PDA

Επιστροφή στο Forum : DIM/INDOPLEX h CHRYSIN - Adrenal Fatigue - Υπογοναδισμός



Samson
26-01-09, 15:02
Ψάχνω ένα καλό φυτικό αντιοιστρογόνο, είτε DIM/INDOPLEX είτε CHRYSIN.
Ξέρει κανεις που μπορώ να βρώ ??

Δε θέλω να παραγγείλω πάλι από το ίντερνετ αργούνε πολύ

Muscleboss
26-01-09, 15:22
Μεγάλε καλωσήρθες κάνε ένα τοπικ στα νέα μέλη αν θες να σε γνωρίσουμε,

Δοκιμασμένα σου προτείνω DIM/Indoplex αλλά το πατενταρισμένο μόνο από αμερική θα το βρείς, ούτε καν ευρώπη, τουλαχιστον όταν έπαιζα με αυτά μόνο αμερική το έβρισκά. Ρώτα και σε κανα φαμρακείο αν μπορούν να στο φέρουν αυτοί που συνεργάζονται με μεγάλες εταιρίες βιταμινών.

παρεπιτοώντως τι θες να κάνεις. δουλεύει, αλλά όχι για βαριά αντι-οιστρογνική χρήση.

chrysin μπορείς να βρείς και σε καταστήματα συμπηρωμάτων αν δεν κάνω λάθος. ψάξε και στους χορηγούς μας.

ΜΒ

Samson
26-01-09, 17:19
Thanks για την πλήρη και καταρτισμένη απάντηση.

slaine
26-01-09, 17:25
κατ'αρχάς εύχομαι περαστικά φίλε και γρήγορα!

σ'αυτά που ρωτάς δε μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά εδώ υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν αρκετά.

αν σου είναι εύκολο ενημέρωσέ μας για το "adrenal fatigue" τι είναι κλπ να μάθουμε και όσοι δεν ξέρουμε.

καλή συνέχεια! :D

slaine
26-01-09, 17:30
πόσο χρονών είσαι?

slaine
26-01-09, 17:37
έψαξα λίγο τις κρίσεις πανικού και μετέφρασα το εξής (χάνει σε κάποια σημεία αλλά καταλαβαίνεις εύκολα τι εννοεί), ελπίζω να σε βοηθήσει:


Οι επινεφρίδιοι αδένες είναι πολύ σημαντικοί στην κατανόηση της ανησυχίας. Είναι αρμόδιοι για την εξέταση της πίεσης στο σώμα με ο,τιδήποτε μορφή λαμβάνει. Αυτός σημαίνει και τη διανοητική και φυσική πίεση. Προκειμένου να ενισχυθεί η ανησυχία σας, πρέπει να βελτιώσετε την επινεφρίδιο υγεία σας. Η ανησυχία μπορεί επίσης να είναι ένα σημάδι της επινεφρίδιου κούρασης ή της υπερφόρτωσης.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι υποστήριξη οι επινεφρίδιοι αδένες σας με τα συμπληρώματα κατωτέρω:

Βιταμίνη B100 σύνθετη

Βιταμίνη C (2.000-4.000 mg/ime'ra)

Βιταμίνη ε W/mjkta' tocopherols (800 IU/ime'ra)

Παντοθενικό οξύ (1200-1500 mg/ime'ra)

Κιτρικό άλας μαγνήσιου (800-1200 mg)

Υγρά μεταλλεύματα ιχνών

Επινεφρίδιος glandular

Δύο άριστα χορτάρια που θα υποστηρίξουν τους επινεφρίδιους αδένες σας και θα σας δώσουν την άμεση ανακούφιση είναι ashwagandha και σιβηρικό ginseng. Το Ashwagandha έχει αποδειχθεί για να έχει μια επίδραση καταπράυνσης στο σώμα και βοηθά να επανοικοδομήσει το χωνευτικό και νευρικό σύστημα. Επιθυμώ ειδικά το να με βοηθήσω να πέσω κοιμισμένο όταν αισθάνομαι ανήσυχος στην ώρα για ύπνο. Το σιβηρικό ginseng έχει χρησιμοποιηθεί παραδοσιακά για να υποκινήσει και να θρέψει τους επινεφρίδιους αδένες και να αυξήσει τη διανοητική επαγρύπνηση.

Μπορείτε επίσης να ωφεληθείτε με την προσθήκη του άλατος στη διατροφή σας. Πρώτο πράγμα το πρωί και πριν από το χρόνο της ημέρας όταν είστε κουρασμένος, βαλμένος 1/8 έως 1/2 teaspoonful του αλατισμένου ή κελτικού άλατος θάλασσας σε ένα 8 oz. ποτήρι του ύδατος και του ποτού. Πιθανώς έχετε την υποχρέωση ότι το άλας δεν είναι καλό για σας, αλλά εάν οι επινεφρίδιοι αδένες σας δεν λειτουργούν καλά, έχετε πιθανότατα μια ανεπάρκεια νατρίου. Το αλατισμένο ή κελτικό άλας θάλασσας είναι τόσο πολύ καλύτερο για σας από το επιτραπέζιους άλας και επίσης τον ανεφοδιασμό μέχρι 80 άλλα μεταλλεύματα που είναι ευεργετικά. Εάν είχατε την ανησυχία για έναν πολύ μακροχρόνιο χρόνο μπορείτε επίσης να είστε κάλιο που μειώνεται και μπορεί να πρέπει να την πάρετε μαζί με το άλας θάλασσας. Η μακροπρόθεσμη επινεφρίδιος κούραση μπορεί να μειώσει και το κάλιο και το νάτριο.

Η επινεφρίδιος κούραση μπορεί επίσης να προκαλέσει τη χαμηλή ζάχαρη ή την υπογλυκαιμία αίματος, έτσι η εξάλειψη όλων των ζαχαρών από τη διατροφή σας θα βοηθήσει παρά πολύ. Αντί τριών γευμάτων ημερησίως φάτε πέντε έως έξι μικρότερα γεύματα ή πρόχειρα φαγητά καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας για να κρατήσετε τη ζάχαρη αίματός σας ισορροπημένη και θα αισθανθείτε καλύτερα. Σιγουρευτείτε ότι αυτά τα πρόχειρα φαγητά είναι υγιή τρόφιμα με μια ίση αναλογία των λιπών, των πρωτεϊνών και των σύνθετων εξαερωτήρων.

Θα κάνετε πολύ καλύτερα σε μια υψηλή πρωτεϊνική διατροφή μαζί με τις υγιείς πηγές κορεσμένων λιπών όπως το βούτυρο, το έλαιο καρύδων, και το ελαιόλαδο. Αποβάλτε ή μειώστε την ποσότητα του καφέ που πίνετε δεδομένου ότι υποκινεί τα επινεφρίδια και μπορεί να προκαλέσει την περαιτέρω πίεση. Για τον ίδιο λόγο αποφύγετε επίσης τη σοκολάτα.

Εάν βρίσκεστε στη μέση μιας επίθεσης πανικού, είναι εδώ μερικές άκρες για να σας βοηθήσουν να πάρετε μέσω του.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι χαλαρώνει. Καθίστε ή καθορίστε αμέσως και αρχίστε στην αναπνοή μέσα πολύ αργά και αναδώστε έπειτα πολύ αργά. Πρέπει να ειπωθείτε ότι όλα είναι εντάξει. Αυτό μπορεί να ηχήσει απλοϊκό, αλλά λειτουργεί. Εάν αποκρίνεστε στην επίθεση πανικού αρχίζετε να τροφοδοτείτε την επίθεση και να την κάνετε χειρότερα, έτσι δεν αποκρίνεστε.

Δεδομένου ότι οι περισσότερες επιθέσεις πανικού προκαλούνται από μια κατάδυση στη ζάχαρη αίματος πρέπει να πιείτε ένα ποτήρι ή δύο από τον αραιωμένο χυμό φρούτων (όλα τα φρούτα καμία ζάχαρη) ή να φάτε μια μπανάνα. Αυτό θα επαναφέρει γρήγορα τη ζάχαρη αίματός σας μέχρι κανονικό και εσείς θα αισθανθεί πολύ καλύτερα. Θα πρέπει έπειτα να φάτε κάτι που έχει έναν συνδυασμό πρωτεϊ'νης, λίπους και σύνθετων εξαερωτήρων. Αυτό θα σιγουρευτεί ότι η ζάχαρη αίματός σας δεν μειώνεται πάλι δεξιά μακριά.

Έχω διαπιστώσει ότι ενισχυτικά τους επινεφρίδιους αδένες μου με τα ανωτέρω συμπληρώματα, τα χορτάρια και η διατροφή έχουν σταματήσει τις επιθέσεις πανικού μου εντελώς και έχουν βελτιώσει την ανησυχία μου πολύ.

Samson
26-01-09, 17:43
Το adrenal fatigue είναι περίεργη κατάσταση (παλιά γνωστή και ως νευρασθένια, burnout, adrenal exhaustion, -έχει καμιά 10 όρους τεσπα) στην οποία υπάρχει μεγάλη αύξηση της νοραδρεναλίνης -και γενικότερα υπερδραστηριότητα του συμπαθητικου νευρικού συστήματος- για μεγάλο χρονικό διάστημα που οδηγεί σε εξάντληση των επιπέδων της κορτιζόλης- αν και ο όρος δεν είναι πολυ "ιατρικά" αποδεχτός ίσως να συνεπάγεται και μία απευεσθητοποίηση πολλών υποδοχέων.

slaine
26-01-09, 17:45
οκ! ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Samson
26-01-09, 17:52
Ναι μπορεί να προκαλεί και κρίσεις πανικού σαν παρενέργεια, εγώ προσωπικά δεν έχω πάθει, συνήθως είσαι τόσο αδύναμος που κάθεσαι συνέχεια στο κρεββάτι.

Muscleboss
26-01-09, 18:05
samson,

ίσως μπορώ να σε βοηθήσω καθώς έχω αντιμετωπίσει (σε 3ους) παρόμοιες περιπτώσεις στο παρελθόν. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ γιατρός. αυτή τη στιμγή δεν διάβασα το ποστ σου αναλυτικά, αλλά θα το κάνω αργότερα.

θα μεταφερθεί στη υγεία/ κτλ, και βλέπουμε.

ΜΒ

manos_
26-01-09, 18:17
ρε παιδια μιας και γραφετε για αυτα τα συστατικα εγω οταν παιρνω το animal stak που σκοτωνει τα οιστρογονα και ανεβαζει τα ανδρογονα αντιμετωπιζω το εξης θεμα.Χανω κατα πολυ την διαθεση μου για σεξ παροτι στο γυμναστηριο νοιωθω πολυ πιο δυνατος.Γιαυτο και το σταματησα. Καπου διαβασα οτι ειναι αναμενομενο γιατι ειναι απαραιτητα και τα δυο για την ομαλη λειτουργια της λιμπιντο.Ξερει κανεις κατι για αυτο?

slaine
26-01-09, 18:21
δε νομίζω να σου επιρεάζει τις ορμόνες τόσο πολύ ένα απλό συμπλήρωμα. ειδικά αν είσαι υγιής. αν έχεις πεσμένη λίμπιντο μπορεί να είναι από ένα σωρό πράγματα, ψυχολογικά, κακή διατροφή (πχ λίπη), υπερπροπόνηση κλπ κλπ

Samson
26-01-09, 18:22
Ευχαριστώ!!!

manos_
26-01-09, 18:23
Οχι μολις το σταματαω σε πεντε μερες επανερχομαι στα φυσιολογικα μου και με πιανει τεσσερις μερες αφου το αρχιζω.Τσεκαρισμενο.

Samson
26-01-09, 18:28
ρε παιδια μιας και γραφετε για αυτα τα συστατικα εγω οταν παιρνω το animal stak που σκοτωνει τα οιστρογονα και ανεβαζει τα ανδρογονα αντιμετωπιζω το εξης θεμα.Χανω κατα πολυ την διαθεση μου για σεξ παροτι στο γυμναστηριο νοιωθω πολυ πιο δυνατος.Γιαυτο και το σταματησα. Καπου διαβασα οτι ειναι αναμενομενο γιατι ειναι απαραιτητα και τα δυο για την ομαλη λειτουργια της λιμπιντο.Ξερει κανεις κατι για αυτο?

Ναι αυτό ένιωσα και εγώ όταν πήρα το tribulus. Γενικά χρειάζονται και τα 2, ιδίως στους άντρες και έχει σημασία το κλάσμα των ορμονών δλδ 2 μονάδες τεστο προς 1 μονάδα οιστραδιόλης ε2 είναι το επιθυμητό. Αυτά συζητούσα και σήμερα με το γιατρό μου που μου πε μην πάρεις αντιοιστρογόνο πριν κάνεις τεστ αίματος γιατί μπορεί να γίνεις χειρότερα.

Στην ουσία πιστεύω πως το συναισθημα που είχα 1-2 μέρες μετά το tribulus τη περασμένη βδομάδα δλδ της μηδαμινής στύσης, καθόλου motivation, και σα να θέλω να κλάψω όλη μέρα, έχει να κάνει με κάποια συμπιεση των οιστρογόνων (χωρίς να είμαι και 100%)-

slaine
26-01-09, 18:31
μπορεί να τα δίνεις όλα στην προπόνηση και να τα παίζεις. οι ορμόνες να επιρεάζονται τόσο πολύ μέσα σε 5 μέρες κάπως περίεργο μου φαίνεται... εδώ με αας και πάλι θέλεις πιο πολύ διάστημα...

αλήθεια που το ξέρεις ότι σκοτώνει τα οιστρογόνα και ανεβάζει τα ανδρογόνα? να ξέρεις ότι αν έχεις μόνο ανδρογόνα και καθόλου οιστρογόνα (λέμε τώρα) πάλι δε θα είχες "κέφια". επίσης όταν ενβαίνουν τα ανδρογόνα ο οργανισμός ανεβάζει τα οιστρογόνα για να φέρει μία ισορροπία. το θέμα είναι ότι δε νομίζω να τα κάνει όλα αυτά το ανιμαλ στακ.

Samson
26-01-09, 18:33
http://www.bodybuildingforyou.com/supplements-reviews/animal-stak-review.htm

αυτό το animal stak παίρνεις??

της π****** έχει μέσα βλέπω κάτι ma huang , tribulus, dhea, 4-androstenedione chrysin.

Αυτό πρέπει να σε κάνει να νιώθεις πύραυλο ενεργειακά.

Πάντως καλό είναι κατα καιρούς να κάνεις και καμία ορμονική εξέταση

manos_
26-01-09, 18:44
οχι ρε αυτο ειναι το παλιο στακ το ειχα παρι και αυτο. Το καινουργιο αμφιβαλω αν ανεβαζει τα ανδρογονα με αυτα που εχει μεσα απλα οταν σκοτωνεις τα οιστρογονα παραγει μονος του ο οργανισμος παραπανω ανδρογονα και εχεις παραπανω ελευθερη τεστοστερονη που ειναι η καλη τεστοστερονη για μυικη αναπτυξη. Ρε δεν εχω θεμα εκτος στακ αυτο κατι εχει που με επηρεαζει πολυ οταν ρωτησα γιατρο μου ειπε λογικο ειναι τα οιστρογονα δεν τα εχεις τυχαια μεσα σου εστω και σε μικρη αναλογια παιζουν ρολο στην σεξουαλικη συμπεριφορα σου εγω νομιζα οτι χρειαζομαι μονο τα ανδρογονα.

Samson
26-01-09, 18:55
Ε καλά τπτ δεν είναι τυχαίο μέσα στον οργανισμό. Αυτό είναι σιγουρο. Εγώ νομιζω πως αν κάτι σε ενοχλεί αποδεδειγμένα μη το παίρνεις καλύτερα.

NASSER
26-01-09, 19:03
Ευχαριστώ!!!

Το πλάνο που έχω στο μυαλό μου (σύμγωνα πάντα και με τους γιατρούς που παρακολουθούν) είναι βασικά να τεστάρω κατά πόσο μπορεί η αύξηση της τεστοστερόνης - αν καταφέρω να επαναφέρω την lh,fsh στα επίπεδα πριν τη φιναστερίδη -να σηκώσει ή να "ξεκουράσει" τα επινεφρίδια ώστε να παράγουν αρκετή κορτιζόλη και όχι μόνο (καθώς όλες οι ορμόνες των επινεφριδίων είναι πεσμένες)- έχω εξετάσεις τόσο αίμαστος όσο και σάλιου που δείχνουν την όλη κατάσταση.

Στην ουσία έχω καταστολή του άξονα υποθαλαμου υπόφυσης επινεφριδίων αλλά προτίστως καταστολή του Υ-Υ-Ορχεων.

θα μεταφέρω τις ορμονικές εξετάσεις σύντομα στο site για να τις δείτε όσοι ενδιαφέρεστε.

Πάντως αν περιπέσει στα χέρια σας κάπως chrysin η indoplex/dim ενημερώστε με γιατί πρέπει να δοκιμάσω να δω αν το σηκώνει ο οργανισμός μου και κατά πόσο βοηθάει πριν πάρω arimidex. Αν και δε νομίζω το dim να έχει πολύ μεγάλη σχέση με τις αντιαρωματάσες δε ξέρω τι γνώμη έχετε και εσείς

SAmson καλωσορισες στο φορουμ μας. Η περιπτωση σου ειναι καθαρα ορμονικο προβλημα με μη σωστη λειτουργια των αδενων. Καλο θα ηταν να μας δειξεις και τις ορμονικες εξετασεις. Η αντιμετωπιση του προβληματος σου ειναι περα αποχριση απλων συμπληρωματων. Η χριση DIM/INDOPLEX είτε CHRYSIN ισως να μην δωσει λυσεις στο προβλημα σου.

ΚΑλα εκανες και ποσταρες στο φορουμ, υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αντιμετοπισει παρομοια προβληματα και η λυση που χριαζοντουσαν ηταν πιο εξειδικευμενη. Οπως σου ειπε ο Muscleboss οι λυσεις που θα σου δωθουν δεν ειναι απο γιατρους αλλα απο ανθρωπους που εχουν ανιμετωπισει παρομοιες καταστασις στο παρελθον.

Καλο θα ητν ομως να ποσταρεις πρωτα τις ορμονικες εξετασεις :welcome:

Samson
26-01-09, 22:43
Γράφω τις πιο σημαντικές γιατί κάνω πάρα πολυ περίπλοκες και δεν έχουν νόημα όλες

Χαμηλές σε επίπεδα είναι οι

lh 3.3 mIU/ml (2-9)
fsh : 2.9 mIU/ml (2.5-15)
testo 4.4 ng/ml (4-10)
free testo 70 (50-200)

Samson
26-01-09, 23:02
Τεσπα σήμερα είμαι λιγάκι στεναχωρημένος, γενικά όποτε εμφανίζω αυτό το πόνο στους όρχεις σκέφτομαι πως πάλι έκανα μλκια και θα υποστώ και άλλη μείωση μεγέθους

TRIANTAFYLLOU
26-01-09, 23:34
κατ αρχήν τέτοιο πρόβλημα θελει ιατρική παρακολούθηση ,δεν είναι αστεία και μάλιστα ειδικό γιατρό με γνωσεις .

κατ αρχήν προβλήματα υπογοναδισμου΄στις περισσότερες περιπτώσεις θεραπεύονται 100% αλλά όσο πιο γρήγορα επανερχεσε τόσο καλύτερα όσο πιό βαθιά μπαίνεις με φάρμακα τόσο διαταράσεις το πρμονικό σύστημα και χτυπάς πίσω .

όλες αυτες οι περιπτώσεις με χορήγηση προβιρόν το οποίο επαναφερει τις ορμόνες στα φυσιολογικά , πρεγνιλ 1500 η 5000 κύκλο επαναφερει δραστικά την ατροφία των όρχεων 100% , και κλομιφέν σιτρατε για την υπόφυση για καμια 20 μέρες δοκιμασμένα πράγματα ,όσο τα μπερδεύεις το ένα λάθος φέρνει το άλλο και δεν παίζουμε μ αυτα . τόσα χρόνια φούρναρης έχω ακούσει πολλά άλλος θα αυτοκτονούσε μου έλεγε απο τις βλακείες που έκανε γιατί δεν του σηκωνόταν αλλά εκτός σωματικό είναι και ψυχολογικό το πρόβλημα που με τεστοστερόνη έστω και στο κατώτερο φυσιολογικό το εργαλείο πρέπει να κεντάει , αλλά η κακή ψυχολογία κάνει χειρότερα τα πράγματα.

TRIANTAFYLLOU
26-01-09, 23:39
έπειτα τι αναφέρεις νολβαντεξ και αριμιντεχ εκτός του ότι είπαμε θέλει εξέταση ο προστάτης για τυχόν φλεγμονη η οτιδήποτε άλλο είναι προτιμότερο να πάρεις το ένα απο τα δύο το αριμιντεχ είναι πιό δραστικό και πιό ακριβό δεν χρειάζετε και τα δύο.
τουλάχιστον είμαι σίγουρος οτι η καταστασή σου είναι αναστρεψημη μην κάνεις ότι νάναι πρόσεξε τουλάχιστον με σωστες γνωσεις να περάσεις αυτό το λούκι.

Samson
27-01-09, 01:03
Σωστά αυτά που λές συμφωνώ με τα περισσότερα ..

Samson
02-04-09, 17:31
Proviron ε ? Είναι κάτι που θέλουμε να δοκιμάσουμε πολλοί που έχουμε χρησιμοποιήσει φιναστερίδη και μας έχει κάνει μόνιμα προβλήματα. Το proviron όμως πως λειτουργεί ακριβώς; δεν επηρεάζει τις προστατιτιδες ¨?? Ειδικά η προστατίτιδα είναι ένα θέμα που με απασχολεί γιατί δε ξέρω κατά ποσο οφείλεται σε χαμηλή τέστο υψηλή οιστραδιόλη και τι ρόλο παίζει η dht στην όλη κατάσταση (αν χειροτερεύει ή καλυτερεύει δλδ) - Δεν αναφέρομαι σε BPH (υπερπλασίες του προστάτη) απλά χρόνια φλεγμονώδη νόσο της πυέλου η χρόνια προστατίτιδα

τι κάνει το προβιρόν στις υπόλοιπες ορμόνες σου Τ,ελευθ.Τ, κορτιζόλη, οιστραδιόλη, lh,fsh?

καταλαβαίνει κανείς πως λόγω της προστατίτιδας δε ξέρω τι από όλα αυτά θα είναι συνετό να δοκιμάσω, τα serm (νολβα, κλομιντ) πάλι πως μπορεί να επιδρούν στις προστατίτιδες ?? μειώνουν τα οιστρογόνα οσο τα παίρνεις μετα όμως??

ξέρει κανείς κανένα γιατρό που να μπορεί να βοηθήσει με όλα αυτά;

Billy
02-04-09, 18:56
να κάνω μία ερώτηση σχετικά με το θέμα,
ο φίλος ο Samson εμφάνισε adrenal fatigue λόγω το ότι ασχολείται με το ΒΒ και είναι πιθανόν να οφείλεται στα άλλα Συμπληρώματα που παίρνει;;;

Υπάρχει περίπτωση να εμφανισθεί adrenal fatigue σε άτομα που δέν έχουν σχέση με αθλητισμό, πχ μέσης ηλικίας ++

Kntrns_MD
03-04-09, 12:17
^ Από ότι ξέρω ναι.. το adrenal fatigue δεν είναι μόνο φαινόμενο που συναντάται σε αθλητές, αλλά σε πολλές περιπτώσεις. Αναλυτικά όμως για αυτό πρέπει να συμβουλευτείς εξιδεικευμένο γιατρό. Όσοι πορσπάθησαν να λυσουν μόνοι τους τέτοια προβλήματα έφαγαν το κεφάλι τους.

Billy
03-04-09, 14:47
σίγουρα πρέπει να το αναλάβει Γιατρός το θέμα,
δεν μου λές πώς λέγεται στα Ελληνικά το Adrenal Fatigue,
μήπως αδενοπάθεια;;;

hulkman
05-11-10, 16:27
ρε παιδια να ρωτησω κατι.proviron πως αγοραζουμε χωρις συνταγη γιατρου.μαυρα μονο?

MyoBomb
20-06-13, 05:02
To proviron το πουλάνε στα φαρμακεία, συνήθως χωρίς συνταγή, και θεωρείται ήπιο στεροειδές (melosterone) με αντι-ιστρογονική δράση.

Η θεία μου ως φαρμακοποιός μου είπε οτι τα 25mg που κυκλοφορούν δεν αποτελούν κίνδυνο μελλοντικών παρενεργειών για χρήση απο άνδρες ηλικίας 28 και πάνω, αρκεί να μη γίνεται υπερδοσολογία(ούτε συζήτηση για κάτω των 28!!!).

Σε ότι αφορά τα αποτελέσματα στο σώμα με χρήση 25mg και κάτω ημερησίως, δεν πρόκειται να δεις κάτι, συνεπώς δεν αξίζει το ρίσκο.
Επίσης η ανατροπή της αναλογίας ιστρογόνων-τεστοστερόνης είναι άκρως επικίνδυνη για θέματα Libido οπότε σε περίπτωση που το πάρεις θα σου πρότεινα λιγότερη δόση απο 25 mg.

MyoBomb
20-06-13, 05:53
melosterone lol.... mesterolone εννοούσα :) για κάποιο λόγο δε δουλεύει το edit

Fataoulas
20-06-13, 11:50
^^Απαντησες σε ερωτηση που ειχε γινει το .... 2010 :unsure: