PDA

Επιστροφή στο Forum : Platinum 100% Creatine (MuscleTech)



Warlord1981
24-04-16, 23:04
104509

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρίσκω μιας και ειναι το 1ο μου post στο συγκεκριμένο forum. :)

Μετά από έρευνα πάνω στο θέμα της κρεατίνης κατέληξα βάσει τιμής/απόδοσης σε Micronized Monohydrate Powder, μιας και έχω και μια ευαισθησία γενικά στο έντερο και ήθελα την καλύτερη δυνατή απορρόφηση, παράλληλα με όσο γίνεται τις λιγότερες στομαχικές/εντερικές διαταραχές.

Εμπιστεύοντας το bodybuilding.com το οποίο με βαθμολογία 9.5 την δίνει στην 1η θέση (http://cy.bodybuilding.com/store/best-creatine-supplements.html?&_requestid=1001896) αλλά και την βαθμολογία χρηστών (http://www.amazon.com/MuscleTech-Platinum-Creatine-Ultra-Pure-Micronized/dp/B00IUHNCIW/ref=sr_1_3_s_it?s=hpc&ie=UTF8&qid=1461527408&sr=1-3&keywords=creatine) του amazon.com (4.6 πάνω από την ON me 4.5) είπα να δοκιμάσω την Muscletech Platinum 100% Creatine. Την έχω 3 μέρες και ως τώρα όλα καλά.

Το θέμα είναι πως ταυτόχρονα καθώς συνέχιζα να μελετώ το θέμα της κρεατίνης διάβασα πως η πιο αγνή ποιότητα monohydrate κρεατίνης είναι η CreaPure η οποία παρασκευάζεται Γερμανια και χρησιμοποιείται σε προιόντα κρεατίνης όπως αυτό της ON αλλά και της Universal. Όταν το διάβασα αμέσως πήγα να δώ αν και η Muscletech Platinum 100% Creatine έιναι βασισμένη στο CreaPure, όμως δυστηχώς προς απογοήτευση μου είδα πως ειναι Made in China. Συνεχίζοντας το ψάξιμο για την CreaPure διάβασα πως αυτό που την κάνει ξεχωριστή είναι πως τεστάρεται για impurities με high pressure liquid chromatography (HPLC). Κάτι μου έκανε κλικ στο HPLC και ξανακοιτάω το μπουκάλι της Muscletech Platinum 100% Creatine που αγόρασα, το οποίο γράφει μπροστά HPLC Tested Creatine.

Αυτό σημαίνει πως απο θέμα αγνότητας φτάνει την CreaPure και να συνεχίσω? Διότι ήμουν έτοιμος να πάω να αγοράσω αυτή της ΟΝ..

Αν έχει γενικά κάποιος άλλος δοκιμάσει την κρεατίνη του τίτλου ας γράψει εντυπώσεις.
Ευχαριστώ :)

orck
25-04-16, 03:30
Νομιζω οτι πλεον και της OΝ δεν γραφουν τα κουτια τιποτα για creapure πανω στην συσκευασια. Επισης δυσκολο να βρεις της Reflex την creapure. Παρακατω απαντηση της ΟΝ γιατι δεν γραφει στο κουτι την μαγικη λεξη creapure, η απαντηση αυτη ειναι απο το 2013
"There are actually 2 authentic versions of ON Micronized Creatine available.
The US version (produced here in our facility outside of Chicago) is sold in the US and everywhere outside of the EU countries and has “Creapure Creatine” on the front (the bottle you are probably used to seeing on many US websites).
The EU version (produced in our facility in Middlesbrough, UK) is made to be compliant for the countries of the EU and has “Micronized Creatine” on the front. That product uses either Creapure or other high quality micronized Creatine that has been approved through our Q/C standards - or a combination of the two.
So the product you have is authentic ON and will deliver exactly the same results and benefits that have come to know and trust from ON."

Με αλλα λογια εαν θες να γραφει creapure απο εξω θα ψαξεις την αμερικανικη εκδοση του προιοντος. Το βοτανο το ξερεις;

sobral
25-04-16, 10:03
Εννοείται πως όχι! Που κολλάει το ότι ελέγχεται μέσω HPLC με την πρώτη ύλη; Η Muscletech από εκεί "ψωνίζει" συνήθως πρώτες ύλες και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να φτάσει την αξιοπιστία της Creapure. Η γερμανική κρεατίνη είναι η ανώτερης ποιότητας κρεατίνη.

Warlord1981
25-04-16, 10:19
Σας ευχαριστω και τους δυο για την βοηθεια. Επομένως θα ψάξω για την ΟΝ made with CreaPure :)

orck
25-04-16, 10:53
Ειμαι αρχαριος, δεν εχω παρει ποτε κρεατινη, επειδη ομως πριν παρω κατι το ψαχνω οσο καλυτερα μπορω εχω βρει αυτα που σου εγραψα (αυτο που σου ποσταρα ειναι η απαντηση του εκπροσωπου της On σε ξενο φορουμ). Εαν εχα παρει ηδη το προιον της Muscletech θα το καταναλωνα κανονικα, εαν οχι παρε κατι που να γραφει Creapure απο Αμερικη, η ψυχολογια ειναι το σημαντικοτερο και καλυτερο βοηθημα/συμπληρωμα και ας ειναι placebo.

ΥΓ Νομιζω οτι η υποθεση περι γερμανικης ανωτεροτητας ειναι σαν την υποθεση VW στα αυτοκινητα.

sobral
25-04-16, 10:58
Ειμαι αρχαριος, δεν εχω παρει ποτε κρεατινη, επειδη ομως πριν παρω κατι το ψαχνω οσο καλυτερα μπορω εχω βρει αυτα που σου εγραψα (αυτο που σου ποσταρα ειναι η απαντηση του εκπροσωπου της On σε ξενο φορουμ). Εαν εχα παρει ηδη το προιον της Muscletech θα το καταναλωνα κανονικα, εαν οχι παρε κατι που να γραφει Creapure απο Αμερικη, η ψυχολογια ειναι το σημαντικοτερο και καλυτερο βοηθημα/συμπληρωμα και ας ειναι placebo.

ΥΓ Νομιζω οτι η υποθεση περι γερμανικης ανωτεροτητας ειναι σαν την υποθεση VW στα αυτοκινητα.

όχι υπόθεση δεν είναι, εκτός αν εσύ ξέρεις κάτι παραπάνω. Ψάξε λίγο καλύτερα και θα το δεις. ΔΕΝ είναι όλες οι κρεατίνες ίδιες.

Warlord1981
25-04-16, 11:16
όχι υπόθεση δεν είναι, εκτός αν εσύ ξέρεις κάτι παραπάνω. Ψάξε λίγο καλύτερα και θα το δεις. ΔΕΝ είναι όλες οι κρεατίνες ίδιες.

Κοιτάχτε, αν η διαφορα της creapure με αυτην ας πουμε που πήρα είναι καθαρά και μόνο στην αποτελεσματικότητα (δύναμη,ενεργεια,αυξηση μυικού όγκου) τοτε οκ να καταναλώσω την Muscletech και απο την επομενη φορα μονο creapure. Αν η αγνότητα όμως της creapure εγγυάται και άλλα πιο σημαντικά θετικά για την υγεία μου, όπως ας πούμε λιγότερη κατακράτηση υγρών ή μικρότερη καταπόνηση συκωτιού/νεφρων/στομαχιού/εντέρων κλπ τότε θα την πετάξω κι θα ψάξω απο τώρα για creapure. sobral δώσε σε παρακαλώ τα φώτα σου.

sobral οποιαδήποτε μάρκα φτιαγμένη με creapure μας κάνει σωστα?
πχ http://www.amazon.de/Olimp-Creapure-Monohydrat-Powder-Pack/dp/B0056IM1N0/ref=sr_1_2?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1461571381&sr=1-2&keywords=creapure

sobral
25-04-16, 11:18
Κοιτάχτε, αν η διαφορα της creapure με αυτην ας πουμε που πήρα είναι καθαρά και μόνο στην αποτελεσματικότητα (δύναμη,ενεργεια,αυξηση μυικού όγκου) τοτε οκ να καταναλώσω την Muscletech και απο την επομενη φορα μονο creapure. Αν η αγνότητα όμως της creapure εγγυάται και άλλα πιο σημαντικά θετικά για την υγεία μου, όπως ας πούμε λιγότερη κατακράτηση υγρών ή μικρότερη καταπόνηση συκωτιού/νεφρων/στομαχιού/εντέρων κλπ τότε θα την πετάξω κι θα ψάξω απο τώρα για creapure. sobral δώσε σε παρακαλώ τα φώτα σου.

sobral οποιαδήποτε μάρκα φτιαγμένη με creapure μας κάνει σωστα?
πχ http://www.amazon.de/Olimp-Creapure-Monohydrat-Powder-Pack/dp/B0056IM1N0/ref=sr_1_2?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1461571381&sr=1-2&keywords=creapure

μην αγχωθείς τώρα, χρησιμοποίησε αυτή που έχεις στα χέρια σου και την επόμενη φορά κοιτάς για Creapure.

Noel
17-05-16, 09:16
Την έχω πάρει όμως οκ, δεν μπορείτε εύκολα να καταλάβεις διαφορές παίρνοντας διάφορες κρεατίνες. Παράπονο πάντως δεν έχω. Την επόμενη μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή του SOBRAL για creapure και θα προτιμήσω γερμανική μάρκα.