PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα δυναμης



napstor
25-01-09, 02:41
λοιπον παιδια εφτιαξα ενα προγραμμα δυναμης που θα αρχισω αυριο
η βαση του ειναι απο το log του steve στην 6 σελιδα
το σπλιτ ειναι το εξης
1/στηθος-δικεφαλα
2/ποδια-γαμπες
3/κενο
4/πλατη-τρικεφαλα
5/ωμοι-κοιλιακοι

οι ασκησεις ειναι αυτες που εχει οπως και τα σετ οπως και ο χρονος ξεκουρασης ωποτε ειναι περιττο να τα γραψω
απλα η απορια μου ειναι αν ειναι καλο το σπλιτ και δευτερον εχει μερικες ασκησεις που λεει ή θα κανεις τη μια η την αλλη.να τις αλλαζω καθε φορα ή καθε 2 ή οχι?
αυτα και περιμενω απαντησεις :green:

slaine
25-01-09, 04:01
κάνε ένα κόπι πέιστ ρε! ή βάλε το λινκ. θα καθόμαστε να ψάχνουμε τώρα... :sneaky:

Steve KinG STyLe
25-01-09, 12:20
ΟΧΙ μην κανεις αυτο εγω παντως ειμαι κατα...ειδικα εγω δεν ηξερα πως να το εφαρμοσω σαν προγραμμα δυναμης και εσυ δεν εχεις ξανα κανει οποτε καλυτερα αστο...εξαλου δεν εχει κατι το ιδιετερο!!!
Γνωμη μου που το εχω κανει...ενταξει δεν λεω ανεβηκα λιγο στα κιλα αλλα θα μπορουσα πολυ περισσοτερο...
Για οσους δε ξερουν πιο λεει:
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=45143#45143

Δες ενα σορο καλα προγραμματα δυναμης που μπορεις να κανεις και να μας πεις και στο τελος την γνωμη σου(που παντα μετραει :lol: ).
5*5*5: http://www.bodybuilding.com/fun/mm2.htm
5*5: http://www.geocities.com/elitemadcow1/5x5_Program/Linear_5x5.htm
3*3: http://www.bodybuilding.com/fun/mahler83.htm
Η κατι τετοιο οπως κανω εγω τωρα με τις αρνιτικες...Και ενα καρο ακομα προγραμματα δυναμης..

Οσο για τις ερωτησεις σου...
Τα διαλλυματα που λεει ουτε καν που θα τα ακολουθησεις δηλαδη να κανεις διαλλυμα 1,30λεπτο και να πας στο βαρυ σετ...ου καλα σοθηκες!!!
Για τις ασκησεις δεν καταλαβα καν την ερωτηση...

btw καλη δυναμη
Τελοσπαντως καλη δυναμη

napstor
25-01-09, 22:36
το σπλιτ ειναι καλο?
εχει μερικες παρομοιες ασκησεις και λεει η θα κανεις την μια ή την αλλη.
π.χ.λεει ισιο παγκο με μπαρα ή με αλτηρες.καθε ποτε να αλλαζω τις ασκησεις?
καθε εβδομαδα,1 φορα στις 2?ποτε?
αυτα
:geek:

Steve KinG STyLe
25-01-09, 23:08
Σου λεω παλι να μην το κανεις.Γιατι πρωτον εχει παρα πολλα σετ και ειναι κουραστικο χωρις λογο.Κανεις 2 μερικες φορες και 3 set πριν μπεις στο βαρυ λειτουργικο set μα χαμηλες επαναληψεις και καταφερνεις μονο να κουραστεις και να χασεις δυναμεις...κατι το ιδιετερο δεν εχει καποια λογικη οπως π.χ το 3*3 η το 5*5*5 και καποια αλλα..Και επισης νομιζω οτι δεν ξερεις πως να το εφαρμοσεις γιατι δεν εχεις ξανα κανει ποτε δυναμη οπως και εγω εκανα χαζομαρες...

Παντως τι να σου πω αν τοσο θες να το κανεις,εγω δεν εχω λογο να το απαγορεψω.Το σπλιτ ναι καλο ειναι αν και προσωπικα αν το εκανα δεν θα δουλευα καν χερια και αναλογα πως αναρωνεις μπορει να εκανα και 3μερες μονο...ασκησεις ενταξει μην αλλαζεις καθε βδομαδα μονο οταν το νιωσεις απαρετητο και κανε ΜΟΝΟ βασικες παγκο επικλινι και ισιο με μπαρα η βυθισεις για ποδια squat,αρσεις θανατου κτλ δηλαδη μην πας και κανεις αλτηρες για στηθος ή εκτασεις ποδιων ε...δυναμη κανεις!!!ΜΗΝ κανεις τοσα σετ η τουλαχιστον κανε περιοδηκοτητα και μειωνε τα set ανα βδομαδα γιατι τοσα set ειναι κουραστικα και αννουσεια και θα παθεις υπερπροπονηση και θα ψαχνεσε...τελος μην κανεις πυραμειδα!!!
Παντως η γνωμη μου ειναι να κανεις καποιο αλλο...

Καλη δυναμη παντως

BRaWNy
26-01-09, 10:18
Παράμετροι προπόνησης αύξησης δύναμης θα πρέπει να υπάρχουν μονίμως, όποιο πρόγραμμα και να ακολουθείτε, ότι στόχους και να έχετε.

Την δύναμη δεν την φέρνουν τα σπλιτς.

napstor
27-01-09, 00:06
λοιπον ποσταρω το προγραμμα μου αναλυτικα.ειναι αλλαγμενο λιγο απο το αρχικο αλλα πιστευω και καλυτερο.οι επαναληψεις 2-6.τα διαλλειματα απο 2-4 λεπτα αναλογα την ομαδα

δευτερα 1)πιεσεις με μπαρα 4σετ
2)πιεσεις επικλινη με μπαρα 3 σετ

1)καμψεις δικεφαλων με μπαρα 3 σετ

τριτη 1)σκουoτ 4σετ
2)snatch deadlift 3 σετ
3)αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια 3 σετ
4)αρσεις ποδιων ορθιος 4 σετ

πεμπτη 1)αρσεις θανατου ή rack pulls 4 σετ
2)ελξεις τροχαλιας 3 σετ
3)κωπηλατικη 3 σετ

1)πιεσεις παγκου με κλειστη λαβη 3σετ
2)γαλλικες ή εκτασεις 3 σετ

παρασκευη 1)πιεσεις ωμων με αλτηρες ή με μπαρα 4 σετ
3)ορθια κωπηλατικη με μπαρα 4 σετ

1)ροκανισματα 3 σετ
2)αρσεις ποδιων 3 σετ
3)υπερεκτασεις 3 σετ

το αλλαξα παλι για να γινει ακομα καλυτερο.θα το αρχισω κανονικα την επομενη εβδομαδα.αντε πειτε γνωμες