PDA

Επιστροφή στο Forum : Για αγώνες bodybuildilng



kyriakos23
25-01-09, 00:56
πεστε οτι καποιος ξεκιναει απο το μηδεν και μετα αποκτα ενα σχηματισμο.πως ξερει καποιος αν κανει για να παει σε αγωνες,δηλαδη αν εχει τα προσοντα?

mantus3
25-01-09, 01:03
σωστη ερωτηση κ αρκετα δυσκολη..
για μενα ολοι εχουν τα προσοντα, απλα το θεμα ειναι το τι θεση θα παρουν κ το ποσο καλοι ειναι...

αρα, κατεβενει στους αγωνες αμα νιοθει οτι ειναι ετοιμος, κ κρινει εκ των ιστερων αμα ηταν ετοιμος απο τα αποτελεσματα

kyriakos23
25-01-09, 01:05
δηλαδη φιλε μου και ενας κοκαλιαρης να παει η το αντιθετο ενας γεματουλης θα τον αφησουν να συμετασχει?

mantus3
25-01-09, 01:12
σιγουρα! παιζουν διαφορες κατηγοριες.. κ ασχεετος το αν θα πατοσει η οχι, εχει κ αυτος το δικαιομα να συμετασχει

the_big_litho
25-01-09, 01:27
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3697

η ελπιδα πεθαινει τελευταια....

:P :P

TRIANTAFYLLOU
25-01-09, 01:49
αυτό καλό θα ήταν να το αξιολογήσει κάποιος έμπειρος προπονητής στην περίπτωση που δεν υπάρχει εμπειρία .
με λίγα λόγια όταν κάποιος μετά απο κάποιο χρόνο προπόνησης έχει πάρει κάποια μυικά κιλά καί έχει ένα σώμα συμετρικό με ικανοποιητική μυικότητα εκεί χρειάζετε η εμπειρία να μπορεί να καταλάβει κάποιος αν αυτό το σωμα γραμώνοντας αγωνιστικά θα μπορέσει να κρατήσει αυτές τις αναλογίες και δεν θα μείνει σαν τον σκέλετορ.

αν έχει τα προσόντα τότε ανάλογα με το επίπεδό του θα μπεί στην κατάληλη κατηγορία φίτνες η ββ όπου και το φίτνες πάλι αν μιλάμε για την wff-international χωρίζετε σε κατηγορίες αναλογα με την μυικότητα όπως απλό φίτνες , περφόρμανς , αθλετικ , σουπερ μποντι και εξτρίμ μποντι ,η αν έχουμε περισσότερους μυς τότε πάμε σε κατηγορία ββ και εκεί είναι ανάλογα με κιλά η υψος.

αυτό ο καθένας που γυμναζετε για καιρό και έχει παρακολουθήσει αγώνες αλλά έχει και το γνώθεις αυτόν μπορεί να καταλάβει αν στέκεται αξιοπρεπώς σε τέτοια κατηγορία .

το μυστικό είναι να σ αρέσει η προπόνηση με βάρη και να μην είναι αυτοσκοπός μόνο οι αγώνες που αυτό αν έρθει το πλήρωμα του χρόνου μπορεί να γίνει .

το ββ έχει μια διαφορά με άλλα αθλήματα όπως πολεμικές τέχνες όπου εκεί αν κάποιος είναι καλός και με κίτρινη ζώνη πάει και παίζει αγώνες και ας χάσει , στην περίπτωση του ββ το σώμα για να χτιστεί θέλει χρόνο , που και αυτός διαφέρει απο άτομο σε άτομο γιατί οι δυνατότητες του καθενός δεν είναι ίδιες όπως βέβαια σε όλα τα αθλήματα αλλά στο ββ δεν είναι μάθαμε μια τεχνική πάμε στον αγώνα ,το σώμα θέλει τον χρόνο του για να χτιστεί σε κάθε περίπτωση.

Muscleboss
25-01-09, 02:07
^ kyriako δε θα μπορούσες να πάρεις καλύτερη απάντηση.

ΜΒ

kyriakos23
25-01-09, 02:16
ναι μαρεσε η απαντηση σου φιλε μου.
σε ευχαριστο παρα πολυ.
αποφασισα πραγματικα να ασχοληθω με το αθλημα και με ενδιαφερουν οι σοβαρες απαντησεις.

RUHL
25-01-09, 03:23
Δυστυχως στο αθλημα μας μπορει να παρει μερος οποιος θελει!!! ασχετα αν θα τον δουλευουν πανω

http://www.youtube.com/watch?v=aMXfcgOaDlw

και τι ειναι πραγματι σωστο στον αληθινο και οχι στον ψευτικο κοσμο που ζουν μερικοι

Polyneikos
25-01-09, 11:38
Φίλε Κυριακο,να σου πω την γνωμη μου.Κατ΄αρχην με την πρώτη ευκαιρία να πας να δεις αγωνες για να καταλαβεις πανω κατω το επίπεδο,σίγουρα είναι πολύ διαφορετικα από τις φωτογραφίες που βλέπεις.
Κατόπιν πρεπει να έχεις καλή αυτοεκτίμηση και να βλέπεις τον εαυτό σου πάντα σαν τρίτο ματι και να τον κρίνεις αν μετα από ενα σημειο είσαι έτοιμος να σταθείς ή όχι.
Κανεις δεν θα σου απαγορεύσει την συμμετοχή σου,κατα καιρούς έχουν ανεβει στην σκηνη άτομα που παιζει να μην καναν δίαιτα ούτε μια εβδομαδα,τελειως αγράμμωτοι,καθολου προετοιμασμενοι,χωρίς μυικότητα καταλληλη για το επίπεδο.
Αλλά η γνωμη μου είναι ότι όταν ανεβαινει ο άλλος πανω,πρεπει να είναι έτοιμος σε όλα τα επίπεδα.Προετοιμασία,Σκηνική παρουσία(σωστο βάψιμο),ποζάρισμα,ατομικο,τα πάντα.Αν σου λειπει κατι από αυτα καλυτερα ειναι να τα φτιαξεις στην εντελεια και μετα να ανεβεις.
Αυτό που ανεφερε ο Ηλίας είναι το πιο σωστό,δεν χρειάζεται να γίνει αυτοσκοπος η συμμετοχη σε έναν αγώνα και δεν σημαινει ότι δεν υπάρχουν καλα κορμια που δεν έχουν συμμετοχή σε αγωνες.
Μακαρι να φτασεις τους στοχους παντως αν το σκεφτεσαι σοβαρα και να σε δουμε επί σκηνης!! :awesome:

the_big_litho
25-01-09, 14:36
Φίλε Κυριακο,να σου πω την γνωμη μου.Κατ΄αρχην με την πρώτη ευκαιρία να πας να δεις αγωνες για να καταλαβεις πανω κατω το επίπεδο,σίγουρα είναι πολύ διαφορετικα από τις φωτογραφίες που βλέπεις.
Κατόπιν πρεπει να έχεις καλή αυτοεκτίμηση και να βλέπεις τον εαυτό σου πάντα σαν τρίτο ματι και να τον κρίνεις αν μετα από ενα σημειο είσαι έτοιμος να σταθείς ή όχι.


+1

οπως τα λεει ο πολυνεικος, εφοσον εχεις δουλεψει καποια χρονια και νιωθεις οτι εισαι σε ενα καλο επιπεδο, παρακολουθεις τις διαπλασεις των αλλων αθλητων στις κατηγοριες που σε ενδιαφερουν και αποφασιζεις αν εισαι ετοιμος.....

καλο κουραγιο στην προσπαθεια σου :thumbsup: :thumbsup:

SiCkOheL
25-01-09, 15:03
θα κατεβω και εγώ σε αγώνες ο ruhl είπε ότι είμαι έτοιμος