PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάποιος ειδικός για την διατροφή μου για αύξηση άλιπης μάζας



knightr
26-01-09, 04:20
Καλησπέρα

Θα ήθελα συμβουλές από κάποιον ειδικό για την διατροφή μου.
Είμαι σε περίοδο αύξησης μάζας.
Γυμνάζομαι 5 φορές την εβδομάδα (κάθε μυική ομάδα 1 φορά την εβδομάδα) ,κοιλιακούς μέρα παρα μερα.
Είμαι 29 ετών και δεν έχω πρόβλημα λίπους .Στόχος μου φέτος είναι να αυξήσω την μάζα μου αλλά να δείξω και τους κοιλιακούς μου
Λόγο περίεργης δουλειάς κοιμάμαι γύρω στις 03:30 και ξυπνάω 12:30

α) 12:30 Πρωινό

30γρ whey με 200 ml γάλα (1,5%)
100 γρ βρώμη
1 μήλο

β)15:15 (πρίν την προπόνηση)

1 μήλο (για ενέργεια)

γ)17:00 (μετά την προπόνηση)

45γρ whey + 2 κουταλιές της σούπας δεξτρόζη

δ)18:00

1,5 κούπα καφέ ρύζι
+ ψάρι(τόνος,σολομός) ή κοτόπουλο ή μοσχάρι
+ πράσινη σαλάτα με λίγο ελαιόλαδο και ένα ένα πολύ μικρό κομμάτι κριθαρένιο παξιμάδι(20γρ)

ε)20:30-21:00

2 τοστ (μαύρο ψωμί)με γαλοπούλα και τυρί

ζ)23:30

κοτόπουλο ή ψάρι με πράσινη σαλάτα (πολύ λίγο ελαιόλαδο)

Το κακό είναι ότι όταν πάω για ύπνο γύρω στις 03:00-03:30 πεινάω λίγο.

Θα ήθελα όπως προανέφερα κάποιες συμβουλές από κάποιον ειδικό.

Όποιος θέλει να στείλει συμβουλή αναφέρω ότι δεν τρώω τυρί εκτός αν είναι σε ένα τοστ και τέλος δεν τρώω αυγά)

Ευχαριστώ πολύ
Συγνώμη αν σας κούρασα

:help:

slaine
26-01-09, 04:29
κατ'αρχάς καλώς ήρθες.

κατά δέυετρον, πόσα κιλά/ύψος έισαι? έχεις ορίσει κάποιο στόχο για τα κιλά που θες?

επίσης τι εννοείς ειδικός? με πτυχίο?

slaine
26-01-09, 05:54
μπες εκεί που λέει διατροφή πάνω πάνω και διάβασε να δεις τι παίζει μέχρι να σου απαντήσει κάποιος "ειδικός".

NASSER
26-01-09, 13:08
Αλλαγές που μπορεις να κανεις στο προγραμμα διατροφης σου:

Tο (ε γευμα) δυο τοστ με γαλοπουλα και τυρι καλο θα ηταν να το πας στη θεση του (β γευμα) που θα το κανεις στις 14.30-15.00 ΘΑ μπορεις να το αφομειωσεις μην ανυσηχεις.

Προπονηση θα κανεις κατα τις 16.00 με 17.00

Στη θεση του (ε γευματος) θα βαλεις κατι παρομοιο με αυτο που τρως μετα απο μια ωρα της προπονησης, δηλαδη ομοιο με το (δ γευμα) αλλα χωρις παξιμαδια και ψωμια.

Λιγο υδατανθρακα μπορεις να προσθεσεις και στο (ζ γευμα) Ειτε λιγο μαυρο ψωμι ή ρυζι ή ενα κομματι μαυρο παξιμαδι.

Το τελευταιο γευμα σου δεν θα ειναι το (ζ γευμα) αλλα πριν τον υπνο μολις επιστρεφεις σπιτι καλο ειναι να πινεις μια πρωτεινη 70-80 % και μετα να πηγαινεις για υπνο.

Αυτα!! Που εχεις αποριες?

BRaWNy
26-01-09, 15:27
Βάλε κι άλλο ρύζι στο πλάνο (κατα προτίμηση Μπασμάτι).
Βγάλε το τοστ και βάλε στη θεση του ότι έχεις στο προηγούμενο απο αυτό γεύμα σου.
Και μιας και είσαι σε μάζα και όπως είπες δεν έχεις πρόβλημα λίπους, κάνε και το τελευταίο σου γεύμα όπως αυτό στις 18:00.
Mε λίγα λόγια έχε 4 κούπες ρυζι τη μέρα.

Βάλε και συμπλήρωμα Ωμέγα-3 και εξτρα βιταμίνη C.
Στο πρωινό σου, αντι για μήλο, βάλε σταφίδες ή ξερά δαμάσκηνα.
Το μήλο αμέσως πριν την προπόνηση δε χρειάζεται, αν θες βάλτο στο πρωινό όπως είχες πριν, μαζί με τις σταφίδες κλπ.

Αυτά απο μένα.

Exci
26-01-09, 16:03
Βγάλε το τοστ και βάλε στη θεση του ότι έχεις στο προηγούμενο απο αυτό γεύμα σου.
Tι λειπει απο ενα τοστ που το κανει κακη επιλογη? :unsure:

skrwz21
29-01-09, 16:36
λογικα η πρωτεινη ρε φιλε.. εκτος κιαν το τουμπανιασεις με 3 φετες γαλοπουλα και 2 τυρια.. αλλα θα αυξησεις το λιπος μετα..

Ρε παιδια η υπερβολικη καταναλωση ρυζιου δεν βλαπτει καθολου ??
δηλαδη καθε μερα να τρως ρυζι... οι ειδικοι' τι λενε γιαυτο ?

οταν λεμε ειδικους ελπιζω να εννουμε καποιο διατροφολογο η σχετικο τελοσπαντων !!

psv
29-01-09, 18:54
οταν λεμε ειδικους ελπιζω να εννουμε καποιο διατροφολογο η σχετικο τελοσπαντων !!

Ναι,γιατι αν απαντησει καποιος αλλος απ'αυτους που ασχολουνται χρονια και τα εχουν καταφερει,θα σε χαλασει...

Παντως,αυτη την απορια για το τοστ την ειχα κι εγω.Αν και δεν το τρωω με γαλοπουλα/τυρια/ζαμπον μονο με τονο...

skrwz21
30-01-09, 01:32
οταν λεμε ειδικους ελπιζω να εννουμε καποιο διατροφολογο η σχετικο τελοσπαντων !!

Ναι,γιατι αν απαντησει καποιος αλλος απ'αυτους που ασχολουνται χρονια και τα εχουν καταφερει,θα σε χαλασει...

Παντως,αυτη την απορια για το τοστ την ειχα κι εγω.Αν και δεν το τρωω με γαλοπουλα/τυρια/ζαμπον μονο με τονο...

δεν θα με φτιαξει παντως !
Ο καθενας λεει τη γνωμη του και στο τελος δε βγαζεις ακρη !

RUHL
30-01-09, 01:38
οταν λεμε ειδικους ελπιζω να εννουμε καποιο διατροφολογο

καλα ας περιμενουμε να ποσταρει στο μεταξυ -->http://i277.photobucket.com/albums/kk50/RUHL_2008/food-snacking.gifhttp://i277.photobucket.com/albums/kk50/RUHL_2008/food-snacking.gifhttp://i277.photobucket.com/albums/kk50/RUHL_2008/food-snacking.gif



να διευκρηνησουμε ελληνα η ξενο τι θελεις? :greenalien:

skrwz21
30-01-09, 15:11
Ελληνα φυσικα !

RUHL
30-01-09, 15:23
Αν κρινω απο το επιπεδο γνωσεων καικαμε απο ελληνα

-Γεια σας θελω να παρω κιλα ογκο πηγαινω γυμναστηριο θελω μια διατροφη
-Ενταξη κανενα προβλημα

-Πρωινο κουρασαν με φυσικο χυμο πορτοκαλι
-δεκατιανο ενα φρουτο
-μεσημεριανο οτι εχει στο σπιτι
-νυχτα μια πιτσα

ναι οντος θα παρει "ογκο" ο πελατης

ακους εκει ειδηκους στην ελλαδα υπαρχουν?
:???: :???:

Εγω εμπειστευομε μονο περα απο τον ατλαντικο και τα ποστ του επηστιμονα τεζα και της επιστημονικης ομαδας του :green: :chinese:

skrwz21
30-01-09, 16:02
οντως ρε φιλε ειναι ελεινοι οι δικοι μας αλλα πως θα παω σε ξενο ρε γμτ απο αγγλικα ειμαι 0 θα χρειαστω μεταφραστη ! :cursing:

πλακα πλακα με το ρυζι δε ξερω, πιστευω δεν ειναι και οτι καλυτερο να το καταναλωνεις σε καθημερινη βαση !
ας βαλεις καμια πατατα η κανενα μακαρονι 2-3 φορες τη βδομαδα, να τα μοιραζεις καλυτερα

RUHL
30-01-09, 16:12
μπορεις να βαλεις και φασολια η βρωμη για υδατανθρακα

knightr
31-01-09, 23:17
Καταρχήν Καλησπέρα

Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν με τις απαντήσεις τους.
Καταρχήν όταν έγραψα ''ειδικός'' δεν εννοώ κάποιον με πτυχία αλλά κάποιον με μεγάλη εμπειρία .

Από ότι κατάλαβα χονδρικά θα πρέπει να βγάλω τα απογευματινά τοστ και να τα τρώω 1,5 πρίν την γυμναστική (αντί για μήλο) και στην θέση τους να βάλω κανονικό γεύμα όπως αυτό μετά το μεταπροπονητικό ρόφημα και τέλος πριν τον ύπνο ρόφημα πρωτεΐνης .

Άρα

1)Πρωινό όσα είπα + σταφίδες η δαμάσκηνα όπως είπε κάποιος
2)2 τοστ γαλοπούλα τυρί (1,5 ώρα πριν γυμναστική)
3)μεταπροπονητικό ρόφημα (όπως το ανέφερα)
4)(μετά 1 ώρα απο ρόφημα)γεύμα αυτά που ανέφερα
5)(2,5-3 ώρες μετά)πάλι γεύμα σαν το προηγούμενο
6)(2,5-3 ώρες μετά)κοτο η ψάρι με σαλάτα + λίγο μαύρο παξιμάδι
7)ρόφημα πρωτεΐνης (πριν ύπνο)

Thanks

peris
31-01-09, 23:30
στο τελευταιο γευμα βαλε και ενα γιαουρτακι 2% και ισως μερικα καρυδια και αμυγδαλα για καλα λιπαρα ωστε να καθυστερησουν την αφομοιωση της πρωτεινης επισης θα προτιμουσα επειδη πριν τη προπονηση το 2 γευμα ειναι πολυ φτωχο να εβαζες εκει ενα στερεο και να εβγαζες το μηλο πχ τρως πρωινο 12,30 φαε ενα στερεο 2,30 ωρες μετα και πηγαινε λιγο αργοτερα γυμναστηριο αληθεια τι ωρα κανεις προπονηση?

vagg
01-02-09, 15:55
-Πρωινο κουρασαν με φυσικο χυμο πορτοκαλι
-δεκατιανο ενα φρουτο
-μεσημεριανο οτι εχει στο σπιτι
-νυχτα μια πιτσα

+ cheat meal 2 φορες την εβδομαδα για να δουλεψει ο μεταβολισμος και να μην καει απο την πρωτεινοσυνθεση
Dr. Vagg γεννημενος ελλαδα μεγαλωμενος αμερικη...για να γουσταρετε ολοι :rocking:

Piratis
07-02-09, 17:02
επισης θα προτιμουσα επειδη πριν τη προπονηση το 2 γευμα ειναι πολυ φτωχο να εβαζες εκει ενα στερεο και να εβγαζες το μηλο πχ τρως πρωινο 12,30 φαε ενα στερεο 2,30 ωρες μετα και πηγαινε λιγο αργοτερα γυμναστηριο

:thumbup: