PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίλημα



slaine
16-01-09, 04:46
ήμουν οφ για 2 χρόνια περίπου και το καλοκαίρι ξανάρχισα τις προπονήσεις με προσεγμένη διατροφή. να μην τα πολυλογώ στόχος μου ήταν μέχρι τέλη γενάρη να κάνω όγκο και μετά να ξεκινήσω ήπια γράμμωση μέχρι καλοκαίρι κάποια φάση, το μέχρι πότε ακριβώς θα το έβλεπα στην πορεία ανάλογα με το πως πήγαινα, δεδομένου σωστή γράμμωση και με διάρκεια δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου.

όμως λόγω αλλεργίας, τραυματισμών και τέλος που αρρώστησα για περίπου 2 βδομάδες έχω μείνει αρκετά πίσω και δεν κατάφερα να ακολουθήσω το πλάνο που είχα βάλει. πχ έλεγα τώρα να είμαι στο δεύτερο κύκλο κρεατίνης και τελικά δεν έχω κάνει ούτε τον πρώτο.

το δίλημα:
-να συνεχίσω όπως έιχα προγραμματίσει με λιγότερα μυικά κέρδη όμως και να μπω από φλεβάρη σιγά σιγά σε γράμμωση? [ίσως να κάνω κάτι σαν "ογκογράμμωση" και μετά γράμμωση?]
ή
-να πάρω κρεατίνη μέχρι τέλη φλεβάρη και μετά γράμμωση?

εγώ γουστάρω το δεύτερο αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει :clown2:

για πείτε καμία πρόταση....

RUHL
16-01-09, 12:32
σιγά σιγά σε γράμμωση :thumbup:

thegravijia
16-01-09, 12:43
γιατι το αφησες 2 χρονια αρχικα?

ποσο καιρο θα κανεις κοψιμο?

slaine
16-01-09, 15:26
2 χρόνια οφ γιατί είχα ατύχημα με τη μηχανή και μετά από λίγο στρατό.

γράμμωση δε θα το πάω πολύ έντονα-απότομα για τους εξής λόγους:
-πρώτον έχω κάμποσο λίπος αλλά δε θέλω να χάσω πολλή μυική μάζα οπότε θα την "απλώσω" τη γράμμωση σε χρόνο για να μην είναι πολύ έντονη, τουλάχιστον το πρώτο δίμηνο.

-δεν έχω ξανακάνει όπως έιπα

γράμμωση το λιγότερο 4 μήνες άμα θέλω να γίνει δουλειά αν και δεν έχω κόλλημα με τη γράμμωση προτιμώ τον όγκο. αλλά πρέπει να καθαρίσω λίγο+έτσι θα βοηθηθώ να δώ αδυναμίες-που υστερώ κλπ

άσ επου στηγράμμωση γλυτώνεις λεφτά :P

thegravijia
16-01-09, 15:36
γλιτωνεις λεφτα αλλα η διαθεση σου λογο διετας κ ψυχολογια δεν θα ναι κ στα καλυτερα τους..
μηπως ειναι πολυ 4 μηνες..?

καλα κουραγια απο μενα..! :thumbup:

Steve KinG STyLe
16-01-09, 15:39
Νικολι οχι γραμωση ακομα...ευκολα και πολυ γρηγορα μπορεις να επανελθεις στην παλια σου μαζα και τα κιλα διοτι ενα ρητο λεει οι μυεις ποτε δεν ξεχνουν εχουν musle memory :rolf: :rolf:
1-2μηνες εξυπνης προπονησης και πολυ προσεγμενη διατροφη ωστε να ανακτησεις μυικη μαζα και θα γινει ευκολα πιστευω σε σενα γιατι εχεις και αρκετη εμεπειρεια και δεν εισαι χτεσινος...

Γνωμη μου παντα καλη δυναμη αδερφε :bowdown:

slaine
16-01-09, 15:48
ευχαριστώ παίδες. θα αποφασίσω και θα σας πω.

εν τω μεταξύ ήθελα όλο το γενάρη ή έστω 2-3 βδομάδες να τις έβγαζα με διπλές προπονήσεις όπως έιχα γράψει σε άλλο τόπικ αλλά χαιρετίσματα... έτσι που ήρθαν τα πράγματα...

το λιγότερο 4 μήνες μαν.
όχι δεν είναι πολύ αφού θα παίζω με μικρό έλλειμα θερμιδών και όχι πολύ αυστηρή δίαιτα. γι'αυτό ακριβώς θα έιναι και τόσος καιρός. να έρθουν όλα σταδιακά...-------> :bodybuilder2: :lol:

RUHL
16-01-09, 16:12
οταν ημουν χαλια μετα τον στρατο και εκανα γραμμωση κερδησα και μυεις οταν εφτιαχνα δεν ειναι καθολου περιεργο αν καποτε ειχες επιπεδο θα πας εκει κοντα δεν σημαινει απαρετητα γραμμωση χανεις ολη την μαζα εκτος αν χανεις υπερβολικα γρηγορα τα κιλα 1 κιλο + ανα εβδομαδα



-δεν έχω ξανακάνει όπως έιπα
Να ακους αυτους που εχουν κανει τοτε χεχε


γράμμωση το λιγότερο 4 μήνες
Μετρα ποσο % θελεις να φτασεις πρωτον στο περιπου

Καλυτερα μην κανεις 4 μηνες αλλα 2+2 μηνες γιατι θα πεσει πολυ ο μεταβολισμος θα συνηθησεις την αεροβια δεν θα καις τιποτα μετα και 1 ωρα να κανεις 2 μηνες γραμ 3-4 εβδομαδες κοψημο αεροβιας και καθεσε στην συντηρηση ισως ελαχιστες θερμιδες πανω και μετα παλι γραμμωση 2 μηνες
Εφοσον δεν κατεβαινεις αγωνες και εχεις χρονο καλυτερα ετσι
(εγω αυτο θα εφτιχνα παντως)

slaine
16-01-09, 16:18
τη γράμμωση τη σκεφτόμουν μέχρι ιούλη ίσως αλλα ενδιάμεσα με κάποια διαστήματα "όγκου" κατά κάποιο τρόπο ακριβώς για να ξεκολλάω και να μην πέσω πολύ.

ποσοστά λίπους δνε ξέρω και δε με απασχολούν. όταν φτάσω εκεί που θέλω με το μάτι σε συνδοιασμό με κιλά ζυγαριάς και ασκήσεων θα κρίνω πότε έιμαι ικανοποιημένος. :unsure:

RUHL
16-01-09, 16:21
ουτοπικος στοχος χωρις σχεδιασμο δεν πιανει σε γραμμωση

slaine
16-01-09, 16:23
ναι ρε συ αλλά δεν ξέρω να κάνω λιπομέτρηση εννοώντας να πάρω καλέ ςμετρήσεις με δερματοπτυχόμετρο :(

RUHL
16-01-09, 16:26
http://www.linear-software.com/online.html

ευκολο ακομα και να μην πιανουν τα χερια σου κανε αυτο με τα 3 σημεια

3 μετρησεις στο καθε ενα και μεσο ορο

ετσι στο περιπου θα ξερεις ποσο εχεις

slaine
16-01-09, 16:27
ok

Exci
16-01-09, 20:25
ενα ρητο λεει οι μυεις ποτε δεν ξεχνουν εχουν musle memory
Πλακα πλακα, στα πλαισια αυτης της ατμοσφαιρας επανενταξης στη γυμναστικη:
Σε μισο χρονο, θα κανω κατα πασα πιθανοτητα μια εγχειριση στον θωρακα η οποια θα με κρατησει εκτος γυμναστηριου για τουλαχιστον 8-10 μηνες. Εχει καποιο νοημα να βαλω μυικα κιλα τωρα τα οποια μαλλον θα χασω λογω της αποχης η δεν εχει και πολυ νοημα να συνεχισω (μιλωντας για πριν την εγχειριση) τη σοβαρη γυμναστικη?

-σημειωση δεν εχω προλαβει να βαλω και πολλα μυικα κιλα, φετος ξεκινησα :oops:

slaine
16-01-09, 20:33
αν και οφ τοπικ :sneaky:

καλύτερα να μην πας για όγκο γιατί θα ανεβάσεις σχετικά απότομα μάζα την οποία μετά το σώμα θα αποβάλει πιο εύκολα(αδράνεια μάζας κατά κάποιο τρόπο). από την άλλη θα αναοτύξεις κάποιες προσαρμογές που όταν θα ξαναμπείς θα τα πάρεις πιο εύκολα.

εν κατακλείδι θα σε συμβούλευα να κάνεις προπόνηση αλλά όχι για φουλ όγκο

Exci
16-01-09, 20:46
ναι ηταν οντως λιγο οφφ, αλλα ον με βαση τον τιτλο :idea: και πιαστηκα απο αυτο που ειπε ο στιβ :^^: thanks

msdmn
16-01-09, 21:03
πήγαινε συντηρητικό όγκο μέχρι next february :lift2hand:

slaine
18-01-09, 18:51
σε πάω εσένα :wink: :lol: