PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος



kostasmoust
18-01-09, 04:54
γεια σας και απο εμενα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε ενα αρθρο στο bodybuilding.gr για την πρωτεινη whey ειδα οτι δεν πρεπει να γινεται καταναλωση μεγαλυτερη των 30 γραμμαριων τη φορα. εχω να κανω την εξης ερωτηση χρησιμοποιω μια πρωτεινη που παρεχει 35 γραμμαρια ανα δοση. αυτο κανει κακο στην υγεια και αν ναι γιατι? επισης στο ιδιο αρθρο γραφει πως η πρωτεινη μπορει να αναμιχθει με γαλα αλλα αυτο εγκυμονει αλλους κινδυνους. ποιοι ειναι αυτοι οι κινδυνοι? ας μου απαντησει καποιος με επιστημονικα δεδομενα ομως ευχαριστω. :jason:

slaine
18-01-09, 05:06
κατάρχάς καλώς ήρθες!

κατά δεύτερον καλύτερα να κάνεις τις ερωτήσεις σου στα αντίστοιχα υποφόρουμ αλλά εν τάχει θα σου απαντήσω.

λένε σε γενικές γραμμές όχι πάνω απο 30 γρ γιατι κάπου τόσα απορροφά ο οργανισμός και τα υπόλοιπα αποβάλλονται ή μπορεί να αποθηκευτούν σαν λίπος.

όμως ανάλογα με τη στιγμή, τον οργανισμό, την προπόνηση, τα κιλά κλπ μπορείς να απορροφήσεις μέχρι και 50 γρ και παραπάνω. ειδικά αν κάποιος κάνει και χρήση ΑΑΣ τότε και παραπάνω.

με λίγα λόγια δεν έχεις πρόβλημα με τα 35 γρ απολύτως. μην ξεχνάς ότι ένας μέρος χάνεται στη διαδικασία της πέψης, πρωτεινοσύνθεσης/πρωτεινοδιάσπασης

το γάλα αν δεν είναι 0% έχει λιπαρά και μπορεί εξαιτίας αυτου να καθυστερήσει λίγο την απορρόφηση της πρωτείνης σε στιγμέ ςπου εσύ θες άμεση απορρόφηση πχ πρωινό και μεταπροπονητικά.

εσένα έχει 35 γρ πρωτείνη η δόση ή σκόνη συνολικά ανά δόση είναι 35 γρ? έχει διαφορά

διάβασε το φόρουμ αυτά που ρωτάς έχουν ήδη απαντηθέι πολλάκις. θα μάθεις πολλά χρήσιμα πράγματα :D

Polyneikos
18-01-09, 09:01
^+1 σε αυτό που σου είπε ο Slaine,καλώς ηρθες κιόλας Κώστα στην παρέα μας ! :wave:

Muscleboss
18-01-09, 12:08
κώστα καλωσήρθες...

πες μου σε παρακαλώ σε ποιο άρθρο το διάβασες αυτο, και κάνε νέο θέμα σε αντίστοιχη κατηγορία να το συζητήσουμε.

ΜΒ

Doctorg
18-01-09, 14:40
Γεια σου Κώστα :army2:

mantus3
18-01-09, 15:34
καλος ηρθες φιλε μου, περαν της επιστιμης κ της θεωριας ο συνδιασμος γαλοκτος-πρωτεινης εγκιμονει κ καποιους αλους κινδινους σε μερικου... το γνωστο κοψιμο η αλιως τσιρλιπιπι σιμβενει μερικες φορες ειδικα αμα ο οργανισμος του ατομου που το καταναλονει δεν εχει μεγαλη ανθεκτικοτιτα στην λακτοζη...

peris
18-01-09, 16:12
καλωσηρθες και απο μενα φιλε οσο για την ερωτηση σου οτι σου ειπαν πανω τα παιδια :welcome: :welcome:

kostasmoust
19-01-09, 05:25
σας ευχαριστω ολους που γραψατε. το αρθρο αυτο το βρηκα μεσω google και δεν μπορουσα να γραφτο πανω σ αυτο και δεν μπορουσα να εψαχνα ολα τα ποστ γιαυτο και εκανα εδω την ερωτηση.η ερωτηση μου βεβαια δεν αφορα την απορροφητικοτητα της πρωτεινης αλλα για το αν μπορει η συγκεκριμενη καταναλωση να αποφερει οποιδηποτε προβλημα υγειας πχ προβλημα στα νεφρα. με το λιπος δεν ειχα ποτε προβλημα οποτε δεν με ενδιαφερει. αυτο που ειπε ο mantus3 για το κοψιμο ισχυει συνηθως στις πρωτεινες concetrate η δικια μου ειναι isolate. ευχαριστω

isis
19-01-09, 10:33
Και χωρίς αας ο οργανισμός μπορεί να απορροφήσει και 40 γρ. πρωτεΐνης , οπότε no problem!

Welcome! :lol:

TRIANTAFYLLOU
19-01-09, 16:01
καλώς ήρθες στο :bodybuildinggr: :awesome:

το ερώτημα σου είναι καλύτερα να έμπαινε στο κατάληλο τόπικ αλλά εν περιλήψει θα σου πώ πως η πρωτείνη δεν είναι φάρμακο για να σε ανησυχεί μήπως πάθεις κάτι αν πάρεις παραπάνω .

ο οργανισμός σε καθημερινή βάση χρειάζετε αμινοξέα και πρωτείνη για την ανάγκες του οργανισμού και οι ανάγκες αυξάνονται σε περίπτωση σωματικής άθλησης ,οπότε και παραπάνω να πάρεις δεν παθαίνεις τίποτε πρέπει να κάνεις υπερβολές για να φτάσεις σε υπερδοσολογία , απλά για την καλύτερη απορόφηση και καλύτερη κάλυψη αναγκών καλό είναι να μοιράζονται οι ποσότητες στην διάρκεια της μέρας .

επίσης κάποιος που τρώει μεγάλη ποσότητα πρωτείνης δηλαδή κρέας καλό είναι να συνοδεύει τα γεύματα και με μεγάλη ποσότητα λαχανικών εποχής δηλαδή σαλάτες , βοηθάνε στην αποτοξίνωση του οργανισμού .