PDA

Επιστροφή στο Forum : Τότε ... και τώρα



kutsup
25-01-09, 21:37
1990

http://i700.photobucket.com/albums/ww1/kutsup/summer_1990.jpg?t=1232908455


2009

http://i700.photobucket.com/albums/ww1/kutsup/today.jpg?t=1232908614

slaine
25-01-09, 21:40
ωραίος!!!! πολύ καλός! κρίμα που δε βλέπουμε πόδια στην τωρινή αλλά πολύ καλός!
:clap:

JohnyB
25-01-09, 22:18
Φοβερος!!!!!!Οντως μια και με ποδια χρειαζεται!!!!!!!

Muscleboss
25-01-09, 22:20
respect...

φοβερά άκρα... και πολύ καλή σημερινή κατάσταση. :clap:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
25-01-09, 22:54
πολύ καλή κατάσταση και στις δύο την πρώτη με το που την είδα σε θυμήθηκα στους αγώνες και ήσουν πολύ καλός εκείνο τον καιρό με διαφορα , αλλά και τώρα για πρίοδο όφ πολύ καλά . :clap: :clap:

Fotis_Patra
26-01-09, 02:31
πολυ καλος, και οπως ειπε ο Ηλιας για οφ στην 2 πολυ καλος :thumbup:

kutsup
26-01-09, 09:31
κρίμα που δε βλέπουμε πόδια στην τωρινή

Πόδια δεν κάνω τα τελευταία 4 χρόνια εκτός από εκτάσεις τετρακεφάλων - κάμψεις δικεφάλων και ότι πιάνουν οι άρσεις θανάτου. Στην αρχή γιατί δεν μπορούσα να φορέσω τις φόρμες της μηχανής και της κατάδυσης και στη συνέχεια (πριν ένα χρόνο) απέκτησα μία ρήξη χιαστού και έσω μηνίσκου μαζί με μια χονδροπάθεια.
Έτσι συνεχίζω με τα προαναφερόμενα συν 2-3 φορές την εβδομάδα τρέξιμο. Χάλια δεν είναι, γυμνασμένα φαίνονται, αλλά δεν συμβαδίζουν με το άνω μέρος.

Polyneikos
26-01-09, 09:45
Μεγάλη υπόθεση φίλε μου ότι είσαι τόσα χρόνια εντός αθλήματος,μπράβο σου!!
Για την ρηξη χιαστου τι γνωμη εχεις πάρει;Έχεις κανει μαγνητικη;Σε ρωτάω γιατί είχα ρηξεις προσθιου χιαστου και στα 2 γόνατα,το ένα το έχω εγχειρίσει, το άλλο όχι.Τωρα μετα από χρόνια είμαι οκ,παίζω τα παντα στα ποδια και αρκετα βαριά.
Πάντως αν αποφασίσεις να κανεις μια διατροφούλα χωρίς υπερβολές είσαι έτοιμος να κανεις ζημιές. :clap:

kutsup
26-01-09, 11:37
Για την ρηξη χιαστου τι γνωμη εχεις πάρει;Έχεις κανει μαγνητικη;Σε ρωτάω γιατί είχα ρηξεις προσθιου χιαστου και στα 2 γόνατα,το ένα το έχω εγχειρίσει, το άλλο όχι.Τωρα μετα από χρόνια είμαι οκ,παίζω τα παντα στα ποδια και αρκετα βαριά.


Έχω κάνει μαγνητική και έβγαλε διάφορα, εκφύλιση χόνδρου κάτι για το οστό της περόνης κτλ ότι συμβαδίζει τέλος πάντων με το πρόβλημα του χιαστού και του μηνίσκου.
Αρθροσκόπηση μου είπε ο Dr ότι δεν είναι απαραίτητη αν προσέχω αφού δεν είμαι επαγγελματίας αθλητής. Για το τρέξιμο μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα και για τα βάρη καλό θα είναι να κάνω εκτάσεις και πρέσσα αλλά με λίγα κιλά.
Στους αγύμναστους μου είπε παρατηρείται αρθρίτιδα μετά από κάποιο διάστημα λόγω αλλοίωσης του χόνδρου, στους γυμνασμένους το φαινόμενο καθυστερεί.
Μου εδωσε επίσης γλουκοσαμίνη για χρήση ανά 2-3 μήνες.

Polyneikos
26-01-09, 11:55
Σωστός ο Dr!Πάντως να δουλευεις εκτός απο τετρακεφαλο και δικεφαλο γιατί αυτοι οι μυς πρεπει να είναι εξίσου ανταγωνιστικοι γιατί είναι οι μυς που σταθεροποιουν και υποστηριζουν το γόνατο.Η γλουκοζαμίνη καθυστερει την χονδροπάθεια,αναπλάθει υποτίθεται τον χόνδρο,εγω θυμαμαι μου είχαν δώσει κατι φακελακια,donarot,να πίνω ένα την ημερα,για 3μηνες,να τα σταματαω για 2-3 μηνες και μετα να τα ξαναρχίζω.Σόρρυ για το οφ τόπικ,απλα το ανεφερες και σκέφτηκα να το σχολιασω. :thumbsup:

RUHL
26-01-09, 20:06
ωραιος βαλε και αλλες απο τις τοτε αν εχεις απο αγωνες να δουμε τι επιπεδο επεζε τοτε :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
26-01-09, 22:57
Η γκυκοσαμίνη είναι ένα καλό φαρμακο ας το πούμε , τελείως ακίνδυνο χωρίς παρενέργειες και για μη προχωρημένες περιπτώσεις βοηθάει αρκετα .

μόνο στην δική μου περίπτωση δεν υπάρχει περίπτωση να γίνω καλά γιατί απο το ατύχημα του 89 κυριολεκτικά γλύτωσα απο θαύμα το πόδι αλλά δεν γλύτωσα κάποια κομάτια απο μύς τένοντες χόνδρους και επιγονατίδα και με αυτές τις συνθήκες έχω κατεβεί σε πολλούς αγώνες , με συνεχόμενο πόνο για 20 χρόνια αν δεν βαριέμε καμια μέρα μπορεί να βάλω την τελευταία μαγνητική που έχει 15 διαφορετικές παθήσεις και ένας γέρος 90 χρονών μπορεί να έχει σε καλύτερη κατάσταση τα γόνατα του .

και καταλαβαίνω τον kutsup είναι δύσκολα να γυμναζεσε σε διάρκεια γιατί εγώ έβλεπα τους αθλητες να πηγαινουν στο γυμναστήριο να κάνουν προπόνηση πόδια και ζήλευα με την καλή ένοια και εγώ έκανα μια ώρα προθέρμανση και διατάσεις για να κάνω μισή ώρα προπόνηση ,πιστέψετε είναι πολύ τραγικό και κουραστικό ειδικά μετα απο χρόνια .

εσύ πρέπει να γυμναζεις και τον μηριαίο και να κάνεις πολλές διατάσεις σχεδόν σαν τους στιβικούς η ελαστικότητα των μυών βοηθάει και στην σωστή λειτουργία της άρθρωσης.

επίσης είναι προτιμότερο το γρήγορο περπάτημα απο το τρέξιμο, που δεν δημιουργεί κραδασμούς και έχει την ίδια ένταση στην καρδιά και αναπνευστικό λόγω χιαστού και μηνίσκου που ο μηνίσκος περισότερο μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο τρέξιμο παρα στα βάρη ,αλλά βάρη με σωστό τρόπο .

πρέσα αφου προηγηθούν εκτασεις τετρακεφάλου και μηριαίου είναι αποτελεσματική αλλά θέλει προσοχή στο πάτημα ,όσο πιό χαμηλά τα πέλματα τόσο περισσότερη επιβάρυνση στο γόνατο αυτα που λέω τα λέω απο εμπειρία γιατί αν δεν είχα γνώσεις θα είχα παροπληστεί πρίν 20 χρόνια.

επίσης βοηθάει πάρα πολύ το μασαζ αλλά θεραπευτικό μασαζ ,αυτό το έκανα για χρόνια μου είχε δείξει ένας γιατρός απο θεσαλονίκη του πάοκ και έκανα πρίν και μετα την προπόνηση είδα μεγάλη διαφορα που ούτε με φυσιοθεραπείες δεν είχα δεί .

ioannis1
26-01-09, 23:04
φοβερη κατασταση για οφ σιζον.να σε δουμε και σε αγωνες σιγα σιγα.τι ηλικια εχεις;ρωταω αν παιζουμε μαζι μαστερσ. :clown2:

kutsup
26-01-09, 23:32
......................
εσύ πρέπει να γυμναζεις και τον μηριαίο και να κάνεις πολλές διατάσεις σχεδόν σαν τους στιβικούς η ελαστικότητα των μυών βοηθάει και στην σωστή λειτουργία της άρθρωσης.

επίσης είναι προτιμότερο το γρήγορο περπάτημα απο το τρέξιμο, που δεν δημιουργεί κραδασμούς και έχει την ίδια ένταση στην καρδιά και αναπνευστικό λόγω χιαστού και μηνίσκου που ο μηνίσκος περισότερο μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο τρέξιμο παρα στα βάρη ,αλλά βάρη με σωστό τρόπο .
.......................


Και όσο βαριέμαι τις διατάσεις τόσο πρέπει να κάνω. Όσο για το τρέξιμο δεν κόβεται εύκολα αν το συνηθήσεις. Τό περπάτημα μετά από τόσο τρέξιμο φαίνεται πολύ ....αργό. :)




φοβερη κατασταση για οφ σιζον.να σε δουμε και σε αγωνες σιγα σιγα.τι ηλικια εχεις;ρωταω αν παιζουμε μαζι μαστερσ

41 αλλά για αγώνες δεν το βλέπω ξανά. Και τόσο που κάνω πολύ είναι. Δύσκολα συνδιάζονται δουλειά, οικογένεια και οι λοιπές ασχολίες μου με αγωνιστικό ΒΒ. Για να μην πω ότι είναι αδύνατο.

TRIANTAFYLLOU
26-01-09, 23:57
έχεις απόλυτο δίκιο σ αυτό που λές ειδικά αν έχεις και προβλήματα με γόνατα και τέτοια αλλο να κάνεις κάτι αβίαστα και να γουστάρεις και άλλο να παιδεύεσε για κάτι που μπορεί να σε κάνει χειρότερα , γιατί στον πρωταθλητισμό καλά είσαι και βγαίνουν προβλήματα όχι να έχεις και πρόβλημα , τότε πάς γυρεύοντας απο ηλικία μια χαρα είσαι τόσο σε έκοβα απο ότι σε θυμαμε δεν είναι πρόβλημα η ηλικία αλλά τα άλλα .

επίσης για το περπάτημα ενοούσα γρήγορο που θα σε κουραζει όπως και το τρέξιμο η καλύτερα σε σωστό τερέν να τρέχεις η χόρτο και καλά παπουτσια για απορόφηση των κραδασμών και διατάσεις πρίν και μετά όσο και να βαριέσε .

RUHL
27-01-09, 00:25
Δοκημασε cissus εμενα με βοηθησε παντως :clown2:

_kwstas_
27-01-09, 04:45
θυριο και τοτε θυριο και τωρα!!!Μπραβο!!!ασχολεισε με τις καταδισεις συνεπως και με την θαλασσα αυτο για το ποδι σου ειναι πολυ καλο δεν ειναι τυχαιο οτι το καλοκαιρι στην θαλασσα μας περνανε ολοι οι πονοι,αρθριτικα κ.λ.π ειναι πολυ ευεργετικο το ιωδιο.. τωρα για το τρεξιμο επειδη το γουσταρω και εγω και λιωνω... αυτο που ειπε ο ηλιας παρε παπουτσια που να αποροφανε τον κραδασμο και αποφευγε το σκληρο εδαφος συχνα. ουτε εγω κανω διατασεις απλα ξεκηναω περπατοντας μετα τζοκιν αργο ποιο γρηγορο γρηγοροτερα κ.ο.κ..

KM2909
27-01-09, 21:29
kutsup πηγαινουμε στο ιδιο γυμναστηριο... :)

stavro
27-01-09, 21:43
41 αλλά για αγώνες δεν το βλέπω ξανά. Και τόσο που κάνω πολύ είναι. Δύσκολα συνδιάζονται δουλειά, οικογένεια και οι λοιπές ασχολίες μου με αγωνιστικό ΒΒ. Για να μην πω ότι είναι αδύνατο.




:clap: :clap:

_kwstas_
28-01-09, 02:26
kutsup kai km2909 μηπως πατε στο undergrownd gym στην salonica?? για καποιο καιρο που ειχα παει θεσ/νικη προπονουμουνα εκει περα..

NASSER
28-01-09, 03:20
kutsup kai km2909 μηπως πατε στο undergrownd gym στην salonica?? για καποιο καιρο που ειχα παει θεσ/νικη προπονουμουνα εκει περα..

Στο Forum πανε Κωστα. Εκει που πηγαινες κοντα εχει και αλλο γυμναστηριο... σωστα???

kutsup
28-01-09, 08:55
Στο Forum πανε Κωστα. Εκει που πηγαινες κοντα εχει και αλλο γυμναστηριο... σωστα???

Στο Forum της Καλαμαριάς πάω.

kutsup
31-01-09, 11:28
Πάρτε και μια με πόδια :oops: ούτως ή άλλως δεν λένε και πολλά.

http://i700.photobucket.com/albums/ww1/kutsup/1_09.jpg?t=1233389609

_kwstas_
31-01-09, 16:07
ελα ρε θυριο μια χαρα!!!

_kwstas_
31-01-09, 16:10
φενετε οτι τα ποδια σου οτι τα εχεις γυμνασει φουλ!!! δεν εχεις αναγκη ουτε ιστερουνε σε σχεση με το σωμα! ενταξυ το ανω μερος υπερτερη αρκετα αλλα και το κατω μια χαρα! περιμενα να δω τι ποδαρακια σαν καλαμακια! :clapping: :clapping: :clapping:

Muscleboss
31-01-09, 16:13
ωραίος! :awesome:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
31-01-09, 16:13
τι λές ρε δημήτρη μια χαρά είναι τα πόδια μόνο που συμβαδίζουν σε μάζα με το επάνω σώμα ,δεν κρίνουμε και αγωνιστικά τώρα μην τρελαθούμε σημασία έχει οτι επειδή είναι δουλεμένα απο παλιά με αυτό το λίγο που κάνεις φορμάρονται :awesome:

_kwstas_
31-01-09, 16:48
σωστα φαντασου και να τα γυμναζε....η γαμπα του θα ηταν οσο ο μοιρος του!! χαχαχαχαχαχαχ :wcourt:

ΜrΚommatias
12-03-09, 13:40
πολυ καλος και με ωραιες μαζες.μπραβο φιλαρακι;)

Georges
12-03-09, 14:29
Πολύ καλός. Με τον όγκο που έχεις στα πόδια με λίγες εκτάσεις και κάμψεις για τετρακέφαλους - δικέφαλους θα 'σαι cool

KATERINI 144
12-03-09, 22:52
:awesome::awesome::awesome::awesome: και απο μενα, δεν ειχα δει τις φωτος kutsup , εισαι τζετ, μπραβο.