PDA

Επιστροφή στο Forum : Sweet cheat



slaine
23-01-09, 11:59
Το γιαούρτι, ως γαλακτοκομικό προϊόν, μας προσφέρει όλα τα θρεπτικά συστατικά του γάλακτος ενώ ταυτόχρονα εμπλουτίζει τη διατροφή μας με ζωντανές καλλιέργειες ενζύμων που προστατεύουν τον οργανισμό μας από πολλούς παθογόνους μικροοργανισμούς. Βοηθά επίσης την ανάπτυξη της χλωρίδας του εντέρου μας στην οποία βασίζεται η παραγωγή πολλών βιταμινών.

Υλικά:
400 γρ. γιαούρτι 2% λιπαρά
120 γρ. κορν φλέικς
60 γρ. σοκολάτα λευκή
15 γρ. σταφίδες
15 γρ. καρύδια
1 φύλλο ζελατίνης
50 γρ. μέλι

Εκτέλεση:
Λιώνουμε τ σοκολάτα σε μπεν-μαρί και ανακατεύουμε με τα κορν φλέικς. Τοποθετούμε σε ένα ταψί, ένα στεφάνι τούρτας διαμέτρου 15 εκ. πάνω σε μια λαδόκολλα και αδειάζουμε σ' αυτό το μείγμα σοκολάτας. Αφήνουμε να κρυώσει στο ψυγείο και ανακατεύουμε το μέλι μαζί με το γιαούρτι και το φύλλο ζελατίνης αφού προηγουμένως το έχουμε μαλακώσει σε κρύο νερό και λιώσει σε ζεστό νερό. Ανακατεύουμε καλά και αδειάζουμε από πάνω τα κορν φλέικς. Αφήνουμε στο ψυγείο για μερικές ώρες και σερβίρουμε μαζί με τα καρύδια και τις σταφίδες.

SiCkOheL
23-01-09, 12:07
την ζελατίνη δεν έπιασα :|

slaine
23-01-09, 12:22
τι είναι ή γιατί υπάρχει στη συνταγή?

Exci
23-01-09, 13:10
Αν και εχω ελαχιστες γνωσεις μαγειρικης ομολογω οτι και μενα με προβληματισε ο ρολος της ζελατινης :unsure: :P :P :P

slaine
23-01-09, 13:15
το "δένει" ρε. άσε που εσύ με τα γόνατα τη χρειάζεσαι γιατί νομίζω γίνεται από χόνδρους :nana: αν και κανονικά στα γλυκά δεν πρέπει να αλλάζουμε τις συνταγές ούτε στο ελάχιστο, πήρατε μία ιδέα αυτοσχεδιάστε μετά. εγώ πάντα κάτι αλλάζω

Exci
23-01-09, 13:17
άσε που εσύ με τα γόνατα τη χρειάζεσαι γιατί νομίζω γίνεται από χόνδρους :nana: :sneaky:

slaine
23-01-09, 13:21
ρε αλήθεια νομίζω ότι έχει σχέση με χόνδρους. μπορεί να κάνω λάθος βέβαια δεν είμαι σίγουρος...

vagg
23-01-09, 14:04
για γραμμωση την κοβω :P

SiCkOheL
23-01-09, 14:59
what is that zelatini thingie dude :D

slaine
23-01-09, 15:02
είναι κάτι σαν φύλο λεπτό από ζελέ.
το ζεσταίνεις πχ σε ζεστό νερό το χρησιμοποιείς σε γλυκά για να τα "δέσεις" καλύτερα ή για γαρνιτούρα-στόλισμα

SiCkOheL
23-01-09, 15:02
ok thanx :notice: :wink: