PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεζόν σε νησι



nick990
16-03-16, 17:40
Παιδιά καλησπέρα.
Ειμαι 36 χρόνων, 1,77 και 78 κιλά. Τους τελευταίους 4 μήνες περίπου ακολουθώ το "προγράμμα προπόνησης σε επίπεδα" http://www.bodybuilding.gr/training/item/28-proponisi-me-epipeda?start=1 και είμαι ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα. Βρίσκομαι στο δεύτερο επίπεδο με πάγκο 80 κιλά, αρσεις 80 και σκουωτ 90.
Το θέμα που εχω εχει να κανει με τη δουλειά μου όπου με στέλνουν 6 μήνες σεζόν σε νησί, με ωράρια οτι να ναι και γενικώς πολυ δύσκολες συνθήκες διαβίωσης (λίγη ξεκούραση, κυλιόμενο προγράμμα, διατροφή απ'εξω, κτλ). Ειναι δεδομένο πως η προπόνηση που κανω αυτούς τους μήνες θα παει πολυ πίσω αλλά θα ήθελα τη βοήθεια σας ως προς τι πρέπει να προσέξω και τι μπορώ να κανω για να εχω τις μικρότερες απώλειες και να ανακάμψω σχετικά γρήγορα οταν επιστρέψω.

nick990
18-03-16, 14:11
Κάποια γνώμη;

billy89
18-03-16, 14:15
6 μήνες είναι πολύς καιρός.

Αν γυμνάζεσαι αυτό το διάστημα και κοιτάς να έχεις πρόοδο έστω και μικρή τότε ακόμα και με διατροφή απέξω θα μπορέσεις να συντηρηθείς.

Αν δεν προλαβαίνεις να γυμνάζεσαι δε μπορείς να κάνεις κάτι για να το σώσεις.

lila_1
18-03-16, 14:16
Βασικά για δες αν υπάρχει κάποιο γυμναστήριο στο νησί που θα πας...όλο και κάτι θα υπάρχει. Που σε στέλνουν?
Αν μπορεις να κανεις 2-3 προπονήσεις τη βδομάδα θα σαι οκ.

Προσπάθησε να μην το χέσεις με τη διατροφή, αν τρως απ έξω κάνε όσο πιο σωστές επιλογές μπορείς

Όπου_υπάρχει_θέληση_
18-03-16, 14:18
Δοκίμασε κάποιο διαφορετικό πρόγραμμα προπόνησης....

Δεν ξέρω πόσες μέρες πας τώρα γυμναστήριο αλλά υπάρχουν πολλά 3ήμερα που όσο να ναι αφήνουν λίγο περισσότερη ελευθερία...

Τώρα όσο αφορά την διατροφή, μπορείς να βρεις μία μέρα και να προετοιμάζεις γεύματα για όλη την εβδομάδα, έτσι ώστε να γλυτώνεις χρόνο απ'αυτό...

Γενικά εκμεταλεύσου τον ήλιο όσο μπορέσεις για βιταμίνη D και προσπάθησε μετά τις προπονήσεις (αν έχει και καλό καιρό βέβαια) τα κρύα ντουζ (επιταχύνουν την ανάρωση απ'την προπόνηση)...

Δοκίμασε και κανά foam roller και κανά λάστιχο για stretching...γενικά ο ύπνος και η ξεκούραση θα είναι συμμαχός σου...τουλάχιστον στον βαθμό που μπορείς λόγω δουλειάς :welcome:

nick990
18-03-16, 20:30
Ναι κι εγώ εχω στο μυαλό μου να δω για κανά γυμναστήριο όπου και να με στείλουν (έτσι κι αλλιώς θα ειναι σε πολυ τουριστικό νησί και ανεπτυγμένο οπότε σίγουρα κάτι θα υπαρχει) και νομίζω οτι έτσι κάπως θα το παλέψω. Το κακό ειναι τα ωράρια που μπορεί να ειναι πχ έναρξη 5 το πρωί και 12ωρο ή 12 το βράδυ με 9 το πρωι οπότε διατροφή και ξεκούραση πανε περίπατο.
Δεν υπαρχει η παραμικρή υποδομή για προετοιμασία γευμάτων καθως τα σπίτια σε τέτοιες περιπτώσεις ειναι μονο για μπάνιο και ύπνο αλλά συνηθως κλείνεις μια συμφωνία με καποιο εστιατόριο και τρως καθημερινά αλλά και παλι για 5 ή 6 γεύματα δε βγαίνει με τιποτα.
Θα βοηθούσε καποιο συμπλήρωμα πχ whey για να αντικαθιστούσα καποιο ή κάποια γεύματα;

Όπου_υπάρχει_θέληση_
18-03-16, 20:40
Ναι μπορείς να κάνεις 3 γεύματα έτσι άμα σου βγαίνει....και 2 σνακ

Σταν σνακ χώσε πχ γιαούρτι+ whey + ξηρούς καρπούς και είναι σαν πλήρες γεύμα ή κάνα γάλα+whey+μπανάνα ανάλογα και με τις δυνατότητες και τις ανάγκες....

Π.χ αν στο δωμάτίο έχεις ψυγειάκι και ένα mixerάκι είσαι κομπλέ...

Γενικά πρέπει να ξες ότι αν αποφασίσεις να προπονήσαι κανονικά θα κάνεις θυσίες απτην ξεκούραση γτ θα χρειαστεί να κόβεις απτον ύπνο για να προλαβαίνεις ανοιχτό το γυμναστήριο....

Εκτός άμα βρεις κανά μικρό, του εξηγήσεις την κατάσταση και τον ρωτήσεις για κλειδιά...Θέλει λίγο θράσσος σ'αυτά, μπορεί να σου βγει σε καλό :welcome: