PDA

Επιστροφή στο Forum : Το πρόγραμα μου.



jacob
21-01-09, 22:34
Γεια σας, με λένε Κώστα είμαι 18 χρονών και ασχολούμαι με την γυμναστική εδώ και αρκετό καιρό. Παρακάτω θα σας πω το πρόγραμμα μου το καθημερινό και θέλω να μου πείτε γνώμες, αν χρειάζομαι περισσότερη ποσότητα σε κάτι, να κόψω κάτι κτλ.

Είμαι 1.84 ύψος και 74 κιλά. (Ήμουν κάποτε 90 κιλά, έχω χάσει 16 κιλά)

Ξυπνάω στις 7:30 για το σχολείο, τρώω ένα τοστ το πρωί με παριζα και τυρί Gouda (πρέπει να είναι γαλοπούλα) και πίνω 2 ποτήρια νερό (έχω διαβάσει ότι το νερό κάνει καλό στους μύες) στο σχολείο κατά της 11:45 (τρίτο διάλειμμα) τρώω ένα κρύο σάντουιτς από το κυλικείο (μάυρο ψωμί με ντομάτα μαρούλι τυρί παρίζα και μαγιονέζα) στο σπίτι έρχομαι στις 14:30 κάνω 1 σετ κάμψεις κάθομαι τρώω το μεσημεριανό μου (συνήθως έχουμε μπουτάκια από κοτόπουλο, έχω ακούσει ότι είναι το καλύτερο γεύμα για μυικό όγκο γι'αυτό είναι δικιά μου παραγγελία προς την μάνα μου :P, γεμιστά, ρίζι, μακαρόνια και όλα αυτά τα τρώω μαζί με σαλάτα αγγουροντομάτα και μαρούλι και φέτα τυρί) μετά από καμιά ώρα-δύο τρώω 1-2 φρούτα (μανταρίνια πιο πολύ και μπανάνες). Ξεκουράζομαι (δεν κοιμάμαι) μέχρι της 18:00 και μετά αρχίζω την γυμναστική μου. (μονόζυγο, 3 σετ κάμψεις των 15, 3 σετ κυλιακών των 15, και αρκετές ασκήσεις που κάνω με τα βαράκια που έχω σπίτι μου.) Μετά κάνω ένα ντους, το βράδυ τρώω 1-2 φρούτα πάλι (μανταρίνια πιο πολύ και μπανάνες) πίνω και 2 ποτήρια νερό και κατα τις 22:30-23:00 πριν πέσω για ύπνο πίνω ακόμη ένα ποτήρι νερό. (Αυτό μας κάνει περίπου 8 ώρες ύπνου για να ξυπνίσω στις 7:30 το άλλο πρωί οπου πιστεύω είναι αρκετή ξεκούραση.
Δεν πίνω κόκα κόλα, δεν καπνίζω, δεν πίνω καφέ, δεν τρώω φαγητά με πολλά λιπαρά και υδατάνθρακες (γύρους κτλ) πίνω μόνο φυσικούς χυμούς (και αυτό σπάνια).

Αυτό που θέλω να κάνω ως στόχο είναι να βάλω λίγο μυικό όγκο στα χέρια μου και στο σώμα μου. Είναι καλό το πρόγραμμα που έχω κάνει για να αυξήσω μυικό όγκο?

Δεν πάω σε γυμναστήριο, λέτε να γραφτώ να κάνω περισσότερες ασκήσεις?

Πόσες μέρες μου προτείνετε να κάνω ξεκούραση και μετά να ξαναρχίζω πάλι την γυμναστική?

Το πρόγραμμα το έκανα σύμφωνα με αυτά που βρήκα στο site σας και από άλλα site ακολουθό εδώ και δυο μέρες. Να αλλάξω τίποτα?

Είναι καλό το πρόγραμμα μου?
Ευχαριστώ :wink:

peris
22-01-09, 00:11
http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=49&Itemid=57

κοιτα εδω πως πρεπει να ειναι πανω κατω μια διατροφη ογκου

διορθωσεις τι να κανεις σε αυτο το προγραμμα ειναι απο πανω μεχρι κατω τελειως λαθος

επισης καλυτερα γραψου σε ενα γυμναστηριο γιατι σπιτι ειναι δυσκολο να εχεις ενα καλο εξοπλισμο φανταζομαι μονο βαρακια εχεις οποτε ασυζητητη εμενα η αποψη μου ειναι να γραφτεις σε ενα γυμναστηριο

polydeykis
22-01-09, 00:17
αδερφέ γράψου σε ενα γυμναστήριο και ξεκίνα σιγα σιγα δυνατά , μην ακούς τους μαλακες τους γυμναστες, σπάνια θα βρεις κάποιον να ξερει τι του γινεται

διαβασε προσεχτικα τα άρθρα περί διατροφης και προπονησης και αν εισαι αφοσιωμενος θα δεις τεραστιες διαφορες πανω σου σε μερικους μηνες

slaine
22-01-09, 00:38
κατ'αρχάς καλώς ήρθες φίλε! :welcome:
είσαι στο σωστό μέρος για αυτά που ζητάς! :rocking:

θα σου πρότεινα τα εξής:

1)γυμναστήριο
ξεκίνα με ένα πρόγραμμα 3-4 ημερών για να ξεκουράζεσαι κιόλας αρκετά.

2)η διατροφή είναι πολύ λάθος με σημαντικότερο ότι παίρνεις λίγη πρωτέινη και επίσης το μεταπροπονητικό.

πήγαινε πάνω πάνω εκεί που λέει διατροφή και μπες μέσα και διάβασε εκεί που λέει διατροφή όγκου και μεταπροπονητικό. καλό είναι να τα διαβα΄σεις όλα δηλαδή αλλα ξεκίνα παό αυτά.

ότι απορία έχεις ρώτα.

καλή συνέχεια :weights:

the_big_litho
22-01-09, 00:41
συμφωνω, γραψου σε γυμναστηριο, διαβασε προσεχτικα το φορουμ και θα βοηθηθεις αρκετα.....

ωστοσο φιλε πολυδευκη δεν ειναι ολοι ασχετοι, το οτι δεν ξερουν να γυμνασουν εναν bb και λεπτομερειες πανω στην διατροφη ειναι αληθεια, αλλα το να γυμνασει ενα αρχαριο δεν ειναι τοσο ανεφικτο. Δηλαδη τι θα κανει ο φιλος μας, θα μπει μεσα στην αιθουσα και θα κανει τι???... θα παρει μαζι το λαπτοπ και θα κοιταει το φορουμ να δει πως γινονται οι ασκησεις?
Το να παρεις ενα αρχαριο και να του διεξεις τα μηχανηματα στην αρχη και να βγαλεις ενα απλο σπλιτ προγραμμα με τα βασικα σετ και τις επαναληψεις ειναι αρκετα απλο και οι περισσοτεροι γυμναστες (αν οχι ολοι) μπορουν να το κανουν... απο εκει και περα οσο περνουν τα χρονια γινεσαι ο ιδιος εμπειρικος γυμναστης του εαυτου σου....

polydeykis
22-01-09, 00:45
εχεις δικαιο αδερφε litho!!!

the_big_litho
22-01-09, 00:53
:wink: :wink: :wink:

Exci
22-01-09, 03:16
Δες τα υπολοιπα threads :thumbup:
Νομιζω τα φρουτα οσο βραδιαζει πρεπει να μειωνονται λογω ζαχαρης (υδατανθρακα) :unsure:

Και ακου τα παιδια που σου λενε να γραφτεις γυμναστηριο. Οσο εκανα γυμναστικη στο σπιτι με το που αρχιζα βαριομουν κ πηγαινα κ εκανα κατι αλλο. Στο γυμναστηριο πας, λες ε τωρα ηρθα ας κανω το προγραμμα μου να τελειωνω 8)