PDA

Επιστροφή στο Forum : Ώρα για γραμμωση!!



nikos_ag90
27-01-09, 14:08
Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να ξεκινησω σιγα σιγα την γραμωση κ επειδη θελω να κανω ενα πολυ καλο στεγνωμα ειπα να αρχισω απο τον φλεβαρη! ελπιζω να προλαβω! καταρχην ειμαι 18 χρονων,1.80 κ 82 κιλα...πρεπει να ειμαι γυρω στο 18% λιπος κ θελω να πεσω μεχρι μαιο-ιουνη στο 9%..ελπιζω να προλαβω..
εδω ειναι η διατροφη μου:
ΠΡΩΙΝΟ
60 γρ δημητριακα fitness και 240 γρ γαλα 1,5%
ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ
1 τοστ τυρι απαχο,γαλοπουλα,μαυρο ψωμι

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
διαφορες τροφες οπως 300 γρ. κοτπουλο ψητο με σαλατα,η 300 γρ. ψαρι με σαλατα η μπροκολο,η 300 γρ μπιφτεκι κοτοπουλενιο με σαλατα,η ομελετα με σαλατα,300 γρ χοιρινη μπριζολα με σαλατα,300 γρ μοσχαρισια μπριζολα με σαλατα,1-2 φορες την βδομαδα καποιο λαδερο(300 γρ φακες,300 γρ αρακα,300 γραμ φασολακια φρεσκα) με 100 γρ μηζυθρα, 230 γρ μακαρονια με 120 γρ τονο,
ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
1 γιαουυρτι 2% με μια χουφτα αμυγδαλα(οχι τα αλμυρα)
κ μια μπανανα η καποιο αλλο φρουτο
ΜΕΤΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
120 γρ τονο
1-1.30 ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΠΡΟΠΟΜΗΣΗ
τονοσαλατα,η 75 γρ παξιμαδι με ντοματα κ 60 γρ μηζυθρα,η 1 τοστ απαχο τυρι κ γαλοπουλα κ μαυρο ψωμι με ενα φρουτο
ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ
1 γιαουρτι 2% κ μια χουφτα αμυγδαλα

p.s:στις σαλατες βαζω μια κουταλια ελαιολαδο κ βαλσαμικο

αυτα! ξερω οτι για γραμωση πρεπει να μειωσω υδατανθρακες κ να αυξησω πρωτεινη..σε ποια γευματα να το κανω αυτο? τι αλλο να αλλαξω?

αεροβια θα βαλω 3-4 φορες την βδομαδα απο 30 λεπτα στο τελος μετα τα βαρη..φτανει ετσι?

ευχαριστω προκαταβολικα! sorry για το μεγαλο ποστ!

RUHL
27-01-09, 15:12
Ποσες θερμιδες βγαζει?
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4177
read^ then post again

nikos_ag90
27-01-09, 15:31
1964 εχω για συντηρηση..

RUHL
27-01-09, 16:11
μπα τοσο ειναι το ΒΜΡ σου οταν ξαλπνωνεις ολη μερα χωρις να κανεις τιποτα κοντα στις 2360 εισαι μου λεει το κοπιουτερακι μου

slaine
27-01-09, 16:22
λάθος πλάνο έχεις. λίγες θερμίδες και λίγη πρωτείνη. κάτι μου λέει ότι δεν έχεις και πολλή μυική μάζα (σύμφωνα και με το %λίπους που μας έιπες αν είναι σωστό σίγουρα). άρα να γραμμώσεις... τι? μη με παρεξηγείς φιλικά το λέω, δε θέλω να σε μειώσω. απλά να ξέρεις ότι αν κάνεις γράμμωση θα χάσεις και λίγους μυς. ίσως είναι καλύτερο να προσπαθήσεις να βάλεις λίγη μυική μάζα ακόμα. έτσι το ποσοστό σου θα πέσει και θα φαίνεσαι καλύτερα.

SiCkOheL
27-01-09, 16:34
μπα τοσο ειναι το ΒΜΡ σου οταν ξαλπνωνεις ολη μερα χωρις να κανεις τιποτα κοντα στις 2360 εισαι μου λεει το κοπιουτερακι μου


1on ο ruhl έχει κοπιουτερακ για τα πάντα οποτε να προσεχεις !
2on από 18 να πας 9 σε τόσο μικρό διάστημα μου φαίνεται "Λίγο" δύσκολο :box:

Eimai_fetes
28-01-09, 01:54
Πρωσοπικη αποψη...
Οχι πολλα γαλακτομικα... το πρωι ναι... αντε κ πριν την προπονηση κ αυτο οχι τοσο...το βραδινο δεν νομιζω οτι ειναι κ πολυ σωστο για γραμμωση...

2 φορες την ημερα τονο ??? Θα παθεις τιποτα φιλε μου... Εδω λενε 2 αντε 3 φορες ΤΟ ΠΟΛΥ την εβδομαδα να τρως... οχι καθε μερα...

Οπως ειπαν κ τα παιδια, εχεις λιγες πρωτεινες... προσθεσε κ αλλες, παρε κ καμια whey , πλακωσου κ στην αεροβια...αλλα μεσα σε ενα 5μηνο να κατεβεις στο 9% απο το 18% νομιζω πως ειναι ακατορθωτο....

mantus3
28-01-09, 02:56
.
.

2 φορες την ημερα τονο ??? Θα παθεις τιποτα φιλε μου... Εδω λενε 2 αντε 3 φορες ΤΟ ΠΟΛΥ την εβδομαδα να τρως... οχι καθε μερα...



ποιοι το λενε? :jason:

goutsos
28-01-09, 03:08
ο μπαμπης ο σουγιας ,ο τζιμης ο γκοτζιλας,ο τασος ο μπαλτας κ ο πεταλουδας ο νικος,,,,,α κ ο χρηστος ο μαχαιρας :green:

NASSER
28-01-09, 03:25
ο μπαμπης ο σουγιας ,ο τζιμης ο γκοτζιλας,ο τασος ο μπαλτας κ ο πεταλουδας ο νικος,,,,,α κ ο χρηστος ο μαχαιρας :green:

Tον τελευταιο λογο εχει οΤεζας ο Πατρινος :green: :green: :green:

tezaman
28-01-09, 04:01
με φώναξε κανείς? 8)

nikos_ag90
28-01-09, 23:34
λοιπον αφου διαβασα τα καποια αρθρα αλλαξα την διατροφη μου...εδω σσας την παραθετω κ οτιδηποτε ειναι λαθος μου λετε κ το αλλαζω! λοιπον:
ΠΡΩΙΝΟ
60 γρ δημητριακα fitness και 240 γρ γαλα 1,5%
ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ
1 τοστ(μαυρο ψωμι με γαλοπουλα) κ 120 γρ. τονο σε νερο
ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
120 γρ.κοτοπουλο η γαλοπουλα η ψαρι με σαλατα(μρουλι κ ντοματα η μπροκολο) η 100 γρ καποιο οσπριο(1 φορα την βδομαδα,φακες,αρακα,φασολακια,) με 200 γρ μηζυθρα απαχη(ενα ειδος τυριου χαμηλο σε λιπαρα,τα 100 γρ εχουν 17 γρ πρωτεινη κ σχετικα λιγο λιπος δ θυμαμαι ακριβως αλλα μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση)
ΠΡΙΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
120 γρ. κοτοππουλο η ψαρι η γαλοπουλαη το τυρι αυτο που ειπαμε +1 μηλο
ΜΕΤΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
120 γρ τονο σε νερο+μια μπανανα
ΒΡΑΔΥΝΟ(1-1.30 ΜΕΤΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ)
για πρωτεινη η τονο(αναλογα ποσους εχω φαει την μερα) η αυτο τυρι 200 γρ,η 120 γρ κοτοπουλο η ψαρι η γαλοπουλα με σαλατα
ΠΡΙΝ ΥΠΝΟ
1 γιαουρτι 2%(200 γρ) με 10 αμυγδαλα

στις σαλατες βαζω μια κουταλια βαλσαμικο κ μια ελειολαδο

ΘΕΡΜΙΔΕΣ:1884-2100
πρωτεινη=140-174 γρ
υδατ=122-160 γρ
λιπαρα=40-60

πως σας φενεται? διορθωσε τυχον παραλειψεις μου!

slaine
29-01-09, 00:10
μεταπροπονητικό αυγά ή κρεας (όχι τόνο) +βραστη πατάτα

πρωινό βάλε περισσότερη πρωτείνη

yannis88
29-01-09, 00:21
Αυτο για τον τόνο και όχι μόνο(γενικά τα μεγάλα μεταναστευτικά ψάρια) επισημαίνεται απο πολλές έρευνες σχετικά με τη μόλυνση των θαλασσών....

peris
29-01-09, 00:22
προσωπικα θα αφαιρουσα το γαλα και θα εβαζα ασραδια η whey

ενα αλλο τωρα εχεις μυικο ιστο ικανοποιητικο και θες να κανεις γραμμωση πιστευω οτι βιαζεσαι αρκετα χωρις μυς αν δεν εχεις τι να γραμμωσεις δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα :???: :???: φιλικα παντα

nikos_ag90
29-01-09, 00:49
το ξερω οτι δ εχω τοσο πολυ μυικο ιστο αλλα απο την αλλη θελω να ριξω λιγο το ποσοστο του λιπους...γιαυτο εφτιαξα ετσι την διατροφη ωστε να ειναι ελαφρως υποθερμιδικη! για το πρωινο αν βγαλω το γαλα κ βαλω 4 αυγα ολοκληρα θα ειμαι καλα? 36 γρμ. πρωτεινη δηλαδη!
ρε παιδια κακα τα ψεματα ο τονος ειναι πολυ βολικος μιας κ δ θελει προετοιμασια για να τον φας κ εχει κ κοντα 30 γραμ. πρωτεινη στα 100..καπου διαβασα οτι το μονο κακο ειναι ο υδραργυρος που περιεχει αλλα κ παλι πρεπει να φας εκατομυρια κονσερβες τονου για να σου κανει ζημια,ετσι ελεγε το αρθρο..ειμαι κ φοιτητης κ ειναι κ το οικονομικο στη μεση κ δ μπορω να τρωω την μερα ας πουμε 1 κιλο γαλοπουλα η κοτοπουλο! δ βγαινω οικονομικα! :shock:

slaine
29-01-09, 00:52
ποιο φτηνά θα σου έρθει αν αντικαταστήσεις σε κάποια γεύματα την πρωτέινη με συμπληρώμα

peris
29-01-09, 01:21
βασικα αν εχεις whey βαλε 1,5 σκουπ για πρωι αλλιως ασπραδια αλλα 4 οχι ολοκληρα ρε βαλε 6-7 και φαε και 1-2 κροκους 4 κροκοι ειναι πολυ θα ελεγα

αλλα αν εχεις πολυ λιγο μυικο ιστο και 18%λιπος στη θεση σου θα εμπαινα σε συντηριτικο ογκο δεν εχει νοημα η γαρμμωση αν δεν υπαρουν μυες αλλα τωρα εσυ οπως νοιωθεις επιλογες τους καθενος αυτα :D

nikos_ag90
29-01-09, 01:34
το απεφευγα οσο μπορουσα ατο συμπληρωμα αλλα μαλλον πως ηρθε η ωρα να ξαναγορασω αφου δ γινετε αλλιως!
πιστευω με συμφερει περισσοτερο απότι τα αυγα!
κοιτα πιστευω οτι δ ειναι ακριβως γραμμωση αυτο που θα κανω,απλα μειωσα λιγακι υδατανθρακα κ αρχισα ξανα αεροβια που την ειχα παρατησει τελειως! :smash:
στα αλλα γευματα εκτος του πρωινου βλεπεις να υστερουν καπου?
απο που να αρχισω να ψονιζω ,να μου ρχονται πιο φθηνα?(καταραμενη οικονομικη κριση :banghead: )
κανενα lidl ε?

peris
29-01-09, 01:50
μετα τη προπονηση θα προτιμουσα αντι για μπανανα δεξτροζη η αν θελεις κατι σε στερεο πατατα και ασπραδια πρωτεινη αυξησε λιγο περιπου 2,5-3 επι το βαρος σου λιπος ειναι λιγο 1επι το βαρος σου καντο και μοιρασε το ομοιομορφα οσο ειναι δυνατο αυτο στα γευματα σου

κοιτα αν δεις οτι χανεις πολυ βαρος αποτομα επειδη ο υδατανθρακας ειναι πολυ λιγος αυξησε τον αλλα με προσοχη με εμφαση στο πρωινο και μεταπροπονητικο σου γευμα και μετα στο μεσημεριανο

εγω απο dia ψωνιζω ειναι αρκετα φθηνοτερα απο αλλα supermarket αλλα και lidl καλη επιλογη ειναι

nikos_ag90
29-01-09, 02:03
μετα ξεφευγω ομως στις θερμιδες νομιζω αν αυξησω πρωτεινη 50 γραμ κ λιπος 20-30 ακομα! νομιζω οτι ετσι θα χανω καπου στο μισο κιλο την βδομαδα max ,οπως την εχω τωρα εννοω..τωρα ειμαι στα 82 κ λεω να πεσω στα 77-78 μεχρι το καλοκαιρι..βασικα βλεποντας κ κανοντας θα παει..

BRaWNy
29-01-09, 10:17
Θα ήθελα να πω κατ' αρχην, ότι δεν συμφωνώ να κάνεις δίαιτα (βάσει των στατς σου).
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνεις καλή διατροφή.

Απο κει και πέρα, θα πρότεινα ποτέ να μην ξεκινάει κάποιος την δίαιτα ή προετοιμασία, ρίχνοντας τις θερμίδες που τρώει, αλλά απλά να περνάει αρχικά σε "καθάρισμα" επιλογών τροφών κρατώντας τις ίδιες θερμίδες, και να αλλάζει λίγο τις αναλογίες των θρεπτιών στοιχείων, με αποτέλεσμα να ανέβουν σε κάποιο μικρό βαθμό οι θερμίδες που καίει.

Οι παραπάνω επιλογές τροφών δεν είναι κατάλληλες για δίαιτα απώλειας λίπους, θα έλεγα σε ένα βαθμό είναι καλές για αυξηση μάζας, απο κει και πέρα οι ποσότητες και αναλογίες εν μέρει, δεν κάνουν ούτε για μάζα, ουτε για δίαιτα εν μέρει.

Μετα την αρχική φάση, θα πρότεινα μια μικρή μείωση θερμιδών ή αλλαγών αναλογιών θρεπτικών στοιχείων, και μια κάποια αύξηση δραστηριότητας (προσθήκη 1 αερόβιας ΗΙΙΤ).

Μια σωστή δίαιτα και προετοιμασία χρειάζεται τουλάχιστον 3 μήνες, ακόμη κι αν κάποιος είναι σχετικά χαμηλά σε ποσοστό λίπους.
Υπάρχουν αγωνιστικοί, που συνήθως είναι αρκετά χαμηλά σε % λίπους και παρόλα αυτά κάνουν αρκετούς μήνες προετοιμασία, μερικοί ξεπερνούν και το 6μηνο.
Στόχος είναι να γίνουν όλα πιό σταδιακά, για να κρατήσουμε όσο γίνεται περισσότερη μάζα, όσο χάνουμε βάρος και λίπος.

Για αυτό, αν απο την άρχή μπούμε με "δραματικές" αλλαγές στην προετοιμασία/δίαιτα, όπως κατευθείαν μείωση θερμιδών και παράλληλα προσθήκη αεροβίων, ειδικά σε μεγάλη συχνότητα και χρόνο, και σχεδόν καθημερινά, το μόνο που θα καταφέρουμε είναι σε κάποιο σημείο μετα απο λίγο καιρό (όταν θα κολλήσουμε), να αναγκαστούμε να μειώσουμε ακόμη πιό πολύ τις θερμίδες και να ψάξουμε να αυξήσουμε περισσότερο τις αερόβιες.

Αυτό το σημείο όμως δεν είναι κοντά στο τέλος της δίαιτας/προετοιμασίας και στόχων, και έτσι μη έχοντας να κάνουμε άλλες αλλαγές/ρυθμίσεις, αποτυγχάνουμε σε μεγάλο βαθμό, διότι απο ένα σημείο και μετά οι υπερβολικές μειώσεις και προσθήκες δραστηριότητας αεροβίων κλπ, αρχίζουν να δρουν αρνητικά.
Ήδη με αυτη την απότομη θα έλεγα αντιμετώπιση και σε αυτό το σημείο, μάλλον θα έχουμε χάσει και μάζα και πολύ πιθανόν να δείχνουμε και άτονοι**.
Πράγμα που εκτός τον άλλων, μπορει να κάνει κάπιοιον να απογοητευτεί κκαι να σταματήσει και την δίαιτα/προετοιμασία, άσε που μπορει αυτό να του το "ζητήσει" και ο οργανισμός του.

Έχω δει πολλούς στο διαδύκτιο και στην περίπτωση του φίλου που έκανε αυτό το τόπικ, να ξεκινάνε κάτι τέτοιο σε λάθος χρόνο και με λάθος τρόπο, και μαντέψτε...δεν είδα ακόμη κανέναν απο αυτούς να ολοκλήρωσαν, αλλά και να είχαν το πρέπον αποτέλεσμα.

**Απώλεια λίπους, χαμηλό % λίπους και απώλεια βάρους, χαμηλό βάρος, ΔΕΝ σημαίνουν απαραίτητα και γράμμωση.
Η γράμμωση θέλει μυες σε κάποιο επίπεδο και πυκνότητα, και δεν εξαρτάται μόνο απο τα παραπάνω.
Εξάλλου για μια καλή γράμμωση και στέγνωμα, χρειάζεται να μην υπάρχουν και υποδόρεια νερά και όχι μόνο να λείπει το λίπος.

Οπότε, αν κάποιος θέλοντας να χάσει βάρος και λίπος κλπ, δεν στοχεύει στη γράμμωση (για την οποία όπως είπα χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις, άρα θα πρέπει να ξεκινήσει κανείς με αυτές), θα έλεγα δεν υπάρχει λόγος (και ειδικά οταν δεν υπάρχουν αυτές οι προϋποθέσεις), να κάνει δίαιτα.
Διατροφή καθαρή ναι, δίαιτα όχι, σε αυτη την περίπτωση.


Όλο και περισσότεροι υπάρχουν με αυτό το λάθος σκεπτικό, και αυτό γιατι οι περισσότεροι γυμναστές έξω και αρκετοί έμπειροι στον χώρο, δεν εστιάζονται σωστά και τα μεταφέρουν όλα λάθος στους νέους και αρχάριους.

Αυτά κατα την άποψή μου.

Υ.Γ.Εννοείται ότι το πόστ μου δεν αφορά μόνο τον author του τόπικ, αλλά γενικά όλους και ειδικά όσους έχουν τέτοιες σκέψεις.

BRaWNy
29-01-09, 10:25
μετα ξεφευγω ομως στις θερμιδες νομιζω αν αυξησω πρωτεινη 50 γραμ κ λιπος 20-30 ακομα! νομιζω οτι ετσι θα χανω καπου στο μισο κιλο την βδομαδα max ,οπως την εχω τωρα εννοω..τωρα ειμαι στα 82 κ λεω να πεσω στα 77-78 μεχρι το καλοκαιρι..βασικα βλεποντας κ κανοντας θα παει..Με τα στατς που παραθέτεις, θα πρέπει να κατέβεις στα ~70 κιλά για να είσαι γραμμωμένος και στεγνός.
Οπότε εφόσων θες απλά να μειώσεις λίγο βάρος και να πας στα 77 κιλά μεχρι το καλοκαίρι, δεν χρειάζεται να κάνεις δίαιτα.
Απλά να τρως καθαρά αρκετά (~πάνω στην συντήρηση σου) και να προσπαθήσεις να αλλάξεις την αναλογία μυων/λίπους σου υπερ των μυων.
Αυτό θα χρειαστεί και καλύτερη κατανομή αναλογών θρεπτικών στοιχείων και φυσικά σωστή και ανάλογη προπόνηση με βάρη.

Όσο θα έρχεται το καλοκαίρι και οι ζέστες, σε ένα βαθμό θα γίνονται όλα απο μόνα τους, απο πλευράς εμφάνισης κυρίως, και μόνο με τα λιγότερα νερά που θα έχεις τότε και αν κάνεις και ένα καλό μαύρισμα.

nikos_ag90
29-01-09, 11:18
σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας! εννοειται οτι δ στραβωνω με αυτα που λετε! ο καθενας λεει την γνωμη του κ τι νομιζει αυτος οτι ειναι σωστο!

Piratis
06-02-09, 00:16
Νικο πριν και μετα την προπονηση εχεις πολυ πρωτεινη αναλογικα με υδατανθρακα , πρεπει να ρυθμισεις λιγο τα ποσοστα σου.

Εχει επικρατησει η αποψη του 0,8gr/kg υδαταν8ρακα, 0,4gr/kg πρωτεινη , 0% λιπαρα για πριν και μετα την προπονηση.

blackgym
13-02-09, 23:15
λοιπον εκατσα και σκεφτικα αυτα που ειπε o brawny..εχει δικιο τα περισσοτερα γυμναστηρια σε χονουν στην γραμμωση..αλλα ελα που δεν εχεις τους μυς ωστε να πας σε καποιο επιπεδο..εγω παντως ξεκινησα 88 κιλα νοεμβριο και ειμαι 82 κιλα τωρα και ειναι φεβρουαριος αλλα ειμαι 1,75 υψος και πιστευψ οτι εχω καποια μυικα κιλα..εσυ που εισαι ποιο ψηλος επρεπε να εισαι κατα την αποψη μου 90 + για να διξεις ωραια..

απλα κρατα την διετα ποιο μεγαλη σε βαθμο συντηρησης και σιγα σιγα μηνα με τον μηνα λιπος θα χανεις...μαλλον καντην διατροφη καλυτερα γιατι διετα κανουν οι γυνεκες στην ουσια..διατροφη βαλε whey αρκετη αρκετο καθαρο υδαταθρανκα και τα απαραιτιτα λιπαρα και θα δεις που μηνα με τον μηνα θα γραμμωνεις..εγω ειμουν 27 % λιπος και κατεβηκα κατω τον 20 χωρις να πεσω 10 κιλα..εχασα 5 ..κερδισα μυς και ηρθα σε καποια επιπεδα..

με λιγα λογια κοιταξε να ανεβεις σε δυναμη και λιγο καθαρο ογκο και θα διξεις γραμωμενος και του χρονου δεσ τι μπορεις να κανεισ..

Stephany
12-03-09, 18:46
λοιπον εκατσα και σκεφτικα αυτα που ειπε o brawny..εχει δικιο τα περισσοτερα γυμναστηρια σε χονουν στην γραμμωση..αλλα ελα που δεν εχεις τους μυς ωστε να πας σε καποιο επιπεδο..εγω παντως ξεκινησα 88 κιλα νοεμβριο και ειμαι 82 κιλα τωρα και ειναι φεβρουαριος αλλα ειμαι 1,75 υψος και πιστευψ οτι εχω καποια μυικα κιλα..εσυ που εισαι ποιο ψηλος επρεπε να εισαι κατα την αποψη μου 90 + για να διξεις ωραια..

απλα κρατα την διετα ποιο μεγαλη σε βαθμο συντηρησης και σιγα σιγα μηνα με τον μηνα λιπος θα χανεις...μαλλον καντην διατροφη καλυτερα γιατι διετα κανουν οι γυνεκες στην ουσια..διατροφη βαλε whey αρκετη αρκετο καθαρο υδαταθρανκα και τα απαραιτιτα λιπαρα και θα δεις που μηνα με τον μηνα θα γραμμωνεις..εγω ειμουν 27 % λιπος και κατεβηκα κατω τον 20 χωρις να πεσω 10 κιλα..εχασα 5 ..κερδισα μυς και ηρθα σε καποια επιπεδα..

με λιγα λογια κοιταξε να ανεβεις σε δυναμη και λιγο καθαρο ογκο και θα διξεις γραμωμενος και του χρονου δεσ τι μπορεις να κανεισ..
Σας παραθέτω μια σελίδα που δίνει ακριβή καταμερισμό πρωτεινης,γλυκοζης,νατρίου μετά την προπόνηση: http://mpouri.blogspot.com/2008/12/blog-post_9558.html. Τι λέτε,αξίζει να το δοκιμάσουμε? Εμένα μου ακούγεται πολύ καλυτερο από το να παίρνουμε πρώτα Whey & γλυκόζη με τη μια & μετά από μιαμιση ώρα να τρώμε κανονικά το γεύμα μας. Από άποψη βολικότητας μας χαλάει όμως :-/ σκέφτηκα κάτι άλλο που είναι ίσως βολικότερο με παρόμοια οφέλη: παίρνουμε μισό scoop whey,μισό γλυκόζης στο γυμναστήριο(τα πίνουμε αμέσως μετά την άσκηση) & μετά από 20λεπτά(που λογικά θα έχουμε πάει σπίτι) λαμβάνουμε σιγά σιγά το υπόλοιπο μισό γλυκόζης & πρωτεινης & νατρίου σε διάστημα 40λεπτών. Μαζί βέβαια τα αντιοξειδωτικά,την κρατίνη αν είναι εφικτό & τη γλουταμίνη. Όλα αργά-αργά σε διάστημα 40λεπτών. Καλό το σκεπτικό μου? Εχετε να προτείνετε κάτι εναλλακτικό? ps: γνωρίζει κανένας πόσο αλάτι χρειάζεται ο ασκούμενος με μιας ώρας έντονη προπόνηση & νορμάλ εφίδρωση?

slaine
12-03-09, 18:50
Σας παραθέτω μια σελίδα που δίνει ακριβή καταμερισμό πρωτεινης,γλυκοζης,νατρίου μετά την προπόνηση: http://mpouri.blogspot.com/2008/12/blog-post_9558.html. Τι λέτε,αξίζει να το δοκιμάσουμε? Εμένα μου ακούγεται πολύ καλυτερο από το να παίρνουμε πρώτα Whey & γλυκόζη με τη μια & μετά από μιαμιση ώρα να τρώμε κανονικά το γεύμα μας. Από άποψη βολικότητας μας χαλάει όμως :-/ σκέφτηκα κάτι άλλο που είναι ίσως βολικότερο με παρόμοια οφέλη: παίρνουμε μισό scoop whey,μισό γλυκόζης στο γυμναστήριο(τα πίνουμε αμέσως μετά την άσκηση) & μετά από 20λεπτά(που λογικά θα έχουμε πάει σπίτι) λαμβάνουμε σιγά σιγά το υπόλοιπο μισό γλυκόζης & πρωτεινης & νατρίου σε διάστημα 40λεπτών. Μαζί βέβαια τα αντιοξειδωτικά,την κρατίνη αν είναι εφικτό & τη γλουταμίνη. Όλα αργά-αργά σε διάστημα 40λεπτών. Καλό το σκεπτικό μου? Εχετε να προτείνετε κάτι εναλλακτικό? ps: γνωρίζει κανένας πόσο αλάτι χρειάζεται ο ασκούμενος με μιας ώρας έντονη προπόνηση & νορμάλ εφίδρωση?

υπάρχουν πολλά ίδια/ανάλογα τόπικ ήδη εδώ :)

Stephany
12-03-09, 18:52
υπάρχουν πολλά ίδια/ανάλογα τόπικ ήδη εδώ :)
αυτό το site πως θα το σχολιάζατε? :-)

slaine
12-03-09, 18:56
α τελικά είναι του Πάνου δεν το πρόσεξα πριν, απλά έιδα μόνο το τόπικ

Stephany
13-03-09, 11:53
εννοείς αυτό που έγραψα εγώ Slaine? μου δίνεις κάποιο άλλο link με καλύτερη από αυτήν μεταπροπονητική διατροφή? βασικά ξέρετε πόσο νάτριο κάνει να παίρνει ένας που γυμνάζεται έντονα? Το μεταπροπονητικό με ενδιαφέρει κυρίως, 500mg είναι αρκετά? Έχετε κάποιο link να μου δείξετε?

slaine
13-03-09, 17:38
μπες στα άρθρα Στεφανία και θα βρεις πολλά χρήσιμα πράγματα