PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρέπει να χάσω λίπος...πως;;;



Assassins
28-01-09, 19:25
καλησπέρα σε όλους
εχω να ασχοληθώ με γυμναστήριο περίπου 10 χρόνια και πλέον εχω φτάσει να είμαι 144 κιλά και ύψος 1.94 εχω προσπαθήσει να χάσω μερικά κιλά, έχανα αλλά τα ξανά έβαζα μετά από λίγο, πρέπει να χάσω βάρος λόγο υγείας πρώτα από όλα φυσικά και μετά λόγο εμφάνισης θα μπορούσε κάποιος να με προτείνει κάποιο τρόπο για να χάσω το λίπος από την μπάκα μιας και εκεί έχει μαζευτεί όλο
ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

RUHL
28-01-09, 19:30
με το διαβασμα χανεις κιλα ετσι εχω μαθει

slaine
28-01-09, 19:33
γυμνάζεσαι? αν ναι πόσο καιρό και πως? ποιο είναι το πρόγραμμα διατροφής σου (αν έχεις). πόσω χρονών είσαι? έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας?

διάβασε αυτό να πάρεις μία γεύση και ό,τι δεν καταλάβεις μας ρωτάς
http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57

σε γενικές γραμμές πρέπει να παίρνεις λιγότερες θερμίδες από αυτές που καις. φυσικά πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το τι θερμίδες είναι αυτές. καταλαβαίνεις ότι αλλιώς είναι να πάρεις 1000 θερμίδες πχ από γλυκά και αλλιώς απο κρέας με σαλάτα πχ.

και φυσικά ότι κι αν κάνεις σε διατροφή ή/και γυμναστική πρέπει να γίνει στα΄διακά και όχι απότομα.

το πρώτο βήμα λοιπόν είναι να:
-κόψεις όλη τη σαβούρα(γλυκά,ζάχαρη,πίτσες κλπ),
-να κάνεις πολλά και μικρά γε'υματα περίπου κάθε 3 ώρες που θα περιέχουν κάποια πηγη πρωτείνης+σαλάτα/χόρτα+καλά λίπη πχ ελαιόλαδο+ανάλογα με τη στιγμή υδατάνθρακα (πχ πατάτα, ρύζι κλπ)

και τα υπόλοιπα στην πορεία.

διάβασε!!! :cyclops:

Assassins
28-01-09, 19:34
με το διαβασμα χανεις κιλα ετσι εχω μαθει
τότε έπρεπε να είμαι το άγαλμα της πίνας μιας και εχω 3 οθόνες υπολογιστή στην δουλειά και δουλεύω περίπου 10 με 12 ώρες κάθε μέρα
άρα εχω διαβάσει και τα άρθρα στην αρχή :thumbup:

Assassins
28-01-09, 19:52
γυμνάζεσαι? αν ναι πόσο καιρό και πως? ποιο είναι το πρόγραμμα διατροφής σου (αν έχεις). πόσω χρονών είσαι? έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας?

διάβασε αυτό να πάρεις μία γεύση και ό,τι δεν καταλάβεις μας ρωτάς
http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57

σε γενικές γραμμές πρέπει να παίρνεις λιγότερες θερμίδες από αυτές που καις. φυσικά πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το τι θερμίδες είναι αυτές. καταλαβαίνεις ότι αλλιώς είναι να πάρεις 1000 θερμίδες πχ από γλυκά και αλλιώς απο κρέας με σαλάτα πχ.

και φυσικά ότι κι αν κάνεις σε διατροφή ή/και γυμναστική πρέπει να γίνει στα΄διακά και όχι απότομα.

το πρώτο βήμα λοιπόν είναι να:
-κόψεις όλη τη σαβούρα(γλυκά,ζάχαρη,πίτσες κλπ),
-να κάνεις πολλά και μικρά γε'υματα περίπου κάθε 3 ώρες που θα περιέχουν κάποια πηγη πρωτείνης+σαλάτα/χόρτα+καλά λίπη πχ ελαιόλαδο+ανάλογα με τη στιγμή υδατάνθρακα (πχ πατάτα, ρύζι κλπ)

και τα υπόλοιπα στην πορεία.

διάβασε!!! :cyclops:

*εχω να γυμναστώ 10 χρόνια περίπου είχα σταματήσει λόγο ενός ατυχήματος με το αμάξι, τότε έκανα βάρη και kick box
*δεν εχω κάποια διατροφή τώρα, απλα τρώω οτι βρω μπροστά μου
*ετών 28
*πρόβλημα υγείας όχι, δόξα το θεό κανένα

ότι πρέπει να κόψω της σαβούρες πρέπει και φυσικά τις ώρες που τα τρώω, γλυκά δεν τα κυνηγάω και πολύ
αυτά τα γεύματα δεν ξέρω τι πρέπει να περιέχουν για να γίνουν σωστά

RUHL
28-01-09, 19:53
δεν νομιζω να διαβασες επειδη το ποστ σου αυτο μας εμφανηζει που ειναι η διατροφη που εφτιαξες αφου μας λες διαβασες?
διαβασε ολα αυτα
http://forum.bodybuilding.gr/viewforum.php?f=24

Assassins
28-01-09, 20:18
δεν νομιζω να διαβασες επειδη το ποστ σου αυτο μας εμφανηζει που ειναι η διατροφη που εφτιαξες αφου μας λες διαβασες?
διαβασε ολα αυτα
http://forum.bodybuilding.gr/viewforum.php?f=24
αν ήξερα να κάνω διατροφή δεν θα ζητούσα κανενός την βοήθεια, το λέω αυτό γιατί μερικά πράματα τα περισσότερα δεν τα ξέρω
όπως είπα και πιο πριν η διατροφή μου αυτή τη στιγμή είναι να τρώω ότι βρω μπροστά μου

RUHL
28-01-09, 20:31
κανενας δεν θα κατσει να σου φτιαξει διατροφη εδω μονος σου την φτιαχνεις βαση με παλιοτερα ποστ αρθρα και εμεις σου διορθωνουμε τα τυχον λαθη

Assassins
28-01-09, 20:45
κανενας δεν θα κατσει να σου φτιαξει διατροφη εδω μονος σου την φτιαχνεις βαση με παλιοτερα ποστ αρθρα και εμεις σου διορθωνουμε τα τυχον λαθη
εννοείτε αυτό που λες, αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως να ξεκινήσω την διατροφή ώστε να χάσω το περιττό λίπος και να βάλω μυϊκή μάζα

θα προσπαθήσω να κάνω μια διατροφή και θα την ανεβάσω εδώ για να μου διορθώσετε τυχόν λάθη, που μάλλον θα είναι πολλά
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

RUHL
28-01-09, 22:58
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4177

BRaWNy
28-01-09, 23:17
φυσικά πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το τι θερμίδες είναι αυτές. καταλαβαίνεις ότι αλλιώς είναι να πάρεις 1000 θερμίδες πχ από γλυκά και αλλιώς απο κρέας με σαλάτα πχ. Nice !

slaine
29-01-09, 00:01
πηγές πρωτεΐνης: κοτόπουλο/αυγά/γαλοπούλα/μοσχάρι/χοιρινο/τονοσ-ψαρια κλπ/συμπληρώματα πρωτέινης

υδατάνθρακες: μακαρόνια/ρύζι/πατάτες/φρούτα/μέλι/ψωμί κλπ

καλά λίπη:ξηροί καρπί/ωμό ελαιόλαδο/μουρουνέλαιο κλπ

σε κάθε γεύμα πρωτείνη+σαλάτα ή χόρτα+καλα λίπη(+υδατάνθρακα ανάλογα με την ώρα)

το πρωινό δυνατό με υδατάνθρακες κι απ'όλα.
όσο περνάει η ώρα μειώνεις τους υδατάνθρακες στα γεύματα.
στα τελευταία καθόλου ή σχεδόν καθόλου.

κομμένα το αλάτι, τηγανητά κλπ
κόκκινο κρέας ειδικά εσύ που δε γυμνάζεσαι 1 φορά τη βδομάδα άντε 2.
ότι ρως και έχιε λίπος το αφαιρείς.

αυτά σε συνδοιασμό με τον προήγουμενο ποστ μου σε βοηθάνε αρκετά.

καταλαβαίνεις ότι δε μπορούμε να φτιάχνουμε πρόγραμμα διατροφής ή/και γυμναστικής σε όλα τα μέλη. διάβασε, χρησιμοποίησε αυτα που σου είπα μαζί με τα όσα πρέπει να διαβάσεις, φτιάξε ένα πλάνο και εμείς θα το διορθώσουμε.

kyriakos23
29-01-09, 00:10
να ρωτισο κατι.
αν ενας πρεπει να τρωει 120π.χ πρωτεινη και τα φαγητα που τρωει ειναι τοσο τοτε χρειαζετε το συμπληρωμα για extra πρωτεινη?

BRaWNy
29-01-09, 00:15
Διαφωνώ με ορισμένες επιλογές τροφών , ειδικότερα όταν πρόκειται για απώλεια λίπους.

π.χ. με μακαρόνια, μέλι, ψωμί και γενικά χρηση όλων των φρούτων.

Επίσης, διαφωνώ με την μιξη λιπαρών με σχετικά μεγάλη ποσότητα υδατανθράκων.

Το κόψιμο των υδατανθάκων το βραδυ είναι σχετικό, αν η προπόνηση είναι σχετικά αργά το βραδυ, θα χρειαστεί υδατάνθρακες μετα απο αυτή.

Διαφωνώ επίσης με το κόψιμο του αλατιού.
Μεγάλο λάθος.
Χωρις αλάτι (και ειδικά ιωδιούχο) υπάρχει πιθανότητα κατακράτησης νερών, δεν θα έχεις κατάλληλη πίεση, δεν θα έχεις καλά contractions στους μυες, θα ρίξεις τις λειτουργίες του θυροειδή, θα δυσχεραίνεις την πέψη κ.α. που δεν θυμάμαι αυτη τη στιγμή.

Είναι μύθος το κόψιμο του αλατιού, που όλο και τελευταία τείνει να εκλείψει (και με τις νέες updated απόψεις των ειδικών).
Φυσικά όταν έχεις αυξημένο το αλάτι και δεν πίνεις πολύ νερό, δεν είναι καλό, και είναι ακόμη ένας λόγος για κατακράτηση νερών.

Τα διαφορα κόλπα με το αλάτι γίνονται μόνο απο αγωνιστικούς μποντυμπίλντερς και αυτό την τελευταία εβδομάδα.
Δεν νοείται μποντυμπίλντιγκ ή αν θέλετε προπόνηση με βάρη κλπ για μένα, χωρις αλάτι.

Απλά απόψεις που ασπάζομαι.

BRaWNy
29-01-09, 00:19
να ρωτισο κατι.
αν ενας πρεπει να τρωει 120π.χ πρωτεινη και τα φαγητα που τρωει ειναι τοσο τοτε χρειαζετε το συμπληρωμα για extra πρωτεινη?Όχι δεν χρειάζεται αν πιάνεις τα στοχευμένα γραμμάρια απο τις τροφές.
Παρόλα αυτά τα 120γρ είναι λίγα, εκτός κι αν είσαι 50-60 κιλά.

Όμως και ετσι να είναι, την πρωτεΐνη δεν την παίρνουμε βασει όσης χρειαζόμαστε για να συντηρηθούμε, αλλά και για άλλους λόγους.
π.χ. ένας απο αυτούς η θερμογέννεση που προκαλεί.

slaine
29-01-09, 00:23
Μιχάλη απλά έγραψα κάποιες επιλογές γαι να καταλάβει τι είναι τι. δεν είναι οι βέλτιστες όλες το ξέρω αλλά δεν πειράζει πιστεύω, ας φτιάξει μία διατροφή λίγότερο αυστηρή και μετά τη διορθώνει.

επίσης στο πρωινό καλό είναι να μη βάζει λίπη αν έχει υψηλά τους υδατάνθρακες (γενικά αυτό σε όλα τα γεύματα) αλλά δε νομίζω ότι θα έχει ιδιαίτερα λίπη.

μας είπε ότι δεν κάνει προπόνηση αν κατάλαβα καλά.

το κόψε το άλάτι ήταν μεταφορικό, εννούσα μείωσε το. μόνο στα τελικά στάδια συστηρής δίαιτας το κόβουν τελείως όπως ήδη είπες για τον αγώνα.

δεν έγραψα λεπτομέρειες. πιο πολύ να τον κατατοπίσω.

συμφωνώ μαζί σου απόλυτα :awesome:

RUHL
29-01-09, 00:29
Μιχαλη σε ποσο αλατι στοχευεις περιπου σε περιοδο γραμμωσης και αναπτυξης ξερω το περιεχουν πολλα τροφημα οπως γαλακτοκομικα αυγα δημητριακα και αλλες τροφες αλλα αν μπορουσες να πεις καποιο νουμερο στο περιπου θα ηταν καλο

επησης το χρησημοποιης μετα την προπονηση εσυ?αν βλεπεις ωφελος σε αυτο το κοματι

BRaWNy
29-01-09, 00:30
το κόψε το άλάτι ήταν μεταφορικό, εννούσα μείωσε το.Πάντως κάποιος που αρχίζει προπόνηση, μάλλον θα πρέπει να το αυξήσει αντι να το μειώσει.

Όσο για την τελευταία εβδομάδα πριν τους αγωνες, υπάρχουν και μερικοί που δεν το κόβουν.
Εξάλλου όταν το κόβουν όσοι το κόβουν, δημιουργούν κάποιες "προϋποθέσεις" λίγες μερες πριν, για να δουλέψει το κόψιμο.
Βέβαια στο παιχνίδι μπαίνουν κι άλλα πράγματα και κόλπα.


μας είπε ότι δεν κάνει προπόνηση αν κατάλαβα καλά.
Αν δεν κάνει προπόνηση, θα πρέπει ακόμη πιό πολύ να προσέχει με την διατροφή του.
Οι προπονήσεις και ειδικά οι βαριές, δίνουν κάποια περιθώρια να ξεφύγεις καμμιά φορα, ειδικά σε ποσότητα.

Σε αγωνιστικό επίπεδο όμως δεν υπάρχουν περιθώρια, ειδικά προς το τελος μιας προετοιμασίας, θα πρέπει να είσαι αυστηρός.

slaine
29-01-09, 00:33
Βέβαια στο παιχνίδι μπαίνουν κι άλλα πράγματα και κόλπα. :chinese:

το αλάτι κάποιοι το βάζουν πριν την προπόνηση για να τους ανεβάσει την πίεση λίγο και να τους δώσει ένα μπουστ παραπάνω. έχει αποτέλεσμα?

ίσως να έπρεπε να τα λέμε αυτά στο αντίστοιχο τόπικ για το αλάτι.

BRaWNy
29-01-09, 00:38
Μιχαλη σε ποσο αλατι στοχευεις περιπου σε περιοδο γραμμωσης και αναπτυξης ξερω το περιεχουν πολλα τροφημα οπως γαλακτοκομικα αυγα δημητριακα και αλλες τροφες αλλα αν μπορουσες να πεις καποιο νουμερο στο περιπου θα ηταν καλο

επησης το χρησημοποιης μετα την προπονηση εσυ?αν βλεπεις ωφελος σε αυτο το κοματιΣυνέχεια το χρησιμοποιώ, σε όλα τα γεύματα.
Μετα την προπόνηση θα έλεγα είναι και πιό απαραίτητο, ειδικά αν ιδρώνεις, εκει το επιδιώκω περισσότερο, αλλά και πριν απο αυτήν.

Τωρα για ποσότητα αλατιού τι να σου πω, είναι περισσότερο ατομικό θέμα και πειραματισμών, καθως και γενικότερα διατροφής και άλλων λαμβανώμενων στοιχείων απο αυτήν.
Πολλοί προτείνουν αρκετά υψηλές ποσότητες, εως και 8γρ για κάποιον με κάποιο επίπεδο.

Εγω δεν το ψάχνω όμως, απλά βαζω αλάτι στις τροφές, και ειδικότερα όταν πρόκειται για μερες με εντονες προπονήσεις, και ανάλογα το νερό που θα πιώ, τον καιρό κλπ (καλοκαίρι βαζω περισσότερο).

Πάνω κάτω προσπαθω να έχω σταθερά επίπεδα.
Μόνο σε προχωρημένη δίαιτα ή και στο τέλος της, θα "παίξω" με αυτό.

Μόνο που τα έχω "κόψει" αυτά, εχω καιρό να πάω με δίαιτα/προετοιμασία ας πούμε, μεχρι τέρμα.

BRaWNy
29-01-09, 00:39
Βέβαια στο παιχνίδι μπαίνουν κι άλλα πράγματα και κόλπα. :chinese:

το αλάτι κάποιοι το βάζουν πριν την προπόνηση για να τους ανεβάσει την πίεση λίγο και να τους δώσει ένα μπουστ παραπάνω. έχει αποτέλεσμα?

ίσως να έπρεπε να τα λέμε αυτά στο αντίστοιχο τόπικ για το αλάτι.Το αλάτι φέρνει και καλύτερο πρήξιμο.

slaine
29-01-09, 00:59
αυξάνεται η αρτηριακή πίεση σωστά? άρα και τα πρηξίματα? ουσιαστική διαφορά έχει όμως?

Assassins
29-01-09, 01:03
πηγές πρωτεΐνης: κοτόπουλο/αυγά/γαλοπούλα/μοσχάρι/χοιρινο/τονοσ-ψαρια κλπ/συμπληρώματα πρωτέινης

υδατάνθρακες: μακαρόνια/ρύζι/πατάτες/φρούτα/μέλι/ψωμί κλπ

καλά λίπη:ξηροί καρπί/ωμό ελαιόλαδο/μουρουνέλαιο κλπ

σε κάθε γεύμα πρωτείνη+σαλάτα ή χόρτα+καλα λίπη(+υδατάνθρακα ανάλογα με την ώρα)

το πρωινό δυνατό με υδατάνθρακες κι απ'όλα.
όσο περνάει η ώρα μειώνεις τους υδατάνθρακες στα γεύματα.
στα τελευταία καθόλου ή σχεδόν καθόλου.

κομμένα το αλάτι, τηγανητά κλπ
κόκκινο κρέας ειδικά εσύ που δε γυμνάζεσαι 1 φορά τη βδομάδα άντε 2.
ότι ρως και έχιε λίπος το αφαιρείς.

αυτά σε συνδοιασμό με τον προήγουμενο ποστ μου σε βοηθάνε αρκετά.

καταλαβαίνεις ότι δε μπορούμε να φτιάχνουμε πρόγραμμα διατροφής ή/και γυμναστικής σε όλα τα μέλη. διάβασε, χρησιμοποίησε αυτα που σου είπα μαζί με τα όσα πρέπει να διαβάσεις, φτιάξε ένα πλάνο και εμείς θα το διορθώσουμε.
σε ευχαριστώ πολύ είναι αυτό ακριβώς που έψαχνα μαζί με αυτό το ποστ και τα άρθρα στην αρχική σελίδα θα μπορέσω να κάνω μια διατροφή αργά η γρήγορα και θα την ανεβάσω για να δω τη βαθμό θα πάρω :lol:

BRaWNy
29-01-09, 11:02
αυξάνεται η αρτηριακή πίεση σωστά? άρα και τα πρηξίματα? ουσιαστική διαφορά έχει όμως?Όσο να' ναι (και μαζί με τα άλλα), ανεβάζει την βελτιστοποίηση της προπόνησης και των αποτελεσμάτων της.

Μπορει το πρήξιμο να μην είναι ακριβως κρητήριο ανάπτυξης, αλλά έχει την σημασία του όσων αφορά την βέλτιστη ανάπτυξη.
Φυσικά μιλάμε για "σωστό" πρήξιμο απο καλή και σκληρή προπόνηση και όχι τόσο απο το να κάνουμε απλά πρηξιμο με κάποιο ελαφρύ βάρος, διότι με μεγαλύτερη ένταση δημιουργούμε και καλύτερες προϋποθέσεις στους μυες για να χρησιμοποιήσουν το πρήξιμο και τα ωφέλη που μπορει να προσφέρει.

...ένα μέρος απο άρθρο του Thibaudeau
The importance of the pump

Iʼm going to kick a sacred cow here. If all you want is to gain quality muscle size, and
lots of it, achieving a good pump is important. A lot of people will argue that a pump is
not necessary to stimulate growth. Theyʼre right! To stimulate growth itʼs not necessary.
But to stimulate maximal growth it certainly is!
Understand that during a pump the blood flow to the specific muscle being worked is
greatly increased. Provided that you are smart people and read John Berardiʼs stuff on
pre-workout nutrition you will have a lot of amino acids floating around in your blood
stream. Well guess what? An increased blood flow to a specific muscle will increase the
amount of amino acids being pumped into that muscle and it will significantly increase
amino uptake. This means a much greater anabolic (muscle building) response from
training.