PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεφτεδάκια κοτόπουλου με ginger



slaine
23-01-09, 12:19
http://www.youtube.com/watch?v=nu0HCtYPUIs&eurl=http://www.sintagespareas.gr/sintages/keftedakia-kotopoulou-me-ginger.html&feature=player_embedded

Συστατικά
κομματάκια κοτόπουλου, ξεκοκαλισμένα (περί τα 200 gr)
2,5 gr. φρέσκια πιπερόριζα (ginger)
2 φρέσκα κρεμμυδάκια
1 σκελίδα σκόρδο
αλάτι
tabasco
αγνό παρθένο ελαιόλαδο
50 gr. ψωμί, μουλιασμένο σε γάλα
50 gr. τριμμένη φρυγανιά
4 κ.γ. μαγιονέζα
15 gr. ψιλοκομμένο κόλιανδρο (ή μαϊντανό)
1 λεμόνι


Οδηγίες

Βάζουμε τη μαγιονέζα σε μπωλ, προσθέτουμε σιγά-σιγά τον χυμό του λεμονιού, φροντίζοντας να ανακατεύουμε ενδιάμεσα με κουταλάκι για να ενσωματώνονται τα δύο υλικά. Στο τέλος προσθέτουμε και τον κολίανδρο, περί τα 2 κουταλάκια του γλυκού (σε περίπτωση που δεν μας αρέσει η γεύση ή δεν έχουμε, μπορούμε να τον αντικαταστήσουμε με τριμμένο μαϊντανό).

Ξύνουμε στον τρίφτη την πιπερόριζα και παίρνουμε τα ξύσματα μέσα σε ένα μικρό τέλι όπου και τα σφίγγουμε καλά για να πάρουμε τελικά, μόνον τον χυμό που θα βγεί από αυτό.
Μουλιάζουμε το ψωμί στο γάλα, αυτό θα κάνει τα κεφτεδάκια μας πολύ αφράτα

Η συνταγή δεν έχει καθόλου αυγά. Η προσθήκη αυγού θα έκανε τα κεφτεδάκια μας πολύ πιο σφικτά και συνεκτικά. Αληθινούς... “ΚΙΟφτέδες”.
Βάζουμε στο μπλέντερ όλα τα άλλα υλικά (πλην του ελαιόλαδου και της τριμμένης φρυγανιάς), και τα κτυπάμε για να πάρουμε ένα λείο και ομοιογενές μείγμα.

Ανακατεύουμε το μείγμα με κουτάλι, για να βεβαιωθούμε ότι είναι πράγματι λείο και δεν έχουν μείνει κομματάκια (να γιατί αυτή τη φορά θα απαρνιέμαι τις λατρεμένες μου καυτερές πιπερίτσες για χάρη του Tabasco).
Για ευκολία μας στον υπολογισμό των ποσοτήτων, χωρίζουμε το μείγμα στα δύο και κατόπιν πάλι στα δύο. Από κάθε μία από τις 4 στοίβες θα φτιάξουμε 5 κεφτεδάκια (20 συνολικά)

Από αυτό το πολύ απαλό (και αρωματισμένο και πικάντικο) μείγμα μας, και με υγρά τα χέρια, (αλλιώς κολλάει σα διάολος το μείγμα), πλάθουμε πολλές μικρές μπαλίτσες.
Εδώ πρέπει να κάνουμε μια συμφωνία. Σήμερα τα κεφτεδάκια μας θα έχουν μέγεθος... σαν τρία φουντουκάκια μαζί. Όχι μεγαλύτερα. Θα σας βόλευε εδώ το χωνί ζαχαροπλαστικής

Αφού φτιάξουμε τις μπαλίτσες μας, τις βάζουμε μέσα σε ταψάκι/πιατάκι/κάτι τέλος πάντων με τη τριμμένη φρυγανιά μας και τις γυρίζουμε, ώστε να πάει παντού, να καλυφθεί όλη η επιφάνειά τους.
Τις ξαναδουλεύουμε με τα χέρια (τώρα είναι πολύ πιο εύκολο) για να πάρουν ένα τέλειο σφαιρικό σχήμα.

Τοποθετούμε τα κεφτεδάκια μας σε ταψί αλειμμένο με το ελαιόλαδο, σε κάποια σχετική απόσταση το ένα από το άλλο για να κυκλοφορεί ο αέρας και να ψηθούν καλά. Προσθέτουμε λίγο ελαιόλαδο από πάνω τους, και...
...τις ψένουμε σε προθερμασμένο στους 200 βαθμούς φούρνο (στην επιλογή αέρας) μέχρι να ροδίσουν (περίπου 10 με 12 λεπτά).

Βγάζουμε το ταψί από το φούρνο και αφήνουμε τα κεφτεδάκια μας να χλιαρύνουν λίγο. Είναι τραγανά, χρυσαφένια, γευστικότατα.
Τα σερβίρουμε χλιαρά, με τη σάλτσα μαγιονέζας. Εδώ … πρωτοτυπήστε. Σε ένα μικρό και βαθύ –ατομικό- μπωλ βάζετε δυό κουταλιές από τη σάλτσα μαγιονέζας.

Έξω από το πιάτο, και πάνω στο πιατάκι του, τοποθετείτε ένα-δυό επάλληλα μικρά κομματάκια χαρτί κουζίνας (θα χρησιμεύσει και για να πάρει τα περιττά λάδια αλλά και για να διακοσμήσει το πιάτο σας) και πάνω σε αυτό τρία-τέσσερα κεφτεδάκια (ανάλογα με την... όρεξη αυτού για τον οποίο προορίζεται). Προσθέστε και δυό φύλλα πράσινης σαλάτας και σερβίρετε. Είναι ένα νοστιμότατο ορεκτικό. Καλή όρεξη.


προσωπικά θα το δώσω στη μάνα μου να το φτιάξει :geek: αλλά χωρίς τη μαγιονέζα :smash: :green:

ovelix
23-01-09, 12:24
πεινασα παω για :food:

jemstone
23-01-09, 12:35
Ένα καλό μπουκάλι κόκκινο κρασί και σας κάνω το τραπέζι...

slaine
23-01-09, 12:39
γι'αυτό σε πάω ρε τζεμ!

jemstone
23-01-09, 12:41
Γιατί θα σου μαγειρέψω η γιατί θα κάνω και τη λάντζα μετά χαχαχαχ :P :P

slaine
23-01-09, 12:45
καταμερισμός εργασίας!!!
εσύ θα μαγειρέψεις κι εγώ θα φάααααααααααω!!!! :P
νταξ' θα πλύνω τα πιάτα μετά :sneaky:

jemstone
23-01-09, 12:47
Μήπως θες να φαραώ και την ποδίτσα τις γκαρσόνας μέχρι να φάει ο αφέντης …. Άσε υπαρχή και το πλυντήριο πιάτων … δόξα τον κύριο :roll:

slaine
23-01-09, 12:56
εγώ προθυμοποιήθηκα πάντως!
όσο για το τι θα σου πήγαινε περισσότερο να φοράς... :evil2:

jemstone
23-01-09, 12:58
χαχαχαχαχαχαχα Ξέρω ξέρω τη στολή την ολόσωμη του μπογιατζή :P

slaine
23-01-09, 13:01
μια και είπες στολή καλύτερα τη "στολή" εργασίας σου... :evil2: :love: