PDA

Επιστροφή στο Forum : Αιμοδοσία - Αιμοπετάλια (πάνω από 1 επιλογή)



Jumaru
24-01-17, 08:57
Χρόνια αιμοδότης αποφάσισα να δώσω αιμοπετάλια και να ενημερώσω λίγο το φόρουμ πόσο τραγική είναι η έλλειψη αιμοπεταλίων, το 80% αυτών πάει σε παιδιά, μπορείς να δίνεις κάθε 2 βδομάδες και την ίδια μέρα να πηγαίνεις γυμναστήριο, δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με την αιμοδοσία που καλό είναι να ξεκουραστείς έπειτα να μη οδηγήσεις κτλ. Συντρέχουν οι ίδιες προϋποθέσεις συν ότι πρέπει η φλέβα σου να είναι κατάλληλη γιατί από μία βελόνα αφαιρείτε και επιστρέφει το αίμα στον οργανισμό σου σε ένα κλειστό αποστειρωμένο κύκλωμα.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ (http://www.ippokratio.gr/?page_id=6957)

sTeLaKoS
24-01-17, 20:53
Είμαι τακτικός αιμοδότης τα τελευταία χρόνια(2-3 φορές το χρόνο). Αιμοπετάλια έδωσα μία μόνο φορά για γνωστό, στο Παπαγεωργίου στη Θεσσαλονίκη.
Γνωρίζει κανείς εάν λήψη αιμοπεταλίων γίνεται σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία ή πρέπει να έχουνε ειδικό τμήμα; Ρωτάω γιατί στο νοσοκομείο της πόλης μου δεν μου ανέφεραν ποτέ κάτι, εάν υπήρχε μεγάλη ανάγκη φαντάζομαι πως θα μας ενημέρωναν σχετικά.

Jumaru
25-01-17, 09:55
Στο ιπποκράτειο ότι ώρα και να πάρεις τηλ θα σου κλείσουν ραντεβού για να κάνεις την εξέταση και να δώσεις, αν θες απότι έχω μάθει μπορείς να δίνεις πάντα για κάποιον συγκεκριμένα κάθε μήνα πχ. Εμένα μου είπανε ότι υπάρχει μεγάλη ανάγκη και έχω δει και σε σόσιαλ να ποστάρει κόσμος για τα παιδιά του οπότε δεν νομιζω να το έκαναν αυτό αν υπήρχε πλεόνασμα.