PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαχαρικά



Mauro
06-05-10, 13:14
Παιδια μηπως ξερει κανεις αν επιτρεπονται τα μπαχαρικα σε περιοδο αυστηρης γραμμωσης? Προσωπικα χρησιμοποιω λιγο πιπερι και ενα mix για κοτοπουλο για να σπασει λιγο τη γευση που εχει το στηθος

Zylo
06-05-10, 13:43
ειχα κανει thread για πιπερι μπες εκει και κοιτα....ειναι 1 σελιδα πισω αν οχι σε αυτη....πολλα μπαχαρικα ειναι καλα και διευκολινουν στην λιποδιαλυση...η κανελα ομως αποσο μου ειπε ενας τυπας στο γμναστηριο(δεν ξερω αν ισχυει) αν παιρνεις μεγαλες ποσοτητες θα εχεις πορβλημα στο "johnny" σου και δε θα σου κανει κουκου.....δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αν και δε τ πολυπιστευω!!

gym
26-05-11, 19:07
σκεφτηκα να ανοιξω τοπικ με μπαχαρικα και πως μπορουμε να τα συνδυαζουμε...να γραφουμε τι και ποση ποσοτητα αναμειγνυουμε και που το χρησιμοποιουμε...αλλα εφοσον υπαρχει αυτο,δεν υπαρχει λογος να γεμιζουμε με παροιμοια τοπικ...

οποτε...

σας λεω αυτο που χρησιμοποιω αυτον τον καιρο και το βαζω σε πιτακη βρωμης,σε γαλοπουλα ,σε πατατες...ειναι τελειο!!!!

λοιπον...1κ.γ πιπερι μαυρο
+3κ.γ.γλυκια παπρικα
+3κ.γ.κανελλα!

ειδικα η κανελλα ταιριαζει παρα πολυ!

θα σας γραψω κ αλλα στο μελλον!!!!!;)

Giannistzn
26-05-11, 20:31
ειχα κανει thread για πιπερι μπες εκει και κοιτα....ειναι 1 σελιδα πισω αν οχι σε αυτη....πολλα μπαχαρικα ειναι καλα και διευκολινουν στην λιποδιαλυση...η κανελα ομως αποσο μου ειπε ενας τυπας στο γμναστηριο(δεν ξερω αν ισχυει) αν παιρνεις μεγαλες ποσοτητες θα εχεις πορβλημα στο "johnny" σου και δε θα σου κανει κουκου.....δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αν και δε τ πολυπιστευω!!

Ισχυει, το εχω ξαναπει αρκετες φορες εδω μεσα. Οσον αφορα την κανελα, εχει μεσα καποιο συστατικο το οποιο προκαλει στειροτητα (δεν εχει σχεση με την στυση).

Το συστατικο (που εμπεριεχει η κανελα) σε μεγαλες ποσοτητες, προκαλει στειροτητα, τωρα κατα ποσο εφικτο ειναι απο την κανελα να προκληθει, δεν ξερω..

gspyropo
26-05-11, 20:34
Ισχυει, το εχω ξαναπει αρκετες φορες εδω μεσα. Οσον αφορα την κανελα, εχει μεσα καποιο συστατικο το οποιο προκαλει στειροτητα (δεν εχει σχεση με την στυση).

Το συστατικο (που εμπεριεχει η κανελα) σε μεγαλες ποσοτητες, προκαλει στειροτητα, τωρα κατα ποσο εφικτο ειναι απο την κανελα να προκληθει, δεν ξερω..


και εγω χρησιμοποιω πολυ την κανελα....1 κ.γ σε καθε ροφημα πρωτεινης...2 δηλαδη την ημερα!!!

terataki
26-05-11, 20:38
και το musclemag ελεγε οτι ο τονος μικραινει το πεος,εγω τρωω καθε μερα,ποσο θα επρεπε να μου χει γινει τωρα?

beefmeup
26-05-11, 20:42
και το musclemag ελεγε οτι ο τονος μικραινει το πεος,εγω τρωω καθε μερα,ποσο θα επρεπε να μου χει γινει τωρα?

καλα περαν τον ειρωνικο τιτλο του αρθρου,δεν επικεντρωνοταν εκει που λες..
αλλα στο οτι το κανει αυτο,λογω μεγαλης συγκεντρωσης σε βαρια μεταλα που εχει..

αλλα ειμαστε οφ τοπικ εδω.

Efthimis__
30-05-13, 16:04
Ξέρω οτι το αλατι κανει κατακρατηση υγρων και σε περιοδο γραμμωσης απαγορευεται. Τί γίνεται όμως με τα μπαχαρικά ; Πάπρικα, κανέλλα, σκορδοπίπερο, τσίλι και τα συναφή; Επιτρεπονται σε περιοδο γραμμωσης ;

Giannistzn
30-05-13, 16:32
Μπαχαρικα αφοβα χρησιμοποιεις.

Οσο για το αλατι που λες δεν απαγορευεται. Πρεπει να τρως και αλατι απλα με μετρο, το να το κοψεις καλο δεν θα σου κανει.

stef.
30-05-13, 20:30
μετα την προπονηση το χρειαζεσαι το αλατι...ειδικα αμα κανεις τρεξιμο για αρκετη ωρα το καλοκαιρι μετα οπωσδηποτε!!
τα μπαχαρικα που ανεφερες ειναι οκ!! μονο κατι ετοιμα mix που περιεχουν ζαχαρη απεφυγε

MUSKLGEORGE
30-05-13, 21:10
τα μπαχαρικα δεν προσθετουν θερμιδες και δινουν καλυτερη γευση στα φαγητα.ειδικα σε περιοδο γραμμωσης,αν ξερεις να τα χρησιμοποιησεις μονα τους ή σε συνδυασμο,θα φτιαχνεις απεριοριστα φαγητα με εντελως διαφορετικες γευσεις και δε θα βαριεσαι απο τα ιδια και τα ιδια.ΠΡΟΣΟΧΗ μονο στο αλατι,παντα με μετρο.

Efthimis__
30-05-13, 21:46
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας... Το αλατι που βοηθα μετά από πολλή αερόβια όμως ; Τα φωτα σας.

s0k0s
09-06-13, 19:37
Νομιζω δν ειμαι σιγουρος οτι παιζει ρολο με τους ηλεκτρολυτες...

ΠανοςΒ
09-06-13, 21:13
Αναπληρωνει το οτι εχασες απο τον ιδρωτα και βοηθαει την ισορροπια των ηλεκτρολυτων στο οργανισμό σου.

margarita02
09-06-13, 23:06
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας... Το αλατι που βοηθα μετά από πολλή αερόβια όμως ; Τα φωτα σας.

Η υπονατριαιμία ξέρεις τί είναι; Δεν είμαστε μαραθωνοδρόμοι αλλά καλό είναι να προσθέτεις αλάτι στο φαγητό εάν η διατροφή που κάνεις είναι όσο πιο καθαρή γίνεται και δεν περιέχει συσκευασμένα τρόφιμα που το περιέχουν.

Δηλ. εάν κάνεις μια διατροφή χωρίς ψωμί, τυρί, αλλάντικά, δημητριακά πρωϊνού, μπισκότα κτλ. συσκευασμένα τρόφιμα που περιέχουν αλάτι, γυμνάζεσαι αρκετά και καταναλώνεις και αρκετό νερό κατα τη διάρκεια της άσκησης τότε επιβάλεται μετά να αναλπληρώσεις τα υγρά και τους ηλεκτρολύτες, νάτριο, κάλιο, ασβέστιο, μαγνήσιο, διαφορετικά με τον καιρό παρουσιάζονται διαταραχές, πέφουν δηλ. οι ηλεκτρολύτες αυτοί και πιο πολύ το νάτριο χωρίς να το καταλαβαίνεις άμεσα.

Εάν δεν σου αρέσει το αλάτι στο φαγητό μπορείς να πάρεις ήλεκτρολύτες σε συμπλήρωμα αλλά το πιθανότερο είναι πως δεν τα χρειάζεσαι εάν δεν πας για μαραθώνιο.

s0k0s
09-06-13, 23:13
Ξεφευγω λιγο απο το θεμα, ηλεκτρολυτες που να με συμφερουν που μπορω να βρω;
Ειχα ακουσει κ για δημιουργια δικου μας ηλεκτρ. αλλα δν θυμαμαι συστατικα ακριβως... κατι με αλατι ζαχαρη κ χυμο νμζω..

margarita02
09-06-13, 23:23
Ξεφευγω λιγο απο το θεμα, ηλεκτρολυτες που να με συμφερουν που μπορω να βρω;
Ειχα ακουσει κ για δημιουργια δικου μας ηλεκτρ. αλλα δν θυμαμαι συστατικα ακριβως... κατι με αλατι ζαχαρη κ χυμο νμζω..

Ψάξε εδώ στα προηγούμενα θέματα κάπου το έχουν ποστάρει. http://forum.runningnews.gr/forum.asp?FORUM_ID=20

Εάν χρεισιμοποιήσεις χυμό δεν νομίζω να χρειάζεται και επιπλέον ζάχαρη. Δεν ξέρω όμως σίγουρα. ψάξε και πες μας.

s0k0s
09-06-13, 23:46
Ψάξε εδώ στα προηγούμενα θέματα κάπου το έχουν ποστάρει. http://forum.runningnews.gr/forum.asp?FORUM_ID=20

Εάν χρεισιμοποιήσεις χυμό δεν νομίζω να χρειάζεται και επιπλέον ζάχαρη. Δεν ξέρω όμως σίγουρα. ψάξε και πες μας.

ΘΕΝΞ! Εβρηκα.

http://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/how-to-make-a-homemade-electrolyte-drink.html

Αλλος λεει το εξης: Homemade Energy Drink:
2 κουταλιές σούπας ζάχαρη
¼ κουταλιάς σούπας αλάτι
¼ κούπας καυτό νερό
¼ κούπας χυμός πορτοκάλι ή 2 κουταλιές σούπας χυμός λεμόνι
3 ¾ κούπας κρύο νερό
Ανακάτεψε τα 3 πρώτα συστατικά και μετά όλα μαζί σε ένα μεγάλο μπουκάλι
200 Θερμίδες – 12 γραμμάρια Υδατάνθρακες, 100 mg αλάτι, 30 mg κάλιο


Και αλλος: μια κουταλιά αλάτι, 2 ζάχαρη, και όλο χυμό πορτοκάλι φρεσκοστημένο. ΤΑ ΣΠΑΕΙ. Καλό ανακάτεμα, σέικερ, αντί για ζεστά και κρύα νερά μαζί.

john39
14-06-13, 11:42
μια δεκαετια εχω να φαω αλατι..τρεχω και κανω βαρη 6 ημερες την εβδομαδα...εκανα και εξετασεις μια χαρα οι ηλεκτρολητες...και βεβαια πως να εχω προβλημα οταν τα ασπραδια αυγου εχουν τοσο φυσικο αλατι"?
οι τροφες περιεχουν τα παντα το προσθετο αλατι δεν κανει καλο.αν εισαι βεβαια μαραθωνοδρομος και χανεις σε καθε τρεξιμο 7 κιλα χρειαζεται να προσθεσεις ηλεκτρολητες.
αληθεια τζιτζερ τριμενο κανεις δεν βαζει??
ειναι παρα πολυ καλο για ολους οσους τρωνε πολες πρωτεινες επισης δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι σε ολους τους λιποδιαλυτες συστατικο,,μαζι με το πιπερι καγιεν

margarita02
14-06-13, 15:13
Συμφωνούμε στο ότι το επιπλέον αλάτι κάνει κακό. Υπάρχουν όμως άνθρωποι που τρώνε λίγο, γυμνάζονται πολύ και πίνουν και αρκετό νερό. Βάλε και τη ζέστη το καλοκαίρι. Εάν τρως π.χ. τυρί (κότατζ) ή τόνο δεν χρειάζεται να προσθέσεις επιπλέον. Όπως και αν τρως αρκετά. Σκέψου όμως έναν που κάνει δίαιτα ή κάποιον που δεν μπορεί να φάει πολύ π.χ. ηλικιωμένο. Ξέρεις πόσοι νοσηλεύονται κάθε καλοκαίρι με υπονατριαιμία; Πέρνουν χάπια για την πίεση, δεν μπορούν να φάνε αρκετά, δεν προσθέτουν αλάτι γιατί έτσι τους εχουν πει με αποτέλεσμα στο τέλος να αφυδατώνονται.

Το επιπλέον νάτριο χρειάζεται σε περίπτωση που τρως τροφές χαμηλές σε νάτριο όπως φρούτα και λαχανικά, λίγο κρέας ή αυγά κτλ. και τρέχεις πχ. 8 και πλέον χιλιόμετρα κάθε μέρα συν ό,τι άλλο κάνεις και πίνεις και αρκετό νερό. Τότε εκεί με τον καιρό το νάτριο στον οργανισμό μειώνεται χωρίς να το καταλαβαίνεις. Υπάρχουν δηλ. άνθρωποι που το νάτριό τους είναι χαμηλό. Εκεί είναι που φωνάζει ο γιατρός και λέει καλά αλάτι δεν προσθέτεις στο φαγητό;

Δεν σημαίνει πως θα συμβεί σε όλους. Ειδικά εάν το ξέρεις και προσέχεις. Λίγο νάτριο είναι απαραίτητο. Το περιέχουν οι τροφές απλά εξετμίζεται αρκετά εύκολα με τη ζέστη, το νερό που πίνουμε και την αερόβια γυμναστική για αυτό και κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται επίπλέον.

DENNISGR
03-07-13, 14:37
Παιδια μηπως ξερει κανεις αν επιτρεπονται τα μπαχαρικα σε περιοδο αυστηρης γραμμωσης? Προσωπικα χρησιμοποιω λιγο πιπερι και ενα mix για κοτοπουλο για να σπασει λιγο τη γευση που εχει το στηθος
Ναι επιτρεπονται ολα , απλα κοιτα α εχει χαμηλο sodium

parex
23-04-16, 22:45
Παιδιά συνήθως δεν βάζω στο φαγητό μου μπαχαρικά κ αλάτι παρά μόνο λεμόνι . Υπάρχει κάποιο μπαχαρικό που θα προτείνατε να βάζω ;

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-04-16, 22:50
Πιπερι καγιεν φιλε μου! Εγγυημενα κ δοκιμασμενα! Κ καλυτερα μετα το μαγειρεμα στο πιατο.

parex
23-04-16, 22:51
Πιπερι καγιεν φιλε μου! Εγγυημενα κ δοκιμασμενα! Κ καλυτερα μετα το μαγειρεμα στο πιατο.

Βοηθάει πουθενά το πιπέρι ; Άκουσα για μεταβολισμό ! Γι αυτό ρωτάω κιόλας . Επίτηδες απέφευγα τα μπαχαρικά

beegee
23-04-16, 22:53
αν δεν τρως αλατι βαζε ριγανη η δεντρολιβανο μαζι με το λεμονι .βοηθαει σε πολλα φαγητα τη γευση , ειδικα στα ψητα ...
και το ξυδι επισης(κυριως σε σαλατες και καποια οσπρια ) . εννοειται και το πιπερι που λεει ο χρηστος ...

TRIANTAFYLLOU
23-04-16, 23:11
Βοηθάει πουθενά το πιπέρι ; Άκουσα για μεταβολισμό ! Γι αυτό ρωτάω κιόλας . Επίτηδες απέφευγα τα μπαχαρικά

τα μπαχαρικα τα βάζουμε γιατι μας αρέσουν και νοστιμίζουν τοπ φαγητό , όλα καλα είναι και όλα κάτι προσφέρουν αλλα η ουσία είναι τι αρέσει στον καθένα , περι ορέξεως που λένε κολοκυθόπιτα , δηλαδη αν εμένα μ αρεσουν τα καυτερα και με πεί ο άλλος βάλε ρίγανη θα βάλω ρίγανη ? πλάκα κάνουμε , γούστο είναι αυτο , τι θα πάθω δηλαδη θα χαλάσω το σχήμα , η θα αρρωστήσω ?
μόνο το αλάτι θέλει μέτρο γιατι όποιος συνηθίσει στο πολυ αλάτι όλα ανάλατα τυον φαίνονται και θέλει σταδιακα ελάττωση γιατι η υπερκατανάλωση αλατιού και ζάχαρης κάνει ζημιά στον οργανισμό

parex
23-04-16, 23:14
Ευχαριστώ παιδιά . Εμένα μου αρέσει πολύ το λεμόνι κ η ρίγανη . Γενικά ασχολούμε με βάρη γύρω στα 16 χρόνια χωρίς να ψάχνομαι παραπάνω αλλά τώρα θέλω να ασχοληθώ ,κάνω διατροφή και υπάρχει και όρεξη .


 6s plus 

beefmeup
23-04-16, 23:17
ο Κόμπρας είναι σκαθάρι και τα σκαλίζει αυτα ότι έχει σχέση με επιδόσεις (αλτικές ενοώ) τον ενδιαφέρει γιατι θέλει να εντυπωσιάζει στα άλματα επι κοντώ :P:P


αλματα επι μακρύ κανει...:turtle:
το πιπερι το εχουν κ σαν συστατικο οι περισοτεροι θερμογενετικοι λιποδιαλυτες που ρωταει ο φιλος απο πανω..διεγειρει την θερμογενεση στο σωμα..

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-04-16, 23:19
Δεκαδες λενε ειναι τα ωφελη του καγιεν (κουγκλαρισε να δεις) ,καποια απο αυτα τα διαπιστωσα ,χωρια οτι μ αρεσει κιολλας ενω το μαυρο πιπερι υπολειπεται γενικα.

Γιωργια το δενδρολιβανο το δοκιμασα τελευταια ειδικα στα ψητα στα καρβουνα αλλα δεν μου αρεσε ,οποτε παραμενω στην ριγανιτσα. Ριγανη μου εχει δωσει 2-3 φορες ενας φιλος στο χωριο που την ειχε μαζεψει ο ιδιος σε βουνο σε δυσπροσιτες πλαγιες κ δεν ειχε καμια σχεση σε αρωμα με τις αγοραστες του εμποριου.

parex
23-04-16, 23:23
Δεκαδες λενε ειναι τα ωφελη του καγιεν (κουγκλαρισε να δεις) ,καποια απο αυτα τα διαπιστωσα ,χωρια οτι μ αρεσει κιολλας ενω το μαυρο πιπερι υπολειπεται γενικα.

Γιωργια το δενδρολιβανο το δοκιμασα τελευταια ειδικα στα ψητα στα καρβουνα αλλα δεν μου αρεσε ,οποτε παραμενω στην ριγανιτσα. Ριγανη μου εχει δωσει 2-3 φορες ενας φιλος στο χωριο που την ειχε μαζεψει ο ιδιος σε βουνο σε δυσπροσιτες πλαγιες κ δεν ειχε καμια σχεση σε αρωμα με τις αγοραστες του εμποριου.

Θα το δοκιμάσω αύριο σίγουρα

beegee
24-04-16, 00:38
Δεκαδες λενε ειναι τα ωφελη του καγιεν (κουγκλαρισε να δεις) ,καποια απο αυτα τα διαπιστωσα ,χωρια οτι μ αρεσει κιολλας ενω το μαυρο πιπερι υπολειπεται γενικα.

Γιωργια το δενδρολιβανο το δοκιμασα τελευταια ειδικα στα ψητα στα καρβουνα αλλα δεν μου αρεσε ,οποτε παραμενω στην ριγανιτσα. Ριγανη μου εχει δωσει 2-3 φορες ενας φιλος στο χωριο που την ειχε μαζεψει ο ιδιος σε βουνο σε δυσπροσιτες πλαγιες κ δεν ειχε καμια σχεση σε αρωμα με τις αγοραστες του εμποριου.

δεδρολιβανο σε ψητα φουρνου ...εκτος κοτοπουλου
στα καρβουνα παντα ριγανη :thumbup:

Eddie
24-04-16, 02:27
Τα τελευταια χρονια αγοραζω ενα ετοιμο μειγμα μπαχαρικων αλλα πιο πριν στα κρεατικα εβαζα καγιεν,τσιλι,κουρκουμα,μουσταρδα σκονη και πολυ μπουκουβο καυτερο.. Στο κοτοπουλο πχ σιγουρα μουσταρδα γιατι το μαλακωνε κουρκουμα και μπουκουβο,σε μοσχαρισια και ψαρονεφρι μουσταρδα, ριγανη και ειτε καγιεν ειτε τσιλι.. Τα καυτερα ειναι φοβερα,τα περισσοτερα μπαχαρικα μονο καλο κανουν παρα κακο..Κυριως τα καυτερα! Γιατι αν βαλεις κανα μπουκουβο γλυκο η παπρικα γλυκια που εχουν τα δρακουλινια τοτε παει αλλου η δουλεια :P

goldenera
24-04-16, 18:37
Μιας και περί μπαχαρικών ο λόγος κάτι που δοκίμασα πρόσφατα και μου άρεσε πολύ ήταν σε ρεβυθάδα που είχε περισέψει την έλιωσα στο μπλέντερ και την έκανα 'αλοιφή' πρόσθεσα λίγο λάδι και λίγο ξύδι και μετά έβαλα και μια κουταλιά του γλυκού κουρκουμά.........πάρα πολύ καλή η γεύση από ένα μπαχαρικό που ονομάζεται και 'κρόκος των φτωχών (διότι μοιάζει αρκετά στη γεύση) και από ότι διαβάζω έχει και αντιφλεγμονώδη δράση.

parex
25-04-16, 23:34
Δοκίμασα το καγιέν σήμερα παιδιά αλλά μάλλον το παράκανα λίγο και έριξα λίγο παρά πανό καίει λέμε ! Χαχα ωραίο είναι πάντως με σωστή ποσότητα θα το κρατήσω σίγουρα


Sent from my iPad using Tapatalk

arnold94
19-11-18, 17:29
Θέλω οι γνωστες να μου πουν ποια απ' αυτά δεν χρειάζεται/δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιω

ριγανι,πιπέρι,καρυ,μουστάρδα,κακάο 100%,κανέλα Κεϋλάνης, πάπρικα,ξύδι, μοσχοκάρυδο,μπούκοβο, κύμινο, γαρύφαλλο,μπαχάρι,σουμακ,κάρδαμο,δάφνη,θυμάρι,δυόσμος, δενδρολίβανο, τζίντζερ,κόλιανδρος,σαφράν,γλυκάνισο,ξυνο,κουρκουμάς

cult
20-11-18, 21:57
Τι εννοεις? Κανενα μπαχαρικο δεν ειναι απαραιτητο να το χρησιμοποιεις. Τα βαζουμε για τη γευση και όχι επειδη ''χρειαζεται''.

arnold94
21-11-18, 13:09
Ευχαριστώ!ποια απ' αυτά που έγραψα ταιριάζουν στο καστανό ρύζι, κοτόπουλο,σαρδέλα,σπανάκι, πιπεριές, ντομάτοπελτε?