PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφή μου



Tassos
21-01-09, 14:14
Γεια χαρα σε ολους! Αυτη ειναι η διατροφη μου τωρα, παρακαλω σχολιαστε

ΠΡΩΙΝΟ

2 scoop whey 100gr βρωμη

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ

6 ασπραδια 1 κροκος 50 γρ βρωμη

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

100 γρ κοτοπουλο (ωμο) 50 γρ βρωμη 1 πιατο πρασινη σαλατα

ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ

3 scoop whey

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ

το ιδιο με το μεσημεριανο αλλα καπιες φορες αλλαζω το κοτοπουλο με 100 γρ μοσχαρι η 80γρ (η ωμα) φακες η φασολια+μια κουταλια του γλυκου ελαιολαδο

ΒΡΑΔΥΝΟ

2 γυαουρτια 2% μια κουτ. του γλυκου ελαιολαδο

Η πρωτεινη που χρησιμοποιω ειναι καθαρη χωρις υδατανθρακες 24γρ πρωτ. ανα scoop

polydeykis
21-01-09, 15:17
καταρχήν γράψε πόσα κιλά είσαι, ύψος και ηλικία

1) ένα πρώτο που πρέπει οπωσδήποτε να διορθώσεις είναι το μεταπροπονητικο

δεν υπάρχουν καθόλου υδατάνθακες, είναι το πιο σημαντικό γεύμα μαζί με το πρωινό

βάλε στο μεταπροπονητικό 50 γραμ μαλτδεξτρίνη και 50 δεξτρόζη, έιναι φτηνά, θα τα βρεις παντού και μείωσε σε 2 σκουπ την πρωτεινη, 3 σκουπ είναι πολά εκτός αν είσαι 150 κιλά

2) επίσης απ'ότι βλέπω έχεις μικρες ποσότητες κοτοπουλο και μοσχαριού, βέβαια δεν ξέρουμε πόσα κιλά είσαι και στο λέω με επιφύλαξη. αν είσαι πανω από 75-80 βάλε πιο πολύ ποσότητα κοτόπολου, ακριβώς τη διπλασία δηλαδή

3) που είναι τα ω-3? παρε ενα συμπληρωμα ιχθυέλαιου, πολύ περισσότερο αν δε τρως και ψάρια

αυτα με μια πρωτη ματια, συνέχισε την καλή δουλεια!!

Tassos
21-01-09, 18:16
Συγνωμη απλά ξεχασα να αναφερω οτι καθε πρωι καταναλωνω μια βιταμινη C 1000 καθως και μια πολυβιταμινη
Το βραδυ συμπληρωνω με Ω3 σε μορφη χαπιου.
Το συνολο της ημερησιας πρωτεινης αυτης της διατροφης ειναι 250 γρ. ακομα 225 γρ υδατανθρακα και περιπου 50γρ λιπαρα. Δεν εχω υδατανθρακες στο μεταπροπονητικο γιατι εχω μπει απο τωρα σε φαση γραμμωσης και θελω μετα την αεροβια να παραμενει το γλυκογονο χαμηλα.
Ειμαι 1,70 91 κιλα και ποσοστο λιπους 18% και κατεβαινω.

polydeykis
21-01-09, 18:20
σε φάση γράμμωσης αν είσαι χαμήλωσε τους υδατάνθρακες στα 35 γρ έκαστο, μητους κόβεις τελείως

και ο κύριος λόγος βασικά που βάζουμε υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δέικτη στο μεταπροπονητικό δεν είναι το μυικό γλυκογόνο, αλλα για να "σηκωθεί" η πεσμένη ινσουλίνη

οπότε αν δε βάλεις υδατάνθρακες κρατάς πίσω αρκετά τον οργανισμό σου και το μυικό σου σύστημα από την ανάπτυξη που θα είχες διαφορετικά

αν θες να μειώσεις υδατάνθρακες μείωσε τους βραδυνούς, δηλαδή στα δύο τελευταία γεύματα παίρνε υδατάνθρακες μόνο από πράσθνη σαλάτα

και είναι καλή λύση οι πράσινοι υδατάνθρακες γιατί προσφέρουν και κορεσμό, δηλαδή δε πεινάς