PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ισχύει τελικά;



mercu
21-08-16, 13:56
Καλησπέρα σας. Εδω και 1 χρονο εχω αρχισει γυμναστικη με βαρη. Εχω καπως γυμνασμενο σωμα, αλλα υπαρχουν δυο ζητηματα που με απασχολουν.

Ζητημα 1:
Θελω να αποκτησω λιγο ογκο. Περα απ' την διατροφη και τα συμπληρωματα, τι ειδους προπονηση πρεπει να κανω; Θελω να πω, καποιοι λενε πως για να αποκτησεις ογκο πρεπει να αυξησεις κιλα με λιγοτερες επαναληψεις. Αλλοι λενε πως δεν ειναι απαραιτητο αυτο. Και με λιγοτερα κιλα και παραπανω επαναληψεις μπορεις να αποκτησεις ογκο. Εδω λοιπον εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι ειδους προγραμμα να ακολουθησω.

Σημειωση: Το θεμα ειναι οτι οταν αυξανω κιλα, ζοριζομαι, δεν κανω καλα την ασκηση, δεν ακολουθω ολο το ευρος της ασκησης και ταλαντευεται ο κορμος μου.
Εδω και μια εβδομαδα εχω χαμηλωσει κιλα, κανω καλα την ασκηση, ολο το ευρος και κανω επαναληψεις μεχρι να αρχισω να ποναω. Δηλαδη κανω οσες επαναληψεις μπορω + 2-3 επαναληψεις με πονο. Με αυτον τον τροπο μπορει να αποκτησει καποιος ογκο;


Ζητημα 2:
Κοιτωντας τον εαυτο μου anface, θελω να δωσω επεκταση στον κορμο μου, να καταλαμβανω λιγο περισσοτερο χωρο. Οι ασκησεις που μπορω να σκεφτω ειναι ωμοι δελτοειδεις (τραπεζοειδεις δεν θελω, ηδη εχω κοντο λαιμο). Φτερα, και ολοι οι μυες των χεριων. Ενα αλλο πραγμα που θα μπορουσε να με βοηθησει σε αυτο, ειναι να ανασηκωθουν οι ωμοι μου κατα 2-3 εκατοστα περιπου. Διοτι τωρα εχουν μια ελαφρια κλιση προς τα κατω. Θελω να ανασηκωθουν, να δημιουργησουν μια ευθεια γραμμη απ τον εναν ωμο μεχρι τον αλλον. Να δωσουν την ψευδαισθηση της μεγαλης πλατης. Πως μπορω λοιπον να ανασηκωσω τους ωμους μου; Με τι ασκησεις; Μονοζυγο;



Σας ευχαριστώ!