PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο ξεκίνημα με βάρη και αερόβια μετά από 10 χρόνια!!!!



thanos39
14-06-16, 12:28
Γειά σας, είμαι καινούργιος στο site και είπα να ασχοληθώ ξανά με την μεγάλη μου Αγάπη το Body Building την οποία και είχα αφήσει για 10 συναπτά έτη περίπου λόγω υποχρεώσεων οικογένεια, δουλειά, παιδιά κλπ.
Από το 1998 έως το 2004 η ενασχόληση μου με τα βάροι ήταν συστηματική και είχα φτάσει σε αρκετά ικανοποιητική επίπεδα.
Τότε ήμουν 86 κιλά και 1,86 ύψος, και έπαιζα όγκο τον χειμώνα φτάνοντας τα 90 kg σωματικό βάρος και το καλοκαίρι πήγαινα στα 83 kg με πολύ καλή γράμμωση(δεν θυμάμαι ποσοστά λίπους κλπ).Χρησιμοποιούσα αρκετά καλές πρωτεϊνες οι οποίες με είχαν βοηθήσει πολύ.Αφέθηκα όμως τα τελυταία χρόνια και έφτασα τα 116 kg σωματικό βάρος με μεγάλα ποσοστά λίπους.Τον χειμώνα ξεκίνησα δίαιτια χωρίς όμως προπόνηση και έπεσα στα 110 kg και εδώ και δύο εβδομάδες ξεκίνησα βάροι στα κιλά αυτά μαζί όμως με αερόβια (διάδρομο-μπάσκετ).
Το θέμα μου είναι πως δεν μπορώ να ακολουθήσω όχι τουλάχιστον τώρα μια αυστηρή δίαιτα για να χάσω βάρος. Βλέπω ότι σιγά σιγά κάνοντας βάροι σε συνδιασμό με αερόβια (δίαδρομο-μπάσκετ) βλέπω το σώμα μου να αλλάζει μιας και έχει μνήμη, αποκτώ γρήγορα μυϊκό όγκο και δύναμη και προσπαθώντας να τρώω όσο πιο σωστά γίνεται αποφεύγοντας το φαϊ σαβούρα και έτσι βλέπω να χάνω αργά βάρος.
Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις που έχουν να κάνουν με το τι πρόγραμμα να ακολουθήσω για την περίπτωση μου....;;;εδώ και 2 εβδομάδες που έχω ξεκινήσει κάνω σε καθημερινή βάση ένα πέρασμα δηλαδή απο μια άσκηση σε κάθε μυϊκή ομάδα με σχετικά λίγα κιλά από 5 σετ των 12 και όταν περάσω όλες τις μϋικές ομάδες συμπεριλαμβανομένων κοιλιακών και ποδιών ανεβαίνω στο διάδρομο για περίπου 40 λεπτά για τρέξιμο και περπάτημα μαζί.Όλο το πρόγραμμα κρατάει περίπου 1:35 λεπτά αλλά το βρίσκω λιγάκι κουραστικό και έτσι είπα να κάνω την μια μέρα βάροι και την άλλη αερόβια...
Η δεύτερη ερώτηση μου έχει να κάνει με το πως μπορώ να διαχειριστώ το βάρος που έχω τώρα έτσι ώστε χάνοντας λίπος και χάνοντας αργά κιλά (προς το παρών) το σώμα μου θα φένεται πολύ καλύτερο κερδίζοντας σε μυϊκό όγκο;

Feth
14-06-16, 15:06
Ξεκινα με κανα full body 3 φορες την εβδομαδα με εστιαση στις πολυαρθρικές ασκήσεις και γνωμη μου ειναι να μην βιαστείς να γυρισεις εκει που ησουν σε κιλά κλπ.. αφιερωσε επισης αρκετο χρονο και στην τεχνική . Καλη αρχη

Fataoulas
15-06-16, 11:25
Το θέμα μου είναι πως δεν μπορώ να ακολουθήσω όχι τουλάχιστον τώρα μια αυστηρή δίαιτα για να χάσω βάρος.



.....μα, δεν πρεπει να ακολουθησεις καποια αυστηρη διαιτα αυτη τη στιγμη :unsure:
Φροντισε να κανεις μια πιο σωστη διατροφη, και να περιορισεις οσο μπορεις τις σαβουρες/junk food κτλ
Αν ηδη χανεις κιλα, ανεβαινεις μυικα, αυξανεις δυναμη οπως μας λες, τοτε απλα προσεξε τη διατροφη σου και ασε τη διαιτα για αργοτερα που ισως κολλησεις και δε χανεις

thanos39
16-06-16, 09:36
Από πρωτεϊνη τι να προτιμήσω;;;; Παλιά έπερνα Nitrotech-Mesothech τώρα πέρνω μία της Herbalife (formula1) καθαρή φυτική.
Tι να προτιμήσω;;;;

Metalhead|T|
16-06-16, 10:14
Πετά τη και πάρε μια απλή whey σε όσα λεφτά σηκώνει η τσέπη σου.. Οι περισσότερες παίζουν στα 2κιλα στα 50ε περίπου. Όμως μπορείς να μπεις και στο eshop εδώ του φόρουμ και να δεις τις προσφορές που τρέχουν

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

thanos39
16-06-16, 11:20
Στα 110 κιλά που είμαι μπορώ να τα αντιστρέψω και να τα κάνω τα περισσότερα μυϊκά από ότι λίπος που έχω αρκετό τώρα η θα πρέπει να χάσω βάρος και να ξαναχτίσω μυϊκα κιλά απο νέα βάση;;;Έχω δει γνωστό μου που είμαστε στο ίδιο ύψος (1,86) και είναι 108 κιλά και έχει μικρό ποσοστό λίπους και είναι τούμπανο....

beefmeup
16-06-16, 11:25
ερωτησεις τετοιου τυπου δεν εχουν κ πολυ νοημα φιλε..
γιατι απλα δεν ξερεις πως θα σου βγει..το μονο σιγουρο ειναι πως αν ξεκινησεις, θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα απο ο,τι θα ειχες αν δεν εκανες τπτ..
οποτε ξεκινα κ μη ρωτας, με μια καλη προσπαθεια θα ερθουν κ αποτελεσματα...μη σε απασχλουν τα κιλα λιπους, μυ, κλπ κλπ.
σιγουρα πρεπει να ακουλοθησεις υποθερμιδικη κ προπονησεις με βαρη..οργανωσε το κ ξεκινα:thumbup:

thanos39
16-06-16, 11:36
ερωτησεις τετοιου τυπου δεν εχουν κ πολυ νοημα φιλε..
γιατι απλα δεν ξερεις πως θα σου βγει..το μονο σιγουρο ειναι πως αν ξεκινησεις, θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα απο ο,τι θα ειχες αν δεν εκανες τπτ..
οποτε ξεκινα κ μη ρωτας, με μια καλη προσπαθεια θα ερθουν κ αποτελεσματα...μη σε απασχλουν τα κιλα λιπους, μυ, κλπ κλπ.
σιγουρα πρεπει να ακουλοθησεις υποθερμιδικη κ προπονησεις με βαρη..οργανωσε το κ ξεκινα:thumbup:

Ρωτάω γιατί δεν ήμουνα ποτέ σε αυτά τα κιλά όταν έκανα προπονήσεις παλαιότερα. Επίσης ήμουν προβληματισμένος αν θα έπρεπε να συνδυάσω βάρη με αερόβια τώρα που είμαι σε αυτα τα κιλά η να κάνω μόνο αερόβια για να χάσω βάρος και να "ξαναχτίσω" από την αρχή κάνοντας βάρη μετά....Κατέληξα όμως στον συνδυασμό και των δύο και φυσικά μιας υποθερμιδικής διατροφής στο μέτρο του δυνατού.

beefmeup
16-06-16, 11:38
κ τα 2 χρειαζονται..το να κανεις ενα μονο απο τα 2 ,δεν θα ηταν παραγωγικο σε καμια περιπτωση.

vaggan
16-06-16, 12:22
Ρωτάω γιατί δεν ήμουνα ποτέ σε αυτά τα κιλά όταν έκανα προπονήσεις παλαιότερα. Επίσης ήμουν προβληματισμένος αν θα έπρεπε να συνδυάσω βάρη με αερόβια τώρα που είμαι σε αυτα τα κιλά η να κάνω μόνο αερόβια για να χάσω βάρος και να "ξαναχτίσω" από την αρχή κάνοντας βάρη μετά....Κατέληξα όμως στον συνδυασμό και των δύο και φυσικά μιας υποθερμιδικής διατροφής στο μέτρο του δυνατού.ολες οι μελισσες δεν κανουν μελι το οτι ητν ο φιλος σου καπως δεν παει να πει οτι θα γινεις και εσυ ακομα και αν κανεις τα ιδια πραγματα δεν το χουν ολοι.απο εκει και περα εσυ κοιταν να φτιαχνεις με τον καιρο καλυτερη εκδοση του εαυτου σου και ασε τις συγκρισεις αεροβια βαρη και διατροφη θα σου δωσουν τα μεγιστα αποτελεσματα