PDA

Επιστροφή στο Forum : Οργή και εμπαιγμός !



Doctorg
17-01-09, 16:15
Είμαι υπέυθυνος σε ένα "κλειστό" κέντρο απεξάρτησης το οποίο φιλοξενεί γύρω στα 10- 12 άτομα. Στις εγκαταστάσεις της Κοινότητας έχουμε ένα χώρο όπου έχουμε κάποια μηχανήματα για βάρη, πάγκους, αλτήρες, ποδήλατα κ.α. (μην φανταστείτε τίποτα λουξ). Σε αυτό το χώρο λοιπόν τα απογεύματα κυρίως πηγαίνουμε με την "ομάδα" και προπονούμαστε. Κάτι για το οποίο - που επι του παρόντος δεν θα το αναλύσω- κάνει πάρα πολύ καλό. Μερικούς μήνες πριν λοιπόν, κάποιοι φίλοι μάζεψαν 1700 ευρώ και μας τα πρόσφεραν και εμείς αποφασίσαμε να τα "ρίξουμε", στο γυμναστήριο. Πήγα λοιπόν σε ένα γνωστό κατάστημα οργάνων και συμπληρωμάτων, για το οποίο αν μου δώσει την άδεια ο admin θα το αναφέρω και τους εξήγησα την παραπάνω κατάσταση. Οτι δηλαδή είμαι από κέντρο απεξάρτησης, θέλουμε ένα πολυμηχάνημα και κάτι για αερόβια, όπου καταλήξαμε σε ενα ελειπτικό. Μου διαβεβαίωσε ο καταστηματάρχης πως αυτά τα 2 μηχανήματα που μου πρότεινε ήταν "πρώτα" και πως γι αρκετό καιρό δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα.
Τα αγοράσαμε και μας τα έφεραν.
Μετά απο 20 περίπου ημέρες χάλασε ο παλμογράφος στο ελειπτικό και έσπασε μια τροχαλία απο το πολυμηχάνημα. Επικοινωνήσαμε με το κατάστημα κι αυτό μας παρέπεμψε στα κεντρικά . Μετά απο μια εβδομάδα ήρθαν και πήραν το ελειπτικό , όταν θα το ξαναέφερναν θα έφερναν και τη τροχαλία. Μας έφεραν το ελειπτικό μετά απο περίπου 1 1/2 μήνα! Μας χρέωσαν 70 ευρώ, ενω είχαμε εγγύηση (πληρώσαμε λένε τα μεταφορικά) την τροχαλία δεν την έφεραν και ο παλμογράφος πάλι δεν δούλευε. Να μην τα πολυλογώ επί ένα μεγάλο διάστημα μας πήγαιναν απο τον Άννα στον Καϊφα. Πάρτε στα κεντρικά, πιο μοντέλο έχετε, φέρτε μας το μπουλούνι που κρατάει τα βάρη να δούμε το μοντέλο, πάρτε τηλ. αύριο κλπ. Φτάσαμε σε αυτή την εβδομάδα όπου τελικώς μας έφεραν την τροχαλιά (μετά απο 4 περίπου μήνες) , η οποία στοίχισε (ένα κομμάτι σύρμα) 90 ευρώ και όπου κι αυτή ήταν έλαττωματική ! Κάναμε πατέντες, με αλυσίδες για να μπορέσει το όργανο να λειτουργήσει.
Το αποτέλεσμα: το ελλειπτικό ελλατωματικό, το πολυμηχάνημα με πατέντα, τόσος καιρός χωρίς όργανα, χωρίς λόγω εξτρά χρεώσεις, εμπαιγμός . Όλη αυτή η κατάσταση στο τέλος με γέμισε οργή και έντονο αποτροπιασμό για την συγκεκριμένη επιχείρηση. Τόσα χρήματα, που ήταν απο το υστέρημα κάποιον ανθρώπων, για τέτοιο σκοπό, και σαν να πήγαν τσάμπα, αν το ήξερα απο την αρχή θα απευθυνόμουν αλλού. Επειδή λοιπόν τον αγαπάμε αυτόν των χώρο που για πολλούς απο εμάς είναι τρόπος ζωής θεώρησα πως πρέπει αυτό το περιστατικό να γίνει και σε εσάς γνωστό.

Muscleboss
17-01-09, 16:21
Ευχαριστούμε doctor, δεν θεωρώ ότι είναι εκτός θέματος και το μετέφερα στις γενικές.

Θα αφήσω τα σχόλια για τους υπόλοιπους. Και θα επανέθλω.

ΜΒ

slaine
17-01-09, 16:25
κρίμα και ντροπή που γίνεται αυτό γενικά πόσο μάλλον σε μία τέτοια περίπτωση... τώρα έγινε δυστυχώς, παρ'τους τηλέφωνο και πες στους κάτι του στυλ θα τα πούμε στα δικαστήρια κλπ μπας και ταρακουνηθούν λίγο.

αλλά έπρεπε να ανοίξεις τόπικ εδώ *δε θυμάμαι αν το έκανες) του στυλ έχω τόσα λεφτά προτείνετε όργανα κλπ ίσως να έβγαζες άκρη καλύτερα...

καλά έκανες και το δημοδιοποίησες το περιστατικό να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι τι παίζει.

RUHL
17-01-09, 16:28
Και γιατι δεν ρωτησες στο φορουμ τι μπορεις να παρεις με 1700 ευρω?

Φυσικα και κατακρινω τον καταστηματαρχη αθλια συμπερηφορα

Αλλα δεν θα πηγαινα αν ημουν στην θεση σου και διαχειρηζομουν τα λεφτα να μου πει καποιος τι να παρω (οχι πως απαραιτητα ειναι εκει το προβλημα αλλα μια ερευνα αγωρας και να "ελενξεις" τι περνεις δεν κανει κακο)

TRIANTAFYLLOU
17-01-09, 16:50
είναι απαράδεκτο και αντιεπαγγελματικό αυτό το περιστατικό και κανονικά θα έπρεπε να βγεί στην φόρα το όνομα της εταιρίας η καταστήματος αλλά αφου προηγουμένως τους γίνει γνωστοποιηση και ο λόγος ,για να ταρακουνηθούν και να μην νομίζουν οτι θα κάνουν τέτοια χωρίς να το πληρώνουν και να τηρούν τους όρους εγγύησης .
συνήθως σκεφτονται αν αυτός που θα αγοράσει δεν είναι επαγγελματίας και θα έχει μια συνεχή συνεργασία μαζί τους , δεν βαριέσαι μήπως πότε θα ξανα αγοράσουν απο μας .
εμένα μια φορά απο τις δεκάδες που έχω παραγγείλει διάδρομο για κάποιον είχε χαλάσει ενω ήταν στην εγγύηση μια πλακετα χωρίς μεγάλο κόστος , αλλά περίμενε μετά απο επανελλημένα τηλεφωνήματα 4 μήνες και τίποτε και όταν μου το είπε πήρα τηλέφωνο και τους λέω αφου δεν εξυπηρετείτε να ξέρω και άλλη φορά να μην προτείνω την εταιρία σας αφού δεν έχετε υποστήρηξη .

και μου είπαν δεν είχαμε κάποιο δρομολόγιο στην περιοχή να ρθούμε να το κοιτάξουμε και την άλλη μέρα τι σύμπτωση βγήκε δρομολόγιο και ήταν μια ζημια των 10 ευρώ αλλά καθηστούσε τον διάδρομο άχρηστο.

NASSER
17-01-09, 17:03
πολλα καταστηματα εχουν απαραδεκτη συμπεριφορά οχι τοσο στην εξυπηρετηση αλλα και στην ποιοτητα και τα λεφτα που σου προτεινουν για αγορα καποιον μηχανηματων.

Με 1700? δεν παιρνεις επαγελματικο ελλειπτικο και ενα πολυμηχανημα που προκειται να χρισημοποιειτε ανω των δυο ατομων σε καθημερινη βαση και δευτερον οι τιμες προς εξυπηρετηση επαγγελματικων χώρων ή ιδιαίτερων χώρων ειναι παραδεκτη.

Ηδη μες την βδομαδα που περασε εκανα μα ερευνα αγορας για λογαριασμο ενος γυμναστηριου και οι τιμες σε σχεση με την ποιοτητα ηταν απογοήτευση...

RAMBO
17-01-09, 17:06
τα πραγματα στην ελλαδα ειναι απλα.ολοι εχουν στοχο το κερδοσ :sleeping: :sleeping:

mantus3
17-01-09, 19:35
καθαρη κοροιδια... μαλον μας δουλευουν... κατα την γνωμη μου θα επρεπε να ενημεροθουμε για το ονομα της επηχιρισης οστε να μην τους προτιμουμε... αν κ αλησιδες στον χορο δεν υπαρχουν κ πολες...
:chinese: :chinese:

billys15
17-01-09, 20:28
Απλα ενας τυπικος Ελληνας καταστηματαρχης που προσπαθει να φαει λεφτα.Το σωστο τωρα ειναι να βγει το ονομα στο net και να μαθουν ολοι ποιο καταστημα ειναι αυτο και μετα απο λιγο καιρο να καταλαβει ο υπευθυνος οτι δεν φερονται ετσι.

JohnyB
18-01-09, 17:30
Απλα ενας τυπικος Ελληνας καταστηματαρχης που προσπαθει να φαει λεφτα.Το σωστο τωρα ειναι να βγει το ονομα στο net και να μαθουν ολοι ποιο καταστημα ειναι αυτο και μετα απο λιγο καιρο να καταλαβει ο υπευθυνος οτι δεν φερονται ετσι.

+10000!
ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!!!

asdf
18-01-09, 17:48
Ακομα και αν ειναι χορηγοι μας?

Eimai_fetes
19-01-09, 18:01
Ακομα και αν ειναι χορηγοι μας?

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ...
Αν κ για μενα θα επρεπε να βγει ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ την φημη κ το τι κανει...
Το οτι ειμαι χορηγος καπου, δεν παει να παει να πει οτι φερομαι ετσι
σε ενα ειδικα τετοιο κομματι.... (αποψη μου)...

Ντροπη κ αισχος για την εν λογο εταιρια... :cursing:

RUHL
19-01-09, 18:26
Ακομα και αν ειναι χορηγοι μας?
γκουχου γκουχου

Muscleboss
19-01-09, 19:49
το γεγονός είναι πραγματικά απαράδεκτο... έξοδα και ταλαιπωρία χωρίς αποτέλεσμα...

δεν νομίζω ότι έχει νόημα να πούμε ονόματα και εταιρίες. πάντως το μήνυμα με τον ένα ή άλλο τρόπο θα φτάσει στα αυτιά των υπευθύνων, αυτό μπορώ να εγγυηθω εγώ.

ΜΒ

cool_jonnys
20-01-09, 19:07
Το λάθος που έκανες είναι ότι αγόρασες τα πράγματα από αλυσίδα γιατί δεν ξέρεις σε ποιόν να απευθυνθείς για το πρόβλημα σου. Γενικά το service παίζει μεγάλο ρολό από οπού ψωνίζεις . το βλέπω κάθε μέρα αυτό γιατί τυχαίνει να είμαι τεχνικός σε μηχ/τα γυμναστικής :wcourt: :clown2: :clown2: :clown2:

Fuhrer
21-01-09, 14:24
Να πεις την επωνυμια.Δεν ειναι κακο.Αν δεν κατακρινεις τους κλεφτες πως θα προφυλαχτουν οι υπολοιποι.Δεν καταλαβα δλδ θα φοβαμαι να πω οτι αυτος κ αυτος ειναι αεριτζηδες κ κλεφτες μηπως κ μου γυρισουν το δαχτυλιδι πισω???Αυτα τελος.Στην Ελλαδα του σημερα αν δεν φωναξεις κ δεν πλακωθεις με τετοια ατομα δεν παιζει να βγαλεις ακρη.Ε οχι ρε παιδια δλδ να σε κατουραει ο αλλος στην μαπα κ να σου λεει οτι βρεχει.Ελεος πια!!!Εγω πχ ειχα προβληματα με παροχεα internet κ απο τοτε τον δυσφημιζω με την πρωτη ευκαιρια.Αν δωσουν αυτο που πρεπει να δωσουν θα το πω.Αλλα ως τοτε τους κανεις ρεζιλι απο τα forum μεχρι λαικη αγορα.