PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα διατροφης,διορθωσεις και συμβουλες



nick990
20-01-09, 23:39
Καλησπερα σε ολους...ειχα ποσταρει και παλιοτερα σχετικα με προγραμμα διατροφης και επανερχομαι με νεοτερα...Θυμιζω ειμαι 27 χρονων 1.78 και ημουν 78 κιλα...Αλλαξα τη διατροφη μου και παγιωσα 3-4 μερες την εβδομαδα προπονηση.Αυτο πριν κανα μηνα περιπου...Κιλα πολλα δεν εχασα (ειμαι 76 πλεον) αλλα ειδα διφορα στο σωμα μου...Θα ποσταρω παρακατω τη διατροφη που ακολουθω και οποιος εχει διαθεση ας προτεινει αλλαγες,προσθηκες,αφαιρεσεις...Ευχαριστω...

- Πρωινο, Ενα τοστ γαλοπουλα/τυρι ή ενα μπολ δημητριακα ολικης αλεσης με γαλα 1,5%

- Ακολουθει καφες στη δουλεια με μια κουταλια ζαχαρη (μαυρη) και γαλα.

- Αργοτερα, Ενα τοστ γαλοπουλα/τυρι (αν δεν το εχω φαει το πρωι) ή δυο φρουτα ή ενα γιαουρτι 2% ή ενα κουλουρι με σουσαμι.

- Απογευματακι πριν το γυμναστηριο οταν ειναι στο προγραμμα, μερικους ξηρους καρπους, αμυγδαλα και καρυδια...

- Μετα το γυμναστηριο (κατα τις 8:30-9), τρωω συνηθως κρεας ή ψαρι ή κοτοπουλο (ψητα) με πρασινη σαλατα. Εδω τωρα, καμια φορα τρωω και μακαρονια με σαλτσα κοκκινη ή κιμα ή λαδερο οχι πολυ συχνα ομως.

Βραδυ πριν κοιμηθω, ενα γιαουρτι 2% ή ενα κομματι τυρι με χαμηλα λιπαρα.

Αυτα σε γενικες γραμμες.Μεσα στη μερα πινω 2-2,5 λιτρα νερο.Μια φορα την εβδομαδα μπορει να πιω ενα ποτο ή να βγω για φαγητο (σαβουρα) και να ξεφυγω λιγο αλλα μεχρι εκει.

Nα συμπληρωσω οτι σκοπος ειναι η απολεια λιπους...

Και παλι ευχαριστω και περιμενω τις προτασεις σας για καλυτερα αποτελεσματα.

slaine
21-01-09, 00:40
κατ'αρχάς τα έχεις αόριστα ως προς τις ώρες δηλαδή κάθε πότε τρως.
κατά δεύτερον ειδικά σε πρόγραμμα γράμμωσης πρέπει να μετράμε θερμίδες-ποσότητες.

με λίγα λόγια να έχεις σε κάθε γεύμα κάποια πηγή πρωτείνης, αύξησε τη γενικά σε όλα τα γεύματα.

προσπάθησε να κάνεις γεύματα κάθε 3 ώρες στο περίπου.

nick990
21-01-09, 01:11
με λίγα λόγια να έχεις σε κάθε γεύμα κάποια πηγή πρωτείνης, αύξησε τη γενικά σε όλα τα γεύματα.

προσπάθησε να κάνεις γεύματα κάθε 3 ώρες στο περίπου.

Οταν λες να αυξησω την πρωτεινη, τι εννοεις να προσθεσω?περισσοτερο κρεας ή γαλακτοκομικα που εχουν?μηπως αυξανοντας τα γευματα,αρα και τις ποσοτητες φαγητου και θερμιδων που παιρνω ημερισιως μεχρι τωρα εχω αντιθετα αποτελεσματα (να παιρνω κιλα δλδ) ?
Βασικα τον τελευταιο καιρο ασχολουμε και διαβαζω οποτε αν σου ειναι εκολο πες τα μου λιγο πιο αναλυτικα...

slaine
21-01-09, 01:36
http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57

τι διάβασμα έκανες? μπήκες εκεί που λέει διατροφή? μελέτησέ το θα σε βοηθήσει παααααααααααααααααάρα πολύ