PDA

Επιστροφή στο Forum : Γράμμωση/Άπωλεια λίπους



ReginaG
23-10-16, 23:20
Καλησπέρα, είμαι κοπέλα 20χρ και θα ήθελα κάποια βοήθεια σχετικά με την απώλεια λίπους. Γυμνάζομαι 1μιση χρόνο περίπου (έκανα γυμναστήριο με βάρη/αερόβια και τώρα κάνω crossfit). Δεν έχω δει ωστόσο τα αποτελέσματα που θα ήθελα, θα έλεγα ότι το σώμα μου σαν όγκος δεν έχει αλλαξει ,ίσως η κατανομή λίπους/μυικου ιστου. Όταν έκανα βάρη στο γυμναστήριο (κυρίως squats,deadlifts,bench press και αλτήρες απο ελέυθερα και λιγο όργανα) θα έλεγα οτι "φούσκωσα" και σε καμία περίπτωση οτι αδυνάτισα. Η αλήθεια είναι βεβαία οτι "φόρτωνα" κιλά, δηλ είχα φτάσει εως 55-60κγ squats+deadlifts. Για αυτό τον λόγο ξεκίνησα crossfit και πίστευα οτι θα αδυνάτιζα καθώς σε κάθε προπόνηση ιδρώνα αρκετά και θεωρούσα πως ήταν αερόβια η προπόνηση. Στο crossfit βέβαια περιλαμβάνεται και η άρση βαρών ,οπότε ίδρωνα μεν και είχα κάποια μέτρα τρέξιμο,σκοινάκι,ποδήλατο ή row μέσα στο wod αλλά παράλληλα έκανα και clean/snatch/deadlifts/squats/bench press/push press,μονοζυγα κλπ. Πλέον σταματησα εντελώς τα βάρη ακόμη και μεσα σε wods στο crossfit ,και κάνω ακομη crossfit όμως ένα διαφορετικό πρόγραμμα σαν circuit training που βασίζεται θα έλεγα στο βάρος του σώματος(pushups,καθισματα χωρις βαρος, κοιλιακοι,αεροβια..) και σε λίγα κιλά (αλτήρες,kettlbell) εδώ και κανένα μήνα. Δεν θα λεγα ότι έχω χάσει όμως σημαντικά λίπος, αν και λιγο "ξεφούσκωσα" αλλα μου φαίνεται οτι έχασα μυικο ιστό καθώς νιώθω λίγο πιο "χαλαρή". Θα ήθελα λοιπόν τη βοηθεια σας, όχι ασκήσεις γυμναστηρίου καθώς θα συνεχίσω το crossfit αλλά εαν θεωρείτε πως πρέπει να κάνω κάποιες ασκήσεις απο ελευθερα βαρη,ισως με λιγοτερα κιλά ή επιπλέον αερόβια (πχ. τρέξιμο για κάποια χλμ), διατροφή κλπ. για απώλεια λίπους και γράμμωση (θα ήθελα δηλ. μια ορατη γραμμωση στα χέρια/πόδια/κοιλιακους). Είμαι 20χρ, 1,63 υψος και 63-64κγ, σχετικά γυμνασμένη. (πριν αρχίσω τη γυμναστική ήμουν στα 56-58κγ). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :weights:

Όπου_υπάρχει_θέληση_
23-10-16, 23:37
Συνέχισε squats, deadlifts και βάλε πιέσεις πάγκου....Κάνε μονόζυγο και βυθίσεις με το σωματικό σου βάρος ΚΑΙ αν κρίνεις ότι το χρειάζεσαι κάνε μερικές ασκήσεις για χέρια....

Για να χάσεις λίπος θα πρέπει να φας υποθερμιδικά...δλδ να υπολογίσεις τις θερμίδες συντηρησής σου και να τρως λίγο λιγότερες, αν και προσωπικά δεν θα το πρότεινα με βαριές πολυαρθρικές ασκήσεις...καλύτερα να φας ισοθερμιδικά...

Για μένα διάλεξε ένα πρόγραμμα δύναμης και ξεκίνα...το crossfit είναι της μόδας αλλά προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν είναι άθλημα ούτε σωστή μέθοδος προπόνησης...Μιλάω σύμφωνα με αυτά που έχω δει με τα μάτια μου να τους διδάσκουν....

Μερικά καλά προγράμματα είναι:

Starting strength, 5/3/1, Candito Linear, Stronglifts 5x5

είναι προγράμματα δύναμης....Με ισοθερμιδική διατροφή (δλδ τρώς ακριβώς τις θερμίδες συντήρησης) και λίγα sprints σε κανά στάδιο τις μερες που δεν θα πηγαίνεις γυμναστήριο θα σαι jet :welcome:

Ελπίζω να βοήθησα

humanoid
23-10-16, 23:45
το 'φουσκωμα' που λες ειναι θεμα διατροφης κ οχι απτα βαρη.εκει ψαξε το προβλημα

κακως τα εβγαλες τα βαρη,το ειδες κ μονη σου με την χαλαροτητα

aepiskeptis
24-10-16, 00:11
έκανες crossfit σε γυμναστήριο crossfit και τώρα αυτό το τύπου με ασκήσεις σωματικού βάρους είναι στο ίδιο γυμναστήριο ή είναι ομαδικό σε απλό γυμναστήριο?

Τα βάρη γιατί τα σταματησες;

ReginaG
24-10-16, 00:46
Συνέχισε squats, deadlifts και βάλε πιέσεις πάγκου....Κάνε μονόζυγο και βυθίσεις με το σωματικό σου βάρος ΚΑΙ αν κρίνεις ότι το χρειάζεσαι κάνε μερικές ασκήσεις για χέρια....

Για να χάσεις λίπος θα πρέπει να φας υποθερμιδικά...δλδ να υπολογίσεις τις θερμίδες συντηρησής σου και να τρως λίγο λιγότερες, αν και προσωπικά δεν θα το πρότεινα με βαριές πολυαρθρικές ασκήσεις...καλύτερα να φας ισοθερμιδικά...

Για μένα διάλεξε ένα πρόγραμμα δύναμης και ξεκίνα...το crossfit είναι της μόδας αλλά προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν είναι άθλημα ούτε σωστή μέθοδος προπόνησης...Μιλάω σύμφωνα με αυτά που έχω δει με τα μάτια μου να τους διδάσκουν....

Μερικά καλά προγράμματα είναι:

Starting strength, 5/3/1, Candito Linear, Stronglifts 5x5

είναι προγράμματα δύναμης....Με ισοθερμιδική διατροφή (δλδ τρώς ακριβώς τις θερμίδες συντήρησης) και λίγα sprints σε κανά στάδιο τις μερες που δεν θα πηγαίνεις γυμναστήριο θα σαι jet :welcome:

Ελπίζω να βοήθησα

Σε ευχαριστώ πολύ, θα αρχίσω πάλι μάλλον IIFYM και θα προσέχω τις θερμίδες πιο πολύ γιατι τελευταία με τη σχολή δεν κάνω tracking. :unsure:

ReginaG
24-10-16, 00:48
το 'φουσκωμα' που λες ειναι θεμα διατροφης κ οχι απτα βαρη.εκει ψαξε το προβλημα

κακως τα εβγαλες τα βαρη,το ειδες κ μονη σου με την χαλαροτητα

Δεν είμαι σίγουρη αν έφταιγε η διατροφή γιατί γενικά πρόσεχα απ'οτι θυμάμαι υδατάνθρακες και για μία περίοδο πήγαινα και διατροφολόγο.. Ίσως έφταιγαν τα κιλά που έβαζα και οι επαναλήψεις;

ReginaG
24-10-16, 00:49
έκανες crossfit σε γυμναστήριο crossfit και τώρα αυτό το τύπου με ασκήσεις σωματικού βάρους είναι στο ίδιο γυμναστήριο ή είναι ομαδικό σε απλό γυμναστήριο?

Τα βάρη γιατί τα σταματησες;

Στο ίδιο, είναι crossfit box ,δεν είναι ομαδικό σε γυμναστήριο! Τα σταμάτησα πιο πολύ σαν test για να δω αν θα "ξεφουσκώσω". :P

Όπου_υπάρχει_θέληση_
24-10-16, 01:01
ε ευχαριστώ πολύ, θα αρχίσω πάλι μάλλον IIFYM και θα προσέχω τις θερμίδες πιο πολύ γιατι τελευταία με τη σχολή δεν κάνω tracking.

Κάνε για μία περίοδο μέχρι να αποκτήσεις σχετική εμπειρία στο τι και πόσο θα τρώς....έπειτα εννοείται δεν θα παρατήσεις την υπόλοιπη ζωή για το σώμα....Διάλεξε 2 κρέατα, ζυμαρικά, λαχανικά και φρούτα που σ'αρέσουν, είναι φθηνά και εύκολο να τα βρεις κοντά σου και δεν σε κουράζουν στο μαγείρεμα κάτσε μια Κυριακή πχ και μαγείρεψε και παίρνε ταπεράκια....

Δεν χρειάζεται να κάνεις 200 γεύματα....μπορείς να κάνεις 3 τις μερες που έχεις πολύ τρέξιμο...Τώρα το πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης θα το προσαρμόσεις γύρω απτην ζωή σου...Αν δεν μπορείς να μαγειρεύεις πολλά γεύματα και να τρως τόσο συχνά πάρε κάποια σνακ...π.χ γιαούρτι cottage ξηρούς καρπούς κλπ

humanoid
24-10-16, 01:21
απο τοτε που ξεκινησες εβαλες 6-7 κιλα λες.αυτα τα κιλα μπηκαν με το φαγητο
αυτο σημαινει πως ετρωγες παραπανω απτην συντηρηση σου ενω εσυ θες να χασεις

αρα πρεπει να φας λιγοτερο απτην συντηρηση σου


οποτε ειναι θεμα διατροφης κ οχι κιλων στα βαρη

τα κιλα στα βαρη τα θες για να μην εχεις τα αποτελεσματα του τεστ που εκανες δλδ χαλαροτητα

αρα θες υποθερμιδικη διατροφη ψηλα σε πρωτεινη (για να κρατησεις/χτισεις μυικο ιστο) κ ψηλα τα κιλα στην προπονηση

για να κρατησεις ψηλα τα κιλα στην προπονηση χωρις να κλαταρεις μιας κ θα χεις λιγοτερη ενεργεια λογω υποθερμιδικης, κοψε απτα σετ

aepiskeptis
24-10-16, 01:39
Εφτασες λεβελ 3? Για πόσο καιρό ;

Βασικα, handstand push ups? Pull ups (oxi kipping)? Dips στους κρίκους ή σε δίζυγο?
Μην πεις kipping muscle up γιατί θα φύγω :)

Από αυτά που εφτασες;

Και κιλά deadlift & front squat, max effort.

Εχω μια ιδέα τι πάει λάθος