PDA

Επιστροφή στο Forum : Οξύς πόνος στο καλάμι



I_Can_Do_It
26-01-09, 23:39
Όταν τρέχω (έστω και με αργό ρυθμό) με πιάνει ένας πόνος/σούβλισμα στο καλάμι (το πολύ στο 10λεπτο) . Λογικά πρέπει να είναι στον πρόσθιο κνημιαίο μυ. Και ο μόνος τρόπος να σταματήσει είναι να σταματήσω. Έχω παρατηρήσει επίσης ότι και όταν κάνω διάδρομο, περπάτημα με κλίση, πάλι με πιάνει.

Αυτό το πρόβλημα παρουσιαζόταν και παλιότερα που είχα λιγότερα κιλά και δεν ήμουνα αγύμναστος.

Καμιά ιδέα; :?

TRIANTAFYLLOU
26-01-09, 23:46
αυτό σημαίνει λάθος τεχνική στο περπάτημα πατάς περισότερο φτέρνα , αυτό το παθαίνει κάποιος αν τρέξει σε κατηφόρα και δεν πατάει σωστά η στον στρατό απο την αρβύλα αν είναι σφιχτή και δεν ελέγχετε η κίνηση οπότε πιάνετε ο κνημιαίος αν δεν έχει προηγηθεί κάποιο χτύπημα τότε είναι η πιθανότερη αιτία και θέλει καλές διατατικές και τρίψιμο το καλάμι.

εκτός αν υπάρχει κάποιο εμφανές σημάδι στο σημείο η κάποια αλοίωση του δέρματος ,οπότε θελει παρετερω ψάξιμο.

Niiick
26-01-09, 23:56
Δε θα συμφωνησω κατα πολυ με τον φιλο ηλια δεν ειναι λαθος τεχνικη..Το εχω ψαξει αυτο και απο ιατρους διαφορων ειδικοτητων και βιβλιογραφια ειχα καταληξει πως ειναι οταν καποιος δεν εχει συνηθισει το τρεξιμο,πολυ απλα.ο γαστροκνημιος χωριζεται στους 2 γνωστους μυς με ενα οστο το οποιο καλιπτεται με μια μεβρανη.Αυτη η μεμβρανη κανει μια μικρη φλεγμονη και φουσκονει λιγο και τριβεται με το κοκκαλο και ερεθιζεται και ποναει. Λιγη θερμαντικη πριν τιν προπονηση,μετρια προπονηση,λιγο παγο μετα αν ποναει και καλα παπουτσια!(βασικο το τελευταιο) με τον καιρο τα ποδια σου θα συνιθησουν να τρεχουν και θα εισαι κομπλε.Επισης λιγα βαρη για της γαμπες θα κανουν πολυ καλο.Δεν ειναι τραγικο μη τρελλαινεσαι ειναι πολυ φισιολογικο στο στιβο οταν ξεκινανε ολοι αυτο εχουν και περναει μια και καλη και συντομα

TRIANTAFYLLOU
27-01-09, 00:07
καθόλου παραξενο και αυτό να συμβαίνει απλά αυτό συνήθως βγάζει πόνο μπροστα στο πλάι , πάντως σε κάθε περίπτωση η θεμαντική και μασάζ με πίεση μπροστα στον κνημιαίο και γάμπα βοηθάει και το παπούτσι πολύ συμαντικό.

και ένα τέστ όταν πιάνει αυτός ο πόνος δοκίμασε να τρέξεις ελαφρά πατώντας στις μύτες και θα δείς αν νιώθεις κάπως καλύτερα σαν ανακούφηση.

mantus3
27-01-09, 00:53
εγω το ειχα παθει αυτο στον στρατο οταν τρεχαμε με βημα. με επιανε στα ασχετα συνηθος οταν ειχε κρυο κ ηταν καποιες απλες σουβλιες αλλα παρα πολυ ενοχλιτικες..καταλαβα οτι ηταν απο το ψιλοζορισμα κ το αφησα κ περασε μονο του με τον καιρο, αλλα μεχρι να περασει μου εβγαλε την πιστη

TRIANTAFYLLOU
27-01-09, 01:01
γι αυτο το είπα σαν παραδειγμα αυτό με τήν αρβύλα. :awesome:

I_Can_Do_It
27-01-09, 20:50
Θα δοκιμάσω τις συμβουλές σας (παπούτσια, θερμαντική, πάγο και το τρέξιμο στις μύτες) και βλέπουμε.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. !!