PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη πρωτεινης και δυσανεξια στη γλουτενη



πάνος21
13-04-16, 18:45
Καλησπερα και παλι!Λοιπον εχω ενα ξαδερφο ειναι 23 χρονων 1,74 53 κιλα εχει κοιλιοκακη και προσπαθει να βρει πρωτεινη χωρις γλουτενη ,ουτε ιχνος της και με βεβαιωση της εταιριας μαλιστα!

Εχει αρχισει να απελπιζεται παρα πολυ και ξερω οτι αν σταματησει τωρα διατροφη και γυμναστικη δεν θα παρει κιλο!


Στειλτε και πμ αν δεν μπορειτε να μου δωσετε λινκ αλλα οποιος ξερει ή πασχει απο παρομοιο προβλημα ας με βοηθησει παρακαλω

Feth
13-04-16, 18:48
Gold standard optimum nutrition

Dymatize iso-100

Syntrax whey shake

My protein - impact whey (δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτην)

πάνος21
13-04-16, 19:14
ευχαριστω για τις επιλογες , απ οτι εψαξα για αγορα δεν ειδα καπου να λεει οτι δεν εχουν γλουτενη εχεις επικοινωνησει με τις εταιριες?

Στο λεω επειδη βρηκαμε μεχρι και πρωτεινες που ειχαν πανω γραμμενο gluten free αλλα και παλι δεν μπορουσαν να επιβεβαιωσουν οι παραγωγοι οτι δεν ειχαν ιχνη γλουτενης!

Απο καταστημα που πουλαει πρωτεινες απο διαφορες εταιριες στο κοσμο , μας βρηκε μολις μια τη vegan protein formula και επειδη μου ανεφερες και την gold standard δεν θα την ειχαν προτεινει?

orck
13-04-16, 20:55
Δεν ξερω τι προβλημα μπορει να προκαλεσει ενα φαγητο με γλουτενη και εαν αυτο θα ειναι κατι πολυ σοβαρο η απλα μια στομαχικη διαταραχη. Εαν ειναι το δευτερο ισως μια λυση θα ηταν να ψαξεις να βρεις τις ατομικες συσκευασιες πρωτεινης, για παραδειγμα εχω βρει σε καταστημα μια μεριδα (περιπου 30γρ και καπου 1,5-2€) της gold standard. Αγοραζεις μια, την πινεις και παρατηρεις πως παει...

ΑΘΛΗΤΗΣ
15-04-16, 12:40
Πολλές πρωτεΐνες είναι «Gluten free» όμως οι εταιρίες δεν το αναφέρουν γιατί όπως λένε μπορεί το προϊόν να περιέχει ίχνη γλουτένης από επεξεργασία άλλων ειδών που γίνονται στο εργοστάσιο.
Σπάνιο, αλλά το θέμα είναι λεπτό και δεν παίρνουν την ευθύνη σε θέματα υγείας.

Γενικά, κι εμείς σε θέματα υγείας προτείνουμε να ρωτάτε τον γιατρό σας για να είστε σίγουροι.

Πάντως στη γκάμα των προϊόντων μας η Efectiv Whey (http://athlitis.gr/simpliromata/proteines/efectiv-whey-908gr-efectiv/) το γράφει ότι είναι Gluten Free, οπότε αυτή σου προτείνουμε αφού πρώτα ρωτήσεις τον γιατρό σου.