PDA

Επιστροφή στο Forum : ελειψη κινητρου και ορεξης



thegravijia
17-11-16, 13:39
αντιμετωπιζοντας το εξης θεμα και ψαχνωντας λυση:P
δουλευω 10ωρες καθημερινα χωρις ρεπο με αποτελεσμα να παραταω την προπονηση σε σημειο πχ για 2 βδομαδες να μην κανω καθολου .Ορεξη και κουραγια μηδεν .
ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?
μια λυση σκεφτηκα να παρω καποια νιτρικο αλλα παλι δεν ξερω ποσο θα βοηθησει
αν εχει κανεις το ιδιο προβλημα και πως το αντιμετωπισε ? ακουω γνωμες:welcome:

beefmeup
17-11-16, 19:50
δεν ξερω τι προγραμμα κανεις, αλλα προσανατολισου σε κατι που θα σε κανει να πηγανεις λιγοτερες φορες στο γυμναστηριο..
upper/lower η full body, push-pull-legs κλπ..

vaggan
17-11-16, 20:07
αντιμετωπιζοντας το εξης θεμα και ψαχνωντας λυση:P
δουλευω 10ωρες καθημερινα χωρις ρεπο με αποτελεσμα να παραταω την προπονηση σε σημειο πχ για 2 βδομαδες να μην κανω καθολου .Ορεξη και κουραγια μηδεν .
ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?
μια λυση σκεφτηκα να παρω καποια νιτρικο αλλα παλι δεν ξερω ποσο θα βοηθησει
αν εχει κανεις το ιδιο προβλημα και πως το αντιμετωπισε ? ακουω γνωμες:welcome:αλλαζεις δουλεια η σταματας την γυμναστικη λογικα για να λες οτι εχεις μηδεν κουραγιο παει να πει οτι η φυση τηςδουλειας σου ειναι αρκετα απαιτητικη οποτε οτι και να παρεις αργα η γρηγορα παλι εκει θα οδηγηθεις αν ηθελα ομως να το παλεψω οσο μπορω θα προσπαθουσα να κανω ενα προγραμμα ωστε να μην μενω πανω απο μιση ωρα στο γυμναστηριο με λιγα βαρια σετ οσο μπορουσα εγω θα εκανα στην περιπτωση σου εναν μυ την μερα παντως ειμαι περιεργος να ακουσω τι δουλεια κανεις

Χρήστος Τριανταφύλλου
17-11-16, 20:40
Ποσο χρονων εισαι;

Fataoulas
17-11-16, 20:59
Βρες ενα φιλο να πηγαινετε παρεα. Ειναι κινητρο, ο ενας παρακινει τον αλλο, και σιγουρα οταν εχεις ενα spotter κανεις πολυ καλυτερες προπονησεις απ'οτι μονος σου

orck
17-11-16, 21:33
Αλλαξε δραστικα το προγραμμα σου, το επαθα και εγω και τωρα ξεκινησα full body δυο φορες και μια ποδια. Σκεφτομαι ακομη και αλλαγη γυμναστηριου σε αλλο της ιδιας αλυσιδας.
Νιτρικο εχω δοκιμασει, κατα την γνωμη μου πεταμενα λεφτα, καλυτερα σουβλακια να γουσταρεις κιολας και να παρεις και ογκο :)

pankol
17-11-16, 22:04
Προφανώς με τόσες ώρες δουλειά και τα καθημερινά άγχη της ζωής, λογικό είναι να μην έχεις όρεξη.
Τέτοιοι περίοδοι είναι πάρα πολύ λογικό να υπάρχουν, αλλά το θέμα είναι τι να κάνεις για να τις ξεπερνάς.

Για μένα είναι πολύ σημαντικό για την ψυχολογία η προπόνηση να έχει κάποιο χειροπιαστό αποτέλεσμα, γιατί με αυτό τον τρόπο νιώθεις ότι δεν πάει τσάμπα ο κόπος σου, οπότε ζορίζεσαι και περισσότερο για καλύτερα αποτελέσματα.
Οπότε σαν πρόταση θα έλεγα να κάνεις κάτι το οποίο μπορείς να θέσεις ένα βραχυπρόθεσμο στόχο και να τον κυνηγήσεις έτσι ώστε να έχεις κίνητρο. Αυτό τώρα μπορεί να διαφέρει ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου στο γυμναστήριο.
Δλδ μπορεί να είναι από το να χτυπάς συνέχεια πχ δικέφαλα με σκοπό να τα μεγαλώσεις σε ένα μήνα, ή να κυνηγάς κιλά σε μια άσκηση κοκ, είτε να δοκιμάσεις ασκήσεις που ποτέ δεν έχεις κάνει και με το μάτι σου φαίνονται ενδιαφέρουσες κοκ...

Εν κατακλείδι πρέπει να βρεις ένα κίνητρο, ένα στόχο, κάτι τέλος πάντων που θα σε κάνει όταν είσαι στο γυμναστήριο να έχεις καλή ψυχολογία και να κυνηγάς το στόχο.

orck
17-11-16, 23:19
Αλλη μια καλη ιδεα ειναι να πας στα ομαδικα και να καθισεις τερμα πισω στην αιθουσα, θα εχεις αρκετα κινητρα... :)

Panos1976
17-11-16, 23:23
Πηγαινε αμεσως μετα απο τη δουλεια με οτι ψυχη και αντοχη εχεις.
Αν πηγαινεις πρωτα στο σπιτι χαλαρωνεις και μετα δε κουνιεσαι ε;

Θα συμφωνησω με τα παιδια για σποτερ και στοχο.

Eggbo
17-11-16, 23:38
Δουλευω πενθημερο 8ωρο, το συνολικο βαρος που εχω κουβαλησει οταν σχολασω,ειναι τουλαχιστον 10 τονοι...καποιες φορες (τις περισσότερες βασικα) παιρνω νιτρικο. Απο κει και περα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι, οτι οταν επαναπαυομαι λεγοντας στον εαυτο μου ξεκουρασου μιση μια ωρα δε παω πουθενα :p για μενα μη ξεκουραζεσαι...πανε σπιτι πλυσου π.χ κατσε 10 15 λεπτα και φυγε προπονηση...η ορεξη θα ερθει μολις πιασεις τα βαρη :green:

thegravijia
18-11-16, 02:14
δεν ξερω τι προγραμμα κανεις, αλλα προσανατολισου σε κατι που θα σε κανει να πηγανεις λιγοτερες φορες στο γυμναστηριο..
upper/lower η full body, push-pull-legs κλπ..
beef παντα upper lower η push-pull-legs εκανα:thumbup:


Ποσο χρονων εισαι; 29χρηστο


Απο κει και περα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι, οτι οταν επαναπαυομαι λεγοντας στον εαυτο μου ξεκουρασου μιση μια ωρα δε παω πουθενα :p για μενα μη ξεκουραζεσαι...πανε σπιτι πλυσου π.χ κατσε 10 15 λεπτα και φυγε προπονηση...η ορεξη θα ερθει μολις πιασεις τα βαρη :green:
^^ισχυει στον επαρκον αυτο - αν δεν παω κατευθειαν μετα δεν παιζει να σηκωθω

-
---vaggan σε εργοστασιο δουλευω στο λιμανι κυριως (εκφορτωση πλοιον κτλ)ειναι καθαρα χειρονακτικη δουλεια πολλους τονους κουβαλημα την ημερα και γενικα πολυ τρεξιμο και ποτε ρεπο .νομιζω αυτο φταιει που δεν την παλευω για γυμναστηριο:P:P

vaggan
18-11-16, 11:30
ωραια γνωμη οτι το uper lower h full body δεν ειναι για την περιπτωση σου τρωνε χρονο και κουραζουν τον μυαλο εγω θα εκανα μιση ωριτσα την μερα ενα μυ οσο πιο εντατικα μπορουσα αλλα οχι πανω απο μιση ωρα στο γυμναστηριο στο θεμα η καπακια η δεν παω δεν συμφωνω εγω θα εριχνα μια ωριτσα δυο υπνο και θα πηγαινα μετα ακομα και αν πηγαινα στις 9 το βραδυ βασικο να βρεις γυμναστηριο ενα βημα απο το σπιτι σου επισης και βεβαια αυτο φταει φιλε και εισαι ηρωας που ακομα σκεφτεσαι το γυμναστηριο

procop
18-11-16, 19:11
το ιδιο ακριβως εχω παθει εγω τα τελευταια 2 χρονια

1. πηγαινε με ενα φιλο σου γυμναστηριο. αν ειναι καινουργιος ατο χωρο θα εχει θεληση να κανετε συχνα και δυνατα..βρες καποιον να σε παρακινει και οχι να τον παρακινεις απαραιτητα

2. βαζε μικρους στοχους. πχ περυσι που πηρα μερος σε πιεσεις παγκου στην ΕΣΔΤ εκανα γ@μω τις προπονησεις , τα εδινα ολα καθως ειχα στοχο.


3. μικρες προπο και με μεθοδους που σου ταιριαζουν... πχ αν θες να βαλεις μεσα δροπ ,σουπερ σετ κτλ

4. εγω επικεντρωθηκα σε compound βαρια κιλα , και προς το τελος για πριξιμο λιγα ντροπ
40 λεπτα τελειωνα προπο

5. κοιτα και την διατροφη, καθως αν δεν εχεις φαει αναλογα μπορει μετα απο τοσες ωρες να μην εχεις ενεργεια.. εγω επινα ενα ροφημα κουακερ,πρωτεινη, κρεατινη κανα 2ωρο πριν για να εχω λιγο ενεργεια να παω αμεσως μετα απο την δουλεια στο γυμναστηριο

αυτα, καλη δυναμη

Χρήστος Τριανταφύλλου
18-11-16, 20:49
29χρηστο




Ωραια....ρωταω απο την αποψη οτι εγω μεχρι τα 34-35 ηξερα οτι εαν ειχα προγραμματησει προπονηση ,οσο κ κουρασμενος να ημουν απο την δουλεια, ξυπναγα απο τον απογευματινο μου υπνο (σχεδον παντα) κ χωρις σκεψη πηγαινα.
Μετα ομως απο αυτη την ηλικια αρχισα μετα τον υπνο να το σκεφτομαι κ να το ''καλλιεργω'':green: μεχρι να το αποφασισω ακομη κ την τελευταια στιγμη.
Συμφωνω απολυτα με τις αποψεις του τελευταιου ποστ του Vaggan

Bodybuilder wannabe
19-11-16, 00:46
Κανω καθιστικη δουλεια κ παρόλα αυτα βαριεμαι πολλές φορες, αλλα πάω γιατι σκεφτομαι πως ήμουν οταν ειχα πιασει καλη φορμα κ λεω ειναι κριμα να μην εχω παλι τετοιο σωμα. Αυτό ειναι ενα κολπο που λειτουργει σε μενα. Καθενας πρεπει να βρει δικα του κινητρα. Προσωπικα γυμναζομαι για να αισθανομαι καλα με τον εαυτό μου.
Ενα κολπο γι' αυτο ειναι οταν εισαι στην καλυτερη σου φορμα να βγαλεις φωτογραφιες κ να τις βλεπεις οταν εισαι στα κατω σου, να παιρνεις ωθηση

Επισης και τα Log στο forum ειναι κινητρο, κρατας ημερολογιο, βλεπεις την προοδο το που ησουν πριν πολυ καιρο κ που εφτασες κ μεσα απο φωτος ή απο τα σχολια των αλλων παιρνεις ιδεες κ ωθηση. Παντως κ να το αφησεις ενα διαστημα δεν ειναι οτι πας στο μηδεν, πολλες φορες επανερχεσαι με μεγαλυτερη ορεξη, μετα απο ενα κενο

Levrone
20-11-16, 04:55
Εκτος απ ολα τ αλλα , σε καθιζει κατω εδω που ειμαι , και ο καιρος.. Λες να γυρισω σπιτ και να παω γυμναστηριο , και γυρνας και μετα με τοσο κρυο λες πως να βγω τωρα ξανα.

Εγω για την υγεια θελω να πηγαινω στο γυμναστηριο , για να ειμαι και σε μια καλη διατροφη , αλλα εχω κι εγω το ιδιο προβλημα.. Χρονος , κουραση, κινητρο..

lupus dei
20-11-16, 11:14
Δουλευω πενθημερο 8ωρο, το συνολικο βαρος που εχω κουβαλησει οταν σχολασω,ειναι τουλαχιστον 10 τονοι...καποιες φορες (τις περισσότερες βασικα) παιρνω νιτρικο. Απο κει και περα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι, οτι οταν επαναπαυομαι λεγοντας στον εαυτο μου ξεκουρασου μιση μια ωρα δε παω πουθενα :p για μενα μη ξεκουραζεσαι...πανε σπιτι πλυσου π.χ κατσε 10 15 λεπτα και φυγε προπονηση...η ορεξη θα ερθει μολις πιασεις τα βαρη :green:

συμφωνω απολυτα, εγω αυτο κανω γιατι αλλιως δεν θα πηγαινα πουθενα.εχω ετοιμη τσαντα, μπαινω σπιτι, πινω το ροφημα μου (το οποιο ειναι ηδη ετοιμο στο σεικερ:P) αλλαζω ρουχα και φευγω. μαξ 10-15'

Flintz
20-11-16, 19:12
δηλωνω καταρχην οτι ΔΕΝ εχω προσοπικη εμπειρια με πολλες ωρες δουλειας καθε μερα οντας φοιτητης, οποτε οτι θα προτινω, ειναι απλα εμπειρικο απ οτι εχω δει αλλους να κανουν

1) Αλλαξε το προγραμμα σου σε full body ουτοσωστε να πηγενεις γυμναστηριο και να γυμναζεις ολες τις μυικες ομαδες
2) Προσπαθησε να πηγενεις γυμναστηριο πριν την δουλεια - εν αναγκη βρες ενα 24ωρο γυμναστηριο
3) Οι προπονησεις σου δε χρειαζεται να ειναι τεραστιες, εξαλου ερευνες εχουν δειξει οτι 1 σετ ειναι ολο οσο χρειαζεται το σωμα ουτοσωστε να δημιουργηθουν οι "οπες" τραυματισμου. Μπορει να μην ειναι το 100% optimal για μυικη αναπτυξη, αλλα να θυμασε οτι απ το τιποτα, καλο ειναι και το 70-80%! Με μικρα σετ (1-2σετ το πολυ,εκτος του ζεσταματος) και μικρα διαλειματα στο ενδιαμεσο μπορεις πρακτικα να μπεις και να βγεις απ το γυμναστηριο μεσα σε 30-40 λεπτα.

4) Εαν εχεις λεφτα, και χωρο στο σπιτι, μπορεις καληστα να "επενδυσεις" καποια χρηματα και να αγωρασεις γυμναστηριακο εξωπλησμο. Ενας τετοιος εξοπλοισμος κοστιζει γυρο στα 1000-1500ευρω (μινιμαλιστικος υπολογυσμος, περνεις ΜΟΝΟ οτι χρειαζεται και οχι φανφαρες). Η αποσβεση αυτης της επενδυσης πιστεψε με ερχεται παρα πολυ γρηγορα, γιατι εχει απειρα οφελη του να εχεις ενα σπιτικο γυμναστηριο.
Βεβαια εαν θες να μιλισεις καθαρα και μονο για αποσβεση χρηματων, η αποσβεση ερχεται περιπου μετα απο 5-7 χρονια (βλεπωντας τις τωρινες συνδρομες γυμναστηριων που κημενονται γυρο στα 100-200ευρω μεσω ορο. Κατα τιν γνωμη μου, η επιλογη 4 ειναι η καλητερη :P

thegravijia
21-11-16, 05:08
^^ σιγουρα ενα πολυμηχανημα θα ηταν οτι πρεπει αλλα δυστυχως δεν εχω χωρο στο σπιτι :(:(:(:(

ippokratis
23-11-16, 19:02
Το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω κι εγώ, κάθε χρόνο έχω όλο και λιγότερο κίνητρο/κουράγιο/όρεξη/ενέργεια/αντοχή/δύναμη/βάλτε ό,τι θέλετε για γυμναστήριο.
Το ίδιο επίσης για να καταφέρω να κρατήσω τη διατροφή που θέλω.
Είναι λογικό, με τη δουλειά να κυμαίνεται σε 10ωρα καθημερινά να συσσωρεύεται μια κούραση ακόμα και πνευματική εφόσον η δουλειά δεν είναι χειρωνακτική.
Περνάνε και τα χρόνια, όλα παίζουν ρόλο.
Πιάνω έναν ρυθμό, κάτι στραβώνει μένω καιρό έξω, και πάλι από την αρχή, αυτή η δουλειά γίνεται.

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-11-16, 20:47
Πιάνω έναν ρυθμό, κάτι στραβώνει μένω καιρό έξω, και πάλι από την αρχή, αυτή η δουλειά γίνεται.

Αν σε παρηγορει.....αυτο ακουω να συμβαινει ολο κ σε περισσοτερους;) . Δεν το βαζουμε κατω ομως ,εστω κ ετσι προσπαθουμε να μην χασουμε την επαφη κ.....συνεχιζουμε:weights:;)

Bodybuilder wannabe
23-11-16, 23:40
Αν ηταν ευκολο θα ηταν ολοι εξω φετες κ τουμπανα, αλλος δεν εχει χρόνο, αλλος ειναι κουρασμενος, αλλος εχει χρονο αλλα δεν εχει χρήμα κ καποιοι τα χουν ολα κ παλι βαριουνται... Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι, ειναι πως το bodybuilding δεν ειναι μονο σωματικο, αλλα κυριως ψυχολογικο. Εγώ ξερω ατομα με φουλ δουλειες κ το πανε πρεσσα, δεν το κοβουν (απλα ίσως να το αραιώνουν μερικες περιοδους) κ αλλους με πολυ χρόνο που δεν περναν ουτε απο έξω.

Ψαξε βρες κινητρα, υπαρχουν ανθρωποι που χωρις γυμναστηριο δεν ζουνε, τους προσδιοριζει σαν ατομα. Αν δε το θελεις παρατα το, υπαρχουν αλλα πραγματα να αγχωθεις εκει εξω, μην προσθετεις στη λιστα κατι ακομα να σε αγχωνει

Προσωπικα παω τζυμ, γιατι ειναι σαν ψυχοφαρμακο, σταματάει το μυαλο μ δε σκεφτομαι πραγματα που με ενοχλουν στην καθημερινοτητα, και μετά γιατι με ενδιαφερει να χω ενα σωμα υγιες κ δυνατο, επειδη αγαπαω τον εαυτό μου, κ δεν πινω καπνιζω κλπ

*Στο φορουμ παντως υπαρχει γιατρος με φουλ ωραριο, που το δουλευει πρεσσα κ πολλοι αλλοι που εχουν φουλ δουλειες κ δεν το παρατανε...

ippokratis
27-11-16, 15:07
Αν σε παρηγορει.....αυτο ακουω να συμβαινει ολο κ σε περισσοτερους;) . Δεν το βαζουμε κατω ομως ,εστω κ ετσι προσπαθουμε να μην χασουμε την επαφη κ.....συνεχιζουμε:weights:;)

Αυτό κάνω , πλέον πάω πιο πολύ για να ξεδίνω από το άγχος της καθημερινότητας, να καθαρίζει το μυαλό. γι αυτό και κάνω μόνο ασκήσεις που με ευχαριστούν, κανενός είδους καταπίεση και άγχος δεν χωράει σε ένα χόμπι , γιατί τότε παύει να είναι χόμπι.

sobral
27-11-16, 16:55
Ένα δικό μου άρθρο που μπορεί να σας βοηθήσει σε αυτό τον τομέα είναι αυτό: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?34623-9-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BE%CE%B5%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-quot-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%8E-quot
ρίξτε μια ματιά:)