατί είναι φύση αδυνατον.Όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες και να χαμε να λεγαμε να πούμε.Η φάση σωματοδωμηση είναι εξολοκλήρου βασισμένη στο τι,πόσο και για πόσο βαζεις μέσα σου και εδώ που τα λεμε κάτι άτεχνο.

beefmeup
23-02-16, 16:11
Καλά κόψε φαί,προπόνηση και ότι άλλο για ένα εξάμηνο και τα λέμε μετά εγώ εδώ θα μαι δεν φεύγω.Στο λέω γιατί το έχω κάνει πάμπολλες φορες χρόνια τώρα από τα 105-110 στα 80 κιλά.Επίσης μη νομίζεις ότι στα 55-65 σου θα πιέζεις όσα πιέζεις τώρα στον πάγκο γιατί είναι φύση αδυνατον.Όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες και να χαμε να λεγαμε να πούμε.Η φάση σωματοδωμηση είναι εξολοκλήρου βασισμένη στο τι,πόσο και για πόσο βαζεις μέσα σου και εδώ που τα λεμε κάτι άτεχνο.

επειδη βλεπω εχεις αποψη για το θεμα, φαρμακα παιρνεις?
σε ρωταω για να κανω μια βαση για σοβαρη κουβεντα, γιατι αλλιως οπως γραφεις οδοντοπαστες λεμε τωρα..

XPeterX
23-02-16, 16:21
Όχι δεν παίρνω.Όταν τρως σαν γορίλας και ξαφνικά σταματήσεις το υπερμετρο φαγητό για ένα διάστημα τι νομίζεις; Θα είσαι 100+ με μια χούφτα φαΐ;Λογική και μαθηματικά είναι.Σκέψου το.Ενώ αν μάθεις να γράφεις,να διαβάζεις ή να κάνεις ντεμεκ ποδήλατο δεν τα ξεχνάς ποτέ και δεν χάνεις την τέχνη ποτέ.Είπαμε, το bodybuilding είναι βασισμένο εξολοκλήρου στο τι φαγητό θα βάλεις μέσα σου + τι άλλο. Μόλις ο κρίκος της αλυσίδας δηλαδή η διατροφή σπάσει όλο το οικοδόμημα χάνεται στα μπαμ είτε είσαι φυσικός, είτε όχι.

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-02-16, 16:21
Ειναι κατανοητος ο συλλογισμος σου, αλλα αφορα μονο την πλευρα της υπερβολης η ενος μερους μονο του ολου θεματος. Μηπως το ιδιο δεν συμβαινει σε ολα τα αθληματα; Οσο μεγαλυτερη ειναι η προσπαθεια για υψηλοτερους στοχους ,ειναι σιγουρο οτι αναποφευκτα καποια στιγμη θα ερθει κ η πτωση. Τωρα ποτε θα γινει αυτο κ σε τι βαθμο εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως καταλαβαινεις.
Κ σαν παραδειγμα παρε την πολεμικη τεχνη που αναφερεις ,ενταξει...περνει καποιος τις ζωνες ,μετα τα παραταει με τελειως αντιαθλητικη ζωη κ δεν μπορει να σηκωσει το ποδι του ,τι του εμεινε;
Το ΒΒιng σαν αθλημα εχει το πλεονεκτημα οτι μπορεις να το κανεις κ σε πιο προχωρημενη ηλικια (παντα στο μετρο του δυνατου φυσικα κ οχι με υπερβολες) μια κ δεν ειναι τοσο καρδιοαναπνευστικης φυσεως κ δημιουργει στο σωμα μια κατασταση μνημης που μπορεις να επανελθεις μυικα πιο ευκολα μετα απο καποιο διαστημα αποχης.

beefmeup
23-02-16, 16:27
Όχι δεν παίρνω.Όταν τρως σαν γορίλας και ξαφνικά σταματήσεις το υπερμετρο φαγητό για ένα διάστημα τι νομίζεις; Θα είσαι 100+ με μια χούφτα φαΐ;Λογική και μαθηματικά είναι.Σκέψου το.Ενώ αν μάθεις να γράφεις,να διαβάζεις ή να κάνεις ντεμεκ ποδήλατο δεν τα ξεχνάς ποτέ και δεν χάνεις την τέχνη ποτέ.Είπαμε, το bodybuilding είναι βασισμένο εξολοκλήρου στο τι φαγητό θα βάλεις μέσα σου + τι άλλο. Μόλις ο κρίκος της αλυσίδας δηλαδή η διατροφή σπάσει όλο το οικοδόμημα χάνεται στα μπαμ είτε είσαι φυσικός, είτε όχι.

κοιτα λιγο ομως..
υπαρχουν καποια γενετικα ορια που αγνοεις σε αυτα που γραφεις τουλαχιστον.
ενας ανθρωπος δεν μπορει να ανεβει σε κιλα κατα πολυ πανω απο το υψος του, με χαμηλο λιπος..
δλδ ενα προχειρο παραδειγμα καποιος 1.80 με 10% λιπος ειναι δυσκολο να ειναι 90 κιλα κ να μην κανει χρηση αας..

εκτος αν μιλαμε για εξαιρετικες περιπτωσεις, που μπορει να υπαρχουν, αλλα ειναι μετρημενες στα δαχτυλα..
αν τωρα μου λες οτι εισουν 110 κιλα, κ με το που σταματησες το φαγητο, εχασες κοντα 30 κιλα, καταλαβαινεις οτι καπου δεν κολλαει, αυτο που λες..

δλδ στα 80 κιλα σε τι υψος/λιπος εισουν?

επισης, δεν διαφωνω οτι απο μια ηλικια κ μετα θα χασεις κ σε δυναμη, αλλα κ σε καποια μυικοτητα, αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν δεχεσαι οτι οσο περισοτερη μυικοτητα εχεις σε σχεση με καποιον που δεν κανει τπτ, τοση περισοτερη θα κρατησεις..κ αρα, δεν ειναι οτι ολα πανε στραφι..οφελη υπαρχουν.

XPeterX
23-02-16, 16:44
Κ σαν παραδειγμα παρε την πολεμικη τεχνη που αναφερεις ,ενταξει...περνει καποιος τις ζωνες ,μετα τα παραταει με τελειως αντιαθλητικη ζωη κ δεν μπορει να σηκωσει το ποδι του ,τι του εμεινε;

Η τέχνη. Δεν ξεχνιέται ποτέ όταν την έχεις μάθει καλά. Δες όλους τους Κινέζους μοναχούς που κάνουν τα δικά τους τα παράξενα και είναι όχι με το ένα αλλά και με τα δυο πόδια στον τάφο. Παρόλα αυτά και μολονότι δεν έχουν το σφριγος της νιότης κατεβάζουν άνετα τα μούτρα κάποιου νεότερου και σε μέγεθος πολύ μεγαλύτερο κι αυτό γιατί είναι βασισμένο όχι στην ρωμαλαιοτητα ή τις ματσολες αλλά στην γνώση τους.Έχω φάει μπουφλα από άτομο στο χαλαρό που είχε καθιστική ζωή με πατσές αλλά έκανε wing tchun πολλά χρόνια πριν και την άκουσα στέρεο σε όλο το σώμα και τα κόκκαλα οταν μου την κοπανησε.Και ήμουν 100+ κιλά όχι κανενας χλεχλες.Ενώ κάποιος που κάνει βάρη και δεν τρώει από την άλλη πλευρά συρρικνώνεται και τα χάνει όλα. Και δεν του μένει και τίποτα στο τέλος παρά ένα ματσο φωτογραφίες που κάποτε ήταν αγωνιστικός και είχε πιάσει καλή φόρμα.Ενώ τώρα; Τίποτα.Το έχω δει το έργο πολλές φορές. Και όλα αυτά τα λέω εγώ ενας άνθρωπος 25 χρονών που θεωρώ το bodybuilding το καλύτερο άθλημα, αν μπορούμε να πούμε ότι είναι άθλημα.

XPeterX
23-02-16, 16:56
κοιτα λιγο ομως..
υπαρχουν καποια γενετικα ορια που αγνοεις σε αυτα που γραφεις τουλαχιστον.
ενας ανθρωπος δεν μπορει να ανεβει σε κιλα κατα πολυ πανω απο το υψος του, με χαμηλο λιπος..
δλδ ενα προχειρο παραδειγμα καποιος 1.80 με 10% λιπος ειναι δυσκολο να ειναι 90 κιλα κ να μην κανει χρηση αας..

εκτος αν μιλαμε για εξαιρετικες περιπτωσεις, που μπορει να υπαρχουν, αλλα ειναι μετρημενες στα δαχτυλα..
αν τωρα μου λες οτι εισουν 110 κιλα, κ με το που σταματησες το φαγητο, εχασες κοντα 30 κιλα, καταλαβαινεις οτι καπου δεν κολλαει, αυτο που λες..

δλδ στα 80 κιλα σε τι υψος/λιπος εισουν?

επισης, δεν διαφωνω οτι απο μια ηλικια κ μετα θα χασεις κ σε δυναμη, αλλα κ σε καποια μυικοτητα, αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν δεχεσαι οτι οσο περισοτερη μυικοτητα εχεις σε σχεση με καποιον που δεν κανει τπτ, τοση περισοτερη θα κρατησεις..κ αρα, δεν ειναι οτι ολα πανε στραφι..οφελη υπαρχουν.

Δεν καταπιάνομαι αγαπητέ με νούμερα. Το λέω για ακόμη μια φορά. Δεν τρως;Σκεβρωνεις και χάνεις κρεας.Τρως σαν μουλάρι και κάνεις βάρη; Έχεις μέγεθος. Το όλο σκηνικό της σωματοδωμησης είναι αμιγώς σε συνάρτηση με το ποσό φαΐ θα καταναλωσεις.Δες όσους είχανε ογκο με ή χωρίς φάρμακα στα νιάτα τους και που είναι τώρα που μεγάλωσαν ή τα παρατησαν και το ξανασυζητάμε. Δεν είναι πυρηνική φυσική.

beefmeup
23-02-16, 17:04
Δεν καταπιάνομαι αγαπητέ με νούμερα. Το λέω για ακόμη μια φορά. Δεν τρως;Σκεβρωνεις και χάνεις κρεας.Τρως σαν μουλάρι και κάνεις βάρη; Έχεις μέγεθος. Το όλο σκηνικό της σωματοδωμησης είναι αμιγώς σε συνάρτηση με το ποσό φαΐ θα καταναλωσεις.Δες όσους είχανε ογκο με ή χωρίς φάρμακα στα νιάτα τους και που είναι τώρα που μεγάλωσαν ή τα παρατησαν και το ξανασυζητάμε. Δεν είναι πυρηνική φυσική.

αγαπτητε, αν καταπιαστεις θα δεις οτι κανεις λαθος συλλογισμο , γιαυτο στο γραφω.
ενας ανθρωπος που σταματαει να κανει προπονησεις, παιρνει κιλα δεν χανει, κ μαλιστα 30..

η μονη περιπτωση να χασει υπερβολικα πολλα κιλα, χωρις να συντρεχει θεμα υγειας, ειναι
α) αν κανει χρηση αας
β) αν ηταν παντα πολυ αδυνατος (χωρις χρηση), κ απλα να ξεφουσκωσει λιγο, αλλα αυτο το "λιγο" δεν ειναι 30 κιλα..

οποτε πυρηνικη φυσικη μπορει να μην ειναι, αλλα αυτα που γραφεις, οπως τα γραφεις δεν εχουν νοημα.
γιατι εσυ μπορει να εισαι 25, αλλα εγω σε περναω καπου 13 χρονια κ αυτα που γραφεις, δεν τα εχω δει ακομα πανω μου..αρα..η εγω ειμαι εξωγηινος, η σε αυτα που γραφεις κατι δεν παει καλα..

κ ξαναγραφω οτι απο μια ηλικια κ μετα λογω διαφορων παραγοντων, οπως η σαρκοπενια, ορμονικα προφιλ, κυταρικη αναπλαση κλπ, θα χασεις ,μυικη μαζα κ δυναμη, αλλα θα εχεις σιγουρα περισοτερη σε μια συγκριση με καποιον που δεν γυμναζοταν ποτε..απλο ειναι κ αυτο που γραφω, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη.

vaggan
23-02-16, 17:08
γιατι στα 65 τρεχεις οπως οταν εισαι 25???πτωση υπαρχει παντου οτι αφηνεις σε αφηνει απλα στο ββ ειναι περισσοτερο ορατο γιατι εχει να κανει καθαρα με την εμφανιση,οσο για τους μοναχους που λες αν φανε μια σφαλιαρα απο μαχητη μεικτων πολεμικω τεχνων και πυγμαχο θα σκορπισουν στους πεντε ανεμους τα κολπακια που κανουν στις επιδηξεις σαολιν ειναι καθαρα τρικ

XPeterX
23-02-16, 17:17
αγαπτητε, αν καταπιαστεις θα δεις οτι κανεις λαθος συλλογισμο , γιαυτο στο γραφω.
ενας ανθρωπος που σταματαει να κανει προπονησεις, παιρνει κιλα δεν χανει, κ μαλιστα 30..

η μονη περιπτωση να χασει υπερβολικα πολλα κιλα, χωρις να συντρεχει θεμα υγειας, ειναι
α) αν κανει χρηση αας
β) αν ηταν παντα πολυ αδυνατος (χωρις χρηση), κ απλα να ξεφουσκωσει λιγο, αλλα αυτο το "λιγο" δεν ειναι 30 κιλα..

οποτε πυρηνικη φυσικη μπορει να μην ειναι, αλλα αυτα που γραφεις, οπως τα γραφεις δεν εχουν νοημα.
γιατι εσυ μπορει να εισαι 25, αλλα εγω σε περναω καπου 13 χρονια κ αυτα που γραφεις, δεν τα εχω δει ακομα πανω μου..αρα..η εγω ειμαι εξωγηινος, η σε αυτα που γραφεις κατι δεν παει καλα..

κ ξαναγραφω οτι απο μια ηλικια κ μετα λογω διαφορων παραγοντων, οπως η σαρκοπενια, ορμονικα προφιλ, κυταρικη αναπλαση κλπ, θα χασεις ,μυικη μαζα κ δυναμη, αλλα θα εχεις σιγουρα περισοτερη σε μια συγκριση με καποιον που δεν γυμναζοταν ποτε, εστω κ με βαρη..απλο ειναι κ αυτο που γραφω, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη.

Μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινούμε;Είσαι στη καλύτερη ηλικία, εγώ σου είπα μια κουβέντα, ότι όσο τρως και είσαι on θα έχεις όγκο. Όταν κόψεις την μάσα δεν έχεις τίποτα.Σταμάτα την προπόνηση και την υπερφαγία και έλα μετά να μου πεις ποιος είναι bodybuilder και ποιος έχει το χάρισμα.Όταν κάποιος έχει τα φράγκα και συντηρεί το σώμα του όλα καλά όταν όμως δεν έχει μία τότε όλο του το σκληρό έργο είναι ματαιότητα και μένει στον αέρα. Ή παχαίνει λόγο κακοφαγίας ή χτυκιάζει επειδή δεν μπορεί να συντηρήσει αυτό που είχε χτίσει τόσα χρόνια.

Και ναι είναι λογικό να χάσεις τοσα κιλά γιατί αν τρως 10 γεύματα την ημέρα και ξαφνικά πας στα 2 και στα 3 όχι 30 θα χάσεις αλλά 130.Μαθηματικά είναι. 1+1 κάνει 2.

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-02-16, 17:23
Η τεχνη...ενταξει μαζι με την γνωση αυτα μενουνε ,αλλα τωρα το θεμα το πας μονοπλευρα. Καθε ενας επιλεγει να κανει το αθλημα που του αρεσει ,τον εκφραζει κ τον κανει να αισθανεται ομορφα.
Οπως θα επιλεξει-μπορεσει να το παει εκει που θελει. Αυτος που κανει ΒΒing το κανει για........για οτι το κανουν ολοι:P ,για ομορφο δυνατο σωμα που θα τους κανει καλο σε ολο το ειναι τους κ στην ψυχολογια τους αναλογα την περιπτωση.
Ο αλλος θα παιξει μπασκετ ,ο αλλος θα τρεχει ,ο αλλος θα πηδηξει επι κοντο ,μηκος, τριπλουν η δεν ξερω τι αλλο!:P
Με αυτη την προσπαθεια χαιρονται κ θα εξακολουθουν να χαιρονται αναλογα πως κ ποσο μπορουν να συνεχιζουν.
Εαν τωρα εσυ κανεις προπονηση με βαρη κ τα αποτελεσματα που εχεις (σε ολους τους τομεις) δεν σε ικανοποιουν σκεφτομενος οτι σε περιοδο μικροτερης ενασχολησης η αποχης θα εχεις ραγδαια πτωση κ δεν θα σου εχει μεινει τπτ ,τοτε ασχολησου με κατι αλλο που θα σου ''μεινει''.
Μπορει να προτιμας σε καποια χρονια να εισαι με τεχνη κ 100+ κιλα με πατσες κ στα 5 βηματα να εχεις λαχανιασει ,απο το να εχεις ενα καλογυμνασμενο σωμα με φυσικη κατασταση ,γουστα κ προτιμησεις ειναι αυτα.
Εαν θα μπορουσαμε βεβαια να τα ειχαμε κ τα δυο ,ακομη καλυτερα;)

XPeterX
23-02-16, 17:23
γιατι στα 65 τρεχεις οπως οταν εισαι 25???πτωση υπαρχει παντου οτι αφηνεις σε αφηνει απλα στο ββ ειναι περισσοτερο ορατο γιατι εχει να κανει καθαρα με την εμφανιση,οσο για τους μοναχους που λες αν φανε μια σφαλιαρα απο μαχητη μεικτων πολεμικω τεχνων και πυγμαχο θα σκορπισουν στους πεντε ανεμους τα κολπακια που κανουν στις επιδηξεις σαολιν ειναι καθαρα τρικ

Στο bodybuilding χάλι μαύρο όμως. Ενώ αν μάθεις μια τέχνη όπως έγραψα παραπάνω δεν την ξεχνας ποτέ ακόμα και αν είσαι γέρος όπως την ισορροπία στο ποδήλατο ή την τεχνική της κίνησης.Τα δυναμικά αθλήματα είναι βασισμένα στη νιότη και την πυγμή και πρέπει να τα κάνεις συνέχεια για να τα συντηρήσεις πόσο μάλλον το bodybuilding που μερικά γεύματα να χάσεις η μερικές εβδομάδες με λίγο φαί αμέσως μαζευεις και γίνεσαι σκατά.

XPeterX
23-02-16, 17:28
Η τεχνη...ενταξει μαζι με την γνωση αυτα μενουνε ,αλλα τωρα το θεμα το πας μονοπλευρα. Καθε ενας επιλεγει να κανει το αθλημα που του αρεσει ,τον εκφραζει κ τον κανει να αισθανεται ομορφα.
Οπως θα επιλεξει-μπορεσει να το παει εκει που θελει. Αυτος που κανει ΒΒing το κανει για........για οτι το κανουν ολοι:P ,για ομορφο δυνατο σωμα που θα τους κανει καλο σε ολο το ειναι τους κ στην ψυχολογια τους αναλογα την περιπτωση.
Ο αλλος θα παιξει μπασκετ ,ο αλλος θα τρεχει ,ο αλλος θα πηδηξει επι κοντο ,μηκος, τριπλουν η δεν ξερω τι αλλο!:P
Με αυτη την προσπαθεια χαιρονται κ θα εξακολουθουν να χαιρονται αναλογα πως κ ποσο μπορουν να συνεχιζουν.
Εαν τωρα εσυ κανεις προπονηση με βαρη κ τα αποτελεσματα που εχεις (σε ολους τους τομεις) δεν σε ικανοποιουν σκεφτομενος οτι σε περιοδο μικροτερης ενασχολησης η αποχης θα εχεις ραγδαια πτωση κ δεν θα σου εχει μεινει τπτ ,τοτε ασχολησου με κατι αλλο που θα σου ''μεινει''.
Μπορει να προτιμας σε καποια χρονια να εισαι με τεχνη κ 100+ κιλα με πατσες κ στα 5 βηματα να εχεις λαχανιασει ,απο το να εχεις ενα καλογυμνασμενο σωμα με φυσικη κατασταση ,γουστα κ προτιμησεις ειναι αυτα.
Εαν θα μπορουσαμε βεβαια να τα ειχαμε κ τα δυο ,ακομη καλυτερα;)

Καλά τα λες απλά μιλάμε για κατακόρυφη πτώση όταν δεν ασχολείσαι με βάρη και το σώμα σου. Δηλαδή έχω δει άτομα που όταν σταματησαν σε νατουραλ φαση ήταν σαν να μην είχαν ασχοληθεί ποτέ στη ζωή τους με γυμναστική ουσιαστική.Πιστεύω το έχεις δει αυτό που λέω και δεν είναι μπαρούφες.

beefmeup
23-02-16, 17:33
Μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινούμε;Είσαι στη καλύτερη ηλικία, εγώ σου είπα μια κουβέντα, ότι όσο τρως και είσαι on θα έχεις όγκο. Όταν κόψεις την μάσα δεν έχεις τίποτα.Σταμάτα την προπόνηση και την υπερφαγία και έλα μετά να μου πεις ποιος είναι bodybuilder και ποιος έχει το χάρισμα.Όταν κάποιος έχει τα φράγκα και συντηρεί το σώμα του όλα καλά όταν όμως δεν έχει μία τότε όλο του το σκληρό έργο είναι ματαιότητα και μένει στον αέρα. Ή παχαίνει λόγο κακοφαγίας ή χτυκιάζει επειδή δεν μπορεί να συντηρήσει αυτό που είχε χτίσει τόσα χρόνια.

Και ναι είναι λογικό να χάσεις τοσα κιλά γιατί αν τρως 10 γεύματα την ημέρα και ξαφνικά πας στα 2 και στα 3 όχι 30 θα χάσεις αλλά 130.Μαθηματικά είναι. 1+1 κάνει 2.

βλεπεις που σου γραφω οτι κανεις λαθος συλλογισμο:)

δεν "χτικιαζεις" παρα μονο αν κανεις χρηση, κ απλα βγεις κ χασεις αυτα που ειχες λογω της χρησης..προφανως δεν θες να καταλαβεις οτι τα αας σου δινουν ενα 100% παραπανω σε ολα, γιαυτο κ οι διαφορες που βλεπεις στα πριν κ μετα των εξωφυλλων, αλλα κ των διαφορων γνωστων σου, (η μη).
οσο κανεις προπονησεις, θα εχεις μυικοτητα αναλογη της ηλικιας σου..κ αυτο ειναι κατι που πρεπει να καταλαβεις παλι..αλλη μυικοτητα θα εχεις στα 35, κ αλλη στα 50..αλλα αν κανεις προπονησεις σιγουρα θα εχεις, ακομα κ στα 50 απο το αν δεν εκανες.

τεσπα, οπως εγραψα κ απο πανω, κατι δεν γραφεις σε αυτα που γραφεις, αλλα οκ, δεν θα μεινουμε εκει, ουτε θα διαφωνισουμε για αυτο..ειναι δικο σου θεμα.

απο την αλλη αφου εισαι πεπεισμενος οτι δεν σου μενει κατι, γιατι δεν αρχιζεις καποια αλλα μορφη ασκησης που να σου "αφηνει κατι"..?
τοσο πολυ εθισμενος με τα βαρη εισαι, απο την στιγμη μαλιστα που δεν σε κερδιζουν σε ολο το φασμα τους, οπως γραφεις..


Καλά τα λες απλά μιλάμε για κατακόρυφη πτώση όταν δεν ασχολείσαι με βάρη και το σώμα σου. Δηλαδή έχω δει άτομα που όταν σταματησαν σε νατουραλ φαση ήταν σαν να μην είχαν ασχοληθεί ποτέ στη ζωή τους με γυμναστική ουσιαστική.Πιστεύω το έχεις δει αυτό που λέω και δεν είναι μπαρούφες.

τωρα τα λες σωστα..
τα φαρμακα σου δινουν οπως εγραψα 100% παραπανω σε ολα.
αν τωρα καποιος κανει προπονησεις μονο οταν παιρνει φαρμακα, κ οταν τα σταματαει, σταματαει κ τα παντα τι περιμενεις δλδ?
η δεν εχει υποβαθρο προπονητικο, κ οτι εφτιαξε το εφτιαξε με τα φαρμακα, λογικο ειναι να χτικιασει, γιατι υπαρχει κατι που λεγεται "ομοιοασταση" κ δεν του φταιει το ββ ,ουτε τα βαρη γιαυτο, αλλα τα αας που παιρνει..
προφανως κ εχεις αγνοια του ολου θεματος, γιαυτο γραφεις αυτα που γραφεις, αρα δεν εχει κ νοημα η κουβεντα..:welcome:

vaggan
23-02-16, 17:34
Στο bodybuilding χάλι μαύρο όμως. Ενώ αν μάθεις μια τέχνη όπως έγραψα παραπάνω δεν την ξεχνας ποτέ ακόμα και αν είσαι γέρος όπως την ισορροπία στο ποδήλατο ή την τεχνική της κίνησης.Τα δυναμικά αθλήματα είναι βασισμένα στη νιότη και την πυγμή και πρέπει να τα κάνεις συνέχεια για να τα συντηρήσεις πόσο μάλλον το bodybuilding που μερικά γεύματα να χάσεις η μερικές εβδομάδες με λίγο φαί αμέσως μαζευεις και γίνεσαι σκατά.ουτε στο μποντυμπιλντινγκ ξεχνας την τεχνικη φιλε μου απλα δεν μπορεις να τραβηξεις τα κιλα της νιοτης η του φαρμακου οπως και να εχει ολα αυτα που λες για εμενα ειναι δεδομενα και αυτονοητα δεν ειπες κατι καινουριο ουτε κατι που θελει βαθεια σκεψη

XPeterX
23-02-16, 17:40
Νταξει πολλοί ξενέρωσαν με αυτά που έγραψα απλά να ξέρετε ότι γραμμωμένο όγκο δεν θα έχετε μια ζωή ό,τι κι αν κάνετε.Και τότε είναι που ξενερώνει κανείς ακόμη περισσότερο.

beefmeup
23-02-16, 17:42
Νταξει πολλοί ξενέρωσαν με αυτά που έγραψα απλά να ξέρετε ότι γραμμωμένο όγκο δεν θα έχετε μια ζωή ό,τι κι αν κάνετε.Και τότε είναι που ξενερώνει κανείς ακόμη περισσότερο.

καλυτερα να ανοιγες το θεμα με τιτλο

"η ξενερα του να βγαινεις απο κυκλο"

πιο τιμιο θα ηταν φιλε:thumbup:

εισαι 25 κ σε χαλαει που στα 50 μπορει να μην εχεις τις ιδιες επιδοσεις (πραγμα που μπορει να συμβει παντου, οπως γραφτηκε)..ποσο νοημα, μπορει να εχει αυτο?

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-02-16, 17:43
ολα αυτα που λες για εμενα ειναι δεδομενα και αυτονοητα δεν ειπες κατι καινουριο ουτε κατι που θελει βαθεια σκεψη

:thumbup::thumbup:

XPeterX
23-02-16, 17:44
ουτε στο μποντυμπιλντινγκ ξεχνας την τεχνικη φιλε μου

Δεν υπάρχει τεχνική στο bodybuilding ξέχασε το.Ένα μάτσο γορίλες είναι όλοι που σηκώνουν σίδερα πάνω κάτω είναι και τρώνε ποσότητες και το παίζουν ντίβες και μορφονιοι.Και το λέω πρώτα για τον εαυτό μου που έχει μπει στην φάση.

XPeterX
23-02-16, 17:53
καλυτερα να ανοιγες το θεμα με τιτλο

"η ξενερα του να βγαινεις απο κυκλο"

πιο τιμιο θα ηταν φιλε:thumbup:

εισαι 25 κ σε χαλαει που στα 50 μπορει να μην εχεις τις ιδιες επιδοσεις (πραγμα που μπορει να συμβει παντου, οπως γραφτηκε)..ποσο νοημα, μπορει να εχει αυτο?

Εσένα δεν σε χαλάει που αναλωνεσαι σε κάτι που ξέρεις ότι θα το κάνεις όσο είσαι νέος και μετά θα έχει ημερομηνία λήξης; Όταν άτομα που ασχολούνται με τον χώρο για δεκαετίες έρχονται και μου λένε "αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα ασχολούμουν με κάτι άλλο κι οχι με βάρη " ή "κάνε το για την υγεια σου και τίποτα παραπάνω " τότε σαν νεότερος μπαίνεις σε σκέψεις. Και δεν είναι ματαιοδοξα τα όσα λέω απλά η πικρή αλήθεια. Μην τρεφετε αυταπάτες και ας μην μεταδιδουμε λανθασμένα μηνύματα στους νέους του χώρου.50 εκατοστά δικέφαλο δεν μπορείς να έχεις εσαεί.

beefmeup
23-02-16, 18:05
εμενα δεν με χαλαει καθολου, γιατι ξερω τι θα γινει,κ φυσικα το εχω δεχτει..ειναι σαν να με ρωτας αν με χαλαει που τωρα μπορω κ γ@μαω ,ενω στα 70 μαλλον δεν θα μπορω..
εγω εχω δεχτει οτι το σωμα μου εχει ορια, κ εχω δεχτει κ τα ορια αυτα, γιαυτο δεν κανω κ χρηση αας, γιατι δεν με νοιαζει να παω πανω απο τα ορια αυτα..τωρα αν θα ηθελα να δειχνω 90 κιλα με 10% λιπος?
οκ, φυσικα θα ηθελα, κ αν επαιρνα κ αας θα μπορουσα, αλλα επειδη δεν ειμαι τοσο ματαιοδοξος, δεν το κανω..γιατι ξερω οτι αν παρω κ τα σταματησω, θα φτασω παλι εκει που ειμουν πριν ξεκινησω, οπως γραφεις..αυτο ειναι ασχετο με τα βαρη σαν ασκηση, κ με το αν σου αφηνουν ωφελη..

γιαυτο, σου ξαναγραφω οτι δεν εχει λογικη αυτο που γραφεις..προφανως εχεις μεγαλες δοσεις ματαιοδοξιας, περισοτερες απο οσες θα επρεπε, κ σου λειπει κ το γνωθι σαυτον..
θα μου πεις, αυτο ειναι σαν να περιγραφω το 80% της ανθρωποτητας, αλλα οκ, ποτε δεν ειναι αργα να τα ρυθμισεις αυτα για να τα βρεις με τον εαυτο σου..

ολα τα αλλα που γραφεις για τεχνες κλπ, ειναι απλα μια δικαιολογια που βρηκες για τον εαυτο σου για να χρυσωσεις το χαπι στο ολο σκεπτικο που εχεις πανω στο θεμα.
επισης σιγουρα αρκετα ατομα του χωρου ειναι πιθηκες (παντου υπαρχουν οι στραβοι, δεν ειναι προνομιο του ββ αυτο), αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν κ ατομα που την παλεβουν κ ειναι αξιολογα..να αλλαξεις τις παρεες σου στον χωρο κ τον τροπο σκεψης σου, γιατι βαλτωνεις..

γενικα ολο αυτο, εχει να κανει με την δικη σου αντιμετωπιση, που για να σε προβληματιζει τοσο, μαλλον καταλαβαινεις οτι κατι κανεις λαθος..αυτο ειναι το πρωτο βημα..απλα δεν το εχεις παραδεχτει ακομα τελειως..
τωρα κοιτα σιγα σιγα, να το παραδεχτεις κ να αλλαξεις το λαθος που κανεις.

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-02-16, 18:15
Εσένα δεν σε χαλάει που αναλωνεσαι σε κάτι που ξέρεις ότι θα το κάνεις όσο είσαι νέος και μετά θα έχει ημερομηνία λήξης; Όταν άτομα που ασχολούνται με τον χώρο για δεκαετίες έρχονται και μου λένε "αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα ασχολούμουν με κάτι άλλο κι οχι με βάρη " ή "κάνε το για την υγεια σου και τίποτα παραπάνω " τότε σαν νεότερος μπαίνεις σε σκέψεις. Και δεν είναι ματαιοδοξα τα όσα λέω απλά η πικρή αλήθεια. Μην τρεφετε αυταπάτες και ας μην μεταδιδουμε λανθασμένα μηνύματα στους νέους του χώρου.50 εκατοστά δικέφαλο δεν μπορείς να έχεις εσαεί.

Καλα τωρα το ''εχασες'' τελειως ,αυτα που λες τωρα :thumbup: αντικρουουν τα προηγουμενα. Δεν παραδεχοσουν που σου ελεγαν οτι αυτα που λες ισχυουν κυριως για χρηση ΑΑΣ ,κ τωρα λες οτι σε ειπαν ''κανε το μονο για την υγεια σου'' .
Φιλε μου 54 χρονων ειμαι κ συνεχιζω να προπονουμαι ,τοσο ,οσο κ οπως θελω ωστε να μπορω να ''περνω'' οσο ακομη γινεται. Τι θα επρεπε δλδ να πεσω σε μελανχολια η να σταματησω την προπονηση (εστω αυτη που κανω) γιατι δεν μπορω να εχω την δυναμη κ το σωμα που ειχα νεοτερος;
Φιλικη συμβουλη. Σταματα ''αυτο'' που κανεις στον εαυτο σου γιατι αργοτερα θα εχεις μεγαλυτερο προβλημα.
Καλο κ απαραιτητο εναι να κανουμε σκεψεις κ για το ΒΒing k για ολα ,αλλα στο τελος αν γινεται να βγαινει κατι καλο για τον εαυτο μας. Καλη συνεχεια:welcome:

XPeterX
23-02-16, 18:20
επισης σιγουρα αρκετα ατομα του χωρου ειναι πιθηκες (παντου υπαρχουν οι στραβοι, δεν ειναι προνομιο του ββ αυτο), αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν κ ατομα που την παλεβουν κ ειναι αξιολογα..να αλλαξεις τις παρεες σου στον χωρο κ τον τροπο σκεψης σου, γιατι βαλτωνεις..

γενικα ολο αυτο, εχει να κανει με την δικη σου αντιμετωπιση, που για να σε προβληματιζει τοσο, μαλλον καταλαβαινεις οτι κατι κανεις λαθος..αυτο ειναι το πρωτο βημα..απλα δεν το εχεις παραδεχτει ακομα τελειως..


Για αρχή γελάω δυνατά ότι κάποιοι την παλέβουν.Όταν τα βάρη σου δίνουν υπερβολή αυτοπεποιθηση και είσαι και λίγο οξύθυμος εκ φύσεως μάντεψε :Στο φανάρι όταν σου κορνάρει ο άλλος δεν θα του δώσεις τριαντάφυλλα,ούτε θα του ζητήσεις συγγνώμη.Το μεγαλύτερο μέρος της φάσης των ανθρώπων που ασχολούνται με Bodybuilding θα επιβληθεί στον άλλον όταν του δωθεί η ευκαιρία. Και πίστεψε με,τους έχω γνωρίσει και δεν είναι λίγοι.Βγήκαμε εκτός θέματος.

beefmeup
23-02-16, 18:28
δεν σου φταινε τα βαρη φιλε, εσυ το εχεις το προβλημα που σκεφτεσαι ετσι..κ οχι "εσυ" προσωπικα απαραιτητα, αλλα γενικοτερα οποιος σκεφτεται ετσι.

η αυτοπεποιθηση που σου δινουν τα βαρη, δεν ειναι για να κοπανας τον κοσμακη, καπου τα εχεις μπερδεψει..ουτε για να δειχνεις ποσο οξυθυμος εισαι, γιατι στην ουσια θρασυδειλος εισαι..κ αυτο γιατι αν εισουν ενας μεσος ανθρωπος οσο αξυθυμος κ να εισουν θα το σκεφτοσουν 2 φορες πριν μπλεξεις σε καυγα για οτιδηποτε..
απλα τωρα επειδη μπορει να εχεις ενα σωματοτυπο λογω ασκησης, θεωρεις οτι εχεις κ δικαιωμα να εκφραζεις περισοτερο αυτη την συμπεριφορα..

αν καποιος δλδ σου "παρει" τα βαρη κ τα φαρμακα δεν εισαι τπτ ,αυτο λες.

τεσπα το κλειδωνω το θεμα, δεν εχει νοημα, ειναι περισοτερο δικο σου προσωπικο ζητημα παρα θεμα για γενικη κουβεντα..