PDA

Επιστροφή στο Forum : Slaine



slaine
18-01-09, 05:34
είπα να το ανοίξω όχι τόσο για να γράφω σε καθημερινή βάση αλλά ανά διαστήματα να βλέπω πιο πολύ τις αλλαγές με το όποιο προπονητικό στυλ θα χρησιμοποιώ και να μην ανοίγω ένα σωρό τόπικ για ερωτήσεις που αφορούν την προπόνησή μου.

εν τάχει:
μετά από περίπου 3 χρόνια που δεν έκανα τίποτα και έτρωγα μόνο γλυκά κλπ ξεκίνησα ιούλιο 2008 προπονήσεις σε ηλικία 26 χρονών. παλια έιχα ασχοληθεί κυρίως με πολ τέχνες, βάρη, ποδήλατο, κολύπμι.

ξεκίνησα λοιπόν τον ιούλη 108 κιλά περίπου με ποσοστό μυικής μάζας 0% και με διατροφή (δυστυχώς για τον οργανισμό μου τοτε υπερβολικά αυστηρή, την έφτιαξα μόνος μου και έκοψα τους υδατάνθρακες απότομα) έπεσα σε χρόνο dt στα 97 περίπου και με ταυτόχρονη αύξηση μυικής μάζας. το σώμα θυμότανε αν και όταν ξεκίνησα πάγκο να φανταστείτε έκανα με 40 κιλά και ενώ βγαίνανε τα χέρια έτρεμαν.

τεσπα να μην τα πολυλέω με θυμήθηκαν όλοι οι παλιοί μου τραυματισμοί (δυστυχώς έιναι πολλοί και σοβαροί κάποιοι) και μία ωραία αλλεργία και μέχρι τα μέσα σεπτέμβρη είχα ανέβει αλλά όχι όσο θα επρεπε (αναφέρομαι σε μυική ανάπτυξη και δύναμη) και σταδιάκά έφτασα τα 103 κιλά.

κάπου οκτώβρη παθαίνω νέο τραυματισμό σε ώμο και αγκώνα πάνω που έπαιζα κιλά
100 επικλινή
80 σκουώτ
60 κιλά πιέσεις ώμων σε σμιθ

και μέχρι μέσα δεκέμβρη με ταλαιπωρούσε. ανέβαινα ενδιάμεσα αλλα όχι όπως θα έπρεπε ούτε πήρα κρεατίνη όπως ήθελα για να μη διαλύσω τελείως τον ώμο-αγκώνα. απέφευγα και πολλές ασκήσεις και συνεχίζω όπως μπάρα σε ίσιο πάγκο πχ.

πάνω που αρχίσα να φορτώνω με το νέο έτος αρρώστησα και έμεινα 2,5 βδομάδες ξάπλα και άθλια διατροφή.

πριν αρρωστήσω έπαιζα (αν και ποτέ δεν πήγαινα για ρεκόρ μέσα στα πλαίσια της προπόνησης, το τελευταίο σετ)
επικλινή 120
σκουώτ 120
πιέσεις ώμων σε σμιθ 80
μονόζυγο 3-4 οχτάρια σετ
στα 105 κιλά πάνω κάτω και 1.85 ύψος

οι 2 πρώτες προπονήσεις τον καινούριο χρόνο ήταν χαλαρές
μία μέρα push
στήθος
πρέσσα μηχάνημα όλα
πεκ ντεκ κάπως με λαβή σαν ανοίγματα καμια 60άρα
ώμους
πιέσεις με αλτήρες 18κιλους
εκτάσεις με 14κιλους
τρικέφαλα
40αρη αλτήρα πίσω από το κεφάλι με τα 2 χέρια
80 κιλά στην τροχαλία

δεύτερη μέρα pull
90κιλά τροχαλία πλάτης
κωπηλατική με 50κιλο αλτήρα
τραπέζιοι 120 μπαρα
δικέφαλα
50 ισια μπαρα
κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης με 16κιλο αλτήρα.

πόδια δεν έκανα επειδή με έχει πεθάνει το δεξί γόνατο αυτές τις μέρες :(

σετάκια και επαναλήψεις δε μέτραγα καν

να σημειώσω ότι όλους αυτούς τους μήνες έκανα μία μυική ομάδα τη φορά με διαφορετικές ασκήσεις ανά βδομάδα ή αλλαγή σειράς ασκήσεων.

επαναλήψεις αρχικά 8-12 μετά τέλη αυγούστου 12-15 με ντροπ σετ για λίγο καιρό και μετά μέχρι να τραυματιστώ οκτώβρη 8-6-6-4 οι μισές ασκήσεις και οι άλλες μισές 10 άρια σετ (στην ίδια μέρα εννοώ).

από βδομάδα πάλι μία μυική ομάδα τη φορά αν και έλεγα να το αλλάξω όμως επειδή θα πάρω κρεατίνη είπα να παραμείνω έτσι τελικά.

συμπληρώματα που θα χρησιμοποιήσω τις επόμενες 4 βδομάδες κρεατίνη+whey+flaxseed+gaba(αραιά και που γιατί όλο τρώω και δε μένω ποτέ με άδειο στομάχι :porc: )+πολυβιταμίνη

slaine
18-01-09, 05:34
πω μεγάλο βγήκε το ποστ :geek:

Steve KinG STyLe
18-01-09, 11:29
Μπραβο ρε νικο καλη κινηση να ανοιξεις log...παντως γιατι να μπεις απο τωρα σε 5ημερο split με 16-20 set δεν ξερω και εγω ποσα κανεις με αυτα τα φαρμακα τις κρεατινες που περνεις :geek: Εγω παντως θα εκανα ενα "Back to basic" τελειως.Η δυναμη τουλαχιστον αλλα μαλλον και η μαζα επανερχονται ευκολα,και τωρα να πας να κανεις ανοιγματα στηθους,εκτασεις ποδιων και δεν ξερω τι αλλο τι δυναμη να επαναφερεις?Απλα ειναι περιτα σε μερικες περιπτωσεις...
By the way,περαστικα σου ρε φιλε και καλη επανοδο :thumbup:

Και μεγια το log :geek:

slaine
18-01-09, 16:19
ευχαριστώ ρε!

ποιός σου είπε ότι με μία μυική ομάδα τη φορά θα κάνω αναγκαστικά τις ασκησεις που λες ή ότι θα κάνω μόνο αυτές :smash: :geek: χε

άσε που λόγω κάποιων προβλημάτων κάποιες ασκήσεις έιναι ουσιαστικά κομμένες γαι μένα όπως μπάρα σε ίσιο πάγκο, γαλλικές κλπ.

πιο πολύ ενστικτώδη προπόνηση θα κάνω ( :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: τρομάρα μου) εννοώντας τα σετ και επαναλήψεις :turtle: :1laugh: .

το θέμα έιναι ότι σαν μαθητής σήκωνα περισσότερα κιλά σε αρκετές ασκήσεις αλλά δε βλέπω να έχω άλλο muscle memory :geek: :evil:

Hurricane38
18-01-09, 17:15
Πολυ καλα κιλα ευγε!!!
Εισαι δυνατος αλλα φαινεται πως το σωμα σου εχει ταση για τραυματισμουσ οταν καταπονειται οπως και το δικο μου.Αλλοι βαρανε συνεχεια με ουτε καν καλη τεχνικη και προθερμανση και δεν παθαινουν τιποτε.
Γενικα εχω καταλαβει πως προπονεισαι βαρια και στα ορια.Κι εγω το ιδιο
Στη θεση σου ομως θα δοκιμαζα να κανω ΗΙΤ (οσο κι αν λεγονται εναντιον του ΗΙΤ πραγματα),τον αλλο μηνα θα εκανα στατικη και τον παρααλλο μηνα θα δοκιμαζα ντε λορμ.
Πειραματισου λιγο με εναλλακτικες μορφες προπονησης που νομιζω θα σου κανουν πολυ καλο.
Εγω αν ημουν προπονητης σου θα σε εβαζα να κανεις ΗΙΤ δια :spank:
Παρτο χαμπαρι πως εισαι κουρασμενος επιτελους!!!!!!!!!
Ναι ναι εγω στο λεω που εκανα προπονηση βαρια προπερυσι τον Αυγουστο που ειχε 48 βαθμουσ εξω (40 μεσα στο γυμναστηριο χωρις αιρ κοντισιον εννοειται) και βαραγα κιλο μεχρι αποτυχιας και οταν τελειωσα την προπονηση και πιγα για μπανιο κι επεσε πανω μου το δροσερο νερο σχεδον λιποθυμησα μεσα στο μπανιο απο την εξαντληση.
Σκεψου αυτα που σου λεω γιατι σε βλεπω πως δουλευεις σκληρα και αξιζεις να δοκιμασεις κατι αλλο.

slaine
18-01-09, 18:08
γενικά φώτη έχω πολλούς τραυματισμούς απο ένα λαλάκα δάσκαλα απο τις πολ τέχνες ατύχημα με μηχανή και υπερποπόνηση σε μικρή ηλικία με πολλά κιλά και λάθος τεχνική.

θα σκεφτώ σοβαρά τα όσα είπες.

[άσε το καλοκαίρι κι εγώ έτσι τα έκανα-έλιωνα μέχρι κόπωση- αλλά μετά πήγαινα θάλασσα για να κάνω αεροβική (αντι στο γυμναστήριο) και... :eleph: ]

Tani Mc'Roth
18-01-09, 22:16
Ωραια κινηση!!!
Καλη συνεχεια,υπομονη και προσοχη με τους τραυματισμους!! :awesome:

JohnyB
18-01-09, 22:30
γενικά φώτη έχω πολλούς τραυματισμούς απο ένα λαλάκα δάσκαλα απο τις πολ τέχνες ατύχημα με μηχανή και υπερποπόνηση σε μικρή ηλικία με πολλά κιλά και λάθος τεχνική.

θα σκεφτώ σοβαρά τα όσα είπες.

[άσε το καλοκαίρι κι εγώ έτσι τα έκανα-έλιωνα μέχρι κόπωση- αλλά μετά πήγαινα θάλασσα για να κάνω αεροβική (αντι στο γυμναστήριο) και... :eleph: ]

Το καλυτερο και γω το καλοκαιρι τα Σ/Κ ετσι στα καπακια στη Μακρυ μετα την προπονηση για βουτια!!!

slaine
20-01-09, 00:10
προπόνηση στήθους σήμερα και πήγε χάλια. :thumbdown:

[πήρα και no-xplode γεύση λεμόνι. (μέτρια γεύση ήθελε πολύ νερό να έρθει στα ίσα του) αντί να πάρω μία δόση πριν και μία μετά ξεκίνησα κανα τέταρτο πριν την προπόνηση και συνέχισα κατά τη διάρκεια. τίποτα το διαφορετικό ίσα ίσα ένιωθα ένα πρήξιμο στο στομάχι μόνο. το κούνησα κιόλας και έγινε έκρηξη στο σέηκερ και καθάριζα μετά το γυμναστήριο :sneaky: ]

επί της ουσίας λοιπόν:
(ζέσταμα εννοείται)

4 σετ 10-12 επαναλήψεων όλα τα κιλά στην πρέσσα στήθους

επικλινείς πιέσεις σε μηχάνημα με κίνηση σαν αλτήρες (δεν ξέρω όνομα ούτε πόσα κιλά είναι το μηχάνημα)
12*30 σε κάθε χέρι
8*40
8*40
8*30 :evilno:

βυθίσεις στο δίζυγο 4*12-8 (107 κιλά νομίζω πλέον :porc: )

πιέσεις στον ίσιο με αλτήρες
12*18
10*20
10*25
4*30 και εδώ στην τέταρτη επανάληψη μου βγήκε ο ώμος!!!!! :shock: :affraid:
αν και στιγμιαία και όχι τελειώς ίσα ίσα για να μου πέσει ο αλτήρας και ευτυχώς χωρίς πόνο... ξενέρωσα τρελά περιττό να το πω αλλά σαν καλός λαλάκας συνέχισα

ανοίγματα σε μηχάνημα 4 σετ δε θυμάμαι καθόλου κιλά είχα ψιλοφρικάρει από πριν με τον ώμο

cross over 2 σετ 15άρια με 15 κιλά σε κάθε χέρι χαλάρα λόγω ώμου πάλι...

σήμερα όλα χάλια είχε άπειρο κόσμο με αποτέλεσμα σε κάθε άσκηση να κάνουμε 3 άτομα εναλλάξ οπότε και η σειρά ήταν ό,τι να'ναι όπου έβρισκα ελεύθερο όργανο, με τον ώμο ευτυχώς δεν έχω καμία ενόχληση τώρα, γενικά δεν τράβαγα κιλά σήμερα φαίνεται το no είχε αντιπλασίμπο σε μένα.

slaine
20-01-09, 00:18
ξέχασα να πω τέμπο εκρηκτικό ανέβασμα όσο μπορούσα κράτημα 1-2 κατέβασμα 2-4 ανάλογα και κράτημα κάτω 1 (ντάξει την επόμενη φορά θα το γράψω μόνο με νούμερα)

thegravijia
20-01-09, 00:31
απο οτι καταλαβαινω εχεις ξενερωσει λιγο με τις προπονησεις ή λαθος κανω>?

slaine
20-01-09, 00:41
στήθος έχω ξενερώσει μόνο και μόνο που δε μπορώ να φορτώσω όπως θέλω-τραβάει το στήθος. και ήταν το δυνατό μου σημείο να φανταστείς παλιά

slaine
21-01-09, 00:58
Πλάτη

λόγω του ώμου από χθες συντηρητικά πήγε η σημερινή προπόνηση.

μονόζυγο με τριγωνική λαβή 3*5-6
μονόζυγο με κλειστή ανάποδη λαβή 3*8
άρσεις θανάτου 80*9/100*7/120*6(2 σετ)
κα8ιστή κωπηλατική 80*10/90*8/100*7
τροχαλία εμπροσθολαίμιες 75-80 (δε θυμάμαι) *4*10-7

slaine
21-01-09, 23:54
Ώμοι-Τραπέζιοι

επειδή υστερώ σε μεσσαία μοίρα δελτοειδών σε σχέση με πίσω και μπροστά ξεκίνησα με

πλαινές εκτάσεις με 12-18κιλους αλτήρες

πάλι πλαινές σε όρθιο πάγκο με μικρή κλίση 12άρηδες αλτήρες

πλαινές σε πάγκο με ακόμα μεγαλύτερη κλίση 12άρηδες αλτήρες

σκυφτός εκτάσεις με 12-10 κιλά σε κάθε χέρι 2 σετ 8 επαναλήψεις

cross over πάνω λαβές ανάποδα για πίσω δελτοειδείς 3 πλάκες 3 σετ 8 επαναλήψεις περίπου

πιέσεις με μπάρα όρθιος σχετικά κλειστή λαβή (αυτές είναι οι στρατιωτικές?)
50*8/60*6/60*3+3 με λίγη βοήθεια

τραπέζιοι άρσεις με μπάρα σε σμιθ
120*12/140*10/170*8/170*4+2 με λίγη βοήθεια

Tani Mc'Roth
22-01-09, 00:13
Nice!!!
Συνεχισε δυνατα!!! :D

Muscleboss
22-01-09, 00:44
Με γειά το log νίκο...

για να δούμε τι πρόοδο θα κάνεις :D

ΜΒ

slaine
23-01-09, 02:39
Πόδια σήμερα (ή πιο σωστά χθες) και ενώ ήμουν άυπνος και δεν έιχα φάει καλά και έιχα και 3 μέρες σερί σκληρής προπόνησης πήγα να κάνω πόδια.

χασμουριόμουνα και νύσταζα και ενώ το σώμα μου μου έλεγε σήκω φύγε φάε κανα αναβολικό λουκουμά σαν αυτούς του ΜΒ συνέχισα.

ήδη πιασμένος σχεδόν παντού μετά το ζέσταμα στο διαδρομο και κάτι άλλες ασκήσεις ξεκινάω ζέσταμα σκουώτ.

στα 60 κιλά ήδη οι τετρακέφαλοι πονούσαν το γαλακτικό οξύ είχε μαζευτεί κι έκανε τη δουλειά του. φυσικά συνέχισα :rabbit: μέχρι τα 100 κιλά όμως μόνο, επαναλήψεις δε θυμάμαι παρά μόνο ότι στα 100 έκανα 3 :evilno:

μετά προβολές με μπάρα περπατώντας
40 κιλά στο πρώτο σετ και ήδη ένιωθα ψόφιος
50
60 έφτυσα άιμα για να βγούνε, επαναλήψεις δε θυμάμαι νομίζω 5-6 σε κάθε πόδι.
60 άλλο ένα σετ σε ένα πολύ υψηλό σκαλί όπου ανέβαινα μία με το ένα πόδι μία με το άλλο. στην 3-4 επανάληψη σταμάτησα γιατί δεν την πάλευα κάστανο.

πήγα να κάνω άρσεις για δικέφαλα βάζω 60 λέω πολύ λίγα δεν τα νιώθω καν. έβαλα 80 και μου φάνηκαν πολλά! δεν αφαίρεσα :smash: και συνέχισα. έκανα 2 σετ αλλά πολύ χάλια, πολλή κούραση και δε μπορούσα να συγκεντρωθώ να σφίξω όπως έπρεπε κλπ. σε σκαλί για να φτάνω πολύ χαμηλά με πολύ ανοιχτή λαβή.

μετά έκανα μία άσκηση κάπως έτσι http://www.exrx.net/WeightExercises/Hamstrings/WTHamstringRaise.html

αλλά επειδή δεν την πάλευα αυτή τη φορά με το βάρος μου έβγαλα με το ζόρι τις αρνητικές για 2-3 σετ

έκανα και λίγο γάμπες αλλά ουσιαστικά δεν έκανα ήταν πολύ λίγο.

συμπέρασμα
ήμουν τέζα πόσο καιρό και μπήκα δυνατά στην προπόνηση. δεν έκανα και σωστά κάποια πράγματα στις προπονήσεις χώρια τη μάσα ξεκούραση και κουράστηκα αρκετά. κανονικά αύριο έχω χέρια αλλά αμφιβάλω αν θα πάω αυτή τη βδομάδα πάλι, άσε που οι πήχεις είναι πολύ κουρασμένοι.

απο βδομάδα αλλάζω πλάνο προπόνησης σε 3 ή 4 μέρες ον και 4 ή 3 οφ θα το σκεφτώ και θα ενημερώσω.

peris
23-01-09, 02:44
νικο αντε καλη αρχη αν και καθυστερημενα :oops: :oops: :oops:

συνεχισε δυνατα :hantel: :lift2hand: :bblifthard: :liftheavy: :bbbiceps:

slaine
23-01-09, 02:47
ευχαριστώ μαν!
η πρώτη βδομάδα προπόνησης δεν πήγε καλά...
πρέπει να οργανωθώ.

slaine
23-01-09, 16:35
σκέφτομαι απο βδομάδα να αλλάξω πρόγραμμα και να διαλέξω κάτι από τα εξής:

1)-Άνω σώμα
-κάτω σώμα
-ξεκούραση
-ανω
-κάτω
σκ ξεκούραση
(μάλλον τη δεύτερη φορά με άλλη ένταση/τεχνική/ασκήσεις)

2)-πόδια
-ξεκούραση
-push
-ξεκούραση
-pull
-σκ ξεκούραση

3)-στήθος/πλάτη
-πόδια
-ξεκούραση
-χέρια
-δελτοειδείς/τραπέζιοι
-σκ ξεκούραση

4)στήθος/δικέφαλα
ποδια
ξεκούραση
πλάτη/τρικέφαλα
δελτοειδείς/τραπέζιοι
σκ ξεκούραση

5)-push(με τις αντίστοιχες ασκήσεις push για τα πόδια)
-pull (με τις αντίστοιχες ασκήσεις pull για πόδια)
-ξεκούραση
-push
-pull
-σκ ξεκούραση
(μάλλον τη δεύτερη φορά με άλλη ένταση/τεχνική/ασκήσεις)

σκέψεις:
-προσπαθώ να κάνω πάντα βάρη (τα λειτουργικά σετ εννοώ) μέσα σε 45 λεπτά περίπου.
-επίσης αφού θα παίζω περισσότερες από 1 μυικές ομάδες δε θα μπορώ να τις "χτυπάω άλύπητα"
- είμαι σε περίοδο όγκου (όχι τρελό με τρελή μάσα, όγκος ωστόσο)
-θα πρέπει να σκεφτώ εκτός από το σπλιτ και την τεχνική/ασκήσεις κλπ που θα ακολουθήσω
-ίσως σε κάποιο πρόγραμμα να αλλάξει η σειρά πχ στο 3 στήθος/πλάτη και στο καπάκι την άλλη μέρα πόδια μάλλον θα αλλαχτεί.

περιμένω προτάσεις.

Nick3
23-01-09, 19:37
σκέφτομαι απο βδομάδα να αλλάξω πρόγραμμα και να διαλέξω κάτι από τα εξής:

1)-Άνω σώμα
-κάτω σώμα
-ξεκούραση
-ανω
-κάτω
σκ ξεκούραση
(μάλλον τη δεύτερη φορά με άλλη ένταση/τεχνική/ασκήσεις)

2)-πόδια
-ξεκούραση
-push
-ξεκούραση
-pull
-σκ ξεκούραση



Kάτι απ αυτά τα δύο θα έκανα στη θέση σου,αυτόν τον καιρό παίζω όπως έχεις στο δεύτερο πλάνο.

Steve KinG STyLe
23-01-09, 19:43
+1 ^ χαλαρα και εγω κατι τετοιο θα διαλεγα!!!
Αν και μην σκας τοσο για το split...το ξερεις και εσυ βεβαια αλλα δεν ειναι εκει η ουσια :wink: Δεν σε φοβαμαι εσενα...

Καλη συνεχεια :bowdown:

slaine
23-01-09, 19:46
πόσο καιρό το κάνεις? τι πρόοδο έχεις?

ναι στιβ η ουσία είναι στην ας πούμε "ποιότητα", το πως κ.λ.π

αλλά το σπλιτ είναι μία βάση που σε οδηγεί στο πως θα προγραμματίσεις κάποια πράγματα.

Nick3
24-01-09, 01:20
To δεύτερο σπλιτ το κάνω για αλλαγή κυρίως,συνήθως παίζω με το πρώτο που έχεις μόνο που μεταφέρω την τέταρτη μέρα προπόνησης την επόμενη εβδομάδα για να έχω τρεις μέρες προπόνησης τη βδομάδα.Καλά σπλιτς και τα δυο αν ξέρεις να τα χρησιμοποιείς.

slaine
25-01-09, 20:05
αυτή τη βδομάδα θα κάνω τελικά το 4 και από την επόμενη θα μπω στο κανονικό πρόγραμμα που θα είναι μάλλον το 1

napstor
25-01-09, 23:52
ετσι slaine συνεχισε δυνατα :bowdown:

slaine
27-01-09, 04:01
στήθος-δικέφαλα

λόγω του προβλήματος με τον ώμο ήμουν συγκρατημένος στα κιλά αν και δοκίμασα μπάρα που συνήθως με ενοχλεί. κλασσικά λεπτομέρειες για σετ-κιλά-επαναλήψεις δε θυμάμαι :geek: (ωραίο λογκ :lol: )

-πιέσεις με μπάρα στον ίσιο 110 στο τελευταίο σετ νομίζω 4 επαναλήψεις
-δίζυγο 3-4 σετ
-ανοίματα με 20κιλους αλτήρες
-πιέσεις στον επικλινή σε μηχάνημα (κίνηση σαν αλτήρες) με 45 κιλά σε κάθε χέρι (με ενόχλησε λίγο ο ώμος και δεν ανέβασα και το ωραίο είναι ότι πάνω στην έξαρση του προβλήματος μόνο σε αυτό το μηχάνημα μπορούσα να κάνω και όχι μόνο να μην πονάω αλλά και να φορτώνω κιόλας)
-κρος όβερ 7 πλάκες σε κάθε χέρι

διαλλειματάκι με μέλι+bcaa :lol:

-κάψεις δικεφάλων με μπάρα 50 κιλά
-εναλλαξ στριφτές με 20κιλους αλτήρες
-μηχάνημα σαν στραβόμπαρα σε μαξιλάρι εδώ αφού έκανα με 20 κιλά, ανέβασα στα 30 με λίγη βοήθεια και μετά 50 κιλά 4 αρνητικές (με το τρομερή δυσκολία βγήκαν οριακά κατάφερα να τα κρατήσω στην τέταρτη επανάληψη), κατέβασα στα 30 κιλά 4 αρνητικές και μετά στα 10 5-6 κανονικές (σφύξιμο στην κορυφή της κίνησης όσο μπορούσα) με λίγη βοήθεια.

δυνατή προπόνηση αλλά ο ώμος με κρατάει πίσω... :evilno:

Hurricane38
27-01-09, 05:17
Εισαι δυνατος και με τις αρνητικες θα γινεις δυνατοτερος.

Οπως ξερεις εχω προβλημα με το δεξι γονατο εξάιτιας των σκουωτ.Θυμαμαι τοτε μου ειχες πει να κοψω τα κιλα και να ξεκουραστω πριν το προβλημα επιδεινωθει.
Με τη σειρα μου λοιπον θα σου πω το ιδιο πραγμα για τουσ ωμους σου.Αν εχεις τραυματισμο που σε ενοχλει καιρο,τοτε προκειται για χρονια φλεγμονη που επιμενει,οποτε η καρριερα σου σαν παουερλιφτερ τελειωνει εδω πριν παθεις τιποτα χειροτερο!
Φωτογραφιες θα σκαναρω και θα βαλω οταν τα καταφερω να βρω χρονο.Εχασα βαρος 7 κιλα περιπου και δειχνω λιγο καλυτερος και απ οτι μου λενε και πιο μεγαλος.Ημουνα 122 κιλα τωρα 115.Διατροφη αυστηρη δεν κανω και συχνα μου τη βαραει και το ριχνω στη :porc:

slaine
27-01-09, 05:25
ρε αλήτη γιατί δεν κοιμάσαι??? :P

έχεις δίκιο εν μέρει. ο ώμος τώρα δεν έχει φλεγμονή. απλά έχει την τάση να βγαίνει. θεωρητικά με τα βάρη ενισχύεται η άρθρωση και θα υποχωρήσει το φαινόμενο αυτό. ωστόσο έχω παρατηρήσει ότι δεν έχει βελτιωθεί αρκετά.

αυτό που θα έπρεπε να κάνω έιναι να κόψω τα βάρη (τουλάχιστον όπως κάνω) και να επικεντρωθώ σε λίγα κιλα και πολλές επαναλήψεις, και ισομετρικές, πλειομετρικές, κλειστής αλυσίδας, λάστιχα και κάτι άλλες ειδικές ασκήσεις που για να είμαι ειλικρινής βαριέμαι και δε με ευχαριστούν.

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

περiμένουμε φωτογραφίες με six-pack! :wink: (εσύ χάνεις, εγώ παίρνω, να δω που θα συνατηθούν οι ζυγαριές μας :lol: )

slaine
28-01-09, 01:36
πλάτη-τρικέφαλα σήμερα

κουρασμένος από χθες αναμενόμενο, με αποτέλεσμα να πέσω λίγο στα κιλά.

-εμπσοθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία 90 κιλά
-οπισθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία 70 κιλά
-καθιστή κωπηλατική τριγωνική λαβή 100 κιλά
-κωπηλατική με μπάρα 110 κιλά (ένιωθα λίγο αδύναμος στην αρχή κι έλεγα να μην την κάνω κάν αλλά τελικά έκανα)
-τροχαλία στο κρος όβερ σαν πουλ-όβερ δε θυμάμαι κιλά :rabbit:

διαλλειματάκι μέλι+BCAA

-τρικέφαλα στην τροχαλία πλάτης (καμία σχέση με την κλασσική στο κρος όβερ)
-βυθίσεις μ'ενόχλησε λίγο ο ώμος και τις άφησα :sneaky:
-πιέσεις με κλειστή λαβή με πόνεσε ο καρπός και τις άφησα :sneaky:
-γαλλικές με πόνεσε ο αγκώνας και γι'αυτό έβαλα μόνο 20 κιλά
-σκοινάκι τροχαλία

BRaWNy
28-01-09, 09:25
Απο ότι κατάλαβα κι αν δεν κάνω λάθος, έχει 1-2 εβδομάδες που ξαναξεκίνησες προπονήσεις μετα απο αποχή σου σε αυτές.
Κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να είχες μπει προσαρμοστικά και όχι τόσο απότομα δυνατά.

Παρόλα αυτά, και όπως σου έχω ξαναπει, κάνεις υπερβολικά πράγματα έτσι κι αλλιώς, και εννοώ την ποσότητα.

slaine
28-01-09, 14:58
έχω μειώσει τα σετ και επίσης πάω κάπως ας το πούμε ενστικτωδώς.

παράδειγμα δεν ήθελα να κάνω χθες κωπηλατική ή άρσεις γιατί ενιωθα τη μέση μου κάπως κουρασμένη. στην πορεία "ζεστάθηκα" ένιωσα καλύτερα και έκανα κωπηλατική.

Θα μπορούσες να μου παραθέσεις ένα ας το πούμε ιδανικό παράδειγμα για σένα για πλάτη -τρικέφαλα? να δω τι ακριβώς εννοείς

Steve KinG STyLe
28-01-09, 15:09
"ιδανικο??"
Nahh... :P

slaine
28-01-09, 15:22
"ιδανικο??"
Nahh... :P
:smash: μην αναλωθούμε στο τι ταιριάζει στον καθένα κλπ. νομίζω καταλαβαινόμαστε

BRaWNy
28-01-09, 15:59
έχω μειώσει τα σετ και επίσης πάω κάπως ας το πούμε ενστικτωδώς.

παράδειγμα δεν ήθελα να κάνω χθες κωπηλατική ή άρσεις γιατί ενιωθα τη μέση μου κάπως κουρασμένη. στην πορεία "ζεστάθηκα" ένιωσα καλύτερα και έκανα κωπηλατική.

Θα μπορούσες να μου παραθέσεις ένα ας το πούμε ιδανικό παράδειγμα για σένα για πλάτη -τρικέφαλα? να δω τι ακριβώς εννοείςΔεν θα έκανα ασκήσεις που στην ουσία είναι ακριβώς ίδια η γωνία ή σχεδόν ίδια, π.χ. εμπροσθολαίμιες έλξεις και οπισθολαίμιες έλξεις, ή π.χ. κάμψεις δικεφάλων με μπάρα όρθιος και μετα κάμψεις με αλτηρες όρθιος, ή shrugs με μπάρα και μετα Shrugs με αλτηρες.
Την τελευταία απο το παραδειγμα για πλάτη (οπισθολαίμιες έλξεις) την θεωρώ αχρείαστη, δεν λέει και πολλά και μπορει να γίνει και επικίνδυνη αν δεν έχεις καταλληλη ευλυγισία.
Θα το έκανα μόνο αν επέλεγα να κάνω 1 σετ λειτουργικό ανα άσκηση με ένταση*, έχοντας πολλές ασκήσεις για πολλές γωνίες.
Αυτό όμως εν μέρει δεν σου επιτρέπει να κάνεις και αλλαγές ασκήσεων όταν θα νοιώσεις κορεσμό, μιας και είναι λίγες στην ουσία οι καλές (κατάλληλες) ασκήσεις, αν επιλέξεις να κάνεις όλες τις δυνατές κατα κάποιον τρόπο ασκήσεις σε μία μέρα.

*Θα επέλεγα να κάνω total 5-6 σετ λειτουργικά straight με ένταση, ή κάπως λιγότερα αν χρησιμοποιούσα και μεθόδους επέκτασης ενός σετ και αυξησης έντασης, ή αρκετά περισσότερα αν επέλεγα high volume αλλά με λιγότερη ένταση (ένταση μόνο σε μερικά σετ).
Τωρα, ή θα ήταν 1 ασκηση των Χ total sets που θα επέλεγα, ή θα ήταν 2 ασκήσεις, ή θα ήταν 3 ή 4-5 για Χ total sets.
Σε περίπτωση high volume, θα επέλεγα μικρότερο αριθμό ασκήσεων.

Κυρίως όμως θα σκεφτόμουν με τις εξης παραμέτρους:
Πλάτη (ενδέχεται και με τυχαία σειρά)
1-2 ασκησεις έλξεων με διαφορετική γωνία/λαβή κλπ, ή 1 ελξεων και 1 πουλόβερ.
1-2 ασκήσεις κωπηλατικής μορφής με διαφορετική γωνία/λαβή κλπ, 1 κωπηλτική και 1 Άρσεις θανάτου.
1 άσκηση για ανω τραπέζιο (αν τους εκανα με πλάτη)

Με λίγα λόγια θα είχα ασκήσεις για όλες τις διαστάσεις/γωνίες της πλάτης.
Ανάλογα την έμφαση που θα χρειαζόταν οποιά περιοχή/γωνία θα έδινα προτεραιότητα, π.χ. αν εχω καλό άνοιγμα και θέλω περισσότερο πυκνότητα, θα δουλευα περισσότερο με κωπηλατικές και θα κρατούσα μόνο μια ασκηση για ευρος, κάπως έτσι.

Για τους τρικεφάλους θα επραττα ανάλογα.
Αυτα βέβαια για 1 φορά την εβδομάδα την καθε μυική ομάδα.

Εχω σταματήσει όμως εδω και πολύ καιρό να δουλεύω έτσι και με τέτοια σπλιτς, οπότε θα σου πρότεινα κάτι σαν αυτά που προτείνω τελευταία (ξέρεις εσύ).

RUHL
28-01-09, 16:14
+1 στον brawny συμφωνω σε ολο το ποστ

καλες προπονησεις στον σλαινε :^^:


Μηχαλη να σου πω τι γνωμη εχεις για τους δελτοιδης οτι αποτελουντε περισσοτερο απο αργες ινες και καλυτερη αναπτυξη με αυτη την λογικη θα παρουν αν τους προπονεις 2 και 3 φορες την εβδομαδα (μπορει οχι 15-20 ανα προπονηση φυσικα αλλα ποιο λιγα απλος ποιο συχνα)
Κατι αναλογω για τα χερια οτι αναρωνουν πολυ γρηγορα και μπορουν να δεχτουν και αυτα 2-3 προπονησεις την εβδομαδα

Τι λεει η εμπειρια σου

slaine
28-01-09, 16:14
ευχαριστώ για την απάντηση.

είναι παρόμοιες οι εμπροθολαίμιες με τισ οπισθιλαίμιες αλλά έχουν κάποια διαφορά. άλλωσε πίσω έκανα 3 σετ με ουσιαστικά το τελευταίο να φτάνω σε κόπωση. τα άλλα 2 έδωσα έμφαση στο χρόνο κυρίως.

οι ασκήσεις που έκανα ήταν στο σκεπτικό σου (αν και όχι οι ασκήσεις που θα επέλεγες εσύ)
-2 τροχαλία παρόμοια γωνία με διαφορετική λαβή
-2 κωπηλατικές με διαφορετική λαβή και γωνία
-1 πουλ όβερ

πέπτη θα κάνω ώμους-πήχεις
παρασκεύη πόδια
σκ ξεκούραση

απο δευτέρα push-pull ή άνω σώμα-κάτω σώμα.

στο πους-πουλ τις άρσεις να τις έχω στα πόδια ή την πλάτη? 'η να το αλλάζω αυτό κάθε τόσο?

RUHL
28-01-09, 16:22
οι ασκήσεις που έκανα ήταν στο σκεπτικό σου (αν και όχι οι ασκήσεις που θα επέλεγες εσύ)
-2 τροχαλία παρόμοια γωνία με διαφορετική λαβή
-2 κωπηλατικές με διαφορετική λαβή και γωνία
-1 πουλ όβερ
1 Αρσεις θανατου
2 Εμπροσθολαιμιες στην τροχαλια η μονοζυγο παλι το ιδιο
3 Με κλειστη λαβη στην τροχαλια να το φερνεις προς το στηθος η λαβη V στο ιδιο μηχανημα η καποια αλλη λαβη
4 Κωπηλατικη με μπαρα λαβη με παλαμες να κοιτανε εσενα η αναποδα αναλογως ποιο κοματι δουλευεις σε τετοις κληση πλατης / (ενταξη λιγο ποιο κατω δεν εχει καλα σχηματα το πληκρολογιο :green: ) η και τετοια ---- κληση
5 Αρσεις ομων με μπαρα μπροστα η πησω η αλτηρες στα πλαγια η μπροστα η πησω


Αυτα πανω κατω θα επελεγα :clown2:

slaine
28-01-09, 16:27
θενξ ρουλ αλλά χθες δεν ένιωθα καλά για άρσεις και δε δοκίμασα καν.

BRaWNy
28-01-09, 16:28
στο πους-πουλ τις άρσεις να τις έχω στα πόδια ή την πλάτη? 'η να το αλλάζω αυτό κάθε τόσο?
Θα τις βάλεις με πλάτη, και κατα προτίμηση Romanian και όχι conventional.
Έτσι θα μπορεις έχεις τις 3 μεγάλες βασικές κινήσεις σαν κεφαλή σε κάθε ξεχωριστή μέρα.
Οπότε το σπλιτ θα πηγαίνει έτσι:

Day 1 - lower body (Squat)
Day 2 - rest
Day 3 - push (Bench Press)
Day 4 - rest
Day 5 - Pull (Deadlift)
Day 6 - rest
Day 7 - rest


απο δευτέρα push-pull ή άνω σώμα-κάτω σώμα.Aν επιλέξεις άνω σώμα-κάτω σώμα, θα ήταν προτιμότερο να είναι 3 φορες/εβδομάδα, μερα παρα μέρα.
Την μια εβδομάδα θα σου πέφτει δυο φορές ανω σωμα και την άλλη δυο φορές κατω σώμα.

Με αυτό το πλάνο είναι προτιμότερο να έχεις δυο προπονητικές μέρες για ανω σωμα και κατω σωμα, δηλαδή ανω Νο1, κατω Νο1, ανω Νο2 και κατω Νο2.
Επιλέγεις 2 ασκήσεις για καθε μυική ομάδα και κανεις τη μια στο Νο1 και την άλλη στο Νο2.

Σε αυτο το πλάνο μπορεις να χρησιμοποιήσεις και antagonist training.
Υπόψιν ότι με αυτό το πλάνο, η κάθε μυική ομάδα θα γυμνάζεται καθε 4-5 μερες, οπότε η ποσότητα θα πρέπει να είναι μικρότερη απο ότι με το παραπάνω πλάνο push/pull/legs, όπου η καθε ομάδα γυμνάζεται καθε 7 μερες.

slaine
28-01-09, 16:39
ναι αυτό που λες γαι διαφορετικές μέρες πχ άνω 1 και άνω 2 το έχω ήδη σκεφτει και σημειώσει.

απλά εγώ σκεφτόμουν στο push pull πρόγραμμα να μη βάλω ξεχωριστά τα πόδια αλλά να κάνω κάτι του στυλ

δευτέρα push
παγκο
στρατιωτικές
σκουώτ
(ίσως και τρικέφαλα)

τρίτη pull
μονόζυγο
κωπηλατική
άρσεις θανάτου
(ίσως και δικέφαλα)

τετάρτη κενό
κλπ με κάποιες αλλαγες στις ασκήσεις

τι λες θα πέσει πολύ βαρύ ειδικά για τα πόδια?[/img]

BRaWNy
28-01-09, 16:57
Τότε γιατι δεν κάνεις το ανω σωμα-κάτω σωμα, αφου θες να έχεις 2ημερο σπλιτ?
Θα κερδίζεις και χρόνο.
Αν έχεις π.χ. στηθος και ποδια την ίδια μέρα, θέλει σετ για ζέσταμα και για τα δύο και έτσι μεγαλώνει ο χρόνος.
Έπειτα δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βολεύει να κάνεις άρσεις και σκουωτ με διαφορά 1 ημέρας ή και 2 ημερών.

Εγω προτείνω, είτε το πλάνο legs/push/pull που ανφερθηκα στο προηγούμενο πόστ μου και 3 φορες/εβδομάδα μερα παρα μέρα, είτε το ανω σωμα/κάτω σωμα που επίσης αναφερθηκα στο προηγούμενο ποστ μου, και αυτό 3 φορές/εβδομάδα μερα παρα μερα.

Απο κει και πέρα εσυ επιλέγεις, δεν θέλω να σε κουραζω και να φαινεται ότι σε πιέζω.

Hurricane38
28-01-09, 17:01
+1
:thumbsup:

RUHL
28-01-09, 17:41
Μηχαλη να σου πω τι γνωμη εχεις για τους δελτοιδης οτι αποτελουντε περισσοτερο απο αργες ινες και καλυτερη αναπτυξη με αυτη την λογικη θα παρουν αν τους προπονεις 2 και 3 φορες την εβδομαδα (μπορει οχι 15-20 ανα προπονηση φυσικα αλλα ποιο λιγα απλος ποιο συχνα)
Κατι αναλογω για τα χερια οτι αναρωνουν πολυ γρηγορα και μπορουν να δεχτουν και αυτα 2-3 προπονησεις την εβδομαδα

Τι λεει η εμπειρια σου

bump :greenalien:

BRaWNy
28-01-09, 21:49
Όλοι οι μυες έχουν μίξη όλων των τύπων ινών, με κάποιες να υπερτερούν των άλλων.
Πρότασή μου, πάντα οι προπονήσεις να είναι για τις λευκές και δυναμικές ίνες, καθότι με αυτές κερδίζεις μάζα και πυκνότητα, αλλά και δύναμη.
Συν το ότι αυτού του ειδους η προπόνηση (αλλά και οι ίνες) χρησιμοποιούν στο μάξιμουμ ta motor units.

Λένε ότι οι ίνες μπορουν να μεταβάλλονται, οπότε και απο αυτη την πλευρά...

Οποιαδήποτε μυική ομάδα, αν την δουλέψεις μόνο με τις ινες αντοχής, και χωρις να επιρρεαστεί πολύ το CNS, θα αναρρώσει πιό γρήγορα.

Σίγουρα κάποιες ασκήσεις (δε λέω ομάδες), σηκώνουν πιό υψηλές επαναλήψεις και στυλ constant tension, παρόλα αυτά, αυτό έχει να κάνει πάλι με προπόνηση των δυναμικών ινών στην τελική.

Και σίγουρα οι ομάδες με περισσότερες ινες αντοχής, αλλά και ομάδες που δεν καταβάλλεται πολύ το CNS, μπορουν να δουλέψουν και με περισσότερη ένταση ή και περισσότερο volume.
Οπότε, αν κάποια μυική ομάδα αναρρώνει πιό γρήγορα απο μια άλλη της ίδιας μερας προπόνησης, και είναι να ξαναγυμναστούν μετα απο το ίδιο χρονικό διάστημα, θα κάνουμε κάτι παραπάνω σε αυτην που αναρρώνει πιό γρήγορα ωστε κατα κάποιον τρόπο να αναπληρωθεί το κενό, αν με πιάνετε.
Αν και αυτό δεν ισχύει και τόσο σε πολύ εμφανή βαθμό.

slaine
28-01-09, 23:02
Λένε ότι οι ίνες μπορουν να μεταβάλλονται

αυτό τελικά ισχύει? :unsure:

BRaWNy
28-01-09, 23:11
Απο αυτούς που το διάβασα και με την επιχειρηματολογία τους, το πιστεύω.

Νομίζω ο Poliquin αναφέρεται σε κάτι τέτοιο στη σελδα του, αλλά περισσότερο στο θέμα με τις αερόβιες που μπορουν να μεταβάλλουν τις δυναμικές ίνες σε ινες αντοχής.

Αν το βρω κάποια στιγμή θα βάλω λινκ.

RUHL
28-01-09, 23:35
Νομίζω ο Poliquin αναφέρεται σε κάτι τέτοιο στη σελδα του, αλλά περισσότερο στο θέμα με τις αερόβιες που μπορουν να μεταβάλλουν τις δυναμικές ίνες σε ινες αντοχής.
Τα ιδια λεει και ο acetos στο δικο του βιβλιο αν και διαβασα και τον πολικουιν στο FAQ νομιζω

slaine
29-01-09, 23:57
Δελτοειδείς

οπισθολαίμιες πιέσεις στο σμιθ 90 κιλά
εκτάσεις με 20κιλους αλτήρες
εκτάσεις σε κλιση / με 12κιλους αλτήρες
σκυφτός εκτάσεις με 14κιλους αλτήρες

τραπέζιοι
άρσεις με μπάρα 200 κιλά

2 λαλακίες στην προπόνηση.
-ένας μου έριξε εναν βαρύ αλτήρα στο νύχι στο μικρό δάχτυλο του χεριού
-ζήτησα σε έναν να με βοηθήσει στα 200 κιλά και ο παπάρας αντί κατ'αρχάς να περιμένει να του πω εγώ αν θέλω βοήθεια και πότε τράβηξε τα κιλά όταν τα ξεκολλούσα αλλά όχι κατακόρυφα, προσ το μέρος του, με αποτέλεσμα να με τραβήξει προς τα μπροστά και να μου μαμήσει τη μέση...

Tani Mc'Roth
30-01-09, 00:09
Καλη δουλεια!!
Περαστικουλια στο νυχακι σου slaineako!!
Οσο για τον αλλον πες μονο ονομα... :jason: :P :rolf:

Steve KinG STyLe
30-01-09, 00:26
Νικο πολλα κιλα για τραπεζοειδης και δεν χρηαζονται.Προτημησε να χρησιμοποιεις πληρη κινηση ακομα και αν ειναι λιγο πιο αργη η κινηση αν θες μυικη αναπτηξη βεβαια...Οχι και τιποτα αλλο τοσα κιλα μην γινει καμια στραβη οπως ειπες...
:rocking: Παντως

slaine
30-01-09, 00:30
πλήρη κίνηση κάνω. απλά είτε μπορέι να κλέψω στο ανέβασμα είτε να με βοηθήσει (υποτίθεται :sneaky: ) κάποιος και την αρνητική ελεγχόμενα.
όπως και να'χει θενξ στιβ και χριστίνα

peris
30-01-09, 00:36
ωραιος νικο δυνατη προπονσησ πρεπει να ηταν αυτη και με ενταση :awesome:

αν και εχω μια ενσταση για τις οπισθολαιμιες επειδη εχεις ανεφερει και προβληματα τραυματισμων στους ομους και τα κιλα ειναι και αρκετα

εγω δεν της προτιμω αλα αν δεν εχεις προβλημα παω πασο :D

BRaWNy
30-01-09, 09:45
200 κιλά Άρσεις ώμων?
Κάτι δεν πάει καλά, μου έρχεται δύσκολο να το πιστέψω.

Σίγουρα θα κάνεις και Άρσεις θανάτου με 240, και καμμιά 170-180 βαθιά καθίσματα

slaine
30-01-09, 17:21
όχι δεν κάνω σκουώτ με τόσα, όσο για άρσεις θανάτου λόγω προβλήματος στη μεση πάω συντηρητικά.

τα κιλά τόσα ήταν. είχα και κάμερα να το τραβήξω να με διορθώσετε σε τεχνική αλλά ως κλασσικός γκαντέμης έμεινα από μπαταρία.

την επόμενη φορά θα τραβήξω να μου πείτε (να μη λένε κάποιοι ότι λέω και ψέμματα :sneaky: )

θα ποστάρω το βράδυ την προπόνηση ποδιών.

slaine
30-01-09, 17:25
τα 200 τα πήρα από ψηλά και όχι από το δάπεδο

RUHL
30-01-09, 17:33
την επόμενη φορά θα τραβήξω να μου πείτε (να μη λένε κάποιοι ότι λέω και ψέμματα
Μα σε πιστευουμε οπως και τον ναπστορ που παντα μετραει η γνωμη του :green:

slaine
30-01-09, 17:51
την επόμενη φορά θα τραβήξω να μου πείτε (να μη λένε κάποιοι ότι λέω και ψέμματα
Μα σε πιστευουμε οπως και τον ναπστορ που παντα μετραει η γνωμη του :green: :smash:

BRaWNy
30-01-09, 20:14
Όταν λες Άρσεις ώμων, εννοείς τα shrugs ή μήπως τα Top deadlifts?

Hurricane38
30-01-09, 21:50
Αν κανει 200 srugs τοτε πρεπει να εξαφανιστουμε οι υπολοιποι!!!!!!!!!!

slaine
31-01-09, 01:11
πιάνω τη μπάρα από ύψος περίπου λίγο πιο κάτω από τη μέση, με λυγισμένα πόδια, τεντώνω τα πόδια να την ξεκολλήσω και μετά ανασηκώνω τους ώμους. κατακόρυφη κίνηση. με τεντωμένα χέρια τη μπάρα. από ονόματα σόρι δεν τα πάω καλά

slaine
31-01-09, 01:34
σημερινή προπόνηση πόδια:

-σκουώτ 110 κιλά 2σετ των 3-4 επαναλήψεων

-δεν είχε ελεύθερο χώρο για προβολές σήμερα και έκανα λεγκ εξτένσιον όλα τα κιλά δεν ξέρω πόσα είναι κι έκανα και μερικά ντροπ σετ με το ένα πόδι κλπ

-άρσεις θανάτου 110 κιλά σε ύψωμα, με 10άρες πλάκες και πολύ ανοιχτή λαβή για να πηγαίνω πολύ χαμηλά (νομίζω έκανα 2 ή 3 σετ με αυτά τα κιλά, δε θυμάμαι)

-ξάπλα στο μηχάνημα μηριαίους δικέφαλους 65 νομίζω έβαλα

-γάμπες όρθιος στο μηχάνημα πολλά σετ, ντροπ σετ και κρατήματα κλπ όλα τα κιλά που είχε το μηχάνημα

στο μεταπροπονητικό έβαλα και GABA αύριο άμα δε χωράω από την πόρτα θα σας πω :P

πάντως 5 γρ έβαλα περίπου (μαζί με καμία 40άρα whey και 5γρ μονουδατική κρεατίνη και μέλι) και απλά ένιωσα μία ελάχιστη δυσκολία στην αναπνοή για λίγα λεπτά και επίσης μου ρθε να κοιμηθώ πάνω στον καναπέ του γυμναστηρίου. απο παρενέργειες δηλαδή κυριλέ.

σκ αραλίκι.

ΥΓ: μόλις χτύπησα μία σοκολατίτσα :green:

slaine
31-01-09, 03:29
να και η άσκηση που έκανα στην τελευταία προπόνηση για τραπέζιους. μόνο που εγώ παίρνω τη μπάρα από ύψος

IIpWv_G5Q0Y

RUHL
31-01-09, 12:53
την επόμενη φορά θα τραβήξω να μου πείτε (να μη λένε κάποιοι ότι λέω και ψέμματα
Μα σε πιστευουμε οπως και τον ναπστορ που παντα μετραει η γνωμη του :green:
+1 :green: :geek:

napstor
31-01-09, 23:53
ποπο σλαινε αυτα ειναι κιλα.μπραβο σου.
ετσι και συνεχισεις οπως πας τωρα δεν νομιζω οτι θα σε φτανουν τα κιλα :shifty:
αντε ελα καμια μερα και στο δικο μου να δειξεις σε ολους τι σημαινουν πραγματικες προπονησεις :bowdown:

slaine
31-01-09, 23:57
για να δουμε πως θα ανεβαίνουν τα κιλά από δω και πέρα...

SiCkOheL
01-02-09, 01:21
πολύ ωραίος Slaine keep it on!
E από κιλά μην ανησυχείς πρέπει να έχει μπόλικα ακόμα εκεί πέρα να φορτώσεις
:^^:
πάμε γερά!

όσο για την "σοκολατιτσα" :spank: :spank:

slaine
01-02-09, 02:59
πολύ ωραίος Slaine keep it on!
E από κιλά μην ανησυχείς πρέπει να έχει μπόλικα ακόμα εκεί πέρα να φορτώσεις
:^^:
πάμε γερά!

όσο για την "σοκολατιτσα" :spank: :spank:
αδυναμίες μαν :oops: :oops: :oops:

slaine
01-02-09, 03:15
από δευτέρα θα ξεκινήσω πρόγραμμα του στυλ άνω σώμα/κάτω σώμα.
οι 2 πρώτες προπονήσεις τη βδομάδα μάλλον θα έχουν στόχο τη δύναμη καθαρά και οι επόμενες 2 θα είναι σε περισσότερες επαναλήψεις. θα το δω και λίγο στην πράξη καθότι τέτοιο πρόγραμμα δεν έχω ξανακάνει.

slaine
03-02-09, 00:56
άνω σώμα σήμερα και δεν πήγε καλά για 2 λόγους:
1) κοιμήθηκα για βράδυ στις 6 τα ξημερώματα και ξύπνησα νωρίς
2)μ'έπιασε ο ώμος πάλι στον πάγκο κομμένος λοιπόν αφού δε με παίρνει...

-μπάρα ίσιος πάγκος
80 κιλά έμεινα εκεί λόγω ώμου, δεν ανέβασα, αλλά έκανα πολλά σετ με 8 επαναλήψεις μίνιμουμ το κάθε σετ.

-κωπηλατική με μπάρα 100 κιλά 2-3 σετ δε θυμάμαι

-οπισθολαίμιες πιέσεις ώμων με 70 ή 80 κιλά (δε θυμάμαι) κάμποσα σετ, δεν ανέβασα πάλι λόγω ώμου

-τραπέζιους άρσεις στο σμιθ με 150 νομίζω κάμποσα σετ (πρώτη φορά με τσίμπησε ο ώμος σε αυτή την άσκηση :( )

με μάτιασε ο τέζας που του πα πάω για μάξιμουμ σήμερα και τελικά έβγαλα... μίνιμουμ :evilno:

αύριο πόδια αλλά επειδή δεν τα νιώθω ακόμα αρκετά ξεκούραστα από την παρασκευή μπορεί να κάνω χαλαρά χέρια και ώμους/περιστροφικούς κλπ.
θα δέιξει αύριο

tezaman
03-02-09, 01:16
:cry: sorry ρε φιλαράκι :cry: :lift2hand:

slaine
03-02-09, 01:28
:cry: sorry ρε φιλαράκι :cry: :lift2hand:
:spank:

για τους "γνώστες" μου θύμησε μπόκολη "ποιός φούστης με μάτιασε..." :rolf: :rolf: :rolf:

Hurricane38
03-02-09, 01:55
Τωρα τι να πω? Εχε χαρη που εισαι φιλαρακι.
Ρε συ δεν σουπα γαμω το βυζι της κοτας οτι εισαι τραυματισμενος και κουρασμενος πολυ?
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΝΕ ΗΙΤ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΘΑ ΒΑΛΕΙς ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΖΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Βαλε μυαλο προτου την παθεις για τα καλα και μετα ξερεις ειναι αργα.
Ρωτα εμενα που αν σταθω ορθιος πανω απο μιση ωρα μουδιαζει ο δεξις μου μηρος και αν συνεχισω μουδιαζουν μεχρι και τα κολομερια μου απ τα σκουωτ και τις αρσεις θανατου.Επισης 2-3 φορες το χρονο παθαινω ρευματοειδη αρθριτιδα και ειμαι κουτσος για καμμια βδομαδα σερι.Ουτε για κατουρημα δεν μπορω να παω!!!!!!!!
Βαλε μυαλο η αλλιως join the club

slaine
03-02-09, 02:11
με έκραξε και ο γυμναστής σήμερα. λέει "μέσα σε 2 μήνες μέχρι τον οκτώβρη έφτασες να σηκώνεις περισσότερα κιλά απ'όσα σηκώνεις πόσους μήνες μετά, τι σκ@τ@ κάνεις?" :oops:

embrance
03-02-09, 04:47
με έκραξε και ο γυμναστής σήμερα. λέει "μέσα σε 2 μήνες μέχρι τον οκτώβρη έφτασες να σηκώνεις περισσότερα κιλά απ'όσα σηκώνεις πόσους μήνες μετά, τι σκ@τ@ κάνεις?" :oops:
Επρεπε να του πεις:με τις εξυπναδες που κανω,παω γι ααποσυρση...(το ειπες στον ραμπο θυμασαι???:ΡΡΡ)

slaine
03-02-09, 05:04
με έκραξε και ο γυμναστής σήμερα. λέει "μέσα σε 2 μήνες μέχρι τον οκτώβρη έφτασες να σηκώνεις περισσότερα κιλά απ'όσα σηκώνεις πόσους μήνες μετά, τι σκ@τ@ κάνεις?" :oops:
Επρεπε να του πεις:με τις εξυπναδες που κανω,παω γι ααποσυρση...(το ειπες στον ραμπο θυμασαι???:ΡΡΡ) :spank:
αληταρά :P ναι το είπα αλλά δεν έκανα 40000000 ώρες τη μέρα προπόνηση σαν μερικούς μερικούς! θα μου πεις ο ράμπος δε μασάει 8)

οι αρθρώσεις μου δεν ήταν έτοιμες να δεχτουν το φορτίο που ήταν έτοιμοι οι μυς μου και την έπαθα :joker:

embrance
03-02-09, 05:11
Εγω θα σου προτεινα μια προπονηση απο αυτες σε στυλ που εκανα εγω σημερα.Πολυ καλη,και νιωθεις του μυες να σκανε χωρις πολλα κιλα. 8)

slaine
03-02-09, 15:56
τα πρηξίματα δεν είναι απόλυτος δείκτης ανάπτυξης

embrance
03-02-09, 16:33
Γενετικα dude.Γενετικα!Εγω ιμαι απογοων των Ελ και του μεγαλου Ηρακλη! 8)

slaine
03-02-09, 16:53
:bowdown:

tezaman
03-02-09, 16:56
εγω είμαι απόγονος του τσάκ νόρις 8)

slaine
03-02-09, 16:56
εγω είμαι απόγονος του τσάκ νόρις 8) :dooreek:

peris
03-02-09, 17:00
εγω είμαι απόγονος του τσάκ νόρις 8) :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

slaine
04-02-09, 19:59
χθες έκανα χέρια αλλα ήμουν πολύ κουρασμένος και το πήγα πολύ χαλαρά. κανονικά ήταν να κάνω πόδια αλλά ένιωθα ότι δεν ήμουν έτοιμος κι έτσι το άφησα. σήμερα ξεκούραση και αύριο λογικα πόδια

napstor
04-02-09, 23:09
δεν πειραζει αμα κανεις και λιγοτερα κιλα.
δεν χρειαζεται να τερματιζεις τα μηχανηματα.
ακου το σωμα σου παιξε χαλαρα οπως εκανες και σημερα και οταν ερθει η ωρα κανεις περισσοτερα :lift2hand:

RUHL
04-02-09, 23:55
δεν χρειαζεται να τερματιζεις τα μηχανηματα.
:sneaky: :sneaky: :sneaky: :sneaky: :sneaky: :spank:

goutsos
05-02-09, 04:06
το προγραμμα του ογκου μεχρι ποτε θα το συνεχισεις? :greenalien:

slaine
05-02-09, 04:45
κοίτα να δεις. αρχικά ήταν να κάνω όγκο απο τέλη καλοκαιριού μέχρι τώρα. λόγω τραυματισμών έμεινα πίσω και τώρα που νόμισα ότι πάω καλύτερα φόρτωσα και την άκουσα πάλι.

άρα αφού δε μπορώ να κάνω όγκο όπως θέλω θα κάνω κατι σαν συντηρητική αύξηση/όγκο μέχρι τέλη φλεβάρη και τότε θα δω που βρισκομαι και θα κρίνω. βέβαια 3 βδομάδες δε θα με σώσουν... βλέποντας και κάνοντας...

BRaWNy
05-02-09, 09:53
Συνεχώς κουρασμένο σε βλέπω και όλο να αλλάζεις πλάνο τελευταία στιγμή.

slaine
06-02-09, 00:36
δε διαφωνώ Μιχάλη με αυτό που λες. το πρόγραμμά μου είναι πολύ μπερδεμένο και πχ σήμερα κοιμήθηκα 4-6 το πρωί μόνο. αφού ακόμα δεν έχω ένα νορμάλ και σταθερό πρόγραμμα άγομαι και φέρομαι απο διάφορα.

σήμερα πόδια καλά πήγε:
ζέσταμα

σκουώτ 110 για 3 σετ 1-4 επαναλήψεις και μετά κατέβασα και έκανα και 2 σετ 6-8 επαναλήψεων

άρσεις θανάτου (κουράστηκε από τα σκουώτ κάπως η μέση και δεν ανέβασα) 100 κιλά 3 σετ

μηριαία δικέφαλα ξάπλα στο μηχάνημα με 70 κιλά

γάμπες καθιστός με 120 κιλά και έκανα μερικά ντροπ σετ και 2 σούπερ σετ με όρθιος στο μηχάνημα δε θυμάμαι κιλά

slaine
10-02-09, 00:35
θεωρητικά μέρα πάνω σώματος σήμερα αλλά κλασσικά με πόνεσε ο ώμος οπότε έκανα πολύ χαλαρά, τι να γράψω... :(

πλέον αφαιρώ το στήθος από το πρόγραμμα μια και έχω ενοχλήσεις και θα κάνω απλά με ελάχιστα κιλά κάθε τόσο μπας και βοηθήσω την ανάρρωση... :joker:

Piratis
10-02-09, 00:43
εμενα μου εχει βγει 2 φορες ο ωμος και απο την αλλη μερια ειχε σπασει η κλειδα.. δεν εισαι μονος.. προσωπικα αν με ποναει πολυ το αφηνω..δεν το πιεζω παραπανω..η κανω παραπλησια ασκηση που δεν πιανει τοσο.

slaine
10-02-09, 01:09
κι εγώ έχω βγάλει τον ώμο και τα σχετικά και έχει μείνει ευαισθησία όπως καταλαβαίνεις... σε νιώθω αδερφέ :evilno:

slaine
11-02-09, 00:35
πλάτη σήμερα (χθες δεν έκανα πονούσε ο ώμος)
άρσεις θανάτου 140 κιλά
κωπηλατική με 40κιλο αλτήρα
εμπροσθολαίμιες τροχαλία με 80 κιλά
pull down (νομίζω έτσι λέγεται, κίνηση σαν πουλ-όβερ σε τροχαλία) κιλά δε θυμάμαι σίγουρα νομίζω 80

στις τροχαλίες έκανα και ντροπ σετ

slaine
14-02-09, 03:50
πόδια πολύ χαλαρά λόγω κούρασης (δεν κοιμάμαι καθόλου καλά λόγω κάποιου οικογενειάκου θέματος)

λεγκ εξτένσιον πολλά σετ με κρατήματα, αρνητικές, εναλλαξ τα πόδια, μισά, 21, ντροπ σετ κλπ έπαιζα με όλες τισ πλάκες μέχρι 4

μηριαίος δικέφαλος ξαπλωμένος κάμποσα σετ νομίζω 75 κιλά

γάμπες καθιστός με 80 κιλά

γενικά η προπόνηση έγινε απλά για να γίνει σήμερα...

thegravijia
14-02-09, 04:12
γενικά η προπόνηση έγινε απλά για να γίνει σήμερα...

[πρεπει να κανουμε τετοιες προπονησεις - προσφερουν τιποτα? ή θα ηταν καλυτερο να μην πηγαινουμε καθολου οταν ειμαστε χαλια?????????[/img]

slaine
14-02-09, 04:33
γενικά η προπόνηση έγινε απλά για να γίνει σήμερα...

[πρεπει να κανουμε τετοιες προπονησεις - προσφερουν τιποτα? ή θα ηταν καλυτερο να μην πηγαινουμε καθολου οταν ειμαστε χαλια?????????[/img]

το έχω σκεφτεί πολλές φορές, αλλά επειδή έχω βγει από το πρόγραμμά μου αρκετά, είπα να πάω και όπως βγει. ίσως να ήταν καλυτερα να κάνω αύριο πιο ξεκούραστος. αλλά έλεγα να πάρω ρεπό αύριο και να μπω από βδομάδα. εξαρτάται και από άλλες παραμέτρους όπως πως πάει όλο το πρόγραμμα... κρίνεις και κάνεις αναλόγως.

ωστόσο δε μπορώ ν απω ότι κωλοβάρεσα... απλά δεν έκανα όπως άλλες φορές ή όπως θα ήθελα. πιάσιματάκι νιώθω, αν και από μόνο του δε λέει κάτι...

(μεταξύ μας γκραντ άμα δεν κάνεις σκουώτ δε λέει :thumbdown: )

thegravijia
14-02-09, 04:36
δηλ . λες οτι αμα δεν ανεβασεις κιλο δεν ..ε?

οταν δεν μπορεις να ανεβασεις κιλο κ νιωθεις κουρασμενος τοτε τι κανεις?

αλλαζεις τελειως το προγραμμα? κανεις τα ιδια με λιγοτερα κιλα,τι?

peris
14-02-09, 04:37
πόδια πολύ χαλαρά λόγω κούρασης (δεν κοιμάμαι καθόλου καλά λόγω κάποιου οικογενειάκου θέματος)

λεγκ εξτένσιον πολλά σετ με κρατήματα, αρνητικές, εναλλαξ τα πόδια, μισά, 21, ντροπ σετ κλπ έπαιζα με όλες τισ πλάκες μέχρι 4

μηριαίος δικέφαλος ξαπλωμένος κάμποσα σετ νομίζω 75 κιλά

γάμπες καθιστός με 80 κιλά

γενικά η προπόνηση έγινε απλά για να γίνει σήμερα...

νικο ποσα σετ εκανες σε καθε ασκηση?

slaine
14-02-09, 04:47
σετ δε μέτραγα αλλά για να έχω ένταση άλλαξα διαλλέιματα και τεχνικές, έπαιζα με το ένα πόδι και έκανα και σύστημα 21, αατεβάσματα κλπ. υπολογίζω λειτουργικά σετ
τετρακέφαλα 8-10
δικέφαλα 6-8
γάμπες 4-6

η ένταση υπήρχε αλλά υπό άλλη μορφή, δεν ξέρω αν με "πιάνετε".
γκραντ εγώ έιμαι της άποψης πολυαρθικές ασκήσεις όσο μπορείς και κλειστής αλυσίδας. άρα όταν δεν κάνω τέτοιες δεν σημαίνει ότι δε γυμνάστηκα αλλά όχι όπως θα ήθελα

peris
14-02-09, 04:56
σετ δε μέτραγα αλλά για να έχω ένταση άλλαξα διαλλέιματα και τεχνικές, έπαιζα με το ένα πόδι και έκανα και σύστημα 21, αατεβάσματα κλπ. υπολογίζω λειτουργικά σετ
τετρακέφαλα 8-10
δικέφαλα 6-8
γάμπες 4-6

η ένταση υπήρχε αλλά υπό άλλη μορφή, δεν ξέρω αν με "πιάνετε".
γκραντ εγώ έιμαι της άποψης πολυαρθικές ασκήσεις όσο μπορείς και κλειστής αλυσίδας. άρα όταν δεν κάνω τέτοιες δεν σημαίνει ότι δε γυμνάστηκα αλλά όχι όπως θα ήθελα

ok μαν :thumbsup: οταν λες συστημα 21 μπορεις να το εξηγησεις λιγο? :unsure:

slaine
14-02-09, 05:07
στο 21 το σετ αποτελείται από 3 κομμάτια των 7 επαναλήψεων (3*7=21) όπου τα κανεςι χωρίς διάλλειμα μεταξύ τους.

κάνεις το πρώτο μισό της κίνησης πχ στο λεγκ εξτένσιον απο κάτω τα πόδια μέχρι 45 μοίρες κίνηση 7 επαναλήψεις,

μετά στο καπάκι άλλες 7 επαναλήψεις απο το μισό της κίνησης μέχρι το τέλος δηλαδή στην προκειμένη πε΄ριπτωση απο 45 μοίρες μέχρι να τεντώαουν τα πόδια και μετά

πάλι χωρίς διάλλειμα άλλες 7 επαναλήψεις ολόκληρη την κίνηση.

αυτό είναι ένα σετ.

μου αρεσει να το χρησιμοποιώ πολύ στα δικέφαλα των χεριών προσωπικά. επίσης γίνονται και παραλλαγές στον αριθμό τωνεπαναλήψεων ή στο να κάνεις μόνο το ένα μισό ανάλογα με το που θέλεις να δώσεις έμφαση.

το χρησιμοποιούσαν πολύ παλιά. στο σπίτι όταν κάνω επειδή έχω λίγα κιλά κάνω τέτοια συστήματα σε συνδοιασμό με σούπερ σετ και ανταγωνιστικές μυικές ομάδες.

peris
14-02-09, 06:37
καλο ακουγεται να σου πω την αληθεια δεν το γνωριζα απο οτι βλεπω εχει και πολυ καλη ενταση καποια στιγμη θα το δοκιμασω :awesome: :rocking:

slaine
16-02-09, 23:51
στήθος πλάτη σήμερα, εναλλάξ χωρίς πολλά κιλά, μικρά διαλλείματα επαναλήψεις 12-8 και κάμποσα σετάκια

επικλινής πιέσεις με μπάρα με τροχαλία πλάτης εμπροσθολαίμιες
επικλινή ανοίγματα σε τροχαλία με ελξεις τροχαλίας με λαβή V
ισιος με καθιστη κωπηλατικη τροχαλία

κιλά δε θυμάμαι :rabbit:

Steve KinG STyLe
16-02-09, 23:58
χαχα αλητη σλαινε που ποτε δεν θυμασε κιλα :green:
Keep it up :rocking: :rocking:

slaine
17-02-09, 00:23
ρε συ άλλαζα κιόλας ασκήσεις ενδιάμεσα- τι να πρωτογράψω...
πχ πιέσεις έκανα πιέσεις με μπάρα με 60 κιλά και μετά λόγω καρπών/αγκώνα/ώμου έκανα σε μηχάνημα με καμία 60άρα σε κάθε χέρι

τι να γράφω τώρα κιλά κλπ, όταν θα κρίνω εγώ ότι μπορώ να παίξω καλά κάποιες ασκήσεις θα έιμαι πιο σωστός στο πρόγραμμα. άλλωστε πλέον το έχω πει στήθος παίζω πολύ χαλαρά..

άσε που είχα πεί από την αρχή ότι δεν θα κρατάω λεπτομέρειες αλλά για να βλέπω τη γενικότερη πρόοδο.
(κι εσύ αληταρά ξέρεις τις λεπτομέρειες και με πειράζεις :smash: )

slaine
19-02-09, 05:49
Πόδια

σκουώτ 120 κιλά
μηριαία δικέφαλα στο μηχάνημα 75 κιλα
γάμπες όρθιος στο μηχάνημα δε θυμάμαι :rabbit: αλλά λίγα αυτή τη φορά

slaine
26-02-09, 00:19
μετά από κάμποσες μέρες κρεπάλης και αποχής απο το γυμναστήριο
έκανα πλάτη σήμερα και δικέφαλα. καλά πήγε αν και νηστικός :rabbit:

πλάτη
εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία όλα τα κιλά
καθιστή κωπηλατική 90 κιλά
έλξεις στην τροχαλία με ανάποδη λαβή 60 (μέχρι τον αφαλό)
πουλ-όβερ στην τροχαλία πλάτης (σόρι με τα ονόματα δεν τα παώ καλα :oops: ) 40-50 κιλά δε θυμάμαι

δικέφαλα:
αλτήρες σφυριά με 20άκιλους
μπάρα ίσια 40
στριφτες με 14κιλους ταυτόχρονα και τα 2 χέρια

σήμερα αν και ήμουν τόσες μέρες μάσα στις κρεπάλες με άθλιο φαγητό είχα πολύ καλή ψυχολογία και πήγε πολύ καλά η προπόνηση. έδωσα έμφαση στο να έιμαι συνέχεια υπό πίεση και έκανα μικρά διαλλείματα. πήγε πολύ καλά κι ας έβαλα σε κάποιες πιο λίγα κιλά

4 σετ σε όλες τις ασκήσεις με 6-8 επαναλήψεις

Tani Mc'Roth
26-02-09, 00:43
Μπραβο!!!
Καλη συνεχεια!!! :weights:

slaine
26-02-09, 01:02
Μπραβο!!!
Καλη συνεχεια!!! :weights:
thnx Χριστινάκι!

TRIANTAFYLLOU
26-02-09, 03:01
μπραβο μεγαλε σλαιν με πόρωσες και μενα και πρεπει να στρωθώ στην προπόνηση,γιατί αν ερθει η χριστινα το καλοκαιρι κατα δώ θα γίνω ρεζίλι . :bodybuilder1: :squat: :weights:

slaine
26-02-09, 03:04
χεχε άντε Ηλία πρόσεχε μη σε περάσει η Χριστίνα! :P

Tani Mc'Roth
26-02-09, 20:03
Σας θελω ολους στεγνους και fit!!! :bodybuilder2: :P
Χεχεχε!!Κι εγω πρεπει να χασω κιλακια!!!Αντε ολοι μαζι!!! :P :D

slaine
26-02-09, 23:43
στήθος-τρικέφαλα σήμερα και δεν πήγε καλά γιατί είχε παααααρα πολύ κόσμο και αργούσα να μπω. λόγω ώμου δεν παίζω βαριά.

στήθος
-επικλινή μπάρα 90
-ίσιο μπάρα 90
-ανοίγματα σε μηχάνημα (κάτι σαν πεκ ντεκ) 70-75 κιλά
-κρος όβερ 35-40

τρικέφαλα
-εκτάσεις σε τροχαλία πλάτης 35
-βυθίσεις σε πάγκο +40 κιλά
-σκοινί τροχαλία πάνω απο το κεφάλι δε θυμάμαι κιλά :rabbit:

στήθος 4 σετ ανά ασκηση με 4-8 επαναλήψεις
τρικέφαλα 4-6 σετ 12-8 επαναλήψεις

η προπόνηση κράτησε πολύ ώρα λόγω κόσμου και ξενέρωσα γενικά :thumbdown:

slaine
27-02-09, 22:52
κλασσικός γκαντέμης, χτύπησα το γόνατο πριν μπω στο γυμναστήριο ενώ είχα πόδια και δυστυχώς η προπόνηση δεν απέδωσε τα μέγιστα

σκουώτ 120 κιλά
προβολές με μπάρα περπατώντας 60 κιλά
άρσεις θανάτου 120 κιλά
γάμπες στο μηχάνημα όρθιος δε θυμάμαι κιλά-ντροπ σετ

Tani Mc'Roth
27-02-09, 23:37
Περαστικουλια!!!Να προσεχεις!!!!
Keep up!!!Δεν πτοουμαστε!!! 8)

slaine
27-02-09, 23:52
Περαστικουλια!!!Να προσεχεις!!!!
Keep up!!!Δεν πτοουμαστε!!! 8)
ευχαροστώ κούκλα! τώρα είμαι με πάγο... :evil:

Tani Mc'Roth
28-02-09, 00:54
Ετσι πρεπει!!!
Καλη αναρρωση!!! :chinese:

napstor
28-02-09, 00:54
ολο σκοτωνεσαι εσυ.μαλλον σε ματιαζουνε :nana:

Tani Mc'Roth
28-02-09, 01:09
Ζηλευουνε τα κιλα του στην προπονηση και τον ογκο του!!
:bodybuilder2:
:wink:
:lol:

slaine
28-02-09, 01:40
προς τι ο γέλωτας???? :bbbiceps:

άσχετο σήμερα έβλεπα 2 16χρόνους να κάνουν στήθος ό,τι τους κατέβει. τους είπα κάποια πράγματα, μαγκιά κλ@νια με γράψανε.

τι να πεις... όλοι οι άλλοι ακούνε άμα έχεις να πεις κάτι, οι πιτσιρικάδες νομίζουν πως τα ξέρουν όλα...

Tani Mc'Roth
28-02-09, 01:49
Ο γελωτας δεν ηταν περιπαιχτικος αλλα καλοπροαιρετος!!
Δεν το ειπα ειρωνικα αλλα το εννοουσα!!

slaine
03-03-09, 19:44
σήμερα θα κάνω πλάτη. θα προσπαθήσω να βάλω 180 κιλά στις άρσεις για να δούμε...

slaine
04-03-09, 00:33
τελικά άρσεις έκανα με 170. τώρα που το σκέφτομαι από 140 να πήγαινα 180 μάλλον ζόρικο και χωρίς καλή μάσα-κρεατίνη.
μπορούσα ίσως και 180 αλλά είπα να μην το ριψοκινδυνέψω. τραβήξαμε και βιντεάκι αλλά ότι να ναι η γωνία δε φαίνονται τα κιλά καλά :sneaky: στην τελευταία επανάληψη χάλασε αρκετά η τεχνική μου.

μετά έλξεις σε σμιθ με τα πόδια ψηλά +20 κιλά (είμαι 105-107 τώρα) κι εδώ τραβήξαμε βιντεάκι. θα τα βάλω όταν μαζέψω κι άλλο υλικό.

καθιστή κωπηλατική με 85-90 νομίζω δε θυμάμαι είχα αρχίσει να κουράζομαι

εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία με 75-80 (ψόφησα απο πριν ενώ τα έβαζα όλα ζορίστηκα στα 75 :evil: )

εμπροσθολαίμιες με κλειστή λαβή στην τροχαλία δε θυμάμαι κιλά νομίζω τα ίδια με πριν (έφερνα το σίδερο στον αφαλό περίπου)

έκανα και 3 σετ σφυριά με 18-20-25 κιλά και επαναλήψεις μέχρι 6 αν θυμάμαι καλά

γενικά καλά πήγε αν και κουράστηκα με τις 2 πρώτες ασκήσεις και δεν τράβηξα καλά στις επόμενες, έκανα κοντά 5 τέταρτα πρόπόνηση :doh: :1laugh: :spank:
αλλά θα έλεγα επιτέλους μία καλή προπόνηση.

έχω κόψει από τη δεύτερη εβδομάδα την κρεατίνη γιατί με πείραζε.
πλέον απο συμπληρώματα μόνο whey μετά την προπόνηση και βιταμίνη C.
και μουρουνέλαιο αλλά μου έχει τελειώσει.

thegravijia
04-03-09, 00:42
γιατι παιρνεις μουρουνέλαιο?

μονο 3 σετ δικεφαλα ή λαθος καταλαβα..?

γιατι τοσα πολλα σετ στην πλατη..???

και το προγραμμα σου ειναι
στηθος - τρικεφαλα
πλατη - δικεφα΄λα???

ρε αλητη :box1: :turtle: :2guns: :rifle: :spank:
οταν σου ελεγα εγω οτι κανω αυτο το προγραμμα ελεγες δεν ειναι καλο αλλαξετο ... :spank:

slaine
04-03-09, 00:56
1)μουρουνέλαιο = καλα λίπη (με ότι συνεπάγεται αυτό) και γενικά κάνει καλό στις αρθρώσεις κλπ.
2) που ξέρεις ότι είναι πολλά τα σετ?
3)μόνο 3 σετ δικέφαλα
4)αυτές τις μέρες κάνω για κάποιους λόγους στήθος- τρικέφαλα, πλάτη δικέφαλα δεν είναι καλό απαραίτητα ούτε και κακό. για μέγιστη μυική ανάπτυξη δε το συστήνω σε κανέναν.
πόδια μόνα τους και άλλη μία μέρα ώμους-τραπέζιους

thegravijia
04-03-09, 00:59
αφου εκανες 5 ασκησεις ρε συ για πλατη κ μονο 3 για δικεφαλα...
γιατι..??

slaine
04-03-09, 01:02
σετ 3 νομίζω στις ασκήσεις πλάτης.
μία άσκηση για δικέφαλα με 3 σετ γιατί απλά ψόφησα και είπα να σταματήσω :P

slaine
04-03-09, 01:03
γενικά πάω μέχρι ένα σημείο τουλάχιστον ενστικτωδώς (τρομάρα μου)
έχω και ένα πλάνο στο μυαλό μου αλλά πάω ανάλογα με το πως νιώθω.

thegravijia
04-03-09, 01:05
σετ 3 νομίζω στις ασκήσεις πλάτης.
μία άσκηση για δικέφαλα με 3 σετ γιατί απλά ψόφησα και είπα να σταματήσω :P

επρεπε να συνεχισεις..τεσπα...
καλα ειναι τα σετ αλλα γιατι τοσε ασκησεις ..

σε εχω παρατηρησει κ αλλες φορες το κανεις αυτο
κανεις λιγα σετ για καθε ασκηση αλλα πολλες ασκησεις,γιατι?

slaine
04-03-09, 01:23
έχω περιόδους που δουλεύω έτσι δηλαδή περισσότερες ασκήσεις (αν και πλάτη είναι μεγάλη ομάδα και θέλει ΣΧΕΤΙΚΑ κάμποσα σετ) και άλλε ςπου κάνω πιο λίγες.

σταμάτησα γιατι ένιωσα ότι πλέον έχανα παρά κέρδιζα....

BRaWNy
04-03-09, 10:27
Αν δεν κάνω λάθος, κάπου ειδα ότι λες ότι εισαι 105-107 κιλά.
Εννοούσες με το επιπλέον βάρος για την άσκηση, ή αυτα είναι τα κιλά σου?

slaine
04-03-09, 14:34
105-107 κιλά είναι το σωματικό μου βάρος Μιχάλη.
πρόσθεσα 20 κιλά επιπλέον σύνολο 125 αν και επειδή ακουμπούσα τα πόδια σε πάγκο ένα μέρος δεν το σήκωνα.

BRaWNy
04-03-09, 15:53
Είχα άλλη εντύπωση, βλέποντας απο τις φωτό σου στο facebook, και σε είχα για μέχρι 80 κιλά το πολύ.
Βέβαια δεν ξερω και το ύψος σου.

Aν θες βαλε φωτό όπως είσαι τωρα να σε δούμε.

slaine
04-03-09, 15:56
1.85 είμαι. θα ανεβάσω βιντεάκια απο τις προπονήσεις αλλά το νετ μου σέρνεται και τα βιντεάκια δεν ανεβαίνουν με τίποτα :banghead:

BRaWNy
04-03-09, 18:54
1.85 είμαι. θα ανεβάσω βιντεάκια απο τις προπονήσεις αλλά το νετ μου σέρνεται και τα βιντεάκια δεν ανεβαίνουν με τίποτα :banghead:Στις φωτο στο facebook πόσα κιλά είσαι?
Απο εμφάνιση είσαι διαφορετικός τωρα?

slaine
05-03-09, 00:02
χέρια σήμερα (ήταν να κάνω στήθος αλλά πονούσε ο ώμος στο ζέσταμα και μπήκα χέρια)

επειδή χθες έκανα πλάτη και υποτίθεται λίγο δικέφαλα ξεκίνησα με τρικέφαλα και στο τέλος επικουρικά λίγο δικέφαλα.

τρικέφαλα:
-εκτάσεις στην τροχαλία πλάτης δε θυμάμαι κιλά γύρω στα 45
-βυθίσεις σε πάγκο με τα πόδια ψηλά +100 κιλά (τραβήξαμε και βίντεο θα μπει και αυτό μόλις πάω σε νετ καφέ γιατί σέρνεται το δικό μου νετ)
-σκοινί στην τροχαλία

δικέφαλα
-έλξεις στην τροχαλία πλάτης με τα χέρια σχεδόν κατακόρυφα
-κάμψεις μπάρας κατακόρυφη κίνηση με τους αγκώνες να πηγαίνουν προς τα πίσω (δε θυμάμαι όνομα :oops: )

-πήχεις

slaine
05-03-09, 00:03
1.85 είμαι. θα ανεβάσω βιντεάκια απο τις προπονήσεις αλλά το νετ μου σέρνεται και τα βιντεάκια δεν ανεβαίνουν με τίποτα :banghead:Στις φωτο στο facebook πόσα κιλά είσαι?
Απο εμφάνιση είσαι διαφορετικός τωρα?
έχω μερικές πολύ πρόσφατες και μερικές πιο παλιές που ίσως σε μπέρδεψαν

peris
05-03-09, 00:11
ετσι νικο δυνατα επανηλθες βλεπω στις προπονησεις :awesome: :awesome:

μολις εχεις χρονο βαλε και κανα βιντεακι που ειπες :D

slaine
05-03-09, 05:10
κατάφερα να ανεβάσω τα βιντεάκια.
κάθε σχόλιο δεκτό

άρσεις θανάτου στα 170 κιλά
η τεχνική δεν είναι καλή εδώ οπότε όσοι το δείτε ξέρετε τι να αποφεύγετε :oops:
τα κιλά ήταν 10,15,20,20,10 σε κάθε πλευρά γι'αυτο δε φαίνονται :sneaky:
http://i390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pumping%20iron/th_MOV02328.jpg (http://s390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pumping%20iron/?action=view&current=MOV02328.flv)

έλξεις στο σμιθ+20 κιλά (εδώ ο γυμναστής δεν έβαλε νωρίς κόντρα κι έφυγε η καρέκλα και το σετ δεν έγινε με κίνηση μέχρι τον αφαλό όπως έκανα τα υπόλοιπα)
http://i390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pumping%20iron/th_MOV02329.jpg (http://s390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pumping%20iron/?action=view&current=MOV02329.flv)

τρικέφαλα βυθίσεις σε πάγκο +60 κιλά
http://i390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pumping%20iron/th_MOV02330.jpg (http://s390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pumping%20iron/?action=view&current=MOV02330.flv)

ίδια άσκηση +80
http://i390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pumping%20iron/th_MOV02331.jpg (http://s390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pumping%20iron/?action=view&current=MOV02331.flv)

ίδια άσκηση+100 (εδώ πολλή κούραση δε βγήκε καλά το σετ και οι επαναλήψεις)
http://i390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pumping%20iron/th_MOV02332.jpg (http://s390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pumping%20iron/?action=view&current=MOV02332.flv)

_kwstas_
05-03-09, 09:22
φιλε μου συνχαρητιρια για τα κιλα και την προσπαθεια..στις αρσεις θανατου κακη τεχνικη κ προσεχε την μεση σου(νομιζα οτι ειχες τελειος καμπουριαστη πλατη αλλα οταν ξανα ειδα το video δεν ειχες) και 2) στις 2 τελευταιες ασκησεις βλεπεις οτι τα κιλα σε δυσκολευουνε και κανεις μιση την ασκηση και ατσουμπαλα.. εισαι δυνατο παιδι αλλα δεν εχει να μου πει κατι οτι κανεις 100 κιλα μιση την ασκηση κ λαθος.. παντως φενετε το σωμα σου οτι το εχεις γυμνασει και οτι εχεις καλο σκαρι..
ασχετο... ποιος παει τωρα δουλεια.....?????
:banghead: :banghead:

_kwstas_
05-03-09, 09:33
Α!στις βιθισεις κυριως στα 80 και 100 κιλα μην σπας την μεση σου προς τα πισω για να σηκωθεις ποιο πανω επιδει κλειδωνουνε τα χερια σου..

embrance
05-03-09, 11:31
Οντως φαινετε οτι τουλαχιστον ο κορμος(αυτο προσεξα εγω)ειναι πολυ καλος απο αποψη διαστασεων(περιφερεια και γενικα ογκος).Τα χερια απο οτι καταλαβα ειναι δυνατα αλλα υπαρχει περιθοριο βελτιωσης τουλαχιστον απο αποψη,πως να το πω,κοψιματων/εμφανισης.Συνεχισε ετσι γερα!!! :thumbsup:

slaine
05-03-09, 13:21
ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά :thumbup:
embrance θα έρθει και η γράμμωση όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου

skrwz21
05-03-09, 13:48
μπραβο ρε slaine.. συνεχισε ετσι
το μονο που φανηκε οτι εκανες καπως λανθασμενα τις αρσεις, δε ξερω, λιγο η μεση σου επρεπε να σπαει περισσοτερο και πιο λυγισμενα.. καπως, ψαξε το

peris
05-03-09, 15:08
ωραιος ρε νικο και τα κιλα καλα ετσι παμε γερα :rocking: :rocking: :clap:

καποιος ειπε παραπανω οτι στις αρσεις ειναι κακη η τεχνικη δε συμφωνω δεν ειναι και η καλυτερη βεβαια αλλα οχι και κακη απλα λιγο περισσοτερο να ειναι η πλατη ισια και εισαι κομπλε αλλα αυτα τα ξερεις και μονος σου που λεω :awesome: :awesome:

slaine
05-03-09, 15:11
ναι πέρη θα το κοιτάξω το θέμα. στα τρικέφαλα εν τω μεταξύ στο τελευταίο βιντεάκι ήμουν αρκετά κουρασμένος (είχα κάνει 2 σετ στα +80) και μέχρι να βάλει τα κιλά απο πάνω είχα ήδη λιώσει :rabbit:

:weights:

_kwstas_
05-03-09, 15:23
Eγω ειπα οτι ειχε κακη τεχνικη.. περι εχω ονομα.. .. το προβλημα δεν ηταν οτι δεν ειχε ισια πλατη..μονο.. ηταν οτι του φευγαν τα κιλα μπροστα.. παρ ολα αυτα μπραβο slaine..

peris
05-03-09, 15:26
Eγω ειπα οτι ειχε κακη τεχνικη.. περι εχω ονομα.. .. το προβλημα δεν ηταν οτι δεν ειχε ισια πλατη..μονο.. ηταν οτι του φευγαν τα κιλα μπροστα.. παρ ολα αυτα μπραβο slaine..

για σκεψου ομως οτι του εφευγαν τα κιλα μπροστα οποτε τι συνεπαγεται αυτο οτι η πλατη δεν θα ειναι τελειως ισια για αυτο το λογο :idea: :idea:

οποτε ακυρο αυτο που εγραψες :turtle:

_kwstas_
05-03-09, 15:27
α! slaine na πω κατι τελειως ασχετο???

_kwstas_
05-03-09, 15:30
ενταξυ ρε περι θα μπορουσε να μην εχει ισια πλατη και χωρις να του φευγουνε τα κιλα μπροστα δεν θα κολησουμε εκει... και οταν λεω στον αλλον κακη τεχνικη δεν ενοω οτι ειναι για 100 αντι για 170 κιλα .. μπορει με -10 να την εκανε ολοσωστα..

thegravijia
05-03-09, 15:48
ναι πέρη θα το κοιτάξω το θέμα. στα τρικέφαλα εν τω μεταξύ στο τελευταίο βιντεάκι ήμουν αρκετά κουρασμένος (είχα κάνει 2 σετ στα +80) και μέχρι να βάλει τα κιλά απο πάνω είχα ήδη λιώσει :rabbit:

:weights:

ΓΙΑΤΙ ΠΑς ΓΥΡΕΥΟΝΤΑς ΓΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ...>>??? ε.??

θελω να πω τις βυθισεις θα μπορουσες να τις κανεις σε μηχανιμα τρικεφαλων και να μην βασανιζεσαι ετσι ..κ :P να μην ταλεπωρεις τους ομους σου α και τον γυμναστη βαλε - βγαλε..
ξερεις πως αν σου φυγουν λιγο τα χερια - πας πιο μπροστα στις βυθισεις παιζει να χτυπησεις στους ομους
δεν ενιωσες πολυ πιεση στους ομους ετσι οπως την εκανες την ασκηση?

ή στις θανατου βαλε λιγοτερα - αφου ξερεις οτι μπορει να σε φαει αυτη η ασκηση γιατι το διακινδυνευεις??

και αμα θες βαλε καμια φωτο σου γιατι τα βιντεο δεν φαινεται καλα...

slaine
05-03-09, 15:51
α! slaine na πω κατι τελειως ασχετο???
?

Tani Mc'Roth
05-03-09, 18:49
Συγχαρητηρια slaineako!!!
Θηριο εισαι Τελος!!! :bodybuilder2:
Θα συμφωνησω κι εγω με τους προλαλησαντες βαλε λιγοτερα κιλα κυριως στις αρσεις και για να βγει καλα η τεχνικη αλλα και για να μην τραυματιστεις!!!
Συνεχισε ετσι!!!
Σε λιγο καιρο ισως με φτασεις!!! :P :P :rolf:

slaine
05-03-09, 18:52
Συνεχισε ετσι!!!
Σε λιγο καιρο ισως με φτασεις!!! :P :P :rolf:
προσπαθώ 8)

SOLID
05-03-09, 19:30
Ωραιος δυνατα κιλα σε δυναμικες ασκησεις!!
Δοκιμασε να κανεις drop sets στις βιθυσεις στον παγκο φιλε Σλαινε και αστες τελευταιες στην προπονηση τρικεφαλων και θα με θυμηθεις!!!!!!
Λιγο την τεχνικη απλα προσεξε αλλα λογικο ειναι με πολλα κιλα να χανει λιγο ενα μικροτερο βαρος μπορει να σου δωσει καλυτερα οφελη απο ενα μεγαλυτερο αν γινεται σωστα η ασκηση!!!!Μπραβο πολυ καλος keep going.

slaine
05-03-09, 19:35
thnx! θα τα δοκιμάσω τα ντροπ την επόμενη φορά

napstor
05-03-09, 23:44
μπραβο σλαινε.ετσι δυνατα συνεχισε :bblifthard:

_kwstas_
06-03-09, 04:46
λοιπον λεω το τελειως μα τελειως ασχετο.... αν μου βρειτε με ποιον ελληνα ηθοποιο ειναι ιδιος ο slaine δωρο μια 2κιλη πρωτεινη ηρακλης.. δεν λεω μουφες οποιος το βρει μου δινει διευθυνση και του τι στελνω...χωρις πλακα.. πρεπει να μου απαντησετε μεσα στις επομενες 24 ωρες.. συγνωμη για το off topic slaine θα σου πω στο τελος με ποιον μιαζεις.. :awesome: :awesome: :awesome:

slaine
06-03-09, 15:53
:rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:
ρε φίλε έισαι χειρότερος κι από μένα :P

slaine
07-03-09, 21:51
χαλαρά πολύ σήμερα πόδια (με μία υποψία στήθους :inandout: )

τετρακέφαλα:
λεγκ εξτένσιον-όλα τα κιλα
σκουώτ με πολύ ανοιχτά πόδια στο μηχάνημα για τις γάμπες :clown: δε θυμάμαι κιλά

μηριαία δικέφαλα:
ξαπλωμένος 75 κιλά

στήθος
κρος όβερ πολύ λίγα κιλά δε θυμάμαι πόσα

σετ ανά ομάδα 6-8 περίπου επαναλήψεις 3-15 με ντροπ σετ και εναλλαξ τα πόδια ξεχωριστά και μισές

slaine
10-03-09, 00:06
στήθος σήμερα αρκετά καλά:

-μπάρα ίσιος πάγκος (σμιθ γιατί γινότανε χαμός και δε βρήκα ελεύθερο πάγκο) 120 κιλά 2 σετ 3-4 επαναλήψεις το καθένα με πολύ αργές αρνητικές

-ίσιος πάγκος 40κιλοι αλτήρες

-κρος όβερ με 40 κιλά σε κάθε χέρι

45 λεπτά και ούτε διάρκεια, πολύ καλή προπόνηση σήμερα, μικρή ενόχληση στον ώμο που υποχώρησε μετά τα πρώτα σετ (είχα να κάνω στήθος κοντά 2 βδομάδες λόγω ώμου)

billys15
10-03-09, 01:24
Ετσι,μπραβο ρε Nick! Πιεζεις καλα ε! :) Κοιτα μονο να σου βγει κανας ωμος παλι οταν θα εχεις πανω τα 120! :D

slaine
10-03-09, 01:30
πλέον νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά και σταματάω όταν πρέπει (εκτός αν είναι δίπλα καμία θεά :P )

το είχα σχεδόν πάθει με πολλά κιλά σε πιέσεις στήθους με αλτήρα αλλά και πιέσεις ώμων. στους ώμους είχα 50-60 κιλά σε κάθε χέρι.άσε...

slaine
10-03-09, 23:13
πλάτη σήμερα συμπαθητικά, ήμουν πολύ κουρασμένος και φαγητό έν αγεύμα ουσιαστικά.

-άρσεις θανάτου 160 κιλά (ένιωθα πολύ κουρασμένος κάπου στη μέση της προπόνησης πήρα τα πάνω μου ίσως επειδή είχα φάει κάτι πριν την προπόνηση ακριβώς ή με ματιάξανε οι λυσσάρες :P - το θέμα είναι ότι έπεσα από την προηγούμενη προπόνηση) 3 λειτουργικά το τελευταίο στα 160 3-5 επαναλήψεις δε θυμάμαι

-τροχαλία εμπροσθολαίμιες 80-100 για 6-8 επαναλήψεις (3 σετ)

-τροχαλία κλειστή λαβή αντίστροφη 80-90 κιλά 6-8 επαναλήψεις (3 σετ)

-κωπηλατική με αλτήρα 40 κιλών 3 σετ των 7 επαναλήψεων

-σαν πουλ-όβερ σε τροχαλία κάπου 60 κιλά (συνήθως βάζω πολύ περισσότερα) δε θυμάμαι αλλά κάμποσα σετ

Steve KinG STyLe
10-03-09, 23:28
Εισαι ωραιος,καλη δυναμη γενικως!!! :cool: :)
Αυτη την ασκηση λες?: http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/CBStraightArmPulldown.html

slaine
10-03-09, 23:57
Εισαι ωραιος,καλη δυναμη γενικως!!! :cool: :)
Αυτη την ασκηση λες?: http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/CBStraightArmPulldown.html

thnx ρε! ναι αυτή λέω μόνο που την κάνω με τη λαβή της τροχαλίας πλάτης για να έχω ανοιχτά τα χέρια (λίγο πιο πολύ από το άνοιγα των ώμων) έτσι νιώθω ότι συμμετέχουν λιγότερο οι τρικέφαλοι και έχω καλύτερη σύσπαση πλάτης. επίσης τα χέρια είναι σχεδόν τεντωμένα με τους αγκώνες να κοιτάνε προς τα έξω ή ακόμα καλύτερα προς τα πάνω.

peris
11-03-09, 22:53
ωραιος νικο ετσι δυνατα:D

ποσα κιλα εισαι τωρα?

slaine
12-03-09, 00:27
Ώμοι-τραπέζιοι σήμερα, πολύ χαλαρά (λίγα κιλά υψηλές επαναλήψεις αλλά όχι μέχρι αστοχία και μικρά διαλλείματα σχετικά):

-προτάσεις με αλτήρες και τα 2 χέρια μαζί σε επικλινή πάγκο 8-12κιλοι αλτήρες

-εκτάσεις με αλτήρες σε επικλινή πάγκο ανάποδα 12κιλοι αλτήρες αν θυμάμαι καλά

-πίσω μοίρα δελτοειδών σε κρος όβερ πάνω λαβές 4 πλάκες

-άρσεις σε σμιθ για τραπέζιους με 100 κιλά

slaine
12-03-09, 00:31
ωραιος νικο ετσι δυνατα:D

ποσα κιλα εισαι τωρα?

υποθέτω στα 105-107, έχει χαλάσει η ζυγαριά και ζυγίζομαι μία στο τόσο σε φαρμακείο.

το θέμα έιναι ότι για διάφορους λόγους έχω ρίξει πολύ το φαί (απότομα) με αποτέλεσμα να λιπώσω κάπως. η χαρά του καταβολισμού...:(

napstor
12-03-09, 00:53
στο λιπωμα θα συμβαλουν και λιγακι οι σοκολατιτσες πρι τον υπνο ε? :spank:

slaine
12-03-09, 00:59
στο λιπωμα θα συμβαλουν και λιγακι οι σοκολατιτσες πρι τον υπνο ε? :spank:
τι πες ρε αλήτη?!?!?!?!?!:spank::rifle:
λίγα λόγια για τις σοκολατίτσες μου... :P

slaine
12-03-09, 23:11
χέρια σήμερα αρκετά καλή προπόνηση αν και δεν τα έδωσα όλα γιατί είχε παααααάρα πολύ κόσμο και καθυστερούσαμε να μπούμε + με έχει θυμηθεί μία τενοντίτιδα στον πήχη και αναγκαστικά δικέφαλα δε μπορούσα να κάνω πολλά, παρά μόνο σφυριά που με πονούσε μόνο όταν άφηνα τα βάρη και κάμψεις δικεφάλων σε τροχαλίες με ιμάντες για να μη δουλεύουν πολύ οι πήχεις. συγκεκριμένα:

δικέφαλα:
-σφυριά με αλτήρες 25κιλους
-κάμψεις με ίσια μπάρασ το κρος όβερ 75 κιλά
-κρος όβερ σαν την πόζα διπλή δικεφάλων (σόρι παίδες δεν τα πάω καλά με ονόματα) με 40 κιλά σε κάθε χέρι

τρικέφαλα:
-εκτάσεις στην τροχαλία πλάτης δε θυμάμαι κιλά αλλά πολύ λίγα
-βυθίσεις σε πάγκο +100 πολύ πιο άνετα από την προηγούμενη φορά
-σκοινάκι τροχαλία 75 κιλά με ντροπ σετ μέχρι 35 κιλά

πήχεις βαριόμουνα:cool:

και μία φωτό:
http://i390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pumping%20iron/DSC02345.jpg

Tani Mc'Roth
13-03-09, 00:25
Nice!!!
Για την φοτο ουδεν σχολιο!!!:bowdown::cool:

peris
15-03-09, 22:56
αεροδρομιο η πλατη νικο :bodybuilder2::thumbup:

slaine
16-03-09, 14:52
αεροδρομιο η πλατη νικο :bodybuilder2::thumbup:

thnx man! η πλάτη είναι ίσως το μόνο σημείο που έχει κάποια διαφορά γιατί λόγω παλιών τραυματισμών σε άλλες ομάδες έμεινα πίσω.

σήμερα πόδια.

για 1-2 βδομάδες θα ρίξω κιλά και διαλλείματα και θα αυξήσω επαναλήψεις.
επίσης θα γίνει και η πρώτη απόπειρα να συμμαζέψω λίγο τη διατροφή μου (ακόμα δε θα χρησιμοποιήσω ζυγαριά και γενικά πολλές λεποτμέρειες) και βλέπουμε...:geek:

yasou
16-03-09, 19:30
Εγώ παντός έχω να σου πω ότι τις ποιο τρομακτικές αλλαγές στο σώμα μου τις έχω δει μόνο όταν κάνω δίαιτα. Βλέπεις τους κόπους σου με τη δίαιτα.
Εγώ πέρσι τέτοια εποχή ήμουν 110 κιλά 1.73 άνθρωπος.... τη να το κάνω? δεν φενοταν τίποτα και ακόμα δεν φαίνεται που είμαι στα 89.
Χασε κιλά και θα είσαι άλλος άνθρωπος.
:thumbup:

slaine
16-03-09, 23:53
Πόδια λοιπόν σήμερα, καλά πήγε η προπόνηση αν και μου βγήκε μία ώρα και κάτι.
έχουμε και λέμε:

μπροστινά σκούωτ 70 κιλά, πίσω σκουώτ 90 κιλά και μερικά σετ 70 κιλά (γενικά επαναλήψεις 6-10 σε κάθε σετ)
μου τη βάρεσε να δοκιμάσω πρέσα μετά από πολύ καιρό να δω πως θα τα πάω, 340 κιλα (όσα χωρούσε το μηχάνημα) και ναι μεν ζορίστηκα αλλά καμία σχέση με σκουώτ

ξάπλα στο μηχάνημα μηριαία δικέφαλα 75 κιλά και ντροπ σετ στα 40-50 δε θυμάμαι ακριβώς

γάμπες στο μηχανημα όρθιος όλα τα κιλά (180 νομίζω δεν είμαι σίγουρος) ντροπ σετ μέχρι 30 κιλά

έκανα πολλά σετ και γενικά υψηλές επαναλήψεις. τα διαλλείματα δεν ήταν πολύ μικρά όπως είχα υπολογίσει γιατί χρειαζόμουν περισσότερο χρόνο

napstor
17-03-09, 00:28
μεγαλη η διαφορα τα σκουοτ με την πρεσσα.κανονικα με τα κιλα που εκανες πρεσσα σκουοτ θα επρεπε να ειχες κανει τουλαχιστον 100+
τα εκανες παραλληλα η τερμα κατω?
α,επισης δεν νομιζω οτι υπαρχει μηχανημα που να εχει 180 κιλα.τουλαχιστον οχι στο ελλαδισταν:turtle:

slaine
17-03-09, 01:10
η τεχνική είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. τα κιλά απο μόνα τους δε λένε κάτι. κανονικά παίζω με 120 κιλά σκουώτ περίπου πάντως.

δεν ηξερα ρε οτι έχεις πάει σε όλα τα γυμναστήρια στην Ελλάδα... μπράβο

έτσι γράφει έτσι λέω, τώρα εσύ έλα ναύπλιο και ζύγισε τα μου... τα κιλά...

Steve KinG STyLe
17-03-09, 14:00
Napstor μερικες φορες νομιζω οτι εισαι πραγματικα χαζος ρε φιλε η το παιζεις.Για μενα παντως λογικο ειναι μαλιστα μετα απο front squat τα κιλα να ειναι πιο χαμηλα και μου φαινεται απολιτα λογικα καποιος για διαφορους λογους να βαλει λιγοτερα κιλα καποια φορα...Και τα Leg Presses δεν ειναι μονο τα μηχανηματα που λειτουργουν με τροχαλια και εχουν standar κιλα αλλα πιο πολυ σηνανταω(οπως και εχω στο γυμναστηριο μου)με πλακες/βαρη...και συνηθως ειναι αρκετα πιο ευκολες αυτες(αυτο βεβαια εξαρτατε δεν ειναι απολυτο).
By the way...

napstor
17-03-09, 15:54
εγω απλα την γνωμη μου ειπα οποια και αν ειναι αυτη και θα συνεχιζω να την λεω για ολη μου την ζωη.πολυ απλα επειδη παρεξηγουμε σχεδον παντα,δεν ξαναποσταρω στο συγκεκριμενο τοπικ.και για το ποιος ειναι χαζος μαλλον ο καθενας πρεπει να παει στον καθρεφτη του και να δει πρωτα απο ολα τον εαυτο του,γιατι το να κριτικαρεις τους αλλους ειναι το πιο ευκολο πραγμα αλλα η πραγματικη μαγκια ειναι να κριτικαρεις τον ιδιο σου τον εαυτο.φιλικα παντα:D

Polyneikos
17-03-09, 16:39
Δεν είναι πρέπων σε ότι διαφωνουμε να αποδίδονται χαρακτηρισμοί του στυλ βλακας,ηλίθιος κτλ.Καλο είναι να μην επαναλήφθεί αυτό για λόγους ευγενειας και αλληλοσεβασμού μεταξυ των μελών.
Απλά Ναpstor διαβαστηκε λίγο καπως σαν να αμφισβητείς τα γραφωμενα.
Όσο για τις γαμπες και τα κιλα υπάρχουν μηχανηματα που είναι σε λιβρες,όπως και μπάρες,μπορεί καποιο μηχανημα να υπάρχει που να εχει 180 κιλα,μην το αποκλειεις.
Επίσης πολλοι κανουν γαμπες σε οριζόντιο μηχανημα πρεσσας ποδιων όπου οι πλακες φτανουν και 280 κιλα...
Anyway,καλο ειναι να μην παρεξηγιομαστε μεταξυ μας.:toast:

slaine
17-03-09, 17:17
Kαλά ρε τσακώνεστε και μάλιστα για τέτοιο θέμα?????
ο Πολύνεικος τα είπε πολύ σωστά

slaine
17-03-09, 18:35
σιγά σιγά μπαίνω σε γράμμωση (σιγά σιγά όμως:p) και σκέφτομαι για 2 βδομαδες να δοκιμάσω να κάνω περισσότερα γεύματα αλλα πιο μικρά, στις ίδιες ποσότητες/θερμίδες με τώρα. είμαι περίεργος να δω πως θα αντιδράσει το σώμα μου (αν και 2 βδομάδες είναι λίγο, ωστόσο αν πάει καλά θα το συνεχίσω) βλέποντας και κάνοντας

slaine
18-03-09, 02:32
στήθος:
-μπάρα σμιθ ίσιο πάγκο 8-10 επαναλήψεις 90-110-90
-πιέσεις με 25κιλους αλτήρες σε επικλινή 8-10 επαναλήψεις
-κροσ όβερ δε θυμάμαι κιλά (τη παράτησα γιατί με έπιασε ο ώμος)
-κάμψεις
-πιέσεις σε μηχάνημα κατακλινής γωνία κίνηση σαν αλτήρες σούπερ σετ με ανοίγματα σε μηχάνημα

slaine
18-03-09, 23:21
πλάτη σήμερα, λόγω κάποιου πολύ δυσάρεστου γεγονότος, δεν ειχα κέφι και πήγα χαλαρά να κάνω ίσα για να ξεφύγω.

παρόλ'αυτά η προπόνηση πήγε πολύ καλά.

όλα τα κιλά στα σετ στο 60% ακριβώς με υψηλές επαναλήψεις από 8 και πάνω με μικρά διαλλείματα εκτός από 3 συνολικά σετ που πήγε 80% 2 σετ εμπροσθολαίμια και άλλο 1 σετ στο 100% καθιστή

έχουμε και λέμε:

-οπισθολαίμια τροχαλία
-εμπροσθολαίμια τροχαλία
-εμπροσθολαίμιες με τριγωνική λαβή
-καθιστή κωπηλατική με τριγωνική λαβή
-πουλ-όβερ σε τροχαλία

δεν έκανα "βαριές" ασκήσεις σήμερα αλλά πήγε πολύ ωραία

billys15
19-03-09, 00:47
Ευχομαι να μην εγινε τιποτα σοβαρο Νικο.Καλη συνεχεια!

slaine
19-03-09, 00:57
άσε ρε μπιλάρα πέθανε ο παππούς μου και είχαμε στεναχώριες, κηδείες κλπ αλλά οκ έτσι είναι ο κύκλος της ζωής...

να'σαι καλα μαν

slaine
19-03-09, 23:14
ώμοι-τραπεζοειδείς σήμερα, η μισή προπόνηση πήγε μέτρια λόγω του ότι στην αρχή είχε πολύ κόσμο και "κολλούσαμε στην κίνηση", έψαχνα αλτήρες κλπ:mad:
η άλλη μισή καλά

Δελτοειδείς:
-εμπροσθολαίμιες πιέσεις πολύ ανοιχτή λαβή σε σμιθ με μικρή κλίση από την κατακόρυφο 50-70-90-100-60 επαναλήψεις 6-10
-μπρούμυτα εκτάσεις με αλτήρες σε πάγκο με μικρή κλίση απο κατακόρυφο επαναλήψεις 8-12 κιλά 8-18
-μπρούμυτα εκτάσεις σε πάγκο οριζόντιο 12-16 κιλά και επαναλήψεις 8-12
-πίσω δελτοειδείς σε κρος όβερ πάνω λαβές πλάκες 2-3-4-2 επαναλήψεις 8-12

Τραπέζιοι:
-άρσεις σε σμιθ 70-110-150-190-110-110 επαναλήψεις 6-15

διαλλείματα λόγω κόσμου πήγαν όπως να'ναι γι'αυτό και άλλαξα στυλ σε σχέση με αυτό που έχω πει ότι θα κάνω αυτή την περίοδο

peris
19-03-09, 23:52
ωραια νικο συνεχισε δυνατα


και συλλυπητηρια για το παππου σου

slaine
20-03-09, 00:00
ευχαριστώ Πέρη, να'σαι καλά φίλε

BRaWNy
20-03-09, 10:00
Τα συλλυπητήριά μου και απο μένα

slaine
20-03-09, 16:26
Σ'ευχαριστώ Μιχάλη

slaine
21-03-09, 00:03
χέρια σήμερα
λόγω τεντοντίτιδας στον πήχη, για δικέφαλα κάνω μόνο μία άσκηση πλέον οπότε έλιωσα στα σετ εκτός από στρέιτ σετ και ντροπ σετ, παραλλαγή 21 και σετ επέκτασης.
έχουμε και λέμε:

δικέφαλα:
-σκοινί τροχαλία έχασα το μέτρημα δε θυμάμαι σετ, κιλά 20-70

τρικέφαλα:
-τροχαλία ίσια μπάρα 100 κιλά
-σκοινάκι τροχαλία ξαπλωμένος 20-30 κιλά

υψηλές επαναλήψεις και μικρά διαλλείματα

thegravijia
21-03-09, 00:46
σλαινε σετ επέκτασης τι ειναι..?

slaine
21-03-09, 00:56
παίρνεις το βάρος που βγάζεις πχ 4 επαναλήψεις και κάνεις τόσα διαλλείματα (λίγων δευτερολέπτων) όσα χρειάζεσαι μέχρι να φτάσεις το ζητούμενο αριθμό επαναλήψεων. όταν καταφέρεις να βγάλεις τις ζητούμενες επαναλήψεις χωρίς διάλλειμα ανεβάζεις κιλά και πάλι το ίδιο

slaine
23-03-09, 23:38
στήθος σήμερα μέτρια προπόνηση λόγω ώμου που τώρα με έχει πεθάνει:
-πιέσεις σε κατακλινή
-κρος όβερ
-πιέσεις σε ίσιο (μηχάνημα με κίνηση σαν αλτήρες)
-επικλινή σε κρος όβερ
-πιέσεις με αλτήρα σε ίσιο

γενικά είμαι σε διάστημα που παίζω χαλαρά αλλά και λόγω ώμου πολύ συγκρατημένα αν και στο κρος όβερ ήμουν απρόσεχτος και τώρα πάει ο ώμος... :(

Steve KinG STyLe
24-03-09, 13:32
Αδερφε σε βλεπω τυραννιέσαι με τον ωμο,ελπιζω να γινει καλα συντομα.Παρε και ενα καλο,κατα την γνωμη μου αρθρο,για το θεμα και ελπιζω να βρεις καποια θετικα στοιχεια και να σε βοηθησουν.
The Seven Habits of Highly Defective Benchers (http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance/the_seven_habits_of_highly_defective_benchers) By Eric Cressey
Stay Heavy χεχε

slaine
24-03-09, 16:30
thnx steve!
stay heavy \m/

billys15
24-03-09, 16:36
Ρε συ Νικο ποια ειναι η λυση τωρα για τον ωμο? Μονο η εγχειρηση? :unsure:

KATERINI 144
24-03-09, 16:48
τελικά ο συχνότερος τραυματισμός στο ββ ειναι στους ώμους,
εγω το παλεύω ακόμη, με προσοχή και καλα ζεστάματα αλλά έχω τσιμπήματα σηνεχεια,

περαστικα slaine.......................

slaine
24-03-09, 17:39
Ρε συ Νικο ποια ειναι η λυση τωρα για τον ωμο? Μονο η εγχειρηση?

εμένα πλέον το πρόβλημα είναι χρόνιο κι έχω αποκτήσει ευαισθησία και κάθε τόσο με θυμάται. σίγουρα οι παράμετροι όπως τεχνική, ζόρισμα/κιλα, ζέσταμα κλπ παίζουν ρόλο όπως και η σωστή και σταδιακή ενδυνάμωση αλλά σε μένα δεν παίρνει εγχείριση. δεν έιναι τέτοιο πρόβλημα. και να ήταν κάτι που φτιάχνεται πάλι δε θα γινόταν 100% καλά.

για κάποιο άλλο πρόβλημα στον ώμο ίσως το χειρουργείο να είναι καλή λύση, δεν ξέρω.

το στήθος πλέον απο το πιο δυνατό μου σημείο είναι το πιο αδύναμο :(

144 οι περισσότεροι τραυματίζονται στον ώμο γιατί κάνουν πολλά λάθη σε τεχνική, το ζορίζουν πολύ και μηδέν ζέσταμα. επίσης δε γυμνάζουν αρμονικά όλες τις μοίρες του δελτοειδή και γενικά την πλάτη.

ευχαριστώ για τα περαστικά μάγκες

slaine
25-03-09, 00:00
πλάτη (στο 60%)
-εμπροσθολαίμια τροχαλία

-πουλ όβερ με σκοινί σε ψηλή τροχαλία σκυφτός στα γόνατα με έμφαση στο στρέτσιν (από περιγραφή σκίζω ε? :P )

-πουλ όβερ πάλι, σε τροχαλία όρθιος με ανοιχτή λαβή, έμφαση στο τελευταίο μισό της κίνησης αυτή τη φορά
(ουσιαστικά αυτές οι 2 ασκήσεις είναι μία αλλά επειδή δεν έχουμε κατακλινή-καθε φορά κάνω πατέντες για να δουλέψω αυτή τη γωνία στο στήθος- για να την κάνω εκεί με αλτήρα την έσπασα έτσι σε 2 μισα κατά κάποιο τρόπο. γιατί με αλτήρα σε ίσιο πάγκο νιώθω ότι δουλεύει κατά κύριο λόγο στο πρώτο μισό της άσκησης η πλάτη)

-μηχάνημα σαν ντροσαλ αλλά με κίνηση σαν αλτήρες με κιλά όχι τροχαλία, πάνω λαβή

-κωπηλατική στην κάτω τροχαλάι του κρος όβερ με μονή λαβή

-κωπηλατική στο σμιθ

6 ασκήσεις, όχι βαριές, ελαφριά κιλά (light weight baby :P ) τα διαλλείματα δνε ήταν πολύ μικρά όπως ήθελα λόγω κόσμου, αλλά γενικά καλά πήγε η προπόνηση. 2-3 σετ σε κάθε άσκηση, επαναλήψεις 8-12.

the_big_litho
25-03-09, 00:07
144 οι περισσότεροι τραυματίζονται στον ώμο γιατί κάνουν πολλά λάθη σε τεχνική, το ζορίζουν πολύ και μηδέν ζέσταμα. επίσης δε γυμνάζουν αρμονικά όλες τις μοίρες του δελτοειδή και γενικά την πλάτη.



+1

Νικο περαστικα, οι ωμοι και η μεση ειναι κατα τη γνωμη τα χειροτερα σημεια

billys15
25-03-09, 04:51
Καλα ε κανεις κατι περιεργες ασκησεις :D Και ΟΚ τα πουλ οβερ με τις ιδιαιτεροτητες τα δεχομαι,αλλα κωπηλατικη στο σμιθ πώς βγηκε? :D Ειναι το στυλ που κρεμιεσαι απο την μπαρα και τραβας προς τα πανω?

slaine
25-03-09, 15:39
Νικο περαστικα, οι ωμοι και η μεση ειναι κατα τη γνωμη τα χειροτερα σημεια


ευχαριστώ ρε Γιώργο, να'σαι καλά! το θέμα είναι ότι εγώ έχω αυτά που είπες + γόνατα, αγκώνες, καρπούς κλπ.... οι νεανικές βλακείες πληρώνονται...



κωπηλατικη στο σμιθ πώς βγηκε? :-D Ειναι το στυλ που κρεμιεσαι απο την μπαρα και τραβας προς τα πανω?
όχι εσύ λες αυτό:
http://i390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pumping%20iron/th_MOV02329.jpg (http://s390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/pumping%20iron/?action=view&current=MOV02329.flv)
εγώ λέω πως κάνεις την κωπηλατική με μπάρα, απλά στο σμιθ. ξέρω τι θα πείτε για το σμιθ, αλλά ωστόσο μερικές φορές κάνω εκεί γιατί μπορώ να έχω το σωμα τελείως οριζόντια αν θέλω κι ας είναι η κίνηση "περίεργη"

slaine
26-03-09, 23:31
λόγω του ότι θα χάσω αναγκαστικά κάποιες προπονήσεις σήμερα σύμπτηξα τις τελαυταίες 3 προπονήσεις:

ΠΟΔΙΑ:
τετρακέφαλοι:
-σκουώτ 80 κιλά 3-4 σετ 8 επαναλήψεις το σετ

μηριαίοι δικέφαλοι:
-άρσεις θανάτου επαναλήψεις αν θυμάμαι καλά 6-7 κιλά 40-60-80-100-120

ΩΜΟΙ
-στρατιωτικές πιέσεις 60 κιλά μερικά σετ και 1-2 σετ με 40 αλλά πλήρη κίνηση σε κάθε επανάληψη από έδαφος και χωρίς να χρησιμοποιώ τη "φόρα", δηλαδή με σταμάτημα της κίνησης σε κάθε φάση.
επαναλήψεις 4-8 σετ δε θυμάμαι, άνοιγμα λαβής μέτριο

-όρθια κωπηλατική με 70 κιλά στο σμιθ, ανοιχτή λαβή αρκετά, σετ και επαναλήψεις δε θυμάμαι

ΧΕΡΙΑ:
δικέφαλα:
-κάμψεις σε τροχαλία με σκοινί

τρικέφαλα:
-εκτάσεις με σκοινί μπροστά από το σώμα και πάνω από το κεφάλι

κοιλιακοι

billys15
27-03-09, 01:52
Πω πω ειχες πραμα σημερα δηλαδη.Προσωπικα δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορω να κανω καθολου ορθια κωπηλατικη.Τελευταια φορα δοκιμασα το καλοκαιρι.Μου πονανε οι καρποι απο το σπασιμο και δεν ξερω αν θα πρεπει να την ξεχασω εντελως σαν ασκηση.

slaine
27-03-09, 02:19
πρόσεξε τι λαβή χρησιμοποίησα. πολύ ανοιχτή. την έκανα κυρίως για πίσω και πλάγιους δελτοειδείς και όσο πιάσει τραπέζιους, δεδομένου ότι με τις άρσεις και τις σταρτιωτικές μπήκανε στο παιχνίδι και οι τραπέζιοι.

την έκανα με τέτοιο άνοιγμα ώστε όταν τα μπράτσα έρχονται οριζόντια οι πήχεις να σχηματίζουν με τη μπάρα γωνία ενενήντα μοιρών.

εσύ λες την κλασσική με κλειστή λαβή. αν θέλεις να την κάνεις αυτή δοκίμασε τα εξής:
-στραβόμπαρα
-σκοινί σε τροχαλία
-τριγωνική λαβή σε τροχαλία

αν και αυτή την άσκηση δεν τη θεωρώ βασική (με κλειστή λαβή εννοώ)

παραδόξως είχα πράμμα όπως είπες και με υψηλή σχετικά ένταση αλλά η προπόνηση πήγε καλά.

slaine
27-03-09, 02:20
επίσης όταν κατεβάζεις τη μπάρα στην κλειστή όρθια κωπηλατική απομάκρυνε τη λίγο από το σώμα σου ;)

BRaWNy
27-03-09, 10:34
επίσης όταν κατεβάζεις τη μπάρα στην κλειστή όρθια κωπηλατική απομάκρυνε τη λίγο από το σώμα σου ;)Πολύ επικίνδυνο και λάθος αυτό !!!
Ποτέ μην κάνετε κινήσεις σε όρθια κωπηλασία ή και σε ανασηκώσεις ώμων που να περιέχουν "κυκλική" κίνηση.
Η μπαρα θα πρέπει απλά να πηγαίνει πάνω και κάτω, μεσα στην ίδια καθετη νοητή ευθεία στις ορθιες κωπηλασίες, καισ τις ανασηκώσεις ώμων, οι ώμοι απλά πάνω κάτω.
Αλλιώς θα "σακατέψετε" τις αρθρωσεις των ώμων σας.

Απλά απόψεις που ασπάζομαι.

slaine
30-03-09, 17:22
Πολύ επικίνδυνο και λάθος αυτό !!!
Ποτέ μην κάνετε κινήσεις σε όρθια κωπηλασία ή και σε ανασηκώσεις ώμων που να περιέχουν "κυκλική" κίνηση.
Η μπαρα θα πρέπει απλά να πηγαίνει πάνω και κάτω, μεσα στην ίδια καθετη νοητή ευθεία στις ορθιες κωπηλασίες, καισ τις ανασηκώσεις ώμων, οι ώμοι απλά πάνω κάτω.
Αλλιώς θα "σακατέψετε" τις αρθρωσεις των ώμων σας.

Απλά απόψεις που ασπάζομαι.

δεν το είχα σκεφτεί έτσι Μιχάλη (για την κωπηλασία λέω και όχι τις ανασηκώσεις) καθώς θεωρούσα ότι η κυκλική κίνηση μιας κaι είναι πολύ μικρή δεν επιβαρύνει τους ώμους...

πιστεύεις ότι όταν σηκώνεις βάρος σε τέτοια κίνηση ακόμα πχ και σε τροχαλία να κάνεις την όρθια κωπηλατική υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει πρόβλημα?
enlight us :green:

BRaWNy
30-03-09, 19:03
δεν το είχα σκεφτεί έτσι Μιχάλη (για την κωπηλασία λέω και όχι τις ανασηκώσεις) καθώς θεωρούσα ότι η κυκλική κίνηση μιας κaι είναι πολύ μικρή δεν επιβαρύνει τους ώμους...

πιστεύεις ότι όταν σηκώνεις βάρος σε τέτοια κίνηση ακόμα πχ και σε τροχαλία να κάνεις την όρθια κωπηλατική υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει πρόβλημα?
enlight us :green:Ναι θα έλεγα, ή και αν θες, δεν την θεωρώ απαραίτητη την περιστροφική κίνηση

slaine
30-03-09, 23:04
προχωρημπένη τενοντίτιδα σε τέλος τρικεφάλου-αγκώνα-πήχη-καρπό στο ένα χέρι και λιγότερο στον πήχη του άλλου χεριού = φυσικοθεραπείες, αντιφλεγμονώδη και φυσικά τέλος προσωρινά οι ασκήσεις που εμπλέκουν αγκώνα-πήχη κλπ. έχω φρικάρει και με έχει ρίξει πολυ ψυχολογικά αλλά τι να κάνουμε... οι λαλακίες πληρώνονται.... οπότε πλέον μόνο πόδια έχουμε και λέμε σήμερα:

απαγωγοί:
-στο μηχανημα που κάνουν οι γυναίκες

γλουτοί:
-στο μηχάνημα που κάνουν οι γυναίκες

μηριαίοι δικέφαλοι:
-ξαπλωμένος στο μηχάνημα
-άρσεις θανάτου στην καθιστή κωπηλατική με στραπς σε ειδική τριγωνική λαβή που δε γλυστράει (για να μη συμμετέχουν οι πήχεις όσο το δυνατόν περισσότερο)
-στην τροχαλία πλάτης μάγκωσα τα πόδια κι έκανα παραλλαγή αυτού:
http://www.exrx.net/WeightExercises/Hamstrings/WTGluteHamRaise.html

γάμπες:
-όρθιος στο μηχάνημα


:(

KATERINI 144
30-03-09, 23:07
υπομονη ρε :(, λασκαρε λιγο και ασχολησου με καμια γκομενοδουλεια για να ξεχαστεις :toast:

slaine
30-03-09, 23:49
υπομονη ρε :(, λασκαρε λιγο και ασχολησου με καμια γκομενοδουλεια για να ξεχαστεις :toast:

ε άμα το λες εσύ πρέπει να ακολουθήσω τις συμβουλές σου... ;)

Tani Mc'Roth
30-03-09, 23:55
Περαστικουλια!!!!!Κουραγιο και υπομονη!!
Ολα μες το παιχνιδι ειναι!!!!
Και θα πω οτι και η υπογραφη σου....No pain no gain!!!
Καλη αναρρωση!!!

slaine
31-03-09, 00:25
ευχαριστώ Χριστινάκι!

slaine
31-03-09, 21:45
χαζή προπόνηση σήμερα αναγκαστικά λόγω τραυματισμών. μηδέν ψυχολογία.
κιλά συντηρητικότατα, υψηλές επαναλήψεις, σετ δε θυμάμαι, αργή αρνητική και θετική με μικρή στάση στο ανώτερο και κατώτερο σημείο, χωρίς ξεκούραση στη στάση αλλά υπό πίεση.

έχουμε και λέμε:
στήθος
-πιέσεις σε μηχάνημα με κίνηση σαν αλτήρες
-κρος όβερ 2-3 πλάκες αν θυμάμαι καλά

τραπέζιοι
-άρσεις στο όρθιο μηχανημα για γάμπες
-άρσεις στο σμιθ μόνο με τη μπάρα

δελτοειδείς:
εκτάσεις σε μηχανημα

τρικέφαλοι:
εκτάσεις με ανάποδη λαβή σε τροχαλία 3-6 πλάκες

slaine
01-04-09, 22:54
τετρακέφαλα σήμερα:
σκουώτ σε σμιθ (πρώτη φορά στη ζωή μου σε σμιθ) 140 κιλά κάμποσα σετ και μερικά ακόμα με τα πόδια αρκετά μπροστά.

σίσσυ σκουώτ με 20άρα πλάκα(δε νομίζω να ξανακάνω μου φαίνεται ότι επιβαρύνονται πολύ τα γόνατα)

λεγκ εξτένσιον όλα τα κιλά

όρθιος στο λεγκ εξτένσιον με το σίδερο κόντρα λίγο πάνω στο γόνατο για καμπτήρες(άμα κατάλαβε κανείς έτσι που το'πα.... :S)

billys15
02-04-09, 02:25
λεγκ εξτένσιον όλα τα κιλά

Ακουγεται οτι η ασκηση των εκτασεων ειναι μια πολυ επικινδυνη αν βαλεις πολλα κιλα.Δεν ξερω αν οντως ισχυει,αλλα καλο θα ηταν να ανοιξουμε ενα τοπικ και να κανουμε μια συζητηση.


όρθιος στο λεγκ εξτένσιον με το σίδερο κόντρα λίγο πάνω στο γόνατο για καμπτήρες(άμα κατάλαβε κανείς έτσι που το'πα.... :S)

Με λιγα λογια εννοεις καμψεις στο ορθιο? Σε προλαβα,την ειχα δοκιμασει πιο πριν απο σενα...:lol:

slaine
02-04-09, 03:36
μπίλη εγώ από το γυμνάσιο αν θυμάμαι καλά αλλιώς από πρώτη λυκείου σίγουρα έβαζα όλα τα κιλά στις εκτάσεις και όσο έκανα την άσκηση ενόχληση δεν είχα. γόνατο από ποδήλατο έχει πονέσει. κατά την άσκηση όχι πάντως.

σιγά που την έκανες πρώτος! :P την είχα ξανακάνει παλιά αλλά βαριόμουν. πλέον που ουσιαστικά θα γυμνάζω μόνο πόδια θα κάνω τα πάντα από πόδια για να γεμίσει το πρόγραμμα και να μη βαριέμαι...

slaine
02-04-09, 22:32
στήθος:
-πιέσεις με αλτήρα σε ίσιο πάγκο
-πιέσεις σε μηχάνημα περίπου σαν επικλινή σούπερ σετ με εκτάσεις σε μηχάνημα

πλάτη:
-έλξεις στην τροχαλία με ανάποδη λαβή κλειστή
-εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία με ανοιχτή λαβή
-πουλ όβερ σε τροχαλία

και μία υποψία από δικέφαλα-τρικέφαλα

ελάχιστα κιλά σε όλες τις ασκήσεις. υψηλές επαναλήψεις. σετ δε θυμάμαι

slaine
03-04-09, 22:40
πάνω κάτω μία από τα ίδια:

πιέσεις ώμων
εκτάσεις όρθιος και σκυφτός
τραπέζιοι με αλτήρες
δικέφαλα
τρικέφαλα
στήθος με μπάρα
κρος όβερ

πολύ λίγα κιλά, αρκετές επαναλήψεις και σετ, αργό τέμπο, 20'' διαλλείματα

billys15
04-04-09, 01:42
Καλα με 20 δευτερα και αργο tempo δεν σου βγηκαν τα πνευμονια??

slaine
04-04-09, 02:11
μπα... γιατί κάποια στιγμή τράβαγαν ένα διαφημιστικό βιντεάκι με μία κοπελιά με κάτι κολάν κλπ και πήρα τα... πάνω μου... :P
πέρα από την πλάκα σκέψου ότι πχ στήθος έχω βάλει 120 κιλά και έπαιζα με 40. πλάτη πχ από 100 που έχει το μηχάνημα έβαλα 45 πάνω κάτω δε θυμάμαι. δηλαδή ήτνα υπερβολικά πολύ λίγα τα κιλά

leangains
04-04-09, 05:28
τετρακέφαλα σήμερα:
σκουώτ σε σμιθ (πρώτη φορά στη ζωή μου σε σμιθ) 140 κιλά κάμποσα σετ και μερικά ακόμα με τα πόδια αρκετά μπροστά.

σίσσυ σκουώτ με 20άρα πλάκα(δε νομίζω να ξανακάνω μου φαίνεται ότι επιβαρύνονται πολύ τα γόνατα)

λεγκ εξτένσιον όλα τα κιλά

όρθιος στο λεγκ εξτένσιον με το σίδερο κόντρα λίγο πάνω στο γόνατο για καμπτήρες(άμα κατάλαβε κανείς έτσι που το'πα.... :S)

Eπειδή δε το βλέπω κάπου, ίσως να τη κάνεις και να τη λέμε αλλιώς, squat που να δίνει έμφαση στον Vastus medialis κάνεις, έχεις δοκιμάσει??

Bottom Feeder Squats : http://www.t-nation.com/free_online_forum/sports_body_training_performance_bodybuilding_tips/bottom_feeder_squats_101804

slaine
04-04-09, 12:55
Eπειδή δε το βλέπω κάπου, ίσως να τη κάνεις και να τη λέμε αλλιώς, squat που να δίνει έμφαση στον Vastus medialis κάνεις, έχεις δοκιμάσει??

Bottom Feeder Squats : http://www.t-nation.com/free_online_forum/sports_body_training_performance_bodybuilding_tips/bottom_feeder_squats_101804

τα έχω δοκιμάσει (χωρίς να ξέρω πως λέγονται) καθώς κάνω διάφορες παραλλαγές κλπ.

όμως συνήθως σε πολυαρθρικές ναι μεν έχω ελεγχόμενη αρνητική αλλά όχι πολύ αργή και επισης δε μένω σε μία θέση για τα γόνατα. προτιμώ να μην τα ζορίζω στατικά (τα γόνατα) με κιλά αλλά και να κατεβαίνω όσο μπορώ. επίσης με εξαίρεση λίγες προπονήσεις παίζω πολλά κιλά (για μένα πολλά κιλά έτσι?) και λίγες επαναλήψεις στα σκουώτ.

πάντως θα δοκιμαστεί ξανά αυτό που λές πιο συγκεκριμένα να το "δω"

thnx man!

slaine
05-04-09, 03:34
-μηριαία δικέφαλα στο μηχάνημα ξαπλωμένος

-γάμπες καθιστός και μηχάνημα όρθιος

-πιέσεις σε ίσιο πάγκο με κλειστή λαβή (παραλλαγή όχι ακριβώς για τρικέφαλα ούτε για στήθος κάτι ενδιάμεσο)

-κάμψεις δικεφάλων σε τροχαλία πλάτης με τα μπράτσα κατακόρυφα σούπερ σετ με στραβόμπαρα

υψηλές επαναλήψεις, λίγα κιλά (εκτός από μηριαία δικέφαλα που έπαιξα και μέγιστα), ντροπ σετ, σούπερ σετ, 21. γενικά υπήρχε ένταση (όσο γινόταν με αυτά τα κιλά) αν και τα διαλλείματα στα πόδια δεν ήταν μικρά όπως ήθελα γιατί έκαναν πολλοί πόδια σήμερα.

οι ενοχλήσεις στον αγκώνα έχουν υποχωρήσει ευτυχώς, η αυτοαποθεραπεία μου πάει καλά, από τρίτη λογικά ξεκινάω φυσιοθεραπείες (δυστυχώς μαμήθηκε το πρόγραμμα και οι φυσιοθεραπείες έμειναν πίσω ακόμα μία βδομάδα ειδικά τώρα που δουλεύω)

για να δούμε... αν όλα πάνε καλά θα αρχίσω δυνατές προπονήσεις μετά το πάσχα :(

Steve KinG STyLe
05-04-09, 12:35
Stay Strong Iron Nick!!!!:toast:

slaine
05-04-09, 14:08
Stay Strong Iron Nick!!!!:toast:
:weights::bbbiceps:

πάντως είχα καλό pump παραδόξως...

slaine
16-04-09, 22:42
καιρό έχω να γράψω....

προπονήσεις κάνω αλλά πολύ χαλαρές για να αναρρώσω από διάφορους τραυματισμούς με πολλές ομάδες την κάθε φορά συνήθως.

την προηγούμενη βδομάδα τις τελευταίες μέρες ανέβασα ένταση κάπως με σούπερ σετ.

χθες έκανα σχετικά καλή προπόνηση πλάτης αν και εμφανώς πεσμένος στις αποδόσεις πχ από 170 κιλά άρσεις θανάτου 120.

σήμερα ήταν να κάνω ώμους-δικέφαλα αλλά είχε πολύ κόσμο και ξεκίνησα να κάνω χαλαρά πρέσσα για τετρακέφαλα και μετά να έμπαινα λίγο και ώμους-δικεφαλα.

τελικά πορώθηκα και ξεκινώντας από 20 κιλά έφτασα τα 375 κιλά στην πρέσσα. λειτουργικά σετ 8-10 δε θυμάμαι ακριβώς με 8 επαναλήψεις το λιγότερο σε κάθε σετ. δεν έκανα κάτι άλλο. σάββατο ευελπιστώ για ώμους.

ΥΓ: γνώρισα το μέλος yannis88 στο γυμναστήριο. πολύ καλό παιδί, καλή τεχνική, τον πέτυχα στην προπόνηση να κάνει άρσεις θανάτου για πλάτη με 100 κιλά τα οποία τα είχε άνετα :thumbup: (δεν πρόσεξα αν ανέβασε κιλά μετά)

Exci
16-04-09, 23:21
τελικά πορώθηκα και ξεκινώντας από 20 κιλά έφτασα τα 375 κιλά στην πρέσσα
:thumbup:

Tani Mc'Roth
19-04-09, 23:25
Nice!!!!
Καλη αναρρωση!