PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπουρνάζος-Γυμναστήριο



bandicoot
27-06-16, 10:55
Καλησπέρα παιδιά επειδή ψάχνω κάποιο γυμναστήριο να ασχολήθω λιγο πιο βαθειά στο ΒΒ και ψάχνω για καποιον "προπονητή" γενικά κάποιον να ασχοληθεί να βοηθήσει οχι απλά να κοιτάει.Εχω ακούσει καλά λόγια για το γυμναστήριο του μπουράζου και οτι βοηθάει πολύ ο Σπύρος.Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες ?Ποσο κοστίζει,αν έχει καποιες προσφορές,κάποια πακέτα? ευχαριστώ πολύ.

Metalhead|T|
28-06-16, 10:15
Το γυμναστήριο του Σπύρου βρίσκεται επί της Τροίας, κάθετο στενακι στην Πατησίων.. Κλασσικό σιδεραδικο γυμναστήριο με χειροποίητα τα περισσότερα όργανα αλλά αρκετές επιλογές για εκ γυμναση.. Εάν ψάχνεις personal δε θα το βρεις εκεί, εάν πάλι θέλεις ένα χώρο να κάνεις δυναμικές προπονήσεις.. Ενδυκνυνται... Για τις τιμές καλύτερα να περάσεις ο. Ίδιος μια βόλτα από εκεί να ενημερωθεις

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

bandicoot
19-07-16, 17:31
Πήγα και το είδα αλλα δεν μου γέμισε το μάτι ως ένα γυμναστήριο που μπόρεις να κάνεις ανετα σωστή δουλειά.Ψάχνω ενα γυμναστήριο οπου να υπάρχει προπονητης να με καθοδηγεί βήμα βήμα,και ως προς την διατροφή μου και για τις προπονήσεις μου λογο του ότι θέλω να σχοληθώ με το BB.Τα περισσότερα πεον gym γινανε αιδία ,με τις προσφορές που βγαζουν το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να εχουν κόσμο να βγάζουν λεφτά,δεν τους νοιάζει αν ο κόσμος ειναι τίγκα και δεν μπορουν να κάνουν δουλειά.Υπάρχει κανένα γυμναστήριο που να ασχολήται με το BB? Γνωρίζετε τίποτα σχετικό?Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

beefmeup
19-07-16, 17:37
Πήγα και το είδα αλλα δεν μου γέμισε το μάτι ως ένα γυμναστήριο που μπόρεις να κάνεις ανετα σωστή δουλειά.

Φιλε χωρις παρεξηγηση, αν πηγες στου Μπουρναζου κ δεν σου "γεμισε το ματι" για αυτα που γραφεις απο πανω, ασε το ββ και ξεκινα πσαρεμα καλυτερα:turtle:

εκτος αν ψαχνεις για τπτ κλασατα περσονιλικια, που οπως εγραψε κ ο Τασος απο πανω δεν θα τα βρεις εκει.

TRIANTAFYLLOU
19-07-16, 18:57
τα είπε όλα πιο πάνω ο Διονύσης , όποιος έχει όρεξη να γυμναστεί το συγκεκρημένο γυμναστήριο προσφέρει αυτα τα εφόδια που χρειάζεται κάποιος , άλλωστε εχουν γυμναστεί εκτός απο τον ίδιο στις δόξες του που έκανε πρωταθλητισμό και πολλοι άλλοι πρωταθλητες
τα σύγχρονα όργανα δεν σημαίνει πως θα φτιάξουν κάποιον καλύτερα , απλα έχουν ευκολία και δέλεαρ στο μάτι να τραβήξουν περισσότερο κόσμο
και πολλες φορές η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας έχω δεί άτομα να γυμνάζονται χρόνια και να έρχονται στο γυμναστήριο και επειδη είπαν είχαν εμπειρία με πέρσοναλ προπονητές και τέτοια δεν τούς έδινα σημασία και διαπίστωσα ότι όλα λάθος τα έκαναν και μάλιστα επικίνδυνα κιόλας σε ορισμένες ασκήσεις

bandicoot
19-07-16, 19:10
Φιλε χωρις παρεξηγηση, αν πηγες στου Μπουρναζου κ δεν σου "γεμισε το ματι" για αυτα που γραφεις απο πανω, ασε το ββ και ξεκινα πσαρεμα καλυτερα:turtle:

εκτος αν ψαχνεις για τπτ κλασατα περσονιλικια, που οπως εγραψε κ ο Τασος απο πανω δεν θα τα βρεις εκει.

Φίλε μου αρχικά καμιά παρεξήγηση, λοιπόν οταν λέω δεν μου γέμισε το μάτι εννοώ οτι είναι μικρό σε χώρο και με 5-6 άτομα που είδα μέσα την ώρα που πήγα δεν μπορείς να δουλέψεις άνετα.Οταν ξεκινάς ένα σετ υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα δευτερόλεπτα διαλειμματος μεταξύ των σετ,όταν θα πρέπει να εριμένω 4-5 λεπτά να μπώ στο επόμενο σετ,πως μπορεί να γίνει σωστή δουλειά?

bandicoot
19-07-16, 19:14
τα είπε όλα πιο πάνω ο Διονύσης , όποιος έχει όρεξη να γυμναστεί το συγκεκρημένο γυμναστήριο προσφέρει αυτα τα εφόδια που χρειάζεται κάποιος , άλλωστε εχουν γυμναστεί εκτός απο τον ίδιο στις δόξες του που έκανε πρωταθλητισμό και πολλοι άλλοι πρωταθλητες
τα σύγχρονα όργανα δεν σημαίνει πως θα φτιάξουν κάποιον καλύτερα , απλα έχουν ευκολία και δέλεαρ στο μάτι να τραβήξουν περισσότερο κόσμο
και πολλες φορές η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας έχω δεί άτομα να γυμνάζονται χρόνια και να έρχονται στο γυμναστήριο και επειδη είπαν είχαν εμπειρία με πέρσοναλ προπονητές και τέτοια δεν τούς έδινα σημασία και διαπίστωσα ότι όλα λάθος τα έκαναν και μάλιστα επικίνδυνα κιόλας σε ορισμένες ασκήσεις

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση , όπως απάντησα και στον παραπάνο κύριο το θέμα μου είναι οτι είναι αρκετά μικρο και με 6-7 άτομα (ειδικά αν παίζουν ίδιο σημείο) δεν μπορεί να γίνει σωστά η δουλειά.Δεν αμφιβάλω καθόλου οτι υπάρχουν άτομα με άπειρες γνώσεις πάνω στο BB εκει μέσα.Υπάρχει κάποιο άλλο γυμναστήριο που να υπάρχει προπονητής και γενικά να ασχολήται με το ΒΒ? ευχαριστώ πολυ.

Feth
19-07-16, 19:29
Δεν νομιζω να υπάρχουν για αυτα που ζητας απο πάνω και να το κανουν free.. δηλαδη να σε παει βημα βημα σε προπονηση και διατροφη χωρις να τον πληρώνεις.
Για γυμναστηριο με προπονητες που επιβλεπουν εκει σιγουρα θα βρεις και θα σου δώσουν το κλασσικο bb split απο εκει και πέρα περι διατροφης, θερμιδες κλπ τα φτιαχνεις εσυ μεσα απο προσπαθεια.

TRIANTAFYLLOU
19-07-16, 19:33
σε ενα μηχάνημα μπορούν να γυμναστούν εναλλάξ και 3 άτομα άνετα , έτσι κι αλλιως στα βάρη το διάλειμμα χρειάζετε και τουλάχιστον σε 1-1,5 λεπτο διάλειμμα είναι νορμάλ και δε λέμε στα βαρια σετ που μπορεί κάποιος και παραπάνω
στα άλλα μεγαλύτερα γυμναστήρια με τα χλιδάτα όργανα και τα τεράστια , έχει τόσο πολύ κόσμο που μικραίνει για πλάκα ο χώρος και εκεί φροντίζει ο άλλος να πηγαίνει σε ώρες μη αιχμής και τελικά και αυτες γίνονται αιχμής , εκτος αν έχει δυνατότητα κάποιος να έχει προσωπικό γυμναστήριο και πέρσοναλ και τότε ισχύει το ρητό " μόνος χόρευε και όσο θέλεις πήδα ":P

vaggan
19-07-16, 19:35
για περσοναλ ψαχνει το παιδι αν εννοεις γυμναστηριουχος που θα ειναι για την παρτυ σου πανω απο το κεφαλι σου επειδη του δινεις 200 ευρω το χρονο ψαξε ψαξε δεν θα τον βρεις:green:επισης οποιος γυμναζεται σοβαρα η τουλαχιστον ετσι θελει να πιστευει δεν κανει παυσεις στα σετ μερικων δευτερολεπτων αλλα καμποσων λεπτων

beefmeup
19-07-16, 21:48
.Οταν ξεκινάς ένα σετ υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα δευτερόλεπτα διαλειμματος μεταξύ των σετ,

ποιος δλδ το οριζει αυτο με τα δευτερολεπτα, πρωτη φορα το ακουω..:unsure:
εγω εχω κανει προπονηση στου Μπουρναζου μαζι με τον ιδιο, το Νασσερ, τον Κωστα (4 ατομα δλδ), ιδια πραγματα στην προπονηση κ μια χαρα την βγαλαμε κ με τα διαλλειματα μας.
προφανως εχεις κατι αλλο υποψιν σου για γυμναστικη με βαρη, κ δεν σε βολευει το συγκεκριμενο γυμναστηριο..οκ, δεκτο, αλλα μαλλον για να αναφερεις "δευτερολεπτα" αναμεσα στα σετ, κατι σε στυλ αεροβιο κανεις περισοτερο παρα βαρη..

οσον αφορα το να σου δειξει καποιος κ να σε κατευθυνει, ξερω καποια γυμναστηρια που λειτουργουν ετσι κ με πολυ χωρο για ανεση, αλλα εχουν συνδρομη καπου στα 1000 ευρω τον χρονο..
μαλλον ουτε αυτο σε βολευει, λογικα..

οποτε βρες ενα γυμναστηριο κοντα σε σενα, κ ψαξου να βρεις καποιον που θεωρεις οτι ειναι καλος, για να σου κανει personal κ να σε παρακολουθει..καλυτερα ετσι.

bandicoot
20-07-16, 01:21
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , μαλλον παρεξηγήθηκα, δεν ηθελα να θίξω κανενός δουλεια, το θέμα είναι ότι τόσα χρόνια ασχολούμαι μόνος με γυμναστήριο που εχω σπίτι και επειδή θα ηθελα να ανέβω επίπεδο( γιατι οχι και σε αγωνιστικό ) ψάχνω κάποιο γυμναστήριο που θα με βοηθήσει στο ΒΒ . Συγνώμη αν ειπα κάτι που σας πειραξε αλλά δεν ξερω πως δούλευει το ΒΒ. Πχ στο κικ μποξ που εκανα είχαμε έναν προπονητή που σε μάθαινε , κάτι παρόμοιο ψάχνω , αν υπάρχει φυσικά για το ΒΒ. Ευχαριστώ και παλι .

Βαρβάτος
20-07-16, 02:06
Φτάσε σε ένα καλό επίπεδο μόνος σου, κατέβα σε αγώνες, και θα σε βρουν από μόνοι τους αυτοί οι προπονητές που λες, μην αγχώνεσαι ;)

TRIANTAFYLLOU
20-07-16, 02:49
πρώτα ασχολείσαι μαθαίνεις ένα άθλημα φτάνεις σε ενα καλό επίπεδο και μετα αποφασίζεις και για αγώνες , γιατι μπορεί να λές για αγώνες αλλα ίσως και να μην έχεις δεί λάιβ εκτός απο βίντεο πώς είναι
το ΒΒ έχει κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις σαν άθλημα σε σχέση με κάποια άλλα , δεν είναι μάθαμε μια τεχνική σε πολεμική τέχνη και πάμε σε αγώνες , αλλα θέλει χρόνο και σωστη καθοδήγηση ώστε να φτιάξει μια υποδομή ένα σώμα
Πόσο χρόνο? αυτο εξαρτατε απο τον σωματότυπο , μεταβολισμό , γεννετικά του καθένα και πόσο γρήγορα ανταποκρίνετε το σώμα του και απο κεί αποφασίζει πότε θα κατεβεί σε αγώνες
δεν χρειάζετε βιασύνη ούτε κανείς θα γίνει επαγγελματίας εδω στην Ελλάδα , θέλει χρόνο και όποιον τον ενδιαφέρει μόνο ο προορισμός δηλαδή αυτοσκοπός οι αγώνες , γρήγορα θα εγκαταλείψει την διαδρομή

δεν σε κατέκρινε κανένας ούτε χρειάζετε συγνώμη εφόσον ρώτησες κάτι που δεν ήξερες και σε εξηγησαν τα παιδια ότι ο χρόνος επιτρέπει ακόμη και 3-4 άτομα συγρόνως να γυμναστούν σε μία άσκηση εφόσον όπως είπες ο στόχος σου είναι η σωματοδόμηση και αυτες είναι βασικές αρχές
και δεν χρειάζεται ψήρισμα , μαθαίνεις να τρώς σωστα σε γενικές γραμμές και ένα βασικό πρόγραμμα βασιζόμενο σε βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις αλλα και κάποιες απομόνωσης
και όπως λέει η παροιμία Ρωτώντας πάς στη Πόλη

procop
20-07-16, 12:28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , μαλλον παρεξηγήθηκα, δεν ηθελα να θίξω κανενός δουλεια, το θέμα είναι ότι τόσα χρόνια ασχολούμαι μόνος με γυμναστήριο που εχω σπίτι και επειδή θα ηθελα να ανέβω επίπεδο( γιατι οχι και σε αγωνιστικό ) ψάχνω κάποιο γυμναστήριο που θα με βοηθήσει στο ΒΒ . Συγνώμη αν ειπα κάτι που σας πειραξε αλλά δεν ξερω πως δούλευει το ΒΒ. Πχ στο κικ μποξ που εκανα είχαμε έναν προπονητή που σε μάθαινε , κάτι παρόμοιο ψάχνω , αν υπάρχει φυσικά για το ΒΒ. Ευχαριστώ και παλι .

Φιλε bandicoot,

Διαβασα καποια προηγουμενα ποστ σου.

Γενικα διαβαζοντας καποια αρθρα και απο εδω μεσα θα μπορεσεις να φτιαξεις μια βαση και να αρχισεις να δουλευεις το σωμα σου σε συνδυασμο με διατροφη.

Κατα περιοδους και εγω επισκευτηκα σιδεραδικα, και απλα χωρις να αναφερομαι στο γυμναστηριο του κυριου μπουρναζου Σ. Το οποιο εχω επισκεφθει στο ατλας και θεωρω οτι ειναι αρκετα ωραιος χωρος, δεν με εμπνεουν τα σιδεραδικα..
Στα περισσοτερα που εχω παει στην 3η επισκεψη ηρθε η συζητηση στο φαρμακο...αυτο με εκανε να αναθεωρησω την προσεγγιση μου στα σιδεραδικα και απλα να παω σε πιο μεγαλα γυμναστηρια , πιο απροσωπα και χωρις πολλα πολλα .. βεβαια στα πιο μεγαλα γυμναστηρια δεν ειναι απαραιτητο οτι οι γυμναστες θα σε προσεξουν η θα εχουν και τις γνωσεις..εχω περασει απο διαφορα γυμναστηρια κι θα σ πω οτι σε καποια ετυχα να βρω και παιδια που ειχαν διαθεση και χρονο να σε βοηθησουν χωρις να σε βλεπουν απο οικονομικη σκοπια..( καποιοι ειναι και παλια μελη σε bb forums ελληνικα και ειναι και γυμναστες)

Ξεκινα να διαβαζεις, βρες καππια ετοιμα προγραμματα στα stickys αναλογα με τους στοχους σου, δες μερικες διατροφες μελων και προσαρμοσε πανω σου.
Αν αποφασισεις να ενταξεις ασκησεις οπως καθισματα,αρσεις θανατου , εγω αυτο που εκανα ηταν να παω 3 μηνες στον πανελληνιο τα σαββατο κυριακα που εκαναν προπονηση και ζητησα απο τον προπονητη Κυριο Γιωργο να με βοηθησει στην τεχνικη και εγινε.

Ελπιζω να βοηθησα