PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΑΣΙΜΟ ΛΙΠΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ - 45 ΕΤΩΝ



ΛΕΥΤΕΡΗΣ 42
13-06-16, 12:30
Καλημέρα σε όλους! Θέλω να αναφερθώ σε ένα πρόβλημα που αφορά κυρίως τις μεγαλύτερες ηλικίες. Όσοι έχουμε κάνει κατά περιόδους κακή διατροφή, ή πήραμε αρκετά κιλά και αυξομειώσαμε το βάρος μας, φτάσαμε σε ένα σημείο που παρόλο την άσκησης (3 χρόνια βάρη και παλαιότερα πολεμικές τέχνες), φτιάξαμε στομάχια και σωσίβια. Συγκεκριμένα εγώ "κρέμασα" στην κοιλιά και στα πλαϊνά, λόγω κακής διατροφής και χάσιμο βάρους (από 140 κιλά στα 95, μέσα σε δύο χρόνια). Θέλω λοιπόν να ρωτήσω, εμείς που έχουν περάσει λίγο τα χρόνια, πως μπορούμε να βελτιώσουμε την εικόνα στην κοιλιά και την μέση (ενώ συνεχίζουμε να γυμναζόμαστε) και συνχρόνως να διατηρήσουμε την μυική μας μάζα, λόγω του ότι ηλικιακά είναι πιο δύσκολο. Πρέπει να ανεβάσουμε περισσότερο την πρωτεϊνη; Σας γνωρίζω ότι έχω διάθεση να κάνω θυσίες αλλά να είναι σε λογικό πλαίσιο και να ανταποκρίνονται ηλικιακά... Να ενημερώσω τέλος πως σε γενικές γραμμές αντιλαμβάνομαι του τι πρέπει να γίνει, αλλά λόγω του ότι "κρέμασα" στην κοιλιά, ίσως χρειάζεται κάτι περισσότερο ή κάτι διαφορετικό. Ευχαριστώ!

ΛΕΥΤΕΡΗΣ 42
13-06-16, 16:28
Καλησπέρα! Αναζήτησα στο forum απαντήσεις που αφορούν χάσιμο κοιλιακού λίπους και διατήρηση μυικής μάζας για άτομα άνω των 40 ετών. Είμαι 45 ετών και θα ήθελα βοήθεια, πέραν όσων έχουν συζητηθεί (προκαταβολικά συγνώμη εάν κάτι δεν το είδα ή το προσπέρασα). Ασχολούμαι με τα βάρη 3 χρόνια, πάλη 2 χρόνια και παλαιότερα έκανα πολεμικές τέχνες. Σίγουρα η διατροφή μου είχε πολλά σκαμπανεβάσματα (εδώ και 3 χρόνια έχασα 45 κιλά, ήμουν 140 πήγα στα 95) και δεν ήμουν σωστός διατροφικά. Έχω πλέον στην διατροφή μου μαύρους υδατάνθακες, αυγά, πρωτεϊνη, κ.τ.λ, αλλά έφτασα να εμφανίζω ένα καλό σώμα αλλά στην περιοχή της κοιλιάς και της μέσης, "κρέμασε" το δέρμα και δύσκολα πέφτει το λίπος (ακολουθώ καλή διατροφή πλέον) και δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω. Επειδή ηλικιακά η μυικά μάζα δυσκολεύεται να ανέβει, υπάρχει φόβος εκεί που θα κάνω τα πάντα για να χάσω από την μεση, τελικά να χάσω και μυική μάζα οπότε, φτου κι από την αρχή! Ποιά πιστεύεται ότι είναι η χρυσή τομή, ή τι θα έπρεπε βάση της εμπειρίας σας να προσέξω περισσότερο ή να κάνω αυστηρότερα!! Ευχαριστώ!

Feth
13-06-16, 16:39
http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?34552-%CE%A7%CE%91%CE%A3%CE%99%CE%9C%CE%9F-%CE%9B%CE%99%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%A3-%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9D-%CE%9A%CE%9F%CE%99%CE%9B%CE%99%CE%91-45-%CE%95%CE%A4%CE%A9%CE%9D&p=865549#post865549
.

vaggan
13-06-16, 17:23
στην περιπτωση σου μονο κοιλιοπλαστικη