PDA

Επιστροφή στο Forum : Σουβλιές στην επιγονατίδα



thnpaleuw
21-01-09, 08:47
Καταρχήν καλημέρα , Πριν 5-6 χρόνια ειχα ενα ατύχημα στο σνόουμπορντ που δε το είχα κοιτάξει ποτέ. Έπεσα με το γόνατο σε ένα μυτερό βράχο. Άρχισε να με ενοχλεί και να μαζεύει λίγο υγρό στην πίσω πλευρά, πρόπερσι (το ζόρισα στο γυμναστήριο) και πηγα έκανα μαγνητική η οποία έδειξε πως όλα ήταν καθαρά χιαστούς κτλ. και μου έιχε προτείνει τοτε να κανω αν ήθελα κάτι ενέσεις (αυξηντικής μορφής) ο ορθοπαιδικός ΑΝ έκανα πρωταθλητισμό. Δέν τις έκανα φυσικα και δεν έιχα κανένα πρόβλημα. Τώρα παλι που άρχισα να το ζορίζω νιώθω ενα σούβλισμα στο "καπάκι" ακριβώς. Μπορώ να κάνω σκουότ κανονικά γενικά όλες τι ασκήσεις και μπορεί να νιώσω το σούβλισμα την άλλη μερα στο περπάτημα πχ.
Γνωρίζει κανείς τπτ σχετικό ή εχει παρόμοιο πρόβλημα?

slaine
21-01-09, 16:16
το υγρό που λες ότι μάζεψε πως το ξέρεις? εννοείς ότι πρήστηκε ή το διαπίστωσες ότι υπάρχει υγρό με εξετάσεις? και πως έφυγε το υγρό?

ρωτάω για να καταλάβω καλύτερα αν και δεν είμαι ειδικός.

αφού δε σε πονάει όταν κάνεις τις ασκήσεις (όταν έισαι ζεστός και το ζορίζεις) θα έλεγα δεν είναι σοβαρό πρόβλημα. όχι ότι πρέπει να το αφήσεις έτσι βέβαια γιατί μπορέι να χειροτορέψει.

αστάθεια έχει η επιγονατίδα? πάγο βάζεις μετά τις προπονήσεις?

thnpaleuw
22-01-09, 11:27
Υγρό είχε μαζέψει ελάχιστο κ έφυγε με μια αγωγή που είχα πάρει.
Όταν τα ζορίζω ένα μικρο πρήξιμο το έχει πάντως μετά. Πάγο όχι δε βάζω.. μ*λ*κι@ ξέρω αλλά το ξεχνάω/βαριέμαι.

Αστάθεια τι εννοείς :?

Polyneikos
22-01-09, 11:30
Ασταθεια στο γόνατο εννοουμε αν πας να πατήσεις και μπαλατζαρει το γόνατο,σαν να τρεμουλιαζει και να μην μπορεί να ισορροπήσει,μιλαμε για στιγμιαια,2-3 δευτερολέπτα.

slaine
22-01-09, 15:17
και αυτό που είπε ο Πολύνεικος αλλά και αν η επιγονατίδα σου "παίζει".
γενικά και στις 2 περιπτώσεις πρέπει να δυναμώσεις καλά την περιοχή για να σταθεροποιηθεί. αν επιμένει μπορεί να έχει κάνει και με άλλα πράγματα.

πάγος είναι πάρα πολύ σημαντικός

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4182

slaine
22-01-09, 15:18
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=405&highlight=%F0%E1%E3%EF

thnpaleuw
22-01-09, 16:38
Η επιγονατίδα όχι δεν έχει αστάθεια ούτε πιστεύω ότι παίζει.
Πρέπει να αρχισω τις καταψύξεις απ ότι κατάλαβα. Να'στε καλά για το ενδιαφέρον.

Exci
23-01-09, 13:01
Ειχα και εγω προβληματα με τα γονατα, με τη μορφη δυνατων πονων μεσα στο γονατο 10-12 ωρες μετα απο προπονηση ποδιων. Πηγα σε εναν ορθοπεδικο και εκανε το εξης:
ξαπλωσα, τραβηξε την επιγονατιδα κατω, τεντωσα τετρακεφαλο αναγκαζωντας την επιγονατιδα να ανεβει, και εκει ηταν που ενιωσα ενα γερο τριψιμο μεσα στο γονατο μου καθως ανεβαινε η επιγονατιδα. Μου ειπε κατευθειαν οτι μαλλον εχω χονδροπαθεια :affraid:

Υποθετω οτι αυτο το τριψιμο δεν υπαρχει στα υγιη γονατα?
Μου ειπε επισης οτι δεν στηριζεται καλα η επιγονατιδα και μου εδειξε κατι απλες ασκησεις που αμφιβαλλω αν εχουν αποτελεσματα. Για αποσυρση τα γονατα μου? :clown2:

slaine
23-01-09, 13:11
τρίβονται τα γόνατα γενικά αλλά σε πλλαίσια λογικά και τέτοια που ο οργανισμός επουλώνει τις όποιες ζημιες. αν εσένα έιναι too much κάτι παίζει στάνταρ, τώρα το τι... βρες εναν καλό φυσιοθεραπευτή να σε κοιτάξει ο ίδιος να σε ψάξει και να σου προτέινει ασκήσεις. η έναν αθλίατρο. κάποια συμπληρώματα αποδεδειγμένα βοηθάνε σε χονδροπάθειες πχ χονδροϊτίνη

thnpaleuw
23-01-09, 13:21
:(

κανε ότι σου είπε καλού κακού. Αν θες πες καμιά άσκηση συγκεκριμένη που σου πρότεινε.