PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμναστικη στο σπιτι



Giorgos_Sider
01-08-16, 03:27
Kαλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα,

Αποφασισα να ασχοληθω προσφατα με τη γυμναστικη απλα δεν εχω τη δυνατοτητα να παω σε καποιο γυμναστηριο εχω ομως προσβαση σε εξοπλισμο στο σπιτι (αλτηρες,μπαρα,μονοζυγο,παγκος).Η ερωτηση μου ειναι η εξης.Πιστευετε οτι θα ειμαι σε θεση να βαλω μυικα κιλα και να επιτυχω τους στοχους μου αν προπονουμαι αποκλειστικα στο σπιτι ; Αν ναι εχετε μηπως καποιο προγραμμα να μου προτεινετε ;

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Fit4Art
16-09-16, 00:54
Γεια σου φίλε George,

Έχω σταματήσει το γυμναστήριο εδώ και χρόνια και προσπαθώ να γυμνάζομαι στο σπίτι για πολλούς και διάφορους λόγους, όπως χρόνο και χρήματα (περισσότερο σαφώς χρόνο).

Έχω πρόσφατα δημιουργήσει ένα blog ***** με προτάσεις και ιδέες για το πως γυμνάζομαι εγώ ο ίδιος στο σπίτι μου.

Το τελευταίο ΑΡΘΡΟ μου ήταν οι ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ, και εδώ είναι το αντίστοιχο ΒΙΝΤΕΟ - ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ:


https://www.youtube.com/watch?v=kBEDtUZCJHM

Αυτό είναι και το YOUTUBE κανάλι μου.

beefmeup
16-09-16, 00:59
γεια χαρα φιλε..
σου εσβησα το link του blog σου αρχικα γιατι εχω addblock κ δεν μου ανοιγει τπτ, κ δεν εχω σκοπο να βγαλω το addblock για να μπορω να διαβασω διαφορα blog στο νετ.
κ μετα γιατι αν θες να αναρτησεις το link του blog σου μεσα στο φορουμ αυτο, να επικοινωνησεις με τον admin για να παρεις την σχετικη αδεια.

ευχαριστω για την κατανοηση.

Fit4Art
16-09-16, 01:12
Ok, δεν ήξερα ότι δεν πρέπει να ποστάρω σχετικά link εφόσον είναι σχετικά με την ιστοσελίδα και το thread. Δεν πειράζει !!!

passat
16-09-16, 09:47
fit4art ποια ειναι η διαφορα των καμψεων στηθους με τις κανονικες?
εγω τις θελω για να δυναμωσουν τα χερια και πλατες και για το στηθος σαν γυναικομαστια που εχω

επειδη θελω να παω ειδικες δυναμεις και πρεπει να κανω 20 με 30 καμψεις και ελξεις
πως γινεται να τις αυξησω?? γιατι με το ζορι κανω 3

Χαράλαμπος
16-09-16, 10:02
Kαλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα,

Αποφασισα να ασχοληθω προσφατα με τη γυμναστικη απλα δεν εχω τη δυνατοτητα να παω σε καποιο γυμναστηριο εχω ομως προσβαση σε εξοπλισμο στο σπιτι (αλτηρες,μπαρα,μονοζυγο,παγκος).Η ερωτηση μου ειναι η εξης.Πιστευετε οτι θα ειμαι σε θεση να βαλω μυικα κιλα και να επιτυχω τους στοχους μου αν προπονουμαι αποκλειστικα στο σπιτι ; Αν ναι εχετε μηπως καποιο προγραμμα να μου προτεινετε ;

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Ο εξοπλισμός που έχεις είναι μία χαρά ώστε να είσαι σε θέση να εκτελείς όλες τις βασικές ασκήσεις για να βάλεις μυϊκά κιλά εφ' όσον κάνεις σκληρή προοδευτική προπόνηση και τροφοδοτείς το σώμα σου με "καύσιμα".

http://www.bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?31-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

Καλώς ήρθες!:welcome:

Fit4Art
17-09-16, 23:02
fit4art ποια ειναι η διαφορα των καμψεων στηθους με τις κανονικες?
εγω τις θελω για να δυναμωσουν τα χερια και πλατες και για το στηθος σαν γυναικομαστια που εχω

επειδη θελω να παω ειδικες δυναμεις και πρεπει να κανω 20 με 30 καμψεις και ελξεις
πως γινεται να τις αυξησω?? γιατι με το ζορι κανω 3

Όπως είπε και ο ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ παρακάτω .. βασικό ρόλο στην βελτίωση της φυσικής κατάστασης σου είναι και τα καύσιμα που παίρνεις (φυσικά εννοώ τη σωστή διατροφή με πολύ καλή πηγή υδατάνθρακα και πρωτεϊνών). Αυτό θα σε βοηθήσει να βελτιώσεις τη κατάσταση επομένως και τις κάμψεις. Πάντως αν θέλεις να γίνεις πολύ καλός στις κάμψεις και έλξεις, πρέπει να κάνεις καθημερινά (χώρια από την καθημερινή προπόνηση σου, όπου πρέπει να γυμνάζεις συστηματικά και τακτικά όλο το κορμί σου).

ΚΑΜΨΕΙΣ και ΕΛΞΕΙΣ είναι οι βασικές και συνάμα πιο δύσκολες ασκήσεις για τον κορμό του σώματος σου και απαιτούν πολύ καλή φυσική κατάσταση .. όποτε με συνέπεια, δουλειά, θέληση και πάνω από όλα σωστή διατροφή (καύσιμα) θα πάρεις τα αποτελέσματα που θέλεις μακροπρόθεσμα ..

Όσο αφορά τις κάμψεις, υπάρχουν αρκετά παραλλαγές και καλό είναι να δοκιμάζεις διάφορα είδη και όχι να κάνεις μόνο τις κανονικές για να πιάνεις κάθε φορά διαφορετικές μυικές ίνες και να μη βαριέσαι φυσικά. Έχω μια playlist με κάμψεις διαφόρων ειδών εδώ - ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΤΗΘΟΣ (https://www.youtube.com/watch?v=p3EnhXoL1RI&list=PLbp9yhUF77ibCIhhJQrra8n4WpiV-fex1)

Μείνε συντονισμένος αν σου αρέσει να γυμνάζεσαι μόνος σου και στο σπίτι, θα ανεβάσω αρκετό υλικό φέτος με γυμναστική στο σπίτι καθώς και συμβουλές για διατροφή και καλά και υγιεινά γεύματα ..

beefmeup
17-09-16, 23:11
Ok, δεν ήξερα ότι δεν πρέπει να ποστάρω σχετικά link εφόσον είναι σχετικά με την ιστοσελίδα και το thread. Δεν πειράζει !!!

φιλε τι θα γινει με το λινκ που βαζεις στην υπογραφη, θα με κανεις να το αφαιρεσω πολλες φορες ακομα?

Fit4Art
24-09-16, 17:50
Γεια σας και πάλι,

Βασίλης εδώ, σε αυτό το REPLY θέλω να σας μιλήσω για την σπουδαιότητα και αναγκαιότητα της εκγύμνασης των κοιλιακών μας.

Σίγουρα η κοιλιακή χώρα (κοιλιακοί μύες) είναι από τις πιο δύσκολες περιοχές για να γυμναστούν. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Ειδικά όποιος πρώτο πάει στο γυμναστήριο και βλέπει πάρα πολλά και διάφορα όργανα, οι κοιλιακοί δεν τον ενδιαφέρουν και τόσο, όποτε βαριούνται οι περισσότεροι να τους εκτελέσουν. Αυτό όμως είναι μεγάλο λάθος.

Το μυϊκό σύστημα του μέσου κορμού είναι ο στυλοβάτης, ο Άτλας του σώματος και αποτελεί μια σταθερή βάση υποστήριξης για το σώμα. Μας επιτρέπει να στεκόμαστε όρθιοι και να κινούμαστε, βοηθάει στον έλεγχο της κίνησης, μεταφέρει ενέργεια, κατανέμει δυνάμεις και κυρίως προστατεύει τη μέση.

Οι μύες του κορμού παίζουν σημαντικό ρόλο στις κινήσεις και στη σταθεροποίηση της σπονδυλικής στήλης. Οι κοιλιακοί ως ανταγωνιστές των ραχιαίων, όταν ισχυροποιούνται υποστηρίζουν τη σπονδυλική στήλη. Η σταθερότητα, η δύναμη, η κινητικότητα και ο καλός συντονισμός κοιλιακών-ραχιαίων αποτρέπει πολλές κακώσεις στις ωμοπλάτες, τον αυχένα και τις περιβόητες ενοχλήσεις στη μέση.

Επίσης οι κοιλιακοί δεν χρειάζονται τα όργανα του γυμναστηρίου, ίσα-ίσα οι καλύτερες ασκήσεις για τους κοιλιακούς είναι με ελεύθερες ασκήσεις όπου χρησιμοποιούμε το βάρος τους σώματος μας.

Όταν θες να δώσεις έμφαση στους κάτω κοιλιακούς, η κίνηση του σώματος συνήθως πρέπει να προέρχεται από το κάτω (όποτε συνήθως γίνεται με άρση ποδιών).
Ενώ όταν θες να δώσεις έμφαση στους πάνω κοιλιακούς, η κίνηση του σώματος συνήθως πρέπει να προέρχεται από το πάνω μέρος του σώματος (μετακίνηση του κορμού μας).

Στο παρακάτω video που έχω ετοιμάσει, θα δούμε μια 1 άσκηση για τους κάτω κοιλιακούς και 1 άσκηση για τους πάρω κοιλιακούς που μπορούμε να πραγματοποιήσουμε στον προσωπικό μας χώρο:


https://www.youtube.com/watch?v=zeNTK5YpUOs