PDA

Επιστροφή στο Forum : Superset



mathiteuomenos
25-01-09, 20:18
ειναι καλυτερα superset στηθος-πλατη η στηθος - στηθος κ πλατη -πλατη σε ξεχωριστες μερεσ?? ποια η διαφορα τους? εχω ανοιξει παρομοιο topic παλαιοτερα αλλα δεν πηρα συγκεκριμενες απαντησεις.. οποιος ξερει ας πει!!

slaine
25-01-09, 20:20
και επειδή δεν πήρες απαντήσεις άνοιξες πάλι τόπικ με το ίδιο θέμα αντι να ποστάρεις εκεί να μας το θυμήσεις? δεν κατάλαβα...

τεσπα

εξαρτάται από πολλά. θα έλεγα καλύτερα να τα κάνεις όλα ανά διαστήματα.

NASSER
25-01-09, 20:23
Ποιος ειναι ο στοχος σου και γιατι σε απασχολει το σουπερ σετ σε δυο μεγαλες μυικες ομαδες?

Πες μας το σκεπτικο σου και επειτα θα εχεις τις σωστες απαντησεις, καθως θα γινει και αναλυση του σουπερ σετ.

mathiteuomenos
25-01-09, 20:24
και επειδή δεν πήρες απαντήσεις άνοιξες πάλι τόπικ με το ίδιο θέμα αντι να ποστάρεις εκεί να μας το θυμήσεις? δεν κατάλαβα...

εχεις δικιο.. δε το σκεφτηκα... απλα εδω ρωταω αυτο που θελω να μαθω πιο συγκεκριμενο ενω στο αλλο ειναι καπως γενικοτερη η ερωτηση..


εξαρτάται από πολλά. θα έλεγα καλύτερα να τα κάνεις όλα ανά διαστήματα. απο τι εξαρταται συγκεκριμενα αν θες να πεις.. ειπαμε να δινουμε εμπεριστατωμενες απαντησεις. :D

mathiteuomenos
25-01-09, 20:26
Ποιος ειναι ο στοχος σου και γιατι σε απασχολει το σουπερ σετ σε δυο μεγαλες μυικες ομαδες?

Πες μας το σκεπτικο σου και επειτα θα εχεις τις σωστες απαντησεις, καθως θα γινει και αναλυση του σουπερ σετ.

στοχος μου ειναι ο ογκος του στηθους και της πλατης κυριως .. διαβασα το αρθρο του MB για τα superset αλλα εκει αναφερει μονο το superset στηθους -στηθους.. οσους γυμναστες εχω ρωτησει μου εχουν πει οτι ειναι καλυτερο στηθος - πλατη αλλα χωρις να μου εξηγουν το γιατι.. γιαυτο λοιπον θα ηθελα να μαθω πιο συγκεκριμενα.. ευχαριστω

NASSER
25-01-09, 20:38
Εγω θα ελεγα πως σωστα διαβασες και λαθος ακουσες.

Σε ρωτησα γιατι σουπερ σετ δυο μεγαλων μυικων ομαδων. Δεν ταιριαζει και δεν αποδιδει να προσπαθησεις να εχεις σε διαστολη ταυτοχρονα δυο μεγαλες μυικες ομαδες.
Καλο θα ήταν να εφαρμόσεις αυτο που διαβασες, καθως και το συνδυασμό ασκήσεων που συστήνονται.

mathiteuomenos
25-01-09, 20:42
Εγω θα ελεγα πως σωστα διαβασες και λαθος ακουσες.

Σε ρωτησα γιατι σουπερ σετ δυο μεγαλων μυικων ομαδων. Δεν ταιριαζει και δεν αποδιδει να προσπαθησεις να εχεις σε διαστολη ταυτοχρονα δυο μεγαλες μυικες ομαδες.
Καλο θα ήταν να εφαρμόσεις αυτο που διαβασες, καθως και το συνδυασμό ασκήσεων που συστήνονται.

ευχαριστω πολυ. κατι τετοιο περιμενα να ακουσω και αυτο πιστευω και εγω μιας και το εχω συζητησει με ενα φιλο μου και διαφωνουμε πανω σε αυτο το θεμα. νομιζω στο αρθρο του MB Λεει μονο συνδυασμους για σουπερσετ ωμων και σουπερσετ στηθους.. εχετε να προτεινεται συνδυασμους για πλατη?? και κατι ακομα.. σουπερσετ δικεφαλων-τρικεφαλων δε νομιζω να υπαρχει προβλημα ε η ακομα και σε τοσο μικρες μυικες ομαδες καλυτερα μονες τους??

NASSER
25-01-09, 20:48
Ο συνδυασμός δικεφάλου-τρικέφαλου είναι ο πιο συνηθισμένος. Δεν θα εχεις προβλημα.

Όσο για την πλάτη καλό είναι να έχεις ένα συνδυασμό άσκησης έλξεως και κωπηλατικής. Δηλαδη μπορεις να κανεις ελξεις στην τροχαλια και μετα να μπαίνεις στην κωπηλατική μηχανή ή να κάνεις κωπηλατική με μπάρα.

Steve KinG STyLe
25-01-09, 21:30
Εγω την ξερω σαν τεχνικη το superset ανταγωνιστων μυων και ειναι μια χαρα.Αλλα ειναι δυο τελειως διαφορερετικες τεχνικες.Τα κανονικα superset ειναι για να αυξησουν τον χρονο κατω απο ενταση και να "αποτελειωσουν" εναν μυει τωρα τα superset ανταγονιστων τι να σου πω δεν ξερω τι λογικη...

BRaWNy
25-01-09, 21:31
Aυτό για το οποίο αναφέρεσαι σχετικά με πλάτη και στήθος, είναι και γνωστά σαν σούπερσετ ανταγωνιστών ομάδων.
Δεν θα έπρεπε όμως να λέγονται σούπερσετς, ειδικά γιατι θα πρέπει να υπάρχει διάλειμμα** ανάμεσα στα σετς που θα γίνονται εναλλακτικά (1 σετ για στηθος, 1 σετ για πλάτη, 1 σετ για στηθος κλπ).
Εγω προτιμώ να τα λέω (όπως και αρκετοί άλλοι), alternated sets or alternated training or antagonist sets/training or antagonist pairings etc.
Κανονικά τα σούπερσετς είναι τα σετ δυο ασκήσεων που γίνονται συνεχώμενα και αφορούν την ίδια μυική ομάδα.
Δεν θα κολλήσουμε όμως στις ονομασίες.

Aυτού του είδους η προπόνηση, ειδικά αν ακολουθείται ανάλογο split ανταγωνιστών ομάδων, έχει πολλά υπέρ.
Μερικά απο αυτά, (πέρα απο το ότι ανεβάζετε πυκνότητα στην προπόνηση στον ίδιο χρόνο, ή αν θέλετε κερδίζετε χρόνο):

-A muscle's ability to produce full motor unit activation is enhanced when the contraction of that muscle is preceded immediately by a contraction of its antagonist (opposite muscle).

-There's a decrease in the inhibition of the antagonist. This is because of an accumulation of fatigue. You see, when a muscle has to contract, it doesn't only contract against the weight, it must also contract against its opposite muscle group. If that opposite muscle is slightly fatigued, it'll add less resistance.

Βάσει αυτών επίσης, χρησιμοποείς και περισσότερα κιλά σε μια άσκηση.

**Αν απο μια άσκηση π.χ. στηθους περάσεις αμέσως σε μια άσκηση πλάτης χωρις διάλειμμα, κατα κάποιον τρόπο "ρίχνεις" την δεύτερη άσκηση, διότι όσο να' ναι θα είσαι κουρασμένος απο την πρώτη (άσχετα αν είναι διαφορετική ομαδα), με ανεβασμένους παλμούς, αναπνοή κλπ και δεν δίνεις τη δυνατότητα στην δευτερη να αποδώσεις όπως πρέπει σε αυτήν.

Στην περίπτωση των κανονικών σουπερσετς, δηλαδή δυιο ασκήσεων για την ίδια μυική ομάδα, δεν μας ενδιαφέρει αυτό (είναι άλλο θέμα), ειδικά εαν κάνουμε pre-exhaustion.



οσους γυμναστες εχω ρωτησει μου εχουν πει οτι ειναι καλυτερο στηθος - πλατη αλλα χωρις να μου εξηγουν το γιατι.. Σωστά σου έχουν πει ότι είναι καλό, αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι δεν ξέρουν το γιατί, ειδάλλως θα στο έλεγαν/εξηγούσαν.


Υ.Γ.
Nasser, I'm sorry, αλλά θα διαφωνήσω εν μέρη με όσα είπες.
Συζήτηση κάνουμε, και αυτά που έγραψα είναι απλά απόψεις που ασπάζομαι.

mathiteuomenos
25-01-09, 21:32
Εγω την ξερω σαν τεχνικη το superset ανταγωνιστων μυων και ειναι μια χαρα.Αλλα ειναι δυο τελειως διαφορερετικες τεχνικες.Τα κανονικα superset ειναι για να αυξησουν τον χρονο κατω απο ενταση και να "αποτελειωσουν" εναν μυει τωρα τα superset ανταγονιστων τι να σου πω δεν ξερω τι λογικη...
ουτε και γω ξερω τη λογικη των σουπερσετ ανταγωνιστων μυων κ θα ηθελα πολυ να μαθω πως λειτουργουν. το μονο που ξερω ειναι οτι τα κανονικα σσ αν εχεις σωστη διατροφη βοηθουν πολυ για ογκο αλλα οχι για πολυ μεγαλη περιοδο

BRaWNy
25-01-09, 21:35
Εγω την ξερω σαν τεχνικη το superset ανταγωνιστων μυων και ειναι μια χαρα.Αλλα ειναι δυο τελειως διαφορερετικες τεχνικες.Τα κανονικα superset ειναι για να αυξησουν τον χρονο κατω απο ενταση και να "αποτελειωσουν" εναν μυει τωρα τα superset ανταγονιστων τι να σου πω δεν ξερω τι λογικη...Συμφωνώ μαζί σου.
Όσο για την λογική που ρωτάς, απαντω πιό πάνω.

Steve KinG STyLe
25-01-09, 21:38
Μπραβο Brawny σαφεστατη απαντηση :clap:

BRaWNy
25-01-09, 21:41
Εγω την ξερω σαν τεχνικη το superset ανταγωνιστων μυων και ειναι μια χαρα.Αλλα ειναι δυο τελειως διαφορερετικες τεχνικες.Τα κανονικα superset ειναι για να αυξησουν τον χρονο κατω απο ενταση και να "αποτελειωσουν" εναν μυει τωρα τα superset ανταγονιστων τι να σου πω δεν ξερω τι λογικη...
ουτε και γω ξερω τη λογικη των σουπερσετ ανταγωνιστων μυων κ θα ηθελα πολυ να μαθω πως λειτουργουν. το μονο που ξερω ειναι οτι τα κανονικα σσ αν εχεις σωστη διατροφη βοηθουν πολυ για ογκο αλλα οχι για πολυ μεγαλη περιοδοTα κανονικά σουπερσετ είναι μια μορφή τεχνικής έντασης κλπ, και δεν κάνουν για αρχάριους.
Ακόμη και σε προχωρημένο επίπεδο, θα πρέπει να γίνονται με μέτρο.

Τα ανταγωνιστικά σούπερσετς (antagonist pairing training) αντιθέτως, είναι ότι πρέπει για αρχάριους.
Φυσικά και για προχωρημένους, και φυσικά και με συχνή χρήση κλπ.

Όπως είπα, για τη λογική πισω απο αυτά κλπ, εγραψα παραπάνω.

NASSER
25-01-09, 22:00
Υ.Γ.
Nasser, I'm sorry, αλλά θα διαφωνήσω εν μέρη με όσα είπες.
Συζήτηση κάνουμε, και αυτά που έγραψα είναι απλά απόψεις που ασπάζομαι.

ΒRaWNy τα οσα γραφεις δεν ειναι λαθος ουτε αντιθετα με κατι που ειπα. Σουπερ σετ πρακτικα δεν γινεται στηθος -πλατη. Δηλαδη να μπαινεις αμεσως και χωρις κανενα διαλλειμα συνεχομενα στις δυο ομαδες.

Το να προπονησει δυο ανταγωνιστηκες ομαδες με διαλλειματα δεν ονομαζεται σουπερ σετ. Σωστα?? Εγω τουλαχιστον δεν το ονομαζω! Καλα εκανες και εδωσες αναλυτικα και την επιλογη προπονησης ανταγωνιστικων μυων.

BRaWNy
25-01-09, 22:11
Υ.Γ.
Nasser, I'm sorry, αλλά θα διαφωνήσω εν μέρη με όσα είπες.
Συζήτηση κάνουμε, και αυτά που έγραψα είναι απλά απόψεις που ασπάζομαι.

ΒRaWNy τα οσα γραφεις δεν ειναι λαθος ουτε αντιθετα με κατι που ειπα. Σουπερ σετ πρακτικα δεν γινεται στηθος -πλατη. Δηλαδη να μπαινεις αμεσως και χωρις κανενα διαλλειμα συνεχομενα στις δυο ομαδες.

Το να προπονησει δυο ανταγωνιστηκες ομαδες με διαλλειματα δεν ονομαζεται σουπερ σετ. Σωστα?? Εγω τουλαχιστον δεν το ονομαζω! Καλα εκανες και εδωσες αναλυτικα και την επιλογη προπονησης ανταγωνιστικων μυων.Τότε sorry ξανά, γιατι δεν κατάλαβα τι εννοούσες.
Αυτό ακριβως που λες είπα και εγω, μιλούσα για σετ ανταγωνιστών ομάδων (ένα σετ τη μια ομάδα, ενα την άλλη, πάλι ενα σετ της πρωτης ομάδας κλπ) και με διάλειμμα ενδιάμεσα σε κάθε σετ.
Οπότε συμφωνούμε.

Υ.Γ.Μόνο που τα ανταγωνιστικά σετς είναι λίγο δύσκολο να χρησιμοποιηθούν/εφαρμοστούν στα γυμναστήρια, ειδικά εαν έχει πολύ κοσμο και ειναι πιασμένα τα όργανα, ή π.χ. πολύ μακρια το ένα με το άλλο.

Και πολλές φορές αυτό είναι πρόβλημα και για άλλες μεθόδους/πλάνα κλπ.
π.χ. θες να κάνεις κάποια άσκηση πριν κρυώσεις, και περιμένεις κάποιον που κάνει την ίδια άσκηση (χρησιμοποιείτο ίδιο όργανο/πάγκο/τροχαλία κλπ) με το 1/5 των κιλών που θα χρησιμοποιήσεις (και έτσι δεν μπορεις να κάνεις ενδιάμεσα στα σετ του με το βάλε βγάλε), για 5-6 σετ με 5-6 λεπτά διάλειμμα ενδιάμεσα επειδή μιλάει στο κινητό ή με κάποιον άλλον, π.χ. για αυτοκίνητα.

Ευτυχως εγω κάνω στο σπίτι και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

mathiteuomenos
27-01-09, 11:52
Aυτό για το οποίο αναφέρεσαι σχετικά με πλάτη και στήθος, είναι και γνωστά σαν σούπερσετ ανταγωνιστών ομάδων.
Δεν θα έπρεπε όμως να λέγονται σούπερσετς, ειδικά γιατι θα πρέπει να υπάρχει διάλειμμα** ανάμεσα στα σετς που θα γίνονται εναλλακτικά (1 σετ για στηθος, 1 σετ για πλάτη, 1 σετ για στηθος κλπ).
Εγω προτιμώ να τα λέω (όπως και αρκετοί άλλοι), alternated sets or alternated training or antagonist sets/training or antagonist pairings etc.


και τι μορφη θα εχει μια τετοια προπονηση με alternating sets?δλδ ποσες ασκησεις για καθε μυικη ομαδα , ποιοες ασκησεις, τα διαλλειματα αναμεσα στα set, το σπλιτ ( προφανως θα ειναι στηθος - πλατη , δικεφαλοι τρικεφαλοι , αλλα οι ωμοι??) ποσες επαναληψεις κτλ. αν εχεις χρονο εξηγησε μας η αλλιως μπορεις να μας παραπεμψεις σε καποιο αρθρο η βιβλιο?? :army2: :toast:

BRaWNy
27-01-09, 14:24
και τι μορφη θα εχει μια τετοια προπονηση με alternating sets?δλδ ποσες ασκησεις για καθε μυικη ομαδα , ποιοες ασκησεις, τα διαλλειματα αναμεσα στα set, το σπλιτ ( προφανως θα ειναι στηθος - πλατη , δικεφαλοι τρικεφαλοι , αλλα οι ωμοι??) ποσες επαναληψεις κτλ.

Με το κάτω σώμα συνήθως είναι δύσκολο να επιλέξεις επακριβώς ανταγωνίστριες ομάδες, καθως στις βασικές και κύριες ασκήσεις για κάτω σωμα, εμπλέκονται αρκετά και ίδιες μυικές ομάδες.

Με τους ώμους είναι κάπως πιό εύκολο, αν τους πλάγιους δελτοειδείς τους υπολογίζεις μαζί με τους εμπρόσθιους, μπορουν να επιλεχτούν ασκήσεις αυτών σαν ανταγωνιστριες ασκήσεις με ανω πλάτη/πίσω δελτοειδείς.

Όσων αφορά τα σετ, εξαρτάται απο το σπλιτ (δηλαδή συχνότητα προπόνησης των ίδιων μυικών ομάδων), απο την ένταση, τις επαναλήψεις, τις μεθόδους επέκτασης ενός σετ για μεγαλύτερη ένταση, την ικανότητα ανάρρωσής σου κλπ.
Για το τελευταίο θα πρέπει να λάβεις πολύ υποψιν, το ότι ασχολείσαι συγχρόνως και με τέννις.

Εγω θα πρότεινα να σταματήσεις το τέννις, ή τουλάχιστον να το αφήσεις για 1 φορά την εβδομάδα.
Ίσως κιόλας, θα ηταν καλύτερα αρχικά να μην κάνεις καθόλου ασκήσεις απευθείας για τα μπράτσα, μιας και απο ότι καταλαβαίνω είσαι κατα κάποιον τρόπο αρχάριος, και πιστεύω ότι αυτό που σου χρειάζεται αρχικά είναι να ανέβεις πολυ΄σε δύναμη και μάζα μέσα απο αυτήν, χρησιμοποιώντας βασικές/πολυαρθρικές και "κατάλληλες" ασκήσεις, και φροντίζοντας παράλληλα και όπου χρειάζεται να μάθεις καλά και την τεχνική εκτέλεσής τους.

Πες μου αν θες να με ακούσεις κατα γράμμα και εμπιστεύεσαι αυτά που σου λέω, και μπορω να σου προτείνω ασκήσεις και σπλιτ, και ως ένα βαθμό και σετς, σαν σημείο αναφοράς, και να σε παρακολουθώ στο φόρουμ όταν έχω χρόνο.
Επίσης, και το πως θες να έχεις το εβδομαδιαίο πλάνο σου για τις δραστηριότητές σου (βαρη και τένις αν θα το συνεχίσεις).
Μόνο που για την συνέχεια, καλό είναι να τα πούμε στο λογκ σου (αν έχεις) ή σε λογκ που θα ανοίξεις.
Εκτός κι αν τα παραπάνω που σου είπα αρκούν, για να βγάλεις ένα πλάνο μόνος σου.


Υ.Γ.Απο ολυμπιακά drills έχεις καθόλου ιδέα?
Φαντάζομαι πως όχι (εννοώ να ξέρεις τεχνική κλπ), μιας και δεν μου φαίνεται ότι έχεις και μεγάλο backround στην προπόνηση με βάρη.

Υ.Γ.2.Επίσης, στο όλο θέμα παίζει ρόλο κι αν μπορείς να κάνεις alternating sets στο γυμναστήριο που πας, αν σε βολεύει με τα όργανα κλπ, όπως έγραψα σε προηγούμενο πόστ μου εδω.

mathiteuomenos
27-01-09, 14:34
το τεννις λογω εξεταστικης το εχω αφησει για αυτον το μηνα και πηγαινω που και που με εναν φιλο μου να παιζω για να εχω απλα επαφη.. ουτως η αλλως το τεννις δε με κουραζει καθολου μυικα γιατι ειναι αποκλειστικα αεροβια.. οσον αφορα τα βαρη μολις χτες ξεκινησα γυμναστηριο μετα απο μια παυση περιπου ενος μηνα.. χτες εκανα κυκλικη προπονηση στις βασικες ασκησεις με 12αρες επαναληψεις και σκεφτομουν απο την αλλη βδομαδα να μπω σε ενα πιο αυστηρο προγραμμα γιαυτο και ρωτησα για superset. μου τραβηξαν την προσοχη αυτα που εγραψες για τα alternating sets και γιαυτο ειπα να το δοκιμασω. θα ηθελα πολυ αν να με βοηθησεις εσυ μιας και εισαι πολυ πιο εμπειρος και πιστευω οταν εχω κ τις συμβουλες πιο προχωρημενων θα εχω καλυτερα αποτελεσματα και μονο λογω ψυχολογιας. απο olympic drills δεν ξερω. αν θες στειλε μου PM να μου πεις οτι θες. ευχαριστω για το ενδιαφερον

BRaWNy
27-01-09, 14:52
ουτως η αλλως το τεννις δε με κουραζει καθολου μυικα γιατι ειναι αποκλειστικα αεροβια.. Φαίνεται δεν έχεις δει την γνώμη μου για αερόβιες.

Το τέννις δεν θα μπορουσα να το κατατάξω ουτε σε αερόβια χαμηλής έντασης (με την οποία θα έχεις προβλήματα να αυξήσεις μάζα), αλλά ούτε και υψηλής έντασης και διαλειμματική (η οποία προτείνεται), γιατι παρόλο που λες ότι δεν κουράζεσαι μυικά (αυτο ειναι το πρόβλημα εν μέρει), δεν νομίζω ότι είναι τόσο χαλαρό.

Τωρα αν είναι π.χ. σαν έντονο περπάτημα στο διάδρομο (και με βεβαιώσεις ότι είναι έτσι), θα έλεγα ακόμη πιό πολύ να μείνεις μακριά.

Όσων αφορά τη συνέχεια για πλάνο/ασκήσεις κλπ που σου είπα παραπάνω, θα προτιμούσα να γίνει δημόσια και όχι με προσωπικά μηνύματα.

mathiteuomenos
27-01-09, 14:55
Το τέννις δεν θα μπορουσα να το κατατάξω ουτε σε αερόβια χαμηλής έντασης (με την οποία θα έχεις προβλήματα να αυξήσεις μάζα), αλλά ούτε και υψηλής έντασης και διαλειμματική (η οποία προτείνεται), γιατι παρόλο που λες ότι δεν κουράζεσαι μυικά (αυτο ειναι το πρόβλημα εν μέρει), δεν νομίζω ότι είναι τόσο χαλαρό.
Τωρα αν είναι π.χ. σαν έντονο περπάτημα στο διάδρομο (και με βεβαιώσεις ότι είναι έτσι), θα έλεγα ακόμη πιό πολύ να μείνεις μακριά.

εγω το τεννις το κατατασσω στην αεροβικη διαλλειματικη και το πιστευω αυτο που λεω μιας και εμπεριχει μικρα σπριντακια στο γηπεδο και επειτα διαλλειματα.

οσον αφορα τον τροπο επικοινωνιας απλα πες μου τι να κανω

mathiteuomenos
27-01-09, 15:29
γιατι παρόλο που λες ότι δεν κουράζεσαι μυικά (αυτο ειναι το πρόβλημα εν μέρει), δεν νομίζω ότι είναι τόσο χαλαρό.

δεν κουραζομαι μυικα στον ανω κορμο.. οι γλουτοι, οι τετρακεφαλοι, οι γαμπες και οι πλαγιοι κοιλιακοι πιανονται συχνα αναλογα με την ενταση κ τη διαρκεια

RUHL
27-01-09, 16:01
Να πω δεν διαβασα ολο ολο το τοπικ

απλος συμφωνω σε αυτο

Σουπερ σετ πρακτικα δεν γινεται στηθος -πλατη. Δηλαδη να μπαινεις αμεσως και χωρις κανενα διαλλειμα συνεχομενα στις δυο ομαδες.
Δεν γηνετε να συνδιαστει με επιτυχεια αυτο ενω στα χερια γηνετε σε μεγαλα σωματικα τμηματα οχι και απο προσωπικη εμπειρια και απο τα λογια του charles Glass σε μια απο τις προπονησεις που εκανε σε καποιους οταν ρωτηθηκε αν γηνετε να συνδιαστουν ως σουπερ σετ τα μεγαλα σωματικα τμηματα

Hurricane38
27-01-09, 18:59
Γνωριζω την απαντηση σχετικα με τα ενναλακτικα σουπερσετ στηθους πλατης,οχι επειδη ειμαι κανενας ειδημονας αλλα επειδη το διαβασα απο τον Mike Mahler.Το συστηνει συνεχως λεγονβτας οτι ο ενας μυωνας δρα ανταγωνιστικα πανω στον αλλον ετσι ωστε οταν κανεις ενα σετ στηθος και μετα πλατη το στηθος κατα την ωρα της εκτελεσης του σετ της πλατης ξεκουραζεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αγνωσται αι βουλαι των μυων.

BRaWNy
27-01-09, 19:37
οσον αφορα τον τροπο επικοινωνιας απλα πες μου τι να κανωΣου είπα παραπάνω, αν θες να με ακούσεις και να σου δώσω πλάνο, θα το κάνω μέσα στο φόρουμ και όχι με προσωπικά μηνύματα.
Πες μου εσύ πρωτα το ΟΚ.
Μετα σου είπα:
Μόνο που για την συνέχεια, καλό είναι να τα πούμε στο λογκ σου (αν έχεις) ή σε λογκ που θα ανοίξεις.
Αυτό εννοούσα δημόσια, μεσα στο φόρουμ αλλά σε τόπικ/λογκ σου των προπονήσεών σου, και όχι με ανταλλαγή pms

mathiteuomenos
27-01-09, 22:15
Σου είπα παραπάνω, αν θες να με ακούσεις και να σου δώσω πλάνο, θα το κάνω μέσα στο φόρουμ και όχι με προσωπικά μηνύματα.
Πες μου εσύ πρωτα το ΟΚ.
Μετα σου είπα:
Μόνο που για την συνέχεια, καλό είναι να τα πούμε στο λογκ σου (αν έχεις) ή σε λογκ που θα ανοίξεις.
Αυτό εννοούσα δημόσια, μεσα στο φόρουμ αλλά σε τόπικ/λογκ σου των προπονήσεών σου, και όχι με ανταλλαγή pms
ναι εννοειται δεν εχω προβλημα. σου δινω λοιπον το οκ.. θα ανοιξω log και θα γραψω ηλικιες στοχους κιλα υψος κλπ. οποτε τα λεμε απο κει.. ευχαριστω πολυ :bowdown:

Steve KinG STyLe
29-01-09, 23:45
I can't trace antagonist stretching to one specific coach, but it's been used for a long time and clearly works!

It's well documented that intense stretching prior to a muscle contraction greatly reduces the force production potential for that contraction. That's one of the reasons why it's best to stretch after a workout rather than before it.

We can use this little tidbit of information to our advantage. There's this thing called "antagonist co-contraction" which can actually reduce our capacity to lift big. If an antagonist muscle (a muscle opposite the function of the target muscle) has a lot of tension in it, it'll take more force for the agonist muscle to produce a certain movement.

Basically, if your triceps are contracting, it'll be harder to curl anything impressive. The triceps are elbow extensors, while the biceps are elbow flexors; the contraction of an extensor will make the flexion harder to do.

By Christian Thibaudeau :awesome: :awesome: