PDA

Επιστροφή στο Forum : Χασιμο βαρους & ενυδατωση



arkadios
26-01-09, 14:28
Καλημέρα στο forum , καινούργιος στον χώρο αλλά αρκετά μπερδεμένος.
Είμαι 33 - 1.77 - 85 περίπου κιλά , γνωρίζω ότι είμαι αρκετά βαρύτερος από αυτό που πρέπει να είμαι σε φυσιολογικά πλαίσια , το ερώτημα μου είναι μιας και πρόκειται να γραφτώ σε γυμναστήριο της γειτονιάς τι πρόγραμμα και διατροφή πρέπει να κάνω ώστε να χάσω ναι μεν κιλά χωρίς να χαλάσει η συμμετρία του σώματος μου και κατά επέκταση μυϊκού ιστού.
Τα λίγα που έχω ψάξει αν και πριν πολλά χρόνια πήγαινα στο ίδιο πάλι γυμναστήριο είναι ότι χρειάζομαι αεροβική άσκηση για χάσιμο τοπικού πάχους και παράλληλα ανεβάζοντας την αντοχή.
Το πρόβλημα μου είναι ότι η δουλειά μου είναι καθιστική λογου του ότι ασχολούμαι με την πληροφορική και μαζί με την άτσαλη διατροφή και χωρίς έλεγχο όχι ποσότητας αλλά ποιότητας έχω κάνει τοπικό στομάχι / κοιλιά.
Θα με ενδιέφερε αποκλειστικά και μονό η ενδυνάμωση του οργανισμού και κυρίως να χαθούν τα περιττά κιλά .
Στο γυμναστήριο που είναι να πάω δεν έχουν κάποια ειδικά προγράμματα και για τον λόγο αυτό ζητώ την βοήθεια σας ώστε να μπορέσω να βγάλω άκρη τι πρέπει να κάνω και με τι τρόπο.

slaine
26-01-09, 14:36
καλώς ήρθες!

θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά στα θέματα διατροφής/προπόνησης/αερόβιας για να δεις τι παίζει και ό,τι απορία έχεις ρώτα μας.

αυτά που ρωτάς έχουν ήδη απαντηθεί πολλάκις στο φόρουμ

καλή συνέχεια! :D

Polyneikos
26-01-09, 14:40
Διατροφή γράμμωσης:

http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57

Προπόνηση:

http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=12&id=21&Itemid=54

Διαβασε τα γενικα αυτα και ότι απορίες βάλε τις στη ναναλογη ενότητα.Καλώς ήρθες και αν θες περνα από τα καινουργια μελη να συστηθείς! :awesome:

arkadios
26-01-09, 14:55
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και διαβάζω όλα τα άρθρα που υπάρχουν και εκεί είναι το θέμα μου ότι έχω μπερδευτεί. Έχω δει ότι υπάρχουν ανάλογα post.
Θα κάνω ένα φιλτράρισμα στις ερωτήσεις που έχω γιατί πραγματικά δεν έχω ιδέα από πού να ξεκινήσω.

mantus3
26-01-09, 14:58
οποτε φιλε αρκαδιε μολις τελειωσεις το διαβασμα ποσταρε καλητερα τις ερωτισεις σου η αυτα που σε μπερδεβουν εδω κ σιγουρα θα βγαλεις ακρη...

κ το βασικοτερο ολων καλως ηρθες στην παρεα μας

arkadios
26-01-09, 15:01
Ευχαριστώ και πάλι.

Polyneikos
26-01-09, 15:03
οκ,σωστός!!Περιμενουμε τις απορίες σου,πάρε τις βασικες πληροφοριες και φιλτραρισε τις ερωτησεις σου πάνω σε αυτες.

BRaWNy
26-01-09, 15:09
γνωρίζω ότι είμαι αρκετά βαρύτερος από αυτό που πρέπει να είμαι σε φυσιολογικά πλαίσιαΤα κιλά δεν λένε κάτι.
Αυτό που έχει σημάσια είναι, να γνωρίζεις κατα πόσο παχύτερος είσαι απο αυτό που πρέπει, και όχι κατα πόσο βαρύτερος.
Και φυσικά βάσει αυτού, να σκέφτεσαι "θέλω να χάσω λίπος" και όχι "θέλω να χάσω βάρος".


Τα λίγα που έχω ψάξει αν και πριν πολλά χρόνια πήγαινα στο ίδιο πάλι γυμναστήριο είναι ότι χρειάζομαι αεροβική άσκηση για χάσιμο τοπικού πάχους και παράλληλα ανεβάζοντας την αντοχήΠράγματι είναι λίγα αυτά που έχεις ψάξει, διότι αυτό που χρειάζεσαι για απώλεια λίπους είναι κατ' αρχην περισσότερη μυική μάζα και συνεπώς καλυτέρεψη αναλογίας μυων/λίπους υπερ των μυών.
Οι αερόβιες είναι το κερασάκι στην τούρτα και για πολύ αργότερα.

Άρα λοιπόν, προπόνηση δύναμης και μάζας και σωστή διατροφή.
Εαν είναι η πρώτη φορά που θα κάνεις βαρη στη ζωή σου, να κάνεις αρχικά μόνο τις πιό βασικές ασκήσεις (ελευθερα βάρη) και να μάθεις καλά την τεχνική τους.

Όλα στον καιρό τους και με την σειρά που πρέπει.

Επίσης, όταν χάνει κανείς λίπος, το χάνει απο παντού, δεν γίνεται να χάσει μόνο τοπικά και σε τελική ανάλυση να χάσει τελευταία απο σημεία που λέμε "επίμονο λίπος".

arkadios
26-01-09, 15:16
Το κατα ποσο παχυτερος θα μπορεσω να το μαθω βαση του ΒΜR ή λαθος το εχω καταλαβει? Και φανταζομαι οτι οταν χανεις λιπος χανεις απο παντου οπως πολυ σωστα το λετε...αν η προπονηση εστιαζετε σε συγκεκριμενα τμηματα του σωματος π.χ κοιλιακους αυτο δεν σημαινει οτι στο σημειο εκεινο γινεται γρηγοροτερη καυση?

BRaWNy
26-01-09, 16:02
αν η προπονηση εστιαζετε σε συγκεκριμενα τμηματα του σωματος π.χ κοιλιακους αυτο δεν σημαινει οτι στο σημειο εκεινο γινεται γρηγοροτερη καυση?Όχι.

Η προπόνηση αφορά τους μυες και την αυξηση του μεταβολισμού σου.
Το λίπος είναι διαφορετικό κύτταρο.

Η αυξηση του μεταβολισμού σου απο την προπόνηση είναι αυτη που θα κάψει λίπος (γενικά, όχι τοπικά).
Αυξηση κάυσεων και μεταβολισμού δεν μπορει να γίνει ΣΕ συγκεκριμένο τμημα του σώματος, απλά συγκεκριμένα τμηματα μπορουν να επιφέρουν αυξηση μεταβολισμού, όπως και όλα τα τμηματα και ανάλογα και τον αριθμό τους κλπ κάθε φορά.
Ο μεταβολισμός είναι κάτι συνολικό, τα τμήματα κάτι μερικό.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Κάνοντας τις κοινές ασκήσεις κοιλιακών με πολλές επαναλήψεις κλπ, δεν ανεβαίνει ο μεταβολισμός, όσο θα ανέβαινε με Σκουωτς.

Ξέχνα αυτα που λένε "κανε 1000 κοιλιακούς τη μέρα κλπ"

Το κατα πόσο παχύτερος είσαι θα το δεις απο την εμφανισή σου στον καθρέπτη.
Σε αυτόν επίσης θα βλέπεις περισσότερο την πρόοδό σου απο ότι στη ζυγαριά.
Αυτό εννοούσα πριν.
Γιατι υπάρχουν και περιπτώσεις που χάνοντας κιλά...να παχύνεις


Υ.Γ.Το ΒΜR σημαίνει Βασικός μεταβολισμός (Βasic Metabolic Rate) και δεν είναι δείκτης Body composition.
Μάλλον εννοούσες ΒΜΙ (Body Mass Index), αν και οι μετρησεις αυτού μπορουν να πέσουν αρκετά έξω.

arkadios
26-01-09, 16:04
Κατάλαβα. Σε ευχαριστώ πολύ.