PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτεινη. Ποτε και ποσο;



kingtiger
20-03-16, 01:43
Καλησπερα παιδια εκανα μια παραγγελια και συντωμα θα εχω στα χερια μου την Impact Whey Isolate (MyProtein) αλλα εχω καποιες ερωτησεις γιατι ακουω πολλες αποψεις και θα ηθελα να μου πειτε κ εσεις την δικη σας γνομη για τα εξης:
Ποσα γρ ανα σωματικο βαρος ειναι το ιδανικο? 0.8, 1.3 η 1.5;
Ποτε να παιρνω τα σκουπ; 1 σκουπ ειναι 25 γρ κ εχει μεσα 23γρ πρωτεινης γιατι εχω παρει την μη αρωματισμενη
Με τι να το αναμιγνύω; γαλα; νερο; τι;
Αν δεν εχω προπονιση να παιρνω; και αν ναι ποσο;
Σε περιπτωση cheat meal να παιρνω την δωση κανονικα;

Ευχαριστω

Αυτα ειναι τα στοιχεια της πρωτεινης:
103654

Nikolas_mk2
20-03-16, 02:38
Γι'αρχη φιλε καλό ειναι να διαβασεις το θεμα για την διατροφή αρχαριων, να ξεκαθαρισεις καποια πράγματα οπως π.χ. οτι το συμπληρωμα πρωτεΐνης δεν ειναι φαρμακο για να εχει δόση και χρονισμό αλλά υπάρχει απλα για να συμπληρωνει την καθημερινη πρόσληψη - εφόσον βεβαια το φαγητο σου δεν αρκει. Παίρνεις δλδ καθημερινα όσο κρίνεις οτι χρειαζεσαι - μετα την προπονηση σε νερό ειναι μια καλή στιγμή γενικά - όπως και στο πρωινό μαζί με γάλα.

Η ποσοτητα που χρειάζεσαι εξαρταται απο τους στοχους που εχεις - αν για παραδειγμα θες να βάλεις κιλά και κανεις υπερθερμιδικη διατροφη τοτε ενα ποσοστο * 1,5 είναι οκ,σε περιπτωση διαιτας το ποσοστό καλο ειναι ν'αυξηθει κοντά στο *2. :welcome:

kingtiger
20-03-16, 14:50
Η διατροφη μου ειναι θα μπορουσα να πω στην "πενα" εδω και 3μηνες. Ολα προσεγμενα, ολα ζυγισμενα. Απο διατροφη ειμαστε οκ, απλα επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει συμπληρωματα πριν ρωταω και επειδη ακουω αρκετες αποψεις και οχι κατι σταθερο.
Ειμαι σε περιοδο γραμμωσης (ναι ξερω ειναι νωρις) και ειμαι 77 κιλα, 1.75

Την αποψη σου για τον χρονισμο την εχω ακουσει.Αλλα εχω ακουσει και οτι ειναι καλο το πρωι με το πρωινο και μετα την προπονιση κατευθειαν

Nikolas_mk2
20-03-16, 15:09
Άμα η διατροφή σου ειναι κομπλέ και δεν σου λειπει κάτι τότε ειναι περιττό, αν θες απλά να ενισχυσεις λιγο ακομα την προσπαθεια σου τότε βαλε ενα σκουπ με νερό μετά την προπόνηση :thumbup:

kingtiger
20-03-16, 15:18
Ναι αλλα εν τελη ποσο χρειαζομαι καθε μερα;; για να μπορω να υπολογισω

Nikolas_mk2
20-03-16, 15:23
Η διατροφη μου ειναι θα μπορουσα να πω στην "πενα" εδω και 3μηνες. Ολα προσεγμενα, ολα ζυγισμενα. Απο διατροφη ειμαστε οκ,


Εφόσον δεν εχεις υπολογίσει την ποσότητα πρωτεΐνης που χρειάζεσαι τότε δεν είναι οκ η διατροφή, απο εκει ξεκινάς στη διαιτα.

Χοντρικά υπολόγισε κοντα στα 140γρμ. ζωική πρωτείνη αλλα στις συνολικές θερμιδες σου εννοειται οτι θα υπολογίσεις και την φυτικη

kingtiger
20-03-16, 15:54
Εννοω σε συνδιασμο με το συμπληρωμα..

orck
20-03-16, 16:06
Εαν η διατροφη σου ειναι σωστη τοτε γιατι να παρεις συμπληρωμα πρωτεινης; Το μονο που μπορω να σκεφτω με τις λιγες γνωσεις που εχω (το τονιζω αυτο, μην βασιστεις πανω σε αυτο που θα διαβασεις) ειναι να παιρνεις ενα σκουπ με μια ωριμη μπανανα ή δεξτροζη ή μαλτοδεξτρινη για να σταματησεις αμεσα τον καταβολισμο αμεσως μετα την προπονηση σου.

Nikolas_mk2
20-03-16, 16:07
Το ιδιο,μην μπερδευεσαι, πρωτεΐνη από φαγητο και συμπλήρωμα υπολογίζεται σαν συνολο.

kingtiger
20-03-16, 16:10
Ουτως η αλλος φιλε με μπανανα την βγαζω μετα την προπονηση οποτε ουτως η αλλος θα γινει.
Απλα αλλοι λενε 1 σκουπ γιατι σα διατροφη ειναι οκ απλα επειδη εχω διαβασματα κτλ κτλ ειδικα τωρα δε προλαβαινω τα γευματα ολα και συνηθως κανω 4 καθε μερα για αυτο και αποφασισα να παρω την πρωτεινη