PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμναστήριο και όρεξη!!!



chronis
28-01-09, 12:48
Μην μπερδευτεί κανείς, όρεξη για φαγητό μιλάω!!!!
Έχω προσέξει οτι τώρα τελευταία μου έχει ανοίξει πολύ ή όρεξη και συνέχεια πεινάω. Στις γιορτές πήρα 4 κιλά (απο γλυκά εννοείται-τα ξέσκισα), εφτασα τα 74kg. Tωρα επανήλθα στα 72,5kg. Απο μια διατροφή που έκανα παλιά συμπέρανα οτι πολλά μικρά γεύματα καθε τακτά χρονικά διαστήματα (2ωρες περίπου) είναι καλύτερο απο το να πλάκωθείς σε κανα 2 μεγαλογεύματα την ημέρα. Αυτό κάνω λοιπόν. Κάθε 2 ώρες τρώω και απο κάτι. 1 τόστ, ενα φρούτο κτλ. Εν το μεταξύ πιέζω τον εαυτό μου να πίνει πολυ νερό. Άλλοι μου λένε οτι πεινάω επειδή κάνω προπόνηση στο γυμναστήριο και ο οργανισμός ζητάει (ειδικά οταν γίνεται δυνατή ή προπόνηση). Αλλοι λένε οτι επειδή είναι χειμώνας ο όργανισμός ζητάει να μαζεψει λίπος. Δεν ξέρω!!!
Προπόνηση κάνω 4-5 φορές την εβδομάδα απο 2 ώρες περίπου. Δύο ομάδες την ημέρα. Αερόβια δεν κάνω καθόλου την οποια λεω να ξεκινήσω 2 φορές την εβδομάδα.
Και κάτι ακόμα: Είναι καλό κάποιος να κάνει αερόβια τις ημέρες που κάνει διάλειμα απο βάρη. π.χ. εγω να κάνω βάρη Δευτερα-Τριτη, Τεταρτη αερόβια, Πέμπτη-Παρασκευη-Σαββάτο βάρη και Κυριακή αερόβια.
Όταν λέω αερόβια εννοώ 40-45 λεπτά διάδρομο και κοιλιακούς.
Αναμένω γνώμες!!!!!! 8)

slaine
28-01-09, 14:29
έχει συζητηθεί εκτενώς το θέμα νομίζω κατά καιρούς. δηλαδή το κάθε πότε είναι καλό να τρώμα κλπ.

έχω την εντύπωση ότι κάθε 2 ώρες είναι πολύ κοντά τα γεύματα μεταξύ τους, πιο κοντά από ότι πρέπει. αλλά αυτό δεν είναι και απόλυτο. αν εσένα με πειραματισμό βλέπεις ότι δουλεύει καλύτερα πάνω σου έτσι, τότε πάσο.

πρόσεχε μόνο μη σου έχει ανοίξει η όρεξη επειδή "ξεχείλωσε" το στομάχι.
μέτρα πόσες θερμίδες παίρνεις και δες πόσο λίπος βάζεις, είσαι λίγα κιλά και θέλεις να ανέβεις, αλλά μη γεμίσεις με λίπος...

BRaWNy
28-01-09, 14:37
πρόσεχε μόνο μη σου έχει ανοίξει η όρεξη επειδή "ξεχείλωσε" το στομάχι.
μέτρα πόσες θερμίδες παίρνεις και δες πόσο λίπος βάζεις, είσαι λίγα κιλά και θέλεις να ανέβεις, αλλά μη γεμίσεις με λίπος...Ότι είπε ο Iron Slaine (δωσε όμως βάση και στις αναλογίες θρεπτικών στοιχείων) + μείωσε την προπόνησή σου σε 1 ωρα τη μέρα, 3 φορές την εβδομάδα + 1 αερόβια ΗΙΙΤ (optional-προαιρετικά)

slaine
28-01-09, 14:40
κοιλιακοί δεν είναι αερόβια!!!
απο κει και πέρα για την αερόβια εξαρτάται.

ένα σκεπτικό είναι να μην κάνεις τη μέρα που κάνεις βάρη για να είσαι ξεκούραστος για τα βάρη ή ν αμη χάσεις από τη μέγιστη ανάπτυξη κάτι.

άλλο σκεπτικό λέει καλύτερα να υπάρχουν μέρες με πλήρη ξεκούραση άρα κάνε αερόβια με τα βάρη.
άν κάνεις με τα βάρη, μπορείς να κανεις 1-2 μέρες μόνο απο κάμποσο πχ μέχρι 40 λεπτά η πιο συχνά με μικρότερη διάρκεια πχ μέχρι 20 λεπτά.

εξαρτάται από το στόχο (αντοχή ή χάσιμο λίπους κλπ), το χρόνο που διαθετείς (ήδη κάνεις πάρα πολύ μεγάλη προπόνηση) και τέλος το δουλεύει καλύτερα σε σένα. πειραματίσου. στην τελική κάνε ότι σε ευχαριστεί πιο πολύ.

mantus3
28-01-09, 17:37
λοιπον, για την αεροβικη, μεχρι κ 30-35 λεπτα ο οργανισμος περνει ενεργεια απο υδατανθρακες, οποτε "καταναλονει" περισοτερους υδατανθρακες κ σχεδον καθολου λιπος, αρα με 40 λεπτα αεροβια απλα ιδρώνεις. απο τα 35 μεχρι 70 καιει παλι πολους υδατανθρακες αλλα καιει κ λιπος, αρα κατι γηνετε.
απο 70 κ πανω καίει επι το πλείστον λιπος, αρα καλητερα αεροβικη υψιλης η κειμενομενης εντασης για μεγαλο χρονικο διαστημα.

απο τα παραπανω μπορεις να καταλαβεις κ γιατι δεν "λεει" να κανουμε αεροβικη + προπονιση μαζι, δεν θα εχεις ενεργεια, αρα λιγοτερα κιλα!

για τα γευματα εισαι οκ, απλα καλητερα αραιοσε τα λιγο, πχ 3 ωρες, κ προσθεσε αμα μπορεις κ ενα κατα την διαρκεια του υπνου.

slaine
28-01-09, 17:48
λάθος. ξεχνάς άλλους παράγοντες όπως ένταση-διατροφή-πότε κάνεςι αερόβια κλπ

RUHL
28-01-09, 17:53
λοιπον, για την αεροβικη, μεχρι κ 30-35 λεπτα ο οργανισμος περνει ενεργεια απο υδατανθρακες, οποτε "καταναλονει" περισοτερους υδατανθρακες κ σχεδον καθολου λιπος, αρα με 40 λεπτα αεροβια απλα ιδρώνεις. απο τα 35 μεχρι 70 καιει παλι πολους υδατανθρακες αλλα καιει κ λιπος, αρα κατι γηνετε.
απο 70 κ πανω καίει επι το πλείστον λιπος, αρα καλητερα αεροβικη υψιλης η κειμενομενης εντασης για μεγαλο χρονικο διαστημα.
Kαι να ηταν ο κοσμος τοσο ευκολος εγω εκανα 30+30 λεπτα και εχασα αρκετα κιλα λιπος 30 πρωι και 30 την νυχτα πως το εξηγεις με βαση την πανω λογικη^?




να σκεπτικό είναι να μην κάνεις τη μέρα που κάνεις βάρη για να είσαι ξεκούραστος για τα βάρη ή ν αμη χάσεις από τη μέγιστη ανάπτυξη κάτι.

άλλο σκεπτικό λέει καλύτερα να υπάρχουν μέρες με πλήρη ξεκούραση άρα κάνε αερόβια με τα βάρη.
Αλλο ενα σκεπτικο ειναι γιατι να εμποδηζεις την αναρωση σου απο τα βαρη και να βαζεις το σωμα σου σε καταβολισμο με το να κανεις αεροβια εξαλου αν τρως παραπανω απο οσα καις ειναι μαθηματικα αδυνατο να χασεις βαρος και ποσο χανεις με την αεροβια αν υπολογησουμε οτι την συνηθηζεις μετα απο καποιο διαστημα παρα πολυ λιγο

αεροβια στον ογκο no thanks

Exci
28-01-09, 18:03
αεροβια στον ογκο no thanks
Αν δεν εχει καποιος προβλημα με λιπος, και ειναι σε ογκο, απλα θελει να κρατησει λιγο τα επιπεδα της αντοχης του στο τρεξιμο κλπ αεροβιες δραστηριοτητες, τι κανει? :unsure:

TRIANTAFYLLOU
28-01-09, 19:13
μιάς και το θέμα είναι όρεξη και γυμναστήριο ,εχω να πώ πώς το να έχει όρεξη κάποιος είναι το ζητούμενο δεν θεωρείτε πρόβλημα ακόμη και στην περίπτωση που θέλει κάποιος να χάσει λίπος , μόνο αν είναι άρωστος κάποιος η δεν είναι καλά ψυχολογικά δεν έχει όρεξη , το θέμα είναι τι τρώμε όταν έχουμε όρεξη απλώς προσέχουμε απο τι αποτελούνται τα γεύματα και ο τρόπος που τα μαγειρεύουμε.

τώρα ως αναφορά με την αερόβια αν κάποιος έχει όρεξη δεν είναι κακό να κάνει καρδιαγγειακές ασκήσεις γιατί συντελούν στην γενικότερη φυσική κατάσταση και ευεξία ,αλλά μην τα μπερδεύουμε πρέπει να ξέρει κάποιος τι ζητάει δεν μπορεί δηλαδή να θες δύναμη , μάζα και από την άλλη να θες και αντοχή μπορείς να έχεις μια μέτρια κατασταση και στους δυο τομείς αλλά δεν γίνετε να έχεις τα μέγιστα των δυνατοτήτων και στα δύο , γι αυτό ξεκαθαρίζουμε τι ζητάμε.

υπό αυτή την ένοια μπορεί κάποιος να κάνει αερόβια ανάλογα με το τι θέλει να πετύχει αν βρίσκετε σε διατροφή γράμωσης να βοηθήσει στο κάψιμο λίπους , πού έχουμε αναλύσει πολλές φορες σε ανάλογα τόπικ πότε είναι ιδανική ώρα ,είναι το πρωί νηστικός αν βέβαια βολεύει και αμέσως μετα τα βάρη το απόγευμα , η ανάλογα πως βολεύει και ευχαριστεί τον καθένα .

στην περίπτωση αγωνιστικού αλλάζουν τα δεδομένα και ο καθένας δίνει προτεραιότητα στον στόχο ,όπως έναν που τον ενδιαφέρει η δύναμη και ο όγκος δεν θα κολήσει στο θέμα της αερόβιας απλά θα κάνει καρδιαγγειακές να βελτιώσει περισσότερο την φυσική του κατάσταση στο χρονο που τον βολεύει.

RUHL
28-01-09, 19:35
τώρα ως αναφορά με την αερόβια αν κάποιος έχει όρεξη δεν είναι κακό να κάνει καρδιαγγειακές ασκήσεις γιατί συντελούν στην γενικότερη φυσική κατάσταση και ευεξία ,αλλά μην τα μπερδεύουμε πρέπει να ξέρει κάποιος τι ζητάει δεν μπορεί δηλαδή να θες δύναμη , μάζα και από την άλλη να θες και αντοχή μπορείς να έχεις μια μέτρια κατασταση και στους δυο τομείς αλλά δεν γίνετε να έχεις τα μέγιστα των δυνατοτήτων και στα δύο , γι αυτό ξεκαθαρίζουμε τι ζητάμε.
+1 μην τα θελουμε ολα δικα μας και εγω μπορει να θελω να βαραω 200 κιλα παγκο αλλα εχω αλλη προτερεοτητα την μυικη αναπτυξη

BRaWNy
28-01-09, 22:43
Οι αερόβιες καίνε θερμίδες.

Οι θερμίδες που καινε οι αερόβιες, και η αυξηση του μεταβολισμού απο αυτές (ειδικά αν είναι ΗΙΙΤ), είναι που θα συντελέσουν στην τελική να χάσει λίπος το σώμα, και αφου υπάρχει και ανάλογη διατροφή κλπ και εφόσων υπάρχει και αρνητικό ισοζύγιο θερμίδων μεταξύ αυτων που τρως και αυτων που καταναλώνεις.
Αν όμως κάποιος τρωει για όγκο, οι αερόβιες απλά θα βελτιώσουν το conditioning του.

Τα βαρη και με ένταση προκαλούν μεγαλύτερη αυξηση μεταβολισμού.

Οι πολύ χρήση όμως αεροβίων, και ειδικότερα χαμηλής έντασης, λόγω των προσαρμογών που προκαλόυν στο σώμα και οργανισμο, θα "κάψουν" μαζα, θα μειώσουν δύναμη, και μπορει να μεταβάλλουν και κάποιες δυναμικές ινες σε ινες αντοχής (θέμα προσαρμογών).

Όταν λεω γαι πολύ χρήση εννοώ περισσότερο σε διάρκεια μακροπρόθεσμα και όχι τόσο σαν χρόνο του ίδιου του session.

Πρότασή μου:
Μην κουράζεστε τόσο πολύ με αερόβιες για κάτι που μπορει να έρθει πιό εύκολα με άλλους τρόπους.
Ειδικότερα,
μην "ξοδεύεστε" απο τόσο νωρίς σε αερόβιες όταν κάνετε δίαιτα, αργότερα και όταν θα πρέπει, και θα έχετε κολλήσει, δεν θα έχετε να προσθέσετε, γιατι απο ένα σημείο και μετα αν προσθέσεις παραπάνω θα κάνεις ζημιά γενικά.
Και ακόμη πιό πολύ μην "ξοδευεστε" σε αυτές σε περίοδο που στοχευετε αυξηση δυναμης και μάζας.
Κρατήστε ενα μέτρο.

chronis
28-01-09, 23:21
Ότι είπε ο Iron Slaine (δωσε όμως βάση και στις αναλογίες θρεπτικών στοιχείων) + μείωσε την προπόνησή σου σε 1 ωρα τη μέρα, 3 φορές την εβδομάδα + 1 αερόβια ΗΙΙΤ (optional-προαιρετικά)

Μου φάινεται πολύ λίγο 1 ωρα την ήμέρα και ειδικα 3 φορες μόνο την εβδομάδα. Τι θα πρωτογυμνάσω οταν για το στηθος μόνο π.χ. θέλω 1ωρα μονο του.!!!! :|
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας!!! :D
Απο περιέργια μήπως γνωρίζει κανείς πόσες θερμίδες καιμε σε 1 ώρα προπόνηση με βάρη; Απολυτο δεν είναι τίποτα και ξέρω οτι διαφέρει απο προπόνηση σε προπόνηση!!! Απλά για κάτι γενικό ρωτάω!!! Μέσες- άκρες!! 8)

BRaWNy
28-01-09, 23:28
Αν χρειάζεσαι 1 ωρα για να γυμνάσεις το στηθος σου, τότε θα έλεγα δεν το γυμνάζεις όπως πρέπει.

Κάνε όπως καταλαβαίνεις, εγω απλά γνωμη είπα.

TRIANTAFYLLOU
28-01-09, 23:31
όταν γυμνάζεσε με ένταση και μια ώρα πολύ θα είναι, κάποιος που έκανε ώρες στο γυμναστήριο το ιδιο πρόγραμμα όταν το έβγαλε στο μισό χρόνο, γιατί για μισό χρόνο ήταν, τα παράτησε στο τέλος.

εγω τελείωνα πόδια με αρκετες ασκήσεις σε 50 με 55 λεπτα και έφευγα με καροτσάκι. αν έκανα μια ώρα η δεκάλεπτο παραπάνω έλεγα λουφαρα σήμερα και όταν δεν ήξερα που καθόμουν ώρες στο γυμναστήριο δεν είχα τέτοια πρόοδο .

και το έχω ξαναπεί αν καρφώσεις ένα καρφι δεν χρειάζετε να συνεχίσεις να το χτυπάς. :smash:

kyriakos23
28-01-09, 23:32
εγω 50 λεπτα γυμναζω στηθος-δικεφαλο.
ελπιζο να το κανω σωστα

BRaWNy
29-01-09, 00:26
εγω 50 λεπτα γυμναζω στηθος-δικεφαλο.
ελπιζο να το κανω σωσταΚαλά κάνεις.
Πάνω απο 50 λεπτά αρχίζεις να εκκρίνεις κορτιζόλη εναντι τεστοστερόνης.
Και οι δυο αυτές ορμόνες εκκρίνονται απο το ίδιο gland (δεν ξερω αν το λεω και το γραφω σωστά), οπότε δεν μπορουν να είναι και οι δυο στα υψη, η μια ριχνει την άλλη.
Η κορτιζόλη είναι καταβολική και η τεστοστερόνη αναβολική.

Αν ξεπεράσεις τον χρόνο, και εκκρίνεις περισσότερο κορτιζόλη, όλες οι θετικές προσαρμογές που επιδίωκες ή και πετυχες ή προσπάθησες με την προπόνηση, πάνε χαμένες.

Πρέπει να περάσουν χρόνια για να το καταλάβουν κάποιοι και βλέποντας ότι δεν πετυχαίνουν τίποτε?
Εμείς προσπαθούμε να σας αποτρέψουμε απο λάθη, λάθη που κάναμε και εμείς στο παρελθόν.
Μακάρι να είχα κάποιον να μου τα λέει όταν είμουν μικρός και ξεκινούσα.

RUHL
29-01-09, 00:40
Πάνω απο 50 λεπτά αρχίζεις να εκκρίνεις κορτιζόλη εναντι τεστοστερόνης.
Δεν εχει και τοσο στανταρ νουμερα :clown2: :clown2: συνηθως λενε 1 ωρα αλλα και παλι αυτη η ωρα ειναι μολις αρχησης το 1ο λειτουργικο σου σετ (ουτε κοιλιακοι ουτε ζεσταμα ουτε ποδηλατα για οποιον κανει δεν μετρανε αυτα στην 1 ωρα)
Επομενος αυτος ο χρνος περιορηζετε αλλα και παλι αν κανεις 3-5 λεπτα διαλειμα αναλογως την ασκηση και το προγραμα σου φτανεις τετοιες ωρες εγω παντως μεχρι και 20+ σετ προλαβαινω να βγαλω σε 1 ωρα :green: ναι ειναι ολα "ποιοτικα" οπως τα λετε

BRaWNy
29-01-09, 00:55
Εγω νομίζω ότι δεν είναι θέμα χρόνου διαλείμμάτων κλπ.
Και στα διαλείμματα είσαι "ον" αν με πιάνεις τι λέω.
Αφου ετσι κι αλλιως ο χρόνος των διαλειμμάτων είναι μικρός για να βγεις απο το "ον", και όσο παραμένεις "ον" συνεχίζοντας να κάνεις σετς "σπαζωντας" τα διαλείμματα, και ξεπεράσεις το όριο, αρχίζει η κορτιζόλη κλπ.

Εχω την εντύπωση ότι όταν λένε για 45-50 λεπτά μιλάνε για total χρόνο, ακομη και με το ζεσταμα με βαρη (δεν μιλάω για διαδρομο και τετοια).

Τεσπα, δεν σας προλαβαίνω σημερα, και θελω να δω την ταινία Eurotrip.

slaine
29-01-09, 00:55
αν κάνουμε διάλλειμα για απλό υδατάνθρακα και bcaa δεν το σώζουμε κάπως?

slaine
29-01-09, 00:57
eurotrip ε? πολύ γέλιο ειδικά στα τούνελ :chinese: :rolf:

RUHL
29-01-09, 01:34
eurotrip ε? πολύ γέλιο ειδικά στα τούνελ :chinese: :rolf:
παντα εχεις αδυναμιες σε τετοιες σκηνες εσυ

Λενε σλαινε με bcaa και υδατανθρακα μπορεις να αποτρεψεις καποια ποσοτητα της κορτηζολης και με ενα συμπληρωμα το εχω ποσταρει με την ερευνα δεν θυμαμε το ονομα βοτανο ειναι απλος ακριβω στις δοσεις που δουλευει

slaine
29-01-09, 01:52
έχει πλάκα ρε ειδικά στο τέλος που δείχνουν διάφορα γυρίσματα με το τούνελ.

θα πάρω τσάι με μέλι και λουκουμά και bcaa :food: :idea: :chinese: :P

peris
29-01-09, 01:54
έχει πλάκα ρε ειδικά στο τέλος που δείχνουν διάφορα γυρίσματα με το τούνελ.

θα πάρω τσάι με μέλι και λουκουμά και bcaa :food: :idea: :chinese: :P

σε βλεπω να χτυπας και κανα κοκορετσι στη προπονηση πανω εσενα :lol: :lol: :lol: :nana: :nana: :P :P

BRaWNy
29-01-09, 10:47
αν κάνουμε διάλλειμα για απλό υδατάνθρακα και bcaa δεν το σώζουμε κάπως?Kαι ναι και όχι.

Τα BCAAs μπορουν να ληφθούν και μόνα τους, ανεβάζουν και αυτά την έκκριση ινσουλίνης, αλλά ίσως να μην είναι ακριβως αυτό το θέμα μας, διότι με την προπόνηση (κατα την διάρκεια) όσο να' ναι καταπιέζεται και η έκκριση της ινσουλίνης.

Απο την άλλη, αν έχουμε σχετικά γεμάτο το στομάχι μας, το αίμα θα πρέπει να κατανέμεται και για την χώνεψη και για τους μυες που προπονούνται, οπότε να είναι σε "μετρια" επίπεδα, αν με πιάνεις, και στις δυο λειτουργίες.
Απο την άλλη, δεν είναι και τόσο σίγουρο ότι θα κατανέμεται και στα δύο, και ότι θα "διαλέξει" να ασχοληθεί με ένα απο τα δύο, και προφανώς στην προπόνηση με τους μυες, αντι για χώνεψη.
Βάσει αυτων όπως και να έχει, δεν μας "κανει" κανένα απο τα δύο.
Νομίζω τα αποτελέσματα θα είναι τα ίδια, αν τα πάρουμε μετα την προπόνηση, με αυτά κατα την διάρκεια της, οπότε γιατι να μπουμε σε πιθανές διαδικασίες σαν αυτες που ανέφερα παραπάνω.

Βέβαια ο καθένας είναι διαφορετικός, απλά εγω δεν μπορω να λειτουργήσω έτσι.

Αμέσως πριν και αμέσως μετα την προπόνηση BCAAs είναι εντάξει απο τη δική μου πλευρά.
(πριν χωρις απλούς υδατάνθρακες ή και γενικά τροφή).
Απο την άλλη, αν ανεβάσουμε το ζάχαρο μας πριν την προπόνηση (αλλά και γενικά), εκκρινουμε ινσουλίνη για να το ρίξει πράγμα που μας φέρνει και σε κατάσταση υπογλυκαιμίας, και αυτό μπορει να έχει επιπτώσεις στην ενέργεια και απόδοσή μας στην προπόνηση.

Ψάχνεται για να βρείτε τρόπους να ανεβάσετε την διάρκεια των προπονήσεών σας?
Ακόμη και πρόβλημα να μην υπάρχει με την τεστο και κορτιζόλη κλπ, δεν πρέπει να ξεχνάμε και την ένταση στην προπόνηση, η οποία δεν είναι εφικτή η ανοδός της όσο ανεβάζουμε την διάρκεια.

Ρίξτε και πάλι μια ματιά στα όσα είπε και ο Ηλίας παραπάνω.

Δείτε τα πράγματα πιό απλά και βασικά, μην την ψάχνετε πολύ με επιστημονικές ιστορίες κλπ, καντε τα στανταρς και τα σίγουρα.

Muscleboss
29-01-09, 11:34
Δείτε τα πράγματα πιό απλά και βασικά, μην την ψάχνετε πολύ με επιστημονικές ιστορίες κλπ, καντε τα στανταρς και τα σίγουρα.

x2

MB

BRaWNy
29-01-09, 11:37
Τα BCAAs μπορουν να ληφθούν και μόνα τους, ανεβάζουν και αυτά την έκκριση ινσουλίνης, αλλά ίσως να μην είναι ακριβως αυτό το θέμα μας, διότι με την προπόνηση (κατα την διάρκεια) όσο να' ναι καταπιέζεται και η έκκριση της ινσουλίνης.

Απο την άλλη, αν έχουμε σχετικά γεμάτο το στομάχι μας, το αίμα θα πρέπει να κατανέμεται και για την χώνεψη και για τους μυες που προπονούνται, οπότε να είναι σε "μετρια" επίπεδα, αν με πιάνεις, και στις δυο λειτουργίες.
Απο την άλλη, δεν είναι και τόσο σίγουρο ότι θα κατανέμεται και στα δύο, και ότι θα "διαλέξει" να ασχοληθεί με ένα απο τα δύο, και προφανώς στην προπόνηση με τους μυες, αντι για χώνεψη.
Βάσει αυτων όπως και να έχει, δεν μας "κανει" κανένα απο τα δύο.
Νομίζω τα αποτελέσματα θα είναι τα ίδια, αν τα πάρουμε μετα την προπόνηση, με αυτά κατα την διάρκεια της, οπότε γιατι να μπουμε σε πιθανές διαδικασίες σαν αυτες που ανέφερα παραπάνω.

Βέβαια ο καθένας είναι διαφορετικός, απλά εγω δεν μπορω να λειτουργήσω έτσι.

Αμέσως πριν και αμέσως μετα την προπόνηση BCAAs είναι εντάξει απο τη δική μου πλευρά.
(πριν χωρις απλούς υδατάνθρακες ή και γενικά τροφή).
Απο την άλλη, αν ανεβάσουμε το ζάχαρο μας πριν την προπόνηση (αλλά και γενικά), εκκρινουμε ινσουλίνη για να το ρίξει πράγμα που μας φέρνει και σε κατάσταση υπογλυκαιμίας, και αυτό μπορει να έχει επιπτώσεις στην ενέργεια και απόδοσή μας στην προπόνηση.

Ψάχνεται για να βρείτε τρόπους να ανεβάσετε την διάρκεια των προπονήσεών σας?
Ακόμη και πρόβλημα να μην υπάρχει με την τεστο και κορτιζόλη κλπ, δεν πρέπει να ξεχνάμε και την ένταση στην προπόνηση, η οποία δεν είναι εφικτή η ανοδός της όσο ανεβάζουμε την διάρκεια.

Ρίξτε και πάλι μια ματιά στα όσα είπε και ο Ηλίας παραπάνω.[/color]

Δείτε τα πράγματα πιό απλά και βασικά, μην την ψάχνετε πολύ με επιστημονικές ιστορίες κλπ, καντε τα στανταρς και τα σίγουρα.

Πέρα απο αυτά, χάνεται και αυτοσυγκεντρωσή σας στην προπόνηση όσο περνάει η ώρα, αλλά και οι δυνατότητες διατήρησης καλής τεχνικής (όπως και αυτό συμβαίνει με τις πολύ υψηλά σχετικά επαναλήψεις και μεγάλου αριθμού των σετ).
Δείτε παρακάτω μια άποψη που σε γενικές γραμμές αναφέρεται και σε όσα συζητήσαμε:

Keep Your Training Sessions Under 60 Minutes

Cortisol is a stress hormone that's released during bouts of training. Some is
needed, but too much cortisol, especially if it stays elevated after the training
session, can greatly decrease muscle growth and strength improvements.
Cortisol is catabolic, meaning that it leads to the breakdown of stored substrates.
During exercise, this can be useful since it'll breakdown stored glycogen into
glucose and stored fat into fatty acids to provide energy for the working muscles.
However, post-training it'll continue to breakdown glycogen which slows recovery. It
also breaks down muscle tissue into amino acids, making it harder to add muscle
mass.
Furthermore, since both cortisol and Testosterone are both made from the same
raw material (pregnenolone), constantly elevated cortisol levels will eventually lead
to lower Testosterone levels.
Cortisol output during training has been correlated with training volume; the more
work being done during a session, the more cortisol is produced. This is especially
true when metabolic-type training (high reps, short rest intervals) is used.
To avoid overproducing cortisol, you want to keep your sessions short, around an
hour or less.
Another reason to avoid long sessions is related to mental focus. Regardless of how
much you love training, at some point your focus will go in the crapper during a
long session. The work performed in that state will be unproductive and could even
lead to bad habits that'll screw you in the long run.

tezaman
29-01-09, 16:29
απο την στιγμή που κάνουμε σωστό μεταπροπονιτικό γεύμα δεν είμαστε καλυμμένοι όσο αφορά τα επίπεδα της κορτιζόλης μεταπροπονιτικά?

BRaWNy
29-01-09, 20:35
απο την στιγμή που κάνουμε σωστό μεταπροπονιτικό γεύμα δεν είμαστε καλυμμένοι όσο αφορά τα επίπεδα της κορτιζόλης μεταπροπονιτικά?Nαι

tezaman
29-01-09, 22:41
το λέω γιατι στο πόστ απο πάνω ( στα αγγλικά ) φαίνεται να ανησυχεί πολύ για την μεταπροπονιτική κατάσταση της κορτιζόλις, και μου φάνηκε λίγο περίεργο αφού οι περισσότεροι αθλητές γνωρίζουν την χρησιμότητα ενός σωστού μεταπροπονιτικού :unsure:

RUHL
29-01-09, 23:14
υπαρχει και η υποθεση να χτηπησεις την κορτιζολη οταν αρχησει να κανει την εμφανησει γιατι δεν βγαινει με την μια αφου περασει η 1 ωρα ενω πριν δεν εχει
εκει στηριζουν μερικοι το ροφημα και κατα την διαρκεια της προπονησης

BRaWNy
30-01-09, 09:49
το λέω γιατι στο πόστ απο πάνω ( στα αγγλικά ) φαίνεται να ανησυχεί πολύ για την μεταπροπονιτική κατάσταση της κορτιζόλις, και μου φάνηκε λίγο περίεργο αφού οι περισσότεροι αθλητές γνωρίζουν την χρησιμότητα ενός σωστού μεταπροπονιτικού :unsure:Nαι αλλά λέει και για την κορτιζόλη γενικά και κατα την διάρκεια της προπόνησης, η οποία ρίχνει την τεστοστερόνη.
Οπότε μάλλον μας ενδιαφέρει και να μην ανεβάσουμε πολύ, ασχετα αν μπορουμε να την καταπολεμήσουμε μετα την προπόνηση.

chronis
30-01-09, 11:37
Αν χρειάζεσαι 1 ωρα για να γυμνάσεις το στηθος σου, τότε θα έλεγα δεν το γυμνάζεις όπως πρέπει.

Κάνε όπως καταλαβαίνεις, εγω απλά γνωμη είπα.

Φίλε BRaWNy δεν κατακρίνω την γνώμη σου, κανενός εδω μέσα!!!
Ισα ισα που που χαίρομαι να τις διαβάζω και να με βάζουν να προβληματίζομαι αναζητώντας το καλύτερο. Δεν είμαι και πολύ καιρό στον χώρο γι αυτό και δεν γνωρίζω πολλά. Απλά στο συγκεκριμένο θέμα (διάρκεια) δεν μπορώ να καταλάβω ποιές ασκήσεις να κόψω ετσι ώστε να μειώσω την διάρκεια. Οι μικρές μυικές ομάδες (δικέφαλα,τρικέφαλα κτλ) δεν μου πέρνουν πολύ χρόνο, αλλα οι μεγάλες (ειδικά στήθος και πλάτη) κρατάνε πολύ. Θέλω να λεω οτι γυμνάζομαι εχοντας ενταση στο πρόγραμμά μου!!! Δεν ξέρω τι να πω!!! :|

BRaWNy
30-01-09, 14:41
Αν χρειάζεσαι 1 ωρα για να γυμνάσεις το στηθος σου, τότε θα έλεγα δεν το γυμνάζεις όπως πρέπει.

Κάνε όπως καταλαβαίνεις, εγω απλά γνωμη είπα.

Φίλε BRaWNy δεν κατακρίνω την γνώμη σου, κανενός εδω μέσα!!!
Ισα ισα που που χαίρομαι να τις διαβάζω και να με βάζουν να προβληματίζομαι αναζητώντας το καλύτερο. Δεν είμαι και πολύ καιρό στον χώρο γι αυτό και δεν γνωρίζω πολλά. Απλά στο συγκεκριμένο θέμα (διάρκεια) δεν μπορώ να καταλάβω ποιές ασκήσεις να κόψω ετσι ώστε να μειώσω την διάρκεια. Οι μικρές μυικές ομάδες (δικέφαλα,τρικέφαλα κτλ) δεν μου πέρνουν πολύ χρόνο, αλλα οι μεγάλες (ειδικά στήθος και πλάτη) κρατάνε πολύ. Θέλω να λεω οτι γυμνάζομαι εχοντας ενταση στο πρόγραμμά μου!!! Δεν ξέρω τι να πω!!! :|Φίλε δεν το είπα κακοπροαίρετα, απλά δεν ηθελα να φαίνομαι ότι σε πιέζω.

Όσο για το τι να κόψεις, θα έλεγα:
-Κάνε λιγότερα σετ και πιό ποιοτικά, και με μεγαλύτερη ένταση.
-Κάνε βασικές/πολυαρθρικές ασκήσεις και ασκήσεις που επαρκούν για να σου δωσουν τα απαραίτητα.
π.χ. το να κάνεις leg extension, sissy squat και Leg curl για πόδια, δεν θα σου δωσουν όσα μόνο τα βαθια καθίσματα ή και τα εμπρόσθια καθισματα.
Οπότε χρησιμοποίησε ασκήσεις πολυαρθρικές και βασικές και τετοιες που θα σου δίνουν κατα κάποιον τρόπο με ένα σμπάρο δυό τριγώνια, και θα κερδίζεις και χρόνο.
Εξάλλου, με το backround που λες ότι έχεις στα βαρη, δεν σου χρειάζοντε όλες οι ασκήσεις, αλλά και οι λεπτομερειακές απο τωρα.
Κοίτα να δυναμώσεις σε αυτες τις βασικές.

Όσο και να χτυπιέσαι με πολλές μη χρειαζούμενες ασκήσεις και με τις ώρες, για να νοιώθεις καψίματα και πρηξίματα και διάφορα τέτοια, που σε κάνουν να νομίζεις ότι αυτα χρειάζονται για να νοιώσεις γυμνασμένος,...αν δε δυναμώσεις δεν θα κάνεις παρα μια τρύπα στο νερό.
Άσε πουόλα αυτά τα παραπάνω, θα σε εμποδίζουν να δυναμώσεις και να αυξηθείς.

Πέρα απο όλα αυτά, χρησιμοποιησε και ένα καλό ανάλογο σπλιτ, για να μοιράσεις καλά την ποσότητα και συχνότητα των προπονήσεών σου.

Αν διαβάζεις το φόρουμ, και ειδικά αν σε ενδιαφέρουν και δικές μου προτάσεις, υπάρχουν πολλά τόπικς και πόστς που αναφερώμαστε σε αυτά, και μάλιστα και αρκετά πρόσφατα με δικές μου απόψεις και προτάσεις.

chronis
30-01-09, 15:09
Αυτό θα προσπαθήσω να κάνω!!
Οτι γύρισα απο προπόνηση και είχα μια συζήτηση στο τέλος της με ενα παιδι που κάνει χρόνια. Μου είπε και ο ίδιος οτι τοση ωρα προπόνηση με βάρη είναι όντως πολύ. Θα βάλω τις βασικές λοιπόν και κάθε 1 με 1 1/2 μήνα θα αλλάζω απο μια άσκηση.Παραθέτω λοιπόν πρόγραμμα και όποιος θέλει μπορεί να μου προτείνει αλλαγές για καλύτερα:
Στηθος: 1. ισιος πάγκος
2. ανοίγματα με αλτήρα
3. επικλινής παγκος
4. βυθίσεις με κλίση προς τα εμπρος΄
Όλα επι 4 σετ.
Δικέφαλα: 1. τροχαλια με ίσια λαβή
2. σφυριά με αλτήρες
3. με μπάρα (παλάμες προς το εδαφος)
Όλα επι 4 σετ.
Πλάτη: 1. εμπροσθολαίμιες
2. ντορσάλ με ανοιχτή λαβή
3. κωπηλατική με κλειστή λαβη
4. κωπηλατική με αλτήρα
Όλα επι 4 σετ.
Τρικέφαλα: 1. πιέσεις με κλειστή λαβή με μπάρα
2. τροχαλία με ανάποδη μονή λαβή
3. βυθίσεις
Όλα επι 4 σετ.
Ωμοι: 1. smith οπισθολαίμιες
2. προβολές με αλτηρες
3. ανοίγματα με αλτήρες
4. κλειστή κωπηλατική όρθιος
5. τραπεζοειδής με αλτήρες
Όλα επι 4 σετ.

Sorry που έβαλα πρόγραμμα αλλα είμαι ανυπόμονος!!!
Για τα split είναι λίγο δύσκολο λόγω δουλειάς να είναι σταθερα οπότε θα βγαίνουν σύμφωνα με το προγραμμα της δουλειάς. Αυτή τη στιγμη πηγαίνω περίπου 5 φορές την εβδομάδα. Θα τις κάνω 4 και μια αερόβια.
Συγνώμη αν έγινα κουραστικός (που σίγουρα έγινα)!!!! :help:
Τί λέτε;;;;;; :D

BRaWNy
30-01-09, 15:45
Φίλε, κάθε άλλο παρα βασικές και πολυαρθρικές έβαλες.
Πόδια δεν έχεις καθόλου.
Μάλλον δεν κοίταξες ανάλογες προτάσεις και τόπικς στο φόρουμ.

Θα πρότεινα να διαλέξεις απο
-Πίεσεις σε ίσιο πάγκο, σε επικλινή και βυθίσεις για στηθος.
-Πιέσεις όρθιος και ίσως λίγες πλάγιες άρσεις για δελτοειδείς εμπρόσθιους και πλάγιους
-Πιέσεις πάγκου ή βυθίσεις με κλειστή λαβή και ξαπλωτές εκτάσεις για τρικεφάλους
-Έλξεις διάφορων λαβών (εκτός οπισθολαίμιων) και αν γινεται σε μονόζυγο περισσότερο, πουλόβερ και κάποια κωπηλασία ελευθερη, για φτερα/πλάτη
-Άρσεις ωμων, Άρσεις θανάτου για τραπεζοειδείς και γενικά πλάτη και posterior chain.
-Κάμψεις δικεφάλων όρθιος, σε επικλινη, ή σε πάγκο δικεφάλων
-Βαθυ κάθισιμα, εμπρόσθιο κάθισμα, προβολές για γλουτιαίους και τετρακέφαλα
-Καλημέρες (και μαζι με τις άρσεις παραπάνω) για posterior chain και πισω μηρούς

Δεν σου γραφω για γάμπες, πήχεις και κοιλιακούς, όσο να' ναι ισως δε χρειάζονται μιας και παίρνουν αρκετό εργο απο τις άλλες ασκήσεις.
Αν θες όμως κοιλιακούς μπορεις να έχεις, αλλά να τους γυμνάζεις με ενταση όπως και τις άλλες μυικές ομάδες.

Ίσως και αν έβγαζες για αρχή και τις ασκήσεις απευθείας για τρικέφαλα/δικέφαλα, να ηταν ακόμη καλύτερα.

Επίσης, δε σημαίνει ότι θα πρέπει να τις κάνεις όλες απο αυτές που προτείνονται για καθε μυική ομάδα, μπορεις απλά να διαλέξεις κάποιες και τις άλλες να τις έχεις για εναλλακτικές για αργότερα.
Αν επιλέξεις να τις χρησιμοποιήσεις όλες, θα πρέπει να έχεις χαμηλά τα σετ σε κάθε μια και όσο γίνεται με ένταση (2 λειτουργικά θα ηταν αρκετα αν έχουν υψηλή ένταση και αποτυχία και τις διαλέξεις όλες μαζί και 3 αν τα έχουν αυτα μόνο στο τελευταίο σετ ή και αν δεν τις διαλέξεις όλες μαζί)

Όπως είπα, να κοιτάξεις και για ένα ανάλογο σπλιτ, για να μοιραστεί καλύτερα η ποσότητα/συχνότητα κλπ και όπως σου είπα βλέπε αναλογα τοπικς/ποστς στο φόρουμ για να παρεις ιδέες.

Νομίζω ότι δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω, σου είπα ότι χρειαζόταν να σου πω.

Υ.Γ.
Ανοίγματα με αλτηρες, δικεφαλα στην τροχαλία, τροχαλία με αναποδη λαβή, προβολές ωμων με αλτηρες και κατι τέτοια, δεν είναι βασικές ή και πολυαρθρικές ασκήσεις, και αχρείαστες για σενα και προς το παρόν.
Κοιτα να χρησιμοποιείς ασκήσεις που να σου επιτρέπουν μεγάλα βαρη, συνεργασία πολλών μυικών ομάδων και μεγαλύτερη έκκριση ορμονών

chronis
30-01-09, 15:57
Ευχαριστώ φίλε BRaWNy για τις προτάσεις σου!! Θα διαβάσω και άλλα στο forum και θα κοιτάξω να κάνω οτι καλύτερο!! :wink: