PDA

Επιστροφή στο Forum : κατεψυγμενα φιλετα ψαριου



vagg
18-01-09, 11:19
αρχισα να τρωω κατεψυγμενα φιλετα για να ξεφυγω λιγο απο την κονσερβα
με προβληματιζει ομως το θεμα των θρεπτικων συστατικων και κατα ποσον αυτα εχουν αλιο8ει....η πρωτεινη ειναι στο φιλετο η΄ τρωω αφρολεξ??
αμα το εχει ψαξει κανεις ας με διαφοτισει..

thegravijia
18-01-09, 12:41
και εγω την εχω αυτη την απορια ...
γιατι τρωω συνεχεια περκα κατεψυγμενη...

vagg
18-01-09, 12:55
και εγω περκα-γλωσσα...μια το ενα μια το αλλο και φτου απο την αρχη... :banghead:
υποψιαζομε ομως οτι ειναι αχυρο σκετο....
η μ@λ@κι@ ειναι οτι εγω απο φρεσκα ψαρια μονο κανα φαγκρι η καμια τσιπουρα στο καρβουνο αλλιως δεν αγγιζω....

RAMBO
18-01-09, 12:57
εγω περνω και τρωω κονσερβεσ τονου σε νερο αλλα εχω αμφιβολιεσ μηπωσ με πειραξουν και τισ σταματησα μετα απο 2 μηνεσ

vagg
18-01-09, 13:28
δεν νομιζω να σε πειραζουν...ισωσ δεν ειναι καλο να τρωμε τοσα συντηρητικα αλλα γενικα οτι τρωμε σαπιο ειναι οποτε δεν νομιζω να μας φταιξει αυτο...
οι ναυτικοι παθαιναν σκορβουτο επειδη τρωγαν μονο κονσερβες,εσυ φανταζομε τρως και φρουτα και λαχανικα και απολα....

vagg
18-01-09, 13:57
και για να μεινω στο θεμα υπαρχει καποιος εδω που να ειναι ντουλαπα και να ετρωγε κατεψηγμενα φιλετα ψαριου???αυτο θα με βοηθουσε να συνεχισω να τρωω

goutsos
18-01-09, 14:37
:clown2:

tezaman
18-01-09, 14:57
και για να μεινω στο θεμα υπαρχει καποιος εδω που να ειναι ντουλαπα και να ετρωγε κατεψηγμενα φιλετα ψαριου???αυτο θα με βοηθουσε να συνεχισω να τρωω'

εγω είμαι συρτάρι σου κάνω? :lol:

slaine
18-01-09, 15:57
:rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

παιδιά δε θέλει πολλή ανάλυση.

αν σας αρέσει σαν γεύση να τρώτε κακό δεν κάνει απλά σίγουρα θα έχει χάσει ένα ποσσοστό από τα θρεπτικά του, όχι όμως και όλα. χαλαρώστε λίγο. πρέπει να το απολαμβάνετε το μπόντυμπίλντινγκ και όχι να αγχώνεστε για κάτι τέτοια.

επίσης ο τόνος καλός αλλά έχει βαρέα μέταλλα λόγω συσκευασίας. άρα ή μία φορά τη βδομάδα σε συστηματική βάση ή βρίσκετε πεντόκιλες χάρτινες συσκευασίες και τελειώνει το θέμα :wink:

vagg
18-01-09, 16:23
εγω δηλαδη κακως τρωω καθε μερα μια? :banghead:
τα συρταρια να τρωνε κατεψηγμενα φιλετα να δουμε αν θα γινουν ντουλαπια :P

slaine
18-01-09, 16:26
εγώ έτρωγα τόνο παλία 2 κονσέρβες τη μέρα :evilno:

msdmn
18-01-09, 16:43
δε φταίνε μόνο οι κονσέρβες αλλά και ο τόνος καθαυτός

http://www.consumerreports.org/cro/babies-kids/child-safety/food/mercury-in-tuna/tuna-safety/overview/0607_tuna_ov.htm


What is mercury, and how does it get into tuna and other fish?

Mercury is a heavy metal, naturally present in rocks and soil, that gets into the environment mainly from emissions generated by coal-burning power plants and waste incinerators. Small amounts are also released as soil and rocks break down or during disposal of products that contain mercury, such as fluorescent light bulbs and certain thermometers. Mercury eventually reaches the oceans and rivers, where bacteria convert it to a more toxic form of the metal, which then accumulates in long-lived predatory fish, including tuna. Indeed, consumption of fish is the primary source of mercury in Americans' bodies.



3
Who's at greatest risk from exposure to mercury, and what's the possible harm?

Fetuses and young children appear to face the most risk, because of their small size and the vulnerability of their developing nervous system. Studies of fish-eating populations have linked low-level mercury exposure in pregnant women and young children with subtle impairments in neurological and behavioral functioning, such as hearing, eye-hand coordination, and learning ability. Other evidence suggests that frequent consumption of high-mercury fish by adults may affect the neurologic, cardiovascular, and immune systems.

The effects of sporadic exposure to the higher mercury levels in some light-tuna cans have not been determined. But some scientists are concerned that even brief exposure to those mercury levels at critical points in fetal development may be harmful. For example, studies in primates and rats have shown that mercury blocks the ability of developing brain cells to migrate to the proper place and form appropriate connections. Moreover, our consultants say studies have not established that there's any minimal frequency, duration, or amount of mercury exposure that is safe for the fetus.

vagg
18-01-09, 17:10
επαθες τπτ slaine??αν οχι να μην αγχωνομαι :P

slaine
18-01-09, 18:10
Ωραίος Μιχάλη! :thumbup:

Βαγγέλη όχι δεν έπαθα και οι αιματολογικές εξετάσεις που κάνω κάθε τόσο πάντα (3-6 μήνες ανάλογα) βγαίνουν πάντα τέλειες. αλλά ποιός ξέρει στο μέλλον τι θα έρθει....

JohnyB
18-01-09, 18:15
και εγω την εχω αυτη την απορια ...
γιατι τρωω συνεχεια περκα κατεψυγμενη...


Και γω 2 φορες την εβδομαδα την εχω στο μενου!!!!!
Οπως και γλωσσα!!!!!!Τωρα θα διξει η νεκροψια!!!!! :green: :green: