PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτεινη οκγου και υδατανθρακας



Peter_Steele
26-01-17, 13:29
Καλημέρα στην ομάδα! Είμαι 21 χρόνον, 1.80 και ~80 κιλά! Μετά από τέσσερις μήνες cutting, και χάνοντας αρκετά κιλά και λίπος, που είχαν μαζευτεί από το λανθασμένο bulking της προηγουμενης χρονιας, ξεκίνησα πριν από 1 μηνα πάλι bulking στην προσπάθεια μου να πάρω ένα πιο σωστό όγκο, σε όλο μου το σώμα, αλλα κύριος στα χερια μου.
Δεν είναι μικρά, ούτε έχω θέματα δύναμης. Μάλιστα καταφέρνω και σηκώνω αρκετά ικανοποιητικά κιλά για το μέγεθος μου... αλλα για κάποιο λόγο παραμένουν στους 36~37 πόντους! Οποτε ξεκίνησα να ψάχνομαι να πάρω κάποια πρωτεινη όγκου, αλλα ότι έχω βρει μέχρι στιγμής έχει μέσα κρεατίνη και πολλές από αυτές έχουν και ταυρίνη! έχω δοκιμάσει κρεατίνη στο παρελθόν και μου έχει προκαλέσει τρομερά προβλήματα στο πεπτικό. Επίσης είμαι από τους ανθρώπους που ακόμα και με ένα φλιτζάνι ελληνικό καφέ μπορώ να ξεκινήσω να χοροπηδάω μέσα στο δωμάτιο η αν τύχη και πιω κάποιο energy drink να με πιάνουν τρελες ταχυπαλμίες! όσο όμως και αν έχω ψάξει, δεν έχω καταφέρει να βρω κάποια που να μην έχει τίποτα από τα δυο μέσα, η κάτι παρόμοιο στην θέση τους! Σε γνωστό μαγαζί με συμπληρώματα διατροφής που πήγα και ρώτησα, μου προτείνανε υδατάνθρακα σκέτο. Λένε ότι δεν έχει τίποτα άλλο μέσα και θα με βοηθήσει μαζί με την whey που έχω να συμπληρώσω και τα χαμένα μου γεύματα, τα οποια λόγο τις καθημερινότητας μου είναι πολλά! Εσείς τι προτείνεται? ξέρετε κάποια προτείνει όγκου χωρίς τα παραπάνω συστατικά μέσα? η να παραμείνω στην πρωτεινη που περνω (all stars whey+ l=Leucine) και να πάρω και έναν υδατάνθρακα? Ακόμα, ο υδατάνθρακας αυτός είναι ο ίδιος με αυτόν που παίρνεις από φαγητά όπως ψωμί και μακαρόνια ή είναι πιο εύκολα αποροφομενος? Δεν θέλω να φτάσω πάλι τα 90 κιλά λίπος όπως πέρυσι :P