PDA

Επιστροφή στο Forum : Powerlifting



giorgos_xania
22-11-06, 02:19
Powerlifting @ χανια 20-11-06

εδω εχουμε 3 βιντεο απο το διαγωνισμο :hantel: :squat:

αργησα να παω και ετσι ειναι μονο 3 και αυτα απο κινητο... και μονο απο το νικητη (ελπιζω να βρω περισσοτερα απο τον ιδιοκτητη) τα μετετρεψα σε .avi οποτε χρειαζεστε και divx ή xvid codec ....ειναι μεσα σε .rar αρχειο



για να κατεβασετε τα βιντεο :iconlink: http://www.sendspace.com/file/tgh7p3

για να κατεβασετε το divx codec :iconlink: http://download.divxmovies.com/DivXInstaller.exe

ο νικητης σηκωσε ....

παγκο 180kg

αρσεις θανατου 250kg

squat 200 kg

Sourlas
22-11-06, 11:13
Μπραβο Γιώργο για την προσπάθειά!!!

epote
22-11-06, 11:16
jesus!

αυτος ειναι powerlifter?!

ξερω τουλαχιστον δυο παιδια που κανουν τα ιδια και περισοτερα κιλα! Σχεδον ΕΓΩ κανω τοσα κιλα! ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΠΡΙΝΤΕΡ

Nick3
22-11-06, 11:48
Στα deadlifts η τεχνική του δεν είναι άσχημη?

Gasturb
22-11-06, 14:07
εδω εχουμε 3 βιντεο απο το διαγωνισμο :hantel: :squat:

Thnk u giorgos_xania, ωραία τα avi σου :army2:

ikamak
22-11-06, 20:53
Καλο ειναι οταν βλεπουμε καποιον να προσπαθει, να μη μειωνουμε τον κοπο του πισω απο ενα pc χωρις να εχουμε κατι ουσιαστικο να του πουμε. Οσα δε φτανει η αλεπου...

Μπραβο στον νικητη :squat:

giorgos_xania
22-11-06, 21:35
jesus!

αυτος ειναι powerlifter?!

ξερω τουλαχιστον δυο παιδια που κανουν τα ιδια και περισοτερα κιλα! Σχεδον ΕΓΩ κανω τοσα κιλα! ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΠΡΙΝΤΕΡ

tha hthela poly na travhkseis th proponhsh soy kai na thn anevaseis (mono stis 3 aytes askhseis).......estw ta filarakia soy.....

epote
23-11-06, 14:41
george, ομολογουμενος παγκο εχω πολυ πολυ λιγοτερο, αλλα βαθυ καθισμα κανω 160 και ειμαι sprinter.

θα προσπαθησω να βγαλω ενα βιντεο να δεις.

εχω γνωστο ακοντιστη που κανει 170 παγκο και εχω *δει* σφαιροβολο να παζει 180 κιλα 4αρες παγκο στον Αγ. Κωσμα

δεν ειναι τραγικα νουμερα.

Εννοειται πως ο ανθρωπος εχει φτησει αιμα, και μπραβο του, απλα λεω οτι αν υπηρχαν δομες στην ελλαδα θα μπορουσε να ειναι πολυ πολυ ΠΟΛΥ ψηλοτερα.

απλα αναλογισου το εξις: ποσα απο τα χρηματα που κοστιζει το να προπονησαι για powerlifting τα βαζει απο τη τσεπη του?

εχμ...ολα?

Muscleboss
23-11-06, 16:02
Καλό είναι να βλέπουμε αυτές τις προσπάθειες θετικά και να τις επικροτούμε αντί να προσπαθούμεν να τις μειώσουμε.

Μπράβο στα παιδιά και εις ανώτερα!!!! :army2: :squat:

ΜΒ

muaythaispirit
12-04-07, 05:19
το παλικαρακι εχει λιωσει!!

RgdySNn4rJA

Gasturb
12-04-07, 05:23
Γιατί δεν κάνει full squat ? :rabbit:

Gt

muaythaispirit
12-04-07, 05:33
ελα ντε :???:

alexmafia2
12-04-07, 16:15
οντως ρε παιδια γτ δεν κανει ολοκληρα??σιγα το πραμα λες και κανει κατι δυσκολο.. :green:

winny
12-04-07, 17:02
10 ποντους τα κουναει...ετσι τα κανω κι εγω...

alexmafia2
12-04-07, 17:24
εννοητε ρε φιλε μου οτι τα κουναει 10 ποντους πιος θα εκανε τοσα κιλα κανονικα καθισματα?για εφε και μονο το κανει!

winny
13-04-07, 12:31
καπου σε ενα βιντεακι του coleman τον ειχα δει να χτυπα μια 250αρα η 300αρα αν θυμαμαι καλα. Αν το ψαξετε στο u-tube θα το βρειτε

jiujitSu
13-04-07, 13:55
Στο Βιντεο του Coleman "the cost of redemption" σε μια φαση κανει
2reps 800lbs(360kg) squat ενω ειναι σε cutting για show με LOW CARB διαιατα !
ΜΑΜΗΣΕΤΑ !

winny
13-04-07, 17:05
Στο Βιντεο του Coleman "the cost of redemption" σε μια φαση κανει
2reps 800lbs(360kg) squat ενω ειναι σε cutting για show με LOW CARB διαιατα !
ΜΑΜΗΣΕΤΑ ! :affraid: :green:

ioannis1
23-12-07, 13:07
http://www.youtube.com/watch?v=GXnbBhy1yKo

KATERINI 144
23-12-07, 14:05
:shock: ρε τα αρκούδια :shock:

ioannis1
23-12-07, 14:23
τρομεροι ε; :bowdown:

getbigstaybig
23-12-07, 14:53
οι powerlifters ειναι total respect για μενα. :bowdown: :bowdown: :bowdown:
αν οι bodybuilders προπονουνταν ετσι το χειμωνα θα ειχαμε πολυ πιο πολλους αθλητες με μεγαλο μυικο ογκο

RUHL
23-12-07, 16:22
** στα 2:10 αυτος που κανει παγκο ειναι phil health νομιζω :lol: δεστε πως ειναι :lol:



Gene Rychlak World Record Bench Press 1010lbs
http://www.youtube.com/watch?v=BlDWdfTAx8o&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TQlRw0fcPn8&feature=related

O Φωτης πιο πολλα σηκωνει http://imageshack.gr/files/3oi3h1uu3cay7xjs9wuv.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=3oi3h1uu3cay7xjs9wuv.gif)http://imageshack.gr/files/3oi3h1uu3cay7xjs9wuv.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=3oi3h1uu3cay7xjs9wuv.gif)http://imageshack.gr/files/3oi3h1uu3cay7xjs9wuv.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=3oi3h1uu3cay7xjs9wuv.gif)http://imageshack.gr/files/3oi3h1uu3cay7xjs9wuv.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=3oi3h1uu3cay7xjs9wuv.gif)επρεπαι να τον βαλουνε και αυτον στο βιντεακι σου γιαννη οπως τον κολεμαν :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

anastasisk
28-12-07, 02:23
ανατριχιαστικο θα ελεγα...


http://www.youtube.com/watch?v=Xq-PQMQvS3Q&feature=related

RUHL
30-12-07, 22:52
http://www.youtube.com/watch?v=yX1gtLeAQYo



http://video.google.com/videoplay?docid=1082879165887693140

RUHL
31-12-07, 02:57
http://www.youtube.com/watch?v=Xq-PQMQvS3Q&feature=related

ανατριχιαστικο θα ελεγα...

Οπως και αυτο :P
http://video.google.com/videoplay?docid=814983502070086193&q=powerlifting

cool_jonnys
30-08-08, 13:52
gia sas paidia kai kalos sas breika! tha ithela na matho an ginonte agvnes power lifting h kati analogo sthn ellada. efxaristw! :squat:

RUHL
30-08-08, 14:11
oχι δεν εχει

καλως τον γραφε ελληνικα

Muscleboss
06-09-08, 17:41
διοργανώνονται κατά καιρούς από γυμναστήρια ή από συλλογόυς, αλλά δεν γνωρίζω κάτι επίσημο που να συνβαίνει σε ετήσια βάση.

ΜΒ

_kwstas_
20-01-09, 08:26
Γεια χαρα παιδια ασχολειτε καποιος με το powerlifting? εγω παντως οχι αλλα θα ηθελα αν ασχολουντε καποια ατομα να γραψουν τις εμπιρειες τους και τι ειδους ασκησεις ακολουθουνε?? οκ πολλοι απο εμας γουσταρουμε να σηκωνουμε πολλα κιλα... το καταλαβαινω αλλα δεν μπορεις να πεις οτι ασχολουμαστε kai με το p.L οπωτε οι powerlifter ας μας κατατοπισουνε καταλληλα!!!

slaine
20-01-09, 15:05
o huricaine είναι ο ειδικός :rocking:

_kwstas_
21-01-09, 07:44
Βλεπω δεν σας πολυεψισε το θεμα γιατι???? .. γραφτε τιποτα ρε παιδια... σιγα..και ας μην ειστε P.L

slaine
21-01-09, 16:10
λίγες επαναλήψεις τέζα κιλά βασικές ασκήσεις.
νομίζω αυτά με λίγα λόγια αλλά δεν ξέρω απο αυτά :clown2:

Steve KinG STyLe
21-01-09, 16:33
Εμενα μου αρεσει σαν αθλημα και σκεφτομαι κατα καιρους να χρησιμοποιω προγραμματα powerlifting...τα κλασικα στοιχεια ειναι χαμηλες επαναληψεις πολλα κιλα μονο βασικες ασκησεις...αλλα ειναι πολυ γενικο υπαρχουν εξηδηκευμενα προγραμματα με περιοδηκοτητα τεχνικες tempo κτλ...

Ψαξε και στο φορυμ ο φωταρας εχει ποσταρει μερικα προγραμματα η διαβασε βιβλια απο προπονητες οπως pavel tsatsouline και poliquin charles και google.. :)

BRaWNy
14-02-09, 16:14
Εμενα μου αρεσει σαν αθλημα και σκεφτομαι κατα καιρους να χρησιμοποιω προγραμματα powerlifting...τα κλασικα στοιχεια ειναι χαμηλες επαναληψεις πολλα κιλα μονο βασικες ασκησεις...αλλα ειναι πολυ γενικο υπαρχουν εξηδηκευμενα προγραμματα με περιοδηκοτητα τεχνικες tempo κτλ...

Ψαξε και στο φορυμ ο φωταρας εχει ποσταρει μερικα προγραμματα η διαβασε βιβλια απο προπονητες οπως pavel tsatsouline και poliquin charles και google.. :)Οι powerlifters δεν κάνουν μόνο βασικές ασκήσεις και μόνο χαμηλές επαναλήψεις.
Ακόμη και αυτοί έχουν στα πλάνα τους και απομωνοτικές ασκήσεις, αλλά και υψηλότερες επαναλήψεις, κυρίως και σαν βοηθητικές ασκήσεις/μέσα για τα 3 μεγάλες ασκήσεις του αθλήματός τους.
Επίσης, προπονούνται και για ταχύτητα/έκρηξη.
Στυλ προπόνησης powerlifting (όχι ακριβως για να αγωνιστεί κανείς σαν powerlifter) μπορει να έχει θέση και σε bodybuilders, αν λάβουμε υπόψιν και τις παραπάνω παραμέτρους (και ισως και με μερικές τροποποιήσεις) που ανέφερα για αυτούς σχετικά με τις προπονήσεις τους.

Αν ψάξετε αυτούς του στυλ Westside Barbell, θα δείτε σχετικά.
Ένα καλό site είναι το elitefitness (το σαιτ όχι ακριβως το φόρουμ τους) :oops:

_kwstas_
14-02-09, 20:11
εγω δεν ασχολουμε με το powerlifting με την ενοια να μπαινω σε συγκεκριμενα προγραμματα δυναμης κ.λ.π απλα γουσταρω να σηκονω πολλα κιλα... επισεις να προσθεσω οτι στο προγραμμα μου εχω πολλες αρσιβαριστικες ασκησεις... :liftheavy: :liftheavy: :liftheavy:

BRaWNy
14-02-09, 21:13
εγω δεν ασχολουμε με το powerlifting με την ενοια να μπαινω σε συγκεκριμενα προγραμματα δυναμης κ.λ.π απλα γουσταρω να σηκονω πολλα κιλα... επισεις να προσθεσω οτι στο προγραμμα μου εχω πολλες αρσιβαριστικες ασκησεις... :liftheavy: :liftheavy: :liftheavy:Και εγω έχω αρσιβαριστικές στο πρόγραμμα, κυρίως drills αν όχι ολοκληρωμένες καθαρές κινήσεις, όπως power snatch, power clean και τετοια, και πολύ καλά κάνεις που έχεις και εσυ.
Επίσης, έχω και μεθόδους του powerlifting για εκρηξη/ταχύτητα όπως Dynamic Effort sets με Box squats και τετοια.
Παρόλα αυτά τα παραπάνω, δεν σημαινει ότι κάνω συγκεκριμένο αποκλειστικό πρόγραμμα powerlifting ή Άρσης βαρών, απλά τα συνδιάζω στο δικό μου στυλ μποντυμπίλντιγκ.

Τα βαριά κιλά δεν είναι αποκλειστικότητα των powerlifters ή του powerlifting, είναι και πρέπει να έιναι και μέρος όλων των δραστηριοτητων με προπόνηση δυναμης, όπως και το bodybuilding.
Απλά οι powerlifters επικεντρώνονται περισσότερο στις 3 βασικές κινήσεις τους, και κυρίως με βαρια κιλά και για απόλυτη δύναμη σε αυτές.

_kwstas_
14-02-09, 21:26
BRaWNy +10000000000 :D :D :D :D :toast:

drago
29-08-09, 10:22
Και εγω έχω αρσιβαριστικές στο πρόγραμμα, κυρίως drills αν όχι ολοκληρωμένες καθαρές κινήσεις, όπως power snatch, power clean και τετοια, και πολύ καλά κάνεις που έχεις και εσυ.
Επίσης, έχω και μεθόδους του powerlifting για εκρηξη/ταχύτητα όπως Dynamic Effort sets με Box squats και τετοια.
Παρόλα αυτά τα παραπάνω, δεν σημαινει ότι κάνω συγκεκριμένο αποκλειστικό πρόγραμμα powerlifting ή Άρσης βαρών, απλά τα συνδιάζω στο δικό μου στυλ μποντυμπίλντιγκ.

Τα βαριά κιλά δεν είναι αποκλειστικότητα των powerlifters ή του powerlifting, είναι και πρέπει να έιναι και μέρος όλων των δραστηριοτητων με προπόνηση δυναμης, όπως και το bodybuilding.
Απλά οι powerlifters επικεντρώνονται περισσότερο στις 3 βασικές κινήσεις τους, και κυρίως με βαρια κιλά και για απόλυτη δύναμη σε αυτές.

μαν, κανεις τετοιου ειδους προπονηση??? ειναι πολυ καλη φαση. κι εγω προς τα εκει προσανατολιζομαι αν και ειμαι αρχαριος αλλα μ' αρεσει αυτο το ειδος προπονησης.

βαζεις και λαστιχα, αλυσιδες κλπ?

τωρα διαβαζω για το 5/3/1 το συστημα.

τελευταια ξεκινησα και κανω ενα προγραμμα δικης μου πατεντας που ειναι μιγμα 3-5χ5 και 2-3χ8-12. δλδ κανω βαρια 3-5χ5 deadlifts bench semisumo deadlifts kai ta αλλα 2-3χ8-12.

φαινεται να δουλεβει καλα αν και ειμαι στην αρχη και οτι και να κανω δουλεβει. το πλεονεκτημα του αρχαριου :P

Hellenic_Torque
26-08-10, 19:56
Ασχολούμαι 7-8 χρόνια και με τα δυο αθλήματα (Άρση βαρών-Powerlifting)...Δεν υπάρχουν άλλες ασκήσεις για μέγιστες (90%-100%)....Συνήθως κάνω 2 χρόνια σερί το καθένα......Εάν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τα βάρη, δεν υπάρχουν άλλοι δρόμοι....Εάν επιλέξετε το bodybuilding θα βρεθείτε σε αδιέξοδο....Τέλος, ως προς τις πληροφορίες που ίσως έχετε βρει στο διαδίκτυο, το 99,99% είναι βλακείες.....Αυτά τα περί dynamic efforts είναι ανώφελα για kg κάτω από 250-300......Πάντως χαίρομαι που αρχίζουμε να αυξανόμαστε...όταν πρωτο-ξεκίνησα κανείς δεν ήξερε τίποτα στην Ελλάδα.....Κάποτε ας ελπίσουμε να γίνουν και τα δυο ολυμπιακά αθλήματα....

thegravijia
26-08-10, 20:08
Ασχολούμαι 7-8 χρόνια και με τα δυο αθλήματα (Άρση βαρών-Powerlifting)...Δεν υπάρχουν άλλες ασκήσεις για μέγιστες (90%-100%)....Συνήθως κάνω 2 χρόνια σερί το καθένα......Εάν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τα βάρη, δεν υπάρχουν άλλοι δρόμοι....Εάν επιλέξετε το bodybuilding θα βρεθείτε σε αδιέξοδο....Τέλος, ως προς τις πληροφορίες που ίσως έχετε βρει στο διαδίκτυο, το 99,99% είναι βλακείες.....Αυτά τα περί dynamic efforts είναι ανώφελα για kg κάτω από 250-300......Πάντως χαίρομαι που αρχίζουμε να αυξανόμαστε...όταν πρωτο-ξεκίνησα κανείς δεν ήξερε τίποτα στην Ελλάδα.....Κάποτε ας ελπίσουμε να γίνουν και τα δυο ολυμπιακά αθλήματα....
γιατι ετσι?

Andrikos
26-08-10, 21:15
Ασχολούμαι 7-8 χρόνια και με τα δυο αθλήματα (Άρση βαρών-Powerlifting)...Δεν υπάρχουν άλλες ασκήσεις για μέγιστες (90%-100%)....Συνήθως κάνω 2 χρόνια σερί το καθένα......Εάν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τα βάρη, δεν υπάρχουν άλλοι δρόμοι....Εάν επιλέξετε το bodybuilding θα βρεθείτε σε αδιέξοδο.....

Εγώ ασχολούμαι αισίως 12 χρόνια με το bodybuilding και δεν έχω βρεθεί σε κανένα αδιέξοδο, καλά κάνεις και ασχολείσαι με άρση και powerlifting και καλό είναι να υπάρχει ενότητα στα αθλήματα δύναμης όχι να έχουμε άκυρες συγκρίσεις για το τι είναι το καλύτερο κτλ , ο καθένας κάνει ότι τον εκφράζει και δεν πάμε για πρωταθλητισμό.


Αυτά τα περί dynamic efforts είναι ανώφελα για kg κάτω από 250-300....

Γιατί ανώφελα ? Από εκεί και μετά αλλάζουν οι αρχές της προπόνησης ή της φυσικής? Σταματά να ισχύει το F=ma ?

Devil
26-08-10, 23:57
Ασχολούμαι 7-8 χρόνια και με τα δυο αθλήματα (Άρση βαρών-Powerlifting)...Δεν υπάρχουν άλλες ασκήσεις για μέγιστες (90%-100%)....Συνήθως κάνω 2 χρόνια σερί το καθένα......Εάν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τα βάρη, δεν υπάρχουν άλλοι δρόμοι....Εάν επιλέξετε το bodybuilding θα βρεθείτε σε αδιέξοδο....Τέλος, ως προς τις πληροφορίες που ίσως έχετε βρει στο διαδίκτυο, το 99,99% είναι βλακείες.....Αυτά τα περί dynamic efforts είναι ανώφελα για kg κάτω από 250-300......Πάντως χαίρομαι που αρχίζουμε να αυξανόμαστε...όταν πρωτο-ξεκίνησα κανείς δεν ήξερε τίποτα στην Ελλάδα.....Κάποτε ας ελπίσουμε να γίνουν και τα δυο ολυμπιακά αθλήματα....

δωσε περισσοτερες πληροφοριες

οκ σε σχεση με το bb οτι κολλας ισχυει εν μερη αλλα δεν ειναι αδιεξοδος παντα υπαρχει λυση

σε σχεση με το DE θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες

οσο για το τελευταιο απο το στομα σου και στου θεου το αυτι:green:

Hellenic_Torque
27-08-10, 20:30
Θεωρώ πως το bodybuilding δεν είναι άθλημα....Μπορείτε εάν θέλετε να διαφωνείτε.....Συζήτηση κάνουμε....Το αδιέξοδο που ανέφερα οφείλεται στην εμμονή που αποκτάς με το χαμηλό ποσοστό λίπους συναρτήσει της κοινωνικής ζωής και της προπόνησης....π.χ. εάν είσαι σε χαμηλή κατηγορία (κάτω απο 100 kg) πρέπει να φτάσεις σε τρομακτικά χαμηλά ποσοστά λίπους....Άρα μιλάμε για επικίνδυνες καταστάσεις ως προς την υγεία.....Κανείς δεν σκέφτεται το κακό που προκαλείται στους τένοντες και στους συνδέσμους.....Για το dynamic effort....Ας συγκρίνουμε δυο ασκήσεις....Το επολέ και τις πιέσεις πάγκου για στήθος.....Σε περίπτωση 80-90% επιβάρυνσης, υπάρχει περίπτωση να δεις μια αργή εκτέλεση επολέ??? Θέλω να πω μην συγχέουμε δυο διαφορετικά πράγματα.....Όταν θέλεις να γίνεις κάπου καλός, πρέπει να επικεντρωθείς σε συγκεκριμένες ασκήσεις.....Διαβάζω πράγματα ανήκουστα....λ.χ. εάν κάνεις πολλές άρσεις θανάτου θα βελτιώσεις τις ολυμπιακές ασκήσεις.....Πρέπει να γίνεται σωστός καταμερισμός κατά την διάρκεια της ημέρας......Άλλες οι ασκήσεις απόλυτης δύναμης, άλλες εκρηκτικής δύναμης και άλλες αντοχής στην δύναμη...Τα rep/set εξαρτώνται από την επιβάρυνση και την άσκηση.....Ακόμα ένας σκόπελος για όποιον ασχοληθεί με το bodybuilding...

Hellenic_Torque
27-08-10, 20:50
Όλοι λίγο εως πολύ έχουμε ακούσει ή διαβάσει για αυτά τα αθλήματα....Westside, Eastside, Texas, Metal Militia, Korte, Sheiko, Tate, Wendler, Schmitz, Abadjiev, Kono.....Άνθρωποι και μεθοδολογίες που λίγο εως πολύ έχουμε δει και διαβάσει.....Αντικρουόμενες πληροφορίες που διεκδικούν τις δάφνες της πρωτοκαθεδρίας στα αθλήματα.....Τι πραγματικά ισχύει όμως για την διατροφή, την προπόνηση και κυρίως την νοοτροπίας που πρέπει να διέπει έναν αθλητή??

Hellenic_Torque
27-08-10, 21:03
....για να δώσω έναυσμα στον διάλογο, είμαι της βαλκανικής σχολής.....Κοινώς της βουλγάρικης.....Γιατί την έχω εφαρμόσει χρόνια πάνω μου, σε φίλους, σε μαθητευόμενους.....Πάντοτε πετυχαίνει.....Η φιλοσοφία της βασίζεται στην συνεχή εκτέλεση των επιθυμητών ασκήσεων.....Για να γίνεις κάπου καλός πρέπει να το κάνεις συνεχώς......Είτε τα επολέ-ζετέ, αρασέ είτε τα powerlifts.....Φυσικά θέλει κάποια προσαρμογή στους "καθαρούς" αθλητές.....

Andrikos
27-08-10, 22:37
.π.χ. εάν είσαι σε χαμηλή κατηγορία (κάτω απο 100 kg) πρέπει να φτάσεις σε τρομακτικά χαμηλά ποσοστά λίπους....Άρα μιλάμε για επικίνδυνες καταστάσεις ως προς την υγεία.....Κανείς δεν σκέφτεται το κακό που προκαλείται στους τένοντες και στους συνδέσμους.....

Αυτό με το λίπος και τους τραυματισμούς το ακούω συνέχεια να αναπαράγεται και ποτέ κανείς δεν παραθέτει απόδειξη για αυτό. Το ποσοστό λίπους τι σχέση έχει με τους τένοντες και τους συνδέσμους -είναι σε άλλο μέρος ο τένοντας και σε τελείως διαφορετικό το λίπος- καμία απολύτως σχέση - ο Πύρρος Δήμας είχε εμφανέστατο six pack όταν έπαιρνε τα χρυσά ολυμπιακά μετάλλια και σήκωνε τόσα κιλά, γιατί δούλεψαν οι τένοντες του? Αν είχε τραυματισμούς ήταν γιατί έκανε πρωταθλητισμό και ρισκάριζε όπως και όσοι άλλοι αθλητές από την άρση ή από άλλα αθλήματα έχουν παραπάνω λίπος αλλά χτυπάνε. Δεν έχω ακούσει ποτέ αιτιολόγηση τραυματισμού από γιατρό "ρήξη τένοντος λόγω χαμηλού λίπους" , συνήθως η κατάχρηση είναι η αιτία ενός τραυματισμού , το χαμηλό λίπος δεν βάζει υπερβολικό μηχανικό φορτίο σε έναν τένοντα, η κατάχρηση το βάζει.

thanasis reaction
27-08-10, 23:18
- ο Πύρρος Δήμας είχε εμφανέστατο six pack όταν έπαιρνε τα χρυσά ολυμπιακά μετάλλια και σήκωνε τόσα κιλά, γιατί δούλεψαν οι τένοντες του? Αν είχε τραυματισμούς ήταν γιατί έκανε πρωταθλητισμό και ρισκάριζε όπως και όσοι άλλοι αθλητές από την άρση ή από άλλα αθλήματα έχουν παραπάνω λίπος αλλά χτυπάνε. .

νομιζω οτι το παραδειγμα που εφερες ειναι λιγο ακυρο.οπως επισης ολοι της αρσης βαρων ειχαν πολλους τραυματισμους,κ οσο για το ρισκο που λες λογικο ειναι γιατι τα λεφτα που εβγαλε ιδιως ο δημας ειναι πολλα,παρα πολλα!!

Andrikos
28-08-10, 00:14
νομιζω οτι το παραδειγμα που εφερες ειναι λιγο ακυρο.οπως επισης ολοι της αρσης βαρων ειχαν πολλους τραυματισμους,κ οσο για το ρισκο που λες λογικο ειναι γιατι τα λεφτα που εβγαλε ιδιως ο δημας ειναι πολλα,παρα πολλα!!

Δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάει η οικονομική κατάσταση του Δήμα, όπως και να έχει... Όλοι οι πρωταθλητές σε όλα τα αθλήματα (ανεξαρτήτως λίπους) ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς, αν το βρίσκεις αυτό άκυρο δεν μπορώ να κάνω κάτι.Ο Δήμας είναι το καλύτερο παράδειγμα που καταρρίπτει τον μύθο περί λίπους και λειτουργικότητας αρθρώσεων, με χαμηλό λίπος σήκωνε τρελά κιλά, δεν υπάρχει καλύτερη κατάρριψη του μύθου περί αρθρώσεων.

Devil
28-08-10, 04:36
Θεωρώ πως το bodybuilding δεν είναι άθλημα....Μπορείτε εάν θέλετε να διαφωνείτε.....Συζήτηση κάνουμε....Το αδιέξοδο που ανέφερα οφείλεται στην εμμονή που αποκτάς με το χαμηλό ποσοστό λίπους συναρτήσει της κοινωνικής ζωής και της προπόνησης....π.χ. εάν είσαι σε χαμηλή κατηγορία (κάτω απο 100 kg) πρέπει να φτάσεις σε τρομακτικά χαμηλά ποσοστά λίπους....Άρα μιλάμε για επικίνδυνες καταστάσεις ως προς την υγεία.....Κανείς δεν σκέφτεται το κακό που προκαλείται στους τένοντες και στους συνδέσμους.....Για το dynamic effort....Ας συγκρίνουμε δυο ασκήσεις....Το επολέ και τις πιέσεις πάγκου για στήθος.....Σε περίπτωση 80-90% επιβάρυνσης, υπάρχει περίπτωση να δεις μια αργή εκτέλεση επολέ??? Θέλω να πω μην συγχέουμε δυο διαφορετικά πράγματα.....Όταν θέλεις να γίνεις κάπου καλός, πρέπει να επικεντρωθείς σε συγκεκριμένες ασκήσεις.....Διαβάζω πράγματα ανήκουστα....λ.χ. εάν κάνεις πολλές άρσεις θανάτου θα βελτιώσεις τις ολυμπιακές ασκήσεις.....Πρέπει να γίνεται σωστός καταμερισμός κατά την διάρκεια της ημέρας......Άλλες οι ασκήσεις απόλυτης δύναμης, άλλες εκρηκτικής δύναμης και άλλες αντοχής στην δύναμη...Τα rep/set εξαρτώνται από την επιβάρυνση και την άσκηση.....Ακόμα ένας σκόπελος για όποιον ασχοληθεί με το bodybuilding...


οπα κατσε εγω χαθηκα

για το DE μιλαγες τι σχεση εχει το επολε με την bench????

καταρχην ποιος σου ειπε οτι το DE το κανεις με 80-90% του RM

ειναι λιγο ακυρο στο DE κανεις 2-3 επαναλ για 8-15σετ με 60-65%,70-75% και μονο για τους πολυ δυνατους αθλητες καντα στο 80-85%

ναι οκ αργη εκτελεση θα ειναι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν αυξανετε η επιταχυνση

Hellenic_Torque
28-08-10, 13:53
Ως προς το σωματικό λίπος μάλλον δεν το έθεσα καλά.....Δεν είναι άμεσες οι παρενέργειες αλλά έμμεσες.....Όταν θέλεις να χάσεις λίπος, η πρώτη κίνηση είναι υποθερμιδική δίαιτα...Ο οργανισμός προφανώς σε αυτήν την περίπτωση βρίσκεται σε συναγερμό....Από κάπου πρέπει να πάρει αυτή την ενέργεια και φυσικά δεν ξεκινάει από το υποδώριο λίπος αλλά από τους μύες.....Κάνεις όμως και διάδρομο ή αερόβια για να πας στους 120 ppm.....Άρα να μειώσεις το γλυκογόνο στο αίμα.....Και μετά αρχίζει η παράνοια στην προπόνηση.....π.χ. 4Χ20Χ50=4000 kg σε κάθε άσκηση....Υπολόγισε 5 ασκήσεις ανά προπόνηση που είναι το ελάχιστο πάμε στους 20 τόνους.....Αρχίζουν οι μύες να συσπώνται, οι καθημερινές κινήσεις να δυσκολεύουν....Πως στο καλό θα αντέξουν αυτές οι αρθρώσεις τους 20 τόνους όταν ο οργανισμός υπολειτουργεί???

Για τον Δήμα έχω να πω τα εξής:

Ο Ιακώβου εφάρμοζε την βαλκανική μεθοδολογία στις μεσαίες και ελαφρύτερες κατηγορίες...Στην 125+ η ελλάδα δεν είχε να επιδείξει τίποτα από πρωταθλητές στην βαρέων βαρών....Ξέρετε γιατί? Γιατί στην μεγάλη κατηγορία παίζει ρόλο η μυική μάζα....Ειδικά στο επολέ-ζετέ......Με το να κάνεις 80-100% προπόνηση, κάθε μέρα, 2-3 ίδιες ασκήσεις, δεν αποκτάς πρόβλημα στους τένοντες ή στους συνδέσμους γιατί η νευρομυική προπόνηση εκεί αποσκοπεί.....Αλλά πως γίνεται κάθε μέρα τόσο μεγάλη ένταση και μάλιστα 5-6 φορές την ημέρα??? Και εδώ έρχονται τα φάρμακα.....όσοι έχουν ασχοληθεί σίγουρα γνωρίζουν το Scum.....

Για το dynamic effort.....Με την σύγκριση μεταξύ επολέ και πιέσεων ήθελα να καταστήσω σαφές πως σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να αναπτύξεις έκρηξη με τα 8Χ3 των 55%.....Δοκίμασε το εξής.....Πήγαινε σε ένα power rack ή smith και βάλε λίγα kg...40% φόρτηση περίπου.....Κατέβασε τα στο στήθος και μετά πέτα τα με όσο μεγαλύτερη έκρηξη μπορείς....Έτσι ίσως κάνεις κάτι με τις πιέσεις....όπως τα άλματα με τα squat.....Ο συγκεκριμένος (Simmons) απλά θέλει να αποφορτήσει την εβδομάδα.....Ψάξε για Ρώσους αθλητές (π.χ. Αλεξίεφ) και θα δεις ότι ο κύριος με το μουστάκι είναι παραμυθάς....

Εν κατακλείδι χαίρομαι που υπάρχουν συνεχώς διαφωνίες...Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει και ενδιαφέρον...

Hellenic_Torque
28-08-10, 14:33
Ούτε κατά φαντασία μην το ακολουθήσεις αυτό!!!! Λοιπόν, κατά 99% για να μην πω 100% θα δεις διαφορά στις 100 επαναλήψεις ανα άσκηση.....Προτείνω τα εξής δυο προγράμματα:

Α) Απόλυτης δύναμης

Καθίσματα
Πιέσεις στήθους
Άρσεις θανάτου

Β) Εκρηκτικής δύναμης

Αρασέ
Επολέ-Ζετέ
Καθίσματα

Κάθε άσκηση θα έχει συνολικά είτε 25 επαναλήψεις στα 60%, 18 στα 70% και 12 στα 80%.......Θα κάνεις 4 γύρους με 10 λεπτά διαλείμματα....

Οι 25 επαναλήψεις είναι συνολικές για κάθε άσκηση άρα είτε 5Χ5 είτε 6Χ4 είτε 8Χ3...Το ίδιο και με τα 18 και τα 12.....όταν κάνεις και τις 3 ασκήσεις απο π.χ. 5Χ5 θα τις ξανακάνεις αφού πρώτα έχει ξεκουραστεί 10-15 λεπτά.....Εάν τις κάνεις 4 γύρους είμαστε 4Χ25=100.....Ακολούθησε του για 4 εβδομάδες και σου εγγυώμαι 3 kg μυών.....

mantus3
28-08-10, 14:33
Ως προς το σωματικό λίπος μάλλον δεν το έθεσα καλά.....Δεν είναι άμεσες οι παρενέργειες αλλά έμμεσες.....Όταν θέλεις να χάσεις λίπος, η πρώτη κίνηση είναι υποθερμιδική δίαιτα...Ο οργανισμός προφανώς σε αυτήν την περίπτωση βρίσκεται σε συναγερμό....Από κάπου πρέπει να πάρει αυτή την ενέργεια και φυσικά δεν ξεκινάει από το υποδώριο λίπος αλλά από τους μύες.....Κάνεις όμως και διάδρομο ή αερόβια για να πας στους 120 ppm.....Άρα να μειώσεις το γλυκογόνο στο αίμα.....Και μετά αρχίζει η παράνοια στην προπόνηση.....π.χ. 4Χ20Χ50=4000 kg σε κάθε άσκηση....Υπολόγισε 5 ασκήσεις ανά προπόνηση που είναι το ελάχιστο πάμε στους 20 τόνους.....Αρχίζουν οι μύες να συσπώνται, οι καθημερινές κινήσεις να δυσκολεύουν....Πως στο καλό θα αντέξουν αυτές οι αρθρώσεις τους 20 τόνους όταν ο οργανισμός υπολειτουργεί???

Για τον Δήμα έχω να πω τα εξής:

Ο Ιακώβου εφάρμοζε την βαλκανική μεθοδολογία στις μεσαίες και ελαφρύτερες κατηγορίες...Στην 125+ η ελλάδα δεν είχε να επιδείξει τίποτα από πρωταθλητές στην βαρέων βαρών....Ξέρετε γιατί? Γιατί στην μεγάλη κατηγορία παίζει ρόλο η μυική μάζα....Ειδικά στο επολέ-ζετέ......Με το να κάνεις 80-100% προπόνηση, κάθε μέρα, 2-3 ίδιες ασκήσεις, δεν αποκτάς πρόβλημα στους τένοντες ή στους συνδέσμους γιατί η νευρομυική προπόνηση εκεί αποσκοπεί.....Αλλά πως γίνεται κάθε μέρα τόσο μεγάλη ένταση και μάλιστα 5-6 φορές την ημέρα??? Και εδώ έρχονται τα φάρμακα.....όσοι έχουν ασχοληθεί σίγουρα γνωρίζουν το Scum.....

Για το dynamic effort.....Με την σύγκριση μεταξύ επολέ και πιέσεων ήθελα να καταστήσω σαφές πως σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να αναπτύξεις έκρηξη με τα 8Χ3 των 55%.....Δοκίμασε το εξής.....Πήγαινε σε ένα power rack ή smith και βάλε λίγα kg...40% φόρτηση περίπου.....Κατέβασε τα στο στήθος και μετά πέτα τα με όσο μεγαλύτερη έκρηξη μπορείς....Έτσι ίσως κάνεις κάτι με τις πιέσεις....όπως τα άλματα με τα squat.....Ο συγκεκριμένος (Simmons) απλά θέλει να αποφορτήσει την εβδομάδα.....Ψάξε για Ρώσους αθλητές (π.χ. Αλεξίεφ) και θα δεις ότι ο κύριος με το μουστάκι είναι παραμυθάς....

Εν κατακλείδι χαίρομαι που υπάρχουν συνεχώς διαφωνίες...Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει και ενδιαφέρον...

+1000

Andrikos
28-08-10, 14:41
Ως προς το σωματικό λίπος μάλλον δεν το έθεσα καλά.....Δεν είναι άμεσες οι παρενέργειες αλλά έμμεσες.....Όταν θέλεις να χάσεις λίπος, η πρώτη κίνηση είναι υποθερμιδική δίαιτα...Ο οργανισμός προφανώς σε αυτήν την περίπτωση βρίσκεται σε συναγερμό....Από κάπου πρέπει να πάρει αυτή την ενέργεια και φυσικά δεν ξεκινάει από το υποδώριο λίπος αλλά από τους μύες....




Επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη, οι μύες χρησιμοποιούνται σαν τελευταίο καταφύγιο σε μεγάλα θερμιδικά ελλείμματα (δίαιτες χαμηλών θερμίδων ή πλήρης νηστεία) , η μυική ανάπτυξη είναι πολύ εφικτή και στην υποθερμιδική διατροφή - το έχω δει αρκετές φορές και πάνω μου και σε άλλους χωρίς εργογόνα κτλ.


Κάνεις όμως και διάδρομο ή αερόβια για να πας στους 120 ppm.....Άρα να μειώσεις το γλυκογόνο στο αίμα.....Και μετά αρχίζει η παράνοια στην προπόνηση.....π.χ. 4Χ20Χ50=4000 kg σε κάθε άσκηση....Υπολόγισε 5 ασκήσεις ανά προπόνηση που είναι το ελάχιστο πάμε στους 20 τόνους.....Αρχίζουν οι μύες να συσπώνται, οι καθημερινές κινήσεις να δυσκολεύουν....Πως στο καλό θα αντέξουν αυτές οι αρθρώσεις τους 20 τόνους όταν ο οργανισμός υπολειτουργεί???

Εδώ περιγράφεις την υπερβολή στο μηχανικό φορτίο , συμφωνώ σε όσα λες , αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το λίπος , έχει να κάνει με κακό σχεδιασμό στην προπόνηση .

Όσον αφορά τα υπόλοιπα , o Simmons έχει αποδείξει πως αυτά που κάνει δουλεύουν , επίσης κάτι άλλο , είναι πιθανό πολλοί τρόποι να είναι εξίσου αποτελεσματικοί , ούτε ο Simmons έχει την απόλυτη αλήθεια αλλά ούτε οι Βαλκάνιοι - μιλάμε για ομάδες αθλητών με μεγάλο κίνητρο που είναι πεπεισμένοι ότι αυτό που κάνουν είναι το πιο αποτελεσματικό, αν ένας προπονητής το καταφέρει αυτό σε τέτοιο επίπεδο έχει πάρει πολλά από τους αθλητές που προπονεί και ας μην είναι η μέθοδος του η βέλτιστη (αν υπάρχει κάτι τέτοιο για όλους).

GiannhsLar
28-08-10, 15:11
Ούτε κατά φαντασία μην το ακολουθήσεις αυτό!!!! Λοιπόν, κατά 99% για να μην πω 100% θα δεις διαφορά στις 100 επαναλήψεις ανα άσκηση.....Προτείνω τα εξής δυο προγράμματα:

Α) Απόλυτης δύναμης

Καθίσματα
Πιέσεις στήθους
Άρσεις θανάτου

Β) Εκρηκτικής δύναμης

Αρασέ
Επολέ-Ζετέ
Καθίσματα

Κάθε άσκηση θα έχει συνολικά είτε 25 επαναλήψεις στα 60%, 18 στα 70% και 12 στα 80%.......Θα κάνεις 4 γύρους με 10 λεπτά διαλείμματα....

Οι 25 επαναλήψεις είναι συνολικές για κάθε άσκηση άρα είτε 5Χ5 είτε 6Χ4 είτε 8Χ3...Το ίδιο και με τα 18 και τα 12.....όταν κάνεις και τις 3 ασκήσεις απο π.χ. 5Χ5 θα τις ξανακάνεις αφού πρώτα έχει ξεκουραστεί 10-15 λεπτά.....Εάν τις κάνεις 4 γύρους είμαστε 4Χ25=100.....Ακολούθησε του για 4 εβδομάδες και σου εγγυώμαι 3 kg μυών.....

Ετσι και παρει 3 μυηκα σε 4 βδομαδες θα κατσω να με... ! οτι νανε

Hellenic_Torque
28-08-10, 17:20
Πως το συμπέρανες αυτό GiannhsLar???? Κατ'αρχήν αυτό το: "οτι να είναι" να προσέχεις πως, πότε και που το πετάς......Εάν διαφωνείς απλά πες την άποψη σου.....Ειδάλλως μην σχολιάζεις με ειρωνικό ύφος.....

noz1989
28-08-10, 18:42
Με τι συχνοτητα προπονησεων ανα εβδομαδα??

GiannhsLar
28-08-10, 18:43
Πως το συμπέρανες αυτό GiannhsLar???? Κατ'αρχήν αυτό το: "οτι να είναι" να προσέχεις πως, πότε και που το πετάς......Εάν διαφωνείς απλά πες την άποψη σου.....Ειδάλλως μην σχολιάζεις με ειρωνικό ύφος.....

Ειναι αδυνατον να παρεις τοσα μυηκα απλα.
πχ εσυ εαν κανεις ενα χρονο θα εχεις βαλει 4χ12 = 48 μυηκα....
2 χρονια πες αντε 80 ? απλα νιωθω αδικημενος που εχω ξεκολιαστει για να παρω 2-3 σε ενα χρονο ......

Devil
28-08-10, 18:50
Για το dynamic effort.....Με την σύγκριση μεταξύ επολέ και πιέσεων ήθελα να καταστήσω σαφές πως σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να αναπτύξεις έκρηξη με τα 8Χ3 των 55%.....Δοκίμασε το εξής.....Πήγαινε σε ένα power rack ή smith και βάλε λίγα kg...40% φόρτηση περίπου.....Κατέβασε τα στο στήθος και μετά πέτα τα με όσο μεγαλύτερη έκρηξη μπορείς....Έτσι ίσως κάνεις κάτι με τις πιέσεις....όπως τα άλματα με τα squat.....Ο συγκεκριμένος (Simmons) απλά θέλει να αποφορτήσει την εβδομάδα.....Ψάξε για Ρώσους αθλητές (π.χ. Αλεξίεφ) και θα δεις ότι ο κύριος με το μουστάκι είναι παραμυθάς....

Εν κατακλείδι χαίρομαι που υπάρχουν συνεχώς διαφωνίες...Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει και ενδιαφέρον...

καλα west side δεν εχω κανει ποτε και την ιδια γνωμη εχω για τον Simmons και γενικα τους αμερικανους προπονητες

απο εκει και περα (bench στο smith ειναι ιεροσυλια) το 8x3 το φορτωνεις απο 60% και πανω και χωρις να μιλησω για προπονηση με αλησιδες και λαστιχα

φτιαχνωντας ενα προγραμματισμο οπου θα ανεβαζεις σιγα σιγα το % πιστευω οτι βοηθαει αρκετα

και κυριως τους αρχαριους, οι περισσοτεροι εχουν προβληματα με το sticking point
εκει δεν νομιζω πως υπαρχει αλλη λυση

TEFAAtzis
28-08-10, 20:28
Ακολούθησε του για 4 εβδομάδες και σου εγγυώμαι 3 kg μυών.....

Σορρυ φιλε αλλα γραφεις παπαριες.Τι ειναι τα μυικα κιλα και θα τα παρεις τοσο ευκολα???Και ουτε καν 1 που παλι ειναι δυσκολο σε 4 βδομαδες αλλα 3.Ασε που η διατροφη παιζει και τον σημαντικοτερο ρολο.Ποιος στα ειπε εσενα αυτα???Ειλικρινα

thanasis reaction
28-08-10, 21:23
Ούτε κατά φαντασία μην το ακολουθήσεις αυτό!!!! Λοιπόν, κατά 99% για να μην πω 100% θα δεις διαφορά στις 100 επαναλήψεις ανα άσκηση.....Προτείνω τα εξής δυο προγράμματα:

Α) Απόλυτης δύναμης

Καθίσματα
Πιέσεις στήθους
Άρσεις θανάτου

Β) Εκρηκτικής δύναμης

Αρασέ
Επολέ-Ζετέ
Καθίσματα

Κάθε άσκηση θα έχει συνολικά είτε 25 επαναλήψεις στα 60%, 18 στα 70% και 12 στα 80%.......Θα κάνεις 4 γύρους με 10 λεπτά διαλείμματα....

Οι 25 επαναλήψεις είναι συνολικές για κάθε άσκηση άρα είτε 5Χ5 είτε 6Χ4 είτε 8Χ3...Το ίδιο και με τα 18 και τα 12.....όταν κάνεις και τις 3 ασκήσεις απο π.χ. 5Χ5 θα τις ξανακάνεις αφού πρώτα έχει ξεκουραστεί 10-15 λεπτά.....Εάν τις κάνεις 4 γύρους είμαστε 4Χ25=100.....Ακολούθησε του για 4 εβδομάδες και σου εγγυώμαι 3 kg μυών.....

εγω φιλε πιστευω πως αμα κανει αυτο το προγραμμα του εγγυωμαι σιγουρα οτι θα παει σε γιατρο!!!!

Devil
28-08-10, 23:04
καλο φαινετε αλλα δεν ειναι για bb

δεν νομιζω οτι μπορει να το ακολουθηση λογο του οτι δεν ξερει τις ασκησεις και επεισης δεν ξερει το RM σε καθε ασκηση

καλο θα ηταν αλλα για καποιον που κανει pl/wl οχι για καποιον που κανει bb

αν και θα ειχε νοημα υπο αλλες συνθηκες

οσο για το 3κιλο σε 4 εβδομαδες πολυ δυσκολο το βλεπω ακομα και σε αρχαριο

Hellenic_Torque
28-08-10, 23:33
TEFAAtzis φίλε μου.....Ασχολούμαι 7-8 χρόνια με τα συγκεκριμένα αθλήματα επαγγελματικά....Δεν προσμετρώ τα χρόνια που ασκούμουν ερασιτεχνικά....Η συγκεκριμένη μεθοδολογία απαιτεί πειθαρχία και ισχυρή θέληση....Είναι 4-5ωρή προπόνηση.....Δεν είναι για "γατάκια"....Εάν εσύ πιστεύεις ότι με το διαχειρίζεται ένα σώμα 40-50 τόνους ανα προπόνηση και τρώγοντας 6000+ calories δεν θα αναπτυχθεί, δεν μπορώ να σε υποχρεώσω να το αντικαταστήσεις με τις κάμψεις δικεφάλων ή τα kickbacks......Επομένως, θα εκτιμούσα για το καλό όλων να άρεις το ισχυρισμό "παπαριές"......Δεν μπορείς να ακυρώνεις μονολεκτικά τις γνώσεις και τον ιδρώτα του άλλου....Αντιληπτό??? Όσο για τα 3kg......Όποιος το αμφισβητεί ας το δοκιμάσει......Δεν έχει να χάσει.....Τώρα εάν είναι 2 ή 4 εξαρτάται και από το επίπεδο και τις γενετικές δυνατότητες του καθενός.....

Hellenic_Torque
28-08-10, 23:52
GiannhsLar δεν σημαίνει ότι κάθε μήνα θα παίρνεις 3 kg μυών....Το πρώτο πρόγραμμα σου δίνει το μέγιστο αποτέλεσμα....Μετά το σώμα προσαρμόζεται....Εκεί πρέπει να αλλάξεις συνολικό φόρτο προπόνησης (είτε να μειώσεις και να αυξήσεις την ένταση είτε το ανάποδο)....Το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι που κυρίως ασχολούνται με το bodybuilding είναι να δουλεύουν πολλές γωνίες σε πρώιμο στάδιο.....Εάν δεν έχεις πιέσει 100+kg γιατί να κάνεις ανοίγματα??? Εάν δεν κάνεις άρσεις θανάτου γιατί να κάνεις shrugs???

thanasis reaction
29-08-10, 00:05
φιλε εσυ μια χαρα τα λες αλλα αυτα τα προγραμματα δεν ειναι για να τα κανει ο καθενας!θελουν να εχεις καποιο επιπεδο,πολυ καλη διατροφη κ ακομα καλυτερη υποστηριξη απο συμπληρωματα η' οτι αλλο!κ υποχρεωτικα βοηθο!

Hellenic_Torque
29-08-10, 00:17
Συμπληρώματα θέλει εάν θέλεις να μοιάζεις με το Μr.Olympia......Για να φτιάξεις μια καλή βάση απλά θέλει πολύ φαί και ύπνο......Το συνολικό φορτίο της προπόνησης μου αυτήν την περίοδο είναι 32 τόνοι.....Με 4500 θερμίδες κρατιέμαι στα 93 kg.....Ούτε οροί γάλακτος ούτε τίποτα.....Αυγά, γάλα, κρέας και σπανάκι.....Αυτά τρώω από το πρωί μέχρι το βράδυ...Ο βοηθός δεν είναι τόσο χρήσιμος στο να σε προστατεύει....Υπάρχουν power racks.....Πιο πολύ είναι χρήσιμος για να υπάρχει ανταγωνισμός......Προσωπική εκτίμηση....

TEFAAtzis
29-08-10, 00:21
TEFAAtzis φίλε μου.....Ασχολούμαι 7-8 χρόνια με τα συγκεκριμένα αθλήματα επαγγελματικά....Δεν προσμετρώ τα χρόνια που ασκούμουν ερασιτεχνικά....Η συγκεκριμένη μεθοδολογία απαιτεί πειθαρχία και ισχυρή θέληση....Είναι 4-5ωρή προπόνηση.....Δεν είναι για "γατάκια"....Εάν εσύ πιστεύεις ότι με το διαχειρίζεται ένα σώμα 40-50 τόνους ανα προπόνηση και τρώγοντας 6000+ calories δεν θα αναπτυχθεί, δεν μπορώ να σε υποχρεώσω να το αντικαταστήσεις με τις κάμψεις δικεφάλων ή τα kickbacks......Επομένως, θα εκτιμούσα για το καλό όλων να άρεις το ισχυρισμό "παπαριές"......Δεν μπορείς να ακυρώνεις μονολεκτικά τις γνώσεις και τον ιδρώτα του άλλου....Αντιληπτό??? Όσο για τα 3kg......Όποιος το αμφισβητεί ας το δοκιμάσει......Δεν έχει να χάσει.....Τώρα εάν είναι 2 ή 4 εξαρτάται και από το επίπεδο και τις γενετικές δυνατότητες του καθενός.....

Ακυροθηκες μονος σου φιλε μου για τις 6000+ θερμιδες που ειπες την ημερα.Αν εγω πχ που κανω ογκο και ειμαι 85 κιλα και τρωω γυρω στις 3700 θερμιδες παω στις 6000 φαντασου τι θα βαλω και δεν μιλω σε καμια περιπτωση για μυικα κιλα αλλα για λιπος.Εκει σιγουρα θα φτασω τα 3-4 κιλα παραπανω στις 4 βδομαδες.Φαντασου και εναν με λιγοτερα κιλα με τις τοσες θερμιδες που λες ποσο λιπος θα βαλει ξεπαιρνοντας κατα ενα παρα πολυ μεγαλο ποσοστο τις θερμιδες συντηρησης του

TEFAAtzis
29-08-10, 00:26
Συμπληρώματα θέλει εάν θέλεις να μοιάζεις με το Μr.Olympia......Για να φτιάξεις μια καλή βάση απλά θέλει πολύ φαί και ύπνο......Το συνολικό φορτίο της προπόνησης μου αυτήν την περίοδο είναι 32 τόνοι.....Με 4500 θερμίδες κρατιέμαι στα 93 kg.....Ούτε οροί γάλακτος ούτε τίποτα.....Αυγά, γάλα, κρέας και σπανάκι.....Αυτά τρώω από το πρωί μέχρι το βράδυ...Ο βοηθός δεν είναι τόσο χρήσιμος στο να σε προστατεύει....Υπάρχουν power racks.....Πιο πολύ είναι χρήσιμος για να υπάρχει ανταγωνισμός......Προσωπική εκτίμηση....

Μου φαινεται εχεις μπερδεψει τα συμπληρωματα με τα αναβολικα.Εκτος και αν μιλας για τα συμπληρωματα της Muscletech:P

Hellenic_Torque
29-08-10, 00:32
Έχεις ιδέα τι σημαίνει 40 τόνοι προπόνησης??? Και μάλιστα επολέ-ζετέ και αρασέ??? Τις έχεις εκτελέσει ποτέ???? Για να μου λες ότι οι 6000 θερμίδες είναι πολλές μάλλον όχι....Και πολύ λίγες είπα......Ξέρεις τι εξάντληση σου προκαλούν αυτές οι ασκήσεις σε όλο το σώμα???? Όπως και τα 3 powerlifts.......όσους περισσότερους μύες καταστρέφεις στο γυμναστήριο (όχι γαλακτώνεις) τόσους και περισσότερους πρέπει να αναπληρώσεις στην ξεκούραση και στο φαγητό....Απλά πράγματα....

TEFAAtzis
29-08-10, 00:41
Τις ασκησεις αυτες δεν τις κανω γιατι ανηκουν στο powerlifting και οχι στο bodybuilding αλλα και παλι ο αριθμος μου φαινεται πολυ μεγαλος.Ας πει ομως και καποιος αλλος πιο παλιος βεβαια την γνωμη του

GiannhsLar
29-08-10, 00:51
TEFAAtzis φίλε μου.....Ασχολούμαι 7-8 χρόνια με τα συγκεκριμένα αθλήματα επαγγελματικά....Δεν προσμετρώ τα χρόνια που ασκούμουν ερασιτεχνικά....Η συγκεκριμένη μεθοδολογία απαιτεί πειθαρχία και ισχυρή θέληση....Είναι 4-5ωρή προπόνηση.....Δεν είναι για "γατάκια"....Εάν εσύ πιστεύεις ότι με το διαχειρίζεται ένα σώμα 40-50 τόνους ανα προπόνηση και τρώγοντας 6000+ calories δεν θα αναπτυχθεί, δεν μπορώ να σε υποχρεώσω να το αντικαταστήσεις με τις κάμψεις δικεφάλων ή τα kickbacks......Επομένως, θα εκτιμούσα για το καλό όλων να άρεις το ισχυρισμό "παπαριές"......Δεν μπορείς να ακυρώνεις μονολεκτικά τις γνώσεις και τον ιδρώτα του άλλου....Αντιληπτό??? Όσο για τα 3kg......Όποιος το αμφισβητεί ας το δοκιμάσει......Δεν έχει να χάσει.....Τώρα εάν είναι 2 ή 4 εξαρτάται και από το επίπεδο και τις γενετικές δυνατότητες του καθενός.....

Με τοσες θερμιδες οντος... εδω λεμε για λιπος!
και πραγματικα θελει υπομονη και πισμα για να φαει κανεις τοσο!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ - ΙΣΩΣ ΔΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΚΛΙΝΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΣ ;

loukiss
29-08-10, 02:20
παιδια σε ερασιτεχνικο οργανισμο και με τοσα κιλα ανα προπονηση + τοσες θερμιδες πιστευω μπορει να ειναι εφικτο(τουλαχιστον τον πρωτο παρθενικο καιρο) ...αυτες οι 5 ασκησεις μπορουν να καταστρεψουν ολοκληρο το μυικο συστιμα σε καθε προπονηση παραλληλα ξετιναζοντας την δυναμη ...δν λεω οτι οντως μπορει να αληθευει αυτο το 3 σε ενα μηνα αλλα ειμαι σιγουρος οτι τοσοι τονοι ανα προπονηση στανταρ θα σοκαραν και νευρικο και μυικο συστημα...με μια συγκεκριμενη μεθοδολογια που ειπε ο ανθρωπος που εχει τεσταρει και μετα απο τοσα χρονια εμπειριας στν αρση βαρων και power lifting ειπε την γνωμη του ...αν και αμφιβαλλω αν υπαρχουν εδω περα πολλα ατομα που μπορουν να εκτελεσουν σωστα clean and jerk και snatch..και κατι τελευταιο απλα μην συγκρινεται bb προπονησεις με pl και olympic...καμια σχεση ουτε η δουλεια και περαιτερω τα αποτελεσματα....

Eddie
29-08-10, 02:26
παιδια σε ερασιτεχνικο οργανισμο και με τοσα κιλα ανα προπονηση + τοσες θερμιδες πιστευω μπορει να ειναι εφικτο(τουλαχιστον τον πρωτο παρθενικο καιρο) ...αυτες οι 5 ασκησεις μπορουν να καταστρεψουν ολοκληρο το μυικο συστιμα σε καθε προπονηση παραλληλα ξετιναζοντας την δυναμη ...δν λεω οτι οντως μπορει να αληθευει αυτο το 3 σε ενα μηνα αλλα ειμαι σιγουρος οτι τοσοι τονοι ανα προπονηση στανταρ θα σοκαραν και νευρικο και μυικο συστημα...με μια συγκεκριμενη μεθοδολογια που ειπε ο ανθρωπος που εχει τεσταρει και μετα απο τοσα χρονια εμπειριας στν αρση βαρων και power lifting ειπε την γνωμη του ...αν και αμφιβαλλω αν υπαρχουν εδω περα πολλα ατομα που μπορουν να εκτελεσουν σωστα clean and jerk και snatch..και κατι τελευταιο απλα μην συγκρινεται bb προπονησεις με pl και olympic...καμια σχεση ουτε η δουλεια και περαιτερω τα αποτελεσματα....

Συμφωνω!!:thumbup:

Επισης τα 3 κιλα μπορει να ειναι εφικτα.Οχι να παρει 3 καθαρα μυικα κιλα μονο,σιγουρα με 6000 θερμιδες θα βαλεις και λιπος αλλα το θεμα ειναι τι μενει.

loukiss
29-08-10, 02:34
παιδες και αναλογικα να το σκεφτειτε οχι μονο σε ασκησεις που οι big ειναι οι πιο κουραστικες ποσο μαλλον clean n jerk και snatch αλλα και οι διαρκεια που ειναι 4 ωρες ...εδω αλλοι που κανουν μια ωρα μεσο ορο και λαμβανουν 3.5 κ θερμιδες σκεφτειτε τον αλλον που κανει την 4 πλασια διαρκεια και κανοντας ασκησεις που εμπλεκουν η καθεμια πολλαπλες βασικοτατες μυικες ομαδες παραλληλα απαιτωντας και προσφεροντας (μελλοντικα ) περισσοτερη δυναμη....μην τ λετε αυτα κ οπως ειπαμε μην συγκρινετε τα 2 αυτα τελειως διαφορετικα πραματα...τις ιδιες θερμιδες θελει καποιος που θα κανει πλατη δικεφαλα και η μονη big θα ναι τα row και μονοζυγο και μετα απλα καιει τα δικεφαλα, με ενα προγραμμα σαν αυτο που ειπε το παιδι?και θα συμφωνησω με τον ντεβιλ παραπανω που ειπε οτι λογικα ο ΤΕΦΑΑ δν 3ερει τις ασκησεις ουτε τα RM ουτε καν αυτο το συστημα αφου τον ενδιαφερει περισσοτερο τ bb ενδεχομενως...παντα φιλικα:toast::toast::toast:

loukiss
29-08-10, 02:38
καλα west side δεν εχω κανει ποτε και την ιδια γνωμη εχω για τον Simmons και γενικα τους αμερικανους προπονητες

απο εκει και περα (bench στο smith ειναι ιεροσυλια) το 8x3 το φορτωνεις απο 60% και πανω και χωρις να μιλησω για προπονηση με αλησιδες και λαστιχα

φτιαχνωντας ενα προγραμματισμο οπου θα ανεβαζεις σιγα σιγα το % πιστευω οτι βοηθαει αρκετα

και κυριως τους αρχαριους, οι περισσοτεροι εχουν προβληματα με το sticking point
εκει δεν νομιζω πως υπαρχει αλλη λυση

σορρυ για το οφφ ---- τι αλυσιδες και λαστιχα ...εδω εχουμε καλυτερα http://www.youtube.com/watch?v=mMcsVbdxQOQ :P :P

Devil
29-08-10, 03:36
σορρυ για το οφφ ---- τι αλυσιδες και λαστιχα ...εδω εχουμε καλυτερα http://www.youtube.com/watch?v=mMcsVbdxQOQ :P :P

αηδιες του simmons χωρις ουσια :green::green::green:

Devil
29-08-10, 03:55
αρκετα ενδιαφερον

ασε τον διαλογο και ξεκινα να ποσταρεις προγραμματα .... :green::green::green:

Devil
29-08-10, 07:04
οπα κατσε

4-5 ωρες προπονηση??? 40-50 τονους ανα προπονηση ε???

καλα αυτο για νατουραλ ουτε για αστειο

και το ΚΝΣ που παει μετα για πεταμα?
και μετα απο αυτο ποτε ξανακανεις προπονηση μετα απο ενα μηνα?
οσο buffer και να δουλεψεις εδω παλι off βγαινεις?

αυτο που λες δεν γινετε σε εναν νατουραλ αν δεν εχει 50%RM στο squat 200kg
και εδω μιλαμε πλεον για την elite δλδ ενας στους χιλιους


ναι για εναν pro τα 6000 η' 5000 δεν ειναι πολλα κανοντας pl η' wl λογο του οτι ειναι πολλα τα σετ και ειναι αρκετα κιλα και δεν δουλευεις μονο μια μυικη ομαδα αλλα πολλες μαζι καις πολυ περισσοτερο απο οτι σε μια προπονηση bb


σε αυτο σε σχεση με το bb συμφωνω απολυτα
και απλα το παραδειγμα σου τα λεει ολα
για εναν αρχαριο το βασικο ειναι να φτιαξει τα κιλα του πρωτα και μετα να παει για μυς

βεβαια υπαρχει ενα αλλα

τον bb δεν το ενδιαφερει η δυναμη και τοσο αλλα η μυικη αναπτηξη
που την πετυχαινει ανετα με ενα 70-85% RM
αυτο που τον ενδιαφερει δεν ειναι ο συνολικος ογκος δουλειας αλλα το time under tenσsion που θα εχει σε καθε ασκηση
δεν παει να πετυχει υπερτροφια (αν υπαρχει) δια μεσου της δυναμης αλλα υπερτροφια σκετη
αυτο που θελει ειναι μονο οι μυς αρα μπορει να τους καταστρεψει και να τους ξαναφτιαξει και με λιγοτερο ογκο δουλειας φτανει να κραταει ψηλα την ενταση

Hellenic_Torque
29-08-10, 11:10
Η προπόνηση αυτή επικεντρώνεται ανα 15-20 λεπτά σε μια άσκηση....Μετά το πέρας υπάρχει ένα 10 λεπτό διάλειμμα και ακολουθεί η δεύτερη άσκηση....Η φιλοσοφία της είναι πολύ απλή....Κρατάμε σε υψηλά επίπεδα μια πολύ σημαντική ορμόνη....Την τεστοστερόνη.....Εάν λ.χ. δουλεύεις μόνο μέγιστες θα είσαι καλός μόνο σε αυτές.....Με το να δουλεύεις 1-6 το σώμα αποκτά απόλυτη δύναμη, εκρηκτική δύναμη (ταχυδύναμη) και λόγω των συνολικών κιλών αντοχή στην δύναμη.....Το bodybuilidng βασίζεται στο δεύτερο.....Θα ψάξω να βρω κανένα άρθρο που να αναφέρει τα είδη μυικών κυττάρων.....Θα δείτε τι ακριβώς εννοώ.....Όσο για το νευρομυικό σύστημα, εάν οι κάτω των 3 επαναλήψεων ήταν 90+% τότε όντως θα υπήρχε πρόβλημα.....Όμως μιλάμε για 60%, 70% και 80%.......Για όσους πάντως θέλουν να δοκιμάσουν τις ολυμπιακές ασκήσεις παραθέτω τις ασκήσεις προόδου της κάθε κίνησης:

Επολέ-Ζετέ:

1) Άρσεις θανάτου

2) Shrugs

3) Κωπηλατική ώμων

4) Front squat

5) Πιέσεις ώμων

Αρασέ:

1) Άρσεις θανάτου

2) Shrugs

3) Κωπηλατική ώμων

4) Πιέσεις ώμων

5) Overhead squat

Αφιερώστε 4-5 εβδομάδες.....Δεν θα χάσετε τίποτα....

Hellenic_Torque
29-08-10, 11:20
Για όσους ενδιαφέρονται για άρση βαρών, για πρώτη φορά με kg, πρώτο μήνα προπόνησης, καλό είναι το ακόλουθο:

Άρσεις θανάτου (με ζώνη λόγω απειρίας) 5Χ5,10Χ1
Κωπηλατική ώμων (με ζώνη, μετά τον πρώτο μήνα όχι) 5Χ5, 10Χ2
Front squat (εαν επιθυμείτε ζώνη, βάλτε) 5Χ5,10Χ3
overhead squat (όχι ζώνη) 5x5, 10X3

Απαγορεύεται να βάλετε πλάκες για δυο εβδομάδες, μόνο με την μπάρα.....Μετά τις 2 εβδομάδες βάλτε τις μικρότερες....Εαν υπερβάλλετε αφ' ενός θα κλέβετε, άρα δεν θα γυμνάζεστε και αφ' ετέρου ότι δουλέψατε πάνω στην τεχνική για 2 εβδομάδες θα πάει στράφι....

Hellenic_Torque
29-08-10, 11:34
Για powerlifting σημαντικό ρόλο παίζει η τεχνική.....Οι ασκήσεις είναι οι ακόλουθες:

1) Squat 10Χ5

2) Πιέσεις πάγκου 10Χ5

3) Άρσεις θανάτου 10Χ5

Προσοχή!!

Στις πιέσεις η μπάρα δεν θα ακουμπάει στο στήθος....Σε καμία περίπτωση....Η μπάρα θα ακουμπάει κάτω απο το στήθος και πάνω από τους κοιλιακούς....Με αυτόν τον τρόπο αφαιρούμε την τεράστια καταπόνηση των ώμων...Στα καθίσματα, τα πόδια να είναι πολύ ανοικτά (πολύ πέρα απο τους ώμους, κάτω απο τα kg της μπάρας) και οι μύτες των ποδιών να κοιτάζουν προς τα έξω, για να δουλέψουμε τους χιαστούς....Στις άρσεις θανάτου πάλι με ανοικτά τα πόδια, κοντά στα kg της μπάρας......Προτιμήστε την λαβή με τις παλάμες προς τα εσάς (τρικέφαλος)...Με τις παλάμες προς την μπάρα δουλεύει δικέφαλο και πλάγιο δελτοειδή, αλλά είναι επικίνδυνο για τον αγκώνα.....Μετά την προπόνηση οπωσδήποτε ένα γιαούρτι ή τυρί...(όχι ένα κεφάλι!!!!!!!!!)

Hellenic_Torque
29-08-10, 11:37
Διόρθωση....Το bodybuilding βασίζεται στην αντοχή στην δύναμη......

noz1989
29-08-10, 11:48
Hellenic Torque, ειναι πολυ ενδιαφεροντα αυτα που γραφεις και χαιρομαι που εισαι στο φορουμ!!

Αλλα απο την αλλη, εγω για να μαθβ την τεχνικη σε επολε, ζετε και αρασε θελω 1 μηνα minimum!

beefmeup
29-08-10, 11:57
να κανω μια παρενθεση?

τα προγραμματα για powerlifting/δυναμης,εχουν αλλη εντελως φιλοσοφια με αυτα για ββ..
αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κακα..αντιθετως ειναι πολυ καλα,κ αυτο γιατι κυριως εχουν μεσα ασκησεις που θετουν βασεις.
ενας μικρος κ σχετικα αρχαριος θα μπορουσε να δοκιμασει για πολλους λογους.
1ον οτι θα μαθει καλη τεχνικη σε βασικες ασκησεις που πολλυς κοσμος αγνωει ακομα κ μετα απο χρονια.
2ον οτι επειδη λογω μικρης ηλικιας υπαρχει καλυτερη βαση για αναπτυξη κ μυικη αναρρωση,θα παρει αβιαστα ογκο σε καλα κιλα στα πλαισια μιας καλης διατροφης,κ χωρις τρελα συμπληρωματα.
οι καμψεις αυτοσυγκεντρωσης η τα κικ μπακς δεν εχουν λογο υπαρξης οταν εισαι 16-20..εκει πας για ογκο κ σχημα.
η λεπτομερια θα ρθει μετα,που θα δουλεψεις αναλογα.

για καποιον που κανει χρονια ομως κ εχει κ μια "Α" ηλικια,δει ειναι οτι καλυτερο.
κ αυτο γιατι κ οι δυνατοτητες αναρρωσης ειναι αλλες,αλλα κ πλεον θεωρητικα υπαρχει το σχημα στο σωμα κ μετα πας σε λεπτομερειες,οπου δλδ εχεις αδυναμα σημεια,κ κοιτας να τα βελτιωσεις.

ασε που οσο μεγαλωνεις υπαρχει κ μεγαλυτερη πιθανοτητα μυοσκελετικων προβληματων,βλ τραυματισμοι..θελει προσοχη γενικοτερα.
καλο ειναι να γυμναζομασται "εξυπνα",κ να αξιολογουμε το καθε προγραμμα αν μας κανει,κ στα κιλα κ στην ενταση.

ας μην ειμαστε απολυτοι στο θεμα των "μυικων κιλων" ανα μηνα κλπ,ολα αυτα ειναι σχετικα,κ διαφερουν απο σωμα σε σωμα.

συν αυτο..



τον bb δεν το ενδιαφερει η δυναμη και τοσο αλλα η μυικη αναπτηξη
που την πετυχαινει ανετα με ενα 70-85% RM
αυτο που τον ενδιαφερει δεν ειναι ο συνολικος ογκος δουλειας αλλα το time under tenσsion που θα εχει σε καθε ασκηση
δεν παει να πετυχει υπερτροφια (αν υπαρχει) δια μεσου της δυναμης αλλα υπερτροφια σκετη
αυτο που θελει ειναι μονο οι μυς αρα μπορει να τους καταστρεψει και να τους ξαναφτιαξει και με λιγοτερο ογκο δουλειας φτανει να κραταει ψηλα την ενταση

Andrikos
29-08-10, 12:49
TEFAAtzis φίλε μου.....Ασχολούμαι 7-8 χρόνια με τα συγκεκριμένα αθλήματα επαγγελματικά....Δεν προσμετρώ τα χρόνια που ασκούμουν ερασιτεχνικά....Η συγκεκριμένη μεθοδολογία απαιτεί πειθαρχία και ισχυρή θέληση....Είναι 4-5ωρή προπόνηση.....Δεν είναι για "γατάκια"....Εάν εσύ πιστεύεις ότι με το διαχειρίζεται ένα σώμα 40-50 τόνους ανα προπόνηση και τρώγοντας 6000+ calories δεν θα αναπτυχθεί, δεν μπορώ να σε υποχρεώσω να το αντικαταστήσεις με τις κάμψεις δικεφάλων ή τα kickbacks......Επομένως, θα εκτιμούσα για το καλό όλων να άρεις το ισχυρισμό "παπαριές"......Δεν μπορείς να ακυρώνεις μονολεκτικά τις γνώσεις και τον ιδρώτα του άλλου....Αντιληπτό??? Όσο για τα 3kg......Όποιος το αμφισβητεί ας το δοκιμάσει......Δεν έχει να χάσει.....Τώρα εάν είναι 2 ή 4 εξαρτάται και από το επίπεδο και τις γενετικές δυνατότητες του καθενός.....

Επειδή εγώ κάνω kickbacks , δικέφαλα και πίνω και ορογαλακτική να μην έχω ιδέα για το τι γράφω αλλά θα πω την άποψη μου για το τι αξίζει.
Λοιπόν, για να μην κοροιδεύουμε τα παιδιά που διαβάζουν για 40-50 τόνους ανά προπόνηση χρειάζονται αρκετά γραμμάρια ανδρογόνων στο αίμα- όχι τίποτα άλλο απλά για να έχουμε συναίσθηση του τι γράφουμε . Επίσης δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τόσος μυικός καταβολισμός από τόσο όγκο προπόνησης είναι ανεκτός από τα νεφρά σε χρόνιο επίπεδο - βλέπε ραβδομυόλυση. Κάτι άλλο, 6000 θερμίδες στους περισσότερους αθλητές είναι συνταγή για καρδιοπάθειες και καρκίνο αλλά και μία άθλια ποιότητα ζωής που θα την περνούν χωνεύοντας. Κάτι άλλο που είπε ο φίλος Devil περί ΚΝΣ είναι σημαντικό - απλά θεωρείς ότι ανέχεται τόση προπόνηση και το να πέπτει τόσο φαγητό σε καθημερινή βάση? Πολύ σημαντικό αν έχεις δουλειά ή γενικά υποχρεώσεις πέραν του αθλητισμού και του να τρως.
Σαν σύνολο όλα αυτά που γράφεις ακόμα και ένας αθλητής που χρησιμοποιεί ΑΑΣ μπορεί να καταλήξει με τραυματισμούς ή/και επινεφριδιακή κόπωση, νεφρικές βλάβες μέσα σε μία εβδομάδα.

beefmeup
29-08-10, 13:01
Επειδή εγώ κάνω kickbacks , δικέφαλα και πίνω και ορογαλακτική να μην έχω ιδέα για το τι γράφω αλλά θα πω την άποψη μου για το τι αξίζει.
Λοιπόν, για να μην κοροιδεύουμε τα παιδιά που διαβάζουν για 40-50 τόνους ανά προπόνηση χρειάζονται αρκετά γραμμάρια ανδρογόνων στο αίμα- όχι τίποτα άλλο απλά για να έχουμε συναίσθηση του τι γράφουμε . Επίσης δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τόσος μυικός καταβολισμός από τόσο όγκο προπόνησης είναι ανεκτός από τα νεφρά σε χρόνιο επίπεδο - βλέπε ραβδομυόλυση. Κάτι άλλο, 6000 θερμίδες στους περισσότερους αθλητές είναι συνταγή για καρδιοπάθειες και καρκίνο αλλά και μία άθλια ποιότητα ζωής που θα την περνούν χωνεύοντας. Κάτι άλλο που είπε ο φίλος Devil περί ΚΝΣ είναι σημαντικό - απλά θεωρείς ότι ανέχεται τόση προπόνηση και το να πέπτει τόσο φαγητό σε καθημερινή βάση? Πολύ σημαντικό αν έχεις δουλειά ή γενικά υποχρεώσεις πέραν του αθλητισμού και του να τρως.
Σαν σύνολο όλα αυτά που γράφεις ακόμα και ένας αθλητής που χρησιμοποιεί ΑΑΣ μπορεί να καταλήξει με τραυματισμούς ή/και επινεφριδιακή κόπωση, νεφρικές βλάβες μέσα σε μία εβδομάδα.

τρεμω μονο κ μονο που το γραφω(πλακα κανω ετσι:P),αλλα εχει δικιο ο αντρικος.
ειναι μεγιστη επιβαρυνση/καταπονηση για εναν οργανισμο,κ ειδικα χωρις "διαφορα" αλλα μαζι,αλλα κ παλι οτι κ να παρεις για να ανταπεξελθεις παλι θα επιβαρυνθεις κιαλο.

αν οντως φιλε τορκ ισχυει αυτο για τους "τονους"κ θερμιδες,μαλλον περισσοτερο με αποπειρα αυτοκτονιας το βλεπω..

ειναι του ματς.

Polyneikos
29-08-10, 13:14
Συμφωνω με τους προλαλήσαντες.
Και για να επαναφερω λίγο την "ταξη" σε αυτο το τόπικ,το θεμα ειναι ότι παρεθεσε ο ΤΕΦΑΑ ενα πρόγραμμα και εντελει του προτείναμε ενα ΚΑΘΑΡΑ pw/wf πρόγραμμα χωρις να τον ρωτησουμε πολλα πραγματα για το background του,αν εχει τον χρόνο(εφοσον μιλήσαμε και για 4ωρες προπονησεις),αν ξερει τις τεχνικες (πολυ βασικο)αν θελει να φτιαξει ενα τετοιου είδους σωμα (μην μπερδευουμε τα κιλα,την δυναμη, με την εξωτερικη εμφανιση που εχει ενας της αρσης βαρων ή Powerlifter,την δυναμη τους ζηλεψαν πολλοι,την σωματικη τους διαπλαση λιγοι),αν γενικα το αντεχει και το θελει.
Κατ΄αρχην αυτα τα προγραμματα δεν αναφερονται και τόσο σε ερασιτεχνες απλους αθλουμενους.
Δεν θα μπορουν να το ακολουθησουν σαν δυναμεις αλλα σαν ωρες προπονησης,μηδαμινη ξεκουραση (αληθεια μετα τις προπονησεις ειναι πολλοι αυτοι που πανε να ρηλαξαρουν για πολλες ώρες μαζι με ποιοτικα γευματα) κτλ.
Συν όλα όσα ανεφερε ο Αντρικος που προχωραμε σε ιατρικα ζητηματα που δεν μπορω να εμβαθυνω.
Καλο είναι σε καποια τοπικς να μην προσπαθουμε να περασουμε τα θελω μας ή τις γνωσεις μας αλλα να τα προσαρμόζουμε στα θελω του μελους που ρωταει κατι.
Απεναντιας αυτο θα μπορουσε να μεταφερθει σε ενα καινουργιο τόπικ σαν προπονηση pw και όσοι πιστοι ας προσελθουν,δεν το απορρίπτουμε.

GiannhsLar
29-08-10, 15:29
Εντελει για της ωρες μονο επαγγελματιες του ειδους θα εκαναν αφτο το προγραμμα....
Δν μπορω προσωπικα να σκευτω των εαυτο μου σε ενα γυμναστιριο πανω απο 2 ολοκληρες ωρες... και + πες οτι ανα περιπου 3 ωρες επρεπε να φαω... θα κυκλοφορουσα με ταπερακια στα διαλυματα απο της ασκησεις...
εαν το κανει κανεις απο δω θα ηθελα να μας πει αποτελεσματα... εγω δν το επιχειρω για κανενα απολυτος λογο.

Swthrhs
29-08-10, 16:03
Ωραια ολα αυτα αλλα πολυ γενικα και αοριστα...
Θα μπορουσες να ποσταρεις αναλυτικα καποιο προγραμμα της βουλγαρικης ομαδας powerlifting?

deluxe
29-08-10, 16:44
Το παιδι εβαλε ενα προγραμμα και του ειπε να κανετε τυχον διορθωσεις και ο αλλος γραφει για αρασε και επολε; Τι λεει!!

Δε ζητησε καποιο προγραμμα για αρσιβαριστες, αλλα για bb. Μια χαρα ειναι το προγραμμα και το split ειναι καλο.

Αντι για πεκ ντεκ, κανε pullover και οι επαναληψεις καλυτερα 12-10-8-6.

Και ενα σετ ζεσταμα αρχικα με 15 επαναληψεις και λιγα κιλα. Σε καθε εναρξη μυικης ομαδας.

GiannhsLar
29-08-10, 17:06
Το παιδι εβαλε ενα προγραμμα και του ειπε να κανετε τυχον διορθωσεις και ο αλλος γραφει για αρασε και επολε; Τι λεει!!

Δε ζητησε καποιο προγραμμα για αρσιβαριστες, αλλα για bb. Μια χαρα ειναι το προγραμμα και το split ειναι καλο.

Αντι για πεκ ντεκ, κανε pullover και οι επαναληψεις καλυτερα 12-10-8-6.

Και ενα σετ ζεσταμα αρχικα με 15 επαναληψεις και λιγα κιλα. Σε καθε εναρξη μυικης ομαδας.

αφτο μαλιστα!

Devil
29-08-10, 19:32
Για powerlifting σημαντικό ρόλο παίζει η τεχνική.....Οι ασκήσεις είναι οι ακόλουθες:

1) Squat 10Χ5

2) Πιέσεις πάγκου 10Χ5

3) Άρσεις θανάτου 10Χ5

Προσοχή!!

Στις πιέσεις η μπάρα δεν θα ακουμπάει στο στήθος....Σε καμία περίπτωση....Η μπάρα θα ακουμπάει κάτω απο το στήθος και πάνω από τους κοιλιακούς....Με αυτόν τον τρόπο αφαιρούμε την τεράστια καταπόνηση των ώμων...Στα καθίσματα, τα πόδια να είναι πολύ ανοικτά (πολύ πέρα απο τους ώμους, κάτω απο τα kg της μπάρας) και οι μύτες των ποδιών να κοιτάζουν προς τα έξω, για να δουλέψουμε τους χιαστούς....Στις άρσεις θανάτου πάλι με ανοικτά τα πόδια, κοντά στα kg της μπάρας......Προτιμήστε την λαβή με τις παλάμες προς τα εσάς (τρικέφαλος)...Με τις παλάμες προς την μπάρα δουλεύει δικέφαλο και πλάγιο δελτοειδή, αλλά είναι επικίνδυνο για τον αγκώνα.....Μετά την προπόνηση οπωσδήποτε ένα γιαούρτι ή τυρί...(όχι ένα κεφάλι!!!!!!!!!)

τις αρσεις ισως τις εβαζα για 3 επαναληψεις αν αναιβαζεις κιλα
αλλα για τεχνικη ειναι μια χαρα οι 5

squat δεν χρειαζονται να ειναι τερμα ανοιχτα τα ποδια και σε ανοιγμα οσο η' λιγο πιο πολυ απο τις πλατες καλα ειναι

στον dl καλητερα θα ηταν να μην ξεκινηση ετσι αλλα να κανει κανονικο dl ποδια μεσα απο τα χερια wl style

τωρα για την λαβη την δευτερη δεν την καταλαβα και πρωτη φορα την ακουω
εγω χρησιμοποιω η κανονικη παλαμες να κοιτανε εμενα η' την αναμηκτη μαι κανονικα μια αναποδα
πριν καιρο ειχα πειραματιστει με την λαβη στυλ wl αλλα δεν με κρταγε καλα στις πολλες reps, ισως ηθελε περισσοτερη προπονηση

Hellenic_Torque
29-08-10, 23:38
Πως θεωρείται πως διατηρούνται ή ανεβοκατεβαίνουν κατηγορίες οι αθλητές? Με το να τρώνε ή όχι??? Λάθος...Ο Βλάσοφ και ο Αλεξίεφ, δυο τεράστιοι αθλητές των Ε.Σ.Σ.Δ. είχαν διακριθεί σε πολλές κατηγορίες....Ο 65kg αθλητής έχει μεγάλη διαφορά με τον 80kg, πολλώ δε μάλλον με αυτόν των 105+.....Εάν λάμβαναν λίπος δεν θα τους ωφελούσε στο να σηκώνουν κιλά....Άρα έπρεπε να αυξήσουν τους μύες του....Τέτοια μεθοδολογία ακολουθούσαν.....όποιος ενδιαφέρεται να μάθει ας μου στείλει pm....Στο σήμερα....Οι Strongman.....Δεν μιλώ για τύπου Pudzianowski....Τους καθαρούς του viking competition....Με μεγάλη σωματική διάπλαση....Λαιμούς σαν νεροσωλήνες....Ούτε tricep pushdowns ούτε εκτάσεις ούτε πιέσεις δικεφάλου ούτε τίποτα.....Μεταφέρουν 80 kg στα χέρια 10-15 φορές....Και απο την άλλη σαρκοπλασματικοί μύες που δεν μπορούν ούτε 20 λεπτά τρέξιμο....Γραφθείτε στο FAQ του Colleman και του Ruhl και δείτε πόσο διάδρομο έκαναν.......ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΤΙΣΕΙΣ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ isolated moves....Είναι πολύ εύκολο να το καταλάβεις...Μιλήστε μετά απο ένα σετ πιέσεων στήθος και μετά απο ανοίγματα με αλτήρες.....Μετά τις πιέσεις η φωνή είναι πιο βαριά....ΛΟΓΩ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗΣ......Δεν υποχρέωσα κανέναν για τίποτα.....Όποιος θέλει να αποκτήσει μύες που να είναι:

1) Διατηρηρέοι για μεγάλο χρονικό διαστήμα μετά την παύση προπόνησης

2) Με άμεσο αντίκρυσμα στην καθημερινότητα του

3) Που να συμβάλλουν στην αποφυγή οστεοπόρωσης και αρθρητικών

4) Μην χρειάζεται την χορήγηση φαρμάκων ή συμπληρωμάτων για την ανάπτυξη τους

τότε πρέπει να ασχοληθεί με κάποιο από τα δυο αθλήματα.....Εάν το αμφισβητείται και αυτό, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω....

Hellenic_Torque
29-08-10, 23:49
Φαντάσου τον πύργο του Άιφελ....Πως έιναι το σχήμα του?? Σαν Λ....Γιατί?? Προφανώς για να έχει πιο στέρεα βάση....Για αυτό κάνεις τα squat με αυτόν τον τρόπο...Βέβαια μπορείς να τα εκτελείς όπως λες εσύ.....Squat να είναι, αυτό μας νοιάζει....

Για τα deadlift και την λαβή....Σκέψου ένα ανυφωτικό πως σηκώνει τα τελάρα....Εάν το βάρος είναι μεγάλο μπορεί να λυγίσουν οι δαγκάνες....Εάν όμως είναι ένα και ένα ο φορέας της δύναμης πλέον δεν είναι οι δαγκάνες (παλάμες εν προκειμένω) αλλά το αντικείμενο ( η μπάρα)....Μια συμβουλή.....Κάνε ότι μπορείς για να δουλέψεις πήχη....Πολλά, αμέτρητα, δισεκατομμύρια shugs......

Για την λαβή που ρώτησες επειδή μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις, γράψε στο youtube tire flip....Αυτή η λαβή είναι....

Hellenic_Torque
30-08-10, 00:00
Η βουλγάρικη μεθοδολογία βασίζεται σε 15-30λεπτές προπονήσεις κατά την διάρκεια της ημέρας.....Ξεκινάς με μια άσκηση την οποία εκτελείς για 15 λεπτά....Οι επαναλήψεις και η ένταση εξαρτώνται από την περίοδο (αλλάγη κατηγορίας, επικείμενος διαγωνισμός κ.α.).....Συνήθως εκτελούνται στο σύνολο 25 επαναλήψεις, με ένταση 55-65% στο μεγαλύτερο μέρος της χρονιάς....Άρα 5Χ5, 6Χ4, 8Χ3 κτλ.....Έπειτα ακολουθεί διάλειμμα 10 λεπτών και ακολουθεί το δεύτερο 15λεπτό με την επόμενη άσκηση.....Βασιζόμαστε σε 2-3 ασκήσεις....Αρασε, επολέ-ζετέ, πιέσεις στήθους, άρσεις θανάτου, squat και οι παραλλαγές τους αποτελούν το οπλοστάσιο..... Ένα τυπικό πρόγραμμα βούλγαρων αθλητών υπερβαίνει το συνολικό χρόνο των 7 ωρών.....Διάλειμμα και προπόνηση μαζί....Για τους αρχάριους πηγαίνουμε προσθετικά....Ξεκινάμε με μια προπόνηση της κάθε άσκησης και στην συνέχεια προοδευτικά αυξάνουμε τις φορές προπόνησης.....Μια μέση λύση είναι η 3ώρη....Τέτοιο πρόγραμμα πρέπει να ακολουθεί και πολύ καλό φαγητό που δεν χρειάζεται να είναι απολύτως "καθαρό" (σάντουιτς, γλυκά, ψωμί κα)...Εάν επιθυμούμε να χάσουμε κιλά και να κατέβουμε κατηγορία τότε απλά τρώμε όπως τρώγαμε πριν....Ένας έφηβος αθλητής μπορεί να αλλάξει κατηγορία σε έναν μήνα...

Devil
30-08-10, 06:02
Φαντάσου τον πύργο του Άιφελ....Πως έιναι το σχήμα του?? Σαν Λ....Γιατί?? Προφανώς για να έχει πιο στέρεα βάση....Για αυτό κάνεις τα squat με αυτόν τον τρόπο...Βέβαια μπορείς να τα εκτελείς όπως λες εσύ.....Squat να είναι, αυτό μας νοιάζει....

Για τα deadlift και την λαβή....Σκέψου ένα ανυφωτικό πως σηκώνει τα τελάρα....Εάν το βάρος είναι μεγάλο μπορεί να λυγίσουν οι δαγκάνες....Εάν όμως είναι ένα και ένα ο φορέας της δύναμης πλέον δεν είναι οι δαγκάνες (παλάμες εν προκειμένω) αλλά το αντικείμενο ( η μπάρα)....Μια συμβουλή.....Κάνε ότι μπορείς για να δουλέψεις πήχη....Πολλά, αμέτρητα, δισεκατομμύρια shugs......

Για την λαβή που ρώτησες επειδή μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις, γράψε στο youtube tire flip....Αυτή η λαβή είναι....

καλα οκ για το squat οπως τον βολευει τον καθενα φτανει να ειναι κατω απο το παραλληλο

οσο για την λαβη καταλαβα τι λες αλλα μου φαινετε οτι ανοιγουν πιο ευκολα τα χερια
ετσι κι αλλιως εγω προτιμω την μικτη (χερια ενα μεσα ενα εξω)

τωρα για τον πηχη και τα δαχτυλα εχεις να προτινεις κατι
οκ shrugs κανω αλλα και παλι
σκεφτομουνα να βαλω fat-grips σε μερικες ασκησεις θα εχει αποτελεσματα λες?
(γιατι ειναι και ακριβα μην τα παρω τσαμπα)

GiannhsLar
30-08-10, 11:49
Πως θεωρείται πως διατηρούνται ή ανεβοκατεβαίνουν κατηγορίες οι αθλητές? Με το να τρώνε ή όχι??? Λάθος...Ο Βλάσοφ και ο Αλεξίεφ, δυο τεράστιοι αθλητές των Ε.Σ.Σ.Δ. είχαν διακριθεί σε πολλές κατηγορίες....Ο 65kg αθλητής έχει μεγάλη διαφορά με τον 80kg, πολλώ δε μάλλον με αυτόν των 105+.....Εάν λάμβαναν λίπος δεν θα τους ωφελούσε στο να σηκώνουν κιλά....Άρα έπρεπε να αυξήσουν τους μύες του....Τέτοια μεθοδολογία ακολουθούσαν.....όποιος ενδιαφέρεται να μάθει ας μου στείλει pm....Στο σήμερα....Οι Strongman.....Δεν μιλώ για τύπου Pudzianowski....Τους καθαρούς του viking competition....Με μεγάλη σωματική διάπλαση....Λαιμούς σαν νεροσωλήνες....Ούτε tricep pushdowns ούτε εκτάσεις ούτε πιέσεις δικεφάλου ούτε τίποτα.....Μεταφέρουν 80 kg στα χέρια 10-15 φορές....Και απο την άλλη σαρκοπλασματικοί μύες που δεν μπορούν ούτε 20 λεπτά τρέξιμο....Γραφθείτε στο FAQ του Colleman και του Ruhl και δείτε πόσο διάδρομο έκαναν.......ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΤΙΣΕΙΣ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ isolated moves....Είναι πολύ εύκολο να το καταλάβεις...Μιλήστε μετά απο ένα σετ πιέσεων στήθος και μετά απο ανοίγματα με αλτήρες.....Μετά τις πιέσεις η φωνή είναι πιο βαριά....ΛΟΓΩ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗΣ......Δεν υποχρέωσα κανέναν για τίποτα.....Όποιος θέλει να αποκτήσει μύες που να είναι:

1) Διατηρηρέοι για μεγάλο χρονικό διαστήμα μετά την παύση προπόνησης

2) Με άμεσο αντίκρυσμα στην καθημερινότητα του

3) Που να συμβάλλουν στην αποφυγή οστεοπόρωσης και αρθρητικών

4) Μην χρειάζεται την χορήγηση φαρμάκων ή συμπληρωμάτων για την ανάπτυξη τους

τότε πρέπει να ασχοληθεί με κάποιο από τα δυο αθλήματα.....Εάν το αμφισβητείται και αυτό, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω....

Λογικο το φαινεται... τελικα για ΒΒ η για Wl θες να μας πεις..... ;

παλι μιλας για επαγγελματιες.... natural η μη (ειναι επαγγελματιες!)

υπηρχε περιπτωση αθλητες του ειδους ακομη και οποιοσδηποτε αλλος αθλητης να εβγενε με ανεξελεκτο λιπος?

ολοι κανουν καποια διατροφη.... και στο ββ και Wl , polo , soccer.
Εγω πχ ειμαι 1,66 στα 65 κιλα.. εαν παρω 6000 θερμιδες ειναι πολλες,
δλδ το να κανει κανεις προγραμμα Wl και μετα απο τρεις-τεσσερις βδομαδες να κανεις τι; διετα;
ασε που αποτη θυμαμαι ειναι 6 βδομαδα τα προγραμματα ββ. καλο και αγιο το WL αλλα οχι σε σινδιασμο με ββ.

Hellenic_Torque
30-08-10, 12:36
Ελπίζω τα shrugs να τα εκτελείς τελευταία με συνολικό φόρτο περίπου όσο και τα deadlifts....

Υπάρχουν πολλές λύσεις πολύ πιο οικονομικές μετά τα shrugs....Δοκίμασε επολέ απο τα γόνατα....Με δυο ελαφριά αλτηράκια (20+20 kg) ανέβα σε έναν διάδρομο και περπάτα.....Σφυριές......Τέλος, η λιγότερο ουσιώδης είναι να βάλεις μια μπάρα με λίγα kg 20+20 πάνω στα δάκτυλα ενώ έχεις ανοικτές τις παλάμες και μετά να τις ανοιγο-κλείνεις....

Τα Shrugs είναι η πλέον ενδεδειγμένη λύση γιατί είναι μέρος των deadlifts....Μπορείς να συνδυάσεις deadlifts και shrus σε μια άσκηση.....Ένταση 70-80% των deadlifts.....

Hellenic_Torque
30-08-10, 12:43
Το θέμα του topic είναι πρόγραμμα για μυικό όγκο και εξήγησα και παρέθεσα πρόγραμμα που συμβάλλει σε αυτό.....Απλά υπάρχει το γνωστό ταμπού των συγκεκριμένων ασκήσεων....Κατά πάσα πιθανότητα, κανείς όμως δεν τις έχει εκτελέσει από όσους τις απέρριψαν....Εάν θέλεις διέγραψε κάθε σχόλιο μου.....Προσπάθησα να σας δείξω 5 καινούρια πράγματα αλλά εσείς ενμένετε στα pec-deck και στα 8άρια....Πάω πάσο....

Andrikos
30-08-10, 13:44
2) Με άμεσο αντίκρυσμα στην καθημερινότητα του

3) Που να συμβάλλουν στην αποφυγή οστεοπόρωσης και αρθρητικών

4) Μην χρειάζεται την χορήγηση φαρμάκων ή συμπληρωμάτων για την ανάπτυξη τους

τότε πρέπει να ασχοληθεί με κάποιο από τα δυο αθλήματα.....Εάν το αμφισβητείται και αυτό, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω....


Η αποφυγή της οστεοπόρωσης δεν γίνεται μόνο με powerlifting - αν το πιστεύεις αυτό το έχεις τελείως λάθος στο μυαλό σου - τα κόκαλλα για να αναπλαθούν θέλουν να βρεθούν απέναντι σε μηχανικό φορτίο , αυτό γίνεται με την γυμναστική με αντίσταση γενικά και με πολλούς τρόπους - όχι μόνο με το powerlifting - ούτε το powerlifting είναι ανώτερο και το bodybuilding έχε αποδειχτεί ότι βοηθά πολύ. Η οστεοπόρωση είναι κυρίως πρόβλημα των εμμηνοπαυσιακών γυναικών , αν πιστεύεις ότι το powerlifting έχει κάποια τύχη σε αυτό το target group εγώ περισσεύω.:green:

Όσον αφορά το άμεσο αντίκρυσμα στην καθημερινότητα ενός ανθρώπου που τρώει 6000 θερμίδες , σίγουρα υπάρχει, στο μυαλό μου τουλάχιστον είναι μη-ζωή , καρδιοπάθειες , καρκίνος ,και νεφροπάθειες.

Hellenic_Torque
30-08-10, 15:26
Η οστεοπόρωση αφορά όλους.....Απλά επιταχύνεται στην εμμηνόπαυση.....Να διαβάζεις καλά πριν γράφεις κάτι....Τα οστά γίνονται πιο σκληρά λόγω τεστοστερόνης.....Απλά τα πράγματα....Μελέτες στην Ρωσσία έχουν δείξει ότι σημαντικός παράγοντας είναι η ένταση.....Συνήθως 60 sec ανά σετ.....Για αυτό όλοι οι αρσιβαρίστες και οι powerlifter εκτελούν εκρηκτικά μπλοκς πριν αρχίσουν το πρόγραμμα τους.....Εάν παρακολουθήσεις μια τυπική προπόνηση θα το καταλάβεις....Συμφωνώ πως από το να κάθεται κανείς και βλέπει τηλεόραση είναι καλύτερο να ασκείται.....Καρκίνος, νεφροπάθεια και καρδιά??? Ποιος σου τα είπε αυτά??? Ο πρώτος μου προπονητής ήταν 75 χρόνων και είχε πίεση 14.....Εάν τρως όλη την ημέρα γύρους, πίτσες και δεν ξέρω τι άλλο, ναι....Εάν τρως όμως σπιτικά φαγητά ή βραστά και δεν αφήνεις τιποτα χωρίς να το τρως, τι πρόβλημα μπορεί να έχεις??? Δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν με τέτοια προβλήματα......Συκώτι, ναι......Αρθρωτική ανεπάρκεια, ναι.....Ολίσθηση δίσκων, ναι.....Αλλά μόνο εάν παίρνεις ουσίες και πας για παγκόσμιο πρωτάθλημα.....Η άρση βαρών έχει μακρόχρονη ιστορία και είναι άθλημα γιατί πρέπει να είσαι καλός σε δυο κινήσεις.....Στο bodybuilding που πρέπει να είσαι καλός για να θεωρηθεί άθλημα?? Στην εικόνα?

Andrikos
30-08-10, 15:48
Η οστεοπόρωση αφορά όλους.....Απλά επιταχύνεται στην εμμηνόπαυση.....Να διαβάζεις καλά πριν γράφεις κάτι....Τα οστά γίνονται πιο σκληρά λόγω τεστοστερόνης.....Απλά τα πράγματα....Μελέτες στην Ρωσσία έχουν δείξει ότι σημαντικός παράγοντας είναι η ένταση.....Συνήθως 60 sec ανά σετ.....Για αυτό όλοι οι αρσιβαρίστες και οι powerlifter εκτελούν εκρηκτικά μπλοκς πριν αρχίσουν το πρόγραμμα τους.....Εάν παρακολουθήσεις μια τυπική προπόνηση θα το καταλάβεις....Συμφωνώ πως από το να κάθεται κανείς και βλέπει τηλεόραση είναι καλύτερο να ασκείται.....Καρκίνος, νεφροπάθεια και καρδιά??? Ποιος σου τα είπε αυτά??? Ο πρώτος μου προπονητής ήταν 75 χρόνων και είχε πίεση 14.....Εάν τρως όλη την ημέρα γύρους, πίτσες και δεν ξέρω τι άλλο, ναι....Εάν τρως όμως σπιτικά φαγητά ή βραστά και δεν αφήνεις τιποτα χωρίς να το τρως, τι πρόβλημα μπορεί να έχεις??? Δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν με τέτοια προβλήματα......Συκώτι, ναι......Αρθρωτική ανεπάρκεια, ναι.....Ολίσθηση δίσκων, ναι.....Αλλά μόνο εάν παίρνεις ουσίες και πας για παγκόσμιο πρωτάθλημα.....Η άρση βαρών έχει μακρόχρονη ιστορία και είναι άθλημα γιατί πρέπει να είσαι καλός σε δυο κινήσεις.....Στο bodybuilding που πρέπει να είσαι καλός για να θεωρηθεί άθλημα?? Στην εικόνα?

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις την έννοια "θερμίδες" , το σώμα δεν βάζει λίπος από την προέλευση του φαγητού - σπιτικό - μη σπιτικό δεν έχει καμία σημασία , το λίπος προστίθεται μεσω θετικού ενεργειακού ισοζυγίου . Επίσης μάλλον δεν έχεις ενημερωθεί για το τι προκαλεί η μεγάλη εναπόθεση λίπους, ναι καρκίνος νεφροπάθειες καρδιοπάθειες είναι πολύ πιο πιθανές.Δεν χρειάζεται να πάμε ως την Ρωσσία, τα βάρη είναι πολύ καλή πρόληψη στην οστεοπόρωση , υπάρχουν και αμερικάνικες έρευνες και διεθνείς, το ότι έγινε κάτι στην Ρωσσία δεν είναι πιο έγκυρο απ' ότι αλλού. Το ξέρω ότι δεν είναι πολιτικά ορθό αλλά θα ήθελα να παραθέσεις μία φωτό με το σώμα σου και μερικά βίντεο που κάνεις 40 τόνους έργο στην προπόνηση.Και 38 να έιναι οι τόνοι θα είμαι ο πρώτος που θα σε χειροκροτήσω.

Hellenic_Torque
30-08-10, 16:20
Κατ' αρχήν δεν είμαι τόσο ματαιόδοξος να βγάζω φωτογραφίες το σώμα, ούτε να βιντεοσκοπώ την προπόνηση μου....Η επίδειξη είναι ένδειξη ανικανότητας.....Είμαι στην Θεσ/νίκη για κάποιες μέρες σε σεμινάρια προπονητικής και έπειτα θα επιστρέψω στα μέρη μου....Στείλε μου το e-mail με προσωπικό μήνυμα, να κανονίσουμε να έρθεις σε κάποια από τα 30 λεπτά των προπονήσεων.....Ίσως αλλάξεις γνώμη για το πως πρέπει να προπονείσαι...

Andrikos
30-08-10, 16:33
Κατ' αρχήν δεν είμαι τόσο ματαιόδοξος να βγάζω φωτογραφίες το σώμα, ούτε να βιντεοσκοπώ την προπόνηση μου....Η επίδειξη είναι ένδειξη ανικανότητας.....Είμαι στην Θεσ/νίκη για κάποιες μέρες σε σεμινάρια προπονητικής και έπειτα θα επιστρέψω στα μέρη μου....Στείλε μου το e-mail με προσωπικό μήνυμα, να κανονίσουμε να έρθεις σε κάποια από τα 30 λεπτά των προπονήσεων.....Ίσως αλλάξεις γνώμη για το πως πρέπει να προπονείσαι...


Δεν με εκπλήσσει καθόλου η απάντηση. Δεν είναι θέμα ματαιοδοξίας αλλά αποδείξεων για το αν αυτά που λέμε συμβαδίζουν με αυτά που κάνουμε. Εγώ μέσα στην ματαιοδοξία μου εφαρμόζω αυτά που λέω ,επίσης η ματαιοδοξία είναι προσωπική και καπέλο του καθενός, το αν αναφερόμαστε στην πραγματικότητα και μιλάμε με αποδείξεις αφορά την συζήτηση.

Hellenic_Torque
30-08-10, 17:08
Σου λέω να συναντηθούμε και να δεις ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ και στην πράξη αυτά που λέω και απαντάς έτσι?? Μάλλον έχεις χοντρό πρόβλημα....Δηλαδή εάν έβαζα φωτογραφίες θα μπορούσες να ξέρεις εάν είναι δικές μου??? Σου δίνω την δυνατότητα να δεις τα πάντα και απαντάς με ειρωνεία...Ο κόσμος βλέπει και κρίνει.....Δεν έχω κάτι άλλο να πω....Εάν αποφασίσεις να φερθείς σαν άντρας και να πάψεις να κρύβεσαι, το email μου είναι p.nekros7@gmail.com και με λένε Παναγιώτη....

giannis64
30-08-10, 17:13
Κατ' αρχήν δεν είμαι τόσο ματαιόδοξος να βγάζω φωτογραφίες το σώμα, ούτε να βιντεοσκοπώ την προπόνηση μου....Η επίδειξη είναι ένδειξη ανικανότητας.....Είμαι στην Θεσ/νίκη για κάποιες μέρες σε σεμινάρια προπονητικής και έπειτα θα επιστρέψω στα μέρη μου....Στείλε μου το e-mail με προσωπικό μήνυμα, να κανονίσουμε να έρθεις σε κάποια από τα 30 λεπτά των προπονήσεων.....Ίσως αλλάξεις γνώμη για το πως πρέπει να προπονείσαι...


ισως θα επρεπε να το ξανασκεφτεις αυτο??
υπάρχουν εδώ στο φόρουμ αθλητές (πρωταθλητές επί χρόνια) με ιστορία ονοματεπώνυμο, (όχι σαν κάποιους που γράφουν πίσω από ένα pc και κρίνουν τους άλλους χωρίς να τους ενδιαφέρουν οι συνέπειες) οι οπαίοι είναι φοβεροί άνθρωποι, ικανότατοι στην ζωή τους αλλά και στο άθλημα του ββ, οι οπαίοι έχουν ανεβάσει και βίντεο και Φώτο!!

Αυτοί λόγο ανικανότητας έχουν ανεβάσει βίντεο και Φώτο??


δεν θα αναφέρω ονόματα γιατί θα το πάω προσωπικά!!

Andrikos
30-08-10, 17:26
Σου λέω να συναντηθούμε και να δεις ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ και στην πράξη αυτά που λέω και απαντάς έτσι?? Μάλλον έχεις χοντρό πρόβλημα....Δηλαδή εάν έβαζα φωτογραφίες θα μπορούσες να ξέρεις εάν είναι δικές μου??? Σου δίνω την δυνατότητα να δεις τα πάντα και απαντάς με ειρωνεία...Ο κόσμος βλέπει και κρίνει.....Δεν έχω κάτι άλλο να πω....Εάν αποφασίσεις να φερθείς σαν άντρας και να πάψεις να κρύβεσαι, το email μου είναι p.nekros7@gmail.com και με λένε Παναγιώτη....

Ίσως δεν θέλω να χάνω χρόνο σε συναντήσεις για τον απλούστατο λόγο πως δε με έχεις πείσει για τίποτα απ' οσα υποστηρίζεις - στην καλύτερη περίπτωση είσαι απόλυτος και στην χειρότερη είσαι τελείως λάθος, τι να συναντηθούμε.
Φυσικά η πρόταση σου είναι εξ αρχής μπλόφα που πάλι δεν με εκπλήσει αφού ειναι " bodybuiliding forum101" όταν κάποιος ζητά να αποδείξεις για τέτοια νούμερα όπως αυτά που γράφεις.Έχω ξαναδει ίδιες απαντήσεις με την δική σου πολλάκις , πρώτα μιλάμε για ματαιοδοξία όταν μας ζητούν φωτό, μετά λέμε για συνάντηση,μου είναι πια βαρετό. Δεν ξέρω γιατί το πήρες τόσο προσωπικά και εκνευρίζεσαι με το να λες ότι δεν φέρομαι σαν άντρας.I rest my case.

drago
30-08-10, 18:35
φιλε Hellenic Torque καλησπερα, τωρα ειδα το τοπικ γιατι γυρισα απο διακοπες.

πρωτα απ' ολα θα ηθελα να σου προτεινω να μην κακολογεις το ΒΒ με κανενα τροπο γιατι εδω ειναι ΒΒ φορουμ. εμεις οι υπολοιποι ειμαστε κατα καποιο τροπο φιλοξενουμενοι μια που δεν υπαρχει φορουμ για PL...

η προπονηση που κανεις ειναι τυπου abajev / krasev με maxout καθε μερα???

GEORGEXX1
30-08-10, 19:15
και εκτος αυτου να συμπληρωσω οτι το bodybuilding ειναι βαση για πολα αθληματα του κλασικου αθλητισμου,ασχετα αν εντεχνα απαξιωνετε.

drago
30-08-10, 19:43
και εκτος αυτου να συμπληρωσω οτι το bodybuilding ειναι βαση για πολα αθληματα του κλασικου αθλητισμου,ασχετα αν εντεχνα απαξιωνετε.

δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο μια που ο κλασικος αθλητισμος υπηρχε πολυ πριν το ΒΒ. εκτος αν ενωεις οτι οποιος κανει προπονηση με βαρη κανει ΒΒ.

Hellenic_Torque
30-08-10, 19:55
Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα ειπώθηκαν σήμερα....Όσοι μένουν Θεσ/νίκη ή Βόρεια Ελλάδα σίγουρα έχουν να αποκομίσουν πολλά....Οι ομιλητές έχουν τεράστια εμπειρία και επαγγελματισμό από τον τρόπο που είναι διαρθρωμένα τα σεμινάρια....

Andriko εάν θέλεις να δεις φωτογραφίες ή πληροφορίες ψάξε για Καμαριανάκης Παναγιώτης-Χρήστος....Εάν ήμουν απότομος, οφείλεται στο ειρωνικό ύφος σου....

Drago, σε γενικές γραμμές ναι....Απλά επειδή δεν παίρνω κρεατίνη, ούτε συμπληρώματα και πρέπει δουλεύω το σοβιετικό στυλ έντασης...50-80%, ποτέ μέγιστης προσπάθειας....Ανά 4 μήνες δοκιμάζω μέγιστες......

loukiss
31-08-10, 00:35
που ακριβως γινονται τα σεμιναρια αυτα και βασικοτερα που μπορω να βρω πληροφοριες...

Hellenic_Torque
05-09-10, 23:57
Στην Θεσ/νίκη έγιναν στο Palace Hotel. Για να ενημερώνεσαι, αρκεί να ρωτήσεις οποιονδήποτε σύλλογο στην περιοχή σου. Εάν ανήκεις ήδη σε κάποιον, τότε η είσοδος είναι δωρεάν απλά και μόνο με την αθλητική σου ταυτότητα. Είναι καλό να μαθαίνουμε νέα πράγματα.

Hellenic_Torque
06-09-10, 00:00
Είναι ένας χρήσιμος calculator που βασίζεται σε έρευνες (βλέπε Garhammer, Everret) πάνω στις εργομετρικές αθλητών που εκτέλεσαν τις εν λόγω ασκήσεις. Με μερικά απλά κλικ μπορείτε να δείτε την ποιότητα της προπόνησης σας αλλά και τις θερμίδες που χρειάζεται να αναπληρώσετε.

http://www.cathletics.com/resources/powerOutput.php

NASSER
03-01-11, 00:15
Ένα καλο βιντεακι

Z8zZuITqBso&NR=1

Krokodeilakias
04-01-11, 03:10
χαχα, σωστός ο Nasser........:)
δεν γνωρίζω απο το άθλημα της άρσεως βαρών, αλλά να που κάτι είχα παρατηρήσει στον Πύρρο: οι υπόλοιποι αθλητές μόλις σηκώνουν την μπάρα ψηλά ανοίγουν και λυγίζουν τα πόδια, ο Πύρρος δεν το κάνει ποτέ αυτό, στέκεται ακίνητος και κάνει κάτι με τους γοφούς, με την λεκάνη του ίσως; δεν καταλαβαίνω.........
ίσως είναι μια τεχνική που ανακάλυψε και εξάσκησε το σώμα του με τα χρόνια να μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτή την τεχνική........

salpas18
04-01-11, 06:09
Pr4JHP872M4

alwaysforthegood
03-05-11, 19:51
οντως ρε παιδια γτ δεν κανει ολοκληρα??σιγα το πραμα λες και κανει κατι δυσκολο.. :green:


καλα αραξε δεν τα εκανες και εσυ....

Polyneikos
07-05-11, 08:36
Απαντησες σε καποιος που εχει κανει το ποστ πριν 4 χρονια,μην περιμενεις και απαντηση :green::P

Polyneikos
07-05-11, 08:47
Στο πρωτο ποστ ο τυπος ναι με τα σηκωνει σε μονες επαναλήψεις τα 720 lb αλλα στην κατω κινηση τα αφηνει στις βασεις του σμιθ,δεν ειναι under tension sε όλο το σετ.


http://www.youtube.com/watch?v=RgdySNn4rJA&feature=player_embedded

Αυτα ειναι πραγματικα σκουωτ :green:

Ronnie Coleman hits 765 lb for 4 and then 800 lb for 2 - From Cost of Redemption


http://www.youtube.com/watch?v=R8IJqc_kOfU

friksos
07-05-11, 14:17
ουαου! "πραγματικα" ο τυπος σου δινει την αισθηση της "ΦΥΣΙΚΗς" δυναμης:)

alwaysforthegood
07-05-11, 15:06
Απαντησες σε καποιος που εχει κανει το ποστ πριν 4 χρονια,μην περιμενεις και απαντηση :green::P

Βεβαια απλα το ειδα και δεν μπορω να μην το πω.ξερεις τα εχουνε ολα καρπουζι-μαχαιρι.ολα τα κανουμε και σιγα το πραγμα...τεσπα...

alwaysforthegood
07-05-11, 15:37
Στο πρωτο ποστ ο τυπος ναι με τα σηκωνει σε μονες επαναλήψεις τα 720 lb αλλα στην κατω κινηση τα αφηνει στις βασεις του σμιθ,δεν ειναι under tension sε όλο το σετ.


http://www.youtube.com/watch?v=RgdySNn4rJA&feature=player_embedded

Αυτα ειναι πραγματικα σκουωτ :green:

Ronnie Coleman hits 765 lb for 4 and then 800 lb for 2 - From Cost of Redemption


http://www.youtube.com/watch?v=R8IJqc_kOfU

χαχαχα.ναι εκανα βαθυ πριν λιγο καιρο και σκαει ενας τυπος απο αυτους τους παραλιακους(στηθος-δικεφαλα τους λεω εγω) και μου λεει.ρε φιλε γιατι κανεις βαθια καθυσματα,αυτη ειναι ασκηση για αρσηβαριστες.κανε χακ σκουοτ θα βαλεις τα 2πλασια κιλα...ρε πραγματικα ντραπηκα και για να του δειξω οτι δεν ξερω εκανα το τελευταιο σετ χακ....ενταξει τι να πω....:(

Devil
07-05-11, 16:20
kirk karwoski..... 1000 x 2.......


http://www.youtube.com/watch?v=Oo1tU1YqPp0&feature=related

Αντωνης
07-05-11, 17:11
Διαολε ξερεις ποσο περιπου ειναι τα παγκοσμια ρεκορ σημερα στις 3 βασικες?(για παγκο χωρις bench shirt)

Devil
07-05-11, 17:26
Διαολε ξερεις ποσο περιπου ειναι τα παγκοσμια ρεκορ σημερα στις 3 βασικες?(για παγκο χωρις bench shirt)

deadlift raw ξερω οτι ειναι 1015lbs και το εχει ο magnusson.... ειναι και σχετικα φρεσκο....

και equipped ειναι 1009lbs και το εχει ο bolton....

σε bench το εχει ο kennelly με 1075.... αλλα ειναι full equipped....

στο squat τωρα.... το raw ειναι 450kg του malanichev....

equipped δεν εχω ιδεα.... ισως να ειναι αυτο...


http://www.youtube.com/watch?v=qwNlUTekYWA

αλλα δεν μ'αρεσει....

deluxe
08-05-11, 01:25
O kirk karwoski ειναι λιγοτερο γυμνασμενος απο τον Coleman. Πως γινεται να σηκωνει περισσοτερα;

72K
08-05-11, 09:03
deadlift raw ξερω οτι ειναι 1015lbs και το εχει ο magnusson.... ειναι και σχετικα φρεσκο....

και equipped ειναι 1009lbs και το εχει ο bolton....

σε bench το εχει ο kennelly με 1075.... αλλα ειναι full equipped....

στο squat τωρα.... το raw ειναι 450kg του malanichev....

equipped δεν εχω ιδεα.... ισως να ειναι αυτο...


http://www.youtube.com/watch?v=qwNlUTekYWA

αλλα δεν μ'αρεσει....


http://www.youtube.com/watch?v=IBbRmuPTHNQ

Devil
08-05-11, 14:11
O kirk karwoski ειναι λιγοτερο γυμνασμενος απο τον Coleman. Πως γινεται να σηκωνει περισσοτερα;

lol......

ο ενας κανει powerlifting ο αλλος bodybuilding....:green:


@72K.... ωραιος ο κωστας:thumbup:.....

μου τη σπαει αυτη η αμερικανικη @@κια που εχουν που σου αφηνει την μπαρα..... ειναι εντελως διαφορετικο να βγαζεις την μπαρα και να παιρνεις και βημα πισω....

72K
08-05-11, 14:14
lol......

ο ενας κανει powerlifting ο αλλος bodybuilding....:green:


Αφού είναι πιο δυνατός ο Kirk δεν πρέπει να έχει και μεγαλύτερα χέρια; :P

deluxe
08-05-11, 16:23
Μυες δε σημαινει και περισσοτερη δυναμη; Θα ξεχασω αυτα που ξερω;

friksos
08-05-11, 17:29
Μυες δε σημαινει και περισσοτερη δυναμη; Θα ξεχασω αυτα που ξερω;

Καλυτερα να ξεχασεις αυτα που ξερεις:)..Η δυναμη δεν μεταφραζεται απαραιτητα σε ογκο! Αυτος ειναι και ενας λογος που οι αθλητες οταν κανουν βαρη αποφευγουν τις μεθοδους μποντι μπιντινγκ και Προτιμουν να προπονηθουν για δυναμη .

pan0z
08-05-11, 17:38
σιγουρα οι μυες σημαινουν και δυναμη αλλα οι pl συγκεντρωνοντε στις 1-3 επαναληψεις δηλαδη στις αργες μυικες ινες που μονο απο αυτες δυστυχως δεν μπορει να υπετροφησει ο μυς χρειαζεται να τις χτυπας ολες ή μαλλον τα αποτελεσματα δεν ειναι τα βελτιστα αν χτυπας μονο εκει και επισης παρολο που οι βασικες ειναι μαματες ασκησεις αν συγκεντρωθεις μονο σε αυτες σιγουρα θα εχεις αρκετες ατελειες στα αλλα μερη του σωματος αλλα να μου πεις δεν τους νοιαζει η εμφανιση τοσο οποτε....Τωρα κατα ποσο μπορεις να επιγκεντρωθεις μονο στις αργες μυικες ινες και να αλλαξεις την αναλογια των μυων σου δηλαδη της γρηγορες μυικες ινες να τις μετατρεψεις σε αργες δεν ξερω κατα ποσο εφικτο ειναι αλλα σιγουρα αυτη εξαρχης ειχαν δυναμη και καταλαβαν οτι ειναι καλοι στο pl οποτε σιγουρα το μεγαλυτερο ποσοστο θα ειναι αργες.

Devil
08-05-11, 18:30
Μυες δε σημαινει και περισσοτερη δυναμη; Θα ξεχασω αυτα που ξερω;

τωρα σοβαρα μιλας????


σιγουρα οι μυες σημαινουν και δυναμη αλλα οι pl συγκεντρωνοντε στις 1-3 επαναληψεις δηλαδη στις αργες μυικες ινες που μονο απο αυτες δυστυχως δεν μπορει να υπετροφησει ο μυς χρειαζεται να τις χτυπας ολες ή μαλλον τα αποτελεσματα δεν ειναι τα βελτιστα αν χτυπας μονο εκει και επισης παρολο που οι βασικες ειναι μαματες ασκησεις αν συγκεντρωθεις μονο σε αυτες σιγουρα θα εχεις αρκετες ατελειες στα αλλα μερη του σωματος αλλα να μου πεις δεν τους νοιαζει η εμφανιση τοσο οποτε....Τωρα κατα ποσο μπορεις να επιγκεντρωθεις μονο στις αργες μυικες ινες και να αλλαξεις την αναλογια των μυων σου δηλαδη της γρηγορες μυικες ινες να τις μετατρεψεις σε αργες δεν ξερω κατα ποσο εφικτο ειναι αλλα σιγουρα αυτη εξαρχης ειχαν δυναμη και καταλαβαν οτι ειναι καλοι στο pl οποτε σιγουρα το μεγαλυτερο ποσοστο θα ειναι αργες.


γρηγορες θες να πεις.... αμα ηταν αργες θα θελαμε πανω 20-30 επαναληψεις....

στις ιδιες ινες χτυπανε και οι 2 προπονησεις.... απλα εχουν διαφορετικα αποτελεσματα....

τωρα αν μιλησουμε για τον coleman και τον captain kirk μαλλον αλλη ηταν η διαφορα τους..... ναι μεν στην προπονηση....αλλα και αλλου....

deluxe
08-05-11, 19:57
τωρα σοβαρα μιλας????


Πολυ σοβαρα μιλαω. Εκτος και αν τα ΑΑΣ δε σου δινουν 100% δυναμη. Με τον μυ σηκωνεις κιλα, με το λιπος δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι.

Devil
08-05-11, 20:13
Πολυ σοβαρα μιλαω. Εκτος και αν τα ΑΑΣ δε σου δινουν 100% δυναμη. Με τον μυ σηκωνεις κιλα, με το λιπος δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι.

οκ τοτε αρχηζω να ανησυχω....:green:

οχι τα ΑΑΣ δεν σου δινουν 100% δυναμη....πολυ παραπανω..... μην βαζεις ολα τα ΑΑΣ σε μια κατηγορια.... δεν ειναι ολα ιδια....και δεν θα κανουμε εδω τετοια συζητηση.....

με τον μυ τα σηκωνεις αλλα δεν ειναι η ιδια προπονηση.... οπως και δεν ειναι γενετικα φτιαγμενος ο καθενας να κανει τα Χ κιλα η' να παρει την Ψ μυικη μαζα....

Polyneikos
08-05-11, 20:18
Αλλο η δυναμη αλλο η υπερτροφια.Υπάρχει αναλογικα μια συσχετιση,αλλά μην τα μπερδευουμε.
Σιγουρα ενας bodybuilder ειναι δυνατος αλλα κυριως ο στόχος του ειναι να μεγαλωσουν εμφανισιακα οι μυς του,εκει στοχευει με την προπονηση του,φυσικα καποιος που εξασκείται με βαρη για τον μεσο ανθρωπο είναι δυνατος,αλλα η δυναμη ειναι και φυσικο χαρισμα σε καποιους ανθρωπους αλλά και σε αθλητες αλλων δυναμικων αθληματων.

72K
08-05-11, 21:29
Μυες δε σημαινει και περισσοτερη δυναμη; Θα ξεχασω αυτα που ξερω;

Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα τότε οι Bbers θα ήταν όλοι Plers και το αντίθετο. Και επειδή υπάρχει συσχετισμός μεταξύ απόλυτης δύναμης και ισχύος, θα μπορούσαν να παίρνουν μέρος και στους ολυμπιακούς και να διεκδικούν αξιώσεις στη Αρση βαρών και στις ρίψεις :bbbiceps:

deluxe
09-05-11, 00:28
Οι powerlifters σηκωνουν συνηθως 1-3 επαναληψεις. Στις 6-12 οι BBers ειναι πιο δυνατοι;

tasos2
09-05-11, 03:01
Οι powerlifters σηκωνουν συνηθως 1-3 επαναληψεις. Στις 6-12 οι BBers ειναι πιο δυνατοι;

Nαι στο ευρος των 8-10 επαναληψεων οι bodybuilders σηκωνουν πιο πολλα. Στο ευρος των 1-3 oι powerlifters σηκωνουν πιο πολλα. Αυτος ο captain kirk που σηκωσε πιο πολλα απο τον κολεμαν στις 2 επαναληψεις, αν τους εδινες 140 κιλα να κανουν σκουοτ ο κολεμαν πιθανοτατα θα εβγαζε περισσοτερες. Δε σημαινει δηλαδη απαραιτητα οτι ο αλλος ειναι πιο δυνατος επειδη εχει μεγαλυτερη max rep γιατι μπορει να υστερει αλλου

deluxe
09-05-11, 04:32
Μαλιστα. Οταν λεμε οτι καποιος ειναι δυνατος, στις ποσες επαναληψεις το λεμε στο περιπου;

Επισης τι γινεται με τις ασκησεις που χρησιμοποιουν το σωματικο τους βαρος; Βλεπουμε ατομα που ειναι λιγο γυμνασμενα και βαρανε 100 καμψεις. Πως γινεται αυτο; Ειναι αλλη δυναμη και αυτη;

friksos
09-05-11, 11:23
Μαλιστα. Οταν λεμε οτι καποιος ειναι δυνατος, στις ποσες επαναληψεις το λεμε στο περιπου;

Επισης τι γινεται με τις ασκησεις που χρησιμοποιουν το σωματικο τους βαρος; Βλεπουμε ατομα που ειναι λιγο γυμνασμενα και βαρανε 100 καμψεις. Πως γινεται αυτο; Ειναι αλλη δυναμη και αυτη;

Απολυτη δυναμη =1 επαναληψη! μετριο βαρος με 10-12 επαναληψεις ειναι αντοχη στη δυναμη=υπερτροφια. Με "Το λιγο γυμνασμενα" μαλλον εννοεις με μεκροτερη μαζα ε?Μλλον ειναι θεμα αντοχης και γενικοτερης φυσικης καταστασης.Υπαρχουν ατομα που κανουν εκατονταδες καμψεις καθημερινα και δεν εχουν παιξει ποτε παγκο με βαρια κιλα.Υπαρχοθν και ατομα που παιζουν βαρυ παγκο αλλα δεν εχουν την αντοχη να βαρεσουνε 25 καμψεις.

Keirox
10-04-12, 23:27
Οι powerlifters νοιάζοντε κυρίως για το CNS/PNS (κεντρικό/περιφεριακό νευρικό σύστημα) και όχι τόσο για τους μύς. το μόνο που τους νοιάζει είναι αν θα γίνει το lift χωρίς να τραυματιστούν.

Πολύ χονδρικά - Οι powerlifters κάνουν 3χ1 στα meetings στα 3 κύρια lifts (squat, bench και deadlift). Στην προπόνηση κάνουν 3χ5 στης βασικές ασκήσεις και 3χ8 στης assistance. Είναι πιο flexible και mobile και πιο εκρηκτικοί από τους bodybuilders.

Για να είσαι δυνατός πρέπει να κάνεις 1.5*τους σωματικού σου βάρος squat, 2*του σωματικού σου βάρους άρση και 1* του σωματικού σου βάρους bench.

Το ΒΒ και το PL είναι 2 τελείος διαφορετικά αθλήματα. Το ένα νοιαζετε για τους μυς (μέγεθος, όγκο, συμμετρία) ενώ το άλλο νοιάζεται αν θα πάει η μπάρα πάνω κάτω με όσα πιο πολλά κιλά δυνατόν.

Edit: bumpαρα λίγο παλιό thread αλλά νομίζω ότι καλό θα ήτανε να ειπωθούν τα παραπάνω.

niksamaras
15-04-12, 13:20
Οι powerlifters νοιάζοντε κυρίως για το CNS/PNS (κεντρικό/περιφεριακό νευρικό σύστημα) και όχι τόσο για τους μύς. το μόνο που τους νοιάζει είναι αν θα γίνει το lift χωρίς να τραυματιστούν.

Πολύ χονδρικά - Οι powerlifters κάνουν 3χ1 στα meetings στα 3 κύρια lifts (squat, bench και deadlift). Στην προπόνηση κάνουν 3χ5 στης βασικές ασκήσεις και 3χ8 στης assistance. Είναι πιο flexible και mobile και πιο εκρηκτικοί από τους bodybuilders.

Για να είσαι δυνατός πρέπει να κάνεις 1.5*τους σωματικού σου βάρος squat, 2*του σωματικού σου βάρους άρση και 1* του σωματικού σου βάρους bench.

Το ΒΒ και το PL είναι 2 τελείος διαφορετικά αθλήματα. Το ένα νοιαζετε για τους μυς (μέγεθος, όγκο, συμμετρία) ενώ το άλλο νοιάζεται αν θα πάει η μπάρα πάνω κάτω με όσα πιο πολλά κιλά δυνατόν.

Edit: bumpαρα λίγο παλιό thread αλλά νομίζω ότι καλό θα ήτανε να ειπωθούν τα παραπάνω.


To 3x5 ειναι ενας τροπος, ο πιο βασικος ισως, ομως οχι αρκετα καλος για να σου δωσει δυναμη επειτα απο καποιο σημειο. Στις assistance, εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες ποσες θα κανουν. Τα ορια π εβαλες ος ορια δυναμης ειναι τα απειροελαχιστα που μπορει ν κανει καποιος μεσα σε 2 χρονια προπονησης, οποτε δεν πιστευω οτι ειναι ορια π κανουνε καποιον δυνατο.

TheWorst
15-04-12, 13:37
Πολυ σοβαρα μιλαω. Εκτος και αν τα ΑΑΣ δε σου δινουν 100% δυναμη. Με τον μυ σηκωνεις κιλα, με το λιπος δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι.

Και με το λιπος , οσο αναβαινεις κιλα οτι και να ειναι αυτα βοηθανε

vaggan
15-04-12, 14:48
για εμενα οι αρσιβαριστες ειναι πολυ δυνατοτεροι απο τους παουερλιφτερς και γενικα οι αρσιβαριστες ειναι οι δυνατοτεροι αθλητες

destroyerody94
15-04-12, 15:29
Και με το λιπος , οσο αναβαινεις κιλα οτι και να ειναι αυτα βοηθανε

Νot really..

Keirox
15-04-12, 16:22
To 3x5 ειναι ενας τροπος, ο πιο βασικος ισως, ομως οχι αρκετα καλος για να σου δωσει δυναμη επειτα απο καποιο σημειο. Στις assistance, εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες ποσες θα κανουν. Τα ορια π εβαλες ος ορια δυναμης ειναι τα απειροελαχιστα που μπορει ν κανει καποιος μεσα σε 2 χρονια προπονησης, οποτε δεν πιστευω οτι ειναι ορια π κανουνε καποιον δυνατο.

Αυτά που έβαλα είναι το απόλυτο minimum, και τα πετυχαίνεις μέσα σε λιγότερο απο ένα χρόνο. Για τον γενικό πληθυσμό.. αυτό είναι δυνατός. Για powerlifting είναι αρχικό στάδιο.

Τα assistance εξαρτιούνται από τα weak spots.

--
Φυσικά και τα κιλά παίζουνε ρόλο. Αλλιώς δεν θα είχαμε κατηγορίες.

Πχ. το δικό μου total σε meeting είναι πάνω κάτω 1400lbs στα 82.5 κιλά. Στην κατηγορία των 105 κιλών θα είναι τουλάχιστον 500/600lbs παραπάνω.

72K
15-04-12, 16:34
για εμενα οι αρσιβαριστες ειναι πολυ δυνατοτεροι απο τους παουερλιφτερς και γενικα οι αρσιβαριστες ειναι οι δυνατοτεροι αθλητες

Αλλου τύπου δύναμη έχουν οι αρσιβαρήστες και άλλου οι PLs. Power στη πρώτη περίπτωση όπου η ταχύτητα είναι το σημαντικότερο μέγεθος, Force στη δεύτερη όπου μιλάμε για απόλυτη δύναμη ;)

Eddie
15-04-12, 16:45
Αλλου τύπου δύναμη έχουν οι αρσιβαρήστες και άλλου οι PLs. Power στη πρώτη περίπτωση όπου η ταχύτητα είναι το σημαντικότερο μέγεθος, Force στη δεύτερη όπου μιλάμε για απόλυτη δύναμη ;)

Σωστος.. :clap:

Παντως overall δυναμη δε νομιζω να απαιτει κανενα αθλημα περισσοτερο απ το strongman.

Devil
15-04-12, 16:47
Αλλου τύπου δύναμη έχουν οι αρσιβαρήστες και άλλου οι PLs. Power στη πρώτη περίπτωση όπου η ταχύτητα είναι το σημαντικότερο μέγεθος, Force στη δεύτερη όπου μιλάμε για απόλυτη δύναμη ;)


Σωστος.. :clap:

Παντως overall δυναμη δε νομιζω να απαιτει κανενα αθλημα περισσοτερο απ το strongman.

με απλα λογια...... misha... 3 σε 1....:green::turtle:

vaggan
15-04-12, 17:06
οι παουερ λιφτερς δεν ειναι κατι χοντροι που κανουν τη μιση της μισης κινηση?για πειτε λιγο ρε παιδια εκτος και αν μπερδευομαι

Devil
15-04-12, 17:08
οι παουερ λιφτερς δεν ειναι κατι χοντροι που κανουν τη μιση της μισης κινηση?για πειτε λιγο ρε παιδια εκτος και αν μπερδευομαι

υπαρχουν κατηγοριες βαρους......

η μιση της μισης συνηθως ειναι αμερικανιες....

vaggan
15-04-12, 17:22
υπαρχουν κατηγοριες βαρους......

η μιση της μισης συνηθως ειναι αμερικανιες....θυμαμαι κατι χοντρους με λιπος 300%που φοραγαν γιλεκα που ειχαν 20 ποντους παχος και σε συνδιασμο με τα κοντα χοντρα χερια τους αντε να ηταν η κινηση 10 εκατοστα. στο σκουωτ παλι μια απο τα ιδια καταιβεναν 15 ποντους και αυτο ηταν.μου ειχαν δημιουργησει ασχημη εντυπωση και με ολο αυτο το λιπος μονο αθλητες δεν εμοιαζαν

Keirox
15-04-12, 17:25
οι παουερ λιφτερς δεν ειναι κατι χοντροι που κανουν τη μιση της μισης κινηση?για πειτε λιγο ρε παιδια εκτος και αν μπερδευομαι

Είναι πάρα πολλές κατηγορίες, ξεκινάνε από τα 53 κιλά και φτάνουν μέχρι τα 120+. Κάνουν όλο το rom που επιτρέπεται βάση του federation τους.

πχ. Αυτό είναι το rom στο powersquat http://i.imgur.com/GPBfU.jpg ενώ αυτό είναι το rom στο olympic squat http://i.imgur.com/bjOAm.jpg.

Οι ολυμπιακοί lifters πάνε πιο βαθειά γιατί κάνουν high bar squat που οι μοχλοί του εξομοιώνουν την κίνηση του clean and snatch/Jerk (με λίγα λόγια πάνε πάνω κάτω). H δύναμη του high bar έρχεται από τους quads κυρίως.

Οι powerlifters αντλούν την δύναμη κυρίως από το posterior chain (glutes και hams) και η κίνηση του squat τους είναι πίσω μπρος (σαν να κάθεσαι σε καρέκλα) και όχι πάνω κάτω. Η άσκηση είναι τελείος διαφορετική απο αυτήν που κάνουν οι olympic lifters. Επίσης να αναφέρω ότι επειδή οι μοχλοί είναι διαφορετικοί ότι δεν γίνεται να πας πολύ κάτω την παράλληλο (http://i.imgur.com/ZXtyS.jpg) όπως στο ολυμπιακό squat.

Με λίγα λόγια είναι 2 τελείως διαφορετικές ασκήσεις που γίνονται με διαφορετικό λόγο και έχουν διαφορετική εκτέλεση και στόχο.

Edit: Ενοείτε πως όταν είσαι αθλητής 140 κιλά θα έχεις άπειρο λίπος. Ο σκοπός τους είναι να κάνουν 1000lbs squat ή 700lbs jerk όχι να έχουν κοιλιακούς και να είναι όμορφοι.... και τώρα που λέω για αθλητές μεγάλης κατηγορίας δες και τον αγαπημένο μου olympic lifter:



http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_ngko5tAwkk

vaggan
15-04-12, 17:53
4R9WSzqETB8

Silvester
13-05-12, 11:17
Παιδια λεω να ξεκινησω να ανεβαινω κιλα στις βασικες...bench press row squat e.t.c// δηλαδη κατι σαν powerlifting
τι λετε αξιζει τον κοπο;;;

BlooDdeaD_MefiSt
20-05-12, 21:59
Παιδια λεω να ξεκινησω να ανεβαινω κιλα στις βασικες...bench press row squat e.t.c// δηλαδη κατι σαν powerlifting
τι λετε αξιζει τον κοπο;;;

εννοείται..αν ανεβαίνεις σε αυτά θα ανεβαίνεις σε όλα.:weights:

tasos2
27-05-12, 12:54
οι παουερ λιφτερς δεν ειναι κατι χοντροι που κανουν τη μιση της μισης κινηση?για πειτε λιγο ρε παιδια εκτος και αν μπερδευομαι

Oι powerlifters κανουν την κινηση με τον πιο δυσκολο τροπο απο οποιονδηποτε αλλο. Η κινηση τους ειναι ολοκληρη, υπαρχει 1 δευτερολεπτο παυση απο τη στιγμη που ακουμπησει η μπαρα στο στηθος και αν η μεση ακουμπησει στον παγκο αυτοματως ακυρωνεται η κινηση, το ιδιο και αν σηκωθουν οι γλουτοι απο τον παγκο.

Το αν ειναι χοντροι ειναι αναλογα. Δε θα δεις φουλ γραμμωμενους αλλα μπορει να δεις με σωματα μποντυμπιλντερ σε offseason. Η μπορει να δεις και χοντρους. Σε καθε περιπτωση εχουν συγκρισιμη μυικη μαζα με τους μποντυμπιλντερς (οχι ομως συμμετρια ή γραμμωση)

BlooDdeaD_MefiSt
25-08-12, 22:10
http://www.youtube.com/watch?v=3RA0ZIngXew&feature=g-like

Ενας απο τους καλυτερους raw benchers...600lb για 6 επαναληψεις με full rom και αψογη τεχνικη. Πιστευω οτι ισως εχουμε νεο παγκοσμιο ρεκορ σε λιγο καιρο. :weights:

Fratsou
26-08-12, 11:54
6 επαναληψεις και τις ειχε για πλακα,εβγαζε πιστευω αλλες 2

BlooDdeaD_MefiSt
27-08-12, 12:00
6 επαναληψεις και τις ειχε για πλακα,εβγαζε πιστευω αλλες 2

Nαι ευκολα, και οσο παει και δυναμωνει ο τυπος :turtle:


http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=MxT1EO11gG8&NR=1

BlooDdeaD_MefiSt
04-09-12, 15:08
http://www.youtube.com/watch?v=UYfjJRE9gLU&feature=plcp


:shock: :shock: :shock:

Στην περιγραφη του βιντεο λεει οτι ο ερικ ηθελε να παει και για δευτερη επαναληψη αλλα δεν ειχε σποττερς στα πλαγια και οτι μετα που το δοκιμασανε το εκανε διπλο..:shock:

Το ρεκορ ειναι δικο του ανετα πιστευω δεδομενου της ευκολιας που τα σηκωσε αυτα τα κιλα(695LB)...

Eddie
04-09-12, 16:10
Πολυ δυνατος..αλλα στους αγωνες δε ξερουμε ποσο θα πιασει μιας και εκει θα πρεπει να κανει με αυστηρη τεχνικη χωρις σηκωματα απ τον παγκο..Ειναι μοσχαρι ομως,crazy :clap:

BlooDdeaD_MefiSt
04-09-12, 19:24
Πολυ δυνατος..αλλα στους αγωνες δε ξερουμε ποσο θα πιασει μιας και εκει θα πρεπει να κανει με αυστηρη τεχνικη χωρις σηκωματα απ τον παγκο..Ειναι μοσχαρι ομως,crazy :clap:

Πιστευω ενα 725αρι θα το πιασει ευκολα. Ο Mendelson το 715 touch and go τ εκανε ετσι κι αλλιως, αλλα και με παυση ο Eric τα εχει. Εχει απιστευτη δυναμη οπως και να το κανουμε :turtle::turtle:

tasos2
06-09-12, 00:15
Να κι αλλο ενα τρελο απο αυτον. 12 ρεπς με 200ρια ο κολεμαν, 17 με 210ρια αυτος. Απιστευτος.
BloodDead εχεις ιδεα ποια ειναι τα στατς του, βαρος και υψος?



http://www.youtube.com/watch?v=vWOUnIs6P4o&feature=related

BlooDdeaD_MefiSt
06-09-12, 00:57
Περσυ τετοια εποχη περιπου πρεπει να ηταν γυρω στα 140kg, απο υψος θα σε γελασω...Και επιτελους θα δουμε τι μπορει να κανει και σε meet στις 3 Νοεμβριου.:turtle:

sTeLaKoS
07-09-12, 00:26
Παύλος Μάμαλος, χάλκινο μετάλλιο στο άθλημα του οριζόντιου πάγκου με επίδοση στα 232kg.


53126

53127


53128


To βίντεο της προσπάθειας δεν το έχουνε ανεβάσει ακόμη στο youtube, όσοι έχουνε facebook μπορούν να το δουν στον παρακάτω σύνδεσμο.
Συγχαρητήρια στον αθλητή μας :clap::clap: :bowdown:


https://www.facebook.com/photo.php?v=4585778331215

marvin
07-09-12, 00:28
Σε τετοιους αθλητες απλα :bowdown::bowdown: σεβασμος!!!!:clap::clap:

BlooDdeaD_MefiSt
07-09-12, 01:13
http://www.youtube.com/watch?v=qJyW4o5xa-k&feature=g-hist

Eδω ειναι το βιντεο με το group Α της κατηγοριας -90 που ηταν και ο Παυλος. Η προσπαθεια του ειναι απο το 13ο λεπτο και μετα. Respect :bowdown::bowdown:

BlooDdeaD_MefiSt
14-10-12, 22:01
http://www.youtube.com/watch?v=bLYhkfadpx4&feature=g-vrec

705lb ααανετα :turtle::turtle: Λιγος καιρος μενει ακομα...:toast:

ilias1313
12-11-12, 12:15
Γεια σας,υπαρχει καποιοσ συλλογος powerlifting στην αθηνα?

chro
23-11-13, 22:22
Ελπίζουμε σε λίγες μέρες να γίνει ο πρώτος σύλλογος στην Αθήνα. Θα σας ενημερώσω στο φόρουμ, αν όλα πάνε καλά.

Gorgojola
29-05-14, 21:26
Ξερει κανεις γυμναστηριο αθηνα που να υποστηριζει powerlifting προπονηση ρακς πλατφορμες κιλα κλπ..
(δε ψαχνω κροσφιταδικο οι τυποι εχουν αλλο μπαγκραουντ κ αντηληψη-νουμπαδες τουλ οι ελληνες)
με ενδιαφερει να βρω κανα γομαρι που να εχει εμπειρια απο προγραμματισμο κ τεχνικη να κατσω να μαθω κοντα του

sAVAZz
29-05-14, 21:37
perfomance 22 αν δεν κανω λαθος ετσι λεγεται....

Gorgojola
30-05-14, 13:07
Thanks μεγαλε φαινετε πολυ ενδιαφερον ο headcoach εκει δε νομιζω να χει εμπειρια απο competitive powerlifting
αλλα απο περγαμινες κ παρουσια σε αμερικα κλπ φαινετε οτι knows his shit εχω κ ακρη απο πανιωνιο οπου δουλευει οπτε παω να τον πιασω απο κοντα
plus το gym φαινετε γαματο (κ καθαρο σε κροσφιταδικο που πηγαινα κ γω δε ξερω πως δεν επαθα τπτ)

morbit_killer
07-06-14, 12:14
η γνώμη μου είναι ότι τι powerlifting σεν έχει την καταξίωση που του αρμόζει ακόμα, για μένα είναι καθαρό άθλημα διότι μετράς δύναμη καθαρή !!
όχι υποκειμενικές καταστάσεις ... όσο περισσότρεα enents γίνονται τόσο καλύτερα , αλλά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα , πρέπει να δημιουργηθεί σύλλογος εντός της αττικής , και γιαυτό χρειάζονται 20 υπογραφές, εγκαταστάσεις και πρόεδρος σωματείου ! ,από πλευράς μου έχω κάνει καποιες κινήσεις ..

panos38
14-06-14, 21:29
η γνώμη μου είναι ότι τι powerlifting σεν έχει την καταξίωση που του αρμόζει ακόμα, για μένα είναι καθαρό άθλημα διότι μετράς δύναμη καθαρή !!
όχι υποκειμενικές καταστάσεις ... όσο περισσότρεα enents γίνονται τόσο καλύτερα , αλλά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα , πρέπει να δημιουργηθεί σύλλογος εντός της αττικής , και γιαυτό χρειάζονται 20 υπογραφές, εγκαταστάσεις και πρόεδρος σωματείου ! ,από πλευράς μου έχω κάνει καποιες κινήσεις ..

Δυστυχώς θα συμφωνήσω έτσι ακριβώς είναι. Δεν υπάρχουν άτομα που τους αρέσει αυτό και ακόμα και λίγοι που το ξέρουν σε κάποια γυμναστήρια το υποτιμούν πολύ.... Μακάρι να μπορεί να γίνει ένας σύλλογος και γίνονται κάποια events έστω και για τους λίγους πορωμένους :)

morbit_killer
20-06-14, 13:45
η υποτίμηση υπάρχει γιατί δεν υπάρχουν ουσιαστικές επιδόσεις ! μόνο μύθοι !! <<ξέρω έναν που κάνει 200 κγ χ8 επαναλήψεις >>> και πάντα απουσιάζει το άτιμο το video , και όταν πας να το δείς απο κόντα , παίζουμε γράμμωση ...ασε έχω δει πολλά στα γυμναστήρια και έχω ακούσει πολλά μυθεύματα

morbit_killer
20-06-14, 13:47
μόνο ο pizzaro ήταν αξιόλογος !! απο αυτούς που είδα στο atlas

morbit_killer
24-06-14, 11:29
https://www.youtube.com/watch?v=UjHpYIYOKY8
εκτος απο την ελλάδα συμβαίνει και αλλού!1

morbit_killer
24-06-14, 11:39
https://www.youtube.com/watch?v=0KtY0zz1t7c

morbit_killer
24-06-14, 11:43
https://www.youtube.com/watch?v=vgnETIYlmNQ

morbit_killer
24-06-14, 11:51
https://www.youtube.com/watch?v=MCsmzTr0mis:)

beefmeup
24-06-14, 15:13
καπου πετυχα αυτη την κοπελια κ ολοι λεγανε παπαδες για τα λιφτ της..
τωρα ειναι σοβαρα δλδ αυτα τα λιφτ,γιατι βλεπω ειναι κ απο διοργανωση..:unsure:


http://www.youtube.com/watch?v=Jgz61LwoRNQ

Χριστοφορος123
24-06-14, 15:51
lol σοβαρά δν είναι με τίποτα..Αλλά σίγουρα είναι τρελά δυνατή.

niksamaras
26-06-14, 17:19
Τα λιφτ της κοπελας, ειναι σοβαροτατα, αφου ακολουθουνε τους κανονες της ομοσπονδιας που αγωνιζεται (και λιγο πολυ των περισσοτερων ομοσπονδιων, δεν τιποτα το αντικανονικο).

beefmeup
26-06-14, 20:08
μαλλον εχεις δικιο..εψαξα λιγο κ βρηκα βιντεακια σαν αυτο,που δεν ειναι απο διαγωνισμους..


http://www.youtube.com/watch?v=xgRiS9gEOgI

ολοι βαζουν κατι ταβλες οπως η αλλη βαζει κονσερβες κλπ στο στηθος..το ρομ δεν ειναι πανω απο μια παλαμη καθε φορα κλπ..
ειχα την εντυπωση οτι αυτα δεν ειναι λιφτ για καποιο λογο,ισως λογω του rom που ειναι ανυπαρκτο..κ νομιζα οτι οι κανονες γενικα αυτο υπαγορευαν οσον αφορα την κινηση..εδω το μονο που βρηκα ηταν ενα σωρο τρικ για να μικρυνει το rom κ να ανεβουν ντεμεκ τα κιλα των λιφτ..:unsure:

niksamaras
26-06-14, 21:19
Αυτα λεγονται board presses, δεν γινονται σε αγωνες, σε αγωνες η μαπρα ακουμπαει το στηθος, αλλα χρησιμοποιουνταια ευρητατα στην προπονηση για διαφορους λογους.

beefmeup
26-06-14, 21:23
α,οκ...δεν το ξερα..
οποτε υποθετω οτι κ η κοπελια απο πισω που κανει κιλα με κονσερβα ουσιαστικα δεν τα κανει,ειναι στα πλαισια επιδειξης σε καποια εκθεση..

niksamaras
27-06-14, 13:54
Ακριβως! :thumbup:

beefmeup
27-06-14, 14:16
επειδη ειμαι γνωστος μακακας ομως θα γραψω κ το εξης..
ας μην βαζουν στον τιτλο του βιντεο που ανεβαζουν οτι ΚΑΝΟΥΝ τα κιλα αυτα γιατι @@ κανουν κ ο ενας απο πανω κ η αλλη..
πετανε εκει περα ενα τιτλο να ψαρωνει ο κοσμος..:turtle:

morbit_killer
27-06-14, 16:13
απο ότι πρόσεξα φοράει γιλέκο +βοήθεια +σανίδα =δεν μας λέι και κάτι καινούργιο

niksamaras
27-06-14, 18:44
απο ότι πρόσεξα φοράει γιλέκο +βοήθεια +σανίδα =δεν μας λέι και κάτι καινούργιο

Χωρις παρεξηγηση, αλλα 456 κιλα κραταει, δεν ειναι να το υποβαθμιζεις κατα αυτον τον τροπο. Ο Henry Thomason ειναι ταυτοχρονα και απο τους πιο δυνατους στην κατηγορια του (140 κιλα) στον κοσμο. Λιγος σεβασμος παραπανω δεν βλαπτει.

Kalliopaki
27-06-14, 18:54
Μόνο εγώ έμεινα να ακούω ac/dc τελικά? :P

lila_1
27-06-14, 21:32
Ο Henry Thomason ειναι ταυτοχρονα και απο τους πιο δυνατους στην κατηγορια του (140 κιλα) στον κοσμο. Λιγος σεβασμος παραπανω δεν βλαπτει.

Σιγά ρε σαμαρά που θα τον σεβαστούμε κιόλας επειδή κρατάει Χ κιλά :turtle::turtle:



Κ εδώ που τα λέμε κάτι τέτοια, όπως τα 120 για 3 εκατοστά της πιτσιρίκας με μία κούρμπα σαν ουράνιο τόξο, μόνο για εντυπωσιασμό είναι... all walk no talk..
Ασχέτως αν ειναι μέρος της προπόνησης που εκεί ας κάνουν και κωλοτούμπες στον αέρα, δε μας ενδιαφέρει..

niksamaras
28-06-14, 02:22
Σιγά ρε σαμαρά που θα τον σεβαστούμε κιόλας επειδή κρατάει Χ κιλά :turtle::turtle:



Κ εδώ που τα λέμε κάτι τέτοια, όπως τα 120 για 3 εκατοστά της πιτσιρίκας με μία κούρμπα σαν ουράνιο τόξο, μόνο για εντυπωσιασμό είναι... all walk no talk..
Ασχέτως αν ειναι μέρος της προπόνησης που εκεί ας κάνουν και κωλοτούμπες στον αέρα, δε μας ενδιαφέρει..



Εαν καποιος ειναι αθλητης ενος αγωνισματος, οφειλει να σεβεται ολους τους συναθλητες του, και ακομα παραπανω αυτους που ειναι παγκοσμιου κλασης. Οσο για την πιτσιρικα, απο οσο θυμαμαι, εχει κανει σε αγωνες 135 κιλα (με ξοπλισμο), χωρις εξοπλισμο εχει κανει 110 στην προπονηση.

lila_1
28-06-14, 04:02
Το "χωρίς εξοπλισμό" για την πιτσιρίκα σημαίνει ένα τεράστιο τόξο στη μέση της που και μόνο που το βλέπω πονάω, τα κιλά να της τα δίνουν εξολοκλήρου οι σπόττερ και το όλο ρομ να μη ξεπερνάει τις 2 παλάμες.
Αν αυτό λέγεται bench press πιστεύω αδικούμε πολλούς "αθλητές"
Και σε όλα τα βιντ της κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ενα κανονικό bp δεν υπάρχει απ αυτή. Ναι οκ δυνατή αλλά δε καταλαβαίνω προς τι το όλο πανηγύρι. Για να μας δείξει ότι κρατάει τα κιλά και δε της σπάνε τα χέρια?
Το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους.

Οσο για το σεβασμό, δεν είδα κάποιον κάπου να λέει ασέβειες για τους αθλητές. Η αλήθεια όπως φαίνεται στο βίντεο ειπώθηκε εκτός αν πρέπει να βαράμε παλαμάκια για τον κάθε "παγκοσμίου κλάσης αθλητή" σε ότι κάνει ή (ακόμα χειροτερα) πει. :green:

billy89
28-06-14, 16:57
Αυτό το πράγμα δεν είναι επανάληψη πώς να το κάνουμε τώρα? Παρεμπιπτόντως αυτό με τις κονσέρβες δε το κατάλαβα καθόλου, είναι που είναι μικροσκοπικό το ρομ το μειώνουνε κι άλλο?

panos38
30-06-14, 15:18
η υποτίμηση υπάρχει γιατί δεν υπάρχουν ουσιαστικές επιδόσεις ! μόνο μύθοι !! <<ξέρω έναν που κάνει 200 κγ χ8 επαναλήψεις >>> και πάντα απουσιάζει το άτιμο το video , και όταν πας να το δείς απο κόντα , παίζουμε γράμμωση ...ασε έχω δει πολλά στα γυμναστήρια και έχω ακούσει πολλά μυθεύματα

ίσως είναι και αυτό που λες καθώς δεν υπάρχει μια επίσημη ομοσπονδία ή σύλλογος για να καταγραφούν επίσημες επιδόσεις και να μην μένουμε στις φήμες.... αλλά τσαντίζομαι και με τους τυπάδες στο στο γυμ που λένε αυτά είναι βλακείες, και τι να την κάνεις τη δύναμη αν δεν παίρνεις όγκο και μόνο τραυματισμό μπορεί να πάθεις κλπ. έχω δει bodybuildera (χωρίς καμία παρεξήγηση μου αρέσει κ ΒΒ κ PL) να αποθαρρύνει μικρούς απτο να κάνουν π.χ. μπροστινά ή βαθειά squat, άρσεις κλπ. λέγοντας πόσο άχρηστα είναι για να φτιάξεις σώμα

panos38
30-06-14, 15:23
Σχετικά με την κοπέλα μόνο που τη βλέπω πονάει και μένα η μέση μου χαχαχαχα Πάντως εφόσον μπορεί να κάνει τόσο back arching δεν της το απαγορεύει κανένας κανονισμός και είναι μέρος και της τεχνικής το να έχει τόση ευλιγισία (ο πάγκος είναι ίσως το πιο τεχνικό lift όταν το κάνεις για PL) Αυτό το τώρα με τις κονσέρβες απλά για γέλια :P:P:P

Gorgojola
01-07-14, 13:53
One of the most impresive stregnth feats of our time

https://www.youtube.com/watch?v=xeO6IekbgU4

Gorgojola
01-07-14, 13:55
And here onether one

https://www.youtube.com/watch?v=2FH-TAiKacM

niksamaras
01-07-14, 17:59
And here onether one

https://www.youtube.com/watch?v=2FH-TAiKacM

Νταξει, οταν ειδα αυτο βιντεο πρωτη φορα, εψαχνα να βρω απο που εχει κλεισει την βαρυτητα ο τυπος...:P

BlooDdeaD_MefiSt
01-07-14, 21:02
https://www.youtube.com/watch?v=H9H8pCADygY

1,5Kg κατω απο το world record και φαινεται οτι εχει αρκετα παραπανω. προβλεπω πολυ συντομα να το σπασει το ρεκορ :welcome:

panos38
08-07-14, 09:34
https://www.youtube.com/watch?v=H9H8pCADygY

1,5Kg κατω απο το world record και φαινεται οτι εχει αρκετα παραπανω. προβλεπω πολυ συντομα να το σπασει το ρεκορ :welcome:

Και έβλεπα κάπου που μίλαγε μαζί με τον Sheiiko (προπονητής του) ότι δεν τους ενδιαφέρει καν το ρεκόρ του Spoto και ετοιμάζεται την επόμενη (Νοέμβρη αν θυμάμαι καλά) να ξεπεράσει άνετα και τα 330 :shock:

SOLID
08-07-14, 12:35
Καλοί όλοι σε αυτό που κάνουν elite επίπεδο αλλα εγώ προσωπικά όταν βλέπω κάτι τέτοια βίντεο όλα τα υπόλοιπα γίνονται αυτόματα σκόνη στον άνεμο.Χωρίς back arching χωρίς leg drive και απλά γεια σας.Και ο man έχει κάνει και πιο πολλά σε προπόνηση.Απλά φαινόμενο μακράν ο καλύτερος κατ εμέ.



http://www.youtube.com/watch?v=eOjP6NQ3kKY

BlooDdeaD_MefiSt
08-07-14, 12:49
Και έβλεπα κάπου που μίλαγε μαζί με τον Sheiiko (προπονητής του) ότι δεν τους ενδιαφέρει καν το ρεκόρ του Spoto και ετοιμάζεται την επόμενη (Νοέμβρη αν θυμάμαι καλά) να ξεπεράσει άνετα και τα 330 :shock:

Ανετα τα εχει και τωρα. Και ο σποτο αποτι φαινεται εχει σταματησει..τουλαχιστον δεν εχει δωσει κανενα σημαδι απο τοτε που εσπασε το ρεκορ. Επαναπαυτηκε μου φαινεται και τωρα ο Κιριλ παιζει χωρις ανταγωνισμο. :turtle:

Hoplite
14-09-14, 20:01
461 KG και τα 2


https://www.youtube.com/watch?v=s0Y5DxMY8B0


https://www.youtube.com/watch?v=-O5U0HNdygg

κοτινος
14-09-14, 23:10
461 κιλα ε?

χμμμ... καμψεις δικεφαλων ομως γαργαρα ετσι?! ουτε ενα μικρο σετακι?!

τελως παντων..

παντως αδυναμα δεν τα λες αυτα τα παιδια!

κριμα που σχεδον τα σηκωσε τα 461 αλλα δεν πειραζει κ τοσο , μικρος ειναι ακομα ηλικιακα , θα εχει πολλες φορες την ευκαιρια να τα σηκωσει , κ παραπανω θα παει ελπιζω!

ArgoSixna
14-09-14, 23:24
Τι να τα κανει τα φουσκωτα δικεφαλα ρε μαν?

Hoplite
15-09-14, 03:10
Τα σήκωσε, απλός άφησε την μπάρα, για αυτό δεν το μέτρησαν.

ArgoSixna
15-09-14, 14:51
Πρεπει να κλειδωσει για 3 δευτερα , αυτος τα αφησε πριν πει το οκ ο κριτης/διαιτητης δυστυχως

panos38
18-09-14, 20:38
Νομίζω ότι από αυτούς τους 2 πιθανώς να δούμε και 500 κιλά κάποια στιγμή!!

Hoplite
19-09-14, 15:01
Όταν βγούνε καλύτερα φάρμακα :P:P

Gorgojola
16-10-14, 00:50
http://www.hellas-powerlifting.gr/index.php/2014-03-11-22-35-18

Gorgojola
30-10-14, 02:33
88537

Πανελληνιο πρωτάθλημα Δυναμικου Τριαθλου
7-12-14 Θεσσαλονίκη κλειστό Συκεών (τρίγωνο)
Hellas Powerlifting
Τελική ημερομηνια διεξαγωγής πρωτάθληματος
Συμμετοχές στο πρωτάθλημα με μήνυμα στο FB
Hellas Powerlifting
Υπεριων Τουμπας η στον Θεόδωρο Κυριακοπουλο

Hoplite
31-10-14, 22:17
https://www.youtube.com/watch?v=Y5W7yQ_dewk

beefmeup
01-11-14, 00:45
καλα απορω με τους σποτερ δεξια αριστερα..
τι πανε να κρατησουν,ετσι κ του εφευγαν αυτα θα εφταναν ολοι μαζι στην Κινα:turtle:

john1888
11-02-18, 04:16
1977 World's Strongest Man με Franco Columbu kai Lou ferrigno


https://www.youtube.com/watch?v=_OA_aqIAg1s

Linebacker
11-02-18, 20:11
ενα πολυαναμενομενο ντοκιμαντερ για την westside barbell

https://www.youtube.com/watch?v=N4abutGjK68

Linebacker
24-04-18, 18:37
https://www.youtube.com/watch?v=itrjzo7VMDQ

Linebacker
24-04-18, 18:50
https://www.youtube.com/watch?v=Y6RRLnA6oKw

Linebacker
18-05-18, 17:54
https://www.youtube.com/watch?v=bnnnInaLNyA

Linebacker
18-05-18, 18:05
https://www.youtube.com/watch?v=hJXoPLdPfNA&t=291s


https://www.youtube.com/watch?v=hIml-7pCr7s


https://www.youtube.com/watch?v=0mTb8v4d09g


https://www.youtube.com/watch?v=ozv7UUoYAMY

Linebacker
20-06-18, 19:34
πιεση παγκου 1000 λιβρες - 453.6 κιλα


https://www.youtube.com/watch?v=VcQp7O03ioI