PDA

Επιστροφή στο Forum : Καφές και γάλα



miaou13
29-01-09, 20:52
ο γυμναστης μου μου εχει απαγορευσει τον καφε και ολα τα γαλακτοκομικα ειδη.....ειναι σωστο αυτο τωρα??? :sneaky:

RUHL
29-01-09, 20:55
κοιτα αν σου εχει απαγορευσει εντελως ολα ολα τα γαλακτοκομικα τοτε ειναι &$#&^$ αν σου ειπε να τα περιορησεις τοτε καλα λεει

Ο καφες γιατι ομως ? αφου βοηθαει

miaou13
29-01-09, 20:58
λοιπον μου ειπε για τον καφε οτι στισ γυναικες μπλοκαρει τα επινεφριδια και οτι το γαλα που πινω το πρωι με λιγα λιπαρα ειναι γεματο ορμονες που με παχαινουν... :clown2:

RUHL
29-01-09, 21:07
επινεφρηνια? επινεφρινη μηπως δεν τα παω καλα στις ελληνικες ορολογιες

ορμονες που σε παχαινουν :lol: :lol: αυτη ειναι επιστημονικη εξηγηση ρωτα τον να σου δωσει ονομασιες των ερευνων που διαβασε

Μιαου γαλα το πρωι με τα δημητριακα σου και γιαουρτι πριν τον υπνο δεν θα σε εμποδησουν σε τιποτα ενω θα σε βοηθησουν ενω εχει και ασβεστειο χρησιμο οταν χανεις λιπος αν εχεις ελημα ειναι ποιο δυσκολα

Και για την καφεινη εχουμε ολοκληρο αρθρο στα αρθρα :green: αλλα κανει καλο στο χασημο λιπους,νερα και δηνει ενεργεια εγω στην γραμμωση φτανω και στους 6-8 την ημερα(400-600μγ)

miaou13
29-01-09, 21:09
μα για αυτο ερχομαι εδω για να μαθαινω απο σασ που το κατεχετε!!
σ ευχαριστωωωω! :thumbsup:

goutsos
29-01-09, 23:18
επινεφριδια ειναι η λεξη!τι εννοουσε ο ποιητης οτι ο καφες στις γυναικες μπλοκαρει τα επινεφριδια?στουσ αντρες οχι? :unsure:

_kwstas_
29-01-09, 23:32
ΝΑΙ Αλλα πεσ και κατι αλλο του (εξυπνου) γυμναστη σου οτι η ελιψη γαλακτοκομικων προκαλει και οστεοπορωση στις γυναικες που ειναι συχνο φενομενο στις γυναικες ανω τον 40. διαλεγεις και περνεις!!

RUHL
29-01-09, 23:33
ελιψη γαλακτοκομικων προκαλει και οστεοπορωση

..................μυθος :clown2:

slaine
29-01-09, 23:48
ελιψη γαλακτοκομικων προκαλει και οστεοπορωση

..................μυθος :clown2:++++++++++ το ασβέστιο απο τη διατρφή μας πολύ λίγο ρόλο παίζει σε αυτό μιας και αλλιώς το χρησιμοποιεί ο οργανισμός μας

_kwstas_
30-01-09, 00:08
ναι αλλο να τρως λιγο η πολυ και αλλο σχεδον καθολου..

RUHL
30-01-09, 00:29
ξαναλεω δεν εχει σχεση γαλακτοκομικα οτι και ποσοτητα να ιεναι και οστεροπωροση αυτο ειναι ενα διαφημιστικο κολπο τον εταιριων που πουλανε γαλατα

vagg
30-01-09, 00:49
ξαναλεω δεν εχει σχεση γαλακτοκομικα οτι και ποσοτητα να ιεναι και οστεροπωροση αυτο ειναι ενα διαφημιστικο κολπο τον εταιριων που πουλανε γαλατα


δωσε ερευνες :nana: :nana: :nana:

RUHL
30-01-09, 00:59
ohh brother γιατι θα τις διαβασεις? :sleeping:

slaine
30-01-09, 01:05
δάσκαλες που δίδακες και νόμο δεν εκράτεις

RUHL
30-01-09, 01:09
οταν ηταν ο καιρος τα διαβασα τωρα να τα ξαναβρω :lol: :lol: πρεπει να φαω χρονο και δεν εχω+βαριεμε :joker:

Δεν με εμπειστευεστε :green: :P :P :P

Gasturb
30-01-09, 03:39
ξαναλεω δεν εχει σχεση γαλακτοκομικα οτι και ποσοτητα να ιεναι και οστεροπωροση αυτο ειναι ενα διαφημιστικο κολπο τον εταιριων που πουλανε γαλατα


δωσε ερευνες :nana: :nana: :nana:

εχει δικιο ο ruhl τωρα αποδειξη σε αυτό πρεπει να παω στην αποθηκη να βρω το βιβλιο κ βαριεμαι :green:

Gasturb
30-01-09, 03:41
ο γυμναστης μου μου εχει απαγορευσει τον καφε και ολα τα γαλακτοκομικα ειδη.....ειναι σωστο αυτο τωρα??? :sneaky:

το δευτερο υποθετω λογο λιπαρών (αν κ διαφωνω να τα κόψεις τελείως απλα παιρνε τον 2%) κ για το πρωτο μαλλον για την κυτταριτιδα (μην το πάρεις προσωπικά γενικα μιλάω για τις γυναικες!)

yannis88
31-01-09, 01:49
ξαναλεω δεν εχει σχεση γαλακτοκομικα οτι και ποσοτητα να ιεναι και οστεροπωροση αυτο ειναι ενα διαφημιστικο κολπο τον εταιριων που πουλανε γαλατα

:shock:

Με γυμναστική και βάρη τότε μπορεί μια γυναίκα να αποφύγει την οστεοπόρωση κατα ένα βαθμό?

slaine
31-01-09, 02:11
ξαναλεω δεν εχει σχεση γαλακτοκομικα οτι και ποσοτητα να ιεναι και οστεροπωροση αυτο ειναι ενα διαφημιστικο κολπο τον εταιριων που πουλανε γαλατα

:shock:

Με γυμναστική και βάρη τότε μπορεί μια γυναίκα να αποφύγει την οστεοπόρωση κατα ένα βαθμό?

γενικά όταν ζορίζονται τα κόκαλα ή δονέιται το σώμα όπως σε βάρη, τρέξιμο, πολ τέχνες με πτώσεις πχ τζούντο δίνει εντολή ο εγκέφαλος να πάει ασβέστιο στα οστά. άρα ναι με την κατάλληλη προπόνηση βελτιώνεται το θέμα της οστοπόρωσης. αλλά παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα κληρονομικότητα, ορμόνες, πρωτείνη κλπ

polydeykis
31-01-09, 02:22
λοιπον μου ειπε για τον καφε οτι στισ γυναικες μπλοκαρει τα επινεφριδια και οτι το γαλα που πινω το πρωι με λιγα λιπαρα ειναι γεματο ορμονες που με παχαινουν... :clown2:

αυτο με την ορμόνη πολύ κουφο...

φάε κοπελα μου γάλα, 1.5 % κατά προτίμηση, ειδικά και πριν τον ύπνο αν το συνδυάσεις με whey ειναι καλό γιατί η καζείνη που εχει το γαλα απευλευθερώνει αργα αργά τα αμινοξέα και σε συμφέρει γιατι το βραδυ το σωμα δεν εχει "καύσιμα"..

_kwstas_
31-01-09, 07:01
σωστος γαλατακι το βραδυ= οτι καλυτερο!!! (μην κοιτας που δεν το τηρω εγω) :P :P :P :P

vagg
31-01-09, 14:19
εμπιστευομαι γιατι δεν ξερω αγγλικα 8)

miaou13
01-02-09, 02:05
γαλατακι με τα δημητριακα μου το πρωι και μετα κατα της 10 το πρωι πινω ενα καφεδακι βρε παιδια να ανοιξει το ματι...αλλιως ειμαι... :sleeping:
το ξερω οτι κανει κυταριτιδα αλλα δεν πινω πολυ ρε παιδια ενα ελληνικο καφεδακι χωρισ ζαχαρη...ελεοςςςςς! :bowdown:

mantus3
01-02-09, 05:19
ρε παιδια ενα ελληνικο καφεδακι χωρισ ζαχαρη...

κ εσυ σκετο τον πινεις?

μαζι με πλεξουδακια δεν ειναι κοριφη?

vasia81
26-04-12, 20:35
Λοιπόν παιδιά αν και είμαι καινούρια εδώ ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα....

Ο καφές δημιουργεί κυτταρίτιδα ΜΟΝΟ όταν πίνεται με ζάχαρη. Η ζάχαρη ευθύνεται για την κυτταρίτιδα. Επίσης ταγαλακτοκομικά δεν πρέπει να κόβονται τελείως εκτός κι αν κάποιος έχει αλλεργία ή δεν μπορει να τα χωνέψει. Η οστεοπόρωση ξεκινάει μετά τα 40 αλλά εαν κάποια καταναλώνει γαλακτοκομικα ίσως να την καθυστερήσει( άρα δεν είναι μύθος των εταιρειών) Και τέλος ο καφές με γάλα το μόνο κακό που έχει είναι ότι εμποδίζει την απορόφηση του ασβεστίου.

Υ.Γ Είμαι τεχνολόγος τροφίμων κι είμαι σίγουρη για αυτά που λέω. Ελπίζω να βοήθησα! :)

koukoutsaki
26-04-12, 20:39
Λοιπόν παιδιά αν και είμαι καινούρια εδώ ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα....

Ο καφές δημιουργεί κυτταρίτιδα ΜΟΝΟ όταν πίνεται με ζάχαρη. Η ζάχαρη ευθύνεται για την κυτταρίτιδα. Επίσης ταγαλακτοκομικά δεν πρέπει να κόβονται τελείως εκτός κι αν κάποιος έχει αλλεργία ή δεν μπορει να τα χωνέψει. Η οστεοπόρωση ξεκινάει μετά τα 40 αλλά εαν κάποια καταναλώνει γαλακτοκομικα ίσως να την καθυστερήσει( άρα δεν είναι μύθος των εταιρειών) Και τέλος ο καφές με γάλα το μόνο κακό που έχει είναι ότι εμποδίζει την απορόφηση του ασβεστίου.

Υ.Γ Είμαι τεχνολόγος τροφίμων κι είμαι σίγουρη για αυτά που λέω. Ελπίζω να βοήθησα! :)

ειναι αληθεια οτι καφες με γαλα μαζι μουχλιαζει στο στομαχι ????:unsure::unsure::unsure: μου το χουν πει πολλοι αυτο ,κ ατομα που δεν κανουν καν γυμναστικη
περαν της μη απορροφησης ασβεστιου

Apollonas
26-04-12, 20:41
Ενα ποτήρι γάλα 1,5% το βράδυ και ένα καφεδάκι με στέβια ρε παιδιά όχι ζάχαρη το πρωί είναι πολύ καλά..!!!

magavaTOUT
26-04-12, 20:47
ειναι αληθεια οτι καφες με γαλα μαζι μουχλιαζει στο στομαχι ????:unsure::unsure::unsure: μου το χουν πει πολλοι αυτο ,κ ατομα που δεν κανουν καν γυμναστικη
περαν της μη απορροφησης ασβεστιου

δεν ξερω αν το μουχλιαζει ή οχι, αλλα μετα απο καφε με γαλα, μονο δυσαρεστες αναμνησεις εχω να θυμαμαι απο το wc :doh:

koukoutsaki
26-04-12, 20:48
δεν ξερω αν το μουχλιαζει ή οχι, αλλα μετα απο καφε με γαλα, μονο δυσαρεστες αναμνησεις εχω να θυμαμαι απο το wc :doh:

εγω παλι καλα ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα
απλα επειδη λενε οτι μακροπροθεσμα βλαπτει πολυ το στομαχι για αυτο το ρωτησα

vasia81
27-04-12, 09:36
εγω παλι καλα ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα
απλα επειδη λενε οτι μακροπροθεσμα βλαπτει πολυ το στομαχι για αυτο το ρωτησα

καλημέρα!! δεν ισχύει κάτι τέτοιο... απλά επειδή ο καφείνη απορροφάται από το στομάχι εαν κάποιος έχει ευαισθησία μπορεί να του προκαλέσει νευρικότητα κτλ. αλλά το ΜΟΝΟ αρνητικό του καφέ με γάλα είναι ότι δεν παίρνουμε το ασβέστιο από το γάλα...

tolis93
28-04-12, 20:30
ΡΕ ΣΕΙΣ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ? ΛΕΣ Κ ΠΙΝΕΙΣ 2 ΛΙΤΡΑ ΓΑΛΑ ΚΑΝΕΙ.ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑΤΕ?ΜΑΖΕΥΤΕ ΤΟΝ ΘΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΚΟΣΜΟ.βαζε εκει κανονικα γαλα με τον καφε σου παρε ενα 1% ενα 2% ενα 1,5% ενα 0% αν οχι πληρες κ τελειωσε το θεμα. δλδ αυτο ειναι το θεμα μας να χασουμε βαρος...κ οι γυναικες τη κυτταριτιδα.το γαλα τν πειραξε. για αναψυκτικα ζαχαρη κ τετοια σ ανεφερε τπτ η τα γαλακτοκομικα ειναι ο ασπρος διαολος της υποθεσης?