PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά δεξτρόζης απο φαρμακέιο



Nicktiger
02-10-06, 14:39
Geia sas pedia

Prin apo kapies meres eixa diavasi se ena topik edo mesa oti kapios pire dextrozi apo farmakio (nomizo 1kgr 5 euro).Vgika kai ego stin agora gia promothia mia kai arxizo diatrofi .pros megali mou ekplixi exo girisi kamia dekaria farmakia kai otan anafero tin lexi dextrozi se skoni me koitoun san exogiino!!!

Mou len oti iparxi mono se igri morfi san tous orous ton nosokomion.Milisa kai me gnosto farmakopoio kai mou lei oti den doulevoun ta farmakia dextrozi se skoni alla mono ton oro.Mou iposxethike oti tha to psaxi kai tha mou pi.Ti ginete telika .Oi aftoi einai mpoufoi i ego den diavasa kala.Maltodextrini vrika se super market alla dextrozi ...?

giorgos_xania
02-10-06, 17:07
protimhse ta nea styl (yperkatasthmata) farmakeia kai go dyskoleythka na vro alla vrhka :P

nai phra to miso kilo 2.8 euro

an soy poun oti den exoyn dextrozi zhta glykozh se skonh

anastasisk
02-10-06, 18:16
Geia sas pedia

Prin apo kapies meres eixa diavasi se ena topik edo mesa oti kapios pire dextrozi apo farmakio (nomizo 1kgr 5 euro).Vgika kai ego stin agora gia promothia mia kai arxizo diatrofi .pros megali mou ekplixi exo girisi kamia dekaria farmakia kai otan anafero tin lexi dextrozi se skoni me koitoun san exogiino!!!

Mou len oti iparxi mono se igri morfi san tous orous ton nosokomion.Milisa kai me gnosto farmakopoio kai mou lei oti den doulevoun ta farmakia dextrozi se skoni alla mono ton oro.Mou iposxethike oti tha to psaxi kai tha mou pi.Ti ginete telika .Oi aftoi einai mpoufoi i ego den diavasa kala.Maltodextrini vrika se super market alla dextrozi ...?

Και μενα στην αρχη ετσι με κοιταζανε.Μεχρι που τους ειπα οτι ειναι γλυκοζη-δεξτροζη
και τους εξηγησα και για τι χρηση την ηθελα.Μου την φερανε κατοπιν παραγελλιας το 1κιλο
4.5ευρο.Την μαλτοδεξτρινη μου ειπαν να την ψακσω σε μαγαζια με χυμικα.Την βρηκα στο Supermarket με μορφη υποκαταστατου ζαχαρης(Slim Line).Σε τη μορφη την βρικες εσυ?

Nicktiger
02-10-06, 19:12
Lete diladi oti farmakopoioi kai den xeroun oti i dextrozi einai glikozi se skoni?.Telos panton tha dokimaso kai etsi mipos kai vgalo kamia akri.Oso gia maltodextrini sto super market sto tmima proionton dietas

anastasisk
02-10-06, 21:46
Lete diladi oti farmakopoioi kai den xeroun oti i dextrozi einai glikozi se skoni?.Telos panton tha dokimaso kai etsi mipos kai vgalo kamia akri.Oso gia maltodextrini sto super market sto tmima proionton dietas

Εχω εφαρμοσει τη μεταπροπονητικη διατροφη εδω και 2 εβδομαδες και εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα.Μην το σκεφτεσαι καθολου. . .

theodore_tsi
05-10-06, 17:48
Lete diladi oti farmakopoioi kai den xeroun oti i dextrozi einai glikozi se skoni?...................


κ όμως φίλε έτσι ακριβώς είναι!!!!!!!!!Μου έτυχε και μένα...... :evil:

ajax
05-10-06, 17:55
αυτο συμβαινει γιατι αυτοι που ειναι πισω απο τον παγκο δεν ειναι ο φαρμακοποιος ο οποιοσ εχει σπουδασει και τα γνωριζει αυτα,αλλα ειναι ενασ υπαλληλος λογου χαρη θειες,αδερφες.γονεις κτλ.λετε ενας φαρμακοποιος να μην ηξερε την δεξτροζη???? :lol:

asdf
05-10-06, 18:16
Απο οτι εχω καταλαβει αυτη η δεξτροζη ειναι γλυκοζη ουσιαστικα... και γιατι δεν πατε στα σουπερ μαρκετ να βρειτε γλυκοζη σε υγρη μορφη κιολας εχει αρκετη :wink: .....

Nicktiger
05-10-06, 20:15
Καλή ιδέα , αν και νομίζω οτι τηα ειναι παρα πολί δύσκολο αν οχι ακατόρθοτο να υπολογίσεις την ποσοτητα.Αλλο σκονη και αλλο υγρο.

BRaWNy
05-10-06, 22:43
100γρ σκόνη δεξτρόζης = 100γρ υδατάνθρακες
100γρ γλυκόζη = 76,6γρ υδατάνθρακες

wolf
06-10-06, 00:40
de kserw paidia egw tin ekopsa giati to theorw psilovlakeia to thema me tin dextrozi.
na sas pw k kati allo?
parte zaxaronero,kamia marmelada i kana glyko!
ta idia einai mono tha parete parapanw thermides!
An thelw na ginw vouno vouno kapoia stigmi den tha psaxoulepso tetoies leptomereies,tha psaksw insoulini taxeias gia diavitikous k oxi zaxarines :bodybuilder2:

theodore_tsi
06-10-06, 22:51
de kserw paidia egw tin ekopsa giati to theorw psilovlakeia to thema me tin dextrozi.
na sas pw k kati allo?
parte zaxaronero,kamia marmelada i kana glyko!
ta idia einai mono tha parete parapanw thermides!
An thelw na ginw vouno vouno kapoia stigmi den tha psaxoulepso tetoies leptomereies,tha psaksw insoulini taxeias gia diavitikous k oxi zaxarines :bodybuilder2:

θέλω να πιστέυω ότι κάνεις χιούμορ.........

Muscleboss
07-10-06, 11:38
de kserw paidia egw tin ekopsa giati to theorw psilovlakeia to thema me tin dextrozi.
na sas pw k kati allo?
parte zaxaronero,kamia marmelada i kana glyko!
ta idia einai mono tha parete parapanw thermides!
An thelw na ginw vouno vouno kapoia stigmi den tha psaxoulepso tetoies leptomereies,tha psaksw insoulini taxeias gia diavitikous k oxi zaxarines :bodybuilder2:

Φίλε wolf,

Προφανώς δε γνωρίζεις τη σημασία της γλυκόζης και τη λειτουργεία της ινσουλίνης για να προτιμάς μαρμελάδα (φρουκτόζη+γλυκόζη+ινες) ή γλυκό(κρέμες, γάλα, λίπη, ζάχαρη).

Οι λεπτομέριες είναι αυτές που κάνουν τη διαφορά αλλά και τους πρωταθλητές.

Τώρα, αν ποτέ ψάξεις τη ν ινσουλίνη για διαβητικούς όπως λες, θα καταλάβεις ότι χωρίς τις "ζαχαρίνες" λίγες μονάδες ινσουλίνης είναι αρκετές να σε χάσουμε από το φόρουμ... χτύπα ξύλο...

ΜΒ

Muscleboss
07-10-06, 12:26
100γρ γλυκόζη = 76,6γρ υδατάνθρακες

BraWNy,

Τι εννοείς;


ΜΒ

BRaWNy
07-10-06, 12:58
100γρ γλυκόζη = 76,6γρ υδατάνθρακες

BraWNy,

Τι εννοείς;


ΜΒΕννοώ ότι τα 100 γραμμάρια γλυκόζης (της κοινής παχύρευστης μορφής) που πωλείται στα σουπερμάρκετς ή σε καταστήματα ειδων ζαχ/κης,περιέχουν 76,6 γρ υδατάνθρακες,0 γρ.λίπος και 0γρ. πρωτεΐνη,τα υπόλοιπα είναι νερό.
Ενω σε 100γρ δεξτρόζη σκόνη,όλα τα γραμμάρια είναι υδατάνθρακες.

Απλά την περιεκτικότητα ήθελα να γράψω,όπως π.χ. θα μπορούσα να γράψω και για κάποιο άλλο τρόφιμο,π.χ. 100γρ. Μέλι έχουν περίπου 82 γρ.υδατάνθρακες κ.λ.π.,επειδή φαντάστηκα ότι αυτό εννοούσε ο φίλος που είπε ότι είναι δύσκολο να κάνουμε υπολογισμούς,ότι αναφερόταν στα γραμμάρια υδατάνθρακα.

Muscleboss
07-10-06, 13:16
Εννοώ ότι τα 100 γραμμάρια γλυκόζης (της κοινής παχύρευστης μορφής) που πωλείται στα σουπερμάρκετς ή σε καταστήματα ειδων ζαχ/κης,περιέχουν 76,6 γρ υδατάνθρακες,0 γρ.λίπος και 0γρ. πρωτεΐνη,τα υπόλοιπα είναι νερό.

ΟΚ BraWNy,

Απλά έτσι όπως το έγραψες ήταν σαν να διαφοροποιούσες τη δεξτρόζη από τη γλυκόζη, γι' αυτό κ ρώτησα τι εννοείς.

Για τους υπόλοιπους ΔΕΞΤΡΟΖΗ = ΓΛΥΚΟΖΗ = ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑΣ (μονοζαχαρίτης) - πάντα σε σκόνη μιλάμε, είτε σε συμπλήρωμα είτε από φαρμακείο

ΜΒ

Billy
04-01-07, 20:19
μπορείς να μας πείς το όνομα καί το τηλ της εταιρείας που εμπορεύεται την δεξτρόζη με 3.5 ευρώ/κιλό.
πάνω στην συσκευασία καποια στοιχεία θα πρέπει να υπάρχουν.
Ετσι θα μπορεσουμε καί εμείς που δεν είμαστε από την περιοχη σου να την αγοράσουμε.
ευχαριστώ

TANKARD
06-01-07, 22:13
μπορείς να μας πείς το όνομα καί το τηλ της εταιρείας που εμπορεύεται την δεξτρόζη με 3.5 ευρώ/κιλό.


Πάνω στον κουβά γράφει
DEXTROSE
monohydrate
Ph. Eur / FCC
στοιχεία παραγωγού ROQUETTE
Ανασυσκευασία Mediplants
2ο χλμ. Σερρών-Θεσσαλονίκης

Όσο για τις απαντήσεις είναι κατατοπιστικότατες :army2: thanks!

Billy
07-01-07, 17:10
MEDIPLANTS, 2ο χλμ. Σερρών-Θεσσαλονίκης, 621 00 , Σέρρες, 0321-66 656


αυτή πρέπει να είναι

wolf
08-01-07, 06:59
MEDIPLANTS, 2ο χλμ. Σερρών-Θεσσαλονίκης, 621 00 , Σέρρες, 0321-66 656


αυτή πρέπει να είναι
3,5 ευρουλάκια :army2: ???
Καλη φαση τωρα τι θα κανουμε θα παρουμε τηλ να μας στειλουν τρεις κουβαδεσ,πως την κανετε τη δουλειά?

GA
08-01-07, 19:38
Pedes apo oti ematha dextrozi me 3 euro exei h sta lid h sta dia

billys15
08-01-07, 21:29
Δεξτροζη στο Lidl και στο Dia;;; Μηπως εχει κατι αλλο και το μπερδεψες;

Gasturb
08-01-07, 22:00
Pedes apo oti ematha dextrozi me 3 euro exei h sta lid h sta dia

GA από το επόμενο ποστ σου μόνο με ελληνικά fonts

GT

Billy
08-01-07, 22:14
Pedes apo oti ematha dextrozi me 3 euro exei h sta lid h sta dia

GA από το επόμενο ποστ σου μόνο με ελληνικά fonts

GT

με πρόλαβες :box1:

wolf
09-01-07, 15:13
Θα παω με το τζιπ να το "σηκώσω" ολο το Lidl αν ειναι ετσι...

Sourlas
09-01-07, 16:05
Δεξτροζη μονο απο φαρμακειο. 4,5 ευρω το κιλο. Έχουν ολα τα φαρμακεια.Στο διαφανο κουτι με το ασπρο καπακι.

ajax
09-01-07, 21:41
Συμφωνω με sourla και απο εξω η ετικετα θα γραφει ΧΗΜΙΚΑ.ποιος ο λογος να τρεχετε για παραγγελειες σε εργοστασια κτλ.

Gasturb
09-01-07, 21:52
Πάνω στον κουβά γράφει

DEXTROSE
monohydrate

Άσε που μπορεί να κάνουν κανένα τυπογραφικό λάθος και να εννοούν

CREATINE
monohydrate

και μετά να ψάχνεστε στους γιατρούς.. βρίζοντας τον Muscleboss! :)

GT

Billy
28-01-07, 18:49
μηπως ξερει κανενας ποσα γραμμαρια ειναι ενα κουταλακι του γλυκου δεξτροζη;

billys15
28-01-07, 19:26
Αν κρινω απο την δοσολογια κρεατινης,τοτε ειναι 5 γρ. ενα γεματο κουταλακι

TANKARD
29-01-07, 19:56
Πάνω στον κουβά γράφει

DEXTROSE
monohydrate

Άσε που μπορεί να κάνουν κανένα τυπογραφικό λάθος και να εννοούν

CREATINE
monohydrate

και μετά να ψάχνεστε στους γιατρούς.. βρίζοντας τον Muscleboss! :)

GT

Λες να παίζει κάτι τέτοιο???Τι να πώ, όλο κ μεγαλύτερο μπέρδεμα..Πάντως ο φαρμακοποιός με διαβεβαίωσε ότι είναι δεξτρόζη....

Gasturb
29-01-07, 20:12
Λες να παίζει κάτι τέτοιο???Τι να πώ, όλο κ μεγαλύτερο μπέρδεμα..Πάντως ο φαρμακοποιός με διαβεβαίωσε ότι είναι δεξτρόζη....

Πλάκα κάνω man.. αν κ δεν ξέρω το συγκεκριμένο προϊόν δεν πιστεύω να μην ειναι δεξτρόζη.. απλά συνηθως όσο περισσότερο επεξεργασμένη είναι τόσο πιο ακριβή κ το αντίθετο..

Gt

anastasisk
20-10-07, 11:26
Ρε παιδια εχω την εξης απορια.Μεχρι τωρα επερνα την γνωστη δεξτροζη στην διαφανη συσκευασια που γραφει ΧΗΜΙΚΑ κτλ........αλλαξα φαρμακειο ομως και μου εφεραν μια αλλη που γραφει απεξω ενα σκετο DEXTROSE MONOHYDRATE και δεν εχει ουτε ημερομηνια ληξης επανω.Βεβαια την εχω χρησιμοποιησει 2 φορες και δεν εχω κανενα συμπτωμα....... :greenalien:
Πληροφοριακα να πω οτι την πηρα 3 ευρο το κιλο.

billys15
20-10-07, 12:03
anastasisk κι εγω μονο αυτην βρισκω εδω περα.Μια χαρα ειναι.

anastasisk
22-10-07, 13:39
anastasisk κι εγω μονο αυτην βρισκω εδω περα.Μια χαρα ειναι.

Τhanks............

pikolo
22-10-07, 16:25
παιδια εγω απο θεσσαλονικη την περνω 2,5 ευρω το κιλο....αν θελεται σας λαεω που.....κοντα στην πλατεια αριστοτελουσ..

alexander
07-01-08, 12:18
εμένα μου την έδωσε χύμα σε σακούλα.. δεν είχε δεξτρόζη και πήρα γλυκόζη.

RUHL
07-01-08, 15:02
Πάνω στον κουβά γράφει

DEXTROSE
monohydrate

Άσε που μπορεί να κάνουν κανένα τυπογραφικό λάθος και να εννοούν

CREATINE
monohydrate

και μετά να ψάχνεστε στους γιατρούς.. βρίζοντας τον Muscleboss! :)

GT

Kανενα τυπογραφικο λαθος :P γιατι ειναι μονουδατικη :bbbiceps: πως και δεν το σκεφτηκε η muscletech :banghead: :banghead: :banghead: ετσι θα εκαναν οι καταναλωτες :shock:

Ετσι για καλητερα αποτελεσματα και ομοιοκαταληξεια :geek:
DEXTROSE
monohydrate
+++++++++
CREATINE
monohydrate
===========
:bodybuilder2: :bbbiceps:


http://imageshack.gr/files/cia7f63p2llrr5u9h93d.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=cia7f63p2llrr5u9h93d.jpg)

Ημερομηνια παραγωγης γραφει 04/12/2007 και ημερομηνια ληξης 06/2008 αρα6 μηνες περιπου διαρκει πηρα απο ενα αλλο μαγαζι :chinese: (ονοματα δεν λεμε :chinese:) maltodextrine χυμα σε ενα ομοιο ασπρο κουβα ποση ημερομηνια ληξης εχει?η γενικα εχουν αυτα?

ioannis1
07-01-08, 15:17
rhul εγινες επιστημονας τελικα στα συμπληρωματα. :bowdown:

Saitek
09-02-08, 17:49
Ρε παιδιά τι γίνεται.. παρακαλάω τον φαρμακοποιό εδω και 1 μήνα και μου λέει οτι δεν φέρνει κανείς, πείρε τηλ. στην αποθήκη και τις 3 φορές δεν είχαν φέρει.
Επίσης μου είπε οτι η δεξτρόζη και η γλυκόζη δεν είναι ακριβώς το ίδιο. αρα πρίν καταφύγω στα βαζάκια γλυκόζης, θα ήθελα να σας ρωτίσω εάν γίνεται να παραγγείλω απο κάπου, ακόμα καλύτερα και μαλτοδεξτρίνη μαζί. Παρακαλώ δώστε μου πληροφορίες εάν ξέρετε !!

asdf
09-02-08, 20:19
Ρε παιδιά τι γίνεται.. παρακαλάω τον φαρμακοποιό εδω και 1 μήνα και μου λέει οτι δεν φέρνει κανείς, πείρε τηλ. στην αποθήκη και τις 3 φορές δεν είχαν φέρει.
Επίσης μου είπε οτι η δεξτρόζη και η γλυκόζη δεν είναι ακριβώς το ίδιο. αρα πρίν καταφύγω στα βαζάκια γλυκόζης, θα ήθελα να σας ρωτίσω εάν γίνεται να παραγγείλω απο κάπου, ακόμα καλύτερα και μαλτοδεξτρίνη μαζί. Παρακαλώ δώστε μου πληροφορίες εάν ξέρετε !!

Aρχικα αλλαζεις φαρμακοπειο.... απο οτι φαινεται ειναι μεγαλος ναυαγος :thumbdown: ..... Απο την αλλη υπαρχουν site-stores που πουλανε και τα 2. Για οτιδηποτε περισσοτερο στειλε μου pm.

Antonio
10-02-08, 13:57
Κι εγώ έχω καταλήξει στο γνωστό βαζάκι..Εχω βαρεθεί να ρωτάω φαρμάκοποιούς και να με κοιτάν σαν εξωγείινο ή να μου δίνουν ορο. :cursing:
Τουλάχιστον στο τέλος σου μένει και το βαζάκι. Το δίνεις στην μάνα για κανενα σιροπιαστο!!! :green:

RUHL
11-09-08, 13:15
bump

pikolo
11-09-08, 17:47
παιδια εγω επερνα απο τον διγκα αλλατωρα την αυξησε στα 6 ευρω...!και λεει οτ ιειναι μονο για μικροβιολογικη χρηση και μον οαυτην θα φερνουν απο δω και περα..
ruhl απο που την πηρες?

asdf
11-09-08, 17:50
Τα γνωστα μαγαζια του εξωτερικου που ψωνιζουμε (σχεδον ολοι μας) μια χαρα δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη πουλανε σε πολυ συμφερουσες τιμες, σε συσκευασια κουβα και οχι 4-6-7 Ε το κιλο κτλ.... Δεν καταλαβαινω γιατι σκοτιζεστε

RUHL
11-09-08, 18:40
Pikolo σε βρηκαν χαζο μου φενετε και σε δουλευουν η μπορει να σε ειδαν ποσα εισαι τωρα 70 κιλα χααχχα και λενε αστον αυτον δεν την χρειαζετε αχχαχαχα

θα βαλω και μια Photo πιο μετα 7 κιλακια πηρα απο τον διγκα 4,20 25 αυγουστου την πηρα



Πηγαινε αλλη φορα με τον θειο jiujitsu και πες αυτος ειναι μικροβιολογος :green: :P :P :P

pikolo
11-09-08, 18:47
πηγα χτες και ειπε οτ ιδεν ξαναφερνουν απο την αλλη...επισεις τα γνωστα μαγαζια δεν εχουν τωρα..

RUHL
11-09-08, 19:03
Πεστου ειχε περασει ενας ψηλος 100 κιλα γραμμωμενος :chinese: και πηρε δεξρο με 4 ευρω να σου δωσουν την ιδια τιμη πριν ερθει και σπασει το μαγαζι :lol: :green: (μονο να μου φερεις πικι μια μασκα γιατι η ψαριλα πριν φτασεις εκει δεν υποφερετε με την ζεστη :pale: )

Danath
21-02-10, 14:52
Δεξτροζη μονο απο φαρμακειο. 4,5 ευρω το κιλο. Έχουν ολα τα φαρμακεια.Στο διαφανο κουτι με το ασπρο καπακι.


εγς πηγα σε φαρμακειο και μου ειπε οτι εχουν 1 ευρω τα 50 γραμμαρια και ειναι σε σακουλακι

φυσικα και δεν πηρα!

aaabasilis
02-03-10, 00:25
και γω απο τον διγκα περνω 6 ευρω την σακουλα(1κιλο).απ εξω γραφει γλυκοζη.και στο ιντενετ που χω δει λεει δεξτροζη και σε παρενθεση γλυκοζη.γιατι λετε οτι δεξτροζη γλυκοζη ειναι αλλο πραμα?

sTeLaKoS
02-03-10, 00:40
Το ίδιο πράγμα είναι. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BB%CF%85%CE%BA%CF%8C%CE%B6%CE%B7

johnskap2004
08-06-10, 19:54
http://www.dimitriadisfoods.gr/home.php?cat=257

johnskap2004
08-06-10, 19:55
Μπορείτε να μας στείλετε ένα μήνυμα χρησιμοποιώντας την παρακάτω φόρμα.

ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ Α & ΣΙΑ ΟΕ
ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ- ΕΜΠΟΡΙΟ
Α' ΥΛΩΝ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ-ΑΡΤΟΠΟΙΙΑΣ
& ΠΑΓΩΤΟΥ
ΕΡΓΑΛΕΙΑ-ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
Σχ. Ζησιμοπούλου 12 Π.Φάληρο
17564 Αθήνα
Τηλ. +30-2109431901
Τηλ. +30-2109408088
Fax. +30-2109400762
Κιν. +30-6984208108
E-mail info@dimitriadisfoods.gr

magayver
05-08-10, 03:11
ρε πεδια συγγνωμη που ξεθαβω τοσο παλιο ποστ, αλλα μπορει να μου πει καποιος που μπορω να αγορασω δεξτροζη ?
ειμαι απο θεσ/νικη, το εχω βρει μονο στο γνωστο φαρμακειο στο κεντρο τις θεσσαλονικης ( εγναντια με αγια σοφιας) οπου πουλαει κ διαφορα αλλα συμπληρωματα αλλα μου ειπε πως την εχει 7ευρω/1κιλο :shock:.


ΥΣ: πειτε μου μονο περιοχη κτλ, αν δν επιτρεπετε το μαγαζι λογο χορηγων του forum κτλ.

arisfwtis
05-08-10, 09:22
xtreme stores αδερφε
στα δικαστηρια κοντα
Πολυτεχνείου 25:thumbup:

13 και κατι μαλτο 1500gr
13 και κατι δεξτροζη 1500gr

GEORGEXX1
05-08-10, 09:35
ρε πεδια συγγνωμη που ξεθαβω τοσο παλιο ποστ, αλλα μπορει να μου πει καποιος που μπορω να αγορασω δεξτροζη ?
ειμαι απο θεσ/νικη, το εχω βρει μονο στο γνωστο φαρμακειο στο κεντρο τις θεσσαλονικης ( εγναντια με αγια σοφιας) οπου πουλαει κ διαφορα αλλα συμπληρωματα αλλα μου ειπε πως την εχει 7ευρω/1κιλο :shock:.


ΥΣ: πειτε μου μονο περιοχη κτλ, αν δν επιτρεπετε το μαγαζι λογο χορηγων του forum κτλ.

Μια χαρα τιμη την βρηκες,αρπατην.:thumbup:

Stalker
11-11-10, 22:11
Ρε παιδια πως γινεται να εχει αυξηθει τοσο πολυ η τιμη της δεξτροζης? Για Θεσσαλονικη μπορειτε να μου πειτε κανενα μαγαζι/φαρμακιο που να την δινει σε καλη τιμη/kg?

aaabasilis
13-11-10, 13:38
εχει με 6 ευρω το κιλο.πως σου φαινεται σαν τιμη?

iperkinitikos
07-12-10, 15:44
Για όσους είναι απο θεσ/νίκη να πω ότι ψάχνοντας για καταστήματα που τροφοδοτούν με πρώτες ύλες ζαχαροπλαστικής ζαχαροπλαστεία, βρήκα δεξτρόζη χύμα με 1,10 € το κιλό, σήμερα αγόρασα 5 κιλά. Να πω όμως ότι έχουν και κανέλλα μέσα (δεν είναι τελείως καθαρή). Ημερομηνία λήξης 9/2012. Για ευνόητους λόγους θα δώσω μόνο την οδό, το τηλέφωνο και το site:
Γιαννιτσών 50 (Στο ύψος των Αγίων Πάντων)
τηλ 2310 531 401
www.fylka.gr
YΓ. όταν ρώτησα από τηλέφωνο την τιμή (για να μην τρέχω άδικα) δεν ήθελε να μου πει άλλα συζητώντας λίγο περισσότερο και μετά από παράκλησή μου μου είπε ότι κοστίζει 1.10.
Τώρα για την κανέλλα που έχουν βάλει μέσα δε νομίζω να συντρέχει κάποιος λόγος, αντίθετα μάλιστα.

κουλης
07-12-10, 17:44
η δεξτροζη εχει καθολου γευση? αν ειναι ωραια να βγαλω το μελι που μου προκαλει πονοκοιλο και να βαλω την δεξτρο.!

Gaspari
08-12-10, 10:27
η δεξτροζη εχει καθολου γευση? αν ειναι ωραια να βγαλω το μελι που μου προκαλει πονοκοιλο και να βαλω την δεξτρο.!

Είναι υπερβολικά γλυκό. Μείνε στο μέλι. Είναι καλύτερο κατ εμέ.

Devil
08-12-10, 15:24
η δεξτροζη εχει καθολου γευση? αν ειναι ωραια να βγαλω το μελι που μου προκαλει πονοκοιλο και να βαλω την δεξτρο.!


Είναι υπερβολικά γλυκό. Μείνε στο μέλι. Είναι καλύτερο κατ εμέ.

:doh::doh::doh:


παρε μαλτοδεξτρινη....

ειναι η πιο απλη και καλη λυση...

κουλης
08-12-10, 16:16
[QUOTE=Devil;289440]:doh::doh::doh:

η μαλτοδεξτρινη ειναι η γνωστη γλυκοζη?

Devil
08-12-10, 16:26
[QUOTE=Devil;289440]:doh::doh::doh:

η μαλτοδεξτρινη ειναι η γνωστη γλυκοζη?

οχι ρει...

διαβασε εδω....

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2448&page=25

pan0z
08-12-10, 16:27
[QUOTE=Devil;289440]:doh::doh::doh:

η μαλτοδεξτρινη ειναι η γνωστη γλυκοζη?

τσουκ

η δεξτροζη ειναι η γνωστη γλυκοζη

κουλης
08-12-10, 16:35
[QUOTE=κουλης;289500]

τσουκ

η δεξτροζη ειναι η γνωστη γλυκοζη

διαβασα για την μαλτοδεξτροζη και λεει οτι ειναι αργης αποροφησης...οποτε δεν μου κανει αντι για μελι....αρα καλητερα να παρω δεξτροζη δλδ γλυκοζη....(που πιστευω πως ειναι γρηγορης αποροφησης)

pan0z
08-12-10, 16:51
Βασικα αν θυμαμαι καλα η δεξτροζη σου ανεβαζει την ινσουλινη γρηγορα αλλα εχει μικρη διαρκεια αυτο ενω η μαλτοδεξτρινη σου την κραταει την ινσουλινη για μεγαλυτερο διαστημα.Δηλαδη αν τα περνεις μαζι ανεβαζεις την ινσο ψηλα και την κρατας και για διαρκεια.Μπορει να κανω και λαθος διορθωστε με.

Devil
08-12-10, 20:59
[QUOTE=pan0z;289506]

διαβασα για την μαλτοδεξτροζη και λεει οτι ειναι αργης αποροφησης...οποτε δεν μου κανει αντι για μελι....αρα καλητερα να παρω δεξτροζη δλδ γλυκοζη....(που πιστευω πως ειναι γρηγορης αποροφησης)

οχι...

απλα δεν σου ανεβαζει την ινσουλινη στα υψη...

πραγμα που ειναι αχρηστο στο ποστ.....

με τις πρωτεινες ειναι μια χαρα για ποστ.... αυξηση τις ινσουλινης εχεις αλλα ειναι σε νορμαλ επιπεδα για να κοψει τον καταβολισμο απο την προπονηση

ο αναβολισμος δεν εξαρτατε απο την ινσουλινη...αλλα κυριως απο το ερεθισμα που εχεις δωσει στους μυς σου απο την προπονηση και απο τις συνολικες θερμιδες που εχεις φαει μεσα στην ημερα...

giannis64
08-12-10, 21:24
ο αναβολισμος δεν εξαρτατε απο την ινσουλινη...αλλα κυριως απο το ερεθισμα που εχεις δωσει στους μυς σου απο την προπονηση και απο τις συνολικες θερμιδες που εχεις φαει μεσα στην ημερα...

στο δευτερο απο τα 3 σκελει +1.
για το πρωτο θεωρω οτι το γραφεις ετσι χοντρα και γενικα χωρις αναλυση, γιατι αλλιως θελει μεγαλη κουβεντα εε?;)

Devil
08-12-10, 21:28
στο δευτερο απο τα 3 σκελει +1.
για το πρωτο θεωρω οτι το γραφεις ετσι χοντρα και γενικα χωρις αναλυση, γιατι αλλιως θελει μεγαλη κουβεντα εε?;)

το χεις :thumbup:

αλλα παμε αλλου.... σε αλλη ενοτητα του φορουμ;):green:

οποτε περιοριζομαστε εκει...:green:

Gaspari
08-12-10, 21:58
:doh::doh::doh:


παρε μαλτοδεξτρινη....

ειναι η πιο απλη και καλη λυση...

Γιατί τέτοιες φάτσες παρακαλώ; Την ίδια δουλειά κάνει κ το μέλι κ η δεξτρόζη. Που το πρόβλημα σου;

Devil
08-12-10, 22:07
Γιατί τέτοιες φάτσες παρακαλώ; Την ίδια δουλειά κάνει κ το μέλι κ η δεξτρόζη. Που το πρόβλημα σου;

εμ ελα που δεν κανει την ιδια δουλεια....

το δικο μου προβλημα κανενα...

εσυ πως λες οτι κανουν την ιδια δουλεια?

Gaspari
08-12-10, 22:16
εμ ελα που δεν κανει την ιδια δουλεια....

το δικο μου προβλημα κανενα...

εσυ πως λες οτι κανουν την ιδια δουλεια?

Για πες μου ρε μεγάλε τι κάνει το ένα κ τι το άλλο.. Όχι για να ξέρω δηλαδή..

giannis64
08-12-10, 22:22
τελευταια αλλαξα καποια πραγματα στο μεταπροπονητικο μου και αλλαξα και καποια αποψεις που ειχα.

υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που αναλογα με τι στοχους εχεις, και ειδικα στο μεταπροπονητικο γευμα, θα κανει καποιος και την επιλογη του υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο ροφημα, και αυτο που στην περιπτωση που θα επιλεξει να εχει υδατανθρακα γιατι και αυτο μπορει να μην ειναι απαρετητο.

πχ, αν εχεις σκοπο να φας σε μιση ωρα και το μελι σε κατσει βαρυ στο στομαχι, μαζι με καποιο ροφημα πρωτεινης, θα πρεπει να γινει μια επιλογη ενος υδατανθρακα που θα ειναι πιο ελαφρης, οπως πχ μαλτο.

Devil
08-12-10, 22:43
Για πες μου ρε μεγάλε τι κάνει το ένα κ τι το άλλο.. Όχι για να ξέρω δηλαδή..

πλακα κανεις....

απο τα ποστ που εχω... τουλαχιστον τα 1000+ μιλανε για αυτο το πραγμα

τωρα για το που ειναι.... δεν εχω ιδεα.... ο γιαννης λογικα θα ξερει...

οκ ας το παρουμε απο την αρχη....

λεμε για μελι και δεξτροζη....

ειναι 2 εντελως διαφορετικοι υδατανθρακες (βασικα το μελι δεν ειναι υδατανθρακας)...

δεξτροζη = γλυκοζη

μελι = φρουκτοζη + γλυκοζη + σακχαροζη + μαλτοζη

τι κοινο εχουν? την γλυκοζη...

τι διαφορες εχουν? τη φρουκτοζη , τη σακχαροζη (γλυκοζη + φρουκτοζη) και τη μαλτοζη ( γλυκοζη + γλυκοζη)

βγαζοντας εκτος την σακχαροζη και την μαλτοζη γιατι ειναι σε μικρες ποσοτητες μεσα στο μελι....

μας μενει η φρουκτοζη και η γλυκοζη...

γλυκοζη οκ το ιδιο ειναι και η δεξτροζη....

εκτος και αυτη...

δεν σου μιλαω για γλικολιση γιατι παει μακρια η βαλιτσα....

και μενουμε στην φρουκτοζη.....

λοιπον τι παιζει με την φρουκτοζη...

η φρουκτοζη που λες δεν παιρνει τον κανονικο μεταβολισμο της γλυκοζης....

αλλα μεταβολιζετε στο συκωτι... κατα κυριο λογο...

ο μεταβολισμος της στο συκωτι για να μπει στην κανονικη γλυκολιση ειναι αρκετα αργος... αρα δεν τον κανει και τον καλητερο υδατανθρακα για εκεινη τη στιγμη

μην μου πεις για υπατικο γλυκογονο και φρουκτοζη μετα την προπονηση.... δεν ισχυει....

τη μοναδικη στιγμη της μερας που μπορει να χρειαστεις φρουκτοζη.... νομιζω οτι ειναι το πρωι....

τωρα αμα θες να μιλησουμε για γλυκολιση οκ κανενα προβλημα...

giannis64
08-12-10, 22:49
ας διαβασουμε εδω και ας μεινουμε ον τοπικ.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?p=173187


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8443


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=270

Gaspari
08-12-10, 23:08
Φυσικά εκτός που δεν το πήγα εκεί το θέμα απλώς είπα πως μεταπροπονητικά προτημώ το μέλι. Τέσπα ας πώ λοιπόν πως έχεις δίκιο...

@giannis64 δεν χρειάζεται να μου πας τόση κόντρα συνέχεια.. :toast:

giannis64
08-12-10, 23:15
καλα βρε παλικαρι μου, που ειδες να σου πηγενω κοντρα?:unsure:

Devil
08-12-10, 23:29
Φυσικά εκτός που δεν το πήγα εκεί το θέμα απλώς είπα πως μεταπροπονητικά προτημώ το μέλι. Τέσπα ας πώ λοιπόν πως έχεις δίκιο...

@giannis64 δεν χρειάζεται να μου πας τόση κόντρα συνέχεια.. :toast:

ναι οκ απλα εγω σου εξηγω γιατι δεν κανει και τοσο μεταπροπονητικα

κοιτα δεν θελω να φανω ο ξερολας , ουτε να μειωσω κανεναν

και δεν ζηταω να συμφωνισεις μαζι μου... λογικο ειναι να υπαρχει διαφωνια... ετσι και αλλιως μεσα απο αυτη βγαινουν καινουρια πραγματα..;)

Gaspari
10-12-10, 18:10
ναι οκ απλα εγω σου εξηγω γιατι δεν κανει και τοσο μεταπροπονητικα

κοιτα δεν θελω να φανω ο ξερολας , ουτε να μειωσω κανεναν

και δεν ζηταω να συμφωνισεις μαζι μου... λογικο ειναι να υπαρχει διαφωνια... ετσι και αλλιως μεσα απο αυτη βγαινουν καινουρια πραγματα..;)

Βρε ναι κανένα πρόβλημα.. Έτσι κ αλλιώς κ εγώ πολλά είναι αυτά που δεν ξέρω γιαυτό και ρωτάω... :)Απλώς επιδή κ ο κατερίνη χρησιμοποιεί μέλι μετά την πρόπ κ το είχε στηρίξει κιόλλας γιαυτό και θεώρησα κ εγώ ότι είναι κ αυτό το ίδιο μιάς κ γ.δ 90+ έχει κ μετά την πρόπ θέλουμε κάτι "γλυκό" για το γλυκογόνο κ δεν ξέρω κ γω για τι άλλο... :unsure:

Γιάννη άστο μεγάλε, όλα καλά. :toast:

PETROS019
22-12-10, 19:26
εγω μενω σερρες και σε οσα φαρμακεια παω και ζιταω δεχτροζη μ λεν τι ειναι αυτο ? μιπωσ εχει αλλη ονομασια τι να πω....

GEORGEXX1
22-12-10, 19:37
πανε στο σουπερ και αγορασε γλυκοζη,αυτο θα το βρεις πιο ευκολα.

PETROS019
22-12-10, 23:20
κανει για μεταπροπονητικο?βασικα εχω ακουσει οτι δεν ειναι ακριβος το ιδιο

dionisos
23-12-10, 01:16
δεξτρόζη=γλυκόζη

PETROS019
29-12-10, 15:02
στο σουπερ μαρκετ μου εδωσαν γλυκοζη σε σιροπι δεν ειχαν σε σκονη κανει αυτο
?

sTeLaKoS
30-12-10, 21:44
Μια χαρά κάνει, το ίδιο είναι.

Stamer
01-01-11, 18:45
Ρε παιδια να ρωτήσω κατι..Εγω θέλω να βάλω κανα 5-6 κιλά γιατι ειμαι αρκετα αδυνατος 1.80 67κιλα 20 χρονων.Γυμναζομαι και θα πάρω μια καθαρη πρωτείνη γτ χρησιμοποιούσα όγκου μέχρι τωρα..Θα παρω καθαρή πρωτείνη και για υδατανθρακα να παρω δεξτρόζη ή μαλτοδεξρίνη??δεν εχω ιδέα για αυτα τα δύο..ουτε σε τι ποσοτητες..

jimmy007
01-01-11, 18:50
Ρε παιδια να ρωτήσω κατι..Εγω θέλω να βάλω κανα 5-6 κιλά γιατι ειμαι αρκετα αδυνατος 1.80 67κιλα 20 χρονων.Γυμναζομαι και θα πάρω μια καθαρη πρωτείνη γτ χρησιμοποιούσα όγκου μέχρι τωρα..Θα παρω καθαρή πρωτείνη και για υδατανθρακα να παρω δεξτρόζη ή μαλτοδεξρίνη??δεν εχω ιδέα για αυτα τα δύο..ουτε σε τι ποσοτητες..

Kατά τη γνώμη μου το ιδανικό είναι να πάρεις και τα 2. Παίρνεις μετά την προπόνηση 35 γρ. δεξτρόζη και 35 γρ μαλτοδεξτρίνη..

Stamer
01-01-11, 18:59
Δηλαδη παιρνω (οταν με το καλό τελειωσω την πρωτείνη όγκου( ενα σκουπ απο την καθαρη πρωτείνη που θα αγορασω σε λιγό καιρο και μετα αμεσως αυτα τα δυο που είπες?Τι ποσότητα να πάρω?δλδ για κανα 2 μηνο πιστευω να κάνω όγκο..και ποσο η τιμη??ξερεις περιπου να μου πεις??:toast:

jimmy007
01-01-11, 19:12
Δηλαδη παιρνω (οταν με το καλό τελειωσω την πρωτείνη όγκου( ενα σκουπ απο την καθαρη πρωτείνη που θα αγορασω σε λιγό καιρο και μετα αμεσως αυτα τα δυο που είπες?Τι ποσότητα να πάρω?δλδ για κανα 2 μηνο πιστευω να κάνω όγκο..και ποσο η τιμη??ξερεις περιπου να μου πεις??:toast:

Ναι. Τα 35 γρ δεξτρόζη/μαλτοδεξτρίνη είναι ένα scoop περίπου για καθεμία. Προσωπικά την δεξτρόζη την παίρνω από φαρμακείο 3,5 ευρώ το κιλό ενώ την μαλτο από κατάστημα συμπληρωμάτων περίπου 8 ευρώ το κιλό...

Stamer
01-01-11, 22:26
Ωραια τότε θα τα βάζω όλα (whey,δεξτροζη,μαλτο)στο μπλέντερ και τα πίνω μαζί(για να βάλω κιλα)ε?Χρειαζομαι τιποτα αλλο?

Πυγμάχος
20-07-11, 11:14
http://beer-shop.gr/1kg.html