PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Διατροφή του Dorian Yates (by Asdf)



Muscleboss
30-01-09, 01:50
H Διατροφη του Dorian Yates (by Asdf)

http://img207.imageshack.us/img207/4089/dorianyatesphoto216wi3.jpg

Για να αυξήσετε την μυϊκή ανάπτυξη ο βασικός κανόνας είναι να λαμβάνεται πρωτείνη κατά την διάρκεια τις μέρας σε δίωρα διαστήματα. Αυτό το χρονικό διάστημα περιλαμβάνεται και το "προ-προπονητικο" σας γεύμα.Γενικά προπονούμαι αργά το πρωί και έχω ένα υποκατάστατο γεύματος σε σκόνη – υψηλό σε πρωτεινη, αμινοξέα, μέταλλα με μια ποσότητα από υδατάνθρακες – 90 λεπτά πριν την προπόνηση. Στην περίπτωση που σχεδιάζετε να τρώτε 2 ώρες πριν την προπόνηση, είναι φρόνιμο να επιδιώκεται ένα ισορροπημένο γεύμα με στήθος κοτόπουλου, ρύζι ή πατάτες και πράσινους υδατάνθρακες.

Αμεσως μετά την προπόνηση καταναλώστε ένα ρόφημα με απλούς υδατάνθρακες έτσι ώστε να αυξήσετε τα επίπεδα ινσουλίνης, αναγκάζοντας τους υδατάνθρακες και τα αμινοξέα να εισέλθουν στους μύες σας και να αναπληρώσουν το χαμενο γλυκογόνο. Aυτό το ρόφημα ανάρρωσης από συμπληρώματα θα πρέπει να έχει 75% απλά ζάκχαρα (δεξτρόζη και μαλτοδεξτρίνη) και 25% γρηγορης απορρόφησης πρωτεΐνης – μια ιδανική αναλογια για "μετά-προπονητική" ανάρρωση.


Μερικοί bodybuilders εξισώνουν την ζάχαρη με ενέργεια και για αυτό καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι είναι καλύτερο να "φορτώνεσαι" με υδαντανθρακες πριν την προπόνηση έτσι ώστε να έχεις υψηλά επίπεδα ενεργειας. Aυτό ακριβώς είναι το λάθος που γίνετε, διότι τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα στην πραγματικότητα πέφτουν κατά την διάρκεια τις προπόνησης και θα κουραστείτε γρηγορότερα χάνοντας μάλιστα και σε αντοχή. Για να μεγιστοποιήσετε την ενέργεια σας αλλα και να έχετε καλύτερη ανάρρωση, σχεδιάστε ένα ρόφημα με υδατάνθρακα άμεσως μετά το τέλος τις προπόνησης. Μια ώρα αργότερα, καταναλώστε ένα ισορροπημένο γεύμα σε πρωτεινη (μοσχάρι, κοτόπουλο ή ψάρι) και σύνθετους υδατάνθρακες (πατάτες, ρύζι και πράσινα λαχανικά).Η έλλειψη προσεκτικού προγραμματισμού είναι το κύριο εμπόδιο για να σημειώσεte πρόοδο. Συγκεκριμένες θρεπτικές ουσίες μπορούν να απορροφηθούν σε ένα γεύμα, και αυτός είναι ο λόγος που κάνουμε έξι ή επτά μικρά γεύματα για να εφοδιάστει το σώμα σας με τα απαραίτητα στοιχεία που χρειάζεται για την μυϊκή ανάπτυξη.

http://img120.imageshack.us/img120/1883/1023912911238fc15cazw1.jpg

Η δίαιτα μου βελτιώνεται από τότε που παραιτήθηκα από το αγωνιστικό bodybuilding. Έκανα σοβαρή ερευνα πως θα ολοκληρώσω ένα μείγμα από γρήγορες και αργές ενεργές πρωτεινες μέσα στα γεύματα μου για να διεγείρω την ανάπτυξη. Ο παρακατω πινακας δείχνει τα γεύματα μου – είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να υπάρχει η μεγαλύτερη απορρόφηση πρωτεΐνης και να διεγείρει την καθαρή μυϊκή ανάπτυξη – όταν είμαι σπίτι στην Αγγλία.

07:00 - 08:00 : Πιτακι βρωμης, με 1 κουπα βρωμη, 10 ασπραδια και ενα scoop Whey.

09:00 - 10:00 : Ροφημα υποκατάστατου γευματος

11:00 : Προπονηση

12:00 : Μεταπροπονητικο ροφημα με υδατανθρακες

13:00 : 2 στηθοι κοτοπουλου, πατατες ή ρυζι και πρασινα λαχανικα

15:30 : Shake πρωτεινης ή Ροφημα αναπληρωσης γευματος

17:30 : 300 μοσχαρισιο κρεας (φιλετο),πατατες η ρυζι και πρασινα λαχανικα

20:00 - 21:00 : Πιτακι βρωμης με 1μιση κουπα βρωμη, 6 ασπραδια και εναμιση scoop whey

Aυτος ειναι ο διατροφικος μου «μπουσουλας» και κραταει τον μεταβολισμο σε εγρηγορση με ομαλο τροπο. Το μεγαλυτερο λαθος που κανουν οι περισσοτεροι bodybuilders ειναι το οτι χανουν ορισμενα γευματα και προσπαθουν να αναπληρωσουν το χαμενο εδαφος προσθετοντας θερμιδες στα υπολοιπα.
Προγραμματιστε σωστα.Επιτρεψτε στο σωμα σας να αποροφησει του μεταπροπονητικους υδαντανθρακες ετσι ωστε να αναρωσετε σωστα. Μην χρησημοποιειτε χαμηλη ποσοτητα υδατανθρακα διοτι το σωμα σας δεν θα μπορει να αναρωσει σωστα και θα περιοριστει η αποδομηση της πρωτεινης με σκοπο της αυξησης της ενεργεια σας κατα την προπονση.Καταναλωστε αρκετη πρωτεινη ετσι ωστε να διασφαλισετε την σταθερη μυικη αναπτυξη και να νιωθετε υγιεστερος και πιο δυνατος και στο γραφειο αλλα και στην προπονηση.

Από τον asdf

:awesome: