PDA

Επιστροφή στο Forum : Το γυμναστηριο μου χαλασε την αναπτυξη-τι να κανω τωρα?



zaf132
13-07-16, 12:11
Καλημέρα παιδιά. Ειμαι 18 χρονών και 1 μηνα. Έχω υψος 1.71. Η μητερα μου είναι 1.62-63 περιπου και ο πατερας μου 1.72. Με το υψος των γονιών μου θεωρω ότι θα επρεπε να ειχα φτασει τουλαχιστον το 1.75. Να ξεπερασω κατα λιγο τον πατερα μου. Το καλοκαιρι 14 προς 15 χρονων εγινα από 1.56 σε 1.64. Μετά απο μισό χρονο ξεκινησα το γυμναστηριο και απο τοτε πηρα μονο 6-7 ποντους. Κανω συνολικά 2 χρονια και 3 μηνες αλλα 2 φορες σταματησα για 6 μηνες. Μου ειχε πει η γιατρος που μου κανει ομιοπαθητική να να παιζω μπασκετ καθε μερα στην 2α λυκειου. Το εκανα επι 9 μηνες και τους 6 από αυτους γυμναστηριο ταυτοχρονα. Δεν εβαλα ουτε εκατοστο. Πηγα σε ενδοκρινολογο(την ιδια χρονια) και βλεποντας τον καρπο μου ειπε θα ψηλωσεις λιγο ακομα. Ζητημα να εβαλα ενα εκατοστο απο τοτε. Η ερωτηση μου ειναι η εξης? Τα βαρη χαλαν την αναπτυξη? Εσας τι επιδραση ειχαν πανω σας?Μου εκοψαν προσωπικα καποιους ποντους? Θα ψηλωσω αλλο-εστω 2-3 εκατοστα? Εσεις μεχρι ποτε ψηλωσατε? Και υπαρχει καποια ασκηση που θα μου δωσει ποντους?(π.χ μονοζυγο) Να σημειωσω ότι δεν ειμαι και αρρωστος με το θεμα απλα θα ηθελα να ειμαι λιγο ψηλοτερος. Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων.

Flintz
14-07-16, 16:20
ο μονος τροπος να σταματησει η αναπτυξη σου ειναι με τους εξης τροπους

1) χρηση αναβολικων
2) υποσυτισμος για τεραστειο χρονικο διαστημα
3) πολυ βαριες ασθενιες, οπως πχ καρκινος
4) Χρηση αναβολικων
5) χρηση αναβολικων!!
6) χρηση καποιων φαρμακων, πχ ψυχοτροποικων
7) χρηση αναβολικων!!!!


Νομιζω ποιανεις το νοημα ;)


Δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ ασκηση που να αυξανει το υψος, ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ αυξανει το υψος,οπως πολλοι λανθασμενα λενε. Αλλα οπως τιποτα δεν μπορει να σου δωσει υψος, τιποτα δεν μπορει να σου παρει υψος. Αμα ητανε ετσι, ολοι οι αθλητες θα ητανε 1.60. Επισης, ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορει να σου δωσει υψος, οποτε μην τρεξεις στο ιντερνετ να μαθεις τροπους να αυξησεις το υψος σου. Εκτος οτι μερικα προιντα ειναι εντελος μουφα και πετας λεφτα,ορισμενα ειναι και πολυ επικινδυνα ΚΑΙ ακριβα, χωρις συμβουλη και συνταγη απο γιατρους. Οποτε μην μπεις καν στην διαδικασια να ψαξεις, αλλα ουτε και να τρεχεις σε ορμονολογους να σου συνταγογραφισουν φαρμακα, διοτη απλα δεν προκυτε να γινει :welcome:


Ο αντρας σινεχιζει να ψηλονει,αναλογα και ποτε του ηρθε η αναπτυξη και μετα τα 18 μεχρι περιπου και τα 23. Βεβαια, μεχρι τα 18 εχεις μεγιστοποιηση το υψος, οποτε μην περιμενεις απ την μια μερα στην αλλη να ξηπνησεις και να εισαι 1.80.

Το υψος ειναι σαν ενα αρθρησμα απ το υψος των γονιων σου.


Δυστηχως δεν υπαρχει τιποτα που να μπορεις να κανεις σ αυτο το κομματι - οποτε κοιταξε να μην το σκεφτεσαι, εισαι αυτος που εισαι και σε οποιον αρεσει. Κοιτα να συνεχισεις την γυμναστηκη και να βελτιωνεις τον εαυτο σου σαν ατομο,και το υψος πιστεψε με ΚΑΝΕΝΑΣ δεν προκιτε να το παρατηρησει. Α, και btw, οι γκομενες που λενε οτι ταχα θελουν τον αντρα ψιλο, λενε η μαλακιες (οπως σε πολλα αλλα θεματα :green: ) η ειναι παρα παρα πολυ ριχα ατομα, σε καθε περιπτωση τις αποφευγεις κατι τετοιες γιατι με ριχο ατομο ποτε δεν προκυτε να εισαι πραγματικα καλα.

aepiskeptis
14-07-16, 18:36
Σε λάθος ενδοκρινολόγο πήγες

Βρες έναν αθλητιατρο ή έναν καλό ορθοπεδικό αθλητών. θα σε εξετάσει θα βγαλεις μερικές ακτινογραφίες κι αν έχεις περιθώριο
θα σου γράψει συνταγή
Επίσης πριν σου γράψει συνταγή να κατσεις να μελετησεις καλά και εσυ κι όποιος αλλος σου έχει περάσει την ιδέα του ύψους , με προσέχεις δε λέω κόμπλεξ λέω ιδέα, πολύ καλά για το πώς θα γίνει ή αύξηση του ύψους και τι άλλο ενδέχεται να αυξηθεί.

Αν αυξηθεί κι ο κρίνος που λέει ή Λίλα θα σαι διπλά τυχερός

Υ.Γ. ψηλός, ψιλός, ψύλλος
φίλος, φύλο, φύλλο
Ομόηχες

Feth
14-07-16, 18:51
Ο δικος μου αδερφος ειναι 1,87(u gotta love genetics) και δεν επεξε ποτε μπασκετ και η διατροφη του κατα την διαρκεια της εφηβειας ηταν τραγικη στην κυριολεξια στα ορια υποσιτισμου θα ελεγα, εγω απο την αλλη ειμαι στο 1,74 και οι γονεις μας ειναι κατω του 1,70. .
Eγω θα προτεινα απλα να κανεις μια καλη διατροφη, ασκηση, αναρρωση και οτι ειναι να πάρεις θα πάρεις, πάνω απο ολα υγεια

beefmeup
14-07-16, 20:50
ο τιτλος αυτος ειναι τελειως ακυρος.
καμια σχεση δεν εχει το γυμναστηριο με το υψος.

orck
14-07-16, 20:53
Η δικια μας γενια Feth ειχε μια ιδιατεροτητα. Οι γονεις μας εζησαν τα παιδικα τους χρονια με πολυ κακη διατροφη λογω του β' παγκοσμιου πολεμου, εμφυλιου και γενικοτερα μιας οικονομικης δυσπραγιας. Οι περισσοτεροι τοτε δεν εφτασαν στα γενετικα τους ορια γιατι το σωμα τους δεν ειχε τα απαραιτητα οταν αναπτυσοταν.

Κυκλοφορει ενας μπακαλιστικος τυπος που λεει οτι το υψος θα ειναι ο μεσος ορος των γονιων +5 εκατοστα για τα αγορια, μια αλλη εκδοση του ειναι προσθετεις το υψος των γονιων, προσθετεις +13 για αγορια και διαιρεις δια δυο

ippokratis
14-07-16, 22:59
Έχω την εντύπωση ότι εκτός από τους γονείς παίζουν το ρόλο τους και τα πιο πίσω γονίδια.
Στη δική μου οικογένεια παππούς, θείος, ξάδερφος όλοι 1.90, εγώ κι ο πατέρας μου 1.80
αδερφή, ξαδέρφη 1,75.
Ζω το δράμα μου, θα έπρεπε κανονικά να είμαι 1.90+